VS sluiten actie tegen niet uit Van den Broek tegen Duitse neutraliteit Jeruzalem wordt obstakel in vredesproces 'De situatie wordt onhoudbaar Kritiek op haast Kohl met monetaire unie DDR-burgers willen wel stemmen, maar niet tellen DONDERDAG 8 MAART 1990 PAGINA 23 'Nieuwe produktie strijdgassen' WASHINGTON (GPD/AP) - De Verenigde Staten sluiten militair ingrijpen in Libië niet uit als reactie op de hervat ting van de produktie van chemische wapens door dat land. Woordvoerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater heeft dat gisteren gezegd. De Libische regering heeft gisteren de berichten ontkend dat in de omstreden chemische fabriek in de plaats Rabta strijdgassen worden geproduceerd. BAYRUT - Een jongetje speelt tussen hopen afval in een met kogels door- vanmorgen vroeg aan de rand van de door Israël uitgeroepen veiligheids- zeefde auto in de 'Libanese hoofdstad Bayrut. De rust. in de zwaar gehaven- zone in Zuid-Libanon vijf gewapende mannen gedood. Het incident zou de stad leek na de hevige gevechten tussen de troepen van generaal Aoitn en zijn gebeurd bij een controlepost van Israëliërs en hun Libanese bondgeno- Samir Geagea enigszins weergekeerd. Israëlische t roepen hebben echter ten ten noorden van Hasbaya. Aan Israëlische zijde liep niemand letsel op. (foto AFP) Volgens de Libiërs worden de be schuldigingen juist nu geuit om "een sfeer van verdenking te schep pen" om daarmee de pogingen van Libië en andere Arabische landen om tot eenheid te komen, te door kruisen. Libië is in onderhandeling met Sudan over de vorming van een gemeenschappelijke staat. Libië houdt staande dat in de fabriek, die via omwegen met Westduitse steun is gebouw, uitsluitend medicijnen worden gemaakt, maar aan die ver klaring wordt vrijwel nergens ge loof gehecht. Verleden maand zei den Westduitse politici dat er in de fabriek al voldoende gifgas is gepro duceerd voor zo'n duizend artille riegranaten. Fitzwater zei dat de Amerikanen' ervan overtuigd zijn dat in de che mische fabriek bij het Libische plaatsje Rabta, 10Ö kilometer ten zuiden van Tripoli, op bescheiden schaal mosterd- en zenuwgas wor den gemaakt. In 1988 zeiden dé Amerikanen dat de fabriek, die toen nog niet eens helemaal af was, be doeld was voor de fabricage van gif gassen. Er wordt ook al op kleine schaal zenuwgas gemaakt, zeiden de Amerikanen toen. Maar de Libi sche leider Gaddafi ontkende dit al les ten stelligste. Volgens de Amerikanen staakten de Libiërs destijds, na de beschuldi gingen uit Washington, ook' de werkzaamheden aan de fabriek. Maar nu is volgens Fitzwater de pro duktie van gifgassen weer hervat. Volgens Westduitse bronnen is ge noeg zenuwgas gemaakt voor dui zend granaten. Fitzwater zei hierover gisteren: "Rabta is gevaarlijk, en wordt steeds gevaarlijker. Dat maakt ver hoogde internationale werkzaam heid bij Libische aankopen noodza- OOST-BERLIJN (DPA) - Bij de eerste vrije verkiezingen in de DDR op i8 maart dreigt er een tekort aan tellers te zijn. Tot nu toe heeft zich slechts de helft van de benodigde 155.000 vrij willigers zich gemeld. "Mis schien dat de eerste stemmers wat langer kunnen blijven om bij het tellen te helpen", aldus De Israëlische regering van natio nale eenheid verkeert op dit mo ment in een diepe crisis over de vraag of en hoe er met de Palestij- nen moet worden gepraat over ver kiezingen in de door Israël bezette i gebieden. Centraal staat het Ameri- I kaanse plan-Baker, waarmee de Ar- beiderspartij van Shimon Peres wil I instemmen maar de Likud van pre- i mier Shamir niet. Palestijnen uit het door Israël ge annexeerde Oost-Jeruzalem beplei ten