Oogsten in één Duitslanddat is mijn droom9 Een verstekeling loopt vaak grote risico's Oost-Duitsers bevrijden zich na veertig jaar van rode dictatuur Hervormden krijgen eigen universiteit REPORTAGE HaHMHnnaa OOST-BERLIJN Geen geweldige straatfeesten, maar bescheiden feestgedruis achter gesloten deuren. Volkseigen sekt bij de communisten, echte champagne bij de christen-democraten, bier en koffie bij de sociaal-democraten en overal veel muziek en spraakmakende gasten, zoals Gunter Guillaume, de spion die Willy Brandt ten val bracht. "Ik heb Modrow gekozen, dat is toch logisch. Maar ik was niet de spion die voor de val van Brandt zorgde, ik was de knuppel waarmee ze hem hebben verdreven". De ex-kanselier wordt vrijwel tegelijkertijd een paar meter verder gevraagd naar zijn reactie op de nederlaag van de sociaal democraten. door Hans Hoogendijk Voor de deur van het Paleis der Re publiek, in de volksmond spottend Palazo Prozzo genoemd, roepen en kele tientallen jongeren 'Deutsch- land, einig Vaterland' en 'Helmut, Helmut'. In een ander gebouw zingt de bejaarde rocker Udo Lindenberg de lof op de nieuwe DDR. De als gast aangekondigde ijsster Kathari- na Witt verschijnt niet. Net terug van een verblijf in het buitenland, zou ze hebben vastgesteld dat haar huis is leeggeroofd. Ex-Politbureulid Gunter Scha- bowsksi, de man die op 9 november de val van de Muur bekend maakte, wordt bij de ingang bijna gemoles teerd. Werner Fischer, door de 'ron de tafel' belast met de controle op de ontmanteling van de Stasi, laat het afweten, omdat ook ex-partij chef Egon Krenz zou zijn uitgeno digd. Maar Krenz is er helemaal niet. Hij laat alleen maar weten er eindelijk achter te zijn gekomen, dat de vroegere verkiezingen in de DDR niet zo vrij zijn geweest als hij altijd heeft gedacht. Bij de CDU wordt de schriele Lo- thar de Maizière, de grote winnaar, bijna platgedrukt. Champagnekur- ken knallen en de toekomstige mi nister-president roept alleen maar 'ongelooflijk, waanzin'. In de voormalige communisti sche partijcentrale jubelen een paar duizend 'genossen' hun helden Hans Modrow en Gregor Gysi toe. De communistische partij leeft nog en is beter uit de stembus gekomen, dan de grootste partijfan had dur ven dromen. Muziek, gejubel en hoop op de toekomst. 'Wij durven ons gezicht weer te laten zien', roe pen laaiend enthousiaste commu- •isten. En Gysi geniet: "We hebben de oude partij niét v#or niets voran- d^d". In de achttrkamers van het reusachtige gebouw bedekt nu al een dunne laag stof de beelden en portretten van de leiders van giste- Anti-climax Bij de sociaal-democraten zorgen de eerste voorspellingen voor een anti-climax. Voorbereid op een ge weldig feest, wordt de prille partij nu geconfronteerd met een bittere nederlaag. "Onbegrijpelijk. Ik ga er van over mijn nek", kreunt een jon ge man. Vice-voorzitter Markus Meckel zoekt de schuld in de oner varenheid van de Oostduitse kie zers en de knalharde D-mark-cam- pagne van Helmut Kohl. De SPD slikt de nederlaag, maar het doet pijn. Veel pijn. Bleke gezichten, stotterende commentaren. Eén "Nu goed dan, SPD. Wij zijn toch ar beiders". Arm in arm sjokken ze over de uitgestorven straat terig naar hun vervallen huis. Teleurstelling Een paar straten verder worstelt zich SPD-lijsttrekker Böhme vlak bij zijn huis in het 'Gebouw der Ar beiders' door een enorme menige journalisten en camerateams om zijn stem af te geven. Hij straalt. Acht uur later beleeft hij de grootste teleurstelling in zijn prille politieke carrière. De gedoodverfde minister president van de DDR is een uur niét bereikbaar nad'ét de vernieti gende eerste prognose bekend wordt. Tegelijkertijd verschijnt Lothar De Maizière in Cafe Idille in Oost- Berlijn om ook voor het eerst vrij te kunnen kiezen. En ook hij heeft de grootste moeite om de