TAD LEIDEN Meeste Leidenaars voor een autoluwe binnenstad LEIDSCH DAGBLAD Ruim 63 procent ondervraagden is voor jnnmmi x 110/omet Leidenaars kopen bijna alles in de binnenstad Ruim 70 procent te voet of per fiets naar de stad Telefonische opiniepeiling onder 500 Leidenaars Uw netto-loon na Oort Fabeltje dat parkeergarages onbekend zijn Gros tegen vrije sluitingstijd s ZATERDAG 17 MAART 1990 LEIDEN - Ruim 63 procent van de Leidenaars vindt dat een veel groter gebied van de binnenstad autoluw mag worden en als fiets- en voet gangersgebied kan worden ingericht. Maar dat mag dan niet geschieden op de ma nier waarop het verkeer in de Breestraat is geregeld. Veel mensen ergeren zich aan de 'vele en stinkende' bussen, vinden dat er sprake is van een halfslachtig beleid of ervaren de situatie als ge vaarlijk. Als de bussen verdwijnen, althans in aantal flink verminderen, dan is een .groot aantal mensen voor een groter autovrij gebied in de binnen stad. Ook een aantal tegenstem mers (bijna 27 procent) zou dan voor verdere afsluiting van de binnen stad voor het autoverkeer zijn. Juist vanwege chaotische toestanden in de Breestraat is een aantal tegen uit breiding van het autoluwe gebied in de binnenstad. Een aantal mensen stoort zich overigens ook aan brom fietsers in de Breestraat. De afsluiting van de Breestraat zelf is overigens een geaccepteerd gegeven. De meeste mensen zijn er voor. Hoewel er kritiek is op de vele autobussen, is dat geen reden voor de meesten om de zaak geheel terug te draaien. Een aantal (16 procent) zegt nadeel te ondervinden van af sluiting van de Breestraat. In de meeste gevallen gaat het dan om klachten dat ze moeten omrijden of omdat de binnenstad onvoldoende bereikbaar is, met name het stad huis. Het verkeers- en parkeerbeleid van de gemeente Leiden ontmoet overigens in zijn algemeenheid veel kritiek. Een kleine 40 procent van de ondervraagden komt op dat ge bied met een klacht. Een derde deel daarvan betreft algemene klachten over auto's in de stad: ze rijden te hard, houden te weinig rekening met langzaam verkeer, parkeren schots en scheef. De parkeerontheffingen die aan centrumbewoners worden verleend (tegen betaling) worden vaker ver ketterd dan gezegend. Bezoekers uit de buitenwijken hebben er in de regel weinig goede woorden voor over, omdat als gevolg van het 'be woners-parkeren' minder parkeer plaatsen in het centrum voor alge meen gebruik beschikbaar zijn. Binnenstadbewoners zeggen dat het systeem met name op donder dagavond en zaterdag niet werkt, omdat dan anderen hun auto's op plaatsen hebben neergezet waar voor de bewoners de ontheffingen hebben gekocht. Kritiek is er in dat verband op het toezicht van de par keerpolitie. De klachtenlijst van Leidenaars betreft verder: bussen en stank daarvan in de Breestraat: verkeers obstakel Witte Singel (2 klachten); te veel paaltjes in de stad (8 klach ten); gebrek aan verkeerslichten (3 klachten); last van parkeermeters (7 klachten); last van fietsers in de Haarlemmerstraat (4 klachten); ver bod op fietsen in de Haarlemmer straat (2 klachten); wijze waarop in de stad openbaar vervoer is gere geld (2 klachten); hekel aan par- keercontroleurs (1 klacht); afslui ting De Vink (2 klachten). Ook op ander gebied leven er klachten onder de Leidse bevol king. Meer dan 10 procent ergert zich aan rotzooi in de stad (veel vuil, onkruid) en een gelijk percentage stoort zich aan hondepoep. Ongelij ke stoepen, ongelijk wegen (onder meer Stevenshof) irriteren meer dan 3 procent van de ondervraag den. In totaliteit kwamen ondervraag de Leidenaars tot een lijst met meer dan 50 klachten. Enkele opvallende klachten en irritaties, meestal één keer genoemd, betreffen: voor rangsbeleid vrouwen bij de ge meente Leiden; inspraak bij ge meente stelt niets voor (2x); te hoge belastingen in Leiden; schouw burgaffaire (2x); lastige pubers (2x); te harde muziek in kledingzaken (2x); overlast van korpsballen. Samenstelling van deze pagina: Jan Lapère Wim Dijkman Hans Sonders Henk van der Post 1,4% op de bromfiets de bus 14% met de auto 32% lopend 39,6% op de fiets LEIDEN - Meer dan 70 procent van de Leidenaars gaat meestal te voet of per fiets naar het centrum. De meeste mensen zeggen in de regel per fiets (40 procent) naar het centrum te gaan. Het aantal mensen dat naar de stad wandelt is eveneens behoorlijk hoog: 32 procent. Elf procent zegt meestal met de bus naar de stad te gaan, terwijl 4 procent op de bromfiets gaat. Het is niet altijd een vrije keuze dat mensen te voet of per fiets naar de binnenstad gaan. Velen hebben de ervaring dat een auto in de binnenstad meer problemen oplevert dan voordelen. Veel van de ondervraagde Leide naars tekenen er bij aan dat het aantal voorzieningen voor fietsers te wen sen overlaat, met name stallingsmogelijkheden, wielklemmen en dergelij ke. De fietsroutes in de binnenstad worden breed gewaardeerd, maar juist op de belangrijkste winkelstraten (Haarlemmerstraat en Breestraat) is er kritiek. De Haarlemmerstraat oogst kritiek omdat er niet mag worden ge fietst, terwijl de Breestraat door een aantal mensen als druk en chaotische wordt bestempeld, waar bovendien te weinig voorzieningen zijn om fiet sen te stallen. LEIDEN - Verreweg de meeste Lei denaars kopen hun kleding en duurdere consumptiegoederen in de Leidse binnenstad (gebied Haar- lemmerstraat/Breestraat). Wel is er op het gebied van kleding sprake van concurrentie met de grote ste den Amsterdam en Den Haag. Voor Leidenaars zijn winkelcentra als Leidsenhage in Leidschendam en Winkelhof in Leiderdorp van wei nig betekenis. Een kleine tien pro cent van de ondervraagde mensen zegt eens of vaker in die winkelcen tra te kopen, van wie een aantal al leen met slecht weer. Daarmee is overigens niet gezegd dat er geen concurrentie bestaat tussen de binnenstad van Léiden en de winkelcentra in aangrenzende gemeenten. Die concurrentie be treft vooral de regionale functie van de winkelcentra. Mensen van bui ten Leiden zijn eerder geneigd naar bij voorbeeld Leidsenhage of Win kelhof te gaan. Leidenaars kopen in ieder geval bijna alles in de stad zelf. Den Haag scoort onder Leide naars redelijk hoog voor wat de aan koop van kleding betreft. Een klei ne 17 procent zegt in de regel zijn kleding in Den Haag te kopen. Zo'n 5 procent gaat daarvoor naar Am sterdam. Meestal gaat het om men sen die een ruimere keuze kleding zoeken in vooral duurdere speciaal zaken. Kleding waarvan zij zeggen dat daarin in Leiden onvoldoende keus is. Bijna een derde deel van de on dervraagden vindt dat in het cen trum van Leiden niet alles te koop is, bepaalde categorieén winkels worden gemist: de betere en duur dere kledingzaken; een vestiging van de Bijenkorf en speciaalzaken. Ruim 3 procent zegt in het centrum van Leiden een supermarkt/levens middelenzaak te missen. Andere winkels die Leiden vol gens ondervraagden ontbeert: meu belzaken (2%); winkels voor oude ren (bijna 2%); zaken voor kinder kleding (1,5%); goedkope winkels (1%); avondwinkels (bijna 1%»), kunstzaken (lx genoemd); compu terzaken (lx genoemd). LEIDEN - In de periode van 26 februari tot en met 6 maart heeft het Leidsch Dagblad een telefo nische opiniepeiling gehouden onder 500 Leidenaars op basis van een a-selecte steekproef uit het telefoonboek. In verband met vragen over de gemeente raadsverkiezingen op woensdag 21 maart werden Leidenaars van 18 jaar en ouder benaderd. Om te voorkomen dat steeds het hoofd van het gezin mee werkte aan de enquête, werd - voor een meer evenwichtig re sultaat - per telefoonaansluiting gevraagd naar degene die het eerste jarig was. Aan hem of haar werd vervolgens een lijst met 30 vragen voorgelegd. Van de 500 mensen werkten er 330 (66 procent) mee, van wie 51 procent vrouw en 49 procent man. In werkelijkheid bestaat de Leidse bevolking (18 jaar en ouder) uit 53 procent vropwen en 47 procent mannen. Die gege vens zijn gebaseerd op 'De be volking van Leiden naar