erger dan gedacht "Die mevrouw had een rij tulpen en werd meteen in de bloemen gezet." Verkiezingen Antillen eria-Peters Mogelijk uitrijverbod van zes maanden per jaar Bank wil verbetering hulp aan slachtoffers overval Maatregelen Beaks tegen zwarte melk Weer beslag panden Vara Aanslagen RARA op marechaussee Wellicht salaristoeslag voor leraren probleemgebieden Hink verlies PvdA en VVD voorspeld iy maakt ïyyu UTRECHT (ANP) - De Rabobank wil de hulp aan slachtoffers van een overval verbeteren. Tweeduizend medewerkers hebben een enquête formulier gekregen, waarop vragen over hoe ze denken en voelen. De te ruggestuurde formulieren worden bewaard en pas in 1992 weer te DEN HAAG (GPD) - Het is met de landbouwgrond veel slechter gesteld dan tot nu toe werd aangenomen. Niet op 10.000 maar op 270.000 hectare landbouwgrond blijkt de grens voor de hoeveelheid toelaatbare fosfaten te zijn bereikt. Op die verzadigde bodems kan er geen mest meer bij. Om nog verdere verslechtering te voorkomen overweegt minister Braks (landbouw) het uitrijverbod voor mest verlengen van twee tot zes maanden per jaar. voorschijn1 gehaald':. Dan wórdv weer een enquête gehouden en een vergelijking gemaakt tussen het li chamelijk welzijn van medewer kers die een overval hebben meege maakt en mensen die daar niet bij betrokken zijn geweest. De dienstenbond FNV heeft zich inmiddels kritisch uitgelaten over de methode en het advies gegeven niet alle 250 vragen op het formulier te beantwoorden. Dc bond vindt vooral de vragen over het seksleven te ver gaan. Maar als de antwoorden niet compleet zijn kan dat verbete ring van de opvang van perso neelsleden die bij een overval be trokken zijn geweest ongunstig be ïnvloeden, aldus woordvoerder mr. C. Hoogkamer van de bank. Vol gens Hoogkamer zijn de psycholo gische en bedrijfsgeneeskundige dienst van de bank in overleg met de Rijksuniversiteit Groningen be zig met een onderzoek naar de effec ten van een overval op het slachtof fer teneinde de begeleiding te kun nen verbeteren. Daapvoor is een zo genaamde „nulmeting" nodig om de antwoorden in 1992 te kunnen vergelijken met wat ondervraagden die intussen een overval hebben meegemaakt dan denken en voelen. Tot zolang blijven de enveloppen verzegeld en in 1992 worden de for mulieren van niet-overvallen mede werkers volgens Hoogkamer onge zien vernietigd. Hij stelt dat ge heimhouding is gewaarborgd via e, alarmerende cijfers staan in het rapport 'Evaluatie Mestbeleid' van Braks' ministerie, dat gisteren door de Avro-radio be kend werd gemaakt. Het rapport stelt dat boeren vanaf 1993 vooraf zullen moeten aantonen dat ze hun mest kwijt kunnen. Is dat niet mo gelijk, dan mag het vee niet langer naar buiten. Daarnaast zou Braks het uitrijverbod willen verlengen van twee tot zes maanden. Dat zou betekenen dat boeren slechts de helft van het jaar hun mest mogen uitrijden. In het rapport worden ook twee maatregelen genoemd voor de kor te termijn. Het mestprobleem moet bij de bron aangepakt worden, wat betekent dat fosfaat en stikstof uit het veevoeder verwijderd moeten worden. Minister Braks verwacht dat hierdoor de uitstoot van fosfa ten in de varkens- en pluimveehou derij met 13 procent zal dalen. DEN HAAG (GPD) - Melkvee houders mogen geen melk meer verkopen aan bedrijven die niet zijn geregistreerd bij het Pro- duktschap voor Zuivel. Met de ze aangescherpte maatregel wil minister Braks (landbouw) het zwarte-melkcircuit bestrijden. Hij heeft dit in een brief aan de Tweede kamer gemeld. Een boer is vanaf nu al in overtreding als hij de melk uit zijn tank overbrengt in de melk- auto van een niet-geregistreerde koper. In geval van overtreding kan de Algemene