stembus te bereiken. Maar het lukt. In het noorden van de stad meldt zich een bejaard echtpaar. Willi Stoph en zijn vrouw. Meer dan 20 jaar was hij lid van het Politbureau en minister-president. Maar stem men mogen de twee niet. "U staat niet in mijn kititegist*", is h« la coniek commentaar van de stembu reauvoorzitter. Anders ligt heet in de gevangenis Berlijn-Hohen- schonhausen. Daar melden zich heel vroeg in het provisorische ver kiezingslokaal in cel 213 de vroege re propagandachef Günther Her mann en de ex-sterke man op eco nomisch gebied, Gunter Mittag Uit de veren Miljoenen Oostduitsers zijn deze zondag vroeg uit de veren om te stemmen. Daarna zoeken ze met Trabbi, Fiets of lopend de zon op. De rondvaartboten op de Spree en het Müggelmeer zijn afgeladen. Vrolij ke gezichten, rugzakken vol eten en drinken. "Het is toch een heerlijke dag en daar genieten we van. Ja, ik heb al gestemd. Op wie? Op de par tij van de vereniging". Het echtpaar roept de twee spruiten als de 'Ber lin' aanlegt. "We willen nog langer varen", is het brullende commen taar. Na en paar boze woorden en een opvoedkundige tik, verdwijnt de familie in het bos. De terrasjes rond het meer zijn overvol. Ook bij de Müggeltoren, boven op de hoogste heuvel rond Oost-Berlijn, is veel geduld nodig. De Oostduitsers staan in de rij voor koffie, ijs, limonade en bier. Op het andere terras laten de 'wessies' zich bedienen. Schnitzel, patates en groente voor 8.60 Oostmarken. Een pilsje voor 63 pfennig. Zwart gewis seld eet een gezin van vier personen zich rond voor vijf mark. De Oostduitsers kijken zwijgend toe hoe meestal de helft van het eten onaangeroerd terug gaat. "Het vlees is ze te taai, de doperwten te groot en de kool te zuur. Maar ze kunnen thuis toch mooi vertellen hoe goed koop ze hebben gegeten", consta teert een man met enige verbitte ring. "Maar ik zal er niets van zeg gen. Wij hebben onze trots. Daarom heb ik Modrow gestemd". Oogsten In d» buurt van Koep«iick worden in honderden volkstuintjes de groentebedden voorbereid. "Me neer, in de DDR zaaien en in één Duitsland oogsten, dat is mijn droom", zegt een gepensioneerde politieman. "Ja, ik was in de partij. Dat moest. Nu ben ik vrij en de rest van mijn jaren wil ik doorbrengen in een vrij land. Daarom heb ik CDU gekozen. Maar over een ding maak ik mij zorgen: mijn stukje land. Dit huisje, alles heb ik in 25 jaar opgebouwd en daar krijgt nie mand mij vandaan". De DDR heeft op deze 18-maart het juk afgeschud, maar de proble men zijn nog niet opgelost. Voor het Paleis van de Republiek staat nog een handvol volhouders te roepen 'Helmut, Helmut', maar de kanse lier die hen de welvaart moet bren gen zit nog in Bonn. Hans Modrow en Gregor Gysi kunnen lachen. De communistische partij leeft nog en is beter uit de stembus gekomen, dan de grootste partijfan had durven dromen. (foto EPA) troost hebben ze: in Oost-Berlijn is de SPD de grootste partij. In het Huis der Democratie, waar de vaders en moeders van de vreed zame revolutie bijeen zijn, heerst een gemengde stemming. Teleur stelling aan de ene kant, maar toch ook tevredenheid dat dankzij hun inzet de dictatuur is verdreven. Pro fessor Jens Reich: "We zijn weer wat we altijd waren, namelijk klein. Net zo klein als toen in de Gethse- manekerk. Maar tussendoor heb ben wij mede bereikt, dat we met el kaar kunnen praten zonder het risi co dat straks twee mannen mij naar de gevangenis slepen. Dat is de gro te winst". En daarover zijn alle poli tici. winnaars of verliezers, het eens. Echt geheim Op deze 18-de maart hebben de 16,5 miljoen Oostduitsers definitief het juk van de onderdrukking van zich afgeschud. De eerste vrije verkie zingen sinds Hitler in 1933 aan de macht kwam, verliepen in een vre delievende stemming. Om zeven uur 's ochtends begon het afscheidnemen