Leiden toont zwakte Goba Foreholte gaat ten onder met minimaal verschil Promotie-sprookje Lisse is na verlies definitief uit Fortuna haalt titel binnen KNS redt het vege Kjf RDC deelt eerste plaats Timman nog niet knock-out Combine tegen Leidse bowlers Voorbereiding Leidse roeiers MAANDAG 19 MAART 1990 VOORHOUT - Noorlander- Foreholte kreeg gisteren te gen Vlug en Lenig minder dan het verdiende. Met de rust leidde de ploeg uit Ge leen met 6-9. Het einde kwam voor een zichtbaar op gelucht ademhalende Piet Kivit van V. en L. met 12-13. Het leek er gisteren op of Foreholte door V. en L. weggespeeld zou wor den. Carla Kleintjes was in haar ac- ROTTERDAM Fortuna heeft za terdagavond het Nederlands kam pioenschap zaalkorfbal behaald. In een met 6800 toeschouwers uitver kocht Ahoy' wonnen de Delftena ren met 14-12 de zaalfinale tegen Deetos. Halverwege ging Fortuna reeds met 6-5 aan de leiding. De finale was een herhaling van 1984. Ook toen trok Fortuna met 14- 10 aan het langste einde. Van de kampioensploeg resteerden slechts Rina van Deurzen en Hans Heems kerk, terwijl van het Deetos van zes jaar geleden niemand meer op het hoogste plan actief is. Het ontbre ken van ervaren krachten brak Dee tos in de imponerende omgeving van Ahoy' toch wel op. De ploeg van coach Anton Mul ders had zeker een droomstart. Na luttele seconden zag Oscar Mulders, vorige week uitgeroepen tot korf baller van het jaar, zijn eerste af standsschot in de korf belanden. Drie minuten later zorgde Hans Leeuwenhoek voor 2-0. Alleen dankzij een driemaal scorende Ar no Preuninger kwam Fortuna onge schonden de beginfase door. In de loop van de eerste helft werd duidelijk, dat de zwakte van de jonge en nog onervaren Dordtse ploeg in het tweede aanvalsvak school. Korfbalster van het jaar Mi- relle Fortuin was volstrekt onzicht baar, international Jacqueline Pol- eij trad evenmin op de voorgrond en alleen Gert-Jan Kraaijeveld scoorde nog voor rust (5-6). Door goals van het sterke Delftse damesduo Mireille Wiepking en Ri na van Deurzen, liep Fortuna weg naar 7-9, waarna Hans Heemskerk voor 7-11 zorgde. Heemskerk kon na rust beduidend vaker aanleggen, doordat Hanneke van Eek en Arjon van der Eijk, net terug na een bles sure, elkaar onder de korf niet lan ger in de weg liepen. De Delftse prijsschutter haalde zo alsnog zijn competitie-moyenne van vijf goals. Poleij zorgde met twee treffers dat de spanning even terugkeerde, maar direct na 10-11 schoot Heems kerk opnieuw raak. De invallers Lu- cien Louwman en Anouk en Jiska Brandt, konden Deetos in de slotfa se niet meer op het goede spoor zet ten. Na de derde treffer van Deetos- topscorer Mulders maakte Heems kerk in de laatste seconden het kar wei af: 12-14. In 1992 zal de Nederlandse korf balploeg een promotietrip maken door het Verre Oosten. Op het pro gramma staan bezoeken aan Tai wan en Indonesië, terwijl mogelijk ook Australië bezocht wordt. ties onnavolgbaar. Telkens weer glipte zij vanuit de rechterhoek naar binnen en op haar schoten kon zelfs een uitstekend keepende Karina Teuben-Bruins weinig uitrichten. Christine Knigge moest voor Fore holte weerwoord geven. Dat deed zij op haar niets en niemand ont ziende wijze. ZAALHANDBAL Foreholte mocht zich even in een voorsprong verheugen toen Elly van Leeuwen heel subtiel Arija van der Ploeg op de cirkel aanspeelde, 3-2. De gelijkmaker van Vlug en Le nig kwam op identieke wijze tot stand. De over het geheel weinig op vallende Geleense internationaal