V Hoe Nederlandse couturiers de zomer zien - e GOVERS Flamboyant EGDAR VOS Sober MOLENAAR KRONER Afwisselend De afgelopen weken toonden Nederlandse couturiers hun collecties. Ze hebben allemaal een andere kijk op de t Np Frank Govers gokt op een vro lijke en vooral warme zomer. Dat komt niet alleen tot uit drukking in de felle kleuren en onverwachte kleurencom binaties die hij in Amsterdam op de klanken van zigeuner- muziek ten tonele voerde, maar ook in het vele bloot in zijn nieuwe haute couture- collectie voor lente-en zomer. Een collectie, waarvoor hij zijn inspiratie opdeed bij de overzichtstentoonstelling van de Nederlandse schilder Kees van Dongen in museum Boy mans van Beuningen. Govers brengt het door van Dongen in felle kleuren geschilderde mondaine leven van rond de eeuwwisseling in herinnering met een lente-en zomermode als een uitbundig, vrolijk feest. Ruim een uur lang para deerden zijn mannequins over het plankier in de meest kleurige gewaden. Hard roze, vuurrood, knalpaars, geel, oranje, appelgroen, turkooi zen en kobaltblauw werden onderling gecombineerd en afgewisseld met veel zwart en wit. Govers had zich ditmaal ook uitgeleefd in het combi neren van dessins en materia len. Het resulaat was een sprankelend geheel waarbij noppen, ruiten, bloemen en dierenprints naar hartelust werden gemixed. In de collectie van Govers veel combinaties met ko- kernauwe korte rokken. Als start van de show toonde hij een superkort strak minijurk- je in vuurrood met een wijd vallend 7/8 jasje, afgezet met kant. In de collectie van Govers zaten veel combina ties met kokernauwe korte rokken. Wie geen mooie be nen heeft en liever de knie be dekt wil houden, komt er bij hem deze zomer bekaaid af. Op een enkele lange door- knoprok na, was het overwe gend kort tot superkort wat de klok sloeg. Wie terugschrikt voor een kort rokje of broekje zal derhalve haar toevlucht moeten zoeken bij de vele ver sies van de lange broek met rechte niet al te wijde pijpen waarbij sommige exemplaren deden denkeQ aan piraten- broekjes. Govers combineert zijn kor te rokjes met allerlei jasjes: heuplange getaileerde model len, wijdvallende cape-achti- ge modellen al dan niet met ronde voorpanden, korte bo lero's en getailleerde jasjes GPD) met een schootje. Vrijwel alle jasjes zijn kraagloos. De tradi tionele blouse onder de tail leurs verving hij door fraai ge drapeerde kleine bustiers of haltermodellen met soms een rugdecolleté en striksjaal. Korte leren rokjes combineer de hij ook met katoenen trui en in 'Op-art'-dessin met boot hals in zowel zwart/wit als een gewaagde oranje/rood combi natie. Trouw aan zijn eigen stijl toonde de couturier een grote verscheidenheid aan jurkjes. Strakke kleine bloemenjurk- jes gingen schuil onder wijde 7/8 jasjes met capuchon of korte bolero-jasjes. Sjieke unie exemplaren hadden een tulprokje met draperie en vaak korte mouwtjes. De ei genzinnigheid van de coutu rier kwam daarnaast tot uit drukking in wijde, uit stroken opgebouwde exemplaren uit de Spaanse- of zigeunerlook. Dit zomerfeest werd zelfs doorgezet in de overvloedige aanwezigheid van franjes, omslagdoeken en raffia bloe- Voor cocktail, theater en feestelijke gelegenheden maakte Govers perfecte hand- geborduurde jurkjes met bij passende pailletten jasjes in felle kleuren. Voor groot gala konden zijn klanten naast de vele korte toiletten met enor me stikken en een sleep kie zen uit enkellange fourreaux die als een pareo waren omge knoopt met bolero's vol glin sterende pailletten en kraal tjes. Conny