p Wouters wacht flinke schorsing Twintig van Alphen winnaar Karpov geeft gewonnen stelling weg Sr™TV MAANDAG 12 MAART 1990 PAGINA 13 Tv-beelden van elleboogstoot brengen Ajacied in lastig parket Rob Scholtes naar het EK BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Zwemmers uit DDR opgefokt door doping Karakteristiek beeld van de Twintig van Alphen: de eenzame koploper Marti ten Kate, alleen vergezeld v groep volgers die met het jaar groter wordt. (foto Ben d HAMBURG (SID/DPA) - In de Oostduitse zwemsport is jarenlang met succes doping gebruikt. Vanaf twaalf jaar werden kinderen syste matisch opgefokt. Sterren als de zesvoudige Olympische kampioene Kirsten Otto, Kathleen Nord. Anke Möhring, Astrid Strauss en de Eu ropese kampioen Jorg Hoffmann ontkwamen er niet aan. Het dopihg- schandaal rond Ben Johnson in Se oul bracht een schok teweeg, maar twee maanden later liep het pro gramma weer als vanouds met als resultaat dat vorig jaar zomer bij de Europese zwemkampioenschap- pen in Bonn de Oostduitse afvaardi ging opnieuw kon bogen op een langs onnatuurlijke weg bereikt voordeel. Dat alles volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel, dat deze week het eerste deel van de beken tenissen publiceert van de voorma lige Oostduitse trainer Michael Reg- ner. De 37-jarige zwemcoach uit Postdam vluchtte vorig jaar augus tus via Hongarije uit de DDR. In de Bondsrepubliek assisteerde hij en kele maanden bij EOSC Offenbach, de club van Olympisch kampioen Michael Gross, waarna hij naar Nieuw-Zeeland emigreerde. Volgens Regner werd het gebruik van anabolica in de DDR centraal gestuurd. In Oost-Berlijn was een commissie, die elk jaar een „pro gramma voor de sportmedische on dersteuning" opstelde, dat geen an der doel diende dan de systemati sche opbouw van atleten met ana bolica. De wonderpil, die in alle trai ningsgroepen in de DDR werd uit gedeeld, was het anabool oral-tu- rinabol. Het is een produkt van het Oostduitse medische concern VEB Jenapharm en alleen op doktersre cept als spierversterkend middel verkrijgbaar. Verklaring Het programma was met strenge veiligheidsmaatregelen omgeven. Trainers, die de middelen uitdeel den, moesten een verklaring onder tekenen, dat zij er nooit over zouden spreken. Een dergelijke geheim houdingsplicht werd ook de jon gens en meisjes opgelegd, als ze eenmaal oud genoeg waren om te begrijpen hoe zij werden gemanipu leerd. De trainers werden verplicht een boekhouding bij te houden. Regner kwam voor het eerst met het programma in aanraking, toen hij in juni 1987 van de zwem-arts Dr. Jochen Neubauer tabletten kreeg, die hij in zijn trainingsgroep'met zwemmeisjes in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar uitdeelde. Twaalf dagen lang mengde hij een half pilletje in de vitamine-drank voor de meisjes. Kprte tijd later moest de trainer een verklaring tot geheimhouding ondertekenen. Vol- f^lenteend^jgo^dgetrainde! jeugd- AMSTERDAM (GPD) - Als de tuchtcommissie van de zwemsters'een ongelooflijke uit- KNVB een consequent beleid voert, loopt Jan Wouters de werking. Meisjes van veertien, vijf- kans voor een flink aantal wedstrijden geschorst te worden. lï kcrte aanvoerder van Ajax diende gisteren tegen Volendam ere asse. Alex Pastoor een elleboogstoot in het gelaat toe, nadat de Eind oktober 1987 promoveerde Volendam-speler een duel was