Dichtgetimmerde bedrijven berispt immi Ook verzekeraars willen 'kassière met havo' MGM/United Artists in Italiaanse handen Extra aanslag pensioenfonds en verzekeraars ter discussie Beurs hekelt beschermingsconstructies Uitverkoop Hongaarse bedrijven wekt wrevel DONDERDAG 8 MAART 1990 nimMfi=w»)i'l»MII=yi—I AMSTERDAM (ANP) Vijftien aan de Amsterdamse effectenbeurs genoteerde onderne mingen zijn door het beursbestuur gekapitteld en openlijk aan de kaak gesteld, omdat ze niet willen buigen voor de regels die sinds november vorig jaar gelden voor het gebruik van beschermingsconstructies. De betreffende fondsen staan thans in de prijscourant van de beurs te kijk door een ruitje achter de naam. Drie ondernemingen, die rondweg beursbestuur nog overleg, ten van aandelen, omdat deze de rechten van aandeelhouders uithol len. "Volgens het fondsenregle ment hoeven deze stukken nog niet weg, maar bij het wegvallen van de hoofdfonds CSM en het op de lokale Delft Instruments, Flexovit, Fur- Europese binnengrenzen na 1992 zou dit wel eens kunnen verande ren. Ik denk dat CSM en Nutricia daar bang voor zijn en zich willen indekken", aldus de VEB-directeur, Alle overige genoteerde onderne- die overigens denkt dat de berispte hebben geweigerd zich te onder werpen aan de nieuwe regels het fondsenreglement hebben zwart ruitje gekregen. Dit zijn het markt genoteerde Nutricia. Ook toch is alvast besloten naar buiten te brengen dat met hen nog geen ak koord is bereikt. Het gaat om Hoog- Van Ommeren Ceteco, Atag, Grolsch, Pirelli, Schutters- BUDAPEST (GPD) - De Hongaar se hoofdstad Budapest wordt dezer dagen druk bezocht door westerse zakenlieden. De boulevard langs de Donau wemelt van de Mercedessen met daarin gladgeschoren mannen in goed gesneden pakken die hun kansen ruiken in dit Oostblokland. Niet helemaal ten onrechte, want sinds een nieuwe wet buitenlanders vorig jaar de mogelijkheid gaf een meerderheidsbelang in Hongaarse ondernemingen te kopen, is een aantal grote ondernemingen in bui tenlandse handen terecht gekomen en zijn zo'n 600 nieuwe joint ven tures met westerse bedrijven ont staan. door Runa Hellinga Maar in Hongarije groeit de weer stand tegen deze aandelenverkoop, die door sommigen als het ver kwanselen van nationaal bezit wordt gezien. Deze week stootte de Zweeds-Nederlandse investeerder Quintus zijn neus bij het Hongaarse Hoge Gerechtshof. Dat bepaalde dat de verkoop van 51.6 procent van de aandelen van de hotel- en restau rantketen HungarHotels aan Quin tus vanwege een vormfout in het het verkoopcontract ongeldig is. Op het Hongaarse ministerie van Financiën zal opgelucht adem zijn gehaald na deze uitspraak. De ver koop van de hotelketen heeft in Hongarije geleid tot zware kritiek en zelfs uitgebreide televisiedebat ten vanwege de verkoopprijs van 160 miljoen dollar (320 miljoen gul den). Die is volgens experts veel te laag voor een keten van 50 hotels, waaronder drie hotels in West-Eu ropa, het Hilton Budapest en drie andere luxe hotels in Budapest. De waarde van het Hiltonhotel alleen al wordt geschat op 60 miljoen dollar. Toen bovendien het gerucht de kop opstak dat een Engelse inves-' teerder een driemaal zo hoog be drag had geboden (wat door de be drijfsleiding van HungarHotels) overigens wordt ontkend) rees de verdenking dat de managers van de hotelketen zich door Quintus heb ben laten omkopen. Daarmee was de boot helemaal aan. Het ministe rie van Financiën, dat aanvankelijk zonder problemen met de verkoop had ingestemd, zocht via de rechter naar een uitweg en heeft die deze ook gevonden dankzij de vormfout in het verkoopcontract. Het is niet de eerste