Heida Voor het bonte, kleurige beeld dat de mode deze zomer oproept, probeert couturier Edgar Vos wat tegenwicht te bieden. Hij zoekt het vooral in effen tinten en combineert (bijna) nooit meer dan twee kleuren met elkaar De hoofd kleuren zwart, rood en mari neblauw gaan onveranderlijk samen met met een wit-tint. Dat wit wordt dan bijvoor beeld gebruikt om een over slagjurk of blazer af te biczen. Bij de beiges en de pastels is hij weieens wat scheutiger met kleuren, bijvoorbeeld in de vorm van een constaste- rende sjerp, die om de taille gewikkeld zit. De nieuwe zomercollectie oogt dan ook. afgezien van de pittig korte rokken, een beetje streng. Daartoe draagt ook ze ker de vrij strakke belijning van de hele collectie bij. De jasjes zijn vrij lang en aangesloten, ze worden gedra gen op korte rechte of klok kende rokjes. Maar met de wat afgeronde schouders, de keuze uit jasjes met of zonder revers, met een hoefijzervor mige of boothalsachtige uit snijding, biedt Egar Vos ook zijn niet meer piepjonge, of superslanke clientèle mo dieus waar voor hun geld. Het langvallende jasje kleedt on danks de soms lichte taille ring mooi af en korte rok is in de couture nooit een pro bleem, die wordt gewoon op de goede lengte gemaakt. En wie alleen dat draperie- of wikkeltopje wil laten zien, maar niet de heel blote rug, houdt gewoon het blazerjasje Naast rokken, combineert Vos zijn jasjes ook met een wijd, klokkend rokbroekje of een stadsbermuda. Maar om ook daar weer eens iets anders te laten zien, maakt hij er een soort jumpsuitje met een strapless bovenlijfje van. Wat de pantalon betreft hoeft er, buiten het vakantie seizoen, op Edgar Vos niet ge rekend te worden. Alleen voor Zwart linnen jasje met witte bi&s gedragen op e de vakantie maakt hij heel strakke 7/8 (net over de knie) broek met een verhoogd heupstuk, die geleend lijkt van het toreadors-tenu. Deze versiert hij ter hoogte van de knie met knoopjes of een strik. Daarboven een plastron, haltertopje of wik kelblouse en het geheel wordt gecompleteerd door wijde, soepelvallende blouse en een forse hoed. Maar zoiets in zij de uitgevoerd, is natuurlijk bij uitstek geschikt voor een zo merse party. Jurken maakt Edgar Vos in twee lijnen: met een verleng de taille en een kort klokkend gedragen vrij strakke Perfectie van top tot teen. Van het platte vierkante, 'n beetje op een boek of een baksteen lijkende hoedje, tot de schoe nen in dezelfde kleur en het zelfde dessin als de kleding. Een perfectie in model, afwer king en kleurkeuze die je al leen bij couturier Frans Mole naar aantreft. Het slanke silhouet waar Molenaar deze zomer voor kiest, krijgt veel zwier door wijde tuniekblouses en royaal klokkende ottoman-mantels met heel wijde mouwen. Deze laat hij dragen op ruim boven de knie vallende, maar niet te korte strakke rokken. Hij combineert zijn 7/8- blouses, die een ruime rug hebben, een kraagloos v-hals- je, goudkleurige of stofkno- pen en een niet te wijde mouw, ook heel succesvol met zijn pantalons, die vrij nauw zijn. Alleen bij zijn fel gekleurde katoenen truien, in EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d HOEVEN een soort spinnekopsteek, laat hij witte ruime, naar de enkel toe wat smaller worden de pantalons dragen. De vrolijke kleuren: een prachtig oranje, turkskooi, rood, blauw, appelgroen en roze en de fraaie stoffen die hij voor al zijn creaties gebruikt, geven aan de eenvoudig ogen de modellen, een heel elegan te, zomerse uitstraling. Maar het spel met diagona le, horizontale en verticale