LEIDSCH DAGBLAD Boeren massaal naar Den Haag NODIG! 'Te veel geld van tv-aeties gaat verloren door kosten' 'Winkels straks tot half zeven geopend' Peloton ME'ers naar Afsluitdijk gestuurd Noordzeelanden pakken vervuiling via lucht aan BELGISCH VOORDEEL JAMIN 5?5 Vrijlating gijzelaars onzéker Vakantie in eigen land meestal goedkoper I DONDERDAG 8 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39184 Prijs fl. 1,35 HILVERSUM (GPD) - Steeds vaker gaat er te veel geld dat tv-acties voor goede doelen opbrengen verloren door kosten. Het dagblad de Gooi en Eemlander, dat 10 grote inzame lingsprogramma's doorlichtte, stel de vast dat van de opgehaalde 300 miljoen gulden zeker 120 miljoen is opgegaan aan organisatie- en ande re kosten. Ook programmakosten zijn in een veel gevallen in rekening gebracht. De mediawet staat dat niet toe, aldus het Commissariaat de Media. De wet op de kansspelen zegt dat maximaal 40 procent van de op brengst als kostenpost mag worden afgetrokken. Maar steeds vaker wordt dit bedrag overschreden. Het Commissariaat van de Media is ge schrokken van de vele tientallen miljoenen die wegvloeien aan kos ten. Controleur Bruins van het Com missariaat vindt, dat justitie hieraan conclusies moet verbinden en ande re voorwaarden moet stellen voor charitatieve instellingen die samen met een omroep een actie voor een goed doel organiseren. Ook wil het Commissariaat overleg met het de partement van justitie. WD-kamerlid Hermans zal hier over vragen stellen aan minister d'Ancona. "Dat de financiële ver houdingen zo lagen heb ik nooit ge weten. Daanoor kan de regeling ook niet in het leven zijn geroepen". Ook CDA-media-specialist Beine- ma vindt dat er een betere naleving moet komen van de 40-60-verhou- ding. "Die mag niet meer overschre den worden". FNV kondigt acties aan DEN HAAG Winkels mogen door Dienstenbond CNV heeft overigens de weeks tot half zeven open blij- ingestemd met het plan. Winkeliersverenigingen in deze regio reageren niet erg enthousiast gisteren voorgesteld door een spe- op het voorstel. Voorzitter A. Slot ciale werkgroep. Het advies wordt mogelijk omgezet in een wetsvoor stel. De meeste partijen hebben het Alphense OMKA: "De ruiming van de sluitingstijden le vert de winkeliers geen hogere om- GRONINGEN/ASSEN/HAARLEM (GPD/ANP) - Uit alle delen van het land zijn van morgen duizenden akkerbouwers met tractoren aan de 'opmars naar Den Haag' be gonnen. Het verkeer werd daardoor op vele plaatsen een chaos. Met honderden tractoren trok ken akkerbouwers uit het n den vanochtend vaar het ve mei-punt Beilen. Vandaar kan de 'opmars naar Den Haag' be ginnen. De stoet trekkers zorgde voor grote verkeersproblemen op de doorgaande wegen. gestemd met het plan. Alleen de zet op. Het is alleen wat extra ser- FNV blijft zich verzetten. Deze vice aan de klanten". Slot betwijfelt bond heeft inmiddels acties aange- verder of het zin heeft winkels lan- kondigd tegen langere openingstij- ger open te houden op zaterdag, den. "Na drie uur 's middags loop het aantal klanten meestal hard terug". De werkgroep, waarin detailhan- Bestuurslid L. Palm van de winke- del, grootwinkelbedrijven, werkge- liersvereniging Haarlemmerstraat werknemers en consumenten juicht evenmin. "Het is een forse be- vertegenwoordigd zijn, was inge- lasting voor vooral de kleinere Ruim 150 Friese boeren die van morgen opnieuw de Afsluitdijk hadden geblokkeerd, reden rond 1 uur vanmiddag met vier tractoren naast elkaar over de E-lt) richting Amsterdam. Commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. De Wit gaf een peloton ME'ers op dracht om de orde te handhaven. Van het plan om de brug aan de Noordhollands kant open te draai en om de boeren de doorgang te be letten werd afgezien uit vrees voor ernstige ongeregeldheden. De Wit noemde de boerenacties onaanvaardbaar. Zijn collega Meyer in Drenthe dreigde