keer dat in Hongarije commotie ontstaat over de verkoop van een staatsbedrijf. Eind vorig jaar rezen soortgelijke problemen rond de verkoop van het papiermonopoliebedrijf Apisz, waarbij ook sprake was van omko perij. Om de productiviteit van de bedrijven te verbeteren, zijn een paar jaar geleden wetten ingevoerd die de bedrijfsleiders verregaande bevoegdheden gaven om zelf beslis singen te nemen. Tot verbetering van de produktie heeft dat zelden geleid, maar het gaf hen wel meer dan daarvoor de mogelijkheid hun eigen zak te spekken. Maar de lage verkoopprijzen van sommige bedrijven kan waarschijn lijk niet alleen aan de bedrijfslei ders worden verweten. Invetseer- ders azen juist op dat deel van de Hongaarse bedrijven die het zonder buitenlandse investeerders ook al redelijk deden. De aanschaf van een failliete boedel is voor westerse be drijven nauwelijks interessant. De Hongaarse staat raakt op dit mo ment juist zijn meest aantrekkelijke ondernemingen kwijt. Voor spot prijzen. Om te voorkomen dat dat staats bezit (van alle grond en bedrijven is 90 procent in handen van de staat H in de toekomst weer voor afbraak- prijzen wordt verkocht, is onlangs een Bureau voor het Beheer van Staatseigendommen opgericht, dat overnames van staatsbedrijven moet controleren. Als dat bureau tnalversaties vermoedt, heeft het de mogelijkheid om binnen dertig da gen bezwaar tegen de verkoop van een onderneming aan te tekenen. Wester Suiker (een maatschappij veld, Smit Internationale, Vrede- die belegt in aandelen CSM) valt on- stein en Wegener/Tijl. der dit regi De twaalf andere ondernemingen hebben een wit ruitje meegekregen. Met deze ondernemingen voert het Subsidieer loon herintredende en arbeidsongeschikte' DEN HAAG (GPD) - Het WD-ka- merlid Linschoten heeft gisteren in de Kamer een voorstel ingediend om subsidie uit te keren aan werk gevers die moeilijk aan werk te hel pen groepen als arbeidsongeschik ten of herintredende vrouwen in dienst nemen. Zijn voorstel is een aanvulling op een wetsvoorstel om werkgevers een subsidie van 800 gulden per kwartaal te geven op de loonkosten voor elke minimumlo ner die zij aannemen. Linschoten zei dat zijn voorstel er ook voor zal zorgen dat er veel meer deeltijdbanen ontstaan voor de groep werkzoekenden die nu nor maal in het minimumloon zouden vallen. De hele regeling zou, aldus ding van CSM de WD'er, minstens zes jaar moe- onbegrijpelijk mingen hebben zich neergelegd bij de regels, die officieel van kracht zijn vanaf 1 november 1989. Deze houden in grote trekken in dat be drijven tot 1 januari 1992 hun be staande beschermingsconstructies mogen handhaven, maar beloven zich te zullen houden aan het ver bod om hier nieuwe constructies bij te voegen. De beurs is vooral gebeten op de niet-royeerbare certificaten (aande len zonder stemrecht, die niet kun nen worden ingetrokken) die CSM, Nutricia en Hoogovens nog hebben. Volgens een woordvoerder beurs hebben de besturen ondernemingen spoedig overstag gaan. Cao-akkoord voor ambtenaren door bonden getekend DEN HAAG (GPD) - Drie van de vier ambtenarencentrales hebben de gisteren met minister Dales van CSM binnenlandse zaken een akkoord Nutricia verklaard niet te willen ondertekend over de arbeidsvoor waarden voor dit jaar. Behalve de 2,6 procent salarisverhoging per 1 april krijgen alle ambtenaren instemmen met het nieuwe fond senreglement. Sancties daartegen, zoals bijvoorbeeld verbanning naar de parallelmarkt, kan de beurs niet niet meer actieve ambtenaren nemen omdat een wijziging van de uitkering van 250 gulden, notering niet eenzijdig mag worden doorgevoerd. ten gelden. De kamerleden Moor "duidelijk uitingen v (PvdA) en Terpstra (CDA) zeiden zich in het wetsvoorstel te kunnen vinden. De afgelopen week heeft de Cen trale voor Middelbare en Hogere Functionarissen CMHF de minister een brief geschreven niet akkoord te kunnen gaan met het bereikte re sultaat. De CMHF vindt dat er on voldoende is gedaan aan het weg- achterstanden in inko- niddelbare en hogere achterhoede- ambtenaren. De CMHF was wel aanwezig bij het slotoverleg, maar afloop het ak- De directeur van de Vereniging Effectenbezitters VEB, mr. R. de Haze Winkelman, is tevreden over de maatregel van de beurs. De hou- Nutricia vindt hij werken krampachtig 'Alles was vals bij koop prestigieus Brits warenhuis' LONDEN (GPD) De gebroeders Al-Fayad uit Egypte hebben door middel van vals spel in 1985 het Britse, prestigieuze warenhuis Harrods in handen gekregen. Volgens een 752 pagina's dik regerings rapport hebben de beide broers destijds gelogen over hun afkomst, hun welstand, hun zakelijke be langen en hun geldbronnen. Zelfs hun geboorteda tum was onjuist. De beide Egyptenaren legden in 1985 plotseling twee miljard gulden op tafel voor de overname van Harrods en de warenhuisgroep House of Fraser. Onderzoek door twee fraude-inspecteurs van het Britse ministerie van handel bracht echter enige ei genaardigheden aan het licht. Zo bleken de broertjes Al-Fayad dit geld pas enkele maanden daarvoor ter beschikking te hebben gekregen. De Egyptenaren verklaarden tegenover de inspecteurs dat het hun zuurverdiende centen waren, maar het vermoeden is nu gerezen dat het geld geleend was van de schatrij ke sultan van Brunei. De Engelse Lonrho Groep, eigendom van 'Tiny' Rowland, eiste gisteren direct vervolging van de Egyptenaren. Rowland, die destijds met de gebroe ders Al-Fayad in een gevecht van leven op dood was gewikkeld om de overname van Harrods, heeft vijf jaar lang van de daken geschreeuwd dat zijn oppo nenten de slag hadden gewonnen door valsheid in geschrifte. gevechten De VEB heeft zich altijd gekeerd ondertekende tegen de niet-royeerbare certifica- koord niet. Mohamed Fayed is één van de twee Arabische broers, diefrau- zou hebben gepleegd bij de overneming van het warenhuis Harrods. (fotoAP) LOS ANGELES (Rtr) De gere nommeerde Amerikaanse Film maatschappij MGM/United Artists komt in Italiaanse handen. Na een roerige overnamestrijd mag Pathë Communications, het bezit van twee Italiaanse zakenlieden met een niet erg smetteloze reputatie, het concern voor meer dan een mil jard dollar kopen. Binnen enkele dagen kunnen de aandeelhouders hun stukken aan bieden. Pathë biedt twintig dollar per aandeel, hetgeen veel meer is dan de veertien dollar die een aan deel MGM/UA dinsdag bij het slot van de handel op de effectenbeurs van New York noteerde. Eerder is er al eens 25 dollar per aandeel op MGM/UA geboden door het Austra lische concern Qintex. Deze trans- Quadata De ov phen aan den Rijn door Computer Management Groep te Amstelveen gaat definitief door. Quadata is een automatiseringsbedrijf met een om zet van 12 miljoen gulden in 1989. Milieukeurmerk Minister Alders (milieubeheer) wil de invoering van een milieukeur op produkten in de supermarkt be spoedigen. De minister denkt aan gerichte informatie op het produkt over de mate waarin het milieu vriendelijk is in vergelijking met substituten. Verder wil Alders ge scheiden inlevering van klein che misch afval aanmoedigen door een speciaal logo op de verpakking. Dat kondigde zijn topambtenaar J.A. Peters gisteren namens de be windsman aan in Veenendaal tij dens de verkiezing van de super markt van het jaar. VNO en NCW Wagner, oud president-directeur van de