EG verlaagt tarief import uit tropen Salarisadministratie ttfttttftttttttt Braziliëverbijsterd door economisch offensief Besluit kost Europese Gemeenschap veel geld Havenwerkgevers nemen illegaal losse mensen aan Italiaan wil met auto naar bed zonder benzine Akkoord Nederland en DDR over investeringen op stapel Staatslening groot succes ZATERDAG 17 MAART 19P0 GENÈVE (UPI/KRF) De Europese Gemeenschap is bereid de invoertarieven op tropi sche produkten te verlagen. Dit heeft de leider van de EG-onderhandelingsdelegatie in Genève, Tran van Thinh, gisteren verklaard. In het voorstel varieert de tariefsverlaging van 35 tot zelfs honderd procent. De EG stelt wel als voorwaarde dat andere landen ook hun markten voor tropische produkten openen. De liberalisering van de handel in tropische produkten is één van de vijftien thema's die tijdens de vier jaar durende Uruguay-ronde van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) worden besproken. Bij de start van de ronde in 1986 is afgesproken dat de tropi sche produkten een extra snelle be handeling zouden krijgen. De invoertarieven zijn veel pro ducenten van tropische grondstof fen al jaren een doorn in het oog. Veel Derde Wereldlanden klagen al jaren dat de EG hen te weinig kan sen geeft om hun produkten op de Europese markt te brengen. Mede onder druk van deze landen heeft de EG tot de verlaging besloten. De tarieven voor halfbewerkte tropische produkten gaan in het Eu ropese voorstel met 35 procent om laag en die voor geheel bewerkte met 50 procent. De tarieven voor on bewerkte landbouwprodukten en voor goederen van primaire indus trieën in de Derde Wereld kunnen volgens het EG-voorstel met 100 procent omlaag. Ook is de EG be reid binnen haar grenzen de belas tingtarieven op tropische dranken als koffie, cacao en thee te verlagen als de producerende landen "duide lijk kunnen aantonen" dat dergelij ke belastingen hun export belem- De voorgestelde maatregelen hebben betrekking op 313 tariefbe palingen en op een importvolume van in totaal 10,4 miljard ecu (23,9 miljard gulden). Wordt het voorstel uitgevoerd dan krijgt de EG daar door in plaats van 690 miljoen ecu nog maar 240 miljoen ecu (552 mil joen gulden) aan heffingen binnen. ROTTERDAM (ANP) - In de Rot terdamse haven ontduiken bedrij ven op uitgebreide schaal de cao-af spraken door tijdelijke krachten in dienst te nemen. Als de werkgevers zich aan de afspraken met de Ver- voersbonden van FNV en CNV zou den houden, kunnen er tussen de 200 en 300 reguliere werknemers extra aan de slag in de haven. De Vervoersbond heeft in een recatie gezegd bereid te zijn desnoods door staking betere naleving van de cao af te dwingen. Dat bedrijven de cao ontduiken blijkt uit een onderzoekje van FNV- bestuurder Verroen in het kader van de twee weken durende Opera tie Stofkam. De Vervoersbond FNV is dit offensief tegen illegale praktij ken in de haven begonnen om ar beidskrachten die er niet thuisho ren buiten de poort te houden. Volgens de cao mag havenarbeid alleen worden gedaan door vaste werknemers van de stuwadoorsbe- drijven of door werknemers van de gezamenlijke arbeidspool SHB. De Vervoersbond FNV kreeg tot nu toe echter dagelijks 7 tot 8 meldingen binnen van illegale praktijken. Dat loopt uiteen van werknemers die buiten de afspraken om via een uit- zendbureautje stuwadoorswerk verrichten tot werknemers die na hun gebruikelijke werktijd van rond de 8 uur er-nog eens 4 of zelfs 8 uur aanplakken. Een groot deel van de dagelijkse meldingen gaat over mensen die in de haven werken via uitzendbu reaus met soms tot zestig