LEIDSCH DAGBLAD Breuk Litouwen met Sovjetunie NODIG! PREI EN SLAVINKEN Afscheiding verontrust Gorbatsjov Onafhankelijke republiek uitgeroepen Vermoeide Mandela even in Nederland VW en Opel ook in DDR Kok wil compensatie voor nadelen 'Oort' ZOEKT U ZAKENRELATIES IN DE REGIO? VELE BEDRIJVEN IN DE REGIO ZOEKEN U! Protest tegen ter dood veroordeling journalist MAANDAG 12 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39187 Prijs fl. 1,35 MOSKOU (Rtr/DPA) Sovjetpre sident Michail Gorbatsjov heeft vanmorgen tijdens een speciale zit ting van het Congres van Volksafge vaardigden over de invoering van een presidentschap nieuwe stijl de proclamatie in Litouwen "tamelijk verontrustend" genoemd. Hij zei verder dat het de belangen raakt van de bevolking van de hele Sov jetunie. Parlementaire commissies en de regering van de Sovjetunie zullen zich onmiddellijk buigen over de gevolgen van de Litouwse stap. Op grond van die studies zullen beslui- ten worden genomen, zo zei Gor- batsov tot de 2087 aanwezige afge vaardigden. De vertegenwoordi gers van Litouwen boycotten de zit ting. Gorbatsjov probeerde de afgelo pen weken tevergeefs te voorko men dat Litouwen zich onafhanke lijk zou verklaren, een voorbeeld dat de andere twee Baltische repu blieken Letland en Estland moge lijk spoedig zouden kunnen volgen. Hij had Litouwen gewaarschuwd dat het, als het zich onafhankelijk zou verklaren, een fikse rekening gepresenteerd kan krijgen, moge lijk met territoriale aanspraken. (pagina 5: Sovjetunie op weg naar nieuw bestel) MOSKOU (AFP/Rtr) Ondanks ernstige bezwaren van Sovjet-leider Gorbatsjov heeft Li touwen zich gisteravond tot onafhankelijke republiek uitgeroepen. Zonder een enkele te genstem en met slechts zes onthoudingen nam het nieuw gekozen Litouwse parlement een verklaring van onafhankelijkheid aan. i zijn vrouw Winnie kondigden vanochtend op Schip- is land te zullen terugkeren. (foto ANP) vrouw Winnie vertelde me dat zij in het vliegtuig goed hadden gesla pen". SCHIPHOL (ANP) - Nelson Mande- la was vanochtend op doorreis naai Zweden even in Nederland, maai zag wegens vermoeidheid af van een persconferentie. De Zuidafri- Op Schiphol werd Mandela ver- kaanse zwarte leider, die even met welkomd door vertegenwoordigers ziin vrouw Winnie voor de Ders ver- van het ministerie van buitenlandse scheen, zei dat hij hoopte binnen- zaken, de Zuidafrikaanse en de Tan- kort voor een langer bezoek naar zaniaanse ambassadeur in Neder- Nederland te komen. and- leden van de Nederlandse an- Wanneer dat gebeurt is nog niet ti-apartheidsorganisaties en een duidelijk. "Eind van deze week aantal balhngen uit Zuid-Afnka keert Mandela terug naar Zuid-Afri- cern en het Oostduitse VEB- IFA-Kombinat, producent van de Trabant, gaan samenwerken. VW maakt 350 miljoen mark vrij voor de produktie van het model Polo in de DDR. Dat maakten VW-topman Carl Hahn en directeur Dieter Voigt van IFA bekend op de voorjaarsbeurs van Leipzig. Nog dit jaar zullen er in het Oostduitse Zwickau dagelijks 50 Polo's worden gemaakt. De produktie wordt snel vergroot tot 1000 wagens per dag. Gisteren maakte de West- duitse autofabrikant Opel, on- derdeel van de Amerikaanse General Motors (GM), bekend te gaan samenwerken met het Oostduitse Automobil-Werk Ei senach, producent van de Wart- burg. De nieuwe onderneming, Opel-AWE, gaat Opeis asse bieren en onderdelen daarvoor produceren. Het is de bedoeling dat er 150.000 Opeis per jaar i de