De Klerk ontvangt Mandela 11 april Franse socialisten ruziën over nieuwe leider Shamir: geen sprake van aftreden bij Likud Oppositie in Taiwan uit paleis gesleept Argentijnse militair kri jgt na martelen nonnen levenslang VASTENAKTIE GIRO 5850 ZATERDAG 17 MAART 1990 PAGINA 7 Eerste overleg ANC en Zuidafrikaanse regering Kaapstad/Johannesburg, 16 mrt (IPS/GPD)) De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk zal op 11 april een delegatie van de bevrijdingsbeweging ANC ontvangen om onder handelingen tussen het ANC en de regering voor te bereiden. "Op de bijeenkomst zal de president, bijgestaan door leden van het kabinet, overleggen met Nelson Mandela en ANC-leiders van binnen en buiten Zuid-Afrika over de obstakels die het proces van onder handeling in de weg staan", aldus de officiële presidentiele verklaring, gisteren in Kaap stad. i toe a 1 aan volwaardige onderhandelin- tisch Front (UDF) zullen bijwc gen. De belangrijkste daarvan zijn Die vergadering staat gepland i het leve TEL AVIV De Israëlische pre mier Jitschak Shamir, sinds don derdagavond leider van een de missionair kabinet, peinst er niet over om af te treden als leider van de Likud. Hij verklaarde gister avond dat hij zijn werk zal voort zetten en 'zal blijven strijden'. Maar hij voegde er aan toe dat hij niet boos zou zijn als de partij hem in de toekomst op democra tische wijze zou vervangen. Sha mir: "Ik ben een oud werkpaard en als iemand mij wil afzetten, laat hij dat dan maar proberen". door Ad Bloemendaal Een van de Likud-aanhangers die aandringen op het aftreden van de premier als partijleider, is het het parlementslid Zachi Hanegbi. Hij behoort tot het 'af wijzingsfront' binnen de Likud, onder leiding van Ariel Sharon. Hanegbi: "Ik geloof dat Shamir uiteindelijk zal besluiten af te tre den omdat hij er niet in zal slagen een meerderheidsregering te vor men zolang Agoedat Jisraël ge kant is tegen zijn leiderschap". De ultra-orthodoxe partij Agoe dat Jisraël heeft eind vorig jaar de regering van nationale eenheid verlaten omdat de leiders de in druk hadden dat Shamir de hun gedane beloften niet nakwam. Agoeda steunde donderdag avond de motie van wantrouwen van de Arbeiderspartij. Volgens Hanegbi zal Shamir zich gedwongen zien het leider schap over te dragen aan'iemand van zijn paijij die wel in staat is een regering te vormen met Agoe dat Jisrael. De twee ministers binnen het 'afwijzingsfront', David Levy en Jitschak Modai. kwamen gisteren niet opdagen op een vergadering van de ministers van de Likud. Daar werd gesproken over de te volgen taktiek, nu president Chaim Herzog morgen begint met het raadplegen van de politie ke partijen. Eerder op de dag had de leider van de Arbeiderspartij, Shimon Peres, laten weten van plan te zijn een regering te vor men die steunt op zeventig van de honderdtwintig parlementsle den. Een parlementslid van de Ar beiderspartij. Eli Dayan, heeft een initiatief-wetsontwerp inge diend dat voorziet in de recht streekse verkiezing van de pre mier. Hij meent dat het binnen het huidige systeem niet mogelijk is normaal te regeren. Intifada Volgens Faisal Husseini. de be langrijkste Palestijnse leider op de Westelijke Jordaanoever. is de val van het kabinet-Shamir een resultaat van de Palestijnse op stand, de Intifada. Hij noemt het 'veelbetekenend' dat de neder laag van de Israëlische regering is veroorzaakt door meningsver schillen over vredesbesprekin gen met de Palestijnen. De Palestijnse leider, die de ou de regering omschrijft als "totaal verlamd", hoopt dat de bevolking van de bezette gebieden gebaat zal zijn bij een nieuw kabinet. "Als dat kabinet beslissingen kan nemen die naar vrede leiden zul len wij Palestijnen klaar zijn om te praten. En als het besluit een oorlog te beginnen zijn we ook daar klaar voor". politieke gevangenen en ballingen en terugtrekking van Zuidafrikaan se troepen uit zwarte woonwijken. Voor hun historische ontmoeting zal de Amerikaanse minister van ben met achtereenvolgens presi dent De Klerk en Nelson Mandela. Een woordvoerder van het ANC- hoofdkwartier in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka deelde mee dat de volledige ANC-top