En ook ik ben een Berlijn9 Litouwers vergaten hun onafhankelijkheid nooit Thatcher op dieptepunt met gehate 'poll tax' Seoul'Radicale ommekeer nodig iREPORTAGE Billy Graham voor de Reichstag ZATERDAG 10 MAART 1990 WEST-BERLIJN Een medewer ker van het Westberlijnse vervoer bedrijf BVG belde omsteeks half drie zatermiddag vertwijfeld met de politie. Extra bussen, trams en me trostellen, die waren ingezet om het publiek te vervoeren naar het ge bouw van de Reichstag waar de Amerikaanse evangelist Billy Graham sprak, reden tot op dat mo ment leeg rond. De politie sprak over de "flop van de eeuw". De be roemde 71-jarige prediker liet ech ter niets merken van teleurstelling. "Ook ik zeg, met president Kenne dy, ik ben een Berlijner". door Jeroen Dirks Billy Graham sprak in 1954 voor het eerst een menigte toe van ruim 100.000 mensen in het Olympisch Stadion in Berlijn. Het succes van toen inspireerde tot het optreden van afgelopen zaterdag. Alle ingre diënten leken aanwezig voor een historische middag. Veel publiek op het grote plein voor het gebouw van de gerestaureerde Reichstag le vert mooie plaatjes op voor televi sie. Het plein ligt bovendien cen traal in Berlijn, vlak achter de nieu we doorgang door de Muur bij de Brandenburger Tor. Oostberlijners werd een unieke gelegenheid gebo den de great evangalisator dichtbij huis in levenden lijve te aanschou- Het kwam er niet van. Op het hoogtepunt van de middag hadden nog maar 2.000 mensen de weg naar de Reichstag gevonden. Daaronder relatief veel Oostberlijners, te her kennen aan hun ouderwetse kle ding. Ze keken hun ogen uit. Ter wijl in het Oost-Berlijnse warenhuis Zentrum een ouderwets zwart-wit t.v.-toestel nog steeds 1.600 Mark kost, verscheen Graham meerma len vergroot op een gigantisch kleu renscherm dat strategisch onder de woorden Dem Deutschen Volke (voor het Duitse volk) voor de Reichstag was geplaatst. Aankruizen De show zat ondanks een gestaag vallende regen prima in elkaar. Graham was voor iedereen goed te volgen omdat zijn woorden snel werden vertaald door een Duitse collega. Nu het communisme als ideologie lijkt te hebben afgedaan, bood Graham een nieuw, beter ge loof. In de kerk is altijd plaats. God heeft altijd ruimte. Alles wat het pu bliek hoefde te doen was een kaart invullen. Bitte ankreuzen"Ik ben nog geen christen, maar wil weten of ik het worden kan" of "Ik was ooit christen, maar heb aansluiting verloren. Help me alstublieft". Een pen werd gratis geleverd bij de kaart. Graham: "Maar heeft u toch geen schrijfmiddel, dan is dat ook geen probleem. In 1954 kwam er na afloop van de bijeenkomst een dame naar me toe die zei dat ze haar pen was krijtgeraakt. Ze had de kaart ingevuld met lipstick". Voor de Oost- en westduitse ker ken had Graham ook een bood schap. Hij riep ze op tot een "morele vernieuwingsbeweging". Spannen de kerken zich daartoe niet in, dan zal de schepping van een nieuw, be ter Duitsland mislukken. Een op merking die voor veel Oostduitsers een week voor de verkiezingen een hart onder de riem moet hebben be tekend. De positie van de leider van de Oostduitse Christendemocraten, Schnur, staat immers ter discussie nu is gebleken dat de man een posi tie heeft bekleed bij de gehate staatspolitie, de Stasi's. Historisch Graham hield zich voor de rest ver re van politiek. Hij vond het "fijn" om een historische plek te staan en wees erop dat het geloof verlossing kan bieden "of je nou in West- o/in Oost-Berlijn woont". En natuurlijk zou hij bidden voor de volken in midden-Europa, waarna hij de be roemde woorden van Kennedy nas prak. "And I say too: I'm a Berli- Graham mag zich dan verre van politiek hebben gehouden, anders om was dat niet geval. Niet geheel toevallig besloot