B or de wijk overleeft motie wantrouwen Aan verjaardagen kwam ik gewoon niet toe NIEUW BLOED "Zijn dat ook MENSEN ZOALS WIJ?" WINKELPAND VERTIMMERD ZATERDAG 17 MAART 1990 STAD LEIDEN PAGINA 15 Dak- en thuislozen: zwerfjongeren, ex-psychiatrische patiënten, gescheidenv *8erfU4& -metwnp, tuu/eie irfoimalie: (030) 33.15.49 ten, alcoholici, enz. I Ja! Stuur mij nadere informatie Een echtscheiding, vervolgens geen werk? Geen kennissen, wel te veel alcohol? Het ene probleem lokt het andere uit. Voor je 't weet behoor je er toe: Nederland kent meer dan 200.000 dak- en thuislozen. Ook in AllM_ .■.ha...a uw omgeving kan het spelen. Tijdig begrip ZONDER ONZE OPVANG BLIJVEN ZE NERGENS I kan veel ellende voorkomen. Voor hulpverleners, betrokke- i nen en vrijwilligers is veel te doen. Voor iedereen ligt dus informatie klaar. Dak- en thuislozen? I Plaats: Zenden t landelijk VPC, Antwoordnummer 9089, 3500 ZA Utrecht (geen postzegel). De Leidse Bloedbank heeft nieuwe donoren nodig BEL 071 - 214411 Muziekwedstijd voor scholieren LEIDEN - Muziekvereniging De Burcht houdt in april en mei de eer ste Leidse schoolmuziekwedstrij- den. De deelname staat open voor alle scholieren uit Leiden en om streken. Ze kunnen zowel individu eel als in groepsbverband optreden. Er wordt gestreden om een bokaal en geldpri jzen. De wedstrijden wor den gehouden in het clubhuis De Burchtvesting aan de J.C. de Rijp- straat 21. Alle scholen in Leiden en omge ving hebben deze week een uitnodi ging in de bus gekregen om scholie ren in te schrijven voor de competi tie. Individuele deelnemers kunnen zich inschrijven in de categorieën koperinstrument houtinstrument, slagwerk, klavierinstrument, strijk en snaarinstrumenten en zang. Groepen moeten een keuze maken uit de muzieksoorten jazz. klassiek, pop. boerenkapelmuziek en mars muziek. De jury wordt onder anderen ge vormd door docenten van muziek scholen. De wedstrijden worden ge houden op vrijdagen, zaterdagen en zondagen. Ook is het mogelijk dat wordt uitgeweken naar doorde weekse avonden. Verkiezing Groen Links houdt op zaterdag 17 maart een verkiezingsfeest in het Leids Volks huis aan de Apothekersdijk 33. Die avond treden er verschillende groepen en artiesten op. Daarnaast worden de zes mensen die voor Groen Links op de verkiezingslijst staan aan het publiek voorgesteld. Entree 5 gulden. Het feest begint om 20.00 uur. over dat deze voortdurende achter stelling frustraties en gebrek aan motivatie veroorzaakt. Daarom hebben ze nu verzocht om enig in zicht in de lengte van de periode dat hun discriminatie nog voortduurt. Ik wil ze adviseren om mevrouw Van Dongen te vragen hoe hij zou handelen als haar seksgenoten zo werden behandeld. Gezien de sa menstelling van het gemeentebe stuur hebben veel ambtenaren dit beleid via hun stemgedrag waar schijnlijk over zichzelf afgeroepen. Grappig is als je in verkiezingstijd bij de diverse kraampjes vraagt wat de uitdragers en uitdraagsters van ,de partij-ideeën hiervan denken. Ze wijzen het unaniem af. Belangen groepen zijn echter uitstekend ge organiseerd en dat wordt op verga deringen waar beleid wordt be paald goed gevoeld. Strijden tegen discriminatie houdt in dat nauwlet tend moet worden toegezien dat mensen niet op basis van ras, sekse of seksualiteit worden achterge steld. Voorts zal bij gelijke geschikt heid de voorkeur dienen uit te gaan naar mensen uit minderheidsgroe peringen. De resultaten van een al dus strikt doorgevoerd beleid, mits gedragen door een aantal gemoti veerde mensen, zijn zodanig dat ze ker niet hoeft te worden gegrepen naar het middel van discriminatie. Partijen die welke vorm van discri minatie dan ook in hun banier schrijven verdienen geen enkele