TAD LEIDEN Nieuwe enquête over isolatie Valeriusstraat LEIDSCH m DAGBLAD Concert van Concordia Veel musiceervreugde Fakkeltocht tegen racisme Commissies Slaaghwijk ontevreden over voorstellen stadsverwarming VEEL BEZOEKERS STRIPDAG L MAANDAG 12 MAART 1990 Bijeenkomsten Woonvormen in Stevenshof LEIDEN - Het Wijkwelzijnsoverleg Stevenshof houdt op 29 maart een bijeenkomst over 'Woonvormen in de Stevenshof. De aanleiding voor de bijeenkomst in het buurthuis Winnie Mandela is de aanleg van een woonwagencentrum in de wijk. Over de verschillende woonvor men in de Stevenshof is door de Leidse fotograaf Mare de Haan' een fotoserie gemaakt. Er wordt tevens in samenwerking met de Stichting Welzijn een videofilm gemaakt. Bei de zijn te zien op de bijeenkomst die om 20.30 uur begint. Verder worden er gesprekken gevoerd over de ver schillende woonvormen met de be- Een paar dagen eerder zijn er al lerlei activiteiten voor kinderen in de Stevenshof en op het Trekvaart plein. De organisatie van die activi teiten is in handen van de buurthui zen Winnie-Mandela (de Stevens hof) en De Rolleman (Trekvaart plein). Kinderen tussen de acht en twaalf jaar kunnen zich bij voor beeld opgeven voor een speurtocht bij de buurthuizen. Dat kan tot en met 23 maart. LEIDEN - Woningbouwvere niging Ons Doel gaat over een week of zes een nieuwe enquête houden in de Valeriusstraat en omgeving. Hierin wordt de me ning van de bewoners gevraagd over de gevelisolatie van hun woningen. Deze nieuwe enquê te is zeer tegen de zin van enkele bewoners die zich hebben vere nigd in een bewonersgroep. Binnenkort start het groot-onder houdsplan van 120 woningen aan de Valeriusstraat, Richard Holstraat, Van Blankenburgstraat, Obrechtstraat en Sweelincklaan. Van dit groot onderhoud maakt de gevelisolatie deel uit. Een aantal be- heeft al begin dit jaar be zwaar gemaakt tegen dit onderdeel van het plan. Ze vrezen dat veel vocht in de woningen blijft hangen indien de gevels met een pleister laag worden behandeld. Ze willen wel dubbel glas, maar dat is volgens de woningbouwvereniging weer niet verantwoord als de buitengevel niet wordt geïsoleerd. Het vocht dat zich nu nog afzet op de koude ruiten zou zich volgens Óns Doel bij dub bele beglazing wel eens naar de mu ren kunnen verplaatsen. De gevelisolatie is een geriefsver- betering voor de huurders, hetgeen betekent dat ze de verhuurder toe stemming moeten geven om het werk te laten uitvoeren. De woning bouwvereniging kan de isolatie niet opleggen. Er bestaat enige onduide lijkheid over de vraag of de bewo ners de gevelisolatie wel of niet wil len. Ons Doel heeft in de zomer van vorig jaar een mondeling huis-aan- huisonderzoek gehouden waarbij 74 procent van de huurders te ken nen gaf veel voor de isolatie te voe len en daarvoor ook een huurverho ging te willen betalen. Daartegen over staat een handtekeningenlijst die enkele bewoners aan het begin van dit jaar opstelden waarop te genstanders van de isolatie hun naam konden zetten. Driekwart van de huurders zette een handteke ning. Onduidelijkheid De woningbouwvereniging wil nu een einde maken aan deze onduide lijkheid door een nieuwe enquête uit te schrijven. De uitslag hiervan bepaalt of er wel of geen isolatie- werk wordt uitgevoerd. Volgens de drie man sterke bewonersgroep is deze nieuwe enquête totaal onno dig. "De huurders hebben zich al uitgesproken, je moet ze niet met vragenlijsten blijven lastig vallen", aldus J. van Putten, lid van de be wonersgroep. C. Vrouwe van Ons Doel is het hiermee oneens. 