Oostduitse onderneming worden gemaakt. Het besluit werd door enkele hon derden mensen die buiten het parle mentsgebouw stonden te wachten met luid gejuich ontvangen. Vytau- tas Landsbergis, voorzitter van de onafhankelijkheidsbeweging Saju- dis die eerder op de dag tot eerste niet-communistische president van Litouwen was gekozen, zei direct na de stemming tegen de afgevaardig den: "Wij zijn blij dat Litouwen reeds in geest en waarheid vrij is". En verwijzend naar de twee ande re Baltische republieken die stre ven naar onafhankelijkheid zei hij: "Letland zal vrij zijn, Estland zal vrij zijn". Het Witte Huis deed onmiddellijk een beroep op Moskou om het be sluit van de Litouwers te respecte- om af te weid. Washington heeft nooit het gezag van Moskou over de drie Baltische republieken erkend. Litouwen, Let land en Estland zijn in 1940 door de Sovjetunie geannexeerd op basis van het niet-aanvalsverdrag dat Sta lin en Hitler in 1939 sloten, het Mo- lotov-Ribbentrop-pact. Sinds Gorbatsjov vijf jaar gele den aan de macht kwam en zijn po litiek van glasnost en perestrojka begon door te voeren, heeft in veel Sovjet-republieken de drang naar dan zullen we wellicht binnen twee of drie weken een datum kun nen noemen", aldus een woord voerder. Hij voegde daaraan toe dat Mandela in elk geval dit jaar nog VS-president Bush bezoekt. „Hij zag er heel goed uit. Hij leek heel fit", vertelde Fons Geerlings, j medewerker van de Anti Apart- roerte. Daar wordt de verzetsleider met hun kinderen. „Hij speelde wat met de kinderen. Dat vond hij heel leuk. Daaraan kun je zien dat hij ontspannen was", aldus Geerlings. Mandela is bezig aan zijn eerste grote buitenlandse reis. In Zweden ontmoet hij zijn oude vriend en ANC-voorzitter Oliver Tambo, die Stockholm herstelt 1 heidsbeweging Nederland. „Zijn Indonesië tegen inmenging EG bij executies DEN HAAG/JAKARTA (Rtr/ANP/AFP) Indonesië wil niets weten van protesten uit Ne derland en de EG tegen een besluit om weer 6 mensen terecht te stellen, die ter dood zijn veroordeeld voor hun aandeel in de couppoging van 1965. Volgens Amnesty Internatio nal zouden ze al uit hun cel zijn ge haald en overgebracht naar een on bekende plaats. De Indonesische opperbevelhed- der generaal Try Sutrisno reageert woedend op de "bemoeienis" van andere landen: "Wij hebben onze wetten. Geen enkel ander land zal het besluit van onze regering doen wankelen. Geen buitenlandse mo gendheid kan Indonesië iets opdra gen". Amnesty International toont zich vooral bezorgd omdat de terecht stelling van vier gevangenen op 16 februari pas na voltrekking door Jakarta werd bevestigd. Amnesty eist een onderhoud met de zaakge lastigde van de Indonesische am bassade en met een Indonesische parlementaire delegatie die morgen en woensdag Nederland bezoekt. De EG heeft een beroep gedaan op Indonesië om op humanitaire gronden af te zien van nieuwe exe cuties. De executie van vier paleis wachten van Soekarno leidden tot protest van de Nederlandse rege ring. