Een beetje honger kan geen kwaad Deksel met golfrandje maakt 'n einde aan het afgietprobleem Cadeautjes in een ballon Triggery boeiend cijferspel PAGINA 11 Even pauze tij dens de slopende opnamedag. Styliste Jenne fer puft uit op de bagage. Mode-avontuur in Marokko Connie Heida Kleding uit de collectie van Clarisse. Door tussenkomst van Piet Claris- se krijgen de mo dellen ook 's middags iets te eten. vrije dag wordt geweigerd om te kunnen uitrusten en een beetje bruin te worden zonder hinderlijke make-up. De prachtige stranden van Agadir met zijn blinkend wit te hotels vormen een geschikt decor voor het opname-team. De toeristenindustrie draait nog niet op volle toeren, maar daar wordt aan gewerkt; er wordt volop gebouwd. Na de Amerikaans aandoende ho tels verrijzen er nu langs het strand Moorse toeristenpalei zen. De luxe en het mondaine comfort staan in schril con trast met de maatschappelijke situatie elders. Armoede dwingt veel vrouwen de zeer kleine kinderen op het bedel- pad te sturen. Hun smekende gezichtjes staan op 'professio nele' wijze opgeheven naar de rijke Westerling. Souk Het schilderachtige decor van de souk (markt) biedt de re- portageploeg ook een interes sante achtergrond voor foto's van damesmode in specerij- tinten. Door de drukte komt er van fotograferen niet veel terecht. De nieuwsgierige be volking loopt voortdurend voor de camera langs. Pas wanneer de hulp wordt inge roepen van de sterke arm, ont staat er voldoende ruimte. De lokale vertegenwoordiger van de Marokkaanse Hermandad hoeft slechts één keer op zijn fluitje te blazen en de menigte wijkt in enkele seconden uit een. Ook in andere situaties blijkt het grote gezag van de politie. De Marokkanen mogen zo nu en dan als figurant optre den. In het hotel wil een bad meester zijn zwembad wel even in de steek laten om als 'macho'-model te fungeren bij enkele opnames. In plaats van geld neemt hij liever een spij kerbroek als beloning in ont vangst. Hij vertelt dat het voor jonge mensen in Marokko erg moeilijk is om aan modieuze kleding te komen. Door de aardbeving in de jaren zestig, waarbij de helft van de bevol king van Agadir om het leven kwam, is nu 85 procent van de inwoners jonger dan 25 jaar. Voor hen is het schrijnend dat door het economische isole ment waarin Marokko kunst matig wordt gehouden, de westerse kleding onbereik baar is. Een van de fotografen is in staat zijn gebruikte gym schoenen voor tweehonderd gulden op dringend verzoek van een voorbijganger te ver kopen. Vallen en opstaan Niet alle Marokkanen zijn blij met de decadente werkzaam heden van de vreemdelingen. In een dorp komt een boze in woner met zwaaiende armen op de cameraploeg af. Een dergelijk incident doet zich ook voor op het strand. Een kameel gaat ogenschijnlijk spontaan tot een protestactie over als twee modellen op zijn rug een ritje willen maken. Het dier probeert zich van zijn last te bevrijden door te gaan schudden als de meisjes opzij hellen. Het zadel glijdt vervol gens weg en de modellen ma ken gillend een val van enkele meters. Het vallen en opstaan van een fotomodel is bij het be zoek aan Marokko een harde realiteit gebleken. Een snoepreisje is het voor hen ze ker niet geweest. Velen verto nen al na enkele dagen teke nen van heimwee. Sommigen staan dagenlang aan de kant te kijken hoe anderen aan de slag zijn. Hun zelfvertrouwen wordt langzaam maar zeker tot het nulpunt afgebroken. Vele uren wachten en wer ken blijkt het lot van een foto model. Wanneer de geestelij ke en lichamelijke inspannin gen tot een fase van uitputting leiden, komt de aankondiging van de terugvlucht naar Am sterdam als een verlossende mededeling. Op Schiphol is er nog sprake van een hecht groepsgevoel. Zodra de vrien den en familieleden hen in de gaten krijgen, valt de ploeg echter uiteen in individuele leden die meer dan blij zijn dat de klus is geklaard. En toch. Een dag later zullen ze al weer met spanning uitkijken naar een nieuwe opdracht... 'Action', klinkt de harde stem van Erik van de Haar, terwijl hij beide handen boven zijn hoofd tegen elkaar klapt. 