Records in Thialf worden zeldzamer Jan Timman ontsnapt op miraculeuze wijze Wereldtitel voor Trenary Kramer pakt beker, Pronk laijgt de eer MAANDAG 12 MAART 1990 PAGINA 21 HEERENVEEN (GPD) Eens, toen Medeo tot prachtig antiek was verheven was en Calgary alleen nog maar bekend was van de aardrijkskundeles, mocht Thialf in Heerenveen zich even het sprook jes-paleis van de schaatssport noemen. Wereldrecords sneuvelden aan de lopende band in de Friese recordfabriek. Maar sinds de ingebruikneming van de Olympic Oval in de Canadese stad heeft Thialf zijn waarde als hofleverancier van wereldrecords verloren. Bart Veldkamp viert zijn overwinning met tulpen en balonnen. De toptijden liggen sinds 1988 zo scherp, dat de architectonische, 30 miljoen kostende trots van Fries land slechts bij hoge uitzondering (o.a. zeer lage druk) de concurrentie aan kan met de 1045 meter hoger ge legen ijshal aan de andere kant van de oceaan. Calgary heeft, op de in courante 3000 meter (Leo Visser) DEN HAAG (ANP) - Met de over winning voor de 41-jarige Jos Pronk was de finale van het marathon- schaatsseizoen zaterdag in Den Haag bepaald geen opvoering van de "masters' in de lange-afstands- hardrijderij. Yep Kramer kreeg op nieuw de Aegon/KNSB-beker in de handen gedrukt. Niet na een suc cesvolle verdediging van zijn top positie, maar na vrijwillige overga ve van de concurrentie. Kramer was sportief genoeg te stellen, dat hij de benen niet meer had om in de slotwedstrijd van de cyclus over zestien wedstrijd te kunnen vlammen. Zijn concurren ten waren er niet beter aan toe en werden evenmin in de wedstrijd ge- Jos Pronk bevocht zijn tweede opeenvolgende overwinning tij dens de eerste twintig van de hon derd ronden. De voorlaatste wed strijd in Heerenveen had hij ook al gewonnen. In Den Haag dook hij de ruimte in toen het kwartet Sovjet rijders uitstapte om tijdig in Kiev te kunnen zijn voor het eerste kam pioenschap van de Sovjetunie maandag. Fausto Marreiros was een tijd zijn metgezel. Op het moment dat Pronk de aansluiting bewerk stelligde moest de Portugese Haar lemmer afhaken. De resterende tachtig ronden ge beurde hoegenaamd niets meer. Pronk rustte uit in het zog van het peloton. na, de wereldrecords op alle all roundnummers op zak. Ondanks die wetenschap had Bart Veldkamp in een overmoedige bui aangekondigd Karlstads topper op de vijf kilometer tijdens de World Cup-finale onder vuur te zul len nemen. Het bleef bij meer op ge luk dan wijsheid gebaseerde plan nen en vage uitspraken van de bluf- goser uit Den Haag, die zich 's we reld beste stayer van dit moment mag noemen. De Europees kam pioen won zaterdag weliswaar de af stand en net wereldbeker-klasse ment, maar van een recordpoging was in de verste verte geen sprake. Hij bleef op een kleine zeven secon den steken van Karlstads beste prestatie. Ijsmeester Ijsmeester Jan de Jong, tuk om Calgary eens terug te pakken, had zijn steentje proberen bij te dragen door een olie-achtig goedje aan het water toe te voegen, waardoor het ijs beter moest glijden. Wat wilde De Jong niet zeggen. ,,Het is agres sief spul, dat niet goed is voor het milieu". Het experiment kon als mislukt worden beschouwd, aange zien de baan er niet of nauwelijks sneller op was geworden. Wellicht kan De Jong in de leer bij zijn Haar lemse collega Bertus Butter, die wel met succes chemicaliën aan zijn ijs laag toevoegt. De winnende tijden in dit finale- weekeinde lagen iets lager dan tij dens het Europees kampioenschap, dat twee maanden geleden even eens in Heerenveen werd gehou den. Op de door Koss gewonnen 1500 meter bij voorbeeld scheelde het bijna een seconde, op de vijf ki lometer ongeveer