binnen een maand zal terugreizen naar Zuid- Afrika. De bedoeling is dat de be- TAIPEI (Rtr) - De militaire politie in Taiwan heeft 14 leiders van de Tai wanese oppositie gisteren uit het presidentiële paleis gesleurd, nadat president Lee Teng Hui had gewei gerd met hen te praten. De groep, onder wie elf parlementsleden van de Democratische Progressieve Partij, alsmede de voorzitter en de secretaris-generaal, werden schreeuwend en vechtend uit een zijgang van het gebouw gezet. DPP- voorzitter Huang Hsin Chieh raakte bij de schermutselingen gewond. Juridisch kreeg de DPP ook met een tegenslag te maken. De opper rechters van Taiwan bepaalden gis teren dat de parlementsleden van de oppositie het stemrecht in de Na tionale Vergadering kan worden ontnomen als zij blijven weigeren de officiële eed van trouw af te leg gen. De elf leden van de DPP, de enige oppositiepartij in het 752 leden tel lende parlement van Taiwan,-wor den door de oproerpolitie al vier da gen verhinderd hun plaatsen in de Nationale Vergadering in te nemen. Zij weigeren de eed van trouw af te leggen aan de 'Republiek China'. In plaats daarvan spreken zij over de 'Republiek Taiwan'. De Nationalisten vluchtten in 1949, na de communistische over winning in China, naar Taiwan en houden nog altijd staande heel Chi na te vertegenwoordigen. Zij weige ren een" onafhankelijk Taiwan te overwegen. Marokko Twee medewerkers van Amnesty International zijn Marokko uitge zet, na een gesprek met een niet er kende mensenrechtenorganisatie. Amnesty publiceerde vorige maand een rapport over de slechte omstan digheden in de Marokkaanse ge vangenissen waar gemarteld wordt. Koning Hassan II reageerde met ad vertenties in Europese kranten waarin hij de beschuldigingen ont kende. Hij stelde dat Marokko een open land is en nodigde Amnesty uit om ter plekke zonder enige be perkingen een onderzoek in te stel len. Doodstraf De Belgische regering heeft beslo ten de doodstraf af te schaffen, om dat er nogal wat landen zijn die an ders weigeren misdadigers aan Bel- gie uit te leveren. Een uitzondering wordt gemaakt voor zware militaire misdrijven in tijden van oorlog, zo lang het vonnis wordt voltrokken tijdens de oorlog. Overigens is er in België, een van de weinige Europe se landen waar de doodstraf nog be staat, sinds 1918 nooit meer een doodvonnis voltrokken. Liberianen Meer dan 150.000 Liberianen zijn op de vlucht sinds een poging tot een staatsgreep tegen president Samuel Doe is verzand in een slepend con flict. Dit meldde in Rome hét We reld Voedsel Programma (WFP), het grootste anti-honger instituut van de Verenigde Naties. Vooral de situatie in een aantal dorpen net over de grens in Ivoorkust, waar zich 60.000 vluchtelingen ophou den, is kritiek. De voedselsituatie is hier sinds december sterk verslech terd. Guatemala De Guatemalaanse regering en guerrillagroepen zullen later deze maand in Noorwegen vredesbe sprekingen houden. Ze doen dat op uitnodiging van de Lutherse We reldfederatie. Dat heeft de Kerk van Noorwegen bekendgemaakt. Rege ring en rebellen spraken voor het laatst in oktober 1978 in Spanje over beëindiging van hun 30 jaar duren de conflict. Die onderhandelingen bleven zonder resultaat. een nieuw hoofdkwartier openen in Zuid-Afrika, aldus woordvoerder Tom Sebina. De haast die de 35 man sterke ANC-top aan de dag legt, lijkt be- slechts een beperkte amnestie af voor gevangenen en ballingen. Het ANC lijkt niet van plan De Klerk de mogelijkheid te geven verdergaan de amnestie als drukmiddel te ge bruiken tijdens de onderhandelin gen. De Klerk heeft wel al toegezegd garanties te geven voor de leden van de ANC-delegatie die in april de eer ste ontmoeting zal hebben met de regering. Maar van opheffing van de noodtoestand kan, aldus de rege ring, geen sprake zijn zolang de on rust in de zwarte woonoorden en de zogenaamde thuislanden voort duurt. Onlusten Sinds de vrijlating van Mandela op 11 februari zijn bij onlusten in die gebieden al honderden mensen ge dood. Gisteren kwamen drie men sen om het leven in de paniek die ontstond in de zwarte woonoorden rond Johannesburg. Geruchten dat Zulu-krijgers hén zouden aanvallen joegen