'Ik vind het niet meer dan normaal dat huur ders van een woningbouwvereni ging aan hun verhuurder kunnen kenbaar maken wat ze willen. Een dergelijk initiatief uit de buurt, hoe goed bedoeld ook, kan nooit bin dend zijn". De bewonersgroep van Van Put ten staat los van de bewonerscom missie. Volgens Van Putten bestaat in de buurt grote onvrede over het werk van deze commissie. "De drie lede ervan hebben zich al neerge legd bij de gevelisolatie. Daarom willen de meeste mensen er niets LEIDEN - De jubilerende drumfanfare FBL (Franciscus Band Leiden) heeft zaterdag de nieuwe uniformen ge toond tijdens de bandavond in het Antonius Clubhuis. Het nieuwe uniform bestaat uit een blauw jasje en een zwarte bandplooibroek. De FBL speelde zaterdag veel nieuwe stukken. (foto Jan Holvast) Postzegels De postzegelvrienden houdt maandag avond 12 maart een ruil-, veil- en contac tavond in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De kavels zijn vanaf 19.30 uur te bezichtigen. Lentecursus De Polderwerkgroep van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt in april een cursus over lente in de polder. De cursus bestaat uit twee bij eenkomsten en een excursie op 5, 7 en 12 april. De kosten bedragen 17,50 gul den. Opgave voor deelname of informa tie via tel. 224405 (bellen tussen 18.30 en 19.30 uur). Reuma-collecte De jaarlijkse collecte voor de reumabest- ridjing wordt dit jaar gehouden in de week van 12 tot 18 maart. Wie via bank ot giro een bijdrage wil overmaken, kan dat doen via gironummer 324 of banknum mer 70.70.70.848 ten name van Natio naal Reumafonds te Den Haag. meer mee te maken hebben", verde digt Van Putten het bestaansrecht van de aparte bewonersgroep. Vol gens Vrouwe is er geen sprake van dat de bewonerscommissie heeft in gestemd met de plannen. "Ze neemt geen standpunt in, het enige doel dat de commissieleden hebben is huurders te voorzien van zo veel mogelijk bruikbare informatie". Die lezing wordt bevestigd door C. van Velzen van de bewonerscom missie. "De bewoners moeten zelf kiezen wat ze willen. Wij willen al leen deskundigen inschakelen zo dat de bewoners zo veel mogelijk uitleg krijgen over de verschillende mogelijkheden". Hiervoor zijn on der meer het'bureau Energie Ef- fektief uit Rotterdam en de Stich ting Welzijn ingeschakeld. De bewonerscommissie heeft van Ons Doel zes weken extra de tijd ge kregen om de bewoners te voorzien van uitgebreide informatie. Oor spronkelijk zou het besluit over de buitengevelisolatie omstreeks eind van deze maand vallen, maar de be slissing is nu met zes weken uitge steld. Daarna moeten volgens Vrou we spijkers met koppen worden ge slagen omdat de aannemer onrustig wordt. "Elke dag dat later wordt be gonnen kost ons geld". De aanne mer is bij de aanbesteding toege zegd dat ook de buitengevelisolatie tot het groot onderhoud zou beho ren. Vrouwe weet niet wat er ge beurt indien dit werk niet doorgaat. "Dat kan ook nog wel eens geld gaan kosten". Man gewond door om vallende mum' LEIDEN Bij een ongeval op een bouwplaats in de Stevenshof is af gelopen vrijdag een 24-jarige metse laar uit Breda gewond geraakt. Hij werd bedolven onder die muur die vermoedelijk instortte door een rukwind. Een collega van de man kon nog net op tijd wegspringen. Het slachtoffer is met onbekend rugletsel overgebracht naar het AZL. Discussie over Leids gehandicaptenbeleid