de Oostduitse re gering vlak voor zijn komst om tweede paasdag weer als feestdag op de kalender te zetten. Over het herinvoeren van Hemelvaartsdag wordt na de verkiezingen van 18 maart een besluit genomen. Maar feit is dat geloven in de DDR weer mag. Gezien de lage opkomst van zaterdagmiddag bij Graham mag echter worden betwijfeld of dat op een zo westerse manier als die van de great evangelisator gaat gebeu- DEN HAAG - "Nationalisti sche hysterie", zo karakteri seerde de Pravda vorig jaar de afscheidingsdrang van de drie Baltische republieken. De leuze die overal in Letland, Estland en Litouwen opdook, "Weg met de bezetters", was echter niet af te doen als een tijdelijke psychische aandoe ning. De vijftig jaren inlijving bij het Sovjetrijk hebben de herinnering aan de twintig ja ren onafhankelijkheid die er aan vooraf gingen nooit kun nen uitwissen. Gisteren slaag de Litouwen erin zich als eer ste van de drie Baltische repu blieken los te maken van de Sovjetunie. door Karolien Bais/ANP Stalin stuurde in 1940 tweeëntwin tig divisies naar Litouwen om het land in te lijven. Er bleken echter in grijpender maatregelen nodig om het verzet van de Litouwers te bre ken. Tussen 1941 en 1951 werd 20 procent van de bevolking, zo'n 520.000 Litouwers, gedeporteerd of terechtgesteld. Pas toen werd de nieuwe republiek tientallen jaren onlosmakelijk onderdeel van het stevige corset van de unie. Maar niet zodra liet partijleider Michail Gor- batsjov de teugels wat losser, of de 'contrarevolutie' zocht zich met kracht een uitweg. Binnen een mum van tijd waren de geel-groen- rode vlag en het volkslied van Li touwen (beide door Stalin verbo den) in ere hersteld. Litouwen is van de drie Baltische republieken de meest homogene gebleven. Na een halve eeuw an nexatie bestaat nog steeds 80 pro cent van de ongeveer 3,6 miljoen in woners uit etnische Litouwers en telt de republiek ruim twee miljoen katholieken. Een kleine tien pro cent van de inwoners is Russisch en eenzelfde aantal Pools. Drie miljoen inwoners is het Litouws machtig, een taal waarvan de meeste media zich bedienen en die in Latijnse schrift geschreven wordt. De homogene samenstelling van de bevolking van Litouwen mag wonderbaarlijk heten, want het land heeft een lange geschiedenis van aansluiting met Polen en an nexatie door Duitsers en Russen achter de rug. De nieuwe president van onaf hankelijk Litouwen, Vytautas Landsbergi. (foto epa> De Esten, Letten en Litouwers heb ben altijd de pech gehad in een ge bied te wonen waar de buurlanden begerig op aasden. De Esten en Let ten werden in de dertiende eeuw ge knecht door Duitse kruisridders. De Litouwse stammen ontsnapten daaraan door zich tot één volk met een sterk rijk te smeden, dat zich in de veertiende eeuw van de Balti sche tot aan de Zwarte Zee uitstrek te. In 1386 ging Litouwen een perso nele unie aan met Polen. Maar in de achttiende en negen tiende eeuw lieten Peter de Grote en Catharina de Grote hun verove ringsdrang de vrije loop. Estland, Letland, Litouwen en gote delen van Polen werden bij het Russische keizerrijk ingelijfd. De volkeren moesten toen hun eigen ideniteit bevechten tegen zowel de Germani sering als de Russificering. Dat de Esten, Letten en Litou wers in 1920 de onafhankelijkheid verkregen is meer geluk dan wijs heid geweest. Zonder de ineenstor ting van het Russische keizerrijk, de val van het Duitse keizerrijk en de ingreep van de westerse gealli eerden was het nooit zover geko- Tijdens de Eerste Wereldoorlog had Duitsland Litouwen bezet. In 1915 werd in de hoofdstad Vilnius een nationale raad opgericht die on afhankelijkheid van Rusland eiste. Toen Litouwen echter op 16 februa ri 1918 de onafhankelijkheid uit riep, was dat