vijf seconden. Dat-hield, zoals Veldkamp al aan haalde, zeker verband met het tijd stip, waarop de World Cup-finale stond gepland. De meeste rijders hadden na een slopend seizoen geen trek meer in het Heerenveense toetje en verlangden méér naar zon en zee om hun vermoeide benen rust te gunnen. „Bovendien", zo ontdekte Veldkamp te laat, „Zijn wereldrecords alleen nog te breken in Calgary en Alma Ata. Heeren veen komt alleen in aanmerking, als er een EK of WK wordt gehouden. Dan zijn de rijders gemotiveerder". Stram Op de tien kilometer dreigde de Ha genaar ondanks de stramme been spieren voor de stunt te zorgen, die er een dag eerder op de halve af stand niet inzat. In zijn rit tegen Geir Karlstad koerste Veldkamp ronden lang rond op een schema, dat slechts twee seconden boven het wereldrecord van Tomas Gusaf- son en liefst zes seconden onder het nationale record van Leo Visser lag. Maar halfweg zakte Veldkamp als een pudding in, waarna hij er een 'crazy race van maakte, zoals men eigenlijk alleen gewend is van An- ne-Jan Portijk. Tussen de snelste en langzaamste ronde gaapte een gat van 3.8 seconden. Veldkamp, die 7000 gulden overhield aan de World Cup: „Het ging na twee ronden zo soepel, dat ik dacht de tijd van Leo Visser te kunnen verbeteren. Maar halverwege was het voorbij. Wat ik Wit: J. H. Timman - Zwart: A. Kar- pov daarna deed was belachelijk en ei genlijk alleen maar humoristisch". Karlstad won overigens in een fraaie 14.02,86. Ben van der Burg verraste eveneens op de tien kilometer. Na zijn abomi nabele 5000 meter („Ik had geen zin") verbeterde hij zowaar zijn pr paarcf te ruilen en op het behoud van de pluspion te spelen. met twee seconden op de langste af stand. De 'koning' van het voorsei zoen lachte als een boer met kies pijn, omdat hij min of meer uitgroei de tot de schlemiel van de slot- maand. Nadat hij in Innsbruck net naast de wereldtitel 'greep, leek hij tot voor enkele weken nog zeker van de World Cup-zeges op de 1500 Tbl Lc4 24. Txb8 Txb8 25. Tel Tb3 met groot voordeel voor zwart. Al dus een analyse van Sosonko. 23...Tb3 24. Pa4 Txa3 25. Pb6 Pc4 26. h3 Hier of zeker bij de volgende zet had Timman 26. Tal moeten doen. Na 26...Txal 27. Txal Td8! 28. h3 h5 29. Pxc4 Lxc4 30. Lc5 staat hij niet mooi maar de ongelijke lopers bie den goede remisekansen. 26...h5 27. Tel? Pb2! Dit moet Timman hebben onder schat of totaal over het hoofd ge zien. Het paard gaat in de aanval en daarna wordt c5 kwetsbaar. 28. Tbl Pd3 29. Tfdl f5! Nu komt Karpov in zijn element. 30. exf5 Txf5 31. Td2 Pxf2 32. Kxf2 e4 33. Tel e3+! 34. Txe3 Txe3 35. Kxe3 Txc5 36. Pd7 Tb5 37. f4 aö 38. Pe5 Ld5 39. Tc2 Tb6 40. q4 a4 en 5000 meter. Door zijn liesblessu re, die hem in Gothenburg langs de kant hield, verspeelde hij die troost prijzen echter aan Koss (1500) en Veldkamp (5000). Op de metrische mijl deed Van der Burg nog een manmoedige poging, maar wereld kampioen Koss was hem met een honderdste net te snel en te slim af. Einde van de tijdnood. Wit staat totaal verloren en iedereen rekende met een snelle Nederlandse neder laag. 41. Tc3 h4 Misschien was 41...hxg4 wel zo eenvoudig. 42. Pg6 Tb3 Dit ziet er goed uit omdat het eindspel na 43. Pe7 Kf7 44. Pxd5 cxd5 vrij gemakkelijk te winnen is. Sosonko gaf 42...Lb3 aan, maar na 43. Td3 heeft wit nog enig tegenspel. 