Beraad bouw-cao een uitputtingsslag Salarisadministratie? Buradï ABN gunstig gestemd door netto resultaat Reiswereld voert oorlog op grillige markt Weigering baan wordt gemeld bij uitkeringsorgaan KK verzoekt bescherming van geldlener ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGINA 7 Uitkomst overleg volstrekt onduidelijk UTRECHT (ANP) - Het informele beraad over de bouw-cao begint een lichamelijke en geestelijke uitputtingsslag te worden. Gisteravond laat had het actiecentrum van de bouwbonden nog niets vernomen over afronding van de gesprekken die in de ochtend wa ren begonnen. Een dodelijk vermoeide medewer ker van het actiecentrum kon gis teravond om elf uur nog geen kond doen van enig resultaat. Onderhan delingsvoorzitter Lammers was nog steeds in gesprek met de partijen. "Ik blijf nog een half uurtje en dan draai ik het licht uit", zei hij. "Dan vind ik het wel welletjes" De officië le woordvoerders van de bonden waren toen al naar huis. Niet duidelijk was of er ook maar enig resultaat zou worden geboekt. Lammers pleegde op een onbeken de plaats overleg, zonder dat zelfs LubbGTS maar bekend was met wie hij dat precies deed. Of de gesprekken van deze week zullen leiden tot een principe-akkoord of Slechts zullen uitmonden in een uitnodiging om het formele overleg te hervatten, is niet bekend. uit Bergam bacht stakende metselaars van een onderaannemer hebben toege voegd dat ze van het werk worden geknuppeld, zodra ze zich weer melden. De actievoerende bonden zullen vanwege de intimidatie van werk gevers vanaf maandag veel 'aan dacht' besteden aan bouwobjecten waar zij 'onderkruipers' noemen worden ingezet, alsmede stakers die door door hun werkgevers zijn gedwongen het werk te hervatten. Inmiddels heeft premier Lubbers verklaard dat het kabinet naar alle waarschijnlijkheid zal ingaan op de dringende uitnodiging van de vak centrales FNV en CNV om op korte termijn een overleg van de sociale partners bijeen te roepen. De beide vakcentrales hebben bij Lubbers op het overleg aangedron gen, omdat zij van mening zijn dat werkgevers zich niet houden aan de afspraken die vorig najaar in het ge meenschappelijk beleidskader door sociale partners en kabinet zijn gemaakt over arbeidsduurver korting. PALMDALE, CALIFORNIË Employees van Rockwell Corporation kijken well X-31 jet. Het is experimentele Jet Fighter. naar de nieuwe Rock- (foto AFP) DEN HAAG (ANP) - Konsumenten Kontakt heeft staatssecretaris Buk man (Economische Zaken) gisteren gevraagd het toezicht op, en de re gels voor professionele kredietbe middelaars/kredietgevers te ver scherpen. Dat kan op grond van de Wet op het Consumptief Geldkrediet, maar ook op basis van de nieuwe Wet op het Consumentenkrediet, zodra de ze in werking treedt. Volgens directeur Donia van Konsumenten Kontakt schort er veel aan de handelwijze, deskun digheid, informatieverstrekking en onafhankelijkheid van de krediet bemiddelaars, zo leert onderzoek van zijn organisatie. Een greep uit de conclusies van het onderzoek: discriminatie (men sen met een uitkering krijgen geen lening, buitenlanders betalen een veel hogere rente), misleiding in ad vertenties, wildgroei in provisie, koppelverkoop met verzekeringen en afwijkingen in contracten met wat telefonisch is overeengekomen, Gevoelig Hoewel de bonden steevast met ge sloten mond praten, laten de werk gevers helemaal niets van zich ho ren. Zij zitten met een achterban die absoluut niet over invoering van een 36-urige werkweek wil praten. Zelfs invoering op termijn of onde- re hele soepele voorwaarden ligt ui termate gevoelig. Bovendien weet het Algemeen Verbond Bouwbedrijf de aandacht van de centrale werkgeversorgani satie VNO op zich gericht. Die heeft in een interne notitie straf beloofd aan werkgevers die toegeven aan de vakbondseisen op het gebied van arbeidstijdverkorting. Vandaar dat Lammers met uiter ste voorzichtigheid moet schippe ren tussen partijen die zich nauw lettend in de gaten gehouden weten door hun achterbannen. Het over leg formeel of informeel— wordt in het weekeinde vermoedelijk wel voortgezet. Waar het toe moet lei den, weet niemand. De Bouw- en Houtbond CNV heeft gisteren bekend gemaakt dat op het actiecentrum van de bouw bonden steeds meer meldingen bin nen komen van stakers die op de een of andere wijze door hun werk gever onder druk zouden worden gezet. 