het sein voor de bolsje wieken het land binnen te trekken. Er volgden nog enkele jaren ge touwtrek tussen de Russen, de Duitsers en de Polen, maar uitein delijk werd op 12 juli 1920 het Ver drag van Moskou getekend tussen Litouwen en Rusland. Ook Estland en Letland werden onafhankelijke republieken. Duivelspact De periode die toen aanbrak en die duurde totdat Stalin en Hitier aan de vooravond van de Tweede We reldoorlog het 'duivelspact' sloten, staat in het collectieve geheugen van de Litouwer gegrift als een van democratisering en culturele hoog standjes. Het land van de groot grondbezitters werd onder de boe ren verdeeld, er werd een democra tische grondwet ingevoerd en er kwam een stroom van literatuur los. Dat al in 1926 de rechtse dictator Antonas Smetona alle macht naar zich toetrok en dat in 1929 een eco nomische crisis tot hoge werkloos heid leidde, zijn zwarte bladzijden die niet passen in het rooskleurige beeld dat de Litouwers hebben overgehouden aan hun kortstondi ge onafhankelijkheid. Des te helderder staan hen de ver schrikkingen voor de geest die van af 1939 plaatsvonden, toen Stalin dacht zich de Duitsers van het lijf te houden door met Hitier een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Dit Molo- tov-Ribbentrop-pact, genoemd naar de beide ministers van buiten landse zaken, bevatte een protocol waarin Polen grotendeels aan Duitsland werd toegewezen en Li touwen, Letland en Estland aan Rusland zouden toevallen. De Baltische staten, die buiten al le onderhandelingen met de grote mogendheden waren gehouden, werden gedwongen "verdragen van wederzijdse bijstand" met de Sov jetunie te sluiten en het Rode Leger op hun grondgebied toe te laten. De Litouwse minister van buitenland se zaken sputterde in Moskou nog tegen, maar werd door Stalin ruw onderbroken: "Je praat teveel, jon geman". Deportaties Op 16 en 17 juni 1940 viel het doek voor de Baltische staten toen Mos kou hen dwong Sovjetvriendelijke regeringen te installeren. Deze rie pen verkiezingen uit waarbij alleen pro-communistische partijen wer den toegelaten. De drie gelijkge schakelde parlementen verzochten op 21 juli te worden opgenomen on de Sovjetunie, een verzoek dat on verwijld werd ingewilligd. De blauwdrukken voor de sovjetise ring en de massale deportaties naar Siberië, die al enkele maanden in de la lagen, konden worden uitge voerd. LONDEN In Kenya werd ooit een 'poll tax' ingevoerd, de gemeen telijke belasting die de meeste be woners der Britse eilanden vanaf 1 april op hun bord krijgen. De weer stand ertegen was zo groot, dat de regering besloot om een ieder die betaald had een identiteitsbewijs te verschaffen. Wie op straat dit docu ment niet kon laten zien, was wan betaler en werd onverwijld in het gevang geworpen. door Cees van Zweeden Dit verhaal werd vorige week door een politicus van de Labour Partij verteld. Hij voegde eraan toe dat premier Thatcher een soortgelij ke regeling moest bedenken om de belasting geind te krijgen. In Glas gow, waar de 'poll tax' vorig jaar al werd ingevoerd, zou ruim veertig procent van de belastingplichtigen niet betaald hebben. Volgens een collega van de Libe rale Partij is de 'poll tax' in Kenya inmiddels weer afgeschaft. Het eni ge land ter wereld waar deze ge meentelijke heffing nu nog bestaat, zo zei hij, is Papua-New Guinea. Waarmee de liberaal maar wilde zeggen: Thatcher neemt een voor beeld aan de primitiefste stammen die op deze aardbol bestaan. Rjjken rijker Waarom is de 'poll tax' zo impopu lair? Het antwoord is eenvoudig: de nieuwe gemeentelijke belasting maakt de rijken rijker en de armen armer. In de meeste Europese lan den is de gemeentelijke belasting progressief, bijvoorbeeld omdat zij gerelateerd is aan