43. Kd2 43...Tb2+ Karpov begint plotseling onzeker te spelen en van nu af aan weert Timman zich met de moed der wan hoop. 44. Kd3 Kf7 45. Pe5+ Ke8 46. f5! Sterker dan 46. Pxc6 a3! HALIFAX (SID) - De Amerikaanse Jill Trenary is zaterdag in de Cana dese plaats Halifax de nieuwe we reldkampioene kunstrijden gewor den. De 21-jarige rijdster kon de Ja panse Midbri Ito achtér zich hou den. hoewel de titelverdedigster de beste kür liet zien. Voor 9.500 toe schouwers in het tot de nok gevulde Metro Center was het brons voor de Amerikaanse debutante Holly Co- °k- Het Sovjetrus- sische duo Marina Klimova/Sergei Ponomarenko heeft in Halifax (Ca nada) voor de tweede opeenvolgen de keer de wereldtitel ijsdansen ver overd. De 9500 toeschouwers klap ten braaf voor deze fraaie prestatie, maar. een staande ovatie ontvingen Paul Duchesnay en zijn zus Isabelle uit Frankrijk. In de vrije dans, het laatste onder deel van de wereldtitelstrijd bij de paren, gaf het Franse koppel een perfecte show. Vijf leden van de ne genkoppige jury beloonden de wer velende dans met het hoogste cijfer (6,0) voor artisticiteit* DEN HAAG (ANP) - Judoka Theo Knegjens uit Nijmegen is afgelopen weekeinde benoemd tot assistent- bondscoach bij de mannen. De 35- jarige Knegjens, die zeven keer na tionaal kampioen werd, is aange steld naast coach Willem Visser, die zaterdag met zijn sportschool Ryu in Nieuwegein Nederlands kam pioen A-teams werd door een over winning in de finale met 4-2 op Sportschool Mahorokan uit Maas sluis. 46...Lg2 Een bewijs dat hij het niet meer duidelijk ziet zitten. 47. Kd4 Tb5 48. Pg6 Tb4+ 49. Ke5 Tb3 50. Tc2 Lxh3 51. Txc6 Nu heeft hij het ergste achter de rug. 51...Lg2 Te proberen was 51...Lxg4 52. Te6+! Kd7 53. Px/i4 Lc6 54. Tg6 Te3+ 55. Kd4 Te7 Beter het halve ei dan de lege dop. Karpov moet zich vertrouwd heb ben gemaakt met de gedachte dat zijn tegenstander de dans is ont sprongen. 56. Kc5 Te5 57. Kb4 Te4+ 58. Kc5 Te5+ 59. Kb4 Te7 60. Kc5 Lb7 61. Kb4 Lc6 Karpov stelde remise voor en dat werd door Timman geaccepteerd. Een miraculeuze ontsnapping. HANS BOUWMEESTER Nimzo-Indisch, Samischvariant 1d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Lb4 4. f3 d5 5. a3 Lxc3+ 6. bxc3 c5 7. cxd5 Pxd5 8. dxc5 Na verwisseling van zetten is een bekende positie uit de Samischvari ant ontstaan. 8...Da5 Zijn stijl getrouw kiest Karpov voor een rustige verdedigingsvorm. Een scherpe methode vol risico is 8...f5 9. e4 fxe4 10. Dc2 e3! met we derzijdse kansen. 9. e4 Pe7! 10. Le3 0-0 11. Db3 Dc7 Tot deze zet was alles uit de boe ken bekend. 12. Lb5 Om na 12...Pd7 de loper tegen het 12...Pec6! 13. Tdl Waarom niet eenvoudig 13. Pe2 gevolgd door 14. 0-0 13...Pa5 14. Db4 e5 15. Pe2 Le6 Plotseling is wit in kleine moei lijkheden. Commentator Genna So sonko gaf aanvankelijk 16. 0-0 aan, maar dan verkrijgt zwart met 16...Lb3! 17. Tbl Pbc6 18. Lxc6 bxc6 voortreffelijk tegenspel. (19. Txb3? Tab8) Het beste was nu wellicht 16. Pel geweest. Timmans volgende zet is fout en leidt tot een slechter eindspel. 16. c4? a6 17. La4 Pxc4 18. Lf2 Pc6 19. Dc3 Da5! 20. Lxc6 bxcö 21. Dxa5 Pxa5 22. 0-0 Tab8 23. Pc3 Offert een pion om de stukken vrij te maken. Minder goed was 23. Terzijde, Vrij Nederland: Sportartsen kunnen nu al het Gebroken Been van het Jaar kie- Waarom rechterspits Bud Broeken (Willem 114 zijn come back nog even uitstelt. Citaat uit Voetbal International: „Ik ben er zó lang uit geweest dat ik eerst de spelregels weer eens wil bestuderen". Panorama-columnist Cor Snel: ..Oppervlakkige beschouwing van een hockeyduel wekt de in druk dat men elkaar het stofzui gen van de vaste vloerbedekking onmogelijk probeert te maken. Daar dit met stokken gebeurt door een tamelijk uitgekookt soort volk fluiten de twee arbiters erop los als seksueel uitgehongerde matro zen in een harem". Idem: „Op een of andere man ier heb ben wij doorsnee-Nederlanders het gevoel helemaal niet welkom te wezen bij hockey-feestjes. Hoc keyers blijven een mensensoort apart. Ik kan het weten, want ooit ben