'Mogelijk overslagstation op terrein van vuilverbranding' Inspuiting met siliconen verhindert zwangerschap Directeur Logtenberg ziet geen andere oplossing Noordwijks strand gladgestreken NZH pleit voor samenwerking tussen regio's rond Leiden Centrum Academicus-maatschappij open Belastingen in gemeenten omhoog door milieubeleid (Sub iteitó ZATERDAG 17 MAART 1990 LEIDEN - Op het terrein van de Leidse vuilverbranding wordt misschien een over slagstation gevestigd. Een dergelijke voorziening is no dig om het vuilnis af te voe ren naar stortplaatsen elders in het land als de installatie aan de Gabriël Metzustraat dicht gaat. Of het overslag station daar inderdaad komt, is nog lang niet zeker. Maar directeur Logtenberg van de vuilverbranding ziet vooralsnog geen andere mo gelijkheden. van Logtenberg een 'privéstand- punt'. "Andere mensen hebben waarschijnlijk weer een voorkeur voor andere plaatsen. Maar dat wordt allemaal wel duidelijk in de werkgroep". Voordat de voorziening bij de vuilverbranding kan worden inge richt moeten er nog een groot aantal maatregelen worden genomen, ver klaart Logtenberg. Of die voor 21 ju ni klaar zijn - de datum waarop de oven volgens minister Alders dicht moet zijn - kan hij nog niet zeggen. "Maar ik heb het idee dat de minis ter er een flinke vaart achter zet. Dat moet ook wel, want hij heeft be loofd dat de vuilverbranding voor de zomer dicht gaat. En ik neem niet aan dat hij die toezegging zo maar heeft gedaan". Het plan van de NS, om op het ter rein van Van Gend Loos aan de Haagweg in Leiden een overslagsta tion in te richten, kent Logtenberg nog niet. Eind vorig jaar is dit idee al eens eerder geopperd. Het Leidse gemeentebestuur heeft het toen af gewezen omdat het bestemmings plan voor dit gebied zich tegen een dergelijk gebruik verzet. Het vertrek van wethouder Kuij- ers, tot gisteren voorzitter van de Gevulei, kan volgens Logtenberg overigens voor enige vertraging zor gen. "Ik wil niet oordelen over zijn rol in de schouwburgzaak, maar wat de vuilverbranding betreft toonde hij een enorme daadkracht. Hij was bovendien goed ingewerkt in de zaak. Het zal niet eenvoudig zijn om een goede vervanger voor hem te vinden. Bijkomend probleem is dat de ambtelijke top van de club die de nieuwe vuilverbranding moet reali seren, op korte termijn grotendeels is vertrokken". Logtenberg zelfver- trekt op 15 mei. M. Klaver, lid van de actiegroep tegen de Leidse vuilverbranding, zegt niet afwijzend te staan tegen over het plan van Logtenberg. "Lie ver tijdelijk een overslagstation daar, dan dat de installatie nog veel langer blijft doordraaien. Overigens woon ik er niet dicht bij. Direct om wonenden kijken er waarschijnlijk weer anders tegenaan". Het gebrek aan overslagcapaciteit in deze regio is één van de belang rijkste hinderpalen voor een snelle sluiting van de Leidse installatie. Deze week riep de Gevulei een spe ciale werkgroep in het leven die een oplossing hiervoor moest vinden. Directeur Logtenberg gelooft nu dat op korte termijn alleen het ter rein van de vuilverbranding zelf uit komst biedt. Overigens moeten mensen bij de term overslagstation geen al te wilde voorstellingen ma ken, stelt hij. Volgens hem zal het vuil direct in zogeheten perscontai ners worden overgeladen. Die wor den daarna met vrachtwagens naar de stortplaatsen vervoerd of naar de bestaande overslagstations in Al phen of Voorhout gereden, waar ze ;op de trein worden gezet. Het hoofd van de directie milieu ;van de gemeente Leiden, G. in *t •Veld, benadrukt dat er op dit mo-' ';ment nog vele mogelijkheden open :zijn en dat er nog geen definitieve •keuze is gemaakt. "Dat kan ook niet, want de werkgroep moet nog voor de eerste keer bij elkaar ko- "men". Hij noemt de opvattingen Melkfles Dagelijks wordt de consument via ide krant en televisie geconfron teerd met de problemen die zijn ont- 'staan vanwege de verbranding van !het vele afval, dat wij met z'n allen •in de vuilniszak stoppen: het gevolg !van een industrie die