steun. A.Tilroe, Primulatuin 23, Leiden. Kas Waar de wereld sinds de jaren veertig flink veranderde, bleef binnen de vereniging veel bij het oude. Muziek blijft tenslotte mu ziek. Wel hadden maatschappelij ke ontwikkelingen invloed op het orkest, vooral op de kas. Veel op tredens voor instellingen als vak bonden verdwenen in de loop der jaren van de agenda. "In tijden dat er weinig geld was, werden we voor velen te duur. Behalve een bijdrage voor een optreden moest immers tevens ons vervoer worden betaaid". Toch is het muziek- en showge zelschap er altijd in geslaagd het hoofd boven water te houden zon der een dubbeltje subsidie. Or kestleden die bij het interview aanwezig zijn wijzen er op dat de gezonde financiële basis voor een groot deel is te danken aan het feit dat de dirigent nooit een cent vroeg voor zijn werk. "Het wordt ontzettend moeilijk een waardig opvolger voor hem te vinden. Ie dereen wil tegenwoordig geld vangen voor het dirigeerwerk. En dan moeten we nog een goede ar rangeur zoeken' die geen kapita len berekent voor zijn medewer king", aldus mevrouw K. van der Kaaij. Voordat een besluit wordt ge nomen over nieuwe gezichten bij het gezelschap moet eerst op waardige wijze afscheid worden genomen van de nestor van Sem- pre Avanti. De voorbereidingen zijn in volle gang. Op 27 en 28 april krijgt het publiek gelegen heid afscheid te nemen tijdens twee concerten in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Op 3 mei staat het afscheid bij de vereni ging geprogrammeerd. Kukler is de afgelopen tijd druk in de weer geweest met het schrijven van ar rangementen voor zijn eigen af- scheidsshows. Maar hij heeft ver nomen dat de leden zelf wat ook wat in elkaar hebben gezet. "Ik heb dat niet gearrangeerd, het zal dus wel een puinhoop worden", merkt hij gekscherend op. Een ander beleid? Groen Links heeft er aan gewerkt, vier jaar lang. Zij waren direkt verantwoorde lijk voor: De Zijl Bedrijven, de Sociale Dienst, het Wegloophuis, het vluchte lingenbeleid, de woonwagenbewoners, het ouderenbeleid, de Stichting Welzijn, de Technisch Bewoners Adviseurs, het Meldpunt Diskriminatie, het jongeren beleid, de woonboten, de gehandicapten. Vastgeroest? Mislukt? Ingeslapen? Neen! Nieuwe impulsen, meer geld, betere organisatie, meer betrokkenheid. Wij vinden, op persoonlijke titel, dat Groen Links de kans moet krijgen door te gaan met vernieuwing van het beleid. Daarom: stem 21 maart: GROEN UNKS Henk Biaauwbcen (jongerenwerker STATS); Z^Z: Annemarie Bevers (koördinator Leidse ZZZZ: Vrijwilligerscentrale); jZZ^ Jan van der Blom (bestuurslid Zijloever); Gemma Boetekces (lid komitec Zuidelijk Afrika); Wilbert Bots (koördinator Centrum Onderdak); Z Jas Everaers (eindredakteur Al Mizan); Bemadette de Groot (lid Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden); IIZZZ Ger Jue (medewerker GSD/regcling asielzoekers); ZZ^H Job van Keulen (bestuurslid Stichting Ouderenwerk (DGB) Cobie Kroon Ed Lelieveld (medewerker wcgloophuis); Z Jan Lensclink (koördinator Zijloever); _JZZZ Frans de Munk (technisch bewoners adviseur); Z^Z Frits van Oosten (direktcur Rijn en Vliet); Jeannette Pels (medewerkster De Zijl Bedrijven); Jan Ritsema (koördinator Rechtswinkel); ZZ^Z Roel Roos (medewerker welzijn); Lies van der Smann (medewerkster Vluchtelingenwerk); _Z Gert Jan Sweep (teamleider Leids Vrijetijdscentrum); ^ZZZ Bruno van Veen (opbouwwerker woonwagencentrum). Grote meerderheid raad achter wethouder De onlangs opgerichte mannen- werkgroep is het eens met het doel groepenbeleid dus met hun eigen achterstelling, maar klaagt er wel door Roy Klopper LEIDEN - Een grote meerderheid van de gemeenteraad vindt het 'tragisch, maer terecht' dat VVD'er Kuijers