hun zaak met net zo veel kracht als de Israëliërs. Zij zeggen dat Je ruzalem de hoofdstad van een toe komstige Palestijnse staat moet worden. kelijk, en vraagt om krachtige po gingen om de operatie van Rabta te stoppen". Hij wilde niet zeggen wat hij met 'krachtige pogingen' be doelde, maar maakte duidelijk dat militair optreden een van de opties Tegelijkertijd zei Fitzwater ook dat de Amerikaanse regering hoopt dat de internationale gemeenschap waakzaam genoeg is om Libië de ru we materialen te onthouden die het nodig heeft om de gifgassen te ma ken. In april 1986 bombardeerde de Amerikaanse luchtmacht de Libi sche steden Tripoli en Benghazi. De reden was de Libische steun bij ter roristische aanslagen, zoals een door veel Amerikaanse militairen bezochte discotheek in West-Ber- lijn. Zowel mosterdgas als zenuwgas sen zijn ontsproten aan het Duitse oorlogsvernuft. Mosterdgas, een middel dat tot ernstige verminking van de huid lijdt, werd op grote schaal gebruikt in WO I, Zenuwgas sen, die het zenuwstelsel verlam men, werden ontwikkeld in nazi- Duitsland, maar zijn niet op het slagveld van WO II ingezet. Chemische wapens worden be schouwd als de "atoombom" voor de arme landen omdat ze goedkoop en makkelijk te produceren zijn. Li bië is een van de ongeveer 10 landen die chemische^ wapens bezitten. De VS en de Sovjetunie voeren een ge zamenlijke campagne voor een to taal verbod op chemische wapens, maar president George Bush heeft besloten twee procent van de Ame rikaanse chemische wapens te be houden zolang de landen die nu chemische wapens bezitten niet be reid zijn zich aan het verbod te on derwerpen. het hoofd van de verkiezings commissie Petra Blass. En an ders moeten volgens haar de kiezers maar verplicht worden een handje te helpen op een van de 22.000 stembureaus. Het pro bleem is ontstaan omdat de bij de vorige verkiezingen aange wezen tellers wegens massale fraude uit hun functie zijn gezet. oorlog van 1967 het Arabische deel van Jeruzalem. Samen- met de Westoever van de Jordaan werd Oost-Jeruzalem op Jordanië ver overd, Israël annexeerde daarna Oost-Jeruzalem en verklaarde Jeru zalem tot "eeuwige hoofdstad" van de joodse staat. Voor de joden is Jeruzalem hun heiligste plaats. Door de geschiede nis is de stad het middelpunt van het jodendom geweest. Ook is Jeru zalem, de stad die koning David tot de'hoofdstad van zijn rijk maakte, de plaats van twee verwoeste tem pels. Voor de islamieten is Jeruza lem na Mecca en Medina, de derde heilige stad. In de 'oude stad' liggen de Al-Aqsa en de Rotskoepel-mos kee. Beide bedehuizen liggen op de WARSCHAU/BONN (GPD/AP/Rtr) Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft gisteren afwij zend gereageerd op de eis van Sov jet-president Gorbatsjov dat het verenigde Duitsland een neutrale staat moet zijn. "Ik vraag mij af of Gorbatsjov hiermee niet de oplos sing voor het Duitse vraagstuk no deloos compliceert", aldus Van den Broek tijdens een driedaags bezoek aan Polen. De minister meent dat de Bonds republiek en de DDR na de eenwor ding aan de Navo verbonden moe ten blijven. Het Westen is er niet op uit voordeel te halen uit de Duitse eenwording, zei Van den Broek. "De legitieme belangen van de Sov jetunie zullen dus wel degelijk in beschouwing worden genomen. Maar de Sovjet-wensen mogen er ook niet toe leiden dat eenzijdig na deel voor het Westen ontstaat. En dat zou onmiskenbaar het geval zijn als het ene Duitsland geen lid van de Navo zou zijn", aldus de minis ter. Van den Broek zei niet te kun nen beoordelen of Gorbatsjov de oplossing van het Duitse vraagstuk wil vertragen. Positief was Van den Broek