de waarde van het huis. Hoe duurder het huis, des te hoger de belasting. Groot-Brittannië kende een der gelijk systeem. De bewoner van een mansion met 20 kamers betaalde meer dan de eigenaar van een be scheiden cottage. Maar in de ogen van de regering was dat onredelijk. Maakte een kasteelbewoner vaker gebruik van het toilet, had hij meer huisvuil? En wat te denken van de arme weduwe die voor haar zes-ka merhuis meer betaalde dan het wel gestelde yuppie-paar voor hun flat? Premier Thatcher had de 'poll tax' al veel eerder willen invoeren. Maar twee ministers van milieu, on der wiens verantwoordelijkheid de gemeentelijke balasting viel, be dankten voor de eer. Zowel Michael Heseltine als Patrick Jenkin begre pen dat zij met de 'poll tax' een ad der aan hun borst zouden koesteren. Hun opvolger, Kenneth Baker, besefte ook dat de nieuwe belasting politieke zelfmoord zou worden. Maar hij kon de druk van de pre mier niet weerstaan. In Schotland had het socialistische bestuur de bestaande belastingen verhoogd en daarmee vooral de eigenaren van dure huizen getroffen. Thatcher riep Baker en enige andere minis- Thatcher: van de kiezers van 18 tot 24 jaar is nog maar twintig procent haar te steunen. (foto ap> ters voor spoedoverleg bij zich, en joeg de kogel door de kerk. Veel conservatieve gemeente raadsleden belijden met de mond hun steun aan de premier, maar staan met het hart dichter bij de op positie. De 'poll tax' is zo gehaat dat velen voor hun zetel moeten vrezen in de nakende gemeenteraadsver kiezingen. In West Oxfordshire, Str oud, King's Lynn West Norfolk en Brighton leverden conservatieve raadsleden deze week hun par tijkaart in. Opiniepeilingen Als er op dit moment verkiezingen gehouden zouden worden, zo blijkt uit opiniepeilingen, zou Labour een verpletterende overwinning halen. De vooruitzichten voor Labour zijn de afgelopen twintig jaar niet meer zo gunstig geweest. Zelfs in de con servatieve bolwerken in het welva rende zuiden van Engeland zijn de socialisten bijna langszij gekomen. Landelijk gezien kan Thatcher on der de kiezers van 18 tot 24 jaar nog maar op 20 procent van de stemmen rekenen. Volgens premier Thatcher sabo teren de door Labour gecontroleer de gemeentebesturen haar 'poll tax'. Het is aan de gemeenten om de hoogte van de heffing vast te stel len, en de socialistische besturen zouden dat met grote geestdrift doen. Nationale bekendheid geniet inmiddels de Hazelbourne Road in Londen. Aan de ene kant van de straat (waar Labour heerst) betalen de bewoners 650 pond per jaar, aan de andere kant (waar de Conserva tieven de eerste viool bespelen) wordt 148 pond in rekening ge bracht. Deze laatste gemeente, Wands worth, is voor Thatcher wat Dazhai ooit voor Mao was: een model-com mune. Veel gemeentelijke diensten zijn er geprivatiseerd en er is een be stuur dat ieder dubbeltje twee keer omdraait.- Maar volgens de opposi tie kon Wandsworth zijn belasting alleen maar zo laag houden, omdat het gemeentebestuur 17 miljoen pond van de financiële reserves heeft aangewend. Thatcher heeft een norm gesteld van 270 pond (per persoon per jaar) waar geen enkele gemeente boven zou hoeven te komen. Maar zelfs haar eigen Londense kiesdistrict Finchley zag geen kans om met zo'n heffing de touwtjes aan elkaar ge knoopt te krijgen. Hier kwam het gemeentebestuur uit op een bedrag van 293 pond, en dan alleen nog om dat - ook daar -12 miljoen pond wer den onttrokken aan de gemeentelij ke reserves. Terwijl Thatcher als kampioen van de belastingverlaging de geschiede nis dacht in te gaan, zullen als ge volg van het nieuwe systeem de ge meentelijke belastingen in één jaar tijds met eenderde stijgen. Daar door zal de inflatie van 7,7 tot 9 pro cent oplopen, zo