'Toch zal het recht zegevieren' Coronation Street als bedevaartsoord Andries Overste (TV10) en 'de blunder van zijn leven' Engelsen hebben na dertig jaar nog niet genoeg van populaire serie ZATERDAG 17 MAART 1990 PAGINA 41 Alle sterren van TV10 hebben elders emplooi gevonden, behalve drs. Andries Overste, nota bene een van de denkers van het gewezen sterrennet. Het jaar 1989 zal hem nog lang heugen. Immers, eerst werd hij uitgemaakt voor overloper, toen hij als mediadeskunige van WVC in dezelfde functie bij TV10 in dienst trad. Vervolgens werd hij aangemerkt als beunhaas, omdat zijn adviezen tot de ondergang van deze omroep leidden. Wie is die Andries Overste en komt het ooit nog goed met deze vroege veertiger? door Hans Hoffmann "Hoe mijn toekomst eruit ziet weet ik niet. Ik heb er heel rustig de tijd voor ge nomen. Dat moetje niet overhaast doen. Ik ben met een soort oriëntatie bezig om eens te kijken wat ik nu zal doen. Er is een keurige afvloeiingsregeling. Dat geldt trouwens voor het hele personeel van TV10. Ik heb wat dat betreft geen haast. Ik heb mezelf voorgenomen bin nen een halfjaar een nieuwe baan te vin den. Je moet niet meteen van het een in het ander springen". Niets aan de hand dus. maar Andries Overste heeft er wel negen volzinnen voor nodig om die indruk te wekken. Daarin is hij niet onbekwaam, in het wekken van indrukken. De directie van TV10 weet ervan mee te praten. Zij had de topambtenaar van WVC en mediades kundige bij uitstek met veel tamtam bin nengehaald en was er door hem van over tuigd dat het commerciële televisiesta tion zonder veel problemen tot het Ne derlandse kabelnet zou worden toegela ten. De sterren stroomden toe. journalis ten repten zich naar de studio in Aals meer waar. eindelijk, een riant salaris te verdienen viel, en ook tientallen anderen liepen in de gouden val, want TV 10 kwam er niet. Drs. Andries Overste had de verkeerde indruk gewekt en werd van de ene dag op de andere de risée van om roepland. De mooie droom van Joop van den En- de veranderde in een nachtmerrie voor vooral de minde -e goden, die zonder baan wakker werden. "Die Overste had den ze er eigenlijk het eerst uit moeten schoppen", meent Klaas Koornstra, lan delijk bestuurder van de Dienstenbond FNV. "Hij heeft steeds geroepen: het komt allemaal wel goed. Dat vind ik een redelijk grote fout, om het zacht uit te drukken. En daar moeten nu al die ont slagen mensen voor bloeden". Ambities Overste snelde in korte tijd door de ran gen van het binnen- en buitenlandse me- diabestel. Hij begon in de jaren zeventig als jong socioloog bij de NOS-afdeling Kijk- en Luisteronderzoek, waar hij op viel door zijn serieuze aanpak. Een toen malige collega van hem herinnert zich Andries als een bekwaam vakman. het matje geroepen en voor de keus ge steld: of je houdt je aan de politiek van Brinkman en daarin is voorlopig geen ruimte voor commerciële tv óf je ver trekt. Overste koos voor het laatste en maakte op zijn gemak de laden van zijn schrijftafel leeg. In juni '89 kreeg hij zelfs nog een afscheidsreceptie aangeboden, ook daarin voorzag het ambtenarenre glement. maar de enige genodigde die niet verscheen, was de hoofdpersoon; een uniek affront dat de wrevel ten de- partemente niet weinig aanwakkerde. Kort daarna maakte de 41-jarige Overste zijn veelbesproken overstap naar Joops tv-fabriek, waar hij media-director werd. Geschokt Mirjam Otten. voorlichter van WVC, her innert zich de mediamieke transfer nog als de dag van gisteren. Enigszins afge meten "Moet dat nou!" en met vreugdeloze stem bevestigt ze dat de ambtelijke top destijds geschokt was door het hoogst particuliere tweesporen beleid van de prominente beleidsmede werker. maar dat het ministerie hem niettemin een sjieke uitweg gunde. "De heer Overste is toen enige tijd minder frequent ten kantore verschenen en ten slotte bij ons weggegaan. Daarmee leek iedereen tevreden tot Overste in