lij nen waar Molenaar echt een meester in is, komt toch het beste tot uitdrukking in de wat meer aangesloten model len. Zo maakt hij jasjes met ongelijke panden, maar zo dat de.schuine lijn nadrukkelijk en toch vloeiend doorloopt. Naast de 7/8 jasjes heeft Mo lenaar ook heel korte, net in de taille vallende modellen. Hier gebruikt hij soms zijn ge liefde cirkel, zoals in het jasje met de sluiting op de schou der waarvan de voorpanden vrij ruim zijn een helemaal rond lopen. De rok die daarbij wordt gedragen, heeft een heel brede tailleband, die het ranke figuur van de draagster nog eens onderstreept. Bij zijn favoriete meetkun dige lijnen heeft Molenaar voor dit seizoen ook de spiraal gevoegd, die hij heel grappige verwerkt in gazen hoeden en kragen, waarmee recht aan sluitende jurkjes met een col feestelijk accentje krij gen. Heel feestelijk is ook de combinatie van rok en tuniek in een roze, paars en zwart ge streepte transparante stof. De tuniekblouse in dit ontwerp heeft een bescheidejfcyierkan- te*'ha&$aan de vcxJScant, de vierkante hals varrüè rugpar tij is* wat dieper* uitgesneden. Het geheel wordt gecomple teerd door een vrij brede cein tuur van dezelfde stof. Voor het cocktail-uur toont Molenaar, ondanks modellen in vrolijke kleuren, met enor me pofmouwen, gezet aan een lange manchet, een duidelijk voor keur voor zwart. Pakjes met iets getailleerde tunie ken, versierd met de voor hem zo karkteristiek biezen maakt hij helemaal in zwart en het enige kleuraccent, maar dan meteen ook heel opvallend, in zijn strak aansluitende jurkjes met heel dunne spaghetti- bandjes zit in de geplisseerde, vederlicht transparante sjaal die er bij wordt gedragen. De ze grote vierkante avondsjaal is afgezet met een bies van fel geel, groen, rood of oranje. Bij dat zwart komen de for se oorbellen en de vrij dicht tegen de hals liggende ketting met grove schakels helemaal tot hun recht. In de cocktail- en avondkleding brengt Mole naar ook een wijde, a-symme- trische rok (soms een dubbel- rok), die gezét is een een lang, a-symmetrisch geplooid lijfje. Deze vrij lang vallende model len, uitgevoerd in prachtig ge kleurde zijde, vormden het sluitstuk van eenhoe kan het anders, perfekte show. Henriëtte van der Hoeven rokje of in een eenvoudig recht model met gedrapeerd overslaglijfje en een wat klok kende losse pand aan de voor kant van de rok. In de eerst ge noemde lijn valt vooral de jurk van transparante stof, in het lijfje afgewisseld met ba nen leer, op. Heel elegant is de rode jurk met draperie-over slag en een vaag geplooid los pand dat zwierig afhangt over de schouder. Zoals altijd doet Vos tussen de couture door even een rondje confectie en kondigt en passant aan dat er sinds- kort ook in Rotterdam een Ed gar Vos Boutique is. Die kle ding loopt van maat 36 tot en met maat 50 en volgt de coutu- re-collectie op de voet. Het pakje met de rechte rok met iets getailleerde jasje en de drie rijen knopen als sluiting Perzikkleurig wollen satijn mantelpak met een a-symmetrische kraag en een blote schender. en versiering is nu niet een ty pisch voorbeeld voor een maat 50, maar de lange blazer met eenknoopsluiting en vrij smalle rever beslist wel. Ook heel goed is de wijde ge bloemde blouse-jurk, die over een stadsbermuda en een top je wordt gedragen. De prijs van deze Vos-creaties ligt zo rond de vierhonderd gulden. Ook voor de avond kiest Vos voor de strenge gratie van zwart en wit, waarbij loop- splitten, los vallende panden of een veelvoud van transpa rante rokken voor een