Shell, gaat een commissie leiden die moet onderzoeken hoe het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) en het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) meer kunnen samen werken. Dit hebben VNO en NCW gisteren bekend gemaakt. De instel ling van de commissie is het gevolg van een brief van 15 ondernemin gen aan de besturen van VNO en NCW over de samenwerking tussen beide organisaties. Bouwcao De ledenvertegenwoordigingen van de bouwbonden van FNV en CNV hebben gisteren unaniem in gestemd met de nieuwe cao voor de bouwnijverheid (250.000 werkne mers). De bondsraden toonden zich tevreden over de afspraken inzake invoering van de 36-urige werk week, handhaving van de prijscom pensatie en 1,5 procent loonsverho ging per jaar. Werkgevers en bon den bereikten maandagavond een principe-akkoord over een nieuwe tweejarige bouw-cao. Daaraan gin gen veertien stakingsdagen vooraf. actie ging op het laatste nippertje niet door. Mediagigant Rupert Murdoch heeft via zijn News Corporation ook op het punt gestaan de filmmaat schappij in te lijven. Verder zouden het Japanse elektronicaconcern So ny en de Amerikaanse Ted Turner en kabel-tv-gigant Tele-Communi- cations belangstelling hebben ge had. De grootste aandeelhouder van MGM/UA is Kirk Kirkorian. Hij heeft al gezegd zijn belang over te zullen doen aan Pathë. MGM/UA heeft de laatste tijd wei nig kassuccessen gekend, afgezien van films als 'Moonstruck' en 'A fish called Wanda'. De maatschappij be zit de filmbibliotheek van United Artists van ongeveer duizend titels. Pathë is een filmproduktiemaat- schappij die meer dan 1200 filmti tels bezit. Het concern is eigenaar duizend bioscopen in vijf landen en beschikt over produktie- faciliteiten in Frankrijk en een labo ratorium in Italië. In zijn archief zit ten veel nieuwsuitzendingen uit de Tweede Wereldoorlog. Rond de naam Pathë heerst al ge ruime tijd verwarring. Het Neder landse beursfonds Pathë Commu nications, vroeger Bobel geheten en ondergebracht bij Canon Neder land, is steeds op een mistige ma nier in het nieuws. Het oude Bobél, intussen verwijderd uit de ofFiciële notering van de Amsterdams beurs, is eigendom van de Zwitserse Sa- i-groep, waarachter de omstre den Italianen Paretti en Fiorini zit- de verkoop ten. DEN HAAG (GPD) Het kabinet is opnieuw de discussie begonnen over een hogere belasting op de ver mogens van pensioenfondsen en verzekeraars. Het is zeer onzeker geworden of de ministers de voor stellen voor de 'brede herwaarde ring' van het vorige kabinet overne men, en zo ja, in welke vorm. "Ik kan u geen uitsluitsel geven of het kabinet de zaak ongewijzigd zal overnemen", aldus staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) giste ren in de Kamer. Het vorige kabinet rekende erop dat de brede herwaar dering dit jaar 290 miljoen gulden zou opleveren. Daarbij werd ervan uitgegaan dat de plannen al vorig jaar zouden zijn uitgevoerd. Dat is echter niet gebeurd. Op een vraag van het WD-ka- merlid De Grave hoe groot het fi nanciële gat is als de brede herwaar dering niet of in gewijzigde vorm doorgaat, zei Van Amelsvoort: "Dat is onze zorg. Daar buigen wij ons over. Het is in studie". De brede herwaardering is lange tijd omstreden geweest. De plannen voorzien in een Fiscale hefFing over vermogens van pensioenfondsen. Pensioenfondsen zouden boven dien een hefFing vennootschapsbe lasting krijgen. Ook werd een ver hoogde belastingheffing voorge steld op reserves van verzekeraars. Ook ten aanzien van enkele produk ten van verzekeraars werden stren gere belastingregels voorgesteld. koord vastgelegde verlaging van de btw met 1,5 procent. "Dat