Inspectie dienst direct ingrijpen door de melk in beslag te nemen. Braks vindt het ontoelaatbaar dat het systeem van de super heffing wordt ondermijnd door dat boeren hun melkoverschot verkopen aan niet-geregistreer de, vooral Belgische, bedrijven. Bedrijven hebben aangekon digd vanaf vandaag de handel in overtollige melk opnieuw te be ginnen. Ook aan de registratie worden scherpere voorwaarden gesteld. Daarmee moeten kopers zich bewust worden van de in Neder land geldende normen voor sur perheffing. De koper «moet er ook mee instemmen dat de AID zijn administratie kan komen controleren. Die bepaling is no dig omdat de A I E) niet, gerechtigd van een buitei Het bedrijf dat de melk op koopt, is ook verplicht te zeggen wie de melkveehouders zijn die aan hem leveren en hoe groot die leveranties zijn. Daarnaast moet de afzet van mest verbeterd worden. Hiervoor werd in 1987 de Landelijke Mestbank in gesteld die als een soort laatste redmiddel voor boeren bemid delt tussen veehouders en afnemers van mest. Uit het evaluatierapport blijkt echter dat de mestbank een te bureaucratische instelling is. Onder meer de vergunningenprocedures voor opslagcapaciteit duren veel langer dan was voorzien. De minis ter wil daarom een organisatiebu reau inschakelen om het functione ren van de mestbank te verbeteren. Zelfs in het meest gunstige geval blijft er een overschot van 6 tot 12 miljoen ton mest. Toch is minister Braks vrij optimistisch over het wegwerken hiervan. Hij wil 'gelei delijk' uitrijverboden in de verschil lende regio's. Dat bêtekent dat er voorlopig ook op gronden die met fosfaten verzadigd zijn mest terecht komt. In het evaluatieraport wordt niet gesproken over inkrimping van de veestapel, volgens milieuorganisa ties de enige manier om het over schot- probleem echt effectief aan te pakken. De landbouworganiaties noemden het rapport voor de Avro- radio 'onredelijk'. Het zou geen re kening houden met de praktijk en de positie van de boeren. DEN HAAG (GPD) - De Nijmege- naar Paul van Tuijn, oud-eigenaar van de Exota-fabrieken, heeft ook beslag laten leggen op de panden van de Vara. Eerder liet Frisdran kenindustrie Nederland (FIN) en het daarmee gelieerde Nederlands Trustkantoor beslag leggen op het onroerend goed van de omroep. Van Tuijns dochter heeft dit van ochtend bevestigd. Met het beslag op het onroerend goed van de omroep en het huis van Vara-voorzitter Van Dam, wil Van Tuijn voorkomen dat er geld van de Vara naar FIN of het Nederlands Trustkantoor gaat. De oud-eigenaar van Exota zegt nog een bedrag te goed te hebben van de Amsterdam se zakenman J. Leutscher die des tijds de failliete Exota-boedel over nam en van wie wordt aangenomen dat hij achter FIN en het Trustkan toor zit. Om hoeveel geld het gaat, is niet duidelijk. Exota is voor het symbo lische bedrag van één gulden en de balanswaarde van eigenaar veran derd. Over de hoogte van de balans- waarde wordt nog geprocedeerd, maar volgens Van Tuijns dochter gaat het in elk geval om een miljoe nenbedrag. De Vara heeft bevestigd dat op nieuw beslag is gelegd. Vorige week legde de eigenaar van Exota beslag op onroerend goed van de Vara, die aansprakelijk wordt gesteld voor de schade die het merk leed in verband met uitzendingen over het explode ren van flessen van dit merk. HENGELO Een flatbewoner kijkt neer op de smeidende puinhoop van wat eens het winkelcentrum was van de Hengelose wijk Klein-Drienen. Gistermorgen werd het centrum, waarin een supermarkt, cafetaria, bakkerij en kledingzaak, door brand, ontstaan in een container die onder de luifel van het centrum stond, verwoest. Drie men- seii raakten gewond door een explosie. De schade loopt in