'Stop!', brult hij even later. Verbaasd kijken de mensen in de buurt hem aan als hij naar voren stuift en begint uit te varen tegen het fotomodel dat ietwat onwennig en houterig voor het eerst van zijn leven voor de videocamera blijkt te staan. De styliste ziet haar pogingen de jongeman op zijn gemak te stellen door dit brute optreden doorkruist. "Zo maak je hem nog zenuwachtiger", roept ze geërgerd. Beladen met koffers en dozen vol kleding en fotoapparatuur is de ploeg modellen, fotogra fen en medewerkers enkele dagen eerder in een speciaal gecharterd vliegtuig naar Marokko gevlogen. Het ma ken van modefoto's en video opnamen in en rond de zon overgoten badplaats Agadir is daarna een kwestie gebleken van lange dagen maken en keihard werken. Dat alles met de bereidwillige hulp van Marokkanen die graag recla me maken voor hun land. Ze moeten zich daardoor wel de grillen en nukken laten welge vallen van Van de Haar, de nogal dictatoriaal optredende chef d'equipe^ Geen draaiboek We bevinden ons op een ter rasje in Agadir, waar video opnamen worden gemaakt voor een modeprogramma dat Van de Haar zegt te maken voor RTL Veronique. Hij voert de regie over wat een uur televisie moet worden op geheel eigen wijze. Van een draaiboek is tot grote verba zing van cameraman en ge luidsman geen sprake. Ook de combinatie Van zomermode, winterjassen en lingerie wordt niet begrepen. Het heeft er alle schijn van dat de locaties ter plekke worden uitgekozen. Per bus wordt de cameraploeg, modellen, sty- listes en visagistes steeds kris kras door Agadir vervoerd: van strand naar terras, van stad naar hotel, van souk naar kasba. Wanneer de drie ervaren ca mera-mensen zich bij het ge zelschap voegen, vertoeft de uit zo'n dertig man bestaande modeploeg al een week in Ag adir voor het maken van recla mefolders. De omvangrijke klus moet in veertien dagen worden geklaard; het fotogra feren is in de eerste week ge pland, het filmen in de twee de. Van de Haar sleepte de op drachten in de wacht bij een stuk of tien modemerken en fabrikanten. Tientallen loca ties moeten worden bezocht en honderden foto's gescho ten. Tien uur Werkdagen van tien uur, met alleen ontbijt en avonde ten zijn heel gewoon. Wie het zover weet te krijgen dat er 's middags toch een hapje wordt gegeten moet sterk in zijn schoenen staan. Omdat hij de eerste week van zijn jonge modellen, van wie de meesten onervaren, weinig tegenspel krijgt, huldigt de regisseur aanvankelijk het standpunt dat de lunch best kan worden overgeslagen. Eten zou de ma ke-up maar ruïneren en een beetje hongeren kan immers geen kwaad: goed voor de lijn. De situatie verandert als op drachtgever Piet Clarisse van het gelijknamige damesmo demerk na een kleine week een kijkje komt nemen op de set. Hij eist dat de jongens en meisjes halverwege de dag te eten krijgen. Gelaten moet Van de Haar dan toezien hoe de hamburgers en frites met smaak door de hongerige me dewerkers worden verzwol gen. "Sorry, ik ben een krent", geeft hij later toe, met voorge wende zelfkennnis. Spektakel De aankomst op de luchtha ven van Agadir, een week eer der, was ronduit spectaculair te noemen vanwege de enor me bagage (55 dozen kleding en foto-apparatuur, strijk planken en kledingrekken) en de groep mooie meiden. Ook de vlucht zelf baarde opzien, omdat een groot deel van de stoelen in het toestel in beslag werden genomen door opge stapelde dozen met fotorolle tjes en camera's. Voordat in Agadir de doua ne zonder problemen kon worden gepasseerd, moest er worden gewacht op een verte genwoordiger van het Marok kaanse bureau voor toerisme, met een gids. Tijdens die rust pauze werd de aanwezigheid van veel kleine en/of onerva ren modellen ineens duide lijk. Ze zijn 'gerecruteerd' bij miss-verkiezingen, in disco theken of aanbevolen via fa milieleden. Het contract dat de modellen hebben moeten tekenen in ruil voor een gage van zo'n tweeduizend gulden, bevat niet mis te verstane clausules. Wie bijvoorbeeld ondanks het verbod toch vis zou eten en ziek zou worden, zou per omgaande op het vliegtuig worden gezet en moest vijfduizend gulden boete betalen. Wie ongesteld zou worden, wacht hetzelfde lot. Slijtageslag De week fotograferen wordt een ware slijtageslag met lange werkdagen