werkne mers. De werkgevers zetten hen in omdat ze goedkoper zijn of om pie ken op te vangen. Ook komt het voor dat een reguliere havenwerker na werktijd nog eens de halve of zelfs de hele werktijd extra doet. "Een controleur kan bij één lospijp staan maar pakt de volgende en daaropvolgende ook even mee", al dus Verroen. Extra rijstrook Wethouder Van Meurs van Arnhem gaat dinsdag met de buschauffeurs van de Gelderse Streekvervoer Maarschappij (GSM) en het Ge meentelijk Vervoerbedrijf Arnhem om de tafel zitten. Daarmee wil hij tegemoet komen aan de grieven van de chauffeurs die vrijdag actievoer den uit onvrede met de verkeerssi tuatie in het centrum. De wethou der wil proberen een vrije busbaan extra te De havenwerkgevers in de SVZ hebben de bond gevraagd zo snel mogelijk met hen de resultaten te bespreken. De SVZ wil, zo stelt ad junct-directeur Jansen, precies we ten wat de bond nu onderzoekt. "Ze zouden het zwartwerken aanpak ken maar controleren nu op het na leven van de cao in het algemeen." Jansen erkent dat er door de eco nomische opleving tekort aan werknemers bestaat bij de bedrij ven. "Die willen niet op grote schaal mensen aannemen omdat ze gelo ven dat de opleving niet jarenlang zal duren en bij de verdergaande au tomatisering personeel toch weer zou moeten afvloeien". Aan de producenten van tropi sche produkten in de Derde Wereld landen stelt de EG de eis dat zij hun grenzen openstellen voor industrië le goederen uit het Westen. Duitse boeren ook de straat op KIEL/LÜBECK (DPA) - Ruim 11.000 boeren uit de noordelijke Westduitse deelstaat Sleswig-Hol- stein hebben gisteren, net als on langs Nederlandse collega's, lucht gegeven aan hun onvrede over de Europese landbouwpolitiek. Met zo'n 4.500 voertuigen blokkeerden zij wegen in zo'n vijftien steden uit protest tegen de in hun ogen te lage Europese graanprijzen en de groei ende concurrentie van landbouw produkten uit niet-EG-landen. Karl Eigen, voorzitter van de boe renbond in Sleswig-Holstein, riep in een toespraak in Lübeck de rege ring in Bonn op zich te verzetten te gen de voorgenomen verlaging van de EG-graanprijzen. Eigen had ook kritiek op de onderhandelingen in het kader van de GATT, de Algeme ne Overeenkomst inzake Tarieven en Handel, die de VS aangrijpen om aan te dringen op aanschaffing van de Europese landbouwsubsidies. De drie centrale landbouworgani saties (CLO's) vinden het advies van het het Europees parlement om de graanprijs met ruim 2 procent te verhogen "ver onder de maat". De CLO's houden vast aan een herstel van de graanprijs op het niveau 1988. Die lag toen 6 procent hoger dan nu. Uitgaande van de aange kondigde prijsverlaging voor dit jaar met 3 procent, zou het verschil zelfs 9 procent bedragen. ROME - Op het gebied van sta kingen is men in Italië heel wat gewend. Maar het zijn de vracht rijders, die het nu voor het eerst is gelukt om in Italië te zorgen voor een authentieke woedeuitbar- sting. De vrachtrijdersstaking, die in Italië vandaag zijn zesde dag ingaat, treft dan ook veel Ita lianen op een van hun meest ge voelige punten: de auto. door Marjon van Royen "Als je ons Italianen de kans geeft, dan rijden we met onze au to het bed in", zo schreef een be roemde Italiaanse komiek on langs. Als gevolg van de staking krijgen veel pompstations geen benzine meer aangeleverd. Dit leidt tot kilometerlange rijen en Wild West taferelen tussen auto mobilisten bij de schaarse pomp stations die nog open zijn. Uren lang zitten de mensen in hun auto te wachten in de hoop op een paar druppels benzine. Het komt tot ruzies en vechtpartijen. Er