aangegaan met de Ajax-aan- Regner naar de vrouwelijke elite- voerder. Pastoor ging door de 'geplaatste hoek' enkele mi- groep van ASK Vorwarts Potsdam nuten groggy tegen de grasmat, maar kon na behandeling waartoe ook zwemsters als Grit V Muller en Diana Block behoorden. de Wedstrijd Uit Spelen. De anabolica kreeg hij toen als ta- Omdat arbiter Egbertzen een gele of bietten in de oorspronkelijke ver- mogelijk zelfs rode kaart op zak pakking. De meisjes, die de verkla- hield moet worden aangenomen ring hadden ondertekend, bleken te dat het incident zich buiten zijn waarneming en dat van zijn grensrechters heeft afgespeeld.. Nadat de tv-beelden van Studio Sport gisteravond de elleboogstoot ondubbelzinnig lieten zien, mag worden verwacht dat de tuchtcom missie van de KNVB Wouters als nog in staat van beschuldiging stelt. ALPHEN AAN DEN RIJN De gok van Ad Persoons pakte goed uit. De organisator van de Twintig van Alphen had voor editie 1990 bedacht dat Marti ten Kate het vuur aan de schenen moest worden gelegd door zo veel mogelijk buitenlandse atleten. Hoewel ook de concurrentie uit Oost- en West-Europa uiteindelijk kansloos was tegen de man uit Ensche de, kreeg de uitslag wel degelijk de gewenste internationale aanblik. Bovendien kon het massaal uitgerukte publiek zich vergapen aan Polen, Tsjechen, Hongaren en Esten en dat gebeurt toch ook niet elke dag. De openingsklassieker van het Ne derlandse wegseizoen dijt nog altijd verder uit, alleen de winnaar houdt dezelfde omvang. De verzamelde buitenlandse concurrentie kreeg al na enkele kilometers de hielen te zien van Ten Kate, die alleen de Tsjech Lubomir Tesacek wat langer in zijn buurt moest dulden. De met vuur spelende Oosteuropeaan werd pas in het laatste gedeelte van de wedstrijd ingerekend door een groep lopers, van wie Sven Wille uit de DDR ruim een minuut achter KUALA" LUMPUR (GPD) - Adembenemend was het. Zinde rend ook met een uitkomst voor Jan- Timman, die Neerlands ta lentvolste schaker hoop moet ge ven voor zijn toekomst in de schaaktweekamp met Karpov. Want een ding was zeker: Jan Timman was in de derde partij met de schrik vrijgekomen. Met wit had hij aanvankelijk de partij gevaarloos opgezet. Maar de slim me oud-wereldkampioen sloeg genadeloos terug, waarop Karpov een keihard gewonnen stelling opbouwde. Toch zou ook de Rus onder de druk bezwijken. Hij dacht over een tweetal zetten veel te lang na, kwam in tijdnood en accepteerde gelaten het voorstel tot remise van een zeer opgeluch te Timnan. De hoog opgelopen spanning in het Nederlandse kamp ebde snel weg. Op r leuze wijze, zo wist een ieder was Timman de dans ontsprongen. Weliswaar leidt Karpov met 2-1, maar de mentale dreun die hij door eigen gestuntelte incasseren kreeg kan nog lang nagalmen. Na afloop was de spanning nog op het gezicht van Jan Timman te lezen. „Dit is onverklaarbaar", zo zei hij. „Karpov had deze partij eenvoudig kunnen winnen. Ik zat verbaasd aan het bord. Dit had ik niet van hem verwacht. Gered door de gong, ja dat mag je wel zeggen". Buiten de i gisteren, toen de derde partij zich ontwikkelde, 35 graden, maar binnen lekker koel, rond de 20 graden. Timman, die ontspannen en zelfverzekerd leek had giste ren voor zijn opponent een nieu we opening in petto. Karpov leek er geen enkele moeite mee te hebben, hoewel hij bij de achtste zet een kwartier moest