produceert in een verpakking die veelal eenmalig Allang vraagt men zich af hoe lang dat zo kan doorgaan, vooral nu 'door dioxine-uitstoot de vuilver- "brandingsovens van Zaandam en ^Alkmaar, en ook in de toekomst die van Leiden, moeten sluiten. Waar moet men met al dat vuil naar toe? Wij maken gezamenlijk jaarlijks jn Nederland een berg van JIO miljoen ton afval, dat beslaat een oppervlakte van heel Den Haag met een hoogte van 16 meter. Na gebruik gooien wij 1,4 miljard kartonnen melkverpakkingen weg. Dit is toch te gek. Logisch dat Milieudefensie een actie is begon nen om de wegwerpverpakkingen in te dammen en de fles voor herge bruik onder de aandacht te bren gen. Het is de hoogste tijd om hier met z'n allen achter te staan. Veel supermarkten verkopen geen melk- produkten in glas, maar gelukkig zijn er in Nederland genoeg moge lijkheden om aan melk in flessen te komen. Ruim 50.00 melkhandelaren die hun produkten bezorgen of in hun winkel verkopen, zorgen dat er toch nog 1,3 miljard liter melk door de consumenten wordt afgenomen in fles. Veel mensen hebben de laatste tijd ingezien dat alle beetjes helpen. kopen milieuvriendelijker en zijn weer terug bij de melk in de fles die wordt hergebruikt en geen afval achterlaat. Wel heeft men vaak be- i zwaar tegen het gewicht van de fles, maar binnenkort kan men een nieu- i we melkfles verwachten die de helft 1 lichter is en voorzien is van een I schroefdop. Laten we met z'n allen i zorgen dat er nog een schone toe- komst is. Helpt u mee? Th.G. van der Hulst voorzitter Nederlandse Melkhande- i laren Organisatie Leiden en omstre ken Willem Klooslaan 3, Leiden Lesgeld terug voor zieke kinderen DEN HAAG/LEIDEN - Minister Ritzen (onderwijs) gaat het lesgeld worden geconfronteerd niet förmu terugbetalen aan ouders van kinde ren die door ziekte of overlijden het schooljaar niet kunnen afmaken. Het gaat om kinderen boven de zes tien jaar die voortgezet onderwijs genieten, waarvoor de ouders 1030 gulden per jaar betalen. De ouders moeten wel een dok tersverklaring overleggen. Voor waarde is bovendien dat het kind vóór de eerste november van het schooljaar ziek is geworden of over leden. "Deze grens klinkt hard vochtig, maar het gaat echt om een noodmaatregel voor de allerschrij- nendste gevallen", aldus Ritzen. T)e bewindsman wil de nieuwe rege ling in elk geval voor komend .schooljaar invoeren. Volgens rector De Zoete van de Leidse Louise de Coligny-scholen- gemeenschap komen dergelijke ge vallen heel zelden voor. "Liever zou ik dan ook zien dat de namen van overleden kinderen uit de Haagse papiermolen verdwijnen, zodat de dupe te zijn wanneer de gemeente geld nodig heeft. Ter verduidelijking nog dit: Veel huizen zijn gekocht door mensen met een laag inkomen met behulp van het rijk (premie-koop). Immers het kopen van een eigen huis moet gestimuleerd worden. Een eigen huis betekent echter ook meer kos ten ten aanzien van ogb, verzekerin gen. onderhoud etc. Het bestaande belastingvoordeel voor huiseigena ren maakte het juist voor lagere in komens mogelijk een huis te kopen hoewel dit voordeel door de wijzi ging van het huurwaarde-forfait steeds minder wordt. In de hoop de dioxine- en zout- zuur-uitstoot van de vuilverbran ding al meteen terug te brengen, ouders maanden later niet steeds heeft de Gevulei geweigerd het af- al-plastics van een aantal bedrij- lieren die betrekking hebben op ven in deze regio nog langer te ver hun overleden kind. Dat ze geld branden. Volgens Logtenberg zit in kunnen terugkrijgen, ach wie maalt dit afval pvc, dat bij verbranding daar om in dergelijke omstandighe- chloor afgeeft en tot de vorming van den?" zoutzuur en dioxine kan leiden. NOORDW1JK - Op het Noordwijkse strand worden de voorbereidingen getroffen voor een warm end met veel strandbezoekers. Op en afgangen worden gladgestreken en hei stuifzand werd van weer teruggestort op het strand. Voor de restauratie was 900 kub. zand nodig. Het hoogheemraadschap i dels begonnen met het herstel van de