stads wijken per 31 december 1988'. De deelnemers naar leeftijd: 18 t/m 30: 32,2% (werkelijk 35%) 31 t/m 44: 31,6% (werkelijk 27%) 45 t/m 64: 19% (werkelijk 21%) 65 en ouder: 17,2% (werkelijk 17%) Meer dan 100 mensen weiger den om uiteenlopende redenen aan de enquête mee te werken. Een groot aantal is bang dat het om privégegevens gaat die er gens in een computer worden opgeslagen en legt daarom de hoorn al snel neer. Van de 500 Leidenaars waren er 25 niet be reikbaar (in verband met werk, vakantie e.d.). Bij een bijna zo groot aantal was wat loos met de telefoon (5 procent). Ook na herhaalde po gingen bleven 24 telefoonaan sluitingen de tonen voortbren gen die aangeven dat betreffen de abonnees waren afgesloten. Dat kan zijn vanwege wanbeta ling, maar er kan bij voorbeeld ook sprake zijn van verhuizing. Volgens een woordvoerder van de PTT is het niet zo vreemd dat 5 procent of meer van de te lefoons is afgesloten: "Per jaar wordt als gevolg van verhuizin gen 10 procent van het aantal te lefoonaansluitingen afgesloten of gewijzigd. Die nummers wor den dan tijdelijk buiten 'ge bruik' gesteld. Daarnaast wor den jaarlijks gemiddeld 300.000 mensen voor korte of langere tijd afgesloten, bij voorbeeld op eigen verzoek vanwege lange vakantie of vanwege wanbeta ling". Leidenaars prima indien ook de n LEIDEN - Bijna 10 procent van de ondervraag de Leidenaars zegt als gevolg van de belas tingmaatrege len in het kader Oort netto minder salaris te krijgen. Daar naast zegt nog eens ruim 20 procent dat zij in het loonzakje netto niet meer, maar ook niet minder aantref fen dan in 1989. Van de categorie netto op vooruit te zijn gegaan per 1 januari 1990 (41,5%), vindt een groot aantal dat die 'verhoging niet meer voorstelt dan een bedrag van enkele guldens'. opiniepeiling van deze krant blijkt ook dat ongeveer 28% het niet weet of nog niet weet of er die zegt e netto meer wordt verdiend. Tot die groep behoren onder anderen mid denstanders die pas in de loop van 1991 er achter komen of zij over 1990 netto meer of minder overhou den. In deze categorie zijn ook de studenten ondergebracht die er in inkomen niet op vooruit zijn ge gaan. Helft aantal Leidenaars weet geen naam van wethouder LEIDEN - Op de vraag of zij één of meer wethouders in Leiden van naam kennen, moet de helft van het aantal Leidenaars het antwoord schuldig blijven. Zij kunnen geen naam noemen. Bij die r wet houders wel kennen, scoort wet houder Tesselaar (inmiddels 16 jaar wethouder) het hoogst: van het totaal aantal ondervraagden zegt 25 procent hem te 'kennen'. Goede tweede is wethouder Kuijers (20 procent), die vooral de laatste weken in de publici teit is in verband met de schouwburgaffaire. Als wethou der van cultuur wordt hij door de gemeenteraad verantwoor delijk geacht voor de chaos bij het theater aan de Oude Vest. Toch is er maar een enkeling die zegt de naam van deze wethou der daardoor te kennen. Derde op de lijst is wethouder De la Mar. Hij is pas vier jaar wethouder, maar bekender dan de meeste van zijn langer zitten de collega's. Hij scoorde 17,5 procent. Wethouder Van der Molen (11 procent) is bekender dan collega Van Dongen (8 pro cent). Financieel bestuurder Bordewijk scoort 7 procent, eco nomische wethouder Van der Nat 3 procent. CDA-fractievoorzitter Walen kamp - nooit lid geweest van het college van B en W - wordt vaker als wethouder genoemd dan Van der Nat en Bordewijk. Hij is als 'wethouder' bijna zo popu lair als Van Dongen (iets minder dan 8 procent). Daarnaast worden de volgen de personen nog als wethouder der gemeente Leiden genoemd: Den Boeft (ex-wethouder Lei derdorp), ene Ladan, Van Dam (oud-wethouder van Leiden), Van Duijn (CDA-raadslid), Dui- vesteijn (directeur sport en re creatie). Kret (oud-wethouder van Leiden en oud-burgemees ter Sassenheim). Opvallend is ook een aantal namen dat ondervraagden noemt als hun de vraag wordt voorgelegd op wie zij (bij voor keur) tijdens de komende ge