'Europese aanpak bosbouw gewenst' BAARN (ANP) - Er is in Europa een gemeenschappelijke aanpak van de bosbouw nodig. Het is van groot be lang dat de EG voor een lange ter mijn een bosbouwstrategie vast stelt die de continuïteit van de bos sen waarborgt. Dat zei vice-voorzit- ter mr. F.H.J.J. Andriessen van de EG-commissie (dageljks bestuur) gisteren in Baarn op een symposi um ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan de Stichting Bos en Hout. De gemeenschap heeft voor de periode van 1989 tot 1992 een actie programma ontwikkeld. Hierbij heeft zij ongeveer 1,8 miljard gul den uitgetrokken voor bescher ming van bossen, bebossing van landbouwgronden, een betere ge bruik van bestaande bossen, bege leiding, organisatie en onderzoek. Andriessen gaf daarbij aan dat de bosbouw in sommige opzichten een degelijk alternatief kan bieden voor de huidige problemen in de graan- produktie. Nijpels Drs. Ed Nijpels is benoemd tot lid van de raad van advies van de Air Transport Association of the Netherlands (ATAN). Ook prof H.B. Roos is in deze adviesraad be noemd. Wisselmarkt België en Luxemburg hebben giste ren hun dubbele wisselmarkt afge schaft. De waarde van de frank wordt voortaan volledig door de vrije markt bepaald. Monetaire spe cialisten verwachten niet dat deze maatregel gevolgen zal hebben voor de positie van de munt. Akkoord Het zuivelbedrijf Melkunie en de Voedingsbond FNV hebben over eenstemming bereikt over de ver houding tussen het eigen transport en uitbesteding van vervoerswerk- zaamheden. De leden van cle.Ver- voersbond FNV hebben het ak koord gisteravond in Utrecht goed gekeurd. Randstad Randstad Holding (uitzendbureaus, schoonmaak- en beveiligingsdien sten) heeft vorig jaar bij een omzet van 2197 miljoen gulden een netto winst behaald van 65 miljoen. Ten opzichte van 1988 een toename met 45 procent. WASHINGTON/TOKYO RTR/UPI/DPA) - Het gaat de Verenigde Staten zo langzamer hand te lang duren voordat Ja pan zijn beperkingen op han delsgebied heeft opgeheven. Ja pan moet nu snel zijn markt op een doeltreffende manier open zetten, anders dreigen de span ningen in de handel tussen de VS en Japan uit de hand te lo pen. Dit brengt president Bush vandaag naar voren tijdens het handelsoverleg met de Japanse premier Kaifu in Palm Springs (Californië). Volgens Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen gaat het er niet om besluiten te nemen over afzonderlijke kwesties, maar meer om een po litieke stimulans die het han delsklimaat moet verbeteren. VS storen zich aan Japanse handelspolitiek Ongeveer een jaar geleden hebben Japan en de VS beslo ten om op ambtelijk niveau ge regeld overleg over hun handel te plegen. Sinds september is er driemaal overlegd, maar daar is tot nu toe niets uitgekomen. De VS vallen over het grote han delsoverschot van Japan, over het moeilijk doordringbare dis tributiesysteem en over de over heidsopdrachten aan uitslui tend Japanse ondernemingen. Tokyo van zijn kant verwijt de VS dat zij de spaarzin van de Amerikanen onvoldoende sti muleren en het tekort op hun begroting onvoldoende verklei nen. De VS zijn daardoor al te af hankelijk geworden van kapi taal uit het buitenland. Kaifu zal Bush wijzen op de Amerikaanse export naar Japan die ten op zichte van 1985 is verdubbeld tot een bedrag van 44 miljard dollar. Het tekort van ongeveer vijf-' tig miljard dollar dat de VS nochtans hebben in hun handel met Japan maakt tevens de helft van het totale tekort op de han delsbalans uit. Het is niet uitge sloten dat Washington zal be sluiten tegenmaatregelen te ne men, mocht Japan niet met dui delijke besluiten over de brug komen om de onderlinge handel te normaliseren. Arbeidsbureaus aan de slag met banenpools voor AMSTERDAM (GPD) "De stormen op rente- en valutagebied zijn nog steeds niet uitge woed. Wat dat betreft is 1989 geen gemakkelijk jaar geweest. Toch is onze netto winst met 14,7 procent gestegen tot 701 miljoen gulden. Wij vinden dat uiterst bevredigend". Dat zei de voorzitter van de raad van bestuur van de ABN Bank, mr. R. Hazelhoff, gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers. Per gewoon aandeel ging de winst 2,90 gulden (2.80 in 1988). Als gevolg met 7 procent omhoog van 5,57 gul- van de turbulente ontwikkelingen den tot 5,96 gulden. Voorgesteld