tienduizenden inwoners op de vlucht. Voor maart steeg het do dental daarmee tot 110, onder wie een blanke man, die donderdag op een snelweg uit zijn auto werd ge sleurd en door een met kapmessen gewapende meute in stukken was gehakt. Stakingen van zwarte onderwij zers, ziekenhuispersoneel en van gevangenbewaarders in de zwarte miljoenenstad Soweto bij Johanne sburg, veroorzaken een vrijwel al- OOST-BERLIJN (AFP/DPA/Rtr) Nadat eerder deze week Wolfgang Sehnur aftrad als voor zitter van de conservatieve partij Demokratischer Aufbruch, raak te gisteren een kopstuk van de CDU-DDR in opspraak. Partij s- cretaris Martin Kirchner heeft toegegeven dat hij contacten heeft gehad met de Stasi. Sehnur verdween fluks uit de campagne nadat was komen vast te staan dat hij de Stasi jarenlang heeft ingelicht over mensen uit de oppositionele en dissidente kring. Kirchner ontkent dat hij voor de Stasi gewerkt heeft. Met de geheime politie uit de Honec- ker-tijd heeft hij in het begin van de jaren tachtig wel gesprekken gevoerd in het kader van zijn ker kelijke functie. Hij is Oberkir- chenrat in de lutherse kerk en naaste medewerker van bisschop Werner Leich van Thüringen in het zuidwesten van de DDR. Kanselier Kohl wil op korte ter mijn een minister voor Duitsland benoemen. De Bondsrepubliek kent nu een minister voor Duits- Duitse betrekkingen. In beeld voor de nieuwe baan is ex-minis- Ook Kirchner (CDU) heeft Stasi-verleden ter van defensie Rupert Scholtz. De minister voor Duits-Duitse be trekkingen, Dorothee Wilms, zou doorschuiven naar de voorzitters- stoel in de Bondsdag. Deze wordt nu bezet door Rita Süssmuth, die naar verluidt belangstelling heeft voor het premierschap in de deel staat Niedersachsen. Deze ca- roussel gaat overigens alleen draaien als de CDU, waarvan alle genoemde personen lid zijn, de verkiezingen in die deelstaat op 13 mei wint. Rij In het centrum van Oost-Berlijn stonden gisteren mensen in een lange rij. Niet voor het kopen van chocolade of uitzonderlijk fruit, maar van een speciaal boek waar in dienstopdrachten van de opge heven staatsveiligheidsdienst (Stasi) bijeengebracht zijn. "Op drachten en rapporten van het Ministerie voor Staatsveiligheid" is de lijvige titel van het boek over de activiteit van de Stasi in het jaar 1989, waar de Oostduitsers zoveel belangstelling voor heb ben. In het boek is onder meer de dagorder afgedrukt waarin minis ter Mielke opdracht gaf tot het sluiten van de grens tussen West en Oost-Berlijn in het weekeinde van 7 oktober, toen de DDR de 40e verjaardag vierde. Ook bevat de bundel een verslag van de ner vositeit van de Stasi rond de steeds massaler wordende maan dag-demonstraties in Leipzig. Niet duidelijk wordt of Mielke, die 32 jaar de dienst leidde en nu in een cel wacht op een proces wegens hoogverraad, het bevel gegeven heeft om te schieten op maandag 9 oktober. Toen dat niet gebeurde, volgden de gebeurte nissen elkaar razendsnel op. Nog geen week later was Erich Honec- ker als partijleider vervangen door Egon Krenz, die het op zijn beurt precies zeven weken uit hield. BUKAREST (Rtr) - De Roemeense geheime dienst Securitate stoomde, tot aan de machtsomwenteling in december vorig jaar, ruim 6000 brieven per week open. In een aantal onooglijke kamertjes, vlak bij het station van Bu- karest, verrichtten 120 Securitate-leden wekelijks dit monnikkenwerk met duizenden nationale en internationale brieven en pakketjes. Als de inhoud nauwkeurig was beschreven werden de brieven dichtgeplakt en bezorgd. Het alwakend oog van de voormalige dictator Nicolae Ceausescu ontging niets. Het land was. mede hierdoor, practisch van de buitenwereld afgeslo ten. Volgens generaal Nicolae Cerbu van het ministerie van defensie (foto boven) behoort dit soort praktijken nu tot het verleden. "We hebben het kwaad met wortel en tak uitgeroeid". PARIJS (AFP/Rtr) - Een gerechtshof in Parijs heeft gisteren de Argentijn se marine officier Alfredo Astiz bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Astiz is schuldig bevonden aan de ontvoering en het martelen van twee Franse nonnen in 1979. In het gerechtshof klonk luid applaus toen de rechter zijn oordeel uit sprak. Sinds