gisteren is afgetreden naar aanleiding van de schouwburgaffaire. Al leen de vier PvdA-wethouders en de meerderheid van de VVD-fractie vindt dat het hande len van Kuijers op zich geen aanleiding was om zijn vertrek te eisen. Een motie van wan trouwen die door de Socialistiese Partij en Leiden Weer Gezellig tegen PvdA-wethouder Bordewijk (financiën) werd ingediend, kreeg alleen de steun van de twee raadsleden van die partijen. Vergeer en Stöxen. LEIDEN - Het Leidse show en muziekgezelschap Sempre Avanti moet liard op zoek naar een nieuwe dirigent, iets wat de vereniging sinds 1950 niet meer overkwam. In dat jaar werd Koos Kukler diri gent en arrangeur bij het or kest. De 70-jarige Leidenaar is dit jaar op de kop af 40 jaar di rigent. 30 jaar voorzitter en 50 jaar lid en zet volgende maand een punt achter zijn vrijwilligerswerk. Nukier schat dat hij een kleine 800 optredens van Sempre Avanti heeft gedirigeerd in zalen in alle uithoeken van het land. De diri gent herinnert zich optredens in onder meer Den Haag. Arnhem, Hilversum. Utrecht, Eindhoven en Amersfoort. Hij verbaast zich er nog steeds over dat een ama teur-gezelschap zo'n succes kan hebben. "Als we in de Stadsge hoorzaal speelden stonden 's och tends om 6 uur de mensen al in de rij. Het is een vreemde gewaar wording als je weet dat die men sen daar voor jou staan". Er bestaan natuurlijk veel mu ziekgezelschappen in Nederland. De vraag wat Sempre Avanti nou zo populair maakt kan Kukler ei genlijk alleen met vermoedens beantwoorden. Ten eerste wijst hij er op dat het orkest steeds een nieuwe aanblik biedt. "We ge bruiken in ieder programma nieuwe kostuums, er wordt veel aandacht besteed aan het uiter lijk". Verder denkt hij dat de voortdurende vernieuwing van de muziekstukken ook een ver klaring is voor het succes. Het re pertoire omvat zo'n 400 num mers. zodoende kunnen optre dens worden aangepast aan spe ciale gelegenheden. Dit jaar "De beslissing van Kuijers om af te treden was onontkomelijk gewor den", stelde WD-fractieleider Bak ker tijdens de extra gemeenteraads vergadering. "Dat werd duidelijk toen bleek dat een grote meerder heid van de gemeenteraad hem het vertrouwen niet zou geven". De WD beraadt zich de komende da gen over de vraag of Kuijers moet worden opgevolgd, en door wie. Ter discussie stond gisteravond het rapport dat de Commissie voor de Rekeningen had opgesteld naar aanleiding van de perikelen in de schouwburg. Daarin werd kritiek geuit op de wethouders Kuijers en Bordewijk en op de verkokering in de ambtelijke organisatie. De raad nam unaniem een motie aan, waarin het college werd ge vraagd op korte termijn voorstellen te doen waardoor de gemeentelijke organisatie wordt verbeterd. Het gaat dan vooral om een duidelijke afbaking van de verantwoordelijk heden tussen de politiek en de amb tenaren, de verschillende directies en over de administratieve organi satie en interne controle. Daaraan heeft het vooral geschort in de schouwburgaffaire. Over de positie was een groot aan tal raadsleden het eens. Kuijers werd vooral aangerekend dat hij in oktober de commissie cultuur niet heeft ingelicht over het toen bij hem bekende tekort. Daarmee misleidde hij de gemeenteraad, aldus de Com missie voor de Rekeningen. PvdA-fractieleider De Vreeze zei dat de meerderheid van zijn fractie* die conclusie had overgenomen. Daardoor was 'er onvoldoende ba sis om het vertrouwen te handha ven'. aldus De Vreeze. die bena drukte dat het oordeel over Kuijers geen uitspraak inhield over de toe komstige collegesamenwerking. Ook CDA'er Hettinga kwam tot die conclusie, evenals Groen Links. Hettinga voegde daaraan toe Kuij ers ook aan te rekenen dat hij als wethouder cultuur te weinig heeft