de miljoenen. Een aantal flatwoningen in de omgeving raakte door rookschade onbewoonbaar. (foto ANP) Campina Het personeel van ijsfabriek Campi- na-Melkunie in Roermond heeft vanmorgen het werk neergelegd. Aanleiding voor de actie is volgens de voedingsbond FNV dat de werk nemers nooit de toeslag hebben ge kregen voor de uren die ze meer werken dan 36 uur per week. Die toeslag werd overeegekomen toen in 1986 de 36-urige werkweek in de zuivel-cao werd opgenomen. Interview Burgemeester Schmitz van Haar lem heeft, net als de lijsttrekkers van de grote partijen in de stad, haar afkeer geuit over een interview met de lijsttrekker van de Centrum De mocraten in het Haarlems Dagblad. Volgens haar is sprake van een "vrij kritiekloze weergave" van de idee- én van de extreem-rechtse partij. De grote partijen weigeren deelna me aan een lijsttrekkers-debat dat vanavond zou plaatsvinden. Stille Omgang Meer dan tienduizend deelnemers hebben in de nacht van zaterdag op zondag deelgenomen aan de jaar lijkse Stille Omgang, een voettocht door de binnenstad van Amsterdam ter herdenking van het Mirakel van Amsterdam in 1345. Volgens de overlevering werd toen een door een stervende man uitgebraakte en in het vuur gegooide hostie onge schonden teruggevonden. Topaze Elsbeth Zonnevylle, de vrouw van de Amelandse burgemeester, heeft gisteren de Topaze gedoopt. De Topaze is een voormalige zandvaar- der, die is omgebouwd tot het eerste schip in Nederland dat volledig aan gepast is voor gebruik doof licha melijk gehandicapten. Het gaat vaarvakanties verzorgen op Wad denzee en IJsselmeer. EDE (GPD) Het ministerie van onderwijs overweegt tijdelijke sala ristoeslagen voor leerkrachten die les geven in oude stadswijken of in andere probleemgebieden. Dat blijkt uit een interview met staats secretaris Wallage (onderwijs) in het blad Inkum van de besturen- raad van het Protestants Christelijk Onderwijs (PCO). De salaristoeslag voor onevenredig zwaar belaste leerkrachten is een idee van de PCO. om soelaas te bieden aan de dreigende lerarentekorten, vooral in de Randstad. "Het idee van de toeslag is aan de orde", aldus Wallage. Hij vindt het lerarentekort een 'sterk regionale problematiek', waarvoor 'geogra fisch begrensde maatregelen' nodig zijn. De toeslag zou vooral voor leer krachten in de Randstad bedoeld zijn, omdat daar vaker kinderen in achterstandsituaties en kinderen uit etnische minderheden in de klas zitten. "Zie de toeslag maar als een compensatie voor leraren uit de provincie die naar de Randstad ver huizen, waar de huisvesting duur der is en de kosten van levensonder houd hoger liggen", aldus Mei-Zil- verentant, de voorzitster van de PCO-besturenraad. Het gaat om een tijdelijke toeslag ter hoogte van één schaal op het le rarensalaris. "We zitten in een aan tal wijken met een keihard pro bleem: we moeten wét", zegt Walla- ga. Hij is wel bang dat het idee op verzet stuit bij de vakbonden, om dat de toeslag zich "heel moeilijk verdraagt met algemene arbeids voorwaardenregeling zoals we die nu kennen". De PCO vindt het ech ter niet meer dan rechtvaardig dat een leraar in de Amsterdamse Pijp een hoger salaris krijgt dan een leer kracht op een dorpsschooltje. Vandaag wordt overigens in de Tweede Kamer gedebateerd over i het leraarschap". ARNHEM/OLDENZAAL (ANP) - De actiegroep RARA heeft met een brief aan persbureau ANP twee aanslagen geclaimd, die de afgelo pen nacht zijn gepleegd op kanto ren van de marechaussee in Olden- zaal en Arnhem. Niemand raakte gewond. Er werd voor enkele dui zenden guldens schade aangericht. De aanslagen op de kantoren van de Koninklijke Marechaussee in Ol- denzaal werden op een nog onbe kende wijze