op de geld- en kapitaalmarkt heeft wordt een dividend uit te keren van de lange rente (voor vermogensti- angduiïg werldozen DEN HAAG (ANP) - Het ar beidsbureau zal een werklo ze die een baan in een banen pool weigert melden bij de instantie die zijn uitkering verzorgt. Dat staat in de con cept-overeenkomst die werkgevers, vakbeweging en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) hebben gesloten om zeer moeilijk bemiddelbare werklozen na een heroriën- teringsgesprek aan een baan van 38 uur tegen het wette lijk minimumloon te helpen. Over de wenselijkheid van een kor ting op de uitkering bij weigering van een aangeboden baan wordt in de concept-overeenkomst, waar over de achterbannen van de be trokken partijen zich nog moeten uitspreken, geen oordeel geveld. Eind maart komen de partijen op centraal niveau, in de CCBA een voorloper van het landelijke be stuur van de arbeidsbureaus-nieu- we-stijl bijeen om het akkoord eventueel bij te stellen en er een de finitieve status aan toe te kennen. De mogelijkheid van amendering spitst zich toe op zowel die sancties als op de vraag of er meer mag wor den betaald dan het minimum-uur loon. De FNV vindt dat voor een baan waarvoor normaal een cao van kracht is met een boven-minimaal loon die hogere vergoeding moet worden gegeven, zo blijkt uit de concept-overeenkomst. De werkne mer van de banenpool gaat dan wel minder dan de gebruikelijke 38 uur werken, waardoor zijn beloning uit eindelijk toch op het wettelijke mi- nijnum-loon terecht komt. Financiering Nadrukkelijk is bepaald dat de 30.000 banen van de pools waarop voor 1994 wordt gemikt niet ten koste mogen gaan van normale ar beidsplaatsen. "Plaatsing vanuit de banenpools kan slechts plaats heb ben op boventallige functies", zo is afgesproken. Een belangrijke rol bij het verwezenlijken van die garantie wordt toebedeeld aan de regionale besturen van de arbeidsbureaus, waarin werkgevers, vakbeweging en gemeenten het voor het zeggen hebben op gelijkwaardige basis. Die regionale besturen moeten con crete afspraken maken over toet singsprocedures, teneinde concur rentie- respectievelijk budgetver valsing en verdringing te voorko men, zo is overeengekomen. De financiering van de banen pools is goeddeels rond, zo blijkt, al zijn diverse inkomstenbronnen (in- leenvergoedingen, doorstromings- gelden, overige bijdragen van de ar beidsbureaus) vooralsnog niet ge specificeerd. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat over dienstverlening door mensen uit de banenpools geen btw zal worden geheven. De uitwerking van de afspraken wordt goeddeels overgelaten aan de regionale besturen van de arbeids voorziening en de gemeenten. De regionale besturen, met werkgevers en werknemers, coördineren en toetsen het beleid. De gemeenten zijn belast met de oprichting en in standhouding van de arbeidspools. Daarbij wordt aangesloten bij de structuur van het jeugdwerkgaran tieplan. Dat houdt in dat de uitvoe ringsorganisatie zowel een gemeen telijke instelling kan worden als een zelfstandige instelling onder super visie van de gemeente. De kosten per geplaatste deelne mer in de banenpool belopen circa 36.000 gulden per jaar. De kale loon kosten maken daarvan 31.500 gul den uit. Daar komen gemiddeld 1.200 gulden aan reis- en overige Uitgespaard Dat geld komt uit uitgespaarde uit keringen (15.600 gulden rijks- en 1700 gulden gemeentelijk deel), startsubsidies (rijk 5000, arbeidsbu reau 2500 gulden) en premievrijstel ling (5300 gulden). Het restant van het geld moet komen uit onder meer inleenvergoedingen en overi ge bijdragen van de arbeidsbu- Om de ruim vijf mille van de pre mievrijstelling krachtens de wet Vermeend-Moor binnen te halen zal die wet moeten woiden gewijzigd. Op de anti-cumulatiebepaling (geen andere subsidie als premievrijstel ling wordt gegeven) zal voor de ba nenpools een uitzondering moeten worden gemaakt. SCHIPHOL De Nederlandse touroperators hebben de laatste drie weken zo'n honderdduizend gereserveerde vliegtuigstoelen te ruggeven aan de drie chartermaat schappijen. Vooral het toerisme naar Spanje zakt deze zomer als een kaartenhuis in elkaar. Met de kro kusvakantie vertrokken slechts 3 vliegtuigen richting Spanje. door Bill Meyer Tegelijkertijd heeft de strijd om de vliegreizenmarkt op het Verre Oosten al een slachtoffer