Nicole van Thor vond aan de Voor- houtse cirkel Karin Pieters en dat betekende 3-3. Daarna beheerste V. en L. met Carla Kleintjes in een po sitieve hoofdrol de wedstrijd. Zij scoorde niet alleen vanuit haar posi tie in de rechterhoek maar zij onder schepte de bal ook in de defensie om dan met snelle breaks toe te slaan, 3-4, 3-5, 4-7 met een strafworp en 4-8 volgde na een break. Voor Foreholte dienden Knigge sn Ellen Warmerdam de tegenstan der van repliek. Bij rust leidde de Geleense formatie met 6-9. Stond de serste helft in het teken van V. en L., de tweede helft was uitgesproken voor Foreholte. De 5-1 dekking, Kecskemethy had zijn geliefkoosde I-2 systeem al snel laten varen, werd met Ellen Warmerdam als stoor- speelster, geconcentreerd op links. Carla Kleintjens kreeg zodoende veel minder loopruimte dan in de eerste helft. Zij wist desalniettemin toch nog driemaal te scoren maar zij kon de wedstrijd niet zo domineren als zij dat in de eerste helft had ge daan. Foreholte kwam dichterbij, 7-11, 8-11, 9-11 en 10-11 door een lobje van Anja van der Ploeg. Carla Klein tjes zorgde voor adem op de Geleen se bank, 10-12. Collart tekende voor II-12. Als zij toen een strafworp had benut had zij daarmee wellicht de wedstrijd voor Foreholte kunnen beslissen. Nu werd haar strafworp gestopt door Maud Segers. Klein tjens scoorde 11-13. Foreholte kreeg nog een strafworp en die werd door Knigge bikkelhard benut, 12-13. Voortreffelijk Daar bleef het gelukkig voor V. en L. bij. Jammer voorwooral Karina Bruins, die voortreffelijk keepers werk liet zien. Een puntendeling zou de krachtsverhouding beter hebben weergegeven. Over de arbi trage waren de Voorhoutse suppor ters niet best te spreken. Vier straf- worpen voor V. en L. en maar twee voor Foreholte werd geweten aan de "Hellas-gekleurde" waarneming van het duo de Jong en Kakebeen. In de tweede divisie C verspeelde HVS in Middelburg de gedeelde eerste plaats aan Westlandia door in een slechte wedstrijd waarin cirkel- speelster Lenie van der Bosch, nog steeds geblesserd, hevig werd ge mist, te verliezen van EMM. Rust 3- 3, eindstand 13-10. In de derde divisie hadden de re serves van Foreholte geen enkel probleem met het reeds gedegra deerde HW '70. Foreholte won af getekend met 17-9, rust 9-3. Olympia'72 stond in Ridderkerk tegen lijstaanvoerster Satumus'72 uit Ridderkerk na tien minuten voor met 4-5. Toen was het snel ge beurd. Rust 8-5, eindstand 22-8. Het schort bij Olympia 72 aan de af maak. Het schotpercentage van de ploeg uit Ridderkerk lag bijna drie maal zo hoog als dat van de hand- bëlsters uit Wassenaar. Zorgen De mannen van Saturnus hoeven zich geen zorgen meer te maken over handhaving van hun plaats in de tweede divisie. Na een zwak be gin in de competitie herstelden zij zich uitstekend. Kampioen Delta Sport en de nummer twee op de ranglijst, EMM werden tweemaal op verlies gezet. Gisteren moest ook de nummer drie, WIK uit Rotter dam, ervaren dat de Leidenaars hun mannetje nu staan in dë tweede di- In een snelle en aantrekkelijke wedstrijd waarin vooral de aanval lende kwaliteiten van beide ploe gen goed uitkwamen kon WIK wel een voorsprong nemen van 0-3 maar met de rust leidde Saturnus met 11- 10. Een magere voorsprong die ech ter in de tweede helft werd uitge bouwd tot 16-12. De eindsprint van WIK bracht de Rotterdammers nog langszij. 