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) schortte de be taling van 27 miljoen extra hulp op. Kans op regen Vannacht en morgenochtend opklarin gen. Minimumtemperatuur circa 3 gra den en weinig wind. Plaatselijk nacht vorst. In dc middag cn avond vanuit het westen toenemende bewolking en mo gelijk regen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Matige zuidoostenwind. isdag tot dag kans op regen. Aanhoudend z Dinsdag 13 maart zon op: 06.59 uur. zon onder: 18.40 uur; maan op: 21,26 uur, maan onder: 07.10 Waterstanden te Katwijk> hoog water: 04.24 en 16.39 uur: laag wa ter: 00.05 en 12.26 uur. 24 PAGINA'S i staatshoofd binnengehaald. De Zweedse koning Gustav ont vangt hem en hij zal een toespraak houden voor het Zweedse parle ment. 9 t/m 18 maart Dagelijks geopend van 10-18 uur. Do. 15 en vrij. 16 maart van 10-22 uur. Gratis pendeldienst volg borden Q RAI. AMSTERDAM ral Trein Toegangbilietten bi| NS si LOS ANGELES - Filmactrice Meryl Streep werd gisteravond in Los Angeles uitgeroepen tot 'lieveling van het filmpubliek'. Voor de 16de maal werden de jaarlijkse People's Choice Awards uitgereikt. Trouwe bioscoopbezoekers in de VS worden elk jaar in de gelegenheid gesteld hun favoriete acteur en actrice te kiezen. (foto api Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Slavinken, 100 g 1591.391 O (VN kilo s 1430 albert heijn DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) wil deze zomer bij de voorbereiding van de miljoenenno ta bekijken of het mogelijk is de na delige effecten van de belastingher ziening voor enkele "onevenredig zwaar getroffen" groepen te com penseren. Dat zijn met name alleen staanden en bejaarden met een klein pensioen. Hij zei dat gisteravond in de Be- Groot onderzoek naar vervuiling rond verbrandingsovens BILTHOVEN - Het RIVM en TNO beginnen een onderzoek naar de neerslag van verontreinigingen rond alle vuilverbrandingsinstal laties in Nederland. Daarbij wordt niet alleen naar dioxines gekeken, maar ook naar andere schadelijke stoffen, zoals zware metalen en pcb's. Volgens een woordvoerster van het RIVM wordt het één van de grootste on derzoeken naar de verontreini ging door verbrandingsovens die oit in Nederland zijn gehouden. Ook in de omgeving van de Leidse installatie, die op het punt staat gesloten te worden, worden me tingen verricht. De opdracht is ge geven door het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu. Dat wil aan de hand van de metingen duidelijk heid krijgen of de vuilverbran dingsinstallaties zich aan de ver gunningen houden. Het onderzoek begint over enkele weken en moet over een half jaar klaar zijn. lastingshow, een televisieprogram ma van de Vara Het ligt volgens Kok voor de hand het daarvoor be nodigde geld daar weg te halen waar door de belastingherziening "onevenredige voordelen zijn ont staan". Dat betreft in het bijzonder tweeverdieners, die samen meer dan een ton verdienen. Zij zijn er door Oort vijf tot zeven procent op vooruit gegaan. Verder kondigde Kok aan dat per 1 juli de uitkering voor mensen met een minimum-uitkering omhoog gaat. Die verhoging is een gevolg van de opnieuw ingestelde koppe ling met de lonen. Samenwonenden en gehuwden krijgen er in juli zo'n 20 gulden netto bij en alleenstaan den ongeveer 13 gulden, zei de be windsman. De bewindsman ging ook in op de acties van de boeren bij belasting diensten. Die hebben niet alleen schade veroorzaakt, maar ook voor vertragingen gezorgd. Volgens Kok zal dat echter niet leiden tot vertra ging in de teruggave van belasting. Aanhangers van de onafhanke lijkheidsbeweging Sajudis groepten gisteren - voorafgaand aan het uit roepen van de onafhankelijkheid - samen voor het parlementsgebouw van Litouwen in Vilnis. De span doeken lieten niets aan duidelijk heid te onafhankelijkheid de kop op gesto ken, met name in de drie Baltische republieken. In Litouwen kreeg de nationalistische beweging Sajudis