vanochtend eveneens met maatregelen tegen de boeren. Als er om twee uur vanmid dag geen oplossing voor de impasse is gevonden, wordt ingegrepen, zo liet hij weten. Volgens commissaris van de koningin Vonhoff (Gronin gen) is de grens bereikt en moet de politie nu ingrijpen. Afgifte gestopt van rijbewijzen DEN HAAG (ANP) - De ge meenten kunnen met ingang van vandaag geen rijbewijzen meer afgeven. De blokkade van de Rijksdienst voor het Wegver keer in Veendam heeft tot ge volg dat de gemeenten geen in formatie meer kunnen opvragen die voor de afgifte noodzakelijk Gemeenten verkrijgen hun in formatie per beeldscherm van de rijksdienst. Tot nu toe wer den in Veendam de systeembe heerders van de computer wel tot het gebouw toegelaten zodat de noodzakelijke informatie de gemeenten normaal bereikte. De actievoerende akkerbou wers hebben die strategie echter gewijzigd, waardoor nu nie mand meer naar binnen kan. De actieleiding uit Groningen en Drenthe reageerde furieus op de mededeling uit Den Haag dat Braks Schiphol, de Rotterdamse rfetóff HTbln'dbmwslhap anHprp Hnplpn in Hp RanH. on Ho wnnrrittarc iron Ho Hrio contra. Minister Maij-Weggen (verkeer en Veel bewolking Veel bewolking. Vooral in het noorden enige regen. In de loop van de middag enkele opklaringen. Minimumtempe ratuur omstreeks 8 graden, middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Mati ge zuidwesten wind, overdag draaiend naar west en toenemend tot vrij krach tig, en aan de kust en in het Waddenge bied tot hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Veel bewolking. Van tijd tot tijd regen. Middagtcmperatuur ongeveer 11 graden. Na het weekeinde meer opklaringen en enige daling van 28 PAGINA'S Meer dan 1000 boeren uit Gronin gen en Drenthe blokkeerden gedu rende anderhalf uur de snelwegen in het noorden. Het konvooi met een lengte van 20 kilometer verza melde zich bij Beilen, waar wordt gewacht op de uitslag van het over leg tussen Braks en de Kamercom missie voor Landbouw en het daar op volgende Kamerdebat over de ten. landbouwperikelen. De massale trekkerstoet vormde het begin van de Operatie Trekvo gel die moet uitmonden in een blok kade haven en andere doelen in de Rand stad. In het gemeentehuis van Hoofddorp werd een crisiscentrum ingericht. Na overleg tussen de ge meente Haarlemmermeer, de pro vincie Noord-Holland, rijkspolitie en justitie werd bekend gemaakt dat een blokkade van Schiphol niet zal worden getolereerd. Het ministerie van werd vanmorgen door 200 trekkers opnieuw geblokkeerd. De boeren rekenen voor morgen op 7.500 trek kers in de Haagse binnenstad die pas zullen vertrekken als Braks met een acceptabele oplossing komt. Vanaf Zoetermeer trokken boze boeren op naar Het Binnenhof. Zo'n 25 graanboeren blokkeerden korte tijd de toegangsweg tot de Rotter damse luchthaven Zestienhoven. De landbouwers veroorzaakten een verkeerschaos in de omgeving van het vliegveld. Eerder op de ochtend reden pro testerende boeren met hun trekkers door Maastunnel in Rotterdam. In de grote drukte ontstond een ket tingbotsing. Na hun actie bij Zes tienhoven reden de boeren onder politiebegeleiding naar Bleiswijk. De boeren hebben het sein gege ven tot de grootste actie tot nu toe omdat zij zeer teleurgesteld zijn na het overleg gisteravond met minis ter Braks. Actieleider Willem Schaap zei vanmorgen dat de boe ren 'niet meer te houden' zijn, nu Braks heeft gezegd dat de boeren premier Lubbers in Hoogeveen ver keerd begrepen hebben. De boeren hadden gehoopt dat Braks eventue le extra financiële steun uit de EG landbouwpotjes 9 t/m 18 maart Dagelijks geopend van 10-18 uur. Do. 15 en vrij. 16 maart van 10-22 uur. Gratis pendeldienst volg borden Q RAI. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bi| NS s' steld door minister Andriessen 1 Economische Zaken. Hij hoopte hiermee een einde te maken aan de al meer dan tien jaar slepende dis cussie over de sluitingstijden. Het voorstel van de werkgroep is overigens een moeizaam tot stand gekomen compromis. Consumen ten-organisaties en grootwinkelbe drijven wilden aanvankelijk een veel verdergaande verruiming van de sluitingstijden. Winkeliers en winkelpersoneel daarentegen voe len eigenlijk weinig voor welke ver lenging dan ook. Vice-voorzitter H. van der Geest van de ondernemersvereniging KNOV spreekt desalniettemin van een 'buitengewoon evenwichtig' akkoord. De Dienstenbond FNV wijst het plan met kracht van de hand. De vakorganisatie is bang dat het gezinsleven van het winkelper soneel door de verruiming wordt 'ontwricht'. De bond houdt nog de ze maand actievergaderingen. De keiiers". WEEKAANBIEDING 6r. rok rok 129,- r Botermarkt 14 Leiden Brittenfokken super-pitbull LONDEN (DPA) - De Britse onderwereld heeft een nieuw wapen: de „bandog". Deze speciaal gefokte hond over treft zijn soortgenoten in agressie en kracht. Het dier, dat zo'n 60 kilo weegt, is een kruising tussen een Ameri kaanse pitbull, een buldog, een Rottweiler en een Rhodesi- sche dog. De Britse dierenbescher ming sloeg gisteren alarm ge zien de snel groeiende popula riteit van de bandog. Voor die renbeschermer Tim Wass is het dier „de verschrikkelijkste hond" die hij ooit heeft gezien. „Deze hond is alleen maar gefokt vanwege zijn agressivi teit. Het is een nachtmerrie. Ik kan een pitbull van 30 kilo al niet aan. Het vooruitzicht om met een afstammeling van 60 kilo te worden geconfron teerd. is huiveringwekkend", zegt Wass. „Het klinkt ongelooflijk. Maar als je Frank Bruno (de bekende Britse zwaargewicht boksen) in een kamer zou op sluiten met een bandog, zou al leen de hond eruit komen", al dus de dierenbeschermer. DEN HAAG (GPD/ANP) - De acht 'u— Noordzeelanden zijn gisteren in - s u?f.e Den Haag overeengekomen om de uitstoot van zeventien stoffen die via de lucht de Noordzee vervuilen, terug te dringen. In 1995 moet de toevoer met minstens 50 procent zijn teruggebracht. De uitstoot van vier stoffen die het ergst vervuilend zijn (dioxine, kwik, lood en cadmi- de voorzitters van de drie centra- le landbouworganisaties zijn hem todecorfêrentiTv de enige gesprekspartners. Schaap "Als er vandaag geen positieve ont wikkeling is, dan gaan we ook in het weekeinde door. Voor ons is de Randstad dan heel groot". zit, bleek tevreden over de eerste dag van onderhandelingen. Haar collega van milieu, Alders, viel haar bij door erop te wijzen dat de deel nemende landen nog niet eerder af- Braks verwerpt plan spraken hadden gemaakt over het terugdringen van stoffen die de zee Brusselse bonbons. Nu exn voordelige verwennerij. 500 gram J4t759.75 250 gram-ériT VERWENWINKEL Elke dag is 'n vervvendag bij Jamin. via de lucht vervuilen. Het staat overigens nu al vrijwel vast, dat Ne derland de afspraken niet zal kun nen nakomen waar het gaat om ko per en zink. Voor de stoffen die via de rivieren de Noordzee binnendringen, zijn gisteren de afspraken van de confe rentie drie jaar geleden in Londen verscherpt. Er is nu een lijst van 37 milieugevaarlijke stoffen waarvan de lozing met 50 procent of meer moet worden teruggebracht. Voor dioxine, lood, kwik en cadmium is opnieuw 70 procent afgesproken. De landen zijn niet ingegaan op de wens van Zweden en Denemar ken om af te spreken, dat in het jaar 2000 de uitstoot van de 37 stoffen in de Noordzee tot nul gereduceerd moet zijn. De vertegenwoordigers van de twee Scandinavische landen pleitten daar sterk voor tijdens de openingsceremonie van de confe rentie. In 1999 moeten de pcb's ge heel uitgebannen zijn. De dumping van het industrieel afval en het lozen van rioolslib stond vanochtend geruime tijd op de agenda. Volgens een Nederland delegatielid droeg het debat hier over een moeizaam en soms geïrri teerd karakter. Tijdens een schor sing van de vergadering, rond half twaalf, is