LEIDEN - Het Overleg Gehandi captenbeleid Leiden en omgeving houdt op woensdag 14 maart een fo rum in het kader van de verkiezin gen over het gehandicaptenbeleid. Het forum begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de aula van de Mytylschool aan de Blauwe Vogel- weg. De kandidaat-raadsleden gaan in discussie over vier stellingen. Ver keer, huisvesting, thuishulp en de Gehandicaptennota 1986 staan daarbij centraal, het forum wordt geleid door de Leidse huisarts me vrouw M. van de Muysenbergh. Gehuwd: C.J. van Laren en B. van Hum- beeck; R.D. Stavleu en S. van der Meij; P.E.R. Evers en J.G.G. Moester; F. Heemskerk en C. Jeekel; G Bronmeijer en J. Hoornweg; M.E. Douma en E. Nieuwenhuizen; R.R. Jansen en F.C. Boef; G.C.N. Mank en M.M.L. Langeveld. 'American Parade!'. Concert van de muziek- en showband Concordia o.l.v. Guus Geu senbroek, het jeugdkorps o.l.v. Jan Buis e voor de laatste keer rel Boeff. Gehoord 1 hoorzaal te Leiden. LEIDEN - Op mijn vraag aan een stralend blond jongetje in de pau ze, waarom hij nou een donker blauw pak aan had met rode streepjes en anderen weer zwarte pakken met goudgele banden droegen, kreeg ik een zeer helder en afdoend antwoord: "Ik denk dat ik dat wel weet, je denkt van sommige jongens, omdat ze al zo oud zijn, dat ze misschien al bij de senioren horen, maar aan hun pak met het rode biesje zie je toch dat ze nog bij de junioren horen". "Mam (dit tegen zijn moeder), mag ik nu iets lekkers, iets zoets, een koek of zo" en toen dat niet echt nodig gevonden werd, sjees de hij weg om met-al die joelende junioren nog even lekker rond te springen. Alleen al om die dikke pret van de kinderen was de avond geslaagd te noemen. Dit jaar zijn er bij Concordia's jeugdkorps aardig wat jonge leer lingen bijgekomen. Er zijn nu o.a. 6 fluitisten, 2 baritons en een hele rij slagwerk. Zij lieten zich voor en na de pauze horen o.l..v. de al 30 jaar meelopende tambour- maitre Karei Boeff en hun diri gent Jan Buis. Natuurlijk ging het wel eens fout, maar er werd leuk en vrolijk gemusiceerd en er wer den grappige bokkesprongen met de stokken gemaakt in de 'Stokkenshow' van W.J. Hoek. In 'Swannee' lieten de blazers ho ren, wat ze de afgelopen tijd had den ingestudeerd, een korte maar mooie prestatie. Vooral na de pauze kwamen de senioren van Concordia goed tot hun recht, al had het talrijke pu bliek in de zaal met o.a. 'Cagak' van Paul Dzon een uitstekend voorproefje gekregen van het he le muzikale menu. Met recht vroeg de Lady Speaker Margreet v.d. Voord vriendelijk maar drin gend om stilte in de zaal, daar het rumoer zeer storend werkte op di rigent en uitvoerenden. Zo gedis ciplineerd en rustig als alles op het podium, maar gelukkig hielp de waarschuwing. Na de pauze stond het program ma in het teken van Amerika. Van achter uit de zaal kwamen de vaandeldragers onder tromgerof fel naar voren gemarcheerd en zetten zij Nederlandse, Ameri kaanse en clubvlaggen in de daar voor bestemde standaarden. 