nadenken. Timman was in middels van achter het bord ver dwenen. Pas na vijf minuten kwam hij weer tevoorschijn. Maar bij de zestiende zet van Tim man ontstond opwinding onder de schaakanalysten in de perska mer. De Nederlandse groot meester die met wit speelde had pion C3 naar C4 geschoven. Op deze zet volgde een dame-ruil, waarmee Timman duidelijk zijn positie verzwakte. Maar Timman vocht als een leeuw terug. Na een traag mid denspel waarbij beide schakers veel tijd verloren, ontstond er een zinderende eindfase. Karpov kam in tijdnood en deed een aantal zet ten die Timman het reemisefor tuin in de schoot wierpen.Met een somber gezicht aanvaardde Kar pov het remiseaanbod. Hij wist dat hij een enorme kans had laten liggen. In de perszaal haalde een ieder die het Timman goed gezind is opgelucht adem. De tweekamp is nog niet voortijdig ten einde. Maar dat danken alle schaaklief- hewbbers die in Kuala Lumpur zijn nog niet aan Timman. Karpov zelf was de schuldige". Er kun nen zich in dese bizarre twee kamp nog wonderlijke voorval len voordoen. Daarover is een ie der het eens. De gemiste kans op zondag 11 maart zal in ieder geval het Karpov-kamp nog lang teiste- (vo analyse i i laatst sportpa- Ten Kate de tweede plaats voor zich opeiste. Onderweg is de groei van de Twintig af te meten aan het steeds groter wordende aantal volgers. Ca meramensen, radio en TV en busjes met fotografen en journalisten ge ven het lange lint een aanblik, die doet denken aan een etappe in de Tour de France. Met alle bijver schijnselen van dien. Acrobatische toeren van motorrijders, die goed of verkeerd kunnen uitpakken. Dat laatste ondervond het motorduo van Veronique aan den lijve. Balan ceren tussen de berm en andere weggebruikers mocht niet baten: de motor ging overdwars. Het wedstrijd verloop van de Twin tig had ook wel wat weg van een saaie Tour-etappe. Na de eerste schermutselingen was althans wel duidelijk dat de kleine koploper menselijkerwijs gesproken niet meer zou worden ingehaald. Met al le belangstellenden in zijn kielzog of soms, tot woede van de wed strijdleiding, vlak voor Ten Kate. Schuilend achter één van de busjes zou hij wel eens van windvoordeel kunnen profiteren en dat mag een strenge jury natuurlijk niet gedo gen. De enige andere reden tot opwin ding was een achtergebleven Brit, die twintig minuten eerder was ge start voor de vijftien kilometer voor veteranen. Vlak voordat Ten Kate hem in sneltreinvaart zou passeren, bleven de tegen de verveling vech tende volgers even bij nummer 558, Tony Smith, stilstaan. "Hey you, the first man come d'er aan", werd hem, in iets wat op zijn moedertaal moest lijken, toegevoegd. i het ging. „We wachten de rapportage van de waarnemer af. Eerder kunnen OSS - Rob Scholtes uit Voorscho- we niks doen. Ook is het mogelijk ten barstte gisteren in tranen uit dat de tuchtcommissie zelf tot actie toen hij zich gisteren plaatste voor overgaat", aldus een woordvoerder de Europese kampioenschappen van de KNVB. Een precedent voor kunststoten. Scholtes verwierf zich een dergelijk ingrijpen van de daartoe het recht door als derde te tuchtcommissie vond een aantal eindigen op het nationale kam- maanden geleden plaats. Fortuna pioenchap in Oss. Hij deed dat, in Sittard-speler Marcel Liesdek werd een uiterst spannend gevecht met toen op grond van de tv-beelden, en Frits