18-18, maar Nico Mooren, met Don Olsen de meest succesvol le schutter in deze wedstrijd, zorgde er na 21-21 voor dat de winst in Lei den bleef, 22-21. FRANK BONTE DELFT - KNS heeft alsnog het vege lijf gered. In de sporthal van landskampioen Fortuna wonnen de Oegstgeester korfballers met 14-12 het beslissingsduel tegen Harga en ontliepen zo degradatie naar de afdelingscompetitie. Coach Robin Sommeling zelf stelde in de slotminuten de zege veilig. Met nog tien minuten te spelen kwam hij in het veld voor Hendrik van Ruiten. Eerst zorgde hij voor 11-11 en nadat Harga een treffer van Yvonne van Dam had geneutraliseerd, kwamen ook de winnende goals uit zijn vingers. Geroutineerd profiteerde hij .van de haast van de Schiedammers. Dat KNS nog zo in de proble- raakte was gezien de uitste kende start een verrassende ont wikkeling. Invaller Peter Siebers zorgde bliksemsnel voor 2-0 en toen Maarten Tideman in de ze vende minuut voor 3-0 had ge zorgd, leken de Oegstgeestenaars het heft stevig in handen te heb ben. Na rust (7-5) wist Harga zich echter aan de greep van KNS te ontrukken, hoewel Sommeling c.s. nimmer het zicht op de zege verloren. Naast Sommeling, die volgend seizoen alleen nog als coach beschikbaar is voor de Oegstgeester club, scoorden ook Maarten Tideman en Peter Sie bers driemaal. LEIDEN Door het verlies tegen concurrent Wyba (80-91) is voor BV Lisse het promotie- sprookje nu definitief uit. De achterstand met de top-drie is nu vier punten en dat is in het resterende gedeelte van de kompetitie niet meer goed te maken. Ook Grasshoppers kon het tegen Tonego niet bolwerken en verloor voor de zevende maal op rij: 62-75. Voor BV Lisse was het afgelopen zaterdag erop of eronder. Na het verrassende veries vorige week te gen Wilskracht moest er gewonnen worden van concurrend Wyba om de kans op promotie in eigen hand te houden. Wyba maakte in Lisse echter geen fout en won volgens coach Johan Koster terecht: „Hoe wel er niet echt slecht is gespeeld, en er zelfs kansen waren op de over winning, hebben we de wedstrijd geen moment naar onze hand kun nen zetten". Onder leiding van spel maker en ex-international Jan Dek ker (22 punten), die niet alleen op de juiste momenten scoorde maar ook zijn teamgenoten in de gelegenheid stelde om te scoren, bouwde Wyba al snel een voorsprong op van vijf punten. Het al vroeg in foutenlast verkerende Lisse kon geen vuist maken en de voorsprong kwam der halve nooit in bedreiging. Na rust (45-50) werd die voor sprong zelfs nog uitgebouwd naar de maximale grootte van vijftien punten (42-67), maar een langdurige inhaalrace bracht de Lissenaren weer bijna langszij. In de negentien de minuut mocht er getuige de 80-84 stand zelfs nog even aan de over winning worden geroken, maar knullig balverlies maakte aan alle il lusies een eind. Geforceerd basket bal met daarbij een aantal opzette lijke fouten maakte het voor Wyba op het einde nog mogelijk om weer uit te lopen naar 80-91, wat tevens de eindstand was. Met dit verlies is Lisse op vier punten achterstand gekomen en dit verschil lijkt in de resterende wed strijden niet meer te overbruggen. Desondanks houdt Koster geen on tevreden gevoel over aan het afgelo pen seizoen: „De doelstelling (niet degraderen) is ruimschoots gehaald en bovendien hebben we nog lek ker in de top kunnen meedraaien. Het sprookje voor Lisse is voor dit i ieder geval uit". BV Leiderdorp deed het met een knappe uitoverwinning (62-78) te gen Voorburg 2 een stuk beter. Wel moet daarbij worden vermeld dat Voorburg het dit keer moest stellen zonder Amerikaanse inbreng. Die afwezigheid