over de uitspraken van de Duitse bonds kanselier Kohl, die de erkenning van de Poolse westgrens deze week loskoppelde van de eis aan de Polen af te zien van herstelbetalingen en bescherming van de Duitse minder- plaats waar een van de vroegere joodse tempels stond. Van deze tempel rest slechts de westelijke muur, de beroemde Klaagmuur. Na de proclamatie van de staat Is- raëlin 1948 werd Jeruzalem ver deeld tussen Arabieren in het oos ten en joden in het westen. Tussen hen lag een strook niemandsland. Beide partijen droomden van het bezit van de hele stad. Zo werd de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) opgericht op de Olijfberg. Israël nam na 1967 snel maatrege len om permanente controle over de stad te verkrijgen. Rond de 140.000 Palestijnse inwoners van Oost-Je ruzalem werden Israëliërs gehuis vest. Op dit moment wonen circa heid in Polen te garanderen. Ook zijn Poolse gesprekspartners, mi nister van buitenlandse zaken Sku- biszewski en premier Mazowiecki, zien de recente uitlatingen van Kohl "als een stap in de goede richting". De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl is vandaag naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel vertrokken om met de kleinere lid staten van het bondgenootschap te praten over de politieke en militaire aspecten van de Duitse eenwor ding. Met het gesprek geeft Kohl toe aan klachten van de kleine NAVO- landen dat zij buitenspel dreigen te worden gezet bij de onderhandelin gen over de Duitse eenwording. Volgens NAVO-secretaris-gene- raal Wörner wijst Kohls bezoek "op het belang dat hij hecht aan consul tatie met alle bondgenoten". Vol gende maand zal naar verwachting een speciale vergadering worden belegd van de NAVO-ministers van buitenlandse zaken over de stand van zaken bij het Duitse eenwor dingsproces. Sceptisch De meeste Westduitsers willen dat Kohl niet zo veel haast maakt met de hereniging met de DDR omdat zij bang zijn dat het samengaan met de oosterbuur hun hoge levenstan daard zal aantasten. Dit valt op te maken uit een aantal opiniepeilin gen die onlangs in de Bondsrepu bliek zijn gehouden. 115.000 joden in een ring rond de Palestijnen. Israëls Arbeiderspartij is in zijn streven naar vredesbesprekingen met de Palestijnen voorbijgegaan aan vragen rond de toekomst van Jeruzalem. Likud is echter onom wonden tegen welke rol dan ook voor inwoners van Oost-Jeruzalem bij de directe Palestijns-Israëlische besprekingen. Vorige week leek een doorbraak mogelijk met het compromis dat een Palestijn met zowel een woning in Oost-Jeruzalem als de Westoever aan het vredesoverleg zou mogen meedoen. Dat voorstel is nu op de achtergrond geraakt door de nieu we voorwaarden van Likud. Nog maar twee maanden nadat Duitsers van beide zijden van de grens gezamenlijk Nieuwjaar vier den boven op de Muur tonen peilin gen aan dat de euforie in de BRD begint af te nemen nu de mensen beseffen wat dat hen kan gaan kos ten. Zij blijken geenszins het en thousiasme van Kohl te delen over een zo snel mogelijke hereniging. De meerderheid van de Westduit sers is sceptisch, men vreest hogere belastingen en andere nadelen zo dra hun voortrazende economie ge koppeld wordt aan de zieltogende Oostduitse. Uit economische cijfers die woensdag werden vrijgegeven werd nog eens onderstreept hoe groot de kloof tussen beide landen is. Uit een opiniepeiling die dins dagavond werd bekendgemaakt op de Westduitse televisie blijkt dat 55 WARSCHAU Op de smalle trap pen naar het grauwe gebouw van de Nederlandse kanselarij in War schau staan enkele tientallen Polen te wachten voor een gesloten deur. De stemming is bedrukt. De