groen en Frans Belderbos, op grond van het rapport van de door zijn laatste figuur op fraaie wij ze te maken. Kampioen werd Jean Bessems, zijn achtste titel in deze spelsoort. De ex-wereldkampioen kreeg het evenwel niet cadeau. Jan Brunnen- kreef legde Bessems het vuur aan de schenen. Bij het 66ste (van de 68) figuur maakte de favoriet zich pas los. De laatste carambole van Schol tes was er één van het zuiverste soort. Een trekstoot langs de lange band. Toen die lukte liet de 26-jarige Voorschotenaar zijn tranen de vrije loop. aanwezige rapporteur, wedstrijden geschorst voor de vuistslag die hij Eric Steltenpool toebracht.. Jan Wouters ontkende gistermid dag in alle toonaarden dat hij Pas toor zou hebben geraakt. „Ik ben me van niets bewust. Ik heb niets gedaan; het was gewoon een duel tussen twee spelers. We zullen het vanavond wel op de tv zien". Net als Wouters was slachtoffer Pastoor zich gisteren ook nauwe lijks van iets 'bewust'. Echter wel om een andere reden. „Het enige dat ik me kan herinneren is dat ik Wouters opjoeg en vervolgens een harde klap voelde, vlak onder m'n kin. Daarna heb ik een tijdje wat duizelig op het veld gelegen. Pas na dat ik een natte spons tegen m'n ge zicht had gekregen, kwam ik weer wat bij". Over de schuldvraag was Pastoor duidelijk in z'n antwoord. „Ach toe nou, minstens honderd meter tribu ne vol met mensen heeft die klap van dichtbij kunnen zien. Ik denk dat ze bij Studio Sport vanavond wel weer aan de slag kunnen gaan met van die cirkeltjes en lijntjes om hoofden of ellebogen. Ik zou het niet meer dan terecht vinden als Wouters hier voor wordt geschorst. Wel een beetje vreemd alleen dat Egbertzen tegen mij zei dat hij niets heeft gezien; hij stond er volgens mij bovenop". Volendams technische baas, Leo Steegman, moest na afloop harte lijk lachen om de reactie van Wou ters. „Hij zegt dat dit iets met Volen dam te maken heeft? Nou moet het gesloten van Europees voetbal, niet mooier worden. Misschien Sportief gezien tenminste. Op Geslaagde anti-rookcampagne HEERENVEEN (ANP) - De Nederlandse kernploeg voerde afgelopen weekeinde een geslaagde anti-rookcampagne in Thialf. „Afgezien van een aantal suppoosten hebben de schaatsliefhebbers zich keurig aan ons advies gehouden", stelde Bart Veldkamp vast. De winnaar van de wereldbeker op de lange afstand had er al tijdens de Europese titelstrijd voor geijverd de Heerenveense hal rookvrij te maken. Een formeel verbod werd niet uitgevaardigd. Veldkamp, die lijdt aan een lichte vorm van astma: „Het plan is ontstaan bij het EK toeri.de rook werkelijk te snijden was. Bij toeval is er een anti-rook- groep bij ons in de straat gevestigd. Die heeft ons het materiaal gele verd." Na afloop van de tien kilometer werd het publiek per spandoek bedankt. heeft Wouters zelf iets met Volen- grond dam. Wouters overdrijft de zaken Meer liet wel heel erg op deze manr duidelijk gezien wat er is We wachten de rapporten Saai Ajax bezorgde gisteren met een saaie, voorspelbare wedstrijd tegen Volendam de circa 18.000 aanwezi gen een stierlijk vervelende mid dag. Maar tegelijk werd het vader landse voetbal waarschijnlijk een goede dienst bewezen. Doordat de Amsterdammers in eigen huis ble ven steken op een gelijkspel (0-0), is PSV in verliespunten weer op gelij ke hoogte gekomen met Ajax. De Eindhovense ploeg heeft daardoor weer een