gedaan aan de schouwburg. Hettinga bestreed de brief van Kuijers op het punt van de bewuste commissievergadering waarin de wethouder geen antwoord gaf op vragen over het tekort. Kuijers be sloot de vraag niet te beantwoorden omdat er onduidelijkheden waren over de aard van het tekort en er een vermoeden van fraude bestond. Omdat de raad geen nadere vragen stelde, was het antwoord kennelijk niet erg belangrijk, concludeert Kuijers in zijn afscheidsbrief aan de gemeenteraad. "Wij achten dit een onterecht afschuiven van zijn eigen verantwoordelijkheid tot het geven van correcte informatie", aldus Het tinga. D66-fractieleider Langenberg sprak over een 'onthutsend' rapport en neemt het Kuijers kwalijk dat hij zich niet heeft gehouden aan de 'sa- HOUDT LEIDEN BEREIKBAAR STEM VOOR EEN 4E PARKEERGARAGE! Vandaag 17 maart GRATIS PARKEREN op het parkeerterrein aan de BOOMMARKT, tussen restaurant Nieuw Minerva en net Postkantoor. (zoals altijd geldt: vol vol) Theo van der Nat, VVD, Lijst 3 crale inlichtingenplicht ten opzich te van de raad'. Hij betreurde het dat Kuijers gistermorgen al aftrad en niet de discussie in de gemeente raad is aangegaan. WD-fractieleider Bakker zei dat Kuijers tijdens de commissieverga dering misschien beter een andere afweging had kunnen maken, maar vond dat achteraf niet erg. Volgens hem zou de raad niet anders hebben gehandeld als de informatie wel be kend was geweest. En was de raad dus niet misleid. "Dit is geen zaak waarvoor iemand moet aftreden", concludeerde Bakker. Wethouder Tesselaar (PvdA) deelde die mening. Kuijers had al leen de commissie moeten vertellen dat hij de vragen over het tekort op dat moment niet kon beantwoor den. "Van misleiding was geen sprake". Tesselaar zei dat de positie van wethouder Bordewijk al helemaal niet ter discussie stond en vond daarin een grote meerderheid van de gemeenteraad aan zijn zijde. Alle partijen hadden kritiek op het toe zicht dat Bordewijk hield op de ad ministratieve organisatie en de in terne controle. Maar met de toezeg ging dat hij in de komende tijd zal kijken naar verbeteringen op die ge bieden nam de raad genoegen. Alleen de Socialistiese Partij en Leiden Weer Gezellig hielden vast aan de motie van wantrouwen, om dat ook wethouder Bordewijk zou hebben gefaald, zo stelde SP-raads- lid Vergeer. Tijdens de stemmingen bleken alleen hij en Stöxen voor de motie te zijn. LWG-raadslid Stoxen werd fors bekritiseerd omdat hij zijn handte kening onder motie had gezet zon der een toelichting te geven. Ook het feit dat hij afwezig was toen het- college aan het woord was, leverde hem verwijten op. "Volstrekt onge past", aldus PvdA-fractieleider De Vreeze. WD-fractieleider Bakker karakteriseerde LWG als een 'lege schuit achter de sleepboot van de Socialistiese Partij'. LEIDEN - Het pand Haarlemmerstraat 52, naast de bioscoop Re.r, wordt de komende maanden ingrijpend, ver- bouwd. De benedenetage van het gebouw, waarin vroeger het Meubelcentrum zat. krijgt opnieuw een wmkelbe- stemming. Er komt een meubelzaak in die zich vooral toelegt op moderne interieur en. In de bovengelegen etages De kosten van de verbouwingsoperatie liggen tussen de vier en vijf ton. Het pand wordt beheerd door de Safra Investments in BIóemendaal en het Leidse Erica Beheer. De verbouwing is waarschijnlijk afgerond DEMOCRATEN D66 Leiden wit onder meer een referendum over een typische Leidse kwestie speciale ombudsvaklieden voor reparaties in de wijk minder auto's in de binnen stad gescheiden inzameling van groente, fruit en tuinafval meer kinderopvang D66 voor een beter bestuur en een leefbare stad. Stem daarom D66 op 21 maart. Discriminatie Een groot aantal mensen leeft in de veronderstelling dat