sluiting vuilverbranding Bewoners eisen snellere Gemaal 'De Vereeniging'waard om te bewaren DE TIJD, VAN TOEN Binnen enkele weken besluit over stortplaats Vrouwen bereid om te studeren voor nieuwe baan NKF waarschuwt personeel voor langdurige bezetting PAGINA 8 REGIO MAANDAG 12 MAART 1990 LEIDEN - Binnen enkele weken valt waarschijnlijk het besluit of de provincie Zuid-Holland vuil kan storten bij de VAM in Drente. Zuid-Holland heeft de stortplaats nodig omdat ze de Leidse vuilver branding op korte termijn wil sluiten. Als het de provincie lukt om overeenstemming te bereiken met Drente, kan de vuilverbran ding mogelijk nog voor de zomer dicht. Een woordvoerder van de pro vincie Drente bevestigt dat er on derhandelingen gaande zijn. Daarbij is trouwens ook de pro vincie Noord-Holland betrokken - die op korte termijn de verouder de vuilverbrandingsinstallaties in Alkmaar en Zaanstad wil sluiten. Of Drente het Hollandse vuil overneemt, kan de provincievoor- lichter nog niet zeggen. "We zijn n vlnrde Leidse PvdA'ers Marietje van der Molen, Christa de Boer en n Leiden-Noord zaterdagmiddag niet geruststellen, (foto Henk Bouwman) zeer terughoudend, want we wil len niet dat Drente het vuilnisvat van Nederland wordt. Als er ech ter noodsituaties ontstaan, willen we wel kijken of de stortplaats van de VAM tijdelijk voor 'vreemd' vuil kan worden openge steld". De sluiting van de Leidse vuil verbranding is bespoedigd nadat TNO had geconstateerd dat de hoeveelheid zoutzuut, stof en dioxine die de installatie uitstoot, de normen ver overschrijdt. Het opmerkelijke is overigens dat TNO enkele maanden geleden nog vaststelde dat het dioxine-gehal te van de vuilverbranding binnen de perken bleef. A. Verbeek, hoofd van de afde ling verbrandingstechniek van TNO: "Het punt is dat er veel ver schillende soorten dioxines zijn, die niet allemaal even giftig zijn. Tijdens de eerste meting hadden we niet de apparatuur om de meest giftige dioxines afzonder lijk te meten. We hebben toen een LEIDEN - Milieugedepu teerde H. van der Vlist wei gert de keiharde garantie te geven dat de vuilverbran ding nog voor de zomer sluit. Van der Vlist is in onderhan deling met onder meer de provincie Drente om daar voor een jaar vuil te mogen storten. "De vuilverbran ding kan niet dicht voordat er een stortplaats is gevon den. Over de kans van slagen ben ik echter niet somber", zei hij zaterdagmiddag op een bewonersbijeenkomst in Groenoord. Zijn «optimisme wist de ongerust heid van bewoners van Leiden- Noord echter niet weg te nemen. Dezen eisten dat de vuilverbran- schatting gemaakt van de hoe veelheden, en die als voorlopige conclusie naar de Gevulei opge stuurd. Nu hebben we de benodig de apparatuur, die duizend keer gevoeliger is dan de vorige, wel in huis. Vandaar de verschillen", al dus Verbeek. Over de inhoud van het onderzoek wil hij op dit mo ment niets zeggen. "De Gevulei heeft gevraagd de gegevens nog niet te publiceren. Ze wil zich er eerst zelf over beraden". Het TNO-onderzoek is voor het ministerie van VROM geen aan leiding snel een nieuw onderzoek te doen naar de aanwezigheid van dioxines in de melk van koeien uit de omgeving van de Leidse vuil verbranding. "Dergelijke onder zoeken worden periodiek gedaan. In Leiden zijn tot dusver echter geen overschrijdingen geconsta teerd". ding op zo kort mogelijke termijn, het liefst zelfs nog volgende week, buiten werking wordt gesteld. "Dan blijft uw huisvuil wèl in de gang staan", trachtte de gedeputeerde de bewoners tot realiteitszin te bewe gen.. "Wat is erger, een beetje rot tend vuil in de gang of het inade men van dioxines die uit de vuilver branding komen", reageerde de zaal. Van der Vlist kreeg zaterdagmid dag niet het vertrouwen waar hij herhaaldelijk om vroeg. Al snel maakten de bewoners duidelijk dat het nooit zo ver had mogen komen. 