'America the Beautiful', 'Broad way melodieën', 'Copacabana', 'Frans Sinatra medley' en 'Wild West medley', veel arrangeerd door de dirigent Guus Geusenbroek zelf, logen er niet om met een zwoele of opwinden de, ritmische of swingend Ameri kaanse sfeer. In 'Original Dixie land Concerto' kwam een senio ren sectie voor het voetlicht, waar een verdwaalde vrouwelijke houtblazer een speciale klank aan al dat koper toevoegde. In sommige stukken kwamen de miniretjes en majorettea op draven. In 'Leroy Brown' traden de m^joretten op in schitterende glitter jaquets en de Miss Majoret te opvallend in paars gestreept pak. Met hun zwarte bolhoedjes en hun jonglerende batons stalen zij de show. Maar ook de mini retjes waren in hun 'Madonna' nummer onbetaalbaar, 'k Moest meer denken aan 7 magere ver dwaalde kaboutertjes op zoek naar Sneeuwwitje dan aan zwoele Madonna's, maar dat maakte het nummer alleen maar leuker. Al met al een avond met veel musiceervreugde, goede inzet en een behoorlijk niveau. LI DY VAN DER SPEK 'Laatste' politieke debat in De Waag LEIDEN - In de Waag wordt twee dagen voor de verkiezingen op maandag 19 maart het laatste ver kiezingsdebat gehouden, georgani seerd door de Leidse Courant. De lijsttrekkers van de vijf grootste partijen nemen deel aan het debat. Er wordt onder meer gesproken over 4e schouwburg-affaire en de gevolgen van deze zaak voor de col lege-onderhandelingen. Het pu bliek krijgt bovendien de gelegen heid vragen te stellen. Het verkie zingsdebat, dat wordt voorgezeten door adjunct-hoofdredacteur J. Leune, begint om 20.00 uur. CDA-politici naar Leiden LEIDEN - De CDA-minister van justitie Hirsch Ballin komt dinsdag -20 maart op bezoek in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen, 's Middags beantwoordt hij op de uni versiteit vragen van studenten en 's avonds spreekt hij in het stadhuis over het politiebeleid. Op zaterdag 17 maart komt de voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van het CDA, de Leidenaar Brinkman, naar Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Het CDA heeft een 'gezellige verkiezingsma nifestatie' georganiseerd die om 16.00 uur begint en twee uur duurt. Jongetje door hond gebeten LEIDEN Een hond, een dober- mann pinscher, heeft zaterdag avond een stuk uit de arm gebeten van een jongetje. Het slachtoffer moest worden overgebracht naar het AZL. De jongen was met de hond aan het spelen in een woning aan de Bernhardkade. Plotseling beet het dier dat eigendpm is van een bewo ner van de Morsweg. De politie on derzoekt nu of er maatregelen moe ten worden genomen tegen de hond. Deur buurman dichtgetimmerd LEIDEN Een burenruzie op de Geregracht is zaterdagavond uit de hand gelopen toen een van de buren de achterdeur van de ander dichtspijkerde. De ruzie was ont staan omdat de hond van die ander steeds zijn behoefte deed in de tuin van de buren. De wijkdienst van de politie gaat bemiddelen in dit conflict. LEIDEN - De Boycot Outspan Ak- tie (BOA) houdt op woensdag 21 maart een fakkeltocht tegen racis me. Aanleiding voor de fakkeltocht is het bloedblad in het Zuidafri- kaanse Sharpeville, dat dertig jaar geleden plaatshad. De tocht begint om 20.15 uur bij de Hooglandse Kerk en voert door een groot deel van de Leidse bin nenstad. De tocht eindigt bij de Burcht, waar een korte manifestatie wordt gehouden met medewerking van het koor Jan en Alleman en en kele dichters. Vrouw korte tijd ontvoerd LEIDEN Een 29-jarige vrouw is zaterdagavond rond half elf korte tijd ontvoerd door vier mannen. De vrouw werd bij een café aan de Hoogstraat in de au to gesleurd, nadat zij door de bij rijder van een rode stationwa gen (vermoedelijk een VW Pas sat) was aangesproken. In de auto bevonden zich vier mannen en nog een ander meis je. Dat meisje werd echter bij het station uit de auto gezet. De andere vrouw probeerde via de achterbak van de auto te ont snappen. Dar lukte niet, waarop