discriminatie verwerpelijk is. Dit is volgens het gemeentebestuur van Leiden ech ter nogal misplaatst. Discriminatie vindt men daar juist een uitsteken de zaak, mits maar gericht op de juiste groep mensen. Mannen van Nederlandse af komst zullen daarom bij promotie en sollicitatie praktisch niet in beeld behoren te komen. Dat is bij voorbeeld de mening van mevrouw Van Dongen, de lijstaanvoerster van de PvdA in onze stad. Zij heeft ook ideeën gelanceerd om het be drijfsleven te stimuleren dit soort maatregelen over te nemen om haar seksgenoten een absolute voorrang te bezorgen. Nu moet u niet gaan denken dat de mannen onder de wethouders zelf met discriminatie te maken zullen krijgen. Dit is zeker Diligent Kukler stopt na 40 jaar bij Sempre Avanti niet het geval. De achterstelling be perkt zich tot de wat zwakkere groe pen namelijk mensen die proberen baan te vinden of die door een studie een betere baan trachten te Discriminatie heeft zich door de eeuwen heen immers altijd op zwakkeren gericht en in Leiden is daarbij niets nieuws onder de zon. Degenen die discrimineren doen dat altijd, naar hun zeggen, met ge weldig goede bedoelingen. Zo ook in Leiden. Nu wordt het verhaal ver kocht dat groeperingen belangrij ker zijn dan mensen. Mensen mo gen wel degelijk worden gediscri mineerd als het maar is om groepe ringen meer met elkaar in even wicht te brengen. Dit betekent dat de jongeman die gaat solliciteren bij de gemeente Leiden zich eerst maar eens moet realiseren dat zijn vader en zijn oom werken en dat zijn moe der en zijn tante het huishouden verzorgen en dat daarom anderen voorrang op hem behoren te heb ben. Extra studie verandert hier uiter aard niets aan en dat hij niets kan doen aan de keuze van zijn vader, moeder, oom en tante is de pure pech verbonden aan het hebben van de mannelijke sekse in Leiden. Men noemt dit met een mooi woord 'positieve actie', maar het is natuur lijk gewoon discriminatie. wordt bij voorbeeld een vertol king ingestudeerd van "Land of hope and glory', ter glegenheid van de 45-ste verjaardag van de bevrijding. Maar de grootste kracht van het orkest schuilt volgens Kukler in de goede onderlinge verstand houding tussen de achttien or kestleden. achttien koorleden en vier solisten. Er is bijna geen ver loop. wat ertoe leidt dat iedereen goed op elkaar is ingespeeld. Kukler: "Wie 25 jaar bij onze vere niging zit, wordt erelid. Over een tijdje hebben we alleen maar ere leden". De carriere van Kukler bij Sem pre Avanti begon in 1940, twee jaar na de oprichting van het or kest. Hij speelde gitaar en volgde tegelijkertijd muzieklessen. Met de daarbij verworven kennis nam hij tien jaar later de dirigeerstok over en ging zich bezighouden met het schrijven van arrange menten. Dat laatste was altijd een behoorlijke klus, omdat er geen complete muziekpartijen op pa pier staan voor een orkest met de samenstelling van Sempre Avan ti. Kukler kocht steevast de pia nopartij en schreef op basis daar van de muziek voor de andere in strumenten. Naast dit werk voor de muziek vereniging had de dirigent tot zijn pensioen een volledige baan bij de PTT. Hij heeft nooit veel moei te gehad zijn werk met zijn hobby te combineren, ook al omdat hi| bewust bestuursfuncties en der gelijke afwees. "Dan was ik hele maal nooit meer thuis geweest". Toch moest hij zich privé wel eens het een en ander ontzeggen. "Verjaardagsfeesten op dagen van repetities en optredens be zocht ik niet. Ik kan niet een groep van veertig mensen in de kou laten staan omdat ik een bor reltje wil drinken bij familiele den". i jaar met vele jubilea afscheid van 'zijn' Sempre Avanti: 'De onderlinge verstand-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15