verwachten de eco nomen, en moet de rentestand (nu al ruim 15 procent) nog verder om hoog. En omdat de rijken rijker worden, zal de vraag naar luxe pro- dukten uit het buitenland toene men, waardoor ook het Britse han delstekort nog verder groeit. Er werd de afgelopen dagen veel gepraat in Seoul, maar daarnaast was ook tijd ingeruimd voor alternatieve programma-onderdelen, zoals dit optreden van een Koreaanse dansgroep. (foto gpd) Slotdocument na slepende zitting klaar SEOUL (GPD) "Christus roept de mensen op radicale disci pelen te zijn. De bedreigingen die we vandaag in onze wereld ervaren, herinneren ons aan de prijs die we moeten betalen om dat we ons van God hebben afgekeerd". Dat is een van de kern zinnen in het 'document van Seoul', het resultaat van de we reldconferentie over het conciliair proces. De "woede en opstandigheid van n g de onderdrukten" worden in het It I g\ I I document "een teken van hoop I tij |T~~p m raijj voor een meer menselijke toe- komst" genoemd. "Ommekeer is CT D de deur naar nieuwe, fundamen- C N V t H tele hoop, namelijk de overtui ging dat de loop der geschiedenis veranderd kan worden", aldus het document. In de laatste uren van de confe rentie werd op initiatief van verte genwoordigers uit de Derde We reld nog een uitspraak toege voegd over het alles doordringen de kwaad van het racisme. Een van dé initiatiefnemers daartoe was Frank Chikane, secretaris van de Zuidafrikaanse -Raad van Kerken. De laatste drie dagen van de bij eenkomst in Seoul waren niet erg verheffend. De stuurgroep was er niet in geslaagd de stortvloed van amandementen en voorstellen uit de twintig werkgroepen in een ac ceptabele vorm te verwerken in de teksten van het slotdocument. Het gevolg was een reeks slepen de zittingen over vrijwel elke punt en komfna. De tijdnood die daardoor ontstond kwam de kwa liteit van het document niet ten goede. Veel tijd ging verloren aan dis cussies over bijvoorbeeld de exacte formulering van "Gods optie voor de armen". Armoede, zo luidt de tekst, is geen toeval, maar het gevolg van doelbewust politiek beleid dat leidt tot de op eenstapeling van welvaart en macht. Het bestaan van armoede is een "schandaal en een mis daad" en het is een godslastering om te zeggen dat het de wil van God is. De conferentie in Seoul spreekt verder uit dat "de glorie van God in de arme tot leven komt. In de schreeuw van de ar men horen we de stem van God die ons uitdaagt". Op verzoek van een Palestijnse afgevaardigde werd het He breeuwse woord 'shalom' als om schrijving van 'Gods vrede' weg gelaten uit het document. "Voor degenen die lijden onder de Israë lische onderdrukking betekende shalom tot nu toe voornamelijk ooorlog', zei de Palestijn. De ver gadering stemde in ruime meer derheid in met deze wijziging. Over vier onderwerpen werd een aparte tekst aangenomen als voorbeeld van de wijze waarop kerken en christenen dieper be trokken moeten raken bij de strijd voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Die vier thema's, gepresenteerd in de vorm van een 'verbondsslui- ting', waaraan de deelnemers zich moreel gebonden weten, zijn een rechtvaardige economische orde. de strijd tegen allerlei van geweld en militairisme, de aanpak van het 'broeikaseffect', dat het leefmilieu van de ganse wereld dreigt aan te tasten, en de de bestrijding van racisme. De rooms-katholieke aanwezi gen in Seoul kwamen op de laatste dag met een groetwoord, uitgesproken door onder andere de leider van de Vaticaanse dele gatie, mgr. Basil Meeking. De rooms-katholieken hadden drie vergaderingen nodig om tot een tekst te komen. Een eerste versie werd getroffen door een veto van Vaticaanse zijde. Volgens Mee king was het hem onmogelijk om namens