wor den banden doorgesneden, maar er zijn ook de slimmerikken die stiekem andermans autotank leegzuigen. Op veel plekken, met name in de grote steden, is de benzineprijs als gevolg van de schaarste ver drievoudigd. Ook is er een leven dige zwarte handel in blikjes, kannetjes, jerrycans en andere vaten met benzine. In Rome en Napels maakt men melding van lange colonnes personenauto's die als dorstige honden de gee- scorteerde tankvrachtauto's ach tervolgen die niet aan de staking meedoen. Zodra de chauffeur stil houdt om een benzinepomp te be voorraden, werpen ze zich op de kostbare vloeistof. Maar niet alleen de benzine die ontbreekt. Ook de levering van le vensmiddelen. en met name groente en fruit, stagneert als ge volg van de staking. Een aantal fa brieken, waaronder ironisch ge noeg de grote vrachtwagenfa briek van de Fiat. Iveco. hebben hun werknemers naar huis ge stuurd. omdat gebrek aan grond stoffen en onderdelen het pro ductieproces blokkeren. De inzet van de staking is het zogeheten 'herstructurerings plan' dat vorige week vrijdag werd getekend tussen de regering en de meerderheid van de Itali aanse vrachtrijdersorganisaties. Doel van dat plan is enige orde te scheppen in de jungle van de 250 duizend vrachtwagenbedrijven die er in Italië opereren. Nergens in Europa is er een land met zoveel vrachtwagenbe drijven als Italië. "Als we in 1992 willen concurreren tegen de grote Nederlandse. Duitse, en Franse bedrijven, dan moeten we ons ef ficiënter organiseren, en in grote re verbanden gaan werken", zo luidt de redenering achter het plan, waarvoor de Italiaanse rege ring geld ter beschikking heeft gesteld. Een minderheid van de vracht- rijdersorganisaties vindt echter dat dit niet genoeg is. Ze willen meer geld, meer garanties, en aparte onderhandelingen met de regering, los van de andere orga nisaties. Maar de regering is niet van plan om hierop in te gaan. Gisteren kondigden de opstandi ge vrachtrijdersbonden dan ook nieuwe stakingen aan voor de maand mei. AMSTERDAM (ANP) Voor minister Kok (financiën) is de jongste staatslening een daverend succes geworden. De staatslening die onlangs de beleggers verraste door de nieuwe aanbiedingsmethode heeft in totaal 6,5 miljard gulden bij een gemiddelde uitgiftekoers van 99,35 procent. Dat heeft het ministerie van financiën gisteren in Amsterdam bekend ge maakt. De 9 procent tienjarige lening per 2000 is op 2 manieren geplaatst. Op 6 maart werd de schatkist 855 miljoen gulden rijker door de inschrijving vol gens de tendermethode, waarbij beleggers aangeven hoeveel zij wensen te ontvangen en tegen welke koers. De uitgiftekoers voor dit deel van de emissie werd uiteindelijk bepaald op 98,70 procent. Vervolgens ging de Agent van het ministerie over tot uitgifte van de obli gaties over de toonbank. Met die werkWijze kan de afgiftekoers dagelijks aan de marktomstandigheden worden aangepast en kan ook de duur van de toonbankafgifte worden gewijzigd. Langs deze weg werd ruim 5,6 mil jard binnengehaald. Het is nu niet meer mogelijk op deze lening in te schrijven. In totaal hebben de tot dusverre dit jaar uitgegeven staatsleningen 15,75 miljard gulden opgebracht. Zij dienen voor de dekking van het financie ringsbehoefte van de staat, die voor 1990 is geraamd op 42 miljard gulden. DEN HAAG (ANP) Binnenkort valt er een akkoord te verwachten tussen Nederland en de DDR over de wijze waarop beide landen in el kaar gaan investeren. Staatssecreta ris Bukman (economische zaken) heeft het concept, waarin zaken zoals winstafdracht en bescher ming tegen nationalisaties zijn op