scheelt sowieso veertig punten, en de rest va'n het team kan het wegvallen van deze score duide lijk niet compenseren. Resultaat was zwak aanvalsspel van Voor burg, waar de Leiderdorpers abso luut geen probleem mee hadden. Door een goede verdediging kon Voorburg in de eerste helft de scha de nog enigszins beperken (rust stand 31-28), maar in de tweede helft begon de foutenlast zijn tol te eisen. Dat de frustraties vervolgens wer den afgereageerd op de scheids rechters tekent alleen maar de on macht. Leiderdorp won op de ver dediging verdiend met 62-78. Bij de vrouwen blijft Grasshop pers ook na de zevende wedstrijd in de kampioens-poule met legen han den. Voor eigen publiek was dit maal Tonego, een ploeg waartegen op voorhand toch kansen waren toegedicht, te sterk: 62-75. De Kat- wijksen kwamen in eerste ihstantie nog redelijk uit de startblokken. Tot de tiende minuut deden de beide teams niets voor elkaar onder en de strijd ging gelijk op (17-16). Daarna echter ging voor Grasshoppers de kaars langzaam maar zeker uit. To nego sloeg een gat van tien punten en deze werd tot de rust (31-41) niet meer uit handen gegeven. Ook na de spelhervatting kon Grasshoppers het tij niet meer doen keren. Zonder de geblesseeerde Esther van de Bosch blijft de ploeg van coach Han Wallaart stuurloos. Toen na een ongelukkige botsing ook nog Petra van den Oever met een gebroken neus moest uitvallen viel voor Grasshoppers definitief het doek. Goed spel van Margreet Visser (18) en Anja Aandewiel (14) deed niet meer ter zake en Tonego won met 62-75. MSV kan na het verlies tegen RZ 2 (71-85) de vergelijking met een ga- ten-kaas makkelijk doorstaan. „Verdedigend gezien lijkt het hele maal nergens op", aldus coach Frans Nelissen. Door deze slechte verdediging hoefden de Rotterdam mers zich alleen maar te concentre ren op de aanval, zonder zich daar bij zorgen te maken over de verde diging. Dat MSV nog 71 punten kon maken is dus snel verklaard. On danks het feit dat de Noord wijkers nog een aantal keren in de buurt van RZ konden komen, was MSV zo goed als kansloos. Na 33-45 bij rust won RZ makkelijk met 71-85. Na eerder in de week DAS al in de halve finale van de bekerstrijd te hebben verslagen (de finale zal gaan tegen LUBA/RZ) kende BV Lisse ook voor de kompetitie geen par don voor de Delftenaren. Met liefst vijf speelsters in de dubbele cijfers beleefde Lisse een makkelijk avondje tegen DAS. Na bij rust al met 28-34 de leiding te hebben ge nomen werd het via 47-63 in de vijf tiende minuut uiteindelijk 55-71. Met deze overwinning blijft Lisse volop meedoen voor de tweede plaats, waarbij het overigens vrij wel zeker is dat Lisse af zal zien van mogelijke promotie. HAROLD VAN BIEMEN Analyse zesde partij Wit: A. Karpov Zwart: J. H. Tim- Moderne Benoni I. d4fPf6 2. .c4,c5 Een begrijpélijke keus. Tim man is gédwongen scherpe stel lingen na te streven. 9 2. d.5 e6 4. Pc3 exd5 5. cxd5 d6 6. e4 g6 7. Pf3 0-0 8. Ld3 Deze zet is maar zelden in de praktijk voorgekomen. Gebrui kelijk is 8. Le2. 8...0-0 Te onderzoeken valt onmiddel lijk 8...Lg4 om de loper tegen het paard te ruilen. 9. h3! In Zürich 1959 speelde Donner tegen Tal 9. 0-0, maar na 9...a6 10. a4 Lg4 11. h3 Lxf3 12. Dxf3 Pbd7 had zwart minstens gelijk spel. 9...a6 10. a.4 Pbd7 11. 0-0 Dc7 12. Lf4 Te8 13. Tel! Dit is sterker dan 13. Dd2, zoals in de partij Salov-Hjartason, Am sterdam 89, geschiedde. De toren- zet anticipeert op 13...c4 14. Lc2 Pc5 waarop sterk 15. e5 dxe5 16. d6! kan volgen. De zet 9. h3! is te vens van belang om Lf4 een ide aal veld van terugtocht te ver schaffen na een eventueel ....Ph5. 