vrolijke noot zorgen. Wie niet meteen in het lang hoeft, heeft wat meer mogelijkheden bijvoor beeld een strakke goudkleu rig jurk met blazer of een glan zend paarse klokrok met daar op een blazer van brokaat in mooie groen rose, paars en zil verlinten. Henriètte van der Hoeven Evenwichtig, afwisselend, draagbaar en heel mooi ge maakt, zo kan in het kort de collectie van de Amsterdamse couturier Rob Kroner worden gekenschetst. Evenwichtig omdat vondsten zoals een fraai klokkende rugpartij of kleine biesjes op de coupena den en langs de zoom, steeds weer terugkomen. Afwisse lend door niet een strenge keuze tussen rok, broekrok, stadsbermuda of drie kwartbroek. Draagbaar door de rok of broeklengte, de niet te overdreven taillering en materiaalkeuze: linnen, ka toen, tricot en wol. En mooi gemaakt spreekt natuurlijk voor zichzelf. Bij Kroner zijn veel kleu rencombinaties mogelijk: zwart, met wit en oker, geel met zwart en wit, groen-rood, blauw-wit en natuurlijk veel uni-kleuren. Een stof met bloemdessin wordt heel spaarzaam gebruikt. Rob Kroner kiest bij zij dag pakjes voor een sportief ele gante vrouw, die zich thuis- voelt in een wijd gesneden korte broek, een rokbroek of een stadsburmuda. Deze broeken hebben allemaal een omslag en worden gecqmple- teerd door korte jasjes, die open worden gedragen zodat een strapless-bh in de kleur van het pak, of soms van wit kant zichtbaar wordt. Maar voor wie zich daarin niet lekker voelt, heeft hij ook De rugpartij is bij Kroner altijd belangrijk. strakke, niet te korte rokken met vrij lange wat getailleerde blazers. Een heel feestelijk ac cent krijgen die blazers door de kanten reverkraag waar van Kroner sommige pakjes voorziet. En voor wie ver knocht is aan wijde, ruisende rokken is er een heel wijde, tot op de enkelvallende baantjes- rok, die wordt gecombineerd met een in de taille vallend jasje. Maar bij Rob Kroner is het altijd oppassen; een model heb je pas écht gezien als de mannequin je de rug heeft toegekeerd. Een echte 'Kro ner' herken je dan ook aan de rugpartij. Een op het oog een voudig, recht, donkerblauw jurkje, met alleen een kleine versiering op de schouder, wordt een echte haute-coutu- re- creatie door het klokkend gesneden rugppand. Hetzelf de idee past Kroner toe in zijn rokken en korte en lange jas jes. Die losvallende klokken worden soms weer met een strik ingenomen, zodat een beetje queue-effect onstaat. Een mooi voorbeeld van dit typische Kroner-effect is een tweedeligpakje van genopte katoenen piqué. Hierbij lijkt het of het jasje achterstevoren wordt gedragen omdat het rug-decolleté een rever heeft. Ondanks de wijde rug blijft het lijfje vanvoren strak, door de strik achter in de taille. Van zijn favoriete materi aal, Franse tricot, maakt Kro ner voor deze zomer strak- aansluitende jurkjes, die zijn voorzien van een wijd klok kende strook. Voor het cocktailuur is het ook bij Rob Kroner overwe gend ztoart. Heel mooi is een zwart pakje dat bestaat uit een strakke rok en een lang, aan sluitend jasje met Branden- burgse sluitingen, ook ook het in kant uitgevoerde strakke straplessjurkje met wijde strook aan de zoom ziet er aanlokkelijk uit. Na de zo eigentijdse dagcol lectie is het even schrikken by het 'groot-avondtoilet', waar voor Kroner zich heeft laten inspireren door de Renaissan ce. Hij maakt theatrale gewa den in goudbrokaat met heel wijde rokken waaronder sty- ve gazen petticoats moeten worden gedragen. Jurken om je in te laten schilderen maar minder geschikt voor een avondje theater, tenzij