genomen, deze week doorgespro ken met zijn Oostduitse collega. De Oostduitsers hebben vooral belangstelling voor een Nederland se inbreng bij hun energie-sector. De Oostduitsers verbruiken per hoofd van de bevolking veel meer energie dan de Westeuropeanen, omdat de energietarieven er zo laag zijn. Bovendien willen zij af van energie-opwekking door het versto ken van bruinkool. Een overstap op moderne met kolen gestookte elek triciteitscentrales heeft hun belang stelling. waarbij milieu-aspecten die in Nederland gemeengoed zijn de aandacht van de Oostduitsers hebben getrokken. Andere zaken waarover de Oost duitsers naar Nederland kijken be treffen modernisering van de land bouwsector, inclusief de verwer king, die in de DDR tot milieupro blemen heeft geleid, de logistiek van de distributie, waar Nederland met zijn transpoteurs sterk in is en zakelijke dienstverlening. In Oost-Duitsland wordt nu haast gemaakt met het ontwikkelen van de wettelijke en juridische infra structuur om de overstap te maken van een planeconomie naar een meer marktgerichte economische structuur, zo is Bukman gebleken. De Westduitse minister van eco nomische zaken, Helmut Haus- smann, is bezorgd over de banden die de grote ondernemingen in de Bondsrepubliek willen aangaan met hun branchegenoten in de DDR, die veelal een monopolieposi tie innemen. In een verklaring giste ren van zijn ministerie staat dat Haussmann bang is dat de toenade ring een vermindering van de con currentie tot gevolg heeft als de twee Duitslanden zijn samenge voegd. De bewindsman wenst dat er maatregelen worden genomen om te voorkomen dat Westduitse inves teringen in de DDR leiden tot een monopolisering van de markten. Haussmann is voorstander van een Chemie-giganten LONDEN (UPI/DPA) - Het Britse conglomeraat BRT heeft een bod van 1,64 miljard dollar (ruim 3 mil jard gulden) uitgebracht op het Amerikaanse bedrijf Norton, pro ducent van chemicaliën, plastics en keramische materialen. Het Ameri kaanse bedrijf zou niet van het bod gediend zijn. instelling van een Duits-Duitse commissie die zich moet bezighou den met concurrentie-aangelegen- heden. Deze commissie moet vol gens hem samenwerken met het in Berlijn gevestigde Westduitse kar telbureau. Volgens de Sueddeutsche Zei- tung gaat Volkswagen samenwer ken met de Tsjechoslowaakse auto producent Skoda. VW-topman Carl H. Hahn heeft tegen de krant ge zegd dat de besprekingen in verge vorderd stadium zijn. De samen werking zou plaats moeten vinden via de Spaanse VW-dochter Seat. Eerder deze week is BMW genoemd zijnde geinteresseerd in Skoda. Opera Door een combinatie van zorgvul dig beheer en incidentele meeval lers is het tekort van de Nederland se Opera geheel weggewerkt. Zake lijk directeur T. Lodder maakte dit gisteren in Amsterdam bekend tij dens de presentatie van de plannen 1990-1991. Koopwoningen duur De prijzen van koopwoningen zijn lager, soms zelfs veel lager, dan de makelaars beweren. Dit schrijft de NMB/Postbank Groep in een giste ren gepubliceerd rapport. De groep stelt vast dat de huizen gemiddeld tien procent goedkoper zijn dan uit de gegevens van makelaars blijkt. Dat wil zeggen dat de prijzen rond 13.500 gulden lager zijn, dan de Ne derlandse Vereniging van Make laars altijd beweerd heeft. vervolg van pagina 1 RIO DE JANEIRO/BRASILIA - Aan de vooravond van afkondiging van de radicale maaregelen van de Braziliaanse president Collor de M.ello, kondigde de grootste vak bondsfederatie, de Centrale Arbei dersbond, reeds donderdag aan dat achteruitgang van inkomens zou worden beantwoord met stakingen. Conservatieve