wat ruimer zicht op de titel gekregen, met als gevolg dat het Eu ropa Cup-toernooi voor landskam pioenen komend seizoen in ieder geval een deelnemer uit Nederland zal hebben. Mocht Ajax door wat incidentele oplevingen er alsnog in slagen de hoofdprijs binnen te halen, dan is het misschien maar goed dat de club van hogerhand (UEFA) is uit- wat Ajax gisteren en, heeft de ploeg voorlo- ?r. Ik heb pig nog niets te zoeken op 'hoog' in- gebeurd. ternationaal niveau. Op dit moment maar af." acteert de Amsterdamse formatie althans zo wisselvallig dat optre dens buiten de landsgrenzen met grote vrees tegemoet gezien moeten worden. Sinds de winterstop speel de Ajax even uitstekende (PSV thuis, RKC uit) als waardeloze wed strijden (MW uit, Sparta uit). Wanvertoning Na de goede score vorige week in Waalwijk, volgde gisteren een wan vertoning in eigen huis tegen Vo lendam. Met de futloze vertoning sneed Ajax zich behoorlijk in de ei gen vingers. Na de winst op PSV ge loofde het Amsterdamse publiek er kennelijk weer geheel in. Met 17.700 De Vrind in tafeltennisteam LEIDEN - Peter Paul de Vrind uit Leiderdorp is gekozen voor het Nederlands tafeltennisteam, dat volgende maand de EK afwerkt in het Zweedse Gothenburg. Bondscoach Vlieg liet de keus voor Oranje afhangen aan de ver richtingen van de Scylla-speler op de top 10, afgelopen weekein de in Enschede. Het toernooi ove rigens werd bij de mannen ge wonnen door Paul Haldan, bij de vrouwen zegevierde Mirjam Hooman-Kloppenburg. Voor De Vrind was het in het af gelopen weekeinde alles of niets. Een slecht toernooi zou de tafel- tennisprof een plaats in de equipe van Vlieg hebben gekost. De bondscoach had zijn keus dan be paald op Ron van Spanje. Die speelde in Enschede een slecht toernooi. Verloor van De Vrind en eindigde als laatste. Selectie man nen: Haldan, Heister, De Vrind, Boute, Trinko Keen. Vrouwen: Vriesekoop, Kloppenburg, Noor, Gerdie Keen en De Groot. toeschouwers was zowat sprake van een uitverkocht stadion. Vooral de wijze waarop Ajax zich door Vo lendam een punt liet afsnoepen gaf gisteren nogal te denken. Van -de eerste tot de laatste minuut speelde de wedstrijd zich af op de helft van 'het andere Oranje'. Maar de be perkte dijkbewaking die trainer Steegman rondom het eigen straf schopgebied had afgeroepen, bleek een te grote hindernis voor Ajax. In 90 minuten voetbal wist de ploeg zich niet één uitgespeelde kans te creéren. Slap en ongeïnspireerd sjokten de spelers wat voort onder het voorjaarszonnetje. De elf over tredingen, exclusief die ene 'onge ziene' van Wouters, die Ajax in 90 minuten voetbal beging spreken wat dat betreft boekdelen. Volen dam had een dubbel aantal daarvan (23) nodig om Ajax af te remmen. Adri Hartveld, de man die al ja renlang zorgt voor de Engelse in breng in de Twintig van Alphen, was na afloop alleen tevreden over zijn eigen inbreng. Zonder behoor lijke wintertraining finishte de oud- Nieuwvener toch nog als zeventien de in 1.02.43. De 30-jarige fysiothe rapeut, die in Engeland woont maar als atleet nog regelmatig bij zijn ou de vereniging AAV '36 terugkomt, was daarmee zaterdag de best ge klasseerde World Runner. "Tegen woordig bemoei ik me niet meer met het selecteren van de Engelse afvaardiging", zei Hartveld ter ver ontschuldiging. "Dat doet een co mité. Het was moeilijk om een bus vol te krijgen, misschien