13...Tb8 14. Lc4 Pb6 Karpov was efficient en zwart heeft weinig mogelijkheden om tot een redelijk stukkenspel te ko men. Na 14...Pe5 15. Pxe5'dxe5 16. d6 is wit duidelijk in het voordeel. Timman bereidt nu een pionoffei voor om op de damevleugel lucht te krijgen. 15. Lfl Pfd7 16. a5 Pa8 17. Pfd2 b5 Min of meer uit de nood gebo ren. Na 17...Pe5 18. Lh2 volgt weldra f2-f4. 18. axb6 e.p. Paxb6 19. Lxa6 Lxa6 20. Txa6 Pe5 21. De2 c4 22. Lxe5 Lxe5 23. De3 Deze fase speelt Karpov feil loos. Op 23...Lxc3 24. Dxc3 Pxd5 heeft hij 25. Dxc4 met overgang naar een gewonnen eindspel. 23...Tb7 24. Pa4! Het gaat steeds weer op dezelf de manier. Timman krijgt geen kans om de stelling ingewikkeld te maken. 24...Pxa4 25. Txa4 c3 Anders komt het paard met grote kracht naar c4. 26. bxc3 Dxc3 27. Pf3 Dxe3 28. Txe3 Tbl+ 29. Tel Teb8 30. Tc4 Txel+ 31. Pxel Tbl 32. Kfl f5 33. exf5 gxf5 34. Ke2 Door magistraal positiespel heeft Karpov een gewonnen eind spel bereikt en in zijn grote vorm 'zou hij de'païtij geruisloos naar winst hebben gevoerd. Zoals eer der in deze match begint hij rond de veertigste zet onzeker te ma noeuvreren en juist in die fase toont Timman zijn vechtlust. 34...Kg7 35. Pc2 Kg6 36. g3 Thl 37. Kf3 Tdl! Beter dan 37...Txh3 38. Kg2 Th6 39. f4 Lg7 40. Pe3 en zwart wordt ingesnoerd. 38. Pe3 Td2 39. Tc2 Td4 40. Tc4 Td2 De tijdcontrole is gehaald. Sterker was 41. Tc7 geweest. 41...f4! Een geraffineerde verdediging. De f-pion dreigde verloren te gaan en met zijn laatste zet for ceert zwart in elk geval nog een verzwakking. 44...h5 45. Te7 Lxe3 46. fxe3 Txd5 Ook het toreneindspel staat nog altijd goed voor wit, maar in dit type eindspel zijn de grootste meesters kwetsbaar, zoals eeu wenlange ervaring heeft geleerd. 47. e4? Nu is de partij vermoedelijk niet meer te winnen, omdat wit zijn koning niet kan activeren. Zijn beste kans was 47. Te6+ Kg7 48. Ke4 48...Txh3 49. Te6+ Kg7 50. Txd6 h4 51. Td7+ Kg6 52. Td6+ Kg7 Wederom is Timman ontsnapt! Hij zal zich hebben gerealiseerd dat hij inmiddels met 5-1 achter had kunnen staan. 53. f5 Ta3 54. e5 Ta5 55.f6+Kf7 56. Td7+ Kf8 57. Te7 h3 58. Kf3 h2 59. Kg2 Ta2+ 60. Khl Te2 61. e6 Tf2 62. Tf7+ Ke8 Karpov verzoende zich met het onvermijdelijke en accepteerde remise HANS BOUWMEESTER LEIDEN De Rijnsburgse dam club is op een teleurstellende wijze het kampioenschap in de landelijke tweede klasse misgelopen. On danks een verdiende overwinning op mede-kampioenskandidaat RDG/DIO 2 werd de gedeelde kop positie met Amstelland in het na deel van RDC beslist. RDC beschik te over een iets lager bordenpunten- aantal. Een gedeelde eerste plaats in de landelijke tweede klasse beves tigt echter de groei van dit nog jon ge team. De mogelijk beslissingbrengende wedstrijd tegen het Haagse RDG- /DIO 2 verliep aanvankelijk voor treffelijk. Cees van den Bosch en Eric van Dusseldorp rekenden snel af met Jacobse en Roozendaal. Even kwamen de Hagenaars op ge lijke hoogte. Ton Bruyns en Veen- stra bleken te sterk voor Rinus Kromhout en Jan Schijff. In het vierde speeluur bleek RDC te sterk en boekten Cor van Dusseldorp-en Dik van Dijk verdiende overwin ningen. Ofschoon de van stal gehaalde Ed Holstvóogd de spanning ogen schijnlijk terugbracht door in dë tijdnoodfase Albert Huisman een kloknederlaag toe te brengen wist Arno Kooloos via zijn enige compe titiezege de eindstand op 