een och- tenblad meende te moeten natrappen richting WVC. Dat heeft bij zijn oud-col lega's veel kwaad bloed gezet. Wij zou den wel wat terug kunnen zeggen, maar we hebben afgesproken dat we het hier bij laten en dat we verder geen commen taar geven". In het artikel "WAAROM IK OVER LIEP NAAR TV10", zegt de ondervraag de over zijn vorige werkgever: "Op den duur merk je toch dat je bezig bent met flauwekul, dat je commerciële televisie niet kunt tegenhouden. Ik weet nog dat ik in '83 de beroemde medianota moest schrijven. Ik heb 'm. denk ik, wel 36 maal moeten herschrijven. Dan wilde het CDA dat er weer uit en de WD dat er weer in. Toen die nota tenslotte klaar was, gebeurde er weinig. Dan krijg je toch een onbevredigd gevoel. Dan denk je: wat heeft de mensheid er eigenlijk aan wat ik doe. Het is allemaal voor niks ge weest. Maar dat is vaak het geval met werk van een ambtenaar. Papieren teke nen, papieren verschuiven op je bureau. En vooral dat viel me heel erg op in de tijd dat ik in Den Haag werkte: geen ver antwoordelijkheid willen of durven dra gen". Wat was er in Andries Overste geva ren? Had het zogeheten grote geld hem alle proporties uit het oog doen verliezen of was de gewraakte passage in het och tendblad een uiting van ordinaire rancu ne aan het adres van zijn oud-collega's die hem in de wandelgangen van WVC inderdaad weinig parlementair hadden bejegend? Verrassend Zijn oude vriend bij de NOS begrijpt er ook niets van. "Natrappen is niets voor Andries. Zo heeft hij zich nooit opge steld, althans niet tegenover onze afde ling. Ik heb nooit gemerkt dat hij een NOS-onvriendelijke houding aannam, nadat hij hier was vertrokken. Het zal wel iets met zijn overstap naar TV 10 te maken hebben gehad. Ik heb me afge vraagd of dat van hem een verstandige stap was. Die had ik van hem eerlijk ge zegd niet verwacht. Ik vond het nogal verrassend. Maar dat had niet zozeer met hem te maken danwel met onze ideeën over het sterrennet dat inmiddels ter zie le is". Vernietigend Overste liet het niet bij dat ene inter view. In menige krant meldde hij nadien zeer in zijn nopjes te zijn met zijn nieuwe baan. Ook liet hij geen twijfel bestaan over de komst van TV10. Maar toen het Commissariaat voor de Media zijn ver nietigende uitspraak had gedaan en TV10 de mond had gesnoerd, zweeg zelfs Andries Overste enige tijd. Dat duurde echter niet lang. Zodra de eerste klap was verwerkt, kwam hij op volle sterkte terug in de kranten. Hij ergerde zich ka pot aan journalisten die schreven dat de juridische structuur van TV10 niet deug de, zei hij. Alweer in dat ochtenblad verkondigde hij in het begin van dit jaar op luide toon: "Ik heb gelijk. TV10 mag. Daar js Euro pees-rechtelijk geen speld tussen te krij gen. Dat het Commissariaat nee tegen ons zei is absoluut nog geen bewijs. Die beslissing was onterecht. Wij zijn op ver keerde gronden van de kabel geweerd." Hij kon roepen wat hij wilde, iedereen buiten het verslagen gezelschap van TV 10 was van mening dat Andries Over ste had misgekleund en dat hij de blun Andries Overste: "De tijd zal leren of ik gelijk heb. Als dat het geval is, dan gaat het de staat geld kosten". der van zijn leven had begaan door de verkeerde adviezen te geven. Zal het ooit nog goed komen met hem, nu zijn repu tatie zo ernstig is gedeukt? "Nou, ik denk helemaal niet dat mijn reputatie is gedeukt", zegt hij ferm. "Ik heb mijn nek uitgestoken, maar dat is iets geheel anders. Je kunt natuurlijk je hele leven blijven zitten waar je zit. Dan krijg je nooit kritiek over je heen. Maar dat is mijn stijl niet. Ik denk overigens dat het recht tezijnertijd zal zegevieren en dat mijn blazoen zal worden gezui verd. Wij hebben namelijk een beroeps procedure bij de Raad van State aange spannen, omdat wij van mening zijn dat wij de juiste weg hebben bewandeld". "Ik ben trouwens niet de enige ge weest die advies heeft uitgebracht. Ster ker, ik was niet