van 40 jaar rode dictatuur. De avond tevoren was op de Oostduitse televisie nog eens uit voerig uitgelegd hoe het stembiljet moest worden ingevuld. De 25-jari- ge studente Petra Blaess van de kiesraad herhaalde tot vijf keer toe dat fraude is uitgesloten. "Fraude is uitgesloten", zegt ook Peter Hartwig, voorzitter van het stembureau 33 in de Oostberlijnse arbeiderswijk Prenzlauerberg als hij om zeven uur de verzegelde deur van zijn school opent. Aan alles is gedacht. In de doos met formulie ren zit zelfs een zaklamp. Voor het Ook Russische soldaten in Oost-Berlijn maakten er gis teren een vrolij ke dag van, ove rigens zonder de (vaderlijke) plichten te ver zaken. De Bran denburger Poort staat in middels in de steigers. (foto EPA) geval het licht uitvalt. Om negen uur heeft al een vijfde van 'zijn' kie zers gestemd. De stemhokjes ko men uit de Westberlijnse arbeiders wijk Kreuzberg. "Het is nu allemaal echt geheim en daarom zal het ook wel langer duren dan vroeger. Ik weet het niet, want ik doe dit voor het eerst. Wel weet ik datje vroeger alleen maar je biljet meost vouwen en in de bus stoppen. Kiezen heette toen ook: we gaan vouwen". Twee bejaarden roepen zijn hulp in. Ook voor hem is het wennen- "Wij hebben nooit echt kunnen kie zen. Eerst Adolf, toen Ulbricht en Erich. Het is prachtig dat we dit nog mee mogen maken. Op wie we heb ben gestemd?" Een vragende blik naar Hartwig: "Mogen we dat zeg gen?". "Het hoeft niet. U bent vrij". ROTTERDAM (GPD) - Zo lang er schepen op de wereldzeeën varen, zijn er Verstekelingen. Mensen die om wat voor reden dan ook in het geniep hun land willen verlaten als 'blinde passagiers' aan boord van een vreemd schip. Vaak weten de ongenode gasten niet eens waar heen de reis gaat. Dit jaar komen er in de Rotter damse haven naar schatting drie honderd verstekelingen binnen. Vorig jaar waren dat er 204 cn in 1988 haalde de Rotterdamse rivier politie nog maar 176 verstekelingen van boord. Brigadier Henk de Geus, hoofd van bureau grensbewaking van de rivierpolitie, baseert zijn schatting voor dit jaar op het aantal verstekelingen dat in de eerste twee maanden de haven is binnenge bracht: zestig. "Trekje die lijn door, dan kom je uit op 360. Er zal wel een slappe maand tussenkomen, dus vandaar die schatting van driehon derd". De blinde passagiers komen veel al uit Afrika (topland is Ghana, ge volgd door Nigeria en Zaire), waar de politieke en economische om standigheden dusdanig slecht zijn, dat men het leven in de waagschaal legt. Want de overtocht als versteke ling is geen pretje. Af en toe eindigt de vlucht met een verschrikkelijk dood. Zoals de twee Senegalezen die onlangs dood werden aangetroffen in de Rotter damse haven in het ruim van het Nederlandse schip Explorer. Zij zijn een langzame verstikkingsdood gestorven tussen balen pinda's die waren bewerkt met het ontsmetten de, maar ook zuurstofonttrekkende fosfinepoeder. "Gelukkig komt dit maar zelden voor", zegt De Geus. Vorig jaar overleefde een versteke ling de reis naar Rotterdam niet. Stukgoed Volgens De Geus is het aantal ver stekelingen dat naar zijn haven komt, sterk afhankelijk van het ver voersaanbod. Anders dan Antwer pen is de Rotterdamse haven geen echte stukgoedhaven, terwijl de verstekelingen hun heil juist zoe ken op schepen die dit soort goede ren vervoeren. In Antwerpen heeft men daarom meer te maken met blinde passagiers dan hier. Wanneer er in de Rotterdamse ha ven een verstekeling wordt gemeld, dan brengt de rivierpolitie hem over naar de zogeheten doorlaatpost. Daar wordt het verhaal van de man (of vrouw, maar meestal zijn het mannen) aangehoord. De Geus: "Een derde van de 204 verstekelin gen is vorig jaar via Schiphol gere patrieerd. De rest is weer met het schip vertrokken. Het gaat dan om mensen die uit economische gron den zijn