duinen. (foto wim LEIDEN - De busmaatschappij NZH is positief over de plannen var minister Maij Weggen om het open baar vervoer te verbeteren. De nister wil onder meer vervoerregio's instellen, meenten en provcincies ken en gezamenlijk beleidsplannen ontwikkelen. "De vraag is alleen hoe groot die regio's worden. Als pen voor het aan ons ligt, gaan de gemeenten openbaar in de Leidse regio samenwerken met die in de Alphense regio Duin- en Bollenstreek. Lieve met die in de Haagse regio. Dan wordt het gebied misschien te Een definitief oordeel over de aantal plannen van Maij kan Van Trigt nog niet geven. "Ik ken het slechts glo baal. Maar wat ik er inmiddels over heb gehoord, vind ik positief klin ken. Het kan een goed kader schep erbetering van het >er". Van Trigt stelt erigens dat de gemeenten met de hun verbeteringsplannen niet moe- niet ten wachten totdat alle gesprekken over de vervoerregio's zijn afgelo pen. De bevordering van het eigen wo- ningbezit heeft ook voor de ge meente voordelen: minder lange wachtlijsten voor huurwoningen en meer inkomsten via erfpacht en ogb. Het komt ook voor dat mensen in de hogere inkomensklassen LEIDEN goedkope huurwoningen bewonen. Uitgaande van de plannen Een tête a tète voor twee heren bij de opening van het CAM. Whamhier is het CAM', an het Leids Universiteits FondsHn uitbundige graffiti te lezen. r achter hen in de tuin Burgemeester Goekoop Leiden gaf er gistermiddag blijk van gevoel voor actualiteit te gemeente zouden zij in verhouding hebben toen hij de officiële opening bijdragen in de Al met al acht ik het billijk dat de licht van de ontwikkelingen extra kosten ten gevolge sluiting /enredig andaag ben ik verheugd de vuilverbranding feit dat dit centrum ook zijn best zal alle huiseigenaren doen voor de oudere werkloze worden verdeeld. Het is een fabeltje demici". Voor de goede verstaander dat alle woningbezitters behoren zinspeelde Goekoop daarbij op het tot de hogere inkomens en dus r te besteden zouden hebben. J. Corba Brederostraat 22, Leiden opstappen van de Leidse wethou der dr. F. Kuijers. Het CAM is een initiatief van het Leids Universiteits Fonds en het stelt zich ten doelde Leidse student beter voor te bereiden op zijn intre de op de arbeidsmarkt. Daartoe is een samenwerkingsverband tussen de Leidse universiteit, het geweste lijk arbeidsbureau en het LUF aan gegaan. Dat een dergelijk centrum in eens stad als Leiden geen overbodige luxe is, blijkt wel uit het aantal werkloze academici: 1500 van de 6000 in totaal. Drs. R. van den Berg, directeur-generaal voor de arbeids voorziening van het ministerie van afgestudeerde academici verge makkelijkt. Vooral ook omdat lang durig werklozen bij dit centrum kunnen aankloppen om een plaats in. de maatschappij te vinden. "Vooral de sociale wetenschappers, die 45 procent van het totale aantal werkloze academici vormen, zijn een probleemgroep", aldus Van den Berg. Hij toonde zich optimistisch over de toekomst, waarin naar zijn verwachting de werkloosheid zal worden teruggedrongen. Het medewerkers in dienst genomen worden. Voor kosten van de scherpere controle op de hinder van bedrijven vooral hoeven de burgers van de zes ge ding van groot belang te achten dat in de regio's vallen, omdat die het meenten niet direct op te draaien. De plaatsen kunnen hiervoor een beroep doen op allerlei bijdragen LEIDERDORP De milieuplan- van het rijk: de zogeheten Nijpels- nen van de gemeenten in de Leidse gelden. regio zullen waarschijnlijk hogere De Oegstgeester wethouder Ko lasten voor de burgers met zich hlbeck noemde de gezamenlijke meebrengen. Hoeveel de belastin- milieu-beleidsplannen een belang- gen omhoog moeten, is op dit mo- rijk wapenfeit. "Er is soms hard ment echter nog niet bekend. Veel over onderhandeld, maar uiteinde- hangt af van de subsidies die de ge- lijk liggen er nu een paar goede meenten mogelijk van het rijk krij- stukken waar elke gemeente voor gen. de volle honderd procent achter- De gemeenten in de Leidse regio - staat. Hoewel