LEIDSCH DAGBLAD 'Britten te traag met milieuplan' NODIG! Werkgevers krijgen boete voor ontslaan van wao-er Boeren: bemiddelaar mag beslist geen CDA'er zijn Middag-tv in nieuwe seizoen al om 12.30? Opnieuw uitstel over plan-Baker in Israël ikj^vérrassend ^uitpakken? WOENSDAG 7 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39183 Prijs f 1.1,35 Geen nieuwe kentekens als gevolg acties nummerborden Het is een nood- de sfeer van de Bijeenkomst maatregel. De blokkade van het ge- vanochtend als "zakelijk en open", bouw van Rijksdienst Wegverkeer Er waren hem wpe. inVeendam door protesterende ak- dende woord|nwisseüngen tussen kerbouwers, die al twee weken Arbeiderspartij en Likud. Verder duurt, verhindert de afgifte van ge- b]eek de Ljkud anders dan de Ar. wone kentekenbewijzen en num- beiderspartij> er niet van overtuigd merborden. Niemand kan het ge- d er s£elheid geboden is met het bouw in of uit. Het personeel werkt antwoord op het voorstel van minis- thuis of is tijdelijk ondergebracht in ter Baker Amsterdam. w - De Likud wil overeenstemming Inmiddels zijn enkele duizenden met dg Arbeiderspartij voor onder. van deze speciaal voor de gelegen- bandeiingen met een Palestijnse heid gemaakte nood-nummerbor- delegatie beginnen. Ze heeft daar- den verspreid onder de auto-dea- eBer(Jer deze week twee eisen Iers. De witte kentekenplaten zijn ste]d. Israë, moet opstappen bij het voorzien van een letter en vier cij- overleg zodra de pL0 zich met de fers. De schade als gevolg van de zaak Bemoeit en jnwoners van blokkade is nog niet bekend. Dat 0ost.Jeruzale^ mogen onder geen kunnen we pas overzien als de boe- beding stemmen bij toekomstige renacties voorbij zijn aldus een verkiezingen in de bezette gebie- woordvoerster van het ministerie den Maar de socialistische leider van Verkeer en Waterstaat in Den Shimon peres heeft laten weten dat ^g' n het niet mogelijk is om jarenlange nenLto's zöuSals gevolg van cte principiële meningsverschillen uit ragïargwirin^merrorVdeen Arbeidsparty zijn twee maanden geldig. DEN HAAG (ANP) - Greenpeace voert vandaag in de 8 Noordzee- kuststaten tegelijk actie in verband met de Noordzee-conferentie in Den Haag. In Delfzijl werd de afval- pijp van Akzo, die loost op het Zee havenkanaal afgesloten. De actie gericht tegen de vervuiling van Waddenzee en Eems werd uitge- Greenpeace-acties in acht Noordzee-landen voerd met het schip 'Sirius'. Volgens Greenpeace loost Akzo gechloreerde koolwaterstoffen in lucht en water. Greenpeace België koos samen met de collega's in Frankrijk de rivier de Leie als doel wit. Vanaf een 40 meter lange bark stopten actievoerders alle lozings pijpen langs dit gedeelte van de Leie symbolisch dicht. Telkens plaatsten zij voor de monding van het riool een levensgrote cham- pagnekurk. Verwijt Maij-Weggen op Noordzee-conferentie: DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wacht een bikkel harde confrontatie met de Britse milieuminister Patten. De bewindsvrouw, die de van daag in Den Haag begonnen Noordzee-conferentie voorzit, vindt dat de Engelse plannen om uiterlijk eind 1992 de dumping van chemisch afval en voor 1998 de dumping van onge zuiverd rioolslib in de Noordzee te stoppen veel te laat komen. HILVERSUM (GPD) Mid dagtelevisie moet op Neder land 1 en 2 met ingang van het nieuwe winterseizoen al om half een beginnen, in plaats van rond half vier zoals nu. De tv-directeuren van de omroe pen zien hierin een mogelijk heid om extra eoncurrentie te bieden aan de commerciële zender Véronique. Het NOS- bestuur beslist binnenkort over dit plan, waarna minister d'Ancona (wvc) nog haar goed keuring: moet geven. Het plan gaat uit van ver vroegde aanvangstijden van maandag tot en met zaterdag. Véronique begint Weliswaar pas echt om 4 uur met het jeugdprogramma Telekids, maar vertoont daarvoor al in het Nederlands ondertitelde buitenlandse series. Het plan gaat uit van een lange uitzenddag, vanaf half een, en een korte uitzenddag, vanaf half zes, voor iedere om roep (behalve voor de B-om- roepen EO en VPRO, die elk maar één uitzenddag hebben). Dat betekent dat op Neder land 2 op maandag, dinsdag en woensdag vroeg begonnen kan worden en de overige dagen op Nederland 1. Verschuiving