gevlucht uit hun land of om avonturiers". Er mochten 22 mensen blijven die politiek asiel hadden aangevraagd. De beslissing wie al dan niet als po litiek vluchteling het land (voorlo pig) binnen mag, moet snel geno men worden. Het schip blijft im mers niet lang in de haven liggen. In januari van het vorig jaar haalde ka pitein J. Soer van de Doek Express 12 de krant er bij. Hij had aan boord drie jongens uit Eritrea. Zij waren na een voettocht van vier dagen in de haven van Djibouti aan boord ge slopen. Het gesol met de drie, dat losbrak op het moment dat het schip de Rot terdamse haven binnenliep en de jongens politiek asiel aanvroegen, ging de kapitein zeer aan het hart. Maar justitie was onverbiddelijk: de drie moesten het land weer verlaten aan boord van het 3chip, omdat ze louter en alleen uit economische be weegredenen naar Nederland zou den zijn gekomen. De burgeroorlog in Eritrea deed er volgens justitie niet toe. Vele weken later arriveerde de Doek Express in het Caraibisch gebied. Op een van de eilanden wist een van de jongens te ontkomen. Op een volgend eiland namen de twee andere de benen. De drie Eritrese jongens hadden het geluk dat ze een goede kapitein trof fen. Want wie herinnert zich niet dat in 1979 bemanningsleden van een Nederlands schip een Ghanese ver stekeling voor de kust van Nigerea zonder pardon over de reling zetten. De verstekeling verdronk. In totaal zijn hiervoor later vier mensen ver oordeeld. En wat te denken van de Griekse kapitein die in 1984 dertien in zwemvest gestoken Keniaanse ver stekelingen met het geweer in de rug overboord liet springen ter hoogte van het Afrikaanse Mom- bassa. In dat gebied wemelt het van de haaien. Slechts vier jongeman nen overleefden een barre zwem tocht van twee dagen. Een verstekeling kan voor een re der een fikse strop zijn. Wanneer de blinde passagier in geen enkele ha ven aan wal mag, kan het gebeuren dat de verstekeling vele maanden gedwongen moet worden meegeno men. Bovendien zal een schip niet snel omdraaien om een versteke ling weer aan wal te zetten in de ha ven waar de 'gast' is opgestapt. Dat kost tijd en dus geld. Er zit dan niet anders op om de verstekeling mee te nemen en hem of aan het werk te zetten aan boord of hem op te slui ten. De finale mogelijkheid (over- Van de westerse rederijen is ne gen op de tien verzekerd tegen de kosten die een verstekeling met zich meebrengt. Met zo'n verzeke ring, die afgesloten kan worden bij een dochtermaatschappij van het Britse Lloyds-concern, zijn onder meer de verblijfskosten, een vlieg tuigticket en juridische bijstand ge dekt. Desondanks is het voor een re der natuurlijk beter om verstoken te blijven van ongenode gasten, ge zien de papieren en menselijke rompslomp. Rechten Rivierpolitieman De Geus vindt dat er wettelijke regelingen moeten ko men die de rechten van de versteke lingen beter waarborgen. Zolang die er nog niet zijn, wil De Geus dat het mogelijk wordt verstekelingen langer in bewaring te houden aan land. Dat is volgens onze wetgeving alleen mogelijk op de luchthaven Schiphol. Ook vindt h\j dat de rede rijen meer verantwoordelijkheid op zich moeten nemen. "Op een Rus sisch schip zal je nooit een versteke ling aantreffen. Het is in Rusland re gel dat het schip omdraait en de ver stekeling terugzet op de wal". DOORN (ANP) - Er komt een eigen bijzondere theologische universiteit van de Hervormde Kerk. De synode van de Neder landse Hervormde Kerk is daar dit weekeinde unaniem mee akkoord gegaan. Alleen als de openbare theologische facultei ten, die thans de opleiding van de hervormde predikanten ver zorgen, met betere alternatieven komen, kan de synode in juni nog op dit besluit terugkomen. Aanvankelijk leek het erop dat de synode aanstuurde op uitstel van het besluit dat achteraf door me nigeen „historisch" werd ge noemd. Vele synodeleden von den dat er onvoldoende overleg s geweest met de vier openba- universiteiten. Deze drongen dinsdag aan op twee maanden uitstel om nog eens alle mogelijk heden binnen de huidige opzet het theologisch onderwijs (duplex ordo) te onderzoeken. Om aan deze bezwaren tege moet te komen, stelde het bestuur de synode na vele uren dis cussie voor om eerst een principe uitspraak te nemen over de vor ming van de bijzondere universi- en op basis hiervan het over- met de openbare universitei ten voort te zetten. Het synodebe- stuur verwacht echter niet dat dit overleg veel nieuwe inzichten zal opleveren. Er wordt immers al vele jaren iver een andere opzet van de her- •ormde predikantenopleiding ge praat en alle alternatieven zijn uit- oerig onderzocht, zo had ook de Interkerkelijke Werkgroep On derwijs en Onderzoek Theologie (IWOOT), die het plan heeft uitge broed, herhaaldelijk gezegd. - Dr. A.C. de Roon, secretaris in de IWOOT, moest de synode leden keer op keer uitleggen dat de openbare faculteiten niets te duchten hebben van het her vormde voornemen. De 'aange- en instelling' die nu gevormd gaat worden, is in de eerste plaats juridische constructie die de gelijkwaardigheid van kerkelijke vakken en staatsvakken wil ga randeren. Door de duplex ordo zijn de kerkelijke hoogleraren aan de openbare universiteiten in de loop der jaren in een steeds las tiger situatie terechtgekomen. De openbare universiteiten zul len in de toekomstige constellatie bovendien evenveel geld ontvan gen, weliswaar niet rechtstreeks van het ministerie maar via de kerken. Ook het aantal formatie plaatsen aan de openbare facul teiten loopt geen gevaar, aldus De Roon. Met het compromis-voorstel van het synodebestuur verdwe nen vijf moties (voor uitstel) van tafel en was aan de belangrijkste bezwaren van ongeveer vijftien sprekers tegemoet gekomen. Herv. Synode zet conciliair proces voort DOORN (ANP) - De Nederlandse Hervormde Kerk wil dat het con ciliair proces wordt voortgezet. De synode vindt echter wel dat de hele hervormde geloofsgemeen schap moet worden betrokken bij dit kerkelijke bezinningsproces op gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping. De Hervormde Kerk is er niet in geslaagd het' proces, dat met Pinksteren zou moeten worden afgesloten, op gang te krijgen in confessionele kring en in de Gere formeerde Bond, meldde zater dag de hervormde begeleidings commissie. De synode besloot er alles aan te doen om in ieder geval op organisatorisch terrein in breng uit deze hoek te garande- Synoderapporteur ds. J. Brezet riep confessionelen en bonders op de grote wereldproblemen niet steeds over te laten aan „link se jongens of middenmensen". Om aan hun bezwaren tegemoet te komen, nam de synode zich voor „de geloofsvragen achter de overlevingsvragen" voldoende aandacht te gev«i. Voortzetting van het conciliair proces tot de tweede Kerkendag in 1992 is nodig omdat de bezin ning in kerken en gemeenten net goed op gang is gekomen. 'Koude kaalheid te lijf gaan' TILBURG (ANP) - De Mariën- burgvereniging is met een project 'Zin van het bestaan' begonnen om de „koude kaalheid" die de gelovigen in de RK Kerk ervaren, te lijf te gaan. Er is volgens voorzitter dr. P. Jaesen van de vereniging onder de rooms-katholieken een grote behoefte aan en in ieder geval een dringende noodzaak tot een mo derne spiritualiteit, die de onder linge verbondenheid versterkt. De bisschoppen kunnen daar niet aan beantwoorden. Zij hanteren zo'n ouderwets taalgebruik dat ze het contact met de gelovigen heb ben verloren. Inspiratie en bezie ling van de kant van de bisschop pen is dan ook in het geheel niet te verwachten, aldus Jansen tij dens het jaarlijkse congres van de vereniging in Tilburg. Dit klemt temeer, omdat in de samenleving de gerichtheid