'Vuilverbranding beter in de stad' ROTTERDAM - Een vuilver brandingsinstallatie kan mis schien beter in de stad dan in een weidegebied kunnen staan. Eventuele dioxine-uitstoot heeft in de stad niet zoveel nade lige gevolgen als in weilanden. Dit zegt P. Hoogendoorn, wet houder in Rotterdam en voorzit ter van de Verenigde Afvalver branders Veabrin. De Socialis- tiese Partij in Rotterdam zegt dat de vuilverbranding in Rot terdam-Zuid meer dioxinen uit stoot dan de installatie bij Alk maar. De SP eist onmiddellijke sluiting van de Rotterdamse verbrander. Volgens Hoogen doorn gaat de Alkmaarse oven niet dicht vanwege de dioxine, maar wegens te hoge uitstoot van chloorhoudend zoutzuur. "Het is mede door het slappe beleid van de provincie dat er nu een nood situatie is", kreeg Van der Vlist voor zijn voeten geworpen. De tekst van het affiche achter de bestuurstafel was veelzeggend: 'Om politiek voor ons geloofwaardig te maken, zal eerst de vuilverbranding haar sme rige werk moeten staken'. Kwaadschiks De gedeputeerde kondigde aan op ruilbasis met andere provincies in onderhandeling te zijn over stort plaatsen. Na sluiting van de vuilver branders in Leiden, Alkmaar en Zaandam (in '93 ook Den Haag) wil de randstad meer dan een half mil joen ton vuil elders kwijt. Over een jaar hoopt Van der Vlist voldoende stortcapaciteit in Zuid-Holland ge vonden te hebben. Hij denkt dan aan stortplaatsen bij Zwijndrecht, het Lickebaertgebied bij Maasland en de Derde Merwedehaven in Dordrecht. Ook elders groeit echter de weer stand tegen vuilopslag, maakte Van der Vlist duidelijk. Zo heeft het ge meentebestuur van Dordrecht reeds uitgesproken geen stortplaats in de naaste omgeving te willen. En in Leidschendam - waar in mei de beslissing valt - neemt de oppositie tegen de bouw van een nieuwe vuil verbranding nabij het Prins Claus plein toe. Van der Vlist rekent er op dat minister Alders ingrijpt om het afvalprobleem op te lossen. Door een aanwijzing van de minister kun nen allerlei procedures worden ver kort. "De regio Den Haag zal moeten accepteren dat ze haar eigen vuil moet verwerken", waarschuwde Van der Vlist. "Lukt het niet goed schiks. dan desnoods kwaad schiks". Volgens de gedeputeerde moet het dan ook mogelijk zijn de nieuwe vuilverbranding in Leids chendam in 1994 te openen. Berich ten als zou door een fout in de pro cedure vertraging dreigen bij de nieuwbouw, verwees hij naar de prullenbak. Overslag Ook voor hun klacht dat het tarief voor het ophalen van huisvuil wordt verdubbeld door sluiting van de Leidse vuilverbranding, vonden de bewoners geen gehoor. "De ta rieven hadden toch omhoog gemoe ten", legde Van der Vlist uit. "Het kost nu eenmaal meer geld om afval gescheiden op te halen en op een schonere manier te verbranden". PvdA-wethouder M. van der Mo len kondigde aan opnieuw plannen te gaan maken voor het gescheiden ophalen van huisvuil in Leiden. Pa pier, glas en chemisch afval wordt al apart ingezameld. Van der Molen wil daar het groente- en tuinafval aan toevoegen. Die componenten werden in Leiden al eerder apart op gehaald maar die