van zendtijd kost geen cent extra. Vorige maand wees minister d'Ancona een aanvraag van de gezamenlijke omroepen om 478 uur en 24 minuten extra zendtijd af. Dat plan kostte 50 miljoen gulden extra per jaar. Veronica-directeur Rob Out staat samen met de VPRO sceptisch tegenover het plan. „Ik vind het een wat panische reactie. Men roept paniek op die gezien de kijkcijfers van Véronique absoluut niet nood zakelijk is.". Hij is overigens wel bereid loyaal mee te wer ken aan uitvoering van het plan. PEKING In een nieuwe poging om het vertrouwen van de bevolking te- I rug te winnen, is het Chinese leger gisteren begonnen aan de massale pro pagandacampagne 'Leren van Lei Feng', genoemd naar een modelsoldaat uit de jaren '60. Midden op straat knippen soldaten gratis haar en plakken fietsbanden. Gisteren werd ook bekend dat de Chinese .partijtop een paar maanden eerder dan gepland bijeenkomt om de gevolgen van de revoluties in Oost-Europa en de Sovjetunie te bespreken. (foto afp> TEL AVIV (GPD) - Het Israëlische zeiden na afloop van het overleg van kernkabinet heeft vanochtend nog vandaag dat ze pas na de kabinets geen besluit genomen over het plan bijeenkomst van zondag zullen be- van de Amerikaanse minister Ja- sluiten of ze in de regering van na- mes Baker voor onderhandelingen tionale eenheid zullen blijven. 1 met de Palestijnen over verkiezin- De discussie van vanochtend con- I gen in de bezette gebieden. Het zal centreerde zich op de vraag of uit de- zondag verder vergaderen en dan bezette gebieden gedeporteerde Pa- wordt ook een stemming verwacht, festijnen yertegen^oord^ers kun^ Ministers van de Arbeiderspartij zijn bij de Israëlisch-Palestijnse dialoog in Cairo, waarin het plan-Baker voorziet. Verder is gesproken over de deelname aan besprekingen en verkiezingen van Palestijnen met "een adres" in Oost-Jeruzalem. De Likud eist dat de Arbeiderspartij haar standpunt steunt dat inwoners van Oost-Jeru zalem op geen enkele wijze mogen worden betrokken bij het vredes- VEENDAM (GPD) - Er verschij- overleg. nen steeds meer auto's op de weg Minister van commUnicatie Gad zijn van speaale witte yacobi (Arbeiderspartij) omschreef met r De minister proostte op het succes van de tweedaagse conferentie met een glas bruin Noordzee-water: „Ik hoop dat dit water er snel beter uit ziet, want dit is niet te drinken." Maar de controverse tussen Groot- Brittannië, Frankrijk en België enerzijds en de andere Noordzee- staten anderzijds lijkt een succes bij voorbaat in de weg te staan. Minister Patten ontkende gister middag in Den Haag dat Groot-Brit- tannië achterop loopt bij schoon maak van de zee, zoals minister Maij onlangs de Tweede Kamer nog schreef. Toch komt 60 procent van de gevreesde pcb's die via de lucht het zeemilieu aantasten uit Enge land. Maij-Weggen hoopt een alge heel pcb-verbod tot stand te bren gen. 'Voor eens en voor altijd', zoals zij gisteren zei. Maar haar Britse colle ga heeft minder haast en wil wach ten op de resultaten van miljoenen investeringen waarmee de Britse industrie de Vervuiling van de Noordzee probeert tegen te gaan. Prins Claus die de conferentie vanochtend officieel opende zei dat de les die de vuile Noordzee leert duidelijk is: "Het is onverstandig te wachten met het stopzetten van lo zingen en stortingen van giftige stoffen totdat de wetenschap alle mogelijke schadelijke gevolgen op een rijtje heeft gezet". Hoewel de prins uitdrukkelijk verklaarde geen politicus te zijn konden zijn woorden worden opge vat als een duidelijk vermaning aan de Britten die zich weinig Milieu-activisten, uitgedost als Neptunus, demonstreerden vanochtend bij f en morgen de Noordzee-conferentie wordt gehouden. De politie arresteerde ee vernielingen. t Congresgebouw waar vandc man wegens het aanrichten i "de Noordzee gelegen laten lig gen. Claus prees de rol van de milieuorganisaties. Die organisaties waren bij het be gin van de conferentie nadrukkelijk aanwezig. Buiten de poorten van het Congresgebouw stonden talrij ke als .Neptunus' verklede mensen, die met spreekkoren en fluiten hun verontrusting over de vuile Noord zee onder de aandacht brachten. Aantal arbeidsongeschikten terugdringen Trendhopper meeneemmeubels en accessoires