12-8 voor RDC te bepalen. Tegenover de voortreffelijke prestatie stak de prestatie van het Leidsch damgenootschap schril af. Een éénmalige opleving van LDG tegen middenmoter Huizen was te weinig om degradatie naar de hoofdklasse van de Dambond Mid den-Holland te ontlopen. Het Zoe- termeerse DID overkwam hetzelfde lot. LDG nam snel een comfortabele voorsprong. Zowel Harry Dekker als Eric-Jan van Reenen boekten snelle overwinningen. Een verlies van Fred Ong werd direkt geneutra liseerd door een fraaie zege van An- dré van der Kwartel. Uiteindelijk accepteerde Hein Winkel in gewon nen positie het remise-aanbod van zijn tegenstander, aangezien er niets meer op het spel stond. De eindstand werd daardoor beperkt tot een 12-8 zege van het Leidsch Damgenootschap. FRANS DE JONG Leiden-center Ben de Jong plukt x Kees Duyzer komen lengte tekort. KUALA LUMPUR (ANP) - Opti misme en vechtlust houden Jan Timman op de been in Kuala Lum pur. De twee eigenschappen jagen Anatoli Karpov nog steeds lichte angst aan. Ook met zijn voorsprong van twee punten in de finale van het kandidatentoernooi. De Moskoviet liet zondag in de zesde partij voor de derde keer in de tweekamp een voordelig eindspel door de vingers glippen. De vitali teit en verbetenheid waarmee Tim man zich verdedigde, veroorzaakte een lek in zijn berekeningen. Na 62 zetten berustte hij in remise. Op de helft van de tweekamp bleef zijn voorsprong royaal (4-2). Wanhopen doet Jan Timman (nog) niet in Kuala Lumpur. In de bergen bij Fraser's Hill dokterde Timman aan een nieuwe strategie. „Een derde nederlaag kan ik me ui teraard niet veroorloven. Aan de an dere kant kan ik ook niet twee, drie partijen rustig op remise aansturen. Ik ben gedwongen de aanval te kie- Aan aanvallen kwam hij zondag in de zesde partij niet toe. Hij bracht met zwart de Benoni op het bord. Karpov nam ruim de tijd voor de opbouw. Met fluwelen zetjes omsin gelde hij de zwarte veste. Timman bevrijdde zich met een gewaagd pionoffer (b5). Compensatie voor het kleinood vond hij niet. Dus zocht hij zijn toevlucht in complica ties. Met enig succes. Karpov liet een tweede pion staan en beperkte zich ertoe in de tijdnoodfase zijn positie te consolideren. Na de tijdcontrole SCHIEDAM „Bewijzen kan je niets, maar toevallig was het alle maal wel", sprak een teleurgestelde Frenk Scheffer, nadat degradatie van zijn ploeg uit de hoofdklasse van de trio-league bowling een feit was. „Tilburg had precies één puntje nodig om boven ons te blij ven. Nou, die hebben ze gekregen van Eindhoven, dat zelf toch geen kampioen meer kon worden Het leek verdacht veel op een zuidelijke combine, maar nogmaals, je kan het wel denken, bewijzen kan je niets". En de dag begon in Schiedam toch zo mooi vóór Vermeulen, want in de eerste de beste partij klopten de Leidenaars het hooggeplaatste Ommoord uit Rotterdam met 2-1. Daarna evenwel ging het goed mis. Van Maarssen werd met 0-3 verlo ren en ook tegen Vlaardingen kwam er een dergelijke score op het bord. wikkelde hij af naar een toren-eind- 'spel met een pion meer, dat er kans rijk uitzag. Door het agressieve te genspel van Timman sloop een vuil tje in Karpovs oog. Met 47. e4 maak te hij een lelijke rekenfout. Te6+ of Ke4 waren sterker, e4 bood zwart het aanknopingspunt voor remise. In de resterende zes partijen moet Timman on de uitdager van Kaspar ov te worden drie keer winnen. Dat is precies het aantal keren, dat hij Karpov in de afgelopen 22 jaar ver sloeg. „Het is de