je twee plaatsen kun reserveren. Henriëtte van der Hoeven JBlTTCOTJt? Volop De boom der kennis, daar heb ik weieens over geschreven. Hoe jammer het is dat we daar van hebben gegeten. We niet meer onbekommerd kunnen genieten. We kunnen ons in deze tijd van alles veroorloven door de alom gestegen welvaart. We genie ten van zaken waarvan we ons vroeger niets eens konden voorstellen dat ze ooit onder ons bereik zouden komen. Maar er wordt ons daarbij wel meteen voorgehouden hoe slecht dit allemaal voor ons is. We moeten van die boom eten of we willen of niet. Toen automobielen er nog al leen voor de 'happy few' wa ren. toen was het bezit er van een probleemloos voorrrecht. Onbekommerd toerde die 'few' er in rond, wolken rook uitsto tend. Van niets wetend. Toen Jan-met-de-pet er ook eens aan toe kwam, toen stierven meteen de bomen af. Toen batterijen pas waren uit gevonden werden ze dankbaar en zonder problemen aange bracht in allerlei apparatuur voor de financieel draagkrach- tigen, zodra die apparaten voor iedereen bereikbaar waren, werden batterijen ineens een milieuprobleem en moeten we terug naar de opwindveer. De welgestelden tafelden in vroeger jaren ongestoord met •niet minder dan vijf gangen, co pieus en calorierijk en hadden geen weet van het foute er van. Amper kunnen minder draag- krachtigen zich dat veroorlo ven of we weten droevig veel over ons cholesterolgehalte en over hart- en vaatziekten. Vroeger adopteerde een enkel echtpaar onbekommerd een kind als het op reguliere wijze bij henzelf niet ging. Nu het er duizenden zijn. moet je er op bedacht zijn dat ze straks in praatgroepen terecht komen, wegens hun identiteitscrisis. Toen hulp in de huishouding nog alleen was voorbehouden aan beter gesitueerden toen waren booien heel gewoon. Nu velen zich wat hulp kunnen veroorloven weten we dat 'me- vrojen uitbuitsters zijn en dat woorden als dienstmeid en werkster echt niet meer kun- Die booien weckten "s zomers samen met hun mevrouw de heerlijkste zaken en nooit stond er op een etiket te lezen wat er wel voor fouts in die pot ten zat. Dat kwam pas toen we allemaal conserven konden kopen. Toen kwamen die drei gende mededelingen over E- waarden en over Joules op ons af. Welgestelde dames snoepten genietend van bonbons en hun kinderen kregen vast en zeker als versnapering geen brok wortel of een stukje kaas, dat werd pas voorgeschreven toen we allemaal snoepgoed kon den betalen. Kleine elegante sigaartjes of flinke bolknakken sierden pro bleemloos de geslaagde heren van vroeger. Pas toen we met z'n allen aan het roken sloe gen. toen moetsen we beducht zijn voor longkanker en voor het hart. Voor het eerst bezitten we van hoog tot laag genoeg om aan onze lusten te kunnen voldoen, al is het maar het onbeheerst veel eten van vers bruinbrood met dik boter en kaas of we we ten ook dat bijna alles slecht voor ons is. voor onze organen oj voor onze lijn. Van hoog tot laag hebben we van de boom gegeten jammer genoeg, want wie durft er nog volop te eten. te drinken en te vrijen zonder een enkele bijgedachte? Bijna niemand toch meer. En dat net nu we er tijd en geld voor heb ben. Een rauw geklust ei met een beetje rum nemen zonder aan salmonella te denken, lui op de bank liggen met een boek en een zak bonbons zonder aan de extra ponden te denken, dat zou toch heerlijk zijn? Maar we hebben nu eenmaal van de boom gegeten en we zijn daardoor met een vaag schuldgevoel opgezadeld. Voor altijd Wat jammer is INA DE RUYTER

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11