hebben we op voorraad. Dus je kunt vandaag nog verrassend uitpakken. Kom gauw! daarom eist de de Likud een duidelijk "ja" öp het plan Baker. trendhopper k DEN HAAG (ANP) - Werkgevers beidsongeschikte echter wordt ont- krijgen een boete voor het ontslaan slagen, dan moet een boete worden van wao-ers. Bij in dienst nemen betaald. van een arbeidsongeschikte wordt een premie uitgekeerd. Bedrijven met een laag ziekteverzuim mogen minder ziektewetpremie betalen. Dode vrouw (27) aangetroffen in Leidse flatwoning LEIDEN - De 27-jarige vrouw H. Kartal uit Den Haag is gisteravond dood in een flatwoning aan de Jac ques Urlusplantsoen aangetroffen. De Leidse politie houdt er rekening mee dat ze om het leven is gebracht, maar zelfmoord wordt niet uitgeslo ten. Het slachtoffer werd door haar broer, bij wie ze op dat moment ver bleef, levenloos op de grond gevon den. Dicht bij het lichaam lag een vuurwapen. De politie werd gisteravond om even voor zeven uur door de broer gewaarschuwd. Een rechercheteam begon direct een onderzoek en vond behalve het vuurwapen ook de kogel en de huls in de kamer. De vrouw kwam om het leven door een schot in de borst. Over de precieze toedracht van de zaak tast de politie nog geheel in het duister. Een voor lopig buurtonderzoek heeft nog niets opgeleverd. Japanse keizer nodigt Beatrix uit voor kroning DEN HAAG (GPD) - De nieuwe Ja panse Keizer Akihito heeft konin gin Beatrix en prins Claus uitgeno digd om op 12 november in Tokio zijn plechtige kroning bij te wonen. Ook heeft hij de koninklijke familie gevraagd om op 29 juni aanwezig te zijn bij het huwelijk van zijn jongste zoon, prins Aya. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is er nog geen beslissing ge nomen of de uitnodigingen worden aanvaard. De RVD verwacht niet dat een officieel bezoek van de ko ningin aan Japan tot grote opwin ding zal leiden. Akihito is de zoon de inmiddels overleden Hiro- regelen aangekondigd tal arbeidsongeschikten terug te bouw, met veel i dringen. Dat staat in de gisteren v schenen kabinetsreactie op DEN HAAG/LEEUWARDEN- /VEENDAM (GPD) - De actievoe rende boeren zijn bereid een bemid- ren hebben een voorkeur voor de vrijdag 17 maart af. Werkgeversor- PvdA'ers Wim Meijer en Schelto ganisaties, waaronder de wegver- Patijn of WD'er Hans Wiegel, res- delaar of bemiddelingscommissie pectievelijk commissaris van de ko- te accepteren om uit de impasse ningin in Drenthe, Zuid-Holland er met de regering te geraken. Het mag Friesland. Dat is het resultaat var 1 geen CDA'ër zijn. De boe- regionale afdelingsvergaderingen. Zacht weer Wolkenvelden. Vooral ook perioden met zon. pcratuur ongeveer 7 graden. Middag- temperatuur tussen 10 graden aan zee en in het Waddengebied tot 15 graden in het zuiden. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking. Af De acties zijn vandaag op diverse plaatsen in het land voortgezet. De blokkade van de luchthaven Eelde ging door, net als de afgrendeling het zuiden van de suikerfabrieken in Gronin- Minimumtera- gen. Honderddertig boeren vertrok- tijd rijp ken vanochtend naar het Rijks voerders, hebben al geklaagd de economische schade als gevolg van de boerenacties en vragen de overheid in te grijpen. In de Tweede Kamer zei premier Lubbers gisteren dat er een belo ning moet komen voor landen die rich houden aan produktiebeper- king in de landbouw, in de vorm van een extra EG-subsidie. De CBTB Veenkoloniën acht de de akkerbouwers om de vruchten te plukken van hun Computer Centrum in Apeldoorn, ties. Door de blokkades worden de r onder meer de salarissen v problemen van de akkerbouw vol- de ambtenaren en de wegenbelas- gens voorzitter A. Maarsingh, Doomsday Clock 4 minuten terug CHICAGO (AP) - De Dooms day Clock op de voorpagina van het Amerikaanse Bulletin voor Atoomwetenschappers is gisteren 4 minuten teruggezet. Hij staat nu op 10 minuten voor 12. De klok verscheen in 1947 voor het eerst op de voorpagi na van het tijdschrift en dien de als symbool voor het gevaar van een atoomoorlog. De wetenschappers hebben de klok teruggezet omdat ze van mening zijn dat de om wentelingen in Oost-Europa het risico op een atoomoorlog aanzienlijk hebben terugge bracht. In 1953 was bet gevaar volgens de