de ontvoering van Alice Domon en Leonie Duquer in 1979 is niets meer van beide nonnen vernomen. Domon. toen veertig, en haar toen 61-jarige ordegenote waren op weg naar de Plaza de Mayo, waar met de 'Dwaze Moeders' geprotesteerd werd tegen de verdwijning van gevange nen, toen ze zelf werden ontvoerd. Alfredo Astiz, destijds 27 jaar, was infiltrant in de beweging van de 'Dwaze Moeders'. Later hebben gevangenen gezien hoe Astiz de marteling van beide nonnen persoonlijk ter hand nam. Astiz bekleedt nog steeds een belangrijke functie in de Argentijnse marine. Hij is inmiddels zelfs gepro moveerd tot kapitein. PARIJS In Rennes heeft dit weekeinde onder oorderdovend ge ruzie het tweejaarlijks partijcongres van de Franse socialisten plaats. Opdracht van het congres is onder meer het kiezen van een nieuwe partijleider. Een van de problemen is dat de uiterst populaire premier Michel Rocard binnen de partijlei ding door de oude garde nog steeds met de nek wordt aangekeken. door Rudolph Bakker Het historische aspect aan het congres is dat president Francois Mitterrand als de 'grote roerganger' van weleer zijn greep op de nieuwe generatie aan kroonpretendenten verloren heeft. Resultaat van deze veel bediscussieerde conferentie- dagen zal mogelijk zijn dat de huidi ge partijleider en oud-premier Pier re Mauroy herkozen wordt als tijd- winnend compromis. Niet alleen de socialisten maar ook de conservatieve groeperingen in de oppositie maken een gevoeli ge identiteitscrisis door. Net als zo veel andere landen in Europa wordt Frankrijk niet meer door zijn rege ring naar nieuwe horizonten geleid, maar louter administratief be stuurd. En er is geen bewind meer dat duidelijk herkenbaar is aan zijn partijkleur. Men moddert door op basis van een soort internationaal aanvaarde sociaal-democratische Het wegvallen van fel-omstreden politieke filosofieën maakt dat La tijnse politici als de Fransen ont dekken dat ze in het luchtledige om zich heen staan te meppen. De con servatieven vallen daarbij in talloze kleinere pseudo-partijtjes uiteen. De socialisten trekken op naar hun congres als een van de tafel getrok ken legpuzzel, waarvan de stukjes in Rennes weer bij elkaar moeten worden gezocht. De strijd gaat al lang niet meer om politieke filosofieën, maar om de persoonlijke macht. Oud-premier Fabius, die de benijdenswaardige - want invloedrijke - positie van pre sident van de Assemblee Nationale bekleedt, is de beschermeling en de hoop van president Mitterrand. De president leed een nederlaag toen bij de laatste interne partijverkie zing niet Fabius. maar Pierre Mau roy tot partijleider werd gekozen. In de taaie strijd heeft Fabius vanuit zijn hoge positie als parlements- voozitter een aanhang weten te vor men, die nu even sterk blijkt als die van de langjarige partijleider Lionel Jospin, die nu minister van onder wijs is. Stroming Jospin en Fabius kunnen elkaar niet luchten of zien. Bovendien heeft Jospin de klassieke onder worpen rol jegens de vroegere par tijleider en het huidige staatshoofd Mitterrand laten varen. Als de stro- ming-Jospin in Rennes de over hand krijgt - en ze kan dat alleen met medewerking van kleinere fracties als die van Pierre Chevene- ment, vroeger de aanvoerder van de ultra-linker vleugel van de partij en nu minister van defensie - is de in vloed van Mitterrand voorgoed ge broken. Het is ook mogelijk dat de 25 pro cent van de partijkaarthouders die bij voorafgaande stemmingen voor premier Rocard gekozen hebben, zich achter de stroming-Jospin stelt. President Mitterrand had ge hoopt dat zijn eerste minister, die hij had aangesteld als het symbool van het 'centrum-bewind' dat hij ge propageerd had en op basis waar van hij in zijn ambt herkozen was, zich snel in de nesten zou werken om vervolgens te worden afge voerd. Rocard is echter nog altijd even populair en kan niet zo maar aan de dijk worden gezet. Daarom is het de bedoeling van Mitterand dat Ro card met zijn aanhang van 25 pro cent duidelijk in een minderheids positie zou worden gemanoeu vreerd ten opzichte van zijn pala dijn Fabius. Het is om die reden niet onwaarschijnlijk dat Rocard zich bij de stroming Jospin