stand punt heeft het kabinet nog niet ver laten", aldus de bewindsman. Wel noemde hij het een wens van het ka binet dat in West-Duitsland de btw omhoog gaat. "De liefde kan niet van een kant komen", meende de staatssecretaris. Naar aanleiding van voorstellen van de Europese Commissie om de accijnzen binnen de EG te harmoni seren als straks de grenzen in de Ge meenschap wegvallen, kwam Van Amelsvoort met cijfers. Indien alle accijnzen in ons land moeten dalen tot de door de Europese Commissie voorgestelde minimumtarieven kost dit de schatkist 1,5 miljard gul den. Eigenti|ds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfekue in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de allure die u past. Van een klasse die u herkent aan de details. Wereldklasse die u toekomt WOERDEN De verzekeringsbe drijven in Nederland stoten laag op geleide mensen af. Zij lijken steeds meer op de supermarkten, die voor het bedienen van een kassa steeds hogere opleidingen eisen. Terwijl de verzekeraars tevens onvoldoen de aan scholing van hun werkne mers doen: cursussen worden over het algemeen alleen nuttig gevon den voor hogere functionarissen. door Jan Harren Het steekt Marjan Ramak, onder handelaar van de Dienstenbond FNV over de cao voor het verzeke ringswezen, dat het zo moeilijk is om scholingsafspraken in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bedrijfstak vast te leggen. "Een aan tal verlichte ondernemingen snapt 't wel, maar doet 't ook nog niet al tijd, en bij anderen bestaat er niets. Bovendien willen opleidingssche ma's zich nog al eens beperken tot de hogere banen. Terwijl er vooral behoefte is aan opleidingsmogelijk heden in de lagere functies met, in het verlengde daarvan, doorstro mingsmogelijkheden naar hogere". Mensen met een hogere beroeps opleiding (heao'ers) maken de beste kansen op een baan in het verzeke ringswezen. Tegelijkertijd vermin deren de kansen voor mensen met een mavo-opleiding. Onderzoek van de Dienstenbond FNV heeft dat uitgewezen. Werden in 1987 nog 441 mavo'ers aangesteld of gezocht, vo rig jaar was hun aantal teruggelo pen tot 20. Aan heao'ers werden er in 1987 een kleine 330 gezocht of aangesteld, in 1989 waren het er 344. In alle opleidingsgroepen onder het hbo daalden trouwens de getal len. Het aantal aangestelde en ge zochte havo'ers zakte van 551 naar 410, het aantal vwo'ers van 467 naar 373, de categorie lbo van 184 naar 93, en het mbo van 447 naar 388. Zelf aan universitair afgestudeerden bleek minder behoefte: 282 in 1987, 270 in 1989, zij het dat in het tussen liggende jaar 1988 zich een wat gro tere behoefte voordeed: 310 (hbo 350, mbo 471, de andere sectoren la ger dan in 1987). In de knel Juist in de lagere regionen dreigen banen in de knel te komen. Zo is het Assurantie Data Netwerk (ADN) in opkomst. Veel verzekeringsaanvra- gen worden daarmee afgehandeld zonder dat er bij de verzekerings maatschappijen nog een mensen hand aan te pas komt. De functie van degeen die de eenvoudige ver- zekeringsaanvragen bekijkt en ac cepteert (of afwijst), zal in het nieu we systeem door de computer wor den vervangen. Maar ook al het ad ministratieve werk dat er bij hoort, tot het archiveren van de pólis toe. Ramak bepleit een opleidingssys teem waarbinnen voor deze mensen scholingsmogelijkheden bestaan om zich te bekwamen voor een ho gere functie. Met waardering praat ze over de opleidingen bij Delta Lloyd. Daar bestaat een modulen- systeem. Dat maakt het ook voor het personeel overzichtelijk welke opleidingseisen voor bepaalde functies gelden en welke oplei dingsmodulen moeten worden ge volgd om aan de kwaliFicaties