op het religieuze geheel is verdwenen. De Mariënburgvereniging ont stond zeven jaar geleden met de oproep 'Getuigen van de Geest die in ons leeft', waarin een aantal vooraanstaande katholieken pleitte voor de mogelijkheid van een loyale oppositie in de RK Kerk. Zij telt inmiddels ongeveer 6.500 leden. Het bestuur van de vereniging heeft besloten niet meer op elke in zijn ogen verfoeilijke beslis sing van de bisschoppen te reage ren. Dat kan door de mensen die door zijn beslissing worden ge troffen, als pijnlijk worden erva ren, maar de kerk en het geloof worden volgens het bestuur meer gediend door een „stevige basis" van gelovigen „die met zelfver trouwen in de kerk staan, die er varen hebben dat een teleurstel lende bisschoppelijke beslissing nog niet de doodslag betekent voor hun geloof, zelfs niet voor hun geloof in de kerk". 'De mens is nog altijd een man' ARNHEM (ANP) - „De mens is nog steeds een man". Dat zei drs. Ria Brouwers, zelfstandig consu lente voor vrouwen en ontwikke lingssamenwerking, zaterdag op het symposium 'Heel het mens' van het netwerk van vrouwelijke studentenpastores in Arnhem. Brouwers meende dat de aan dacht voor vrouwen, die onder meer sinds 1975 in de grote VN- vrouwenconferenties naar voren komt, niet uit de lucht komt val len, maar een antwoord is op maatschappelijke ontwikkelin gen. Onder druk van deze ontwik kelingen wordt geld vrijgemaakt voor dergelijke conferenties. Vol gens Brouwers is er vooruitgang geboekt, maar zijn vrouwen door de economische crisis jaren te ruggezet. „Er is nog steeds sprake van machtsongelijkheid op alle niveaus. Veel situaties van vrou wen worden echter op het hoog ste niveau bepaald", aldus de ont- wikkelingsconsulente. Brouwers illustreerde haar be toog aan de hand van de interna tionale schuldencrisis. Vooral vrouwen ondervinden de gevol gen van maatregelen van het IMF en de Wereldbank. Veel vrouwen worden werkloos. Tegelijkertijd worden ze door het dalend gezins inkomen gedwongen de arbeids markt op te gaan. Veel vrouwen werken daarom in de informele sector. Initiatieven zoals een ei gen bedrijfje, behoren voor vrou wen zelden tot de mogelijkheden, omdat ze bij gebrek aan opleiding en aan onderpand bij de banken niet voor kredieten in aanmer king komen. De bezuinigingen waartoe na tionale overheden door het IMF en de Wereldbank worden ge dwongen, treffen vooral sectoren waar veel vrouwen werkzaam zijn, zoals de gezondheidszorg en het onderwijs. Paus Johannes Paulus 11 in ge sprek met aartsbisschop Co- lasuonno, die tot apostolisch nun tius ambassadeurin de Sovjetu nie is benoemd. Afgelopen don derdag werden de betrekkingen tussen de Sovet-unie en het Vati- caan, die in 1917 werden verbro ken, officieel hersteld. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Leiden (toez.): G.F. Smaling te Rijnsburg; te Kamerik: dr. P. Vermeer te Kesteren; te Polsbroek: P. Molenaar te Zalk en Veecaten. Aangenomen naar Wage- ningen: J. van Meerveld te Sellingen. Bedankt voor Bedum en Onderden- dam: D. D. Lucas te Enter. Gereformeerde Kerken: beroepen te Veenendaal: drs. J. G. Offringa te 's- Graveland. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Kampen' C. J. Me we te Terneuzen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Tweetal te Baarn: J. van Amstel te Ede en C Westerink te Den Helder; te Emmeloord: P. J. van Dam te Woerden en drs. B. Loonstra te Oud- Beijerland. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Drachten: P. Blok te Koot wijkerbroek; voor Oosterland (Z): G. J. van Aalst te Benthuizen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: beroepen te Leerdam: W. Verhoeks te Arnemuiden. Doopsgezinde Broederschap: aan genomen naar Buitenpost en Veen- wouden en Zwaagwesteinde: J. Dijk stra te Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2