zij vernielingen aanrichtte in de auto. Op het moment dat de bij rijder de achterklap wilde ope nen, wist de vrouw via de zij deur te ontsnappen. De politie zoekt getuigen, tel. De bewonerscommissies hebben Tesselaar een brief gestuurd waarin ze reageren op zijn voorstellen. Die omvatten onder meer de garantie aan de huurders dat de kosten van de stadsverwarming worden terug verdiend door een besparing op de stookkosten. Ook kwamen de WBL en De Sleutels onderling overeen dat de jaarlijkse kosten Van de stadsverwarming (90 gulden) niet in de huurprijs worden opgenomen. De huurders moeten dit bedrag be talen via een toeslag op het gelever de water dat nodig is voor de ver warming. Deze bijdrage valt onder de post variabele kosten. Hierdoor valt de jaarlijkse huurverhoging, die wordt berekend over de oude huur, minder hoog uit. Ten slotte verklaarde de directie van De Sleutels zich bereid de voor genomen aanleg van de grotere ra diatoren en de thermostaatknoppen uit te stellen tot de start van het groot onderhoud. In eerste instantie wilde de woningbouwvereniging de kosten van beide voorzieningen op tellen bij die van de stadsverwar ming. Hierdoor zouden de huurders van De Sleutels jaarlijks ongeveer 30 gulden duurder uit zijn dan de WBL-bewoners. In het nieuwste De bewoners zijn niet tevreden met dit voorstellenpakket. Het voornaamste bezwaar richt zich te gen de toeslag op de kosten van de waterleverantie. Volgens de com missies is de kans groot dat mensen die veel stoken meer gaan betalen dan 90 gulden per jaar, omdat ze meer radiator-water gebruiken. Ze zien dan ook het liefst dat het ener giebedrijf aan het slot van het stook- jaar gewoon een bedrag van 90 gul den optelt bij de eindafrekening. De bewonerscommissies willen ook graag opheldering over de vraag waarom de grotere radiatoren in de woningen van De Sleutels al leen bij invoering van stadsverwar ming extra geld kosten. Ze hebben begrepen dat dezelfde nieuwe radi atoren geen cent meer kosten in dien de keuze valt op nieuwe ketels. "Op z'n minst een vreemde zaak", meent woordvoerder H. Schreuder. Hij benadrukt dat de afwijzende houding van de bewonerscommis sies nog niet betekent dat de stads verwarming er niet komt. "De uit eindelijke keuze is aan de bewo ners. Wij proberen de verschillende kanten van de zaak zo goed moge lijk op een rijtje te krijgen". LEIDEN - Heel tevreden waren de organisatoren van de Leidse Stripdag. Ruim 530 mensen bezochten de dag in het buurthuis 't Spoortje, zo'n 200 meer dan vorig jaar. Er waren dit jaar heel veel kinderen", vertelt Hans Edink van 't Spoortje, die samen met Willem van Dijk van De Leidse Strip Shop de stripdag organiseerde. Grote trekpleisters waren de diashow over het produk- tieproces van de Sjors en Sjimmie en Eric Schreurs, de tekenaar van Joop Klepzeiker. Robert van der Kroft, tekenaar van Sjors en Sjimmie, gaf zelf commentaar bij de dia's. In totaal waren overigens tien stripteke naars aanwezig die him boeken signeerden. Tijdens de veiling werd het meest betaald voor een aantal cartoonboeken die in 1945 en 1946 werden ge maakt. Er staan oorlogscartoons in. Voor de boekjes werd tot 60 gulden betaald. "En dat is voor een car toonboekje heel hoog", aldus Edink. (foto Ellen Martens) Schouwburg (3) De Leidse schouwburg loopt als een trein. En dat zint kennelijk niet iedereen. Enkele weken geleden voerde men schouwburgdirecteur Frans Boelen gevankelijk naar de