zal aanslui ten, met wie hij overigens evenmin iets gemeen heeft. De buik vol De Franse media houdt zich al maanden bezig met dit ongezonde interne gebeuren binnen de socia listische partij (maar evengoed met het ongezonde interne gebeuren in de andere partijen) in paginalange reportages, interviews en commen taren. De grote meerderheid van de Fransen heeft echter zijn buik van de Franse politici en hun gekrakeel al lang meer dan vol. De meesten die men vraagt naar hun belangstel ling voor een gebeuren als dat in Rennes halen hun schouders op en beginnen over wat anders. Ze zien ook heel goed in dat de verkiezin gen in Oost-Duitsland in het mid delpunt van de wereldbelangstel ling zullen staan, waarbij de roerse len van de Franse PS in het niet zin ken. De laatste rellen die, voordat het congres begint, nationaal niveau bereikten, hebben betrekking op de rampzalige organisatie van de on derkomens voor partijgangers, be langstellenden en journalisten. Om dat het Bretonse Rennes een te klei ne plaats is voor een dergelijke stormloop, zijn hotels tot op 70 kilo meter afstand voor de gasten afge huurd. Vorig jaar 53 journalisten gedood bij werk NEW YORK (Ap) Vorig jaar zijn over de hele wereld 53 journalisten die bezig waren met de uitoefening van hun vak gedood, ruim twee keer zoveel als het jaar daan-oor. Dat heeft het in New York gevestig de Comité ter Bescherming van Journalisten bekend gemaakt. De meeste journalisten kwamen om in Zuid-Amerika. In El Salvador alleen al waren dat er veertien, al dus het comité, dat de moorden om schrijft als "censuur door de dood". Het comité zegt dat het ook steeds vaker voorkomt dat journalisten worden mishandeld, uitgewezen of gearresteerd. Vorig jaar werden 60 journalisten het land waar zij werk ten uitgezet; 250 anderen werden opgepakt en nog eens 90 persverte genwoordigers werden mishan deld. Met name China, Ethiopië en Roemenië worden genoemd als lan den die regelmatig journalisten uit- Honduras eist ontbinding van contra's TEGUCIGALPA (Ips) - Het parle ment van Honduras heeft een motie aangenomen waarin het onmidde- lijke vertrek van de contra's wordt geeist en waarin van de Verenigde Staten een vergoeding van 14 mil joen gulden wordt gevraagd voor de schade die de Nicaraguaanse rebel len in Honduras hebben aangericht. Naar verwachting zal VN-secreta- ris-generaal Javier Perez de Cuellar vandaag voorstellen een gewapen de VN-vredesmacht in het leven te roepen die op ontmanteling van de contra's zal toezien. Een eerste ba taljon van 800 man zou al binnen twee weken naar Honduras gaan. De regering van Venezuela beves tigde dat ze is gepolst voor het leve ren van troepen. Met het VN-voorstel en de motie van het Hondurese parlement sluit het net om de contra's nauwer. Be gin deze week beloofde de Ameri kaanse vice-president Dan Quayle mee te werken aan ontmanteling van de door Washington gesteunde rebellen. De contra's in Honduras verzetten zich echter nog tegen ont wapening. Ze willen een eigen en clave in Nicaragua, waar ondanks een staakt-het-vuren nog steeds ge vochten wordt tussen de contra's en het Sandinistische regeringsleger. Contra-leiders vroegen in Washing ton aan de VN en de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) nauwer toe te zien op respectering van het bestand. De motie in het Hondurese parle ment werd ingediend door Nicolas Cruz Torres van de regerende Na tionale Partij. Washington wordt gevraagd om de vergoeding van 14 miljoen gulden vanwege de schade die tussen 1982 en 1986 is aange bracht aan de koffieplantages. In Costa Rica ging het Zuidelijk Front van de contra's donderdag akkoord met ontwapening op voor waarde dat ook het Sandinistisch leger wordt ontmanteld. Het Zuide lijk Front van de contra's stelt ech ter weinig voor vergeleken met de fanatiekere contra-troepen in Hon duras. In Costa Rica spraken verte genwoordigers van de rebellen met de aanstaande president van Nica ragua, Violeta Chamorro, en met de Nicaraguaanse aartsbisschop Mi guel Obando y Bravo. steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. te amersfoort. banknr. 70.70.70.147

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7