de buitenwacht soms Leiden, Leiderdorp, Alkemade, de indruk heeft dat de gemeentebe- Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- sturen in de Leidse regio het veel- woude - willen een groot aantal vuldig met elkaar aan de stok heb- maatregelen doorvoeren om lucht, ben, blijkt de samenwerking heel water en bodem beter te bescher- goed te zijn". men. Daarvoor moeten de milieu- De zes gemeenten hebben inmid- afdelingen van de verschillende dels een gemeenschappelijke rege- plaatsen met in totaal enkele tien- ling in het leven geroepen om het tallen ambtenaren worden uitge- milieubeleid uit te voeren. Die ge breid. Hoewel een aantal plaatsen meenschappelijke regeling wordt met interne herschikking kunnen bestuurd door de milieu-wethou- worden opgevuld, is het onvermij- ders uit de aangesloten plaatsen, delijk dat een flink aantal sociale zaken zei het in zijn inlei- cent moet daarbij in zijn v g van groot belang te achten dat in de regio's vallen, ome i dergelijk centrum de overstap beste inzicht hebben op vraag i Belastingen Naar aanleiding van uw artikel in het Leidsch Dagblad van 10 maart wil ik het volgende opmerken. Ge zien de huidige situatie ben ik het er natuurlijk mee eens dat de vuilver branding in Leiden zo snel mogelijk wordt gesloten. Dat dit voor de ge meente problemen oplevert ten aanzien van de opslag van het huis vuil begrijpt iedereen. De hiermee .gepaard gaande extra kosten (wet houder Bordewijk denklt aan ge middeld 200 gulden per huishou den) zal niemand toejuichen maar kan wellicht door een goede uiteen zetting aannemelijk gemaakt wor den. Ik heb er echter groot bezwaar te gen dat men bij de gemeente van mening is dat deze extra kosten eventueel via de onroerend goedbe- lasting moeten worden verrekend. Het bezit van een eigen huis bete kent namelijk-niet dat men automa tisch tot de hogere inkomens kan worden gerekend. Ik ben van me ning dat het veel huiseigenaren in Leiden met 'mij zo langzamerhand .de keel uithangt om telkens weer de Nieuwe en simpele methode voor sterilisatie in AZL LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis Leiden gaat eind deze maand als eerste academisch zie kenhuis van Nederland een nieu we sterilisatiemethode toepas sen: de Ovabloc-procedure. De ingreep, die al in 1978 door Belgi sche en Amerikaanse onderzoe kers werd bedacht is zo eenvou dig dat hij poliklinisch kan wor den uitgevoerd. Na een uurtje staat de vrouw al weer op straat. "Je kunt het bij wijze van spreken in je middagpauze laten doen", al dus Miriam Schils van Ovabloc, het in Leiden gevestigde bedrijf dat de Europese markt voor dit produkt moet opengooien. door Annemiek Ruygrok Via een hysteroscoop, een niet buigzame buis, brengt de gynae coloog een katheter in de baar moeder. In die katheter wordt, als het uiteinde de eileider heeft be reikt, een vloeibare siliconen- vloeistof gepompt. Deze rubber achtige massa stolt in het lichaam van de vrouw en sluit de eileider af. Dezelfde procedure gebeurt bij de tweede eileider. "De sterili satie is definitief. Al is het moge lijk om het rubber ook via de hysteroscoop met een tangetje te verwijderen. Er zijn echter nog zo weinig vrouwen die dit hebben la ten doen, dat we geen garantie durven te geven dat de ingreep in alle gevallen terug te draaien is", aldus Schils. Voorzichtig Tot nu toe zijn in Nederland 80 op deze wijze behan deld. De procedure staatjdus - wat ons land betreft - nog in de kin derschoenen. "We gaan er heel voorzichtig mee beginnen", aldus gynaecologe Trimbos-Kemper van het AZL. "Het is een nieuwe methode en in de praktijk moet blijken of vrouwen haar als pret tig ervaren. Een experiment kun je het overigens niet noemen, want al in 12 andere ziekenhuizen in ons land wordt het toegepast". Vóórdat het systeem officieel in Nederland mocht worden ge bruikt. dat was in 1988, werd de methode bij 2.000 vrouwen in de Verenigde Staten met succes toe gepast. "De Ovabloc-procedure is even betrouwbaar als de bekende stenlisatiemethode. Net