stei gers die de trap overspannen, ma ken het er niet vrolijker op. De ma rechaussee in burger laat zo nu en dan een groepje mensen binnen. Het is niet bijzonder druk vandaag; er zijn dagen dat de rij meer dan honderd meter lang is. door Bart Jochems Binnen is het al even grauw. Ach ter twee loketten werken lokale en Nederlandse medewerkers van de kanselarij onder hoogspanning. Ou de kaartenbakken bevatten tiendui zenden pasfoto's en formulieren. Aan een bureautje worden met ge routineerde bewegingen Poolse paspoorten voorzien van stempels; zeven stempels voor elke pas. De vi- sumdienst Van de kanselarij draait op volle toeren. De afhandeling van visumaanvra- gen in Warschau is de laatste jaren een steeds terugkerend punt van discussie. Het duurt maanden voor dat een Nederlands visum wordt verstrekt en de Polen moeten er te veel voor betalen, menen critici. Kanselier Bakkers wijst die kritiek van de hand: "Het gaat er niet om dat we niet willen; we künnen ge woon niet", zegt hij over het ver snellen van de procedure. In 1988 verwerkte de kanselarij 39.633 visumaanvragen van Poolse burgers. Dat aantal steeg vorig jaar naar 65.720, leert de kaartenbak van Bakkers. En over de maanden janu ari en februari van dit jaar is een ver dere toename geregistreerd, met 33 procent. "De situatie wordt on houdbaar. In 1989 maakten de zes vaste medewerkers van de visa- BONN/OOST-BERLIJN/WAS- HINGTON (DPA/Rtr/UPI/AFP) - De Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl heeft gisteren forse waar schuwingen gekregen voor over haaste eenwording en doordrukken van een monetaire unie van zowel de Westduitse Richard von Weizs- acker als de Oostduitse premier Hans Modrow en Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze. Een delegatie van de Raad van Europa heeft met het oog op de grenskwesties in acht Oost- procent van de ondervraagden be zorgd is over een toekomstige her eniging. Bijna de helft (49 procent) vreest hogere belastingen en bijna tweederde (62 procent) is tegen een zodanige samensmelting van de beide munteenheden dat de Oost duitsers hun munt op een 1:1 basis kunnen inwisselen tegen de krach tige Deutschmark. Uit een gisteren gepubliceerd on derzoek blijkt dat velen romanti sche ideeën koesteren over een her enigd Duitsland maar dat weinigen bereid zijn economische offers te brengen voor een dergelijke een heid. Uit een in het blad Die Zeit ge publiceerde peiling blijkt dat 66 procent van de Westduitse burgers hereniging wil vertragen om hun hoge levenstandaard te waarbor gen. dienst 2600 overuren", illustreert Bakkers. In veruit de meeste gevallen slaagt de dienst erin binnen tien dagen na de aanvraag een beslissing te ne men. Op zo'n 85 procent van de vi sumaanvragen wordt door de kan selarij positief beschikt. Bij de ove rige 15 procent wordt een onder zoek ingesteld. Op grond van be paalde criteria, die Bakkers niet aan de grote klok wil hangen, pikken zijn medewerkers er formulieren uit. "Maar het blijft slechts een steekproef', aldus Bakkers. Zo'n onderzoek richt zich vooral op de persoon van de Nederlandse referent, die door de Poolse aanvra ger wordt opgegeven. De Nederlan der moet borg staan voor de kosten van levensonderhoud, als de Pool eenmaal in ons land is aangekomen. Ook de kosten voor de terugreis naar Polen kunnen op de referent worden verhaald. Tevoren dient de gemeentepolitie vast te stellen dat de Nederlander bereid is voor die eventuele kosten op te draaien. Maar in ongeveer 80 procent van de onderzochte geval len blijkt de Nederlander de Poolse aanvrager helemaal niet te kennen; laat staan bereid te zijn in de kosten