moeilijkste op dracht uit mijn loopbaan. Maar niet onmogelijk". Timman blijft een ras optimist. Ook in de donkere dagen van zijn c LEIDEN Op de Zijl tussen de Spanjaardsbrug en de Kaagsocie- teit, een traject van ongeveer vier ki lometer, werd zaterdag de Zijlhead verroeid. Deze wedstrijd is ooit be gonnen als een oefenwedstrijd voor ploegen van roeivereniging Asopos de Vliet, die zich voorbereidden op de openingskassiekers van het roei- seizoen, de Heineken Roeivier- kamp en de Head of the River. Al enige jaren profiteren ook roeiers van de andere twee Leidse roeivere nigingen, Njord en Die Leythe, mee van dit initiatief. Dit jaar deden er 28 ploegen mee, die het traject onder vrijwel ideale omstandigheden aflegden: Een niet te warm zonnetje en een licht wind je in de rug van de stuurman. De ploegen startten achter elkaar met het langzaamste boottype, de skif, voorop, en de snelste boten, de ach ten, achteraan, zodat de stuurlui be halve op het nemen van de talloze bochten ook konden oefenen op het inhalen van andere ploegen. De roeiers kregen de gelegenheid zich voor te bereiden op de echte wed strijden en kunnen in veel gevallen alvast leren omgaan met de mentale dreun die het geeft tijdens een der gelijke wedstrijd ingehaald te wor den. De wedstrijd verliep in een ont spannen sfeer, ook al omdat er geen belangen op het spel stonden. Om dat de diverse types boten en kwali teiten roeiers onderling nauwelijks vergelijkbaar zijn, is de uitslag van weinig waarde. Zowel bij de man nen als bij de vrouwen zette een acht van Njord de snelste tijd neer. Een volgende keer zou het iets kor ter achter elkaar laten starten van de ploegen de wedstrijd voor de stuurlui een moeilijkere oefening, voor de roeiers een hardere mentale training, en voor het meefietsende publiek aantrekkelijker kunnen maken. LEIDEN Dakplan Goba zoekt het hogerop. Al een jaar of zes bivakkeert de ploeg uit Gorinchem in de promotieklas se van het basketbal en onderhand wil de club wel eens naar de eredivisie. De organisatie en structuur schijnt daar in het Gorkumse picobello in orde te zijn en de stand op de ranglijst - onbetwiste nummero één - rechtvaardigt alleen maar de gedachte dat Goba klaar is voor het grote werk. Hoewel, een paar vraagtekens kunnen er bij dat aanstaande vertrek toch wel gezet worden. Want afgaande op het vertoonde spel van zaterdagavond in de Vijf Meihal, waar de ploeg met 77-79 maar ternauwernood ontsnapte aan een blamerende nederlaag tegen de nummer v(jf Luba Leiden, vraag je je af wat deze lijstaanvoerder in vre desnaam te zoeken heeft tussen ploegen als Den Helder, Den Bosch en pakweg Urk. Hoegenaamd niets, tenzij de samenstelling van de ploeg ingrijpend wordt gewijzigd. Goba als team moet het hebben van kei hard werken, telt niet of nauwelijks spelers die een stempel op het ge beuren kunnen zetten en heeft mis schien in Cor van Esch een coach die eredivisie-waardig is. Hij roeit prima met de riemen die hij heeft, al had hij dan zaterdag het geluk no dig dat een koploper wel vaker op zulke momenten heeft. Tegenstander Leiden is net zo ambitieus als dit Goba, al denken bestuur en sponsor dan op wat lan gere termijn. De ploeg is dit jaar de debutant, heeft handhaven voorlo pig als voornaamste prioriteit ge steld, maar wil over een jaar of wat toch ook naar de top. Die stap wil Leiden pas maken als aan alle voor waarden kan worden voldaan en voorlopig zijn ze nog lang niet zo ver. Gedacht wordt aan een moge lijk