eens zozeer het brein ach ter TV10 wat de juridische kant betreft. Ik ben niet eens jurist en ik ben er wat la ter bijgekomen. Ik ben veeleer de woord voerder van de ideeën geweest. Het was een grote groep mensen, onder wie advo caten van een paar gerenommeerde kan toren, die de juridische constructie heeft bedacht. "Die procedure voor de Raad van State zal nog wel minstens een jaartje lopen omdat er nogal wat Europees-rechtelijke aspecten aan vast zitten. De ironie wil dat ik als ambtenaar van WVC een niet onbe langrijke rol heb gespeeld in de totstand koming van de Europese Mediaconven- tie. De tijd zal leren of ik gelijk zal krijgen op grond van mede door mij ontworpen richtlijnen. Ik persoonlijk ben daar zeer gerust op. En dan gaat het de staat geld kosten. Daar kunt u van op aan". CRM werd WVC en Overste werd hoofd van de Sector Algemene Beleids ontwikkeling bij de Directie Radio. Tele visie en Pers. Echter, naarmate buiten dat ministerie de belangstelling voor commerciële televisie toenam, nam de zo geroemde neutraliteit en loyaliteit van ambtenaar Overste af, zo viel in departe mentale kring te vernemen. Zijn kennis was te koop. wist Elsevier. Samen met de Engelsman Patrick Cox, zelfstandig me dia-adviseur. zette hij bijvoorbeeld in ja nuari 1989 vergaande strategische richt lijnen betreffende commerciële televisie op papier ten behoeve van een zeer geïn teresseerd zakenpubliek. "Een dubbel spion op WVC", noemde het blad hem zonder omwegen. De schnabbel van Overste bleef niet onopgemerkt. Hij werd door zijn baas op "Door zijn opleiding hechtte hij erg aan de kwaliteit van het onderzoek. Hij heeft mij geleerd voorzichtig te zijn met het trekken van conclusies uit de cijfers die binnenkomen. Hij probeerde zich ook al tijd neutraal op te stellen waar het ging om de uiteenlopende belangen die in de omroep spelen. Dat ging hem goed af en ik heb het vak eigenlijk voor een belang rijk deel van hem geleerd". "Hij is hier in '79 weggegaan omdat de ambities die hij had niet binnen de vrij logge NOS-structuur konden worden ge honoreerd. In-zijn periode bij ons was Andries Overste zeer loyaal. Hij is zeker niet met ruzie bij het Kijk- en Luisteron derzoek vertrokken. Hij wilde gewoon zijn blik verruimen en is naar CRM ge gaan". Al dertig jaar lang wordt de serie Coronation Street op de Engelse tv vertoond en nog steeds krijgen de Britten er niet genoeg van. Terwijl feuilletons als Dallas en Dynasty het op den duur niet hebben kunnen redden, blijft 'De Straat' steeds een grote schare kijkers houden. Sinds anderhalf jaar bestaat bovendien de mogelijkheid om de set en de studiostraat uit de serie te bekijken. Bijna een miljoen bezoekers, voornamelijk Engelsen, hebben inmiddels zo'n bedevaartstocht naar Coronation Street ondernomen. door Alice Plekkenpol Coronation Street als bedevaartsoord. De miljoenste bezoeker wordt deze maand verwacht. (toto gpdi Wat is het geheim van het succes van Coronation Street? "Ik denk dat de her kenbaarheid van het alledaagse leven zo belangrijk is. Op glitter en glamour zijn de mensen een keer uitgekeken, want ze beseffen natuurlijk best, dat die wereld ver van ze afstaat", zegt acteur William Roache. die als onderwijzer Ken Barlow sinds 1971 in Coronation Street aan treedt. Roache: "Coronation Street toont mensen, gebeurtenissen en natuurlijk een straat, zoals je die in een willekeurige Britse stad kunt aantreffen. De kijkers voelen zich betrokken bij wat zich op de televisie afspeelt, het zou ze zelf ook kun nen overkomen". De rol van Barlow verveelt Roache na twintig jaar nog steeds niet. En dat, ter- v ijl de spelers nauwelijks gelegenheid hebben om er naast Coronation Street andere bezigheden op na te houden. De serie wordt door de commerciële zender Granada TV niet minder dan drie keer per week uitgezonden: op maandag, woensdag en vrijdag. Wie een aflevering heeft gemist, krijgt op zondag een her