zit vol met risico's' Maywood uit dal naar Zagreb Astrid Joosten terug bij VARA in najaar INGEN DEN HAAG - "Toen het na zes jaar Engels- en Spaanstalige hits op 52 over de hele wereld ver kochte langspeelplaten, albums, singles en CD's bergafwaarts ging, dach ten we: Wat moeten we nu? We besloten het in een andere taal te proberen. In het Nederlands. En zo ont stond ook dit songfestival liedje", vertelden zater dagnacht de in Friesland geboren zusjes Alice en Caren nadat ze in het Haagse Congrescentrum als d|io Maywood met hun zelfgemaakte liedje 'Ik wil alles met je delen' de na tionale finale van het Songfestival 1990 hadden gewonnen. door Ale van Dijk Alice en Caren waren helemaal niet van plan geweest het liedje zelf op het songfestival te gaan zingen: "We hadden het onder motto ingezonden. Maar toen het voor de halve finales was uitge kozen en ze in Hilversum vervol gens zagen, dat het door ons was geschreven, hebben ze ons ge vraagd of we het zelf wilden ko men zingen". Alice: "Na tien jaar was de tijd rijp om het ook eens in het Ne derlands te proberen. Over je ei gen emoties in je eigen taal te zin gen is veel moeilijker dan in 't Engels: je staat in je blote kont, zo voelt het". Twee keer was het voor het duo Maywood in de afgelopen weken "verschrikkelijk span nend en zenuwslopend" ge weest: de eerste keer toen be kend werd gemaakt wie van de halve finale naar de finale was gepromoveerd en de tweede keer toen zaterdagavond de jury's uit de twaalf provincies voor een spannende nek-aan-nek-race tussen de speciaal voor dit song festival samengestelde groep The Company (met het liedje 'Zonder liedje') en het duo May wood zorgden. Maywood eindig de tenslotte met 102 punten op de eerste plaats, 'Zonder liedje' verzamelde 95 punten en het liedje 'Helemaal', gezongen door de groep Shift kreeg 79 punten. Alice: "We hadden in de afge lopen weken vaak gehoord, dat we tot de grote kanshebsters be hoorden, maar dat we zouden winnen, stond voor ons helemaal niet vast. Dat we onze emoties aardig in bedwang konden hou den, kwam door onze ervaring met andere songfestivals. We de den mee met songfestivals in Ja pan (1979), Korea (1982) en Polen (1986) en dan weet je wel zo'n beetje wat spanning i Karen en Alice de Vries alis Maywood: "Over eigen emoties in je eigen taal zingen, is als in je blote kont staan". (toto ANP> Over het antwoord op de vraag of de Songfestivaloverwinning een diepere indruk heeft ge maakt dan de ovaties van meer dan 100.000 Russen tijdens hun recente tournee door de Sow- jetunie, hoeven Alice en Caren niet lang na te denken: "De Rus sen tijdens 22 concerten". En al winnen ze op 5 mei in het Joegoslavische Zagreb het Euro visie Songfestival, een al geboek te 'cruise' tussen 13 en 31 mei en een nieuwe tournee van zes we ken vanaf juli door de Sowjetu- nie laten ze zeker doorgaan. Met de kans dat ze op het Euro visie Songfestival niet op de eer ste plaats eindigen, houdt het duo ernstig rekening: "In dit vak barst het Chauffeur Professioneel ondergingen Alice en Caren de stortvloed van huid gingen, die na afloop van de tv uitzending over hen heenviel Hun 63-jarige vader, die Alice Caren al jaren als chauffeur n< alle optredens rijdt, na een kwar tier: "Ik heb ze nog niet kunnen feliciteren". Het duo Maywood houdt alles in eigen hand: Alice en Caren be heren zelf hun eigen manage ment-bureau 'Award BV' in hun kapitale villa in Bergharen, waar ze ook hun eigen studio hebben laten bouwen. Daar componeren en schrijven ze hun songs, stude ren die in en maken er ook de mo's van. Met blonde Alice aan de vleugel. Een vaste platen maatschappij hebben ze op het ogenblik niet. Alice: "Dit liedje is echt op het songfestival geschreven. En 't is ook bijna helemaal solo voor Ca ren. Ikzelf zing achter de vleugel maar heel bescheiden mee in vergelijking met andere songs. Komende dagen gaan we bekij ken wat de gevolgen allemaal zijn van deze overwinning en van onze gang naar het Eurovisie Songfestival. Een