Rome concrete toezeg gingen te doen voor verdere parti cipatie van de RK Kerk aan het conciliair proces. Hij wilde vol staan met een vriendelijk groet woord. De ongeveer honderd rk advi seurs, bezoekers en journalisten wilden verder gaan. Het resultaat was een compromistekst, waarin zij zeggen dat zij zich geroepen en verplicht weten om "met geduld en in bescheidenheid verder te werken aan de groei van de oecu menische verbondenheid". De Duitste wetenschapper C. F. van-Weizsacker, die de stoot tot het conciliair proces gaf, toonde zich wel teleurgesteld over de bij eenkomst in Seoul. Het is volgens hem "geen historische gebeurte nis". "Over vijf jaar moeten we het nog maar eens proberen, maar dan met de RK Kérk erbij", zo zei hij in een gesprek met het West duitse persbureau EPD. Beroepingswerk Interreligieus initiatief voor vrede in Israël SEOUL (GPD) - Vertegenwoor digers van christendom, islam en jodendom uit Israël en de bezette gebieden hebben in Seoul een verklaring getekend waarmee ze zich verplichten te werken voor zelfbeschikking voor zowel de Is raëli's als de Palestijnen. Onder luid applaus van de deel nemers aan de conferentie voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping, spraken de on dertekenaars uit dat er een eind moet komen aan de bezetting van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, en de Israëlische schendingen van mensenrechten. De Palestijns-Israelische ver klaring was een van de vele regio nale initiatieven tussen mensen en kerken die in Seoul geboren werden. De raden van kerken van Nederland en de Filipijnen be loofden elkaar gezamenlijk actie te ondernemen tegen de interna tionale vrouwenhandel, waarvan zoveel Filipijnse vrouwen slacht offer zijn. De Nederlandse kerken zijn al betrokken bij een proces tegen een ronselaar in Manila. te Tholen en Sint Maartensdijk E. der Sluis te Maasdam; aangenoi naar De Lier Sterrenburg Rijsoord, naar Wouterswoude W. van Vlastuin kand. Rhenen; bedankt voor Oudewa ter W.J. Gorissen Voorthuizen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Werkendam drs. G. den Hartogh Sil- volde-Gendringen (part-time); aange nomen naar Gauw-Terzooi mw.drs. C.M. Baas kand. Terzooi, naar Buiten post Th. Weerstra Berkel en Rodenrijs, naar Kollum drs. C.W. Neef Vriezen- Geref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Hoogkerk T. Dijkema Zutphen. Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Zierikzee J. Oosterbroek Har derwijk; aangenomen naar Heeren veen A.C. van der Wekken kand. Apel doorn; bedankt voor Aarlanderveen R. van Beek Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Woerden A. Bac Bodegraven; bedankt voor Aalburg Chr. van der Poel Yerseke, voor Hoogvliet A.B. van der Heiden Doetinchem. Boeddhisme. De kerken kun nen van de boeddhistische aan dacht voor persoonlijke vorming en verdieping veel leren, vindt de gereformeerde theoloog dr. H. Vroom, spreker op de eerste bij eenkomst die de sectie Interreli gieuze Ontmoeting van de Raad van Kerken zaterdag in Amers foort speciaal aan het boeddhis me wijdde. De gerichtheid op de mens is volgens Vroom één van de sterke punten van het boed dhisme, een godloze religie. Genade. De Leidse baptisten dominee A. H. Agtereek spreekt vanavond over 'Genade, gunst van God of van mensen?' voor de Studentenvereniging ELS (Evan gelisatie Leidse Studenten). Plaats van samenkomst: zaal aan Langebrug 63, aanvang acht uur. Joodse literatuur. Over 'de joodse literatuur na de afsluiting van het Oude Testament' spreekt mr. R. A. Levisson morgenavond om acht uur voor de Leidse afde ling van het Genootschap Neder- land-Israël in de bovenzaal van de synagoge (Levendaal 14).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2