twee weken geleden een overweldi gende meerderheid in het parle ment, waardoor voor het eerst de communisten tot een minderheid gereduceerd werden. Het Litouwse parlement, inmid dels omgedoopt in 'Opperste Raad', spreekt in zijn verklaring van "het herstel van de soevereine rechten van de Litouwse staat die door een vreemde mogendheid in 1940 wer den vertrapt". Onder luide instem ming werd in het parlement een doek neergelaten over het huidige symbool van de republiek dat een hamer en sikkel bevat. Op het nieu we wapenschild komt een 16de eeuwse Litouwse ridder voor. (pagina 2: Litouwers vergaten hun onafhankelijkheid nooit) Nederland erkent Litouwen nog niet DEN HAAG (GPD) - Nederland zal de onafhankelijke republiek Li touwen nog niet direct erkennen. Vooral de houding van de Sovjet unie is voor ons land van belang. Nederland heeft in 1942, toen de Sovjetunie werd erkend, net als Spanje en Portugal geen voorbe houd gemaakt ten aanzien van de positie van de drie Baltische staten. Andere westerse landen hebben dat toen wel gedaan voor Estland, Let land en Litouwen. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken ligt het vooralsnog niet voor de hand dat in EG-ver- band gesproken zal worden over de erkenning van Litouwen. „Neder land neemt door de onvoorwaarde lijke erkenning van de Sovjetunie een nogal uitzonderlijke positie in binnen de EG. Daarom is voor ons belangrijker wat de Sovjetunie vindt van de onafhankelijkheids proclamatie van Litouwen", aldus een woordvoerder. „Als Moskou de onafhankelijkheid afwijst, ligt di recte erkenning niet voor de hand." Effektief-kontakt leggen op de Bedrijven Kontakt Dagen 14 en 15 MAART GROENOORDHALLEN in LEIDEN Openingstijden 14.00-22.00 uur 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LONDEN (AP/GPD) Europese regeringen, journalisten en familie leden van de in Irak wegens spiona ge ter dood veroordeelde 31-jarige Britse verslaggever Farzad Bazoft hebben er gisteren bij Irak op aan gedrongen het vonnis te herzien. Een EG-delegatie, bestaande uit de ambassadeurs van Ierland, Frank rijk en Italië, ging naar het ministe rie van buitenlandse zaken in Bag dad om een humanitaire oproep te doen voor de journalist en een 52-ja- rige Britse verpleegster die hem zou hebben geholpen. Zij werd veroor deeld tot 15 jaar cel. Een Irakees kreeg 10 jaar omdat hij staatsgehei men aan een buitenlander zou heb ben verraden. Correspondent Farzad Bazoft van het Britse zondagsblad The Obser ver ging vorig jaar op uitnodiging van de autoriteiten naar Irak om de verkiezingen te verslaan. Toen hij in Bagdad was, meldde het Britse dag blad The Independent dat een mys terieuze explosie in al-Iskandria, een militair complex ten zuiden van de hoofdstad, aan honderden men sen het leven had gekost. Bazoft slaagde erin het militaire complex binnen te dringen onder het voor wendsel dat hij een arts was. Hij nam er foto's en grondmonsters. Toen Bazoft in september het land wilde verlaten, werd hij op de luchthaven van Bagdad gearres teerd. Vermoed wordt dat hij mate riaal in handen had kon worden aangetoond dat in al-Iskandria gif gassen worden geproduceerd. OLIELOZING - Zes maanden cel werd vanochtend geëist tegen de 61-jarige Roemeense kapitein van het vrachtschip Borcea ,die stook olie uit één van de bunkertanks liet ontsnappen. Daardoor is een groot aantal vogels op het wad gedood of ernstig ziek geworden. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1