geëist voordat het seizoen goed en wel is begonnen. Air Holland, dat nog maar veertien dagen geleden door middel van een persconferentie aankondigde de komende winter op het Thaise vakantie-eiland Phu ket te gaan vliegen (in samenwer king met A-Reizen), ziet van die operatie af. De strijd om de vliegreizenmarkt begon zich reeds af te tekenen op het moment dat Martinair ongeveer een maand geleden bekend maakte dat het vanaf november twee keer per week vluchten zou gaan uitvoe ren op Phuket. Niet lang daarna liet directeur John Block van Air Hol land weten dat hij zich ook op die markt zou gaan begeven, al hield hij wel een kleine slag om de arm. Tolenaars en Raadsheer van Sig- napore Airlines meldden deze week beiden dat Nederlandse charters op het Verre Oosten ongetwijfeld op een grote teleurstelling zouden uit lopen, omdat de markt nog veel te klein is. Raadsheer: "Onze vliegtui gen zitten vaak al half vol en dan ko men Air Holland en Martinair er nog eens een keer bij. Ik voorzie de zelfde toestanden als met Kenia, waarop zowel Transavia als Air Hol land vliegen. Maar als die charters toch doorgaan, dan ben ik niet te be roerd om een prijzenslag aan te gaan." Rampzalig Directeur Martin Schroder van Martinair verklaart de strijd uit rampzalige ontwikkeling van de rei zen naar het Middellandse Zeege bied. "In 1987 en 1988 groeide de markt (vanuit Schiphol) met zo'n tien tot veertien procent. Dan kun je je geluk niet op. Maar als ik na 25 jaar één ding geleerd heb, is het wel dat niets doorgroeit". Schroder heeft een simpele ver klaring voor het instorten van de Spaanse vakantiemarkt. "Ik ga ie der jaar met mijn vrouw een week naar Palma de Mallorca. Vorig jaar ben ik mij rotgeschrokken. On waarschijnlijke prijsstijgingen en een incorrecte bediening. Dat ver jaagt de toerist. Daarbij komt de toenemende criminaliteit, de rot zooi en de wildgroei in de bouw". Het wordt dus een moeilijk jaar voor de drie Nederlandse charter maatschappijen Martinair, Transa via en Air Holland. Schroder: "Onze concurrenten hebben gezien hun vlootsamenstelling beperkte moge lijkheden om de teruglopende be langstelling op te vangen. Peter Le- gro van Transavia heeft al publiek- lijk gezegd dat het een moeilijk jaar wordt. Hij kan met zijn vloot kleine Boeing 737's echter profiteren van de verwachte groei op Griekenland, Turkije en Tunesië. Hoe John Block van Air Holland met zes Boeing 757's uit de voeten wil, is voor mij een raadsel." Verre Oosten mogelijkheden om compensatie te zoeken voor Spanje. "Gelukkig hebben wij al lang geleden besloten onze aandacht over vier deelmark ten te verspreiden: het traditionele Middellandse Zeegebied, de inter continentale markt, de vrachtmarkt en het vliegen in opdracht van der den. Het merendeel van de vloot be staat uit vliegtuigen die in een mum van tijd van passagiers- tot vracht- kist zijn om te bouwen". "Dezelfde toeristen die twee jaar geleden nog naar Spanje gingen, zoeken de zon nu op in Florida en de Dominicaanse Republiek. Straks komen bestemmingen in het Verre Oosten en Mexico daarbij. Het prijs verschil tussen Spanje en de verre bestemmingen is niet zo groot meer", aldus Schroder. De totale winstbijdrage van de in stortende Middellandse Zee-markt is voor Martinair 'slechts' 22 pro cent. Schroder zegt niet ontevreden te zijn over de rentabiliteit van zijn bedrijf over 1989. "In 1990 krijgen we een tik, maar om die op te van gen gaan we onze andere deelmark ten stimuleren. De vooruitzichten voor het intercontinentaal vervoer zijn onwaarschijnlijk goed. We zit ten met een bezettingsgraad van ne gentig procent op Miami/Tampa en van 94,6 op de Dominicaanse Re publiek". De verre bestemmingen lijken vooralsnog de toekomst te hebben. Schroder verwacht veel van Cuba. Cuba wordt zijns inziens het vakan tie-eiland van de toekomst. Een voorgenomen dienst op Havanna is dit jaar nog vanwege de onzekere politieke situatie in Cuba in de ijs kast gezet. Maar hij heeft zich al la ten overtuigen dat wanneer de zaak genormaliseerd is, Cuba binnen twee jaar klaar zal zijn om de ver wachte toestroom van toeristen op te vangen. tels met een looptijd van meer dan twee jaar) een sterke stijging onder gaan. Daardoor is de zogenaamde rentemarge in het guldensrentebe- drijf, het verschil tussen de rente die de bank betaalt voor