politici en de zaken wereld hebben daarentegen positief gereageerd op de maatregelen van Collor de Mello. door Ineke Holtwijk De verwarring over wat er nu ge beurt, is groot. De banken en beur zen zijn sinds dinsdagavond geslo ten. Sommige winkels gingen van daag later open. In lanchonetes, snackbars, verdwenen de prijslijs ten. De werknemers van het in Rio gevestigde Instituut voor Suiker en Alcohol, dat wordt opgeheven, kon den rechtsomkeert maken. De deur was en bleef zonder enige toelich ting dicht. Bij Funarte in Rio, de stichting voor moderne kunst, die ook verdwijnt, organiseerde het personeel zich reeds voor protesten. Of de reacties nu positief zijn of negatief, de nieuwe maatregelen die de economische crisis in Brazilië moeten bezweren zijn ingeslagen als een bom. Zoals bijvoorbeeld de sluiting van ongeveer 90 staatsbe drijven en overheidsorganen. Of het vrijgeven van alle invoer, een radi cale stap in dit land van hoge tarief- muren en dus grote aantallen smok-- keiaars. De Brazilianen zijn al aardig gewend om voor de bank uren in de rij te staan. De nieuwe maatregelen van de regering hebben de bevolking echter volkomen verrast. De maatregelen zijn onmiddellijk tig dagen worden goedgekeurd ingegaan, maar moeten binnen der- door het Braziliaanse parlement. Om naleving af te dwingen introdu ceerde Collor eveneens strenge straffen. Directeuren of bedrijfslei ders die onrechtmatig prijzen ver hogen of goederen achterhouden, kunnen gestraft worden met vijf jaar gevangenisstraf. Ook belasting ontduikers kunnen rekenen op for se straffen. Ambtenaren die dubbe le banen hebben of inefficient zijn, vliegen de laan uit. Om de effecten van de inflatie te dempen heeft de regering een tijde lijke bevriezing van de prijzen afge kondigd. Talrijke winkeliers ver moedden een dergelijke maatregel en gooiden hun prijzen de afgelo pen week snel omhoog. Voor som mige artikelen verdrievoudigde de prijs binnen enkele dagen. De rege ring is ze te slim af: voor de bevrie zing gelden de prijzen van afgelo pen maandag. De stempelaars moe ten dus opnieuw aan het werk: nu om af te prijzen. Van een loonbevriezing is geen sprake. Maar de salarissen, die in Brazilië iedere maand automatisch omhoog gaan met de inflatie van de vorige maand, mogen volgende maand slechts veertig procent stij gen, in mei slechts twintig procent en in juni tien procent. Bij vorige prijsbevriezingen kochten Brazilianen de winkels leeg en ontstond er een run op de zo genaamde kapitaalgoederen, televi sies, video's, auto's en dergelijke. Om dat nu te voorkomen, mogen Brazilianen slechts 50.000 cruzados (volgens de officiële koers ongeveer 2.600 gulden) opnemen van hun spaar- of beleggingsrekening. Daar naast gaan de tarieven van elektrici teit, transport en dergelijke om hoog. Benzine werd al duurder. De bedoeling is voorts om alle staatsbedrijven op een paar na te verkopen. Negentig bedrijven en overheidsorganen, die onverkoop baar lijken, gaan dicht. Die klap komt met name hard aan in de sec tor cultuur. Kunststichtingen, het filmdistributiebedrijf en onderwijs instituten worden opgeheven. Maar ook bijvoorbeeld het staats- havenbedrijf, het internationaal dis tributiebedrijf van oliegigant Petro- bras. het Instituut voor Suiker en Alcohol (verantwoordelijk voor de inkoop en export van suiker) of het Braziliaanse Koffie-instituut, dat de export van koffie coördineert, ver dwijnen. Verrassenderwijs zei Collor ook dat een deel van de korte termijn le ningen aan de staat voor onbepaal de tijd geconfisceerd zullen wor den. Het gaat hierbij om de zoge naamde 