proef werd ge staakt na het uitbreken van de var kenspest. Op aandrang van de bewoners be loofde Van der Molen te zullen be kijken of er een weg over het terrein van de Groenoordhallen kan wor den aangelegd voor de aan- en af voer van de vuilverbranding. Die weg kan ook een rol spelen wanneer de vuilverbranding na sluiting dienst zou gaan doen als overslag station voor afval. Behalve een stortplaats moet er voor de zomer namelijk ook nog een plaats worden gevonden om het huisvuil van vuil niswagens in vrachtwagens of trein- wagons te laden. LEIDEN/ALPHEN/LISSE - Vrouwen die op nieuw aan het werk willen, zijn bereid zich te scholen als hen dat op termijn een baan kan op leveren. Een eigenschap waarin zij zich duide lijk in positieve zin onderscheiden van de man nelijke werkzoekenden. Dat constateren de arbeidsbureaus in Leiden, Alphen en Lisse na het speciale 'open huis' voor vrouwen dat zij vorige week organiseerden. De drie bureaus kregen gezamenlijk maar liefst achthonderd bezoeksters in huis. Een aantal dat alle verwachtingen overtrof. De arbeidsbureaus zijn dan ook vast van plan het 'open huis' vol gend jaar te herhalen. Ervaring heeft hun geleerd dat het 'open huis' drempelverlagend heeft gewerkt. De gang naar het arbeidsburreau is voor vrouwen niet altijd even gemakkelijk. In veel gevallen valt het hun moeilijk om het besluit tot herintreden in het ar beidsproces daadwerkelijk te nemen. Het 'open huis' was voor velen aanleiding de stap te wagen en kennis te nemen van de mogelijkheden voor vrouwen op de arbeidsmarkt. De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse kozen voor een individuele benadering van de bezoek sters, Alphen voor een informele. Door die per soonlijke benadering konden Leiden en Lisse nauwkeurig registreren waarnaar de meeste vraag was. Ongeveer honderd vrouwen waren op zoek naar een baan. Twintig werden direct met een werkgever in contact gebracht, de rest werd als werkzoekende ingeschreven. Naast de ze vrouwen informeerden zo'n 135 bezoeksters naar om-, her- en bijscholing. Alphen had aan het 'open huis' het karakter van een eerste kennismaking gegeven. De be zoeksters werden vertrouwd gemaakt met de vacaturebank, scholing en een nieuwe subsidi eregeling voor vrouwen die langer dan drie jaar uit het arbeidsproces zijn geweest. Voor hen is er gelegenheid om maximaal één jaar in een be taalde baan werkervaring op te doen. Ongeveer eenderde van de vrouwen liet zich in Alphen als werkzoekende inschrijven of komt nog eens te rug voor nader advies. In de drie arbeidsbureaus was de vraag naar werk in de verzorgende en administratieve be roepen het grootst. "Het doorbreken van dit tra ditionele zoekgedrag bleek de enige doelstel ling die niet kon worden gerealiseerd", zeggen de arbeidsbureaus. "Vooraf was de wens geuit dat vrouwen zich ook met name zouden oriënte ren in de niet traditionele vrouwenberoepen. Uit het feit dat zich slechts één 'timmervrouw' meldde mag worden afgeleid dat op dit gebied nog het nodige zendingswerk moet worden ver richt", stellen de drie arbeidsbureaus in een re- actie. We laten ons niet pakken" de - dichte - poort Op enkele tientallen meters van het spoor Leiden-Den Haag ter hoogte van Duivenvoorde in Leidschendam staat een voorma lig stoomgemaal dat weinig be kend maar de moeite van een fietstocht zeker waard is. Vanaf de vijftiende eeuw wer den in ons land meerpoldermo lens gebouwd om de laagste de len van ons land droogte houden. In