Engelse verta ling hebben we al nagenoeg klaar. Of we het ook in 't Duits gaan zingen, hangt af van de Duitse platenmaatschappij". En wat was er gebeurd als.jul- lie niet hadden gewonnen? Ali ce: "Dan waren we doorgegaan met knokken. Dat risico hadden i ingecalculeerd". Teleac-prijs voor econoom DEN HAAG (ANP) - De Te- leacprijs is dit jaar voor het eerst toegekend. De prijs, een bedrag van tienduizend gul den, werd eind vorige week door Tweede Kamervoorzit ter Deetman uitgereikt aan de econoom dr. R. Hajer. Deze onderscheiding wordt eens in de twee jaar uitgereikt aan een persoon of instelling die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het terrein van de volwasseneducatie. Hajer heeft volgens de jury meer dan dertig jaar lang een grote bijdrage geleverd aan het tot stand brengen van sa menwerking tussen allerlei vormen van ontwikkelings werk, vorming, scholing, op leiding en onderwijs voor vol wassenen. De Teleacprijs werd in 1988 ingesteld ter gelegenheid van het 25-jarig jublieum van de stichting Teleac. Opschudding in Zweden bij songfestival GOTENBURG (GPD) Het Zweedse Eurosongfestival bracht afgelopen weekeinde de hele natie in rep en roer. Bij het optreden van het fa voriete popsterretje Carola Hagkvist ging het scherm van 1 miljoen televisie kijkers vijf minuten op zwart. Duizenden veront- waardige Zweden belden na afloop het Zweedse televi siestation op. Zij betichtten de organi satoren van 'sabotage' nadat Carola, die ooit nog in 1984 de Nederlandse hitlijsten haalde, slechts een nietszeg gende tweede plaats kreeg toebedeeld met haar liedje 'Mijn avontuur'. De Zweedse televisiechef, Nilsson, sprak gisteren van een ernstig in cident dat verder onder zocht moet worden. De nationale PTT, Tele- verket, die het gebéurde uit zond, wijst intussen alle be schuldigingen als 'grove' laster van de hand. Volgens een woordvoerder draait het om een simpel technisch mankement aan een van de hoofdzenders bij Stockholm. Het opwarmen van de reser vezender duurde volgens Televerket vijf minuten. De Zweedse politie sluit echter opzet niet uit. Enkele uren voor de uitzending kwam een anoniem bom melding binnen over de Go- tenburgse congreszaal waar vandaan het songfestival werd uitgezonden. Enkele uren later richtte een tijd bom zware schade aan bij het hoofdkwartier van de Zweedse geloofsgemeen schap "Levenswoord". Voor deze sekte maakt Ca rola Hagkvist al jarenlang reclame via sterk religieus getinte liedjes. Deze streng christelijke organisatie is uiterst omstreden in Zwe den. Vooral nadat haar cha rismatische leider. Ulf Ek- man, elke Zweedse soldaat ervan beschuldigde een "slachter" te zijn. Carola toonde zich gister avond nauwelijks onder de indruk. "Ik blijf mijn geloof gemeenschap trouw en ik sta voor mijn overtuiging". Bij hoge uitzondering heeft de Zweedse televisie gister avond onder druk van een verontwaardigde bevolking, besloten het songfestival nog een keer uit te zenden. De Zweedse winnaars, een gospelgroep, blijven echter hun titel behouden, deelde een angstige televisiedirec- lie mee. Carola moet vólgens de tv-leiding genoegen ne men met de zoete troost dat het onzichtbare optreden, hoe bitter ook voor een ar tiest, haar financieel zeker geen windeieren zal leggen. Astrid Joosten: Andere opvattingen dan TROS. HILVERSUM (GPD) - Astrid Joosten vertrekt van de TROS naar de VARA. Zij heeft bij de VARA een meerjarige over eenkomst getekend. Aanlei ding voor haar vertrek is "een verschil van inzicht" met be trekking tot het maken van het programma Jongbloed Joosten.. De gedachten van Joosten over dit programma "sporen"'niet met die van de TROS. Joosten, die exclusief voor de VARA gaat werken, zal in het nieuwe winterseizoen iede re donderdagavond samen met Paul Witteman een nieuws- en actualiteitenmaga zine op het scherm brengen. Witteman blijft daarnaast pre sentator van Achter het Nieuws. Astrid Joosten begon haar omroepcarrière bij de VARA. Deze omroep verliet zij drie jaar geleden om programma's