kansing, wanneer alle drie afleveringen nog eens worden herhaald. Tegenvaller De serie kwam in Nederland tussen 1967 en 1974 op tv. De sarcastische Ena Shar pies, Elsie Tanner en de eeuwig krulspel den dragende roddelaarster'Hilda Ogden werden daarbij bekende tv-figuren. Toen met de serie werd gestopt, kreeg de VARA een golf van verontwaardigde re acties over zich heen. In 1984 kwam de omroep op veler verzoek opnieuw met de belevenissen van de bewoners van Coronation Street. Het draaide op een te genvaller uit. Er bleek in de reeks in de afgelopen tien jaar toch te veel te zijn ge beurd om de kijkers de draad weer te la ten oppakken. Al na korte tijd zette de VARA dan ook definitief een punt achter de uitzendingen. Granada TV laat in Engeland regelma tig onderzoeken hoe het kijkerspubliek in elkaar steekt. Woordvoerster Mary Griffin: "Het publiek is van alle leeftij den en van allé niveaus. Zo weten wij dat bijvoorbeeld de koninklijke familie trouw kijkt. Ouderen volgen de serie vaak vanaf het begin, jongeren zijn later gaan kijken, maar haken niet af. Het is wel zo, datje of een fan bent, óf een hekel hebt aan De Straat. Een tussenweg lijkt er niet te zijn". Voor de ware fans is er in juli 1988 een soort 'bedevaartsoord' gekomen in de vorm van de Granada Filmstudio's in Manchester. De studio opende toen de deuren voor het publiek en deze maand wordt al de miljoenste bezoeker ver wacht. Granada heeft een gedeelte van het studiocomplex speciaal ingericht ten behoeve van de toeristen (een investe ring van circa 25 miljoen gulden). De dagjesmensen kunnen wandelen door een Newyorkse straat en een jungle, zij kunnen een kijkje nemen in kleed- en grimekamers, in opnameruimten en een afdeling voor speciale effecten. Wel ori gineel en dus nog steeds in gebruik zijn de in de open lucht gebouwde straten Baker Street (van de tv-serie Sherlock Holmes), de Berlijnse Muur met Check point Charlie en de grootste trekpleister van de studio: Coronation Street. Derde versie Het is overigens al de derde versie van deze beroemde straat. In eerste instantie week men steeds uit naar een bestaande straat in de Engelse stad Lancashire, maar die werd maar korte tijd gebruikt. De tweede straat bevond zich al binnen het studiocomplex, maar moest tijdens uitbreidingswerkzaamheden wijken. In 1982 werd de huidige straat gebouwd, die destijds feestelijk werd geopend door koningin Elizabeth. De panden zijn op ware grootte gebouwd, maar niet echt toegankelijk. Op de hoek bevindt zich de roemruchte pub Rovers Return, gevolgd door een rijtje huizen, dat wordt afgeslo ten met een kleine supermarkt. Het studiocomplex kan van dinsdag tot en met zondag worden bezocht (en tree circa twintig gulden per persoon), want op zaterdag en maandag wordt er 'op lokatie' gefilmd. Engelsen raken soms bijna hysterisch bij het aanschou wen van de echte Coronation Street. De kroon spant nog steeds een groepje Ca nadezen, dat vorig jaar een speciale pel grimstocht naar Coronation Street in Manchester maakte en daar per persoon zesduizend gulden voor over had. Wie er na het maken van de onvermij delijke foto's (voor de pub, naast de pub, in de straat, voor een huisdeur) nog niet genoeg van heeft, kan zijn hart ophalen in de speciale Coronation Street Souve nirshop. De meest wanstaltige produk- ten gaan hier grif van de hand: gipsen bustes van hoofdrolspelers, theelepeltjes met daarop foto's van de acteurs, haar netjes van het merk 'Ena Sharpies', krul spelden a la Hilda Ogden, pannelappen en schorten met de straat erop en gebor duurde schilderijtje van Rovers Return. Meer gangbare souvenirs, zoals boe ken, videobanden, foto's en posters, zijn uiteraard ook verkrijgbaar. Tenslotte kan men uitblazen en 'half a bitter' be stellen in de naast de winkel gebouwde replica -van Rovers Return. En ook dat blijkt voor veel bezoekers een hele bele venis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 41