gepleegd. In Oldenzaal sprong een ruit van de deur als ge volg van door het vuur verspreide warmte. In het gebouw ontstond rook- en roetschade. De Overijssel se districtscommandant De Jong zei vanmorgen de brandstichting "hoog op te nemen". Ook in Arn hem ontstond vannacht brand, die door de brandweer snel werd ge blust. In de bij het ANP bezorgde brief schrijft RARA de aanslagen ge pleegd te hebben uit onvrede over het feit dat marechaussees "als een soort vliegende brigade in de grote steden worden ingezet bij het op sporen van mogelijke illegalen". Dat zou gebeuren "niet gehinderd door welke vorm van controle dan ook". RARA spreekt van "een eer ste actie" tegen "de keurtroepen van dit vervolgingsbeleid, tegen de laarzen in de straat". 'Meer zelfvertrouwen minderheden' ROTTERDAM (ANP/GPD) - Pre mier Lubbers vindt dat de etnische minderheden in Nederland meer zelfvertrouwen moeten krijgen. Ze moeten aan anderen kunnen laten zien wat hun bijdrage is aan de Ne derlandse samenleving, aldus Lub bers. zaterdag in Rotterdam op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA voor Rotterdammers van Turkse afkomst. Lubbers hield de aanwezigen voor dat de politiek vaak in een kwaad daglicht staat, omdat politici te veel beloven. "Politici moeten minder beloven, maar meer aan de burger vragen om zichzelf in te zet ten", stelde Lubbers. Hij wees op het beleid van sociale vernieuwing dat vooral door de inzet van de men sen zelf een succes zou moeten wor den. Ook de PvdA richtte zich dit weekeinde op de Turkse kiezers. Op een drukbezochte bijeenkomst in Enschede verscheen professor Er- dal Inónü, leider van de sociaal-de mocratische SHP én één van de po pulairste politici van Turkije als 'lijstduwer'. De professor is de zoon van Ismet Inönü, samen met Ata- türk stichter van de moderne Turk se staat en hoopt bij de verkiezingen in 1992 de politieke macht van de re gerende rechtse Moederlandpartij over te het privacy-reglement en de be roepscode van de artsen en psycho logen. Van de 26.000 werknemers van de aangesloten banken werken er ongeveer 10.000 aan de balie. De afgelopen jaren zijn er enkele hon derden bij overvallen betrokken ge weest, sommigen zelfs vaker dan één keer. De psychische gevolgen zijn soms zeer ernstig. Het aantal overvallen vertoont een stijgende lijn en er wordt steeds meer geweld bij gebruikt. Achteraf blijkt dat de begeleidende brief bij het enquete- forumlier procedure en doelstelling van het onderzoek onvoldoende duidelijk heeft gemaakt. De Rabo bank overweegt, de betrokkenen een nieuwe brief te sturen. Overi gens staat het elke medewerker vrij, het formulier niet in te vullen. DEN HAAG (GPD) - De PvdA en de WD zullen bij de gemeenteraads verkiezingen van aanstaande woensdag fors verliezen. Grote win naars in de gemeenteraad worden het CDA en D66. Dat zijn de progno ses van Maurice de Hond van Buro Interview. Ten opzichte van de gemeente raadsverkiezingen van 1986 boeken CDA en D66 grote winst. Het CDA weet drie tot vijf procent meer kie zers achter zich te krijgen, D66 vijf tot zeven procent. De PvdA staat op een verlies van drie tot vijf procent; de WD op een van vier tot zes pro cent. Groen Links handhaaft zich. Worden er nu Kamerverkiezin gen gehouden, dan zou de PvdA drie zetels verliezen en op 46 zetels komen; de VVD zou twee zetels ver liezen eh nog 20 Kamerzetels bezet ten. Het CDA zou blijven staan op 54 zetels. Hiermee worden eerdere voorspellingen over een verlies van het CDA weer tegengesproken. D66 zou er vier zetels bij krijgen en komt dan op zestien zetels; Groen Links zou een zetel winnen en op zeven komen te staan. De SGP. RPF en GPV samen blijven op zes zetels