ik als tamelijk pienter volks- joch naar één hunner reservaten gestuurd zijnde een gerepu teerd gymnasium waar ik die pe littekens in mijn puberziel heb opgelopen. Je kon ze verslaan met schaken of ze bloedneuzen slaan in de fietsenstalling, die half-ge- degenereerde paashazesmoeltjes bleven iets uitstralen waarvan ik alsnog kippevel op mijn ziel krijg". Idem: Verder is het lot van een hoc key-international verschrikke lijk, daar hij, terwille van de in standhouding van de soortge doemd is te huwen met een type in plissérok, sportbeha en libido- wurgend parelsnoer. En dat is een soort straf corner voor het leven". Voetbalwijsheden van oefen- meester Ted Immers (die nog niet wil geloven in degradatie van zijn nieuwe club Haarlem) in een uitzending van Langs de Lijn: „Kijk, voetbal duurt 90 minu ten en een competitie 34 wedstrij den..." Nieuwe Revu-redacteuren Lomans Verstraaten: „Zoals een radio een kapotte te levisie is, zo is dammen voor ons schaken met verminkte stukken. Vandaar dat wij de tweekamp om de wereldtitel tussen Ton Sij- brands en zijn Russische tegen stander slechts op afstand volg den. Wij zagen: de ene remise na de andere. Sijbrands won in het begin een partij, de Rus pp het ein de. De uitkomst was dat de Rus wereldkampioen bleef en Sij brands behalve 100.000 gulden rijker ook een illusie armer werd. Dammen is er door deze langlo pende wedstrijd niet populairder op geworden. En Sijbrands mag wat ons betreft weer gaan scha ken. Hij is de verliezer van de week". Gerald Vanenburg in de PSV- special van Voetbal Internatio nal: Journalisten kunnen niet voet ballen, hun oordeel maakt me geen zak uit". Johan Cruijff in Voetbal In ternational: „De mensen zeggen dat ik de paraplu van Nunez ben, daar ben ik het niet mee eens. Meer dan een paraplu ben ik tot nu toe de boks zak geweest. Ik heb alle klappen moeten opvangen en de voorzitter heeft de zak vastgehouden. Maar komt hij zonder die zak te zitten, dan krijgt hij de klappen zelf te verwerken..." Ans van Limbeek, voorzitter van de Nederlandse American Football Federatie, in Haagse Post: „We zitten nu heel erg down. Het rommelt en het rotzooit overal. In Nederland heerst niet die spirit die de sport zo aantrek kelijk maakt. Hier waart niet de geest van John Wayne. Hier is het meer een vrijetijdsbesteding dan a way of life. Er heerst vaak een mentaliteit om van te wurgen. Op de buik door de modder? Ben je gek, de meesten komen voor hun ontspanning". Rob Jacobs, oefenmeester van PAOK Thessaloniki, in Aktu- eel: „Het is goed dat die Kraay zich niet meer echt met het voetbal be moeit. Nou ja, die lulpraatjes voor Veronique dat kan toch geen kwaad." Wielrenner Peter Winnen in Aktueel: „Ik denk niet dat ik de Tour nog kan winnen." Idem „Ik heb de afgelopen jaren een heleboel dingen die het daglicht niet konden verdragen aan mijn ogen voorbij zien trekken." Erwin Koeman in de EC-spe- cial van KV Mechelen: „Soms verdien ik misschien wel een klap op mijn bek." Tennisser Yannick Noah in het Parool: „Ik heb alles gedaan wat God verboden heeft." Columnist Bert Dijkstra in De Telegraaf: „Kees Jansma, de aartsengel Gabrièl in het rijk der voetbal lers." Columnist Youp van 't Hek in NRC Handelsblad: „De ABN moet Ons Eibernest steunen of de gereformeerde Dansschool, of een gehandicapte postduivenclub, maar niet het brutale Ajax." Hein de Graaff wordt in de bloemetjes gezet door bestuursleden van Voorschoten Omhaal Het maken van een omhaal is be paald niet zonder gevaar. Dat on dervond KRV-speler Barry Lu- moindong tijdens het düel tegen Al- phia. De Noordwijker in Katwijkse dienst probeerde enkele minuten voor tijd op atletische wijze éen aan