die 's morgens om zes beginnen, uren wachten op de set, veel onduidelijkheden bij gebrek aan een draaiboek en onver wachte uitbarstingen van een altijd nerveuze Van de Haar. Zijn wisselende stemmingen zorgen er voor dat hij het ene moment iemand genadeloos de grond in trapt om zich ver volgens uit te putten in excu ses. Het argument is steeds weer: het doel heiligt de mid delen, want de klant moet te vreden worden gesteld. De twee jonge fotografen nemen na enkele dagen een fikse ruzie voor lief om meer vrijheid te krijgen en meer ruimte voor hun eigen creati viteit. Intussen heeft Wil Wij nen - van het gelijknamige pr- bureau dat de hele trip tot in de puntjes organiseerde - de moed opgegeven Van de Haar aan zijn afspraken te houden om orde in de chaos te schep pen. Het besluit kost haar moeite omdat ze zich hoogst ongemakkelijk voelt tegen over de Marokkaanse gasthe ren die de Nederlanders gratis vliegtickets, hotel verblijf, di ners en faciliteiten hebben ge boden in ruil voor promotie voor Marokko op de folders en televisie. Goede stemming Opvallend is dat ondanks alle problemen, de goede stemming in de ploeg nauwe lijks nadelig wordt beïnvloed. Er wordt keihard gewerkt met een grote inzet, veel gelachen en weinig geklaagd. Zelfs als de meisjes in ragdun onder goed onder ijskoude omstan digheden in de bergen bibbe rend bij een waterval moeten poseren, komt er geen klacht over hun lippen. Geprotes teerd wordt er pas als een van de modellen grauw van moe heid na ruim een week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te hebben gewerkt, een De eigenaar van kleurige kleden op de souk stelt zijn handel welwil lend beschik baar. Tegen be taling uiter aard. Voor veel mannen zijn de veijaardagscadeaus in drie letter samen te vatten: SOS (sokken-overhemd-strop- das). Daar is, nu de mode meer variatie biedt, niets op tegen maar hoe voor kom je nu dat de ontvanger al voordat hij het cadeau- papier verwijderd heeft, kraait: "Bedankt voor je stropdas hoor, leuk"? Uit Amerika, waar je in veel winkelcentra elke cadeau tje voor een klein bedrag fraai kunt laten inpakken, komt het idee dit soort (en natuurlijk ook andere) ge schenken te verpakken in een kleurige ballon. Voor rond de 3000 gulden is er een machine te koop die ballonnen opblaast, waar na men het geschenk voor zichtig erin laat glijden, het ziet er leuk uit, alleen het is wel een onhandig pak om Meer informatie: 'Surpri se Balloon, Schinkeldijk 18, Aalsmeer, tel. 020 - 433734. Bij Triggery is het de kunst zo snel mogelijk alle blokjes met hun blanke kant op het speelbord te krijgen. (foto pr) Er zijn niet zo heel veel spelle tjes die ook leuk zijn om in je eentje te spelen, maar Trig gery is er zeker een van. Het is simpel spel en eigenlijk verwacht er naar twee keer ge noeg van te hebben, maar het blijft boeien. Triggery, dat toch het leukst is als je het met iemand speelt, bestaat uit twee speel borden, 88 speelstenen met cijfers er op in twee kleuren twee opbergzakken en een duidelijk handleiding. De cij- ferblokjes moeten blind uit de zak worden gehaald en met de waarde naarboven op het bord worden gelegd. De te genstander bepaalt met be hulp van de dobbelsteen hoe veel punten mogen worden omgedraaid. Met bonussen wordt het spel interessant ge maakt. Om te winnen moet je verdraaid goed op je tellen passen. Bovendien moet je het bord van je tegenstander in de gaten houden. Het spel is een idee van de Brusselaar André Frangois, die al meer vernuftige spellen op zijn naam heeft staan. Over het succes dat zijn spel in Bel gië en Israël (waar het gepro duceerd wordt) al is, zegt hij zelf: "De voornaamste reden van het grote succes is het eenvoudige principe van dit spel. Iedereen die tot 24 kan (op)tellen, kan het spelen.' Maar tegelijk heeft het spel enkele miljoenen combinatie mogelijkheden, zodat ook de geniale wiskundeknobbel aan zijn trek komt. Het spel wordt in Neder land op de markt gebracht door Goliath uit Hattem en kost 35.