staan. Voornaamste oorzaak voor de mindere resultaten van de PvdA is volgens Maurice de Hond het feit dat de PvdA moeite heeft de jonge kiezers aan zich te binden. In de groep van jongeren tussen de 18 en 25 jaar kan de partij op een aanhang van slechts 20 procent rekenen: een diepterecord. Maurice de Hond voorspelt ver der dat woensdag weinig mensen zullen gaan stemmen. Hij verwacht een opkomst die vijf a tien procent lager ligt dan de 72 procent van vier jaar geleden. Buro Interview heeft ook het ver trouwen van de kiezers in het kabi net onderzocht. Sinds het aantre den in oktober, is dat langzaam ge daald tot 47 procent. Uit het onder zochte vertrouwen in de politieke leiders blijkt dat vice-premier Wim Kok een goede positie achter Lub bers heeft ingenomen, met 49 pro cent. Lubbers staat op 58 procent. Vooral het vertrouwen van de CDA- kiezers in hem is gestegen. De cij fers voor Joris Voorhoeve blijven ook na de oppositieperiode cata strofaal: 18 procent. Hij ligt wat po pulariteit betreft ver achter Van Mierlo, die met 42 procent zeer hoog scoort. WILLEMSTAD - "De leraren had den mij naar de keuken gestuurd, maar het volk heeft mij terugge bracht naar het Fort Amsterdam. Met de wil van God zal ik de rege ring leiden". De Antilliaanse pre mier Maria Liberia-Peters behaalde bij de parlementsverkiezingen van vrijdag een monster-overwinning. Met zeven zetels voor haar Nationa le Volkspartij zal zij de politiek op de Antillen in de jaren '90 gaan be heersen. Liberia blijft minister-pre- Op 21 maart wordt in de Holland Casino's de lente feestelijk ingeluid. Wie die dag in de Jackpotclub 'n kansje waagt op de Super Cherry Jackpot of de Pharao's Gold en de eerste drie of vier tulpen op een ri) krijgt, hoort niet alleen het vrolijke gerinkel van munten. Maar wordt ook nog 's in de bloemen gezet. Bovendien kunt u in het restaurant genieten van een speciaal lentegerecht. Wie minimaal 18 jaar is. zorgt voor correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs, is iedere dag vanaf 14.00 uur van harte welkom. -Holland Qvsino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. sident. De kans is erg groot dat alle vijf eilanden van de Antillen ieder een aparte status opeisen binnen het Koninkrijk. door Elly Wempe Liberia: "We willen een zelfstan diger positie van Curasao. De ko mende jaren moeten de eilanden zelf beslissen of ze wel of niet bij el kaar blijven". Het plan van de Ne derlandse regering de eilanden groep op te splitsen in de boven windse eilanden St.-Maarten, Saba en Si.-Eustatius en de beneden windse eilanden Curacao en Bonai re samen te voegen, vindt zij posi tief. Het biedt de mogelijkheid te praten over een andere samenwer king tussen de vijf eilanden. Be langrijk is bovendien de Nederland se verzekering dat de Antillen niet tegen hun zin de onafhankelijkheid in worden geduwd, aldus Liberia. Op St.-Maarten werd politiek lei der Claude Wathey van de Demo cratische Partij (DP) de verliezer. Hij moest één zetel afstaan aan de oppositiepartij St.-Maarten Patrio tic Alliance. Wathey behaalde zelfs minder voorkeurstemmen dan op positieleider Vance James van de SPA en ook minder stemmen dan Millicent de Weever, tweede op de DP-lijst. Daarmee komt een einde aan 40 jaar absolute alleenheer schappij door Wathey. Corruptie Zelfs binnen de Democratische Partij is het kennelijk tijd voor nieuw leiderschap, zo meent oppo sitieleider Vance James. Met name de zwarte bevolkingsgroep op St.