gaan we volgend jaar wel vliegen. Maar het niveau van de World Runners viel me dit jaar tegen". Teleurgesteld De enige atleten uit de Leidse regio die Hartveld achter zich hielden wa ren Aart Stigter (12) en Huub Pragt (16). Laatstgenoemde startte snel, maar voelde zich als Nederlands marathonkampioen toch niet geroe pen om de internationale subtop lang partij te bieden. Stigter pro beerde dat wel. De atleet van AAV was dan ook teleurgsteld dat hij uit eindelijk zo ver van het erepodium verwijderd bleef. "Ik liep in een groep met jongens die uiteindelijk de plaatsen twee tot en met twaalf bezetten. Dan valt mijn twaalfde plaats natuurlijk tegen, zeker als je weet dat ik over een goede eind sprint beschik. Maar na achttien ki lometer moest ik er af. Toch had ik mijn zinnen gezet op deze wed strijd. De Twintig is voor mij name lijk meer dan een tussendoortje op weg naar de wereldkampioen schappen veldloop (over twee we ken in Aix-les-Bains, red.)". Iets lager op de ranglijst stonden de namen van Katwijker Jan Dirk Hazeleger (34) en de Bataven Harry Versteegen (45) en Henk Ravens- bergen (50). De Leidenaars hadden het gevecht met de wind opmerke lijk goed doorstaan. Hazeleger daar entegen klaagde over de ongunstige positie die hij in het veld had moe ten innemen. Al na drie kilometer zag de lange slow-starter één groep van zich weglopen, terwijl een an der gezelschap juist blij was dat het de de Katwijker kon volgen. Veel crossers gingen in het weg- geweld ten onder. Zo moest Rob van Schooten (AAV) voor het eerst Fred Regeer, met 1.09.43 de beste at leet van AV Holland, voor zich dul den. Martien van den Hoorn (AAV) eindigde zelfs niet binnen 1 uur en 10 minuten, vlak achter clubgenoot Eric van Eysden. Waarde Bij de vrouwen ontwikkelt Joke Kleijweg zich tot een vaste waarde in de Nederlandse atletiek. Atletes als Carla Beurskens (winnares in 51.42) en de verassende Carlien Harms (51.45) kan zij nog niet bijbe nen, maar achter hén legde de Leid se zaterdag knap beslag op de derde plaats. De Sparta-atlete, die vorige week in Zaandam 30 kilometer in 1.50.23 afraffelde, legde de Vijftien van Alphen af in 52.35. Leny van der Plas (NSL) eindigde als derde bij de veteranen (59.50), haar clubgenote Janny Vissers als tiende (1.01.29). Wim Ravensbergen, vorige week nog Nederlands crosskampioen bij de veteranen 3, maakt het niet uit op welk terrein hij loopt. Op de weg troefde de 60-jarige Leidenaar in Al phen alle veteranen uit de klassen 2 en 3 af. De Bataaf had voor 15 kilo meter 54.06 nodig. Daarmee ging Ravensbergen ook zijn clubgenoot Arie van Tol vooraf, die in 54.22 vijf de werd bij de veteranen lb. Mar tien Hoogenboom (Bataven) reali seerde bij de jongste veteranen (la) een tijd van 52.56. TIM BROUWER DE KONING Irijden op d 17.00-17.30 BBC 2'WK schaats. 17.00-19.00 Sportnet: US PGA Golf 19.00-19.25 Ned 2: Sportpanorama. 19.00-20.30 Sportnet: Tennis: ATP Volvo Int. Memphis. 19.25-20.00 Ned 2: Ciao Italia: quiz. 20.30-22.15 Sportnet' Top Team Spanish Soccer. 22.15-23.45 Sportnet: Us Professional Boxing. 22.25-23.15 BRT 1: Bowlingtoernooi: sa menvatting. 23.45-01,15 Sportnet: Rugby Union: Frankrijk-lerland. 01 15-01 30 Sportnet: Spain Spain Sport. 01.30-02.00 Sportnet: Sport en France. 00.55-01.25 BBC 1 Cricket: Engeland- Westindië.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13