van levensonderhoud en terugreis te willen voorzien. De aanvrager heeft eenvoudig een naam geprikt uit een Nederlands telefoonboek, waar levendig in wordt gehandeld in Polen. De gemeentepolitie meldt dat aan het ministerie van justitie, dat weer buitenlandse zaken inlicht. Twee maal per week rolt in Warschau een fax binnen met merendeels afwij zingen van visumaanvragen. De he le procedure moet binnen de be loofde tien dagen zijn afgewikkeld, maar er zijn zoveel schakels in de keten, dat vertraging regelmatig voorkomt. De Polen voor de loket ten in Warschau doen dan ook uit gebreid hun beklag over de maan den die zij moeten wachten op een beslissing. Pinochet en Aylwin oneens over leger Chili SANTIAGO (AP/ANP/IPS) - De Chileense president generaal Au- gusto Pinochet en diens opvolger Patricio Aylwin zijn gisteren in aan varing gekomen over de rol die de strijdkrachten in het democratische Chili moeten spelen. Pinochet moét de macht zondag overdragen. Pinochet en Aylwin spraken drie kwartier met elkaar in de woning van de aanstaande president in San tiago. De generaal zei na afloop dat het gesprek "erg prettig" was verlo pen, maar Aylwin verklaarde dat hij Pinochet had gewaarschuwd op het laatste moment geen wijzigingen aan te brengen in de status van de Chileense strijdkrachten, waardoor deze praktisch onaantastbaar zou den worden. De waarschuwing van Aylwin volgt op uitspraken van Pinochet waarin deze bezwoer zich te zullen verzetten tegen elke wijziging in de positie van de strijdkrachten onder het nieuwe bewind. Na zijn aftreden als president zal Pinochet aanblij ven als opperbevelhebber van de Chileense strijdkrachten. In deze hoedanigheid pleegde hij in 1973 een bloedige staatgreep tegen het bewind van de gekozen socialisti sche president Salvador Allende. Aylwin en Pinochet hadden ook een meningsverschil over de zeg genschap die de toekomstige minis ter van defensie zal hebben over de strijdkrachten. Pinochet wil dat de bewindsman alleen administratieve zaken afhandelt en geen politieke zeggenschap heeft over het leger. Aylwin zei de generaal erop te heb ben gewezen dat de strijdkrachten volgens de grondwet ondergeschikt zijn aan het ministerie van defensie. De verhouding met de strijd krachten zal naar verwachting een van de neteligste kwesties zijn voor de nieuwe president. Linkse partij en en mensenrechtenorganisaties die Aylwin hebben gesteund eisen dat officieren die de mensenrechten hebben geschonden voor de rechter worden gedaagd. Pinochet heeft bij herhaling laten weten dit niet te zul len toestaan. Hij waarschuwde in een bijeenkomst in de militaire aca demie voor "moeilijke tijden" die aanbreken, waarin de strijdkrach ten "waakzaam moeten blijven en meer dan ooit hun kracht en een heid moeten behouden". De Chileense Communistische Partij heeft gisteren een officieel verzoek ingediend om zich te laten inschrijven als legale politieke par tij. De communisten zijn altijd ver boden geweest onder de militaire dictatuur, die in maart wordt afge sloten als de democratisch gekozen Aylwin de macht overneemt. De communisten steunden de kandi datuur van Aylwin maar maakten geen deel uit van diens coalitie. Bakkers: "De goed-willenden zul len soms inderdaad lijden onder de kwaad-willenden". De Polen die 'kwaad' willen, melden op hun visu- maanvraag in Nederland vakantie te willen vieren. Maar honderden van hen gebruiken de drie maanden dat het visum geldig is om bij Ne derlandse tuinbouwers geld te ver dienen. Illegaal, want een werkver gunning krijgen ze niet. De kwaad-willenden blijven de trappen van de kanselarij bevolken, omdat het risico