te vol doen. En de baan die er bij hoort, is er dan ook. Veelal echter geeft de verzeke ringsbranche er echter de voorkeur aan mensen in dienst te nemen die al van het gewenste niveau zijn. Waarbij de eisen trouwens ook steeds hoger worden opgeschroefd. "Vergelijk het maar met de kassière in de supermarkt, van wie minstens een havo-diploma of zelfs meer wordt gevraagd". Volgens Ramak geen reele zaak meer. De verzekeraars volgen Ramak niet bepaald in haar redenering. Wij zijn niet verantwoordelijk voor het basisniveau aan opleiding. Maar, vindt Ramak, ze zouden wel kun nen zorgen voor een opleidingssys teem waarmee ze hun eigen mensen voor de diverse taken in de maat schappijen geschikt maken. En zo zou het ook kunnen met mensen uit de doelgroepen die de Diensten bond graag weer een kans zou zien krijgen in het bedrijfsleven: langdu rig werklozen, mensen uit ethni- sche minderheden. De gesprekken over de cao vopr het verzekeringswezen zijn eigenlijk net begonnen. Aan echt onderhan delen is men in de eerste twee ron den nog niet toe gekomen. Dat zou vandaag moeten gebeuren. Wat Ra mak betreft worden de bedden eens stevig opgeschud, want de bedrijfs tak is aan een opfrisser toe, vindt ze. Algemeen zijn uit peilingen on der het personeel klachten naar vo ren gekomen over stress en overma tige werkdruk. "De maatschappijen hebben hun personeelsbestanden steeds krap gehouden (bij elkaar zo'n 37.500 mensen), maar het werk is wel fors toegenomen. Nu is een deel daarvan wel afgewenteld op de automatisering maar de rest kwam toch op het bord van de mensen". "Daarbij komt dat in nogal wat bedrijven de afdelingen zijn gebon den aan bepaalde taken en budget ten. Meer werk met hetzelfde aantal mensen leidt onherroepelijk tot een geringere tolerantie onder elkaar. De een kan wat meer aan dan een ander, maar dat wordt minder ac ceptabel wanneer ieder op zijn te nen moet lopen om aan de vereiste resultaten te komen. En dat gebeurt niet alleen wanneer er extra storm schade af te handelen is.- Dat kweekt spanningen, vooral bij de leidinggevenden". In de nieuwe cao wil Ramak maar willen ook de andere bonden die bij de onderhandelingen betrokken zijn regels opgenomen zin die aan dat ongenoegen een einde kunnen maken. Ze geeft onmiddellijk toe dat mensen bij verzekeringsmaat schappijen niet de meest revolutio nairen zijn. "Het is een rustig volkje, maar ook voor die mensen zijn er grenzen". Ondertussen loopt het aantal vakbondsleden onder het verzekeringspersoneel snel op. Ruim 20 procent is georganiseerd, de bond van Ramak schreef in fe bruari weer 100 nieuwe leden in. Azijngiganten door fusie naar Europese top GULPEN (GPD) - De Gulpen- er Azijn- en Mosterdfabriek bv en de grootste concurrent, Azijn- en Limonadefabriek De Burg bv in Heerhugowaard, gaan fuseren. Door deze samenwerking ont staat een holding die éën van de grootste azijnfabrieken van Eu ropa wordt. In de mosterd- en azijnfabriek in Gulpen werken tien mensen. Gulpener heeft de azijnmerken Keukenmeisje en Tromp Rueb en mosterd van Galouppe en Limburgse Mos terd. De jaaromzet bedraagt bij na vier miljoen gulden om. De fabriek van De Burg in Heer- hugowaard is een moderne on derneming met 35 werknemers. TOERISME Het uitgaand toe risme en zakenverkeer via reisbe- middeling blijft groeien. Naar schatting heeft deze sector vorig jaar een omzet gekend van zo'n elf miljard gulden. Hiervan blijft onge veer vier miljard in Nederland. Dit maakte staatssecretaris Bukman van economische zaken gisteren be kend tijdens een ledenvergadering van de ANVR-reisorganisatoren in Bunnik.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5