Engeland deed in de loop van de achttiende eeuw de stoomma chine haar intrede en in 1787 werd rrfèt behulp van een Engelse machine en Engelse ingenieurs de 300 ha grotepolder Blijdorp bij Rotterdam drooggemalen. Toch bleef in Nederland de molen nog lang een vertrouwd beeld. Pas in de loop van de negentiende eeuw ging men op grote schaal stoom kracht toepassen, met name bij het bemalen van het polderland. Stoomgemalen werden daarmee de opvolgers van poldermolens en kwamen vaak op dezelfde plaats als hun voorgangers te staan. Tussen 1848 en 1852 werd de 18.000 hectare grote Haarlem mermeer met behulp van' drie grote stoomgemalen droogge legd, iets wat met windenergie niet mogelijk zou zijn geweest. Een van de drie gemalen, het be kende Cruquiusgemaal, is tegen woordig voor publiek openge steld. Een stoomgemaal bestond uit een stoommachine, pompen en schepraderen of vijzels. Al in 1904 werd het einde van de stoombe- maling ingeluid met de bouw van het eerste dieselgemaal in de Nie- dorperpolder. Diesel betekende lagere kosten en eenvoudiger be diening. In 1917 werden elek trisch aangedreven gemalen geïn troduceerd. Veel stoomgemalen werden in de loop van de tijd om gebouwd tot een diesel of elek trisch gemaal. 'De Vereeniging' In 1876 besloten de besturen van de polders Duivenvoorde (Voor schoten), de Fluit (Leidschen dam), Ter Horst (het landgoed van prins Frederik) en de Veen- zijdse polder (Wassenaar) hun windmolens 'in vereeniging' te vervangen door een stoomgemaal 'De Vereeniging'. Het gemaal zou in de polder Duivenvoorde, op de plaats van de poldermolen wor den neergezet. Architect J. Gold berg uit Hazerswoude werd ge vraagd opmetingen ten behoeve van het nieuwe complex te ver richten. Na zich uitvoerig te heb ben laten voorlichten over zijn kwaliteiten als architect gaven de besturen hem opdracht een on derkomen voor het nieuwe ge maal te ontwerpen. Op 2 maart 1877 werd aan de fabriek De Prins van Oranje te 's-Gravenhage de levering van een stoommachine voor fl. 12.750 opgedragen en op 17 april had de openbare aanbe steding van de gebouwen plaats. Daaronder'viel ook de op enkele honderden meters afstand ge bouwde machinistenwoning die thans niet meer als zodanig in ge bruik is. De bouw van het gemaal vereiste tevens verbreding en uit dieping van de aanvoerkanalen, het slaan van bruggen en het leg gen van duikers. Op 23 augustus werd de eerste steen van het gemaal gelegd. Aan deze gebeurtenis herinnert een gedenksteen in de vocrgevel: 'De eerste steen gelegd den 23 augus tus 1877 door jonkvr H. Steen gracht gravinne van Limburg Stierumme jonkvr C.H. van der Oudermeulen'. Op 28 december werd proefgedraaid waarbij 'tot algemeen genoegen bleek, der deugdelijkheid van het werk en het goede toezicht dat door den opzichter den Heer J. Goldberg was gehouden'. Toen men aan het eind van de negentiende eeuw voor het eerst industriële gebouwen, zoals gas fabrieken, watertorens, elektrici teitscentrales en gemalen moest ontwerpen, had men nog nauwe lijks inzicht in de functionele ei sen waaraan het ontwerp moest voldoen. Voor de vormgeving keek men vooral naar grote ge bouwen uit vroegere eeuwen en door combinatie van allerlei stijl- Het gemaal 'De Vereeniging' gezien van de vorige eeuw. bakstenen gevels van het gemaal met gele speklagen, gele sluitste nen in de bogen boven vensters en deuren en een muizentandlijst onder de geprofileerde dakgoot. Zelfs in een klein gebouw als dit is het vermengen van