van een afwijzing kleiner is dan bij de visadiensten van andere ambassades. En de stroom goed-willenden zal evenmin afnemen, omdat Nederland de aan vragen sneller afhandelt dan 'con currerende' landen. De prijs voor een visum (f 48,50) is gelijk aan de kostprijs. Andere ambassades han teren ongeveer hetzelfde tarief. Voor een Pool met een gemiddeld inkomen blijft het duur: hij moet een half maandsalaris opzij zetten om het visum te kunnen betalen. Bakkers hoopt een aantal proble men op te kunnen lossen na de ver huizing van de kanselarij. In het nieuwe gebouw zal de computer zijn intrede doen. De administratie kan dan worden geautomatiseerd en er komt een directe computerlijn met het ministerie in Den Haag. Nu gaan de te onderzoeken aanvragen nog met de 'diplomatieke' post naar het departement. Voor de langere termijn mijmert Bakkers over een andere opzet van de procedure. Een Nederlandse re ferent meldt vooraf bereid te zijn een Poolse kennis te willen ontvan gen. Met een stempel van de ge meentepolitie wordt het formulier naar de Pool gestuurd. Die meldt zich bij de kanselarij in Warschau, waar vrijwel onmiddellijk een vi sum kan worden afgegeven. De rij voor Bakkers deur zou dan aanzienlijk korter worden: "Het is toch geen gezicht, dat al die mensen buiten in de regen moeten staan". Zesdaagse oorlog Israël bezette tijdens de Zesdaagse europese hoofdsteden vooral geconstateerd voor snelle ding. Von Weizsacker zei gisteren dat de Duitse eenheid niet zijn beslag moet krijgen door "eenzijdige eco nomische druk" van Bonn op de DDR. De president onderschreef daarmee de kritiek op het Duits- Duitse beleid van bondskanselier Helmut Kohl. "Duitsers kunnen niet alleen door een harde munt worden verenigd". De Oostduitse premier Modrow beschuldigde Bonn er gisteren van door middel van geruchten en door het opzettelijk laten uitlekken van gegevens de DDR onder druk te zet ten om snel in een monetaire unie met Bonn te stappen. "Het is een kwestie van eenwording, niet van Anschluss ofwel opslorpen". Kohl verwierp de kritiek: "Na de verkie zingen over tien dagen in de DDR is Modrow premier af, ik vind het niet zo belangrijk wat hij nu te zeggen heeft". JERUZALEM (Rtr) Jeruzalem is opeens naar voren gekomen als ob stakel in het vredesproces in het Midden-Oosten. De afgelopen jaren negeerden de Verenigde Staten de status van de stad, omdat die kwes-. tie bijzonder gevoelig is. De Ameri kaanse president, George Bush, maakte daar zaterdag een einde aan door de vestiging van joden in het Arabische Oost-Jeruzalem af te wij- Bush' woorden leidden tot pro testen in Israël en leverden nieuwe argumenten aan degenen die zeg gen dat onderhandelingen met de Palestijnen de joodse zeggenschap over de stad zullen aantasten. De controverse leverde ook nieuwe brandstof aan de schijnbaar onver zoenlijke tegenstelling tussen joden en Arabieren, die beiden de stad om religieuze, historische en politieke gronden voor zich opeisen. De Likud besloot aan instem ming onder meer de voorwaarden te verbinden dat Palestijnen uit het door Israël geannexeerde Oost-Je ruzalem zitting kunnen hebben in de Palestijnse delegatie, omdat Is raël daarmee zou toegeven dat Oost- Jeruzalem bezet gebied is. De Ar beiderspartij vindt dat onzin, maar is het wel met Likud eens dat Israël de volledige zeggenschap over ge heel Jeruzalem moet houden. Joden bij de Klaagmuur. Zowel joden als Palestijnen beschouwen Jeruzalem als e een obstakel is geworden voor de vredesonderhandelingen. i heilige stad, waardoor z Polen in de rij voor visum voor Nederland -

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23