- Maérten verzet zich steeds meer te gen de blanke Wathey-familie. SPA-leider Vance James: "We heb ben de corruptie en malafide prak tijken van de Democratische Partij aan de kaak gesteld. De kiezers zijn wel gaan vragen om koelkasten, wasmachines en gasfornuizen bij de politici van de Democratische Partij. Daarna hebben velen echter toch bewust op onze partij gestemd. Zij realiseren zich dat de Democrati sche Partij hun probeert om te ko pen met geld van de overheid, geld dat de mensen zelf hebben opge bracht". De St.-Maarten Patriotic Alliance vraagt de Antilliaanse re gering een onderzoek in te stellen naar de overheidsuitgaven op het eiland tijdens de verkiezingscam pagne. Er worden geen grote veranderin gen verwacht in de regeringscoali tie op de Antillen. Premier Liberia ziet zelfs mogelijkheden om een ka binet te vormen met een comforta bele tweederde meerheid in het An tilliaanse parlement. De kiezers op Curasao hebben overduidelijk ver trouwen uitgesproken in de rege ringspartijen, de Nationale Volks partij en de partijcombinatie Social Independiente met Frente Obrero, zo verklaarde Liberia. Naar ver wachting zal zij de grootste partijen van alle vijf eilanden bij de regering betrekken. Dat betekent dat ze doorgaat met de Democratische Partij op St.-Maarten van Claude Wathey. Zijn opvattingen voor de staatkundige toekomst sluiten ook beter aan bij de overheersende op vattingen op Curacao. Beide eilan den willen namelijk een zelfstandi ger positie van hun eiland. Premier Liberia noemde de ver kiezingsuitslag op St.-Maarten een interessante ontwikkeling. Zij doel de daarbij op de overwinning van Millicent de Weever, die als tweede in de Democratische Partij meer stemmen behaalde dat lijsttrekker Claude Whatey. Liberia: "Vrouwen worden geroepen om politieke top posities te bekleden als hun land zich in een crisissituatie bevindt. Zii kunnen het hoofd koel houden. Vrouwen hebben jarenlang de zorg voor het gezin gehad en deze des kundigheid blijkt ineens van nut te zijn als hun land zich in moeilijkhe den bevindt". De Antilliaanse premier verwijst daarbij naar Haïti, waar vorige week Ertha Pascal-Trouillot aan de macht kwam, naar Violetta Cha- morro in Nicaragua en naar de Phi- lippijnse president Corazon Aquino. Bonaire Alleen voor het eiland Bonaire zal wel een andere partij gaan deelne men in de centrale regering. Daar werd de regerende Democratische Partij door de kiezers teruggefloten en ging de Union Patriotico Bonai- riano (UPB) met alle drie zetels strij ken. Op St.-Eustatius en Saba be vestigden de Democratische Partij en de Windward Island Peoples Mo vement (WIPM) hun posities. Ook zij zullen waarschijnlijk blijven deelnemen in de Antilliaanse rege ring. Op Curaqao waren de regerings partijen Nationale Volkspartij (NVP) en de partijcombinatie Soci al Independiente met respectieve lijk zeven en drie zetels de grote winnaars. De Moviemento Antias Nobo (MAN) van oud-premier Don Martina zag zijn zetelaantal gehal veerd tot twee, terwijl de Democra tische Partij een smadelijke neder laag leed met éen zetel. De televisie producent Chin Behilia behaalde als nieuwkomer éen zetel voor zijn partij Nos Patria. Op Bonaire gingen alle drie be schikbare zetels naar de Union Pa triotico Bonairiano. Op St.-Maarten behaalde de oppositiepartij St.- Maarten Patriotic Alliance één ze tel, wat ten koste ging va'n de Demo cratische Partij, die nu voor het eerst slechts twee zetels in de wacht kon slepen. Op Saba behaalde de regerings partij Winward Island Peoples Mo vement één zetel. Op St.-Eustatius behaalde de Democratische Partij de ene zetel voor het eiland in het centrale parlement van de Antillen. Liberia-Peters zal naar verwach ting reeringscoalitie sluiten met de meerderheidspartijen van de eilan den en zodoende met ruime twee derde meerderheid verder regeren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3