val van de Alphenaren onschadelijk te maken maar kwam bij die poging onzacht op zijn rug terecht. "Ik wilde opstaan maar dat deed vreselijk pijn. Het leek wel of ik een klap in mijn nek kreeg", aldus Lu- moindong, daags na het voorval. De Noordwijker viel daarna weer op de grond en moet heel verkeerd zijn te recht gekomen want het leek of alle lucht uit de longen werd weggesla gen. "Trainer Krauwel kwam toen het veld in en die heeft mijn mond opengetrokken. Het bleek dat mijn tong was dubbelgeklapt. Ik kreeg toen weer lucht maar ik ging ook over mijn nek. Alles ging toen draai en en het schijnt dat ik toen bewus teloos ben geweest, precies weet ik het ook niet meer. Ik kwam pas bij toen ik in de ziekenauto lag". Om met de ziekenauto bij het veld van Alphia te komen gaf nog enige problemen want op dat moment dat het voorval plaatsvond werd de Twintig van AJphen gelopen. In het ziekenhuis werd als diagnose ge steld dat Lumoindong waarschijn lijk de grote rugspier heeft ver draaid en dat als gevolg van zijn tweede val zijn tong was dubbelge klapt. Al met al een griezelige situa tie waarbij Lumoindong zijn trainer eeuwig dankbaar is. Zal hij zich ooit weer laten verleiden tot een om haal? "Ik hoop zoiets nooit meer mee te maken maar als het moet zal ik het toch weer doen". Hein Ondanks de 1-1 tegen mededegra datiekandidaat SVPTT was de stemming na afloop nog redelijk vrolijk in het clubhuis van Voor schoten. Hein de Graaff, die vooraf namens de club enige presentjes en blpemen aangeboden kreeg, werd door zijn medespelers na de wed strijd nog uitgebreid toegezongen. Natuurlijk ging dit gepaard met de nodige glazen gerstenat. Over de wedstrijd kon Hein kort zijn: "Slecht draaiende ploeg, slech te tegenstander en slecht voetbal- weer." De Graaff (27 jaar) debuteer de in de hoofdmacht met een inval beurt tegen SVGEB en speelde zijn eerst volledige wedstrijd tegen Hoeksche Boys. Inmiddels heeft hij het respectabele aantal van 250 be reikt. Vaak werd hem de vraag ge steld, waarom hij nooit zijn heil ge zocht heeft bij clubs die wat hoger spelen dan Voorschoten. Het ant woord op deze vraag was ook zater dag weer kort: "Te weinig ambitie, denk ik. Mijn werk en mijn vrien denkring zijn ook belangrijk. Bo vendien telt voor mij ook de gezel ligheid." Desgevraagd reageert de jubilaris met een alleszeggende glimlach op zijn gezicht, dat hij nooit gevraagd is door andere clubs. Hoogtepunten waren voor hem de kampioenswedstrijden tegen Valken, die werd verloren, en Lei den. In de laatste wedstrijd werd promotie bereikt. In zijn carrière werd De Graaff eenmaal uit het veld gezonden. Zaterdag had de tweede keer kunnen worden. Na een op stootje deelde hij buiten het ge zichtsveld van de scheidsrechter een tik uit. Spijt had hij na afloop daarvan niet. Hoewel De Graaff za terdag enige opwindende momen ten in zijn spel had, kon hij geen stempel op de wedstrijd drukken. Daarover werd slechts kort ge treurd. In de kantine werd het ene na het andere dranklied geprodu ceerd door zijn team, die het voetbal even lieten voor wat het was. Hein liet zich daarbij zelf niet onbetuigd en genoot met volle teugen. Over zijn voetbaltoekomst was hij, zoals over alles, kort: "Het zal wel afbou wen worden bij Voorschoten. Ik hoop hier nog een aantal gezellige jaren mee te maken." MULDERS Het klinkt misschien een beetje gek, maar eigenlijk is Gé Mulders door middel van een lekke band bij de atletiek terecht gekomen. Na aanvankelijk de sportcarrière te zijn gestart als voetballer in een 'gezelligheidsteam' en heimelijk het wielrennen te hebben begeerd, belandde Mulders (49) op zijn achttiende bij de 'moeder der sporten'. Hij wist