samenwerkingsverband op re gionaal niveau, aan een brede basis en een planning op langere termijn. Sponsor Rob Mantel heeft daar ta melijk genuanceerde ideeën over. Zich zomaar in' het diepe storten, zoals bijvoorbeeld Voorburg en Eindhoven dat hebben gedaan en mogelijk ook Goba gaat doen, is voor hem uitgesloten. Verleidelijk Als dit Goba trouwens maatgevend is voor het niveau, zou het verleide lijk zijn om te zeggen dat Leiden al een aardig eind in de goede richting zit. Maar zo is het dus niet. Realisti scher is het om te stellen dat tussen de ere- en promotiedivisie een groot gat gaapt en aan de andere kant dat de krachtsverschillen in de op één na hoogste klasse maar zeer gering zijn. Er waren na afloop zelfs wel een stuk of zes varianten te beden ken die voor Leiden winnend waren geweest. De meest in het oog sprin- Dat gaf aan dat Leiden bij rust niet met 33-40 achter had moeten staan, maar met een punt of vijf voor. In plaats van één op twaalf van de vrije worp lijn te schieten - hetgeen vooral Eric Huybens zich mocht aantrekken want hij miste zesmaal achter elkaar - had Leiden dan wel tot een 'normaal' percenta ge van pakweg zeventig moeten ko men. Vanaf het veld kwam Leiden opvallend genoeg wel tot een aan vaardbare schotselectie, namelijk 52 procent. Waarbij Tom Gussen er ditmaal in zeer positieve zin. boven uit sprong. Van de zeven driepunts pogingen kegelde hij er maar liefst zes raak. Daarmee, en.-met zijn 27 punten, was hij de m^n die direct verantwoordelijk was voor het dichten van het gat na rust. Zeven minuten voor tijd, bij 62- 61, stak Leiden de koploper voor het eerst voorbij en lag de winst meteen voor het grijpen toen Mi- chielse een opzettelijke fout beging op Ben de Jong. De lange center miste evenwel zijn eerste vrije worp, smeet uit balorigheid de bal bij de tweede poging zomaar tegen het bord en toen Leiden vervolgens meteen bij de middenlijn balverlies leed, gaf de thuisploeg zomaar vier eenvoudige punten op. Weliswaar werd het toch nog 75-70, maar de hinderlijk fluitende Rob de Bakker, de veiligheidsfunctionaris van de KNVB die in staat is om een risico loze wedstrijd geheel uit de hand te laten lopen, stelde voor de zoveelste het scoreformu- maal orde op zaken ten voordele van de Gorkummers. Vijftig secon den voor tijd stond Goba weer met 77-79 voor en leed Huybens balver lies. Leiden, dat keihard werkte en op zich een heel behoorlijk niveau haalde, waarmee het het hondstrou we publiek weer eens aan zich ver plichtte, wist het toen niet njeer. In- plaats van een fout te maken op een speler, liep de ploeg domweg achter Goba aan dat handig van de gele genheid gebruik maakte om de tijd vol te spelen. De koploper kon het zich zelfs permitteren om omge- straft een schot te nemen, zich de aanvalsrebound toe te eigenen en de laatste acht tellen van de klok te laten wegtikken. Opgelucht kan de koploper zich nu opmaken voor de laatste serie duels waarin de defini tieve promotie kan worden afge dwongen. Leiden moet berusten in een verder weinig zeggende rol. Toch benieuwd hoe de situatie er ten aanzien van die twee over een jaar of wat uitziet. AD VAN KAAM Rustdag Karpov KUALA LUMPUR (ANP) - Anatoli Karpov heeft vandaag zijn eerste ti me out opgenomen. Op zijn verzoek wordt de zevende partij in de twee kamp tegen Jan Timman verscho ven naar woensdag. Beide spelers hebben in de finale van het kandidatentoernooi recht op twee time outs.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19