-. Dit is de 'Kangaroe' een loop-bak fiets, met kiepbak voor kinderen van 2- 6 jaar. Een degelijk stukje speelgoed, gemaakt van gebogen beukenhout, waar straks ook de kleinkinderen nog plezier van kunnen hebben. De grote wielen zijn voorzien van schuimban- den. De wielen zijn op de uiterste hoe ken geplaatst om omslaan te voorko men, gelijktijdig fungeren ze als bum per. De Kangaroe, die 240 gulden kost, is een ontwerp van Van Bueren Speel goed in De Steeg. Deze firma houdt zich al meer dan 30 jaar bezig met het ont werpen van speelgoed De kangaroe is o.m. te koop bij Belltree, Spiegelgracht 10, Amsterdam. techniek, de toepassing op pennen is nieuw. Dat schrijf gerei is met een prijs vanaf 75 gulden een mooi cadeau en misschien nog meer een 'heb ben-ding' maar een noviteit? En dan de prijs. Aan veel van de door de jury uitgezoch te noviteiten hing een fors prijskaartje. Een ringenset voor ruim vijfduizend gulden, de Killy-zonnebril, die op alle manieren verstelbaar is en waarvan de benen bij een valpartij wegklappen: 550 gul den, een Funk-horloge dat je nooit meer hoeft bij te stellen: 499 gulden, een wijnrek van acryl en messing met een uit- schenkplateau: 595 gulden en de computer-babyweeg schaal, die later kan worden 'omgebouwd' tot keuken weegschaal: 255 gulden.' Maar de prijs alléén deed 't hem ook niet. De kunststof schalen en vazen, die je als een plat pakje kunt opsturen (prijs vanaf 4,50) of de mooie Carousselkaart, die opgezet een heuse draaimolen vormt 19,50) haalden het niet. Het waren vooral de nuttige din gen, zoals het koffiezetappa raat met ingebouwde koffie molen van Philips 199,-) en de slijpstaaf van Henckels Zwillingswerk, gemaakt van aluminium-oxyde gesin- teerd tot oxyde-keramiek, een materiaal waarmee je messen perfect kunt aanzetten 49.-) die een hoge waardering kre gen. Maar veruit het hoogst scoorde de nieuwe pannenset van Fissier: Magic Line. Het nieuwe aan dit ontwerp, waar aan driejaar is gewerkt, is het Ze beginnen straks weer, de voorjaarsbeurzen. De meesl bekende zijn de Amsterdam se Huishoudbeurs, de Rotter damse Femina en de Haagse Damesbeurs. Voor sommigen een jaarlijks uitje, gewoon voor de gezelligheid, voor an deren een kans de nieuwste snufjes voor in en om het huis van dichtbij te bekijken. Voorloper van deze beurzen is - de alleen voor de vakhandel bestemde- Voorjaarsbeurs in Utrecht. Fabrikanten en importeurs die daar echt iets nieuws te bieden hebben, kunnen zeker zijn van wat extra aandacht want traditiegetrouw wordt voorafgaande aan de beurs een 'Noviteitenshow' gehou den. Journalisten kunnen hier alvast een blik werpen op al dat nieuws en mogen een prijs uitreiken voor de aardig ste, beste, enfin vul maar in, noviteit. Gelukkig is er een voorse lectie want een verantwoorde keuze doen is met 30 produk- ten al moeilijk genoeg. Het probleem is een beetje dat er weinig écht nieuw is. Zijn de fraaie pennen en vulpotloden van zwart en geel goud die Elysée brengt een noviteit? De combinatie van gepolijst geel goud met zwart goud is in de juwelenindustrie een oude De slijpstaven van Henckels zijn er in verschillende maten. De kleinste is voor huis-tuin-en keukengebruik. (foto pr) deksel. In het deksel is een klein golfrandje gemaakt, aan de ene kant met drie openin gen aan de andere kant met een opening. De binnenkant van de pan is niet rond maar ovaal. Ligt het golfrandje evenwijdig met de oren dan is de pan gewoon gesloten, wordt het deksel gedraaid, zo dat oren en handgreep van het deksel een lijn vormen, dan kan stoom ontsnappen. Dus nooit meer een rammelende deksel. Bovendien loopt de handgreep van het deksel over de volle breedte. In een greep kunnen pan en deksel worden vastgehouden en dat voorkomt dat de aardappelen bij het afgieten in de goot steen kieperen. De pannen zijn uitgevoerd in roestvrij- staal, de grepen die ook met natte of vette handen goed vast te houden zijn, in zwarte of lavelblauwe kiinststof. De serie omvat 3 lage en drie ho ge kookpannen, een steelpan en een braad/koekepan. De kleinste pan (1.5 liter) kost 159,-. De pan van Fissier die behalve de Persprijs van de Utrechtse Voorjaarsbeurs in Stuttgart bij de design-manifestatie 'Aus- wahl 90', in Frankfurt bij Design Plus en in Londen bij 'Review' prijzen in de wacht sleepte. (foto pr)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11