zich te ontwik kelen tot subtopper, met in 1964 een vierde plaats op het Neder lands kampioenschap 25 kilome ter en in 1968 werd hij winnaar van het Zuidhollands crosskam pioenschap in Duinrell. Ook staat bij AAV'36/Alphen aan den Rijn nog steeds het clubrecord uurloop met 18.256 meter op zijn naam. Geboren en getogen in Aarlan- derveen, besloot Mulders de Leid- se Instrumentmakersschool te gaan volgen, 's Avonds werd op nieuw de reis naar Leiden aan vaard voor de lessen aan de avond-mts. "Je fietste heel wat af in die dagen, want het was bittere armoe thuis. Op de dag van de Kermisloop in mijn geboorte plaats, kreeg ik 's avonds ter hoog te van Ter Aar een lekke band. Naar school gaan zag ik niet meer zitten. Ik ben toen naar huis te ruggelopen en bedacht dat ik maar beter aan die Kermisloop kon meedoen." Dat werd het begin van een at- letiekcarrière. Mulders eindigde namelijk als vierde en de tien jaar oudere Sjaak Smits (AAV'36) vroeg hem of hij lid wil de worden in Alphen. Omdat de wielrennerij vanwe ge geldgebrek niet haalbaar bleek, was atletiek een goede noodoplossing. Mulders werd lid van AAV'36. "Samen met Sjaak Smits trainde ik drie keer per week in mijn eigen tijd. Hij was mijn begeleider, van hem heb ik zo'n beetje alles geleerd". Midders bleek een brede aanleg en interesse te hebben en ontpopte zich tot een atleet met een soepele loopstijl en tactisch inzicht. Op een gegeven moment spoorde Smits hem ook aan de marathon te proberen. Toen is het fout ge gaan. Mulders kreeg problemen met de rechterknie en nog later bleek dat er met zijn heup iets niet in orde was. "Waarschijnlijk was ik er nog niet aan toe, in ieder geval zorgde het vele duurwerk en het slechte schoeisel ervoor dat ik last begon te krijgen van blessures. Als ik langer dan een uur liep, ging het fout. Die marathon is er dus nooit van gekomenMulders besloot het toen maar bij de midden-lan ge afstand te houden. In 1966 verbond Mulders zich aan AV Holland/Leiden. Waar hij terecht kwam bij Jan van Heek, Gé Mulders. wieris schema's veel hebben bijge dragen aan zijn atletiek-kennis. "Vooral van Jan van Heek heb ik veel geleerd. Hij en Rob Pommee hebben me ook begeleid tot trai ner". In 1971 besloot Midders zijn loopschoenen aan de wilgen te hangenwant met name de heup- blessure - waarschijnlijk een aan geboren afwijking - deed afbreuk aan het loopplezier. In de periode '71 tot '81 maakte Mulders deel uit van het trainerscorps van Hol land en na '81 keerde hij weer de finitief terug op de 'basis'. Bij AAV'36 is hij nog steeds ac tief, maar volgende maand doet hij de midden-lange afstand- groep over aan Martien van der Hoorn. Deze laatste wordt mo menteel door Midders al wegwijs gemaakf en ingewijd omtrent de wetenswaardigheden van de di verse atleten. Eén van die atleten is Aart Stigter, die over twee we ken in Frankrijk aan de WK cross deelneemt. "Een prima atleet", al dus Mulders, "hij heeft een goed oor, pikt optimaal adviezen op en kan zich daardoor heel goed zelf bedruipen". Mulders vindt het dan ook be langrijk dat zijn atleten leren zelfstandig te trainen. "Maar af en toe moet er uit de band ge sprongen worden. Als een atleet te gespannen is, dan komt er toch niet uit wat erin zit". Na april blijft Mulders overi gens bij zijn club. hij wil de trai ners van de jeugd begeleiden op loopgebied. Volgens hem wordt er met de jeugd te nonchalant omge sprongen, er is te weinig structuur en er zit geen richting in. Rond het veertiende jaar moeten er al ac centen worden gelegd op eventue le specialiteiten. Rond het acht tiende jaar is men te laat. ELLEN LIJZENGA

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21