als bij de laparoscopische sterilisatie, die tot nu toe gebruikelijk is, worden slechts vier op de 1.000 vrouwen toch zwanger. Verder is het een heel veilige methode. Het materi aal is inert aan het lichaam, dat wil zeggen dat het zich niet aan de eileider hecht en niet irriteert. Het wordt sinds 1950 in allerlei andere vormen in de geneeskunde ge bruikt". Toch is de methode niet voor al le vrouwen geschikt. Wanneer een vrouw een gekantelde baar moeder heeft, is via de hystero scoop moeilijk te zien waar de eileiders zich bevinden. Ook als een eileider dicht zit is de metho de niet effectief. Vandaar dat voordat de ingreep wordt uitge voerd eerst een röntgenfoto wordt gemaakt. Via de katheter wordt eerst een kleurvloeistof in gespoten om te kunnen zien of de eileiders open zijn. Rotprik De hysteroscopie staat volgens Schils eigenlijk nog in de kinder schoenen. Andere lichaamsdelen kunnen via een scoop (kijkbuisje) makkelijk worden onderzocht, bij de baarmoeder was dat tot nu toe nog niet het geval. Vandaar dat gynaecologen in deze vaardig heid worden getraind, alvorens zij de methode kunnen toepas- Aan de methode zijn dezelfde kosten verbonden als aan een 'ge wone' sterilisatie. Het voordeel is echter dat niet een hele operatie kamer plus staf hoeft te worden ingeschakeld. De ingreep .neemt een uurtje in beslag, waarna de vrouw gewoon haar dagelijkse bezigheden kan voortzetten. Na drie maanden wordt opnieuw een röntgenfoto gemaakt om te zien of het buigzuime rubber op de juiste plaats is gebleven. Miriam Schils: "Vooral voor vrouwen die al jarenlang de pil of het spiraaltje gebruiken en die zich door de ingrijpende sterilisa tiemethode laten afschrikken, is dit een uitkomst. Er komt geen narcose bij te pas. Alleen een ver doving. die te vergelijken is met een prik bij de tandarts. En geen van de vrouwen die ik het heb ge vraagd vond het een rotprik". Voor belangstellenden heeft de firma Ovabloc een speciale info lijn geïnstalleerd. Op telefoon nummer 071-226620 kan informa tie over de methode en over de adressen waar zij wordt toegepast worden ingewonnen. 17 maart 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gisteravond kon men op de meeste bruggen hier ter stede het schouwspel zien, dat tegen de leuningen tal van menschen drongen. Telkens groeide dat ge tal aan, naarmate de voorbij gangers al of 'niet den indruk kregen, dat er iemand in het wa ter lag en op een afstand geleek 't, als was men met stokken aan het dreggen, naderbij gekomen bleek het, dat de dreggers henge laars met netjes waren, diege bruik makende van de onder vinding, dat het in troebel water goed visschen is, de naar lucht snakkende waterbewoners met hun netjes verschalkten. De ar me beestjes gaven zich dan ook gereedelijk over, te meer daar zij, met den dood vooroogen van vele lotgenooten, die in het water ronddreven, zich aan een stro halm vastklemden door zich van die doode makkers in het netje af te zonderen. Er opent zich hier misschien een nieuw arbeids veld voor de Vereeniging tot be scherming van dieren. Vijftig jaar geleden: - Het was gisteren een zwarte dag voor het Nederlandsch voet bal. In Antwerpen leed de O ran- jeploeg namelijk een 7-1 neder laag tegen het Belgische elftal, dat nog nooit zo'n grote over winning op Nederland behaal de. En nog nimmer zagen wij ons nationale team zoo'n slechte wedstrijd spelen. Het was in alle opzichten een desillusie. Deze wedstrijd werd onder bijzonde re omstandigheden gespeeld. De oorlog heeft naar het schijnt in Belgie een nog veel grooteren in vloed dan hier te lande, want het aantal militairen is belangrijk grooter. De soldaat geeft mo menteel den toon aan bij onze Zuiderburen en ook in het sta dion was dat het geval. Duizen den militairen vulden de tribu nes. En zeer frappant was het feit, dat niet minder dan tien van de elf spelers van België 's konings wapenrok dragen. Al leen de midvoor Van Caen is 'ci viel- persoon.'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16