wetenschappers het grootst. De wijzers ston den toen op 2 minuten voor 12. In dat jaar testten de VS met succes de eerste waterstof bom. Over de hoogte van de boete is ,en het nog niet eens: ieder bedrijf >u een gelijke boete kunnen krij- hito, die tijdens de Tweede Wereld- Staatssecretaris^Ter Veld (sociale gen of de boete wordt per bedrijfs- oorlog staatshoofd van Japan was. zaken) heeft onder meer deze maat- tak vastgesteld. Dat laatste zou Vier jaar geleden zag koningin voorkomen dat bijvoorbeeld de Beatrix af van een staatsbezoek aan onevenre- Japan na felle protesten van slacht- dig zwaar wordt beboet. Óm de klei- offers van de Japanse bezetting van ne werkgevers niet te zwaar te be- Nederlands-Indië. Ook bij de begra- stelïen die onlangs zijn gedaan door lasten zal de boete niet hoger zijn fenis van Hirohito vorig jaar was een werkgroep van werkgevers, dan vijf procent van de totale sala- niemand van het Koninklijk Huis werknemers en ambtenaren. De rislast. aanwezig, werkgroep is ingesteld nadat Ter Velds voorganger De Graaf de noodklok luidde over de alarmeren de groei van het aantal arbeidsonge schikten, dat hard op weg is naar het miljoen. De werkgroep adviseerde niet al leen meer aandacht voor maatrege len gericht op voorkoming van ar beidsongeschiktheid, ook moeten bedrijven het in hun portemonne merken als zij wao'ers in dienst hou den of nemen. Werkgevers die een arbeidsongeschikte in dienst ne men zullen daarom een bonus krij gen die gelijk is aan een aantal maal het bruto maandsalaris van de be trokken werknemer. Als een ar- Kangoeroe in VS krijgt pacemaker SAN FRANCISCO (AP) - In de dierentuin van San Francisco is begin deze week met succes een unieke operatie uitaevoerd. Drie hartchirurgen hebben in de nek van een kangoeroe een pacemaker geïmplanteerd. L)e zevenenhalf jaar oude Skippy lijkt de operatie goed te hebben door staan, zo zei een dierenoppasser van de San Francisco Zoo vandaag. ting worden verwerkt. In het Gro- Donderdag 8 maart zon op: 07.10 uur. zon onder: 18.31 maan op: 15.13 uur, maan ondc Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.57 en 13.38 uur; la ter: 08.45 en 21.56 uur. 26 PAGINA'S eua genomen door de politiek. De protesterende graanboeren moeten (jHZellM DCëmCUfifd inspelen op de opening die premier «1, O Lubbers heeft geboden. Maarsingh sprak gisteren in de ontwikkelin- Veendam een delegatie boeren toe. "De politiek verschuilt zich achter in Brussel en zegt dat anders kan. De oor zaak dat de boeren de straat op gaan, 'is niet alleen het EG-beleid. Het komt ook door de vele beloften die zijn gedaan en waarvan niets is r terechtgekomen", zo zei hij. de bank. tractoren deel aan een oefening van het 13de pantser infanterie batalion, Afhankelijk 06.06 gen in de politiek zullen vrijdag ca 1000 tractoren op de Nederlandse de besluiten snelwegen gaan rijden, teneinde het het niet ïwa" verkeer te vertragen. Dan volgt er een week van 'wapenstilstand', waarin minister Braks (landbouw) tijd wordt gegund een oplossing te bedenken. Het ultimatum loopt Veel klachten over lesvluchten KLM SCHIPHOL (GPD) - Inwoners van plaatsen rond Schiphol hebben de afgelopen dagen veel last gehad van lesvluchten van de KLM. In twee dagen tijd, aldus een woordvoerster van de Commissie Geluidshinder Schiphol, kwamen daarover 66 klachten binnen. De KLM houdt nog de gehele week trainingsvluchten met de DC- 10, de Airbus A-310 en de Boeing BOCHUM (AP) - Een gijzelingsactie 737. Tijdens deze vluchten wordt bij de Stadsparkasse in het West- geoefend op de start- en landings- duitse Bochum is vandaag zonder procedures. Daardoor vliegen de bloedvergieten beëindigd. De dader toestellen laag gaf zich over en de gijzelaars zijn on- zoveel mogelijk gedeerd. De dader "We proberen het buitenland te oefenen boven dunbevolkte gebie- lukte poging om de bank te beroven den. Alleen als het echt niet anders 7 mensen in gijzeling en verschans te zich in de klantenafdelh.6. oj ciale politie-eenheden omsingeld kan, bij voorbeeld als we toestellen niet lang kunnen missen, oefenen we op Schiphol", aldus een KLM- woordvoerder. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 J

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1