meenteraadsverkiezingen gaan stemmen. Een gering aantal mensen gaat bij die verkiezin gen gewoon op premier Lub bers of Hans van Mierlo stern- Overigens stemt bijna 85 pro cent van de ondervraagden ge woon de bovenste van de lijst, hebben geen voorkeur. Een kleine 5 procent - onder wie ook een aantal mannen - zegt de eer ste vrouw van de lijst te stem- Meesten kennen Hoogvliet-, Digros- en Mareagarage LEIDEN - Het is een fabeltje dat Leidenaars geen gebruik maken van de drie grote par keergarages in de binnenstad omdat ze die niet zouden weten te vinden. Bijna alle autobezit ters weten waar de garages zijn gelegen, maar maken er geen gebruik van omdat ze liever een vrij parkeerplaatsje in het cen trum zoeken. Bovendien gaat het gros van de Leidenaars niet De Digrosgarage aan de Lange- gracht, de Mareagarage aan het Driessenplein en de Hoogvlietgara ge aan het Levendaal zijn even be kend. Uit een opiniepeiling blijkt dat nagenoeg alle Leidenaars die het centrum met de auto bezoeken twee of drie parkeergarages kunnen noemen. De Hoogvlietgarage (Le vendaal) is het meest bekend (185 keer genoemd), op de voet gevolgd door de Digrosgarage aan de Lange- gracht (183 keer genoemd); derde is de Mareagarage op het Driessen plein (169 keer genoemd). Met name van deze laatste garage wordt be weerd dat het geringe gebruik er van wordt veroorzaakt door onbe kendheid onder Leidenaars. Hoewel de parkeergarages zich mogen verheugen in een redelijk grote bekendheid, maken de mees te mensen er geen gebruik van. Slechts 14 procent van van de on- LEIDEN - De meeste Leidenaars zijn tegen vrije sluitingstijden van ca fés. Bijna 45 procent zegt tegen te zijn, terwijl 38 procent zich nadruk kelijk uitspreekt voor vrije sluitingstijden. Veertien procent van de on dervraagden zegt geen mening te hebben. Vooral jongeren - hoe kan het anders - zijn voor vrije sluitingstijden. In de leeftijdscategorie van 18 tot en met 30 jaar vindt 60 procent dat ca fés mogen sluiten wanneer ze willen. Maar met het vorderen der jaren stijgt snel het verzet tegen het lange open blijven van de Leidse horeca. Is in de categorie 18 t/m 30 bijna 29% tegen, in de groep 31 t/m 44 is dat al ruim 44% en tussen de 45 en 65 zegt 48 procent tegen te zijn. In de leeftijdsgroep 65-plussers is ruim 73procent tegen vrije sluitingstijden. Van de Leidenaars zegt 43 procent nooit in een Leids café te komen. Meer dan 56 procent bezoekt wel de horeca: bijna 40 procent van de on dervraagden af en toe; een kleine 15 procent geregeld en 2 procent zegt vaak in een kroeg te komen. Paaltjes in de Leidse binnenstad. De meeste autobezitters hebben er het land dervraagden zegt altijd met de auto naar het centrum te gaan en 3 pro cent af en toe. En van die groep zoekt meer dan 66 procent een vrij plekje in het centrum (Garenmarkt, bij Schuttersveld, bij molen de Valk, of ergens in gebied tussen Witte Singel en Langegracht) Wat gebruik betreft scoort de Langegrachtgarage het hoogst Meer dan 63 procent van de autobe stuurders die geregeld naar het cen trum gaan maakt daarvan gebruik. De Hoogvlietgarage wordt door 28 procent genoemd, terwijl de Mar eagarage door een kleine 9 procent weieens wordt benut voor parke- Waarom Leidenaars zo weinig ge-: bruik maken van parkeergarages blijft onduidelijk. Kennelijk zijn er buiten de garages voldoende par- keermogelijkheden. Een gering aantal mensen vindt de garages te duur (5%). Anderen vinden dat ze te ver verwijderd liggen van de plek waar ze moeten zijn (8 procent). On geveer 8 procent van de mensen - vooral in de leeftijdscategorie 45 jaar en ouder - zegt parkeergarages onprettig te vinden, te donker, vin den de inritten te smal of hebben gewoon moeite er te rijden. Slechts één vindt de parkeergarages te vol, hetgeen overigens geheel in strijd is met de werkelijkheid. Twee Leide naars zeggen een te grote personen auto te bezitten om van de garages gebruik te kunnen maken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13