rijksstrafgevangenis te Schevenin- gen. De beschuldiging: 2000 gulden te veel gedeclareerd over een perio de van vier jaar. Vorig jaar onder ging Boelen een hartoperatie. Van daar dat men hem opsloot in de zie kenboeg van de inrichting. De offi cier van justitie handelde in het ka der van een onderzoek naar een te kort van 132.000 gulden in de schouwburg. De officier houdt overeind dat z'n optreden juist was. De 2000 gulden die Boelen zijns inziens te veel had gedeclareerd (gemiddeld%40 gulden per maand, gerekend over de vier jaar dat Boelen directeur is) was uit gegeven aan de volgende zaken: re latie-etentjes met impresario's en het laten maken van vhs-bandjes van toneelsstukken. Daarnaast is er de beschuldiging dat Boelen gratis repetitieruimte ter beschikking heeft gesteld. 'Etentjes' voor gemiddeld veertig gulden per maand! Frans Boelen moet geroemd worden om z'n calvi nistische beleid, waar het gaat om het onderhouden van z'n relaties. Laten maken van videobandjes. Een schouwburgdirecteur die ze niét laat maken van de toneelstuk ken die in z'n schouwburg komen, is onzorgvuldig bezig. Het gratis ter beschikking stellen van repetitieruimte: Frans Boelen was gevraagd om nauw contact te houden met het theaterwezen. Met instemming van z'n meerderen re gisseerde hij af en toe een toneel stuk. Toen het een keer niet moge lijk was om in een afgesproken re petitieruimte te repeteren, hield Boelen een keer repetitie in de ka mer van z'n schouwburg. Boelens adjunct, die over de kas ging, is al twee keer aangehouden. Bij de tweede keer kwam boven wa ter dat hij ervan wordt verdacht vóór z'n schouwburgtijd voor 10.000 gulden gemeentegeld in z'n zak te hebben gestoken. Bij de schouwburg blijft nog 132.000 gulden zoek. De officier zet zijn onderzoek voort. Maar hij wei gert 'de zaak' tegen Boelen te sepo neren. En haalt daarmee diens naam - die is opgebouwd met suc cesvolle televisieproduktie en een zeer succesvol schouwburgbeleid - door het slijk. In de landelijke pers verschijnen ook artikelen, waarin Boelen als 'F.B.' wordt aangeduid. En Boelen moet zwijgen. Dat doet hij ook, zoals het fatsoen hem voorschrijft. Zo maak je een succesvol man ka pot. Als we weer terug willen naar de tijd dat alleen 'Fiësta Gitana' in de schouwburg te zien was, moeten we vooral op deze manier doorgaan. Frans Boelen heeft een schouw burgbeleid neergezet van hoog cul tureel gehalte dat bovend.ien uitver kochte huizen oplevert. Belangrijke premières komen naar Leiden. Dank zij z'n relaties en ondanks het feit dat hij maar 40 gulden per maand aan relaties verspijkert. Maar het kwade verhaal woekert voort. Juist nu we ons voor wat be treft de schouwburg hebben ont daan van de roddel- en achterklap mentaliteit die veel Leidse instellin gen typeert. Laat het niet gebeuren dat ie mand die een succesvolle nieuwe koers vaart aan de resten van die mentaliteit ten offer valt. Bob in 't Hout, Haven 14, Leiden. Ondanks bezwaren van bewonersgroep LEIDEN - De bewonerscommis sies in de Slaaghwijk gaan niet ak koord met de voorstellen van wet houder Tesselaar om te kiezen voor stadsverwarming. Dit ondanks toe zeggingen die hij heeft gedaan na ruggespraak met de Woningbouw vereniging Leiden (WBL) en De Sleutels. voorstel betalen de huurders van beide woningbouwverenigingen 90 gulden per jaar en wordt de aanleg van grotere radiatoren en thermos taatknoppen uitgesteld. 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7