'overnight' kredieten die afgegeven worden voor niet langer dan een dag. Volgens Collor zal de. confiscatie alleen de tien procent rijksten van Brazilië treffen. Hoe de president dat wil bepalen, is niet duidelijk. Door de gedwongen sluiting van de banken sinds donderdag hebben mensen die korte kredieten hebben uitstaan al fors verlies geleden op hun leningen. Zolang de banken dicht zijn hoeft de regering over de kredieten geen rente te betalen, een besparing die door banken geschat wordt op vijf miljoen dollar. Onder tussen wordt het uitgeleende geld wel steeds minder waard door de van dag tot dag stijgende inflatie. FNV: 32-urige werkweek voor schoolverlaters DEN HAAG (ANP) - De FNV vindt dat mensen met een baan in het kader van het Jeugdwerk-ga rantieplan (JWG) na een jaar recht hebben op een 38-urige werkweek. FNV-voorzitter J. Stekelenburg heeft dit vanmiddag gezegd tijdens de oprichtingsbijeenkomst van de nieuwe Jongerenorganisatie FNV in Nieuwegein. Op voorstel van minister De Vries (sociale zaken) heeft het kabinet gis teren besloten dat alle banen in het kader van de Jeugdgarantiewet zul len gaan gelden voor 32 uur per week. Volgens Stekelenburg dreigt daarmee het gevaar dat jongeren heel lang op 80 procent van het mi nimumniveau blijven steken. Als iemand na een jaar een JWG-baan te hebben vervuld geen 'echt' werk kan vinden, zal hij in een reeks van jaren onder het minimum blijven steken. „Dat is echt onacceptabel", zei Stekelenburg. Hij vindt daarom dat na een jaar recht moet worden gegeven op een 38-urige werkweek. Het kabinet wil bovendien de leeftijdsgrens van de regeling die in principe alle jongeren aan werk moet helpen optrekken van 21 jaar tot 27 jaar. Het kabinet wil jongeren tot 21 jaar (geleidelijk uit te breiden tot 27 jaar) na maximaal een jaar verplicht voor de keuze stellen scholing te accepteren of een baan in het kader Van het JWG te aan vaarden. Wie beide mogelijkheden weigert verliest de uitkering. Daar staat wel de zekerheid van werk te genover. De FNV-voorzitter is er echter geen voorstander van de procedure voor het JWG volledig wettelijk vast te leggen. "Het lijkt er veel op dat het kabinet boven alles de werkloze jongeren van de straat wil halen en begrippen als passende arbeid of zelfs zinvolle arbeid daaraan onder geschikt maakt", aldus de FNV- VRG groeit enorm AMSTERDAM (GPD) - De zich al lengs verder tot een multinationale onderneming ontwikkelende VRG Groep (papierhandel en grafische systemen) heeft in 1989 een uitzon derlijk grote groei doorgemaakt. Zowel omzet als netto winst steeg met om en nabij 50 procent. De goe de gang van zaken in alle drie divi sies van het concern en het actieve overnamebeleid van de onderne ming leidden daartoe. De raad van bestuur van het con cern verwacht dat de omzetgroei van de VRG Groep in 1990 zal door zetten. Van 1988 op 1989 liep het cij fer met 48 procent op van 1,79 tot 2,65 miljard gulden. Voor 1990 wordt een verdergaande stijging verwacht tot minstens 3.3 miljard. Akkoord over sociaal plan NS UTRECHT (ANP) - De bonden en de Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteren een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor de reorganisatie van de diensten on derhoud en infrastructuur. De Ver voersbond CNV en NS hebben dit na afloop van het overleg meege deeld. Bij deze reorganisatie zijn 5.000 NS-ers betrokken. Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. CAO, s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. behorend tot de Arenthais/Chaudron groep V

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5