verschillen de stijlelementen uit het verleden duidelijk: naast landelijke ele menten zoals de gietijzeren 'stal- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN elementen creëerde n stijlen als de neo-gotiek en de neo-renaissance. Men combineer de rustig ornamenten uit ver schillende stijlperioden, wat wordt aangeduid met de term eclecticisme en onze eerste fa brieken, watertorens en gemalen kregen daardoor uiterlijke ken merken van bij voorbeeld mid deleeuwse kastelen of gotische kerken. Goldberg verlevendigde de raampjes', het roosvenster en de lattendeuren heeft het in zijn ver schijningsvorm ook iets van een -negentiende eeuws openbaar ge bouw, zoals een dorpsschool. Het gemaal bestond uit drie ruimten: een centrale machineka mer met aan de linkerzijde het schepradhuis boven een tocht sloot, en aan de andere kant een kolenopslagplaats. Een jaarlijks terugkerend evenement was de i kolen op vletten en het stouwen van het kolenhok. In 1922 bleek reparatie van het scheprad noodzakelijk. Dit werd echter zo'n kostbare zaak dat men besloot het rad en een deel van de stoommachine aan een oudijzer- handelaar te verkopen en te ver vangen door een dieselmotor. De rest van de stoommachine bleef intact en het oude tandwiel waar mee het scheprad werd aangedre ven is nog altijd aanwezig. Ter vervanging van de stoommachi ne kocht men een scheepsmotor van het merk Brons. De installa tie werkte echter zo slecht dat men na vier jaar een dieselmctor van Werkspoor Amsterdam aan schafte. Voor deze machine werd de zoldering van het kolenhok verhoogd. In 1978 ging men over tot de installatie van een elektri sche motor in het schepradhuis. •Toekomst Het gebouw bevindt zich in een redelijke conditie en de machines verkeren in perfecte staat. Het ge heel toont de ontwikkelingsge schiedenis van stoom via diesel tot elektrisch gemaal. Na bekendmaking van de plan nen van de Nederlandse Spoor wegen om het baanvak te verbre den, trok de machinist van het ge maal, de heer van Bohemen aan de bel. In 1987 werd de Belangen groep Gemaal 'De Vereeniging' opgericht. Men attendeerde het publiek op het bestaan van het gerpaal en zijn onzekere toekomst. Nog in hetzelfde jaar werd het gebouw op de gemeentelijke monumen tenlijst van Voorschoten ge plaatst. Gelukkig heeft de NS ver klaard dat sloop van het gemaal niet nodig is, zodat dit mooie voorbeeld van utiliteitsbouw uit de tweede helft van de vorige eeuw kan blijven bestaan. Het is gelegen in een recreatiegebied met onder andere het landgoed Ter Horst dat eveneens een be zoek meer dan waard is. Hopelijk ziet de gemeente Voorschoten kans de graffiti te laten verwijde ren. (Secretariaat: N.H. Schijf, Molenlaan 69, 2251 CC Voorscho ten) BIANCA VAN DEN BERG WADDINXVEEN - De actievoeren de werknemers van NKF Kabel in Waddinxveen hebben vanmiddag overeenstemming bereikt met de directie over het controleren van zendingen. Vier kaderleden mogen alle zendingen nazien voordat ze de poort uitgaan, zo heeft actieleider C. Scalzo meegedeeld. De bezetting wordt voortgezet. De afnemers van de kabelfabriek, waarvan de PTT één van de grQotste is, hebben zich tot op heden nog niet geroerd. "Tot op dit moment hebben zij alle begrip voor de situa tie. Laat we hopen dat dat zo blijft", zegt directiewoordvoerder R. Bouwman. De bezetting van de fabriek ging vanochtend haar vierde dag in. Er wordt gewoon gewerkt op het be drijf. Vanochtend had een gesprek plaats tussen vertegenwoordigers van de