gepoogd de definitieve tekst te formuleren over het afval en het slib. De algemene verwachting is dat de Noordzee-landen zullen in stemmen met een compromis-for mulering, waarbij Groot-Brittannie kan vasthouden aan de jaartallen 1992 en 1998. BONN Bij een brand in een Koreaans restaurant in Frankfurt zijn gis teravond 11 mensen om het leven gekomen en 7 zwaar gewond. De slachtof fers, onder wie een kind, zijn Duitsers en Amerikanen. De brand is ont staan door een gasexplosie. In het restaurant werd gekookt met behulp van gasflessen. Het restaurant lag op de eerste verdieping van een enkele etages tellend gebouw. Als gevolg van de enorme ontploffing werden enkele gasten en personeelsleden naar buiten geslingerd. De gewonden zijn voornamelijk die uit de ramen sprongen. (foto epaï BAYRUT (Rtr/AP) De pro-Iraan- se Revolutionaire Gerechtigheids- organisatie heeft tegengesproken dat de 17 gijzelaars in Libanon snel op vrije voeten komen. De groepe ring reageerde daarnee op de me dedeling van de Iraanse president Rafsanjani dat er snel een einde zal komen aan de gijzelaarskwestie in Libanon. Rafsanjani ontkende gisteren dat er onderhandelingen zijn geweest met Washington, maar herhaalde hij dat Iran zijn invloed om de gijze laars vrij te krijgen pas zal a den als de VS en Groot-Brittannië helpen bij de vrijlating van Iraanse gevangenen. Washington reageerde verheugd bij monde van regeringswoordvoer der Fitzwater. De Revolutionaire Gerechtig- heidsorganisatie, die vrijwel zeker twee Amerikanen gijzelt, stuurde gisteren een verklaring rond dat er geen enkele neiging bestaat de gij zelaars te bevrijden. DEN HAAG (GPD) - Vakantie in eigen land is doorgaans goedko per dan elders in Europ. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond onder bijna 2300 leden. Vooral kleine con sumpties, zoals een drankje op een terras, en dagelijkse bood schappen worden bijna overal duurder bevonden dan in Neder land. Van de landen waarover vol doende meldingen binnenkwa men om er een uitspraak over te doen, bleek men alleen Honga rije, Indonesië, Joegoslavië en Turkije goedkoper te vinden dan ons land. De Scandinavische lan den zijn veel duurder. Frankrijk, Groot-Britannië, Italië, Luxem burg, Zwitserland, Oostenrijk en - de druk bezochte Spaanse vakan- tiegebieden zijn iets duurder dan Nederland. Vergelijking met resultaten van voorgaande jaren leert dat vooral Spanje de laatste jaren fors duurder werd. Ook worden favo riete Spaanse oorden iets minder goed beoordeeld als het gaat om natuurschoon, bezienswaardig heden, dienstverlening, horeca Bijna een kwart van de deelne mers aan de enquête bracht de zo mervakantie in Frankrijk door. Nederland is 2de met 16 procent; Spanje en West-Duitsland delen met'elk 7 procent de 3de plaats. Bijna tweederde van de vakantie gangers gaat per auto; op afstand gevolgd door het vliegtuig met 23 procent, de bus met 5 procent en de trein met 4 procent. Tent en caravan zijn het popu lairst; 31 procent koos daar voor, 22 procent verbleef in een hotel, 18 procent in een bungalow of va kantiewoning en 12 procent in een appartement. Over het alge meen was men tevreden over het onderdak. Van de ruim 500 deelnemers die per vliegtuig reisden onder vond 39 procent vertraging op de heenreis en op de retourvlucht 42 procent. De Consumentenbond vindt dat deze vertragingen een permanent probleem zijn gewor den. De bond pleitte al eerder voor betere opvang van en infor matie aan de passagiers. Blijkens het onderzoek is daaraan nog on voldoende gedaan. óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15" Ik neem een jaarabonnement f 285 50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratisi (aankruisen wal van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar i Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 j

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1