te gaan maken voor de TROS. Momenteel presenteert zij sa men met Jaap Jongbloed op vrijdag het goed bekeken pro gramma Jongbloed Joosten. Dit programma zal volgens TROS-directeur Ceés den Daas tot 6 juli doorgaan in de oude samenstelling. Daarna wordt bekeken hoe het pro gramma kan worden voortge zet. Den Daas: "Het ligt voor de hand dat we zo'n soort pro gramma als Jongbloed en Joosten blijven maken. We zul len er wel wat andere ingredi ënten aan toevoegen. Het is jammer, want op zich hadden we de formule nog wel een jaar kunnen voortzetten". Den Daas zegt het vertrek van Astrid Joosten enorm te betreuren. Het betekent voor hem de zoveelste tegenvaller na het recente vertrek van An dre van Duin en Ron Brandste- der naar Verbnique. "Het is spijtig, maar ik heb geleerd uit dit soort tegenvallers kracht te putten. En, ik moet zeggen, dat bevalt me uitermate goed". Hij benadrukte dat Joosten en de TROS niet met ruzie uit elkaar gaan. Cees den Daas vermoedt dat de overgang van Astrid Joosten naar de VARA te ma ken heeft met de behoefte van Joosten aan hét maken van "zwaardere" informatieve pro gramma's. Haar contract met de TROS loopt op 1 oktober van dit jaar af. "We hebben de afgelopen ja ren en ook nog recent discus sies met haar gehad over de in houd van Jongbloed en Joos ten. Wij hadden een andere wijze van benaderen dan zij. Ik zeg niet dat wij het automa tisch bij het rechte eind had den". Den Daas zegt "sterk" de indruk te hebben dat Joostens grote liefde bij de VARA ligt. "Maar de TROS heeft haar ont dekt. Ze was bij de VARA slechts omroepster. Ik heb al tijd gezegd: dat mens kan Rocky Jones uit Newsport News in de Amerikaanse staat Virginia heeft zaterdag enkele angstige minuten doorstaan toen zich onverwacht een grote parachute achter zijn vliegtuig je-opende. Het valscherm wordt getest om te kijken of daarmee landingen kunnen worden ge maakt met vliegtuigjes die mo- torpech hebben. Omdat de pa rachute zich te vroeg opende kwam de piloot in moeilijkhe den. Hij wierp de parachute -af en landde alsnog veilig. (foto AP) Skiën in Sahara Algerije wil het skiën op de enor me zandduinen van de Sahara gaan bevorderen als alternatief voor het vaak ontbreken van op Europese hellingen. Een aantal enthousiastelingen van de Algerijnse Ski- en Bergsportvereniging heeft proef tochten gemaakt in deze duinen, die in het Algerijns ,erg' heten, om de beste hellingen te vinden. Zandskiën kan twaalf maanden per jaar worden beoefend met ge wone ski's en stokken. De snel heid op zand blijkt rond eenderde van die op sneeuw, zodat er spe ciale ski's moeten worden ont- wikkeld. Kemphanen Het aangekondigde duel in Uruguay tussen een politiechef en een journalist, door wie de eer ste zich in zijn goede naam aange tast voelt, gaat niet door. De journalist, Federico Fasano, had verleden week laten weten dat hij op de afgesproken tijd en plaats aanwezig zou zijn, maar dat hij van een wapengevecht met po litiechef Saul Claveria afziet. De laatste verklaarde zondag dat hij nu van het duel afziet, omdat hij de journalist een lafaard vindt „die geen ridderlijk gevecht waardig is". De politiechef voelt zich ge krenkt door een artikel van Fasa no, waarin hij ervan werd be schuldigd dat hij zich inliet met zwarte handel en goederensmok- kel. Halve dagen Een astmatische niet-roker die op zijn werk last heeft van zijn ro kende collega's mag halve dagen gaan werken, met behoud van het hele salaris. Dit heeft een West duit se rechtbank bepaald. De rechtbank hield in zijn uit spraak rekening met het feit dat het hier ging om een man met een aandoening aan de luchtwegen en die daardoor veel last had van de rook. Zolang de werkgever niet zorgt voor een werkruimte waarin niet wordt gerookt, hoeft de 43-jarige man slechts 4 uur per dag op zijn werk te zijn. MAAR WE PRATEN NIET MÉÉR OVER 1AKEN. WAT TEUT IS PE KUNST! ...EN VOORNAMELIJK IN HET VOORDEEL 15 VAN HET GROOTKAPITAAL IK MAG TOCH HOPEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22