vakbonden en werknemers. De relatie tussen de twee is ver stoord omdat de bonden de de be zetting niet steunen. Zij houden vast aan met de directie gemaakte afspraken dat de vestiging in Wad dinxveen niet voor 1992 wordt ge sloten. Volgens personeelsvertegen- woordiger Van Werkhooven zijn bonden en personeel vanochtend 'dichter tot elkaar gekomen'. De bonden blijven echter weigeren de bezetting te ondersteunen. "En dat kunnen ze ook niet", aldus een be gripvolle Van Werkhooven, "want ze zijn gebonden aan de afspraken". Vanavond krijgt het personeel van de NKF uitleg. Dan zal ook besloten worden hoe het verder moet met de bezetting. De directie is van plan om op 23 maart te reageren op een markton derzoek waarin de positie van de NKF is onderzocht. "Tot die tijd probeert de directie de dialoog en communicatie met het personeel open te houden", aldus Bouwman. De actie van de werknemers noem de hij voorbarig. Hij waarschuwde dat het perso neel zijn eigen belangen onder graaft wanneer de bezetting leidt tot onvrede onder de afnemers. Wan neer deze contracten opzeggen om dat er niet geleverd wordt, schaadt dat de Waddinxveense vestiging. De bezetting brak afgelopen vrijdag uit nadat de directie had aangekon digd dat een groot deel van de pro- duktie naar de vestiging in Delfzijl moet verhuizen. Aan de poort is men vastbesloten dit keer niet te zwichten voor de di rectie. Eerder roerden de werkne mers zich toen de directie aankon digde een deel van de produktie naar Delfzijl over te hevelen. Met een akkoord dat vorig jaar juni werd bereikt en waarin werd' afgespro ken dat er voorlopig geen werkne mers zouden worden overgeplaatst luwden de acties. "Toen hadden we door moeten zetten", zegt één van de werknemers aan de poort. "Nu laten we ons niet meer inpakken". Bij de NKF-vestiging in Waddinx veen werken circa Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men zal zich herinneren hoe den 25sten Mei 11. het lichaam eener vrouw, die van den toren der Notre-Dame te Parijs was afgesprongen, neerkwam op ze keren Dècle. Naar een hospitaal gebracht, is deze, in strijd met den raad der geneesheeren, den volgenden dag naar zijne eigen woning gegaan. Hij is daar den 4den dezer overleden. - Op de kermis te Antwerpen is Maandag-avond het wagentje van een „Montagne-Russe" om gekanteld, waardoor verschei- denen personen ernstig werden gekwetst. - In een huis te Philadelphia is gasoleïne ontploft. Elf personen bekwamen daarbij zulke ernsti ge brandwonden, dat voor hun leven gevreesd wordt. Vijftig jaar geleden: - 'In Friesland wordt voortdu rend gecollecteerd voor Finland, dat in oorlog is met de Sovjet- Unie. Toen de heeren van het co mité Friesland voor Finland bij een boer ergens in de provincie aankwamen voor een bijdrage in de collecte, kregen zij ten ant woord, dat zij maar zijn beste koe uit den stal moesten nemen. Na een korte bespreking werd een veekoopman ontboden ter aanwijzing van de 'Fin' in de veestallen. Toen Wytske, zoo heette het beest, was uitgezocht, werd haar naam direct omge doopt in 'Finland'. - Voor zöover kon worden nage gaan, is gebleken dat als gevolg van de felle koude nagenoeg alle visch in de ondiepe polderwate ren is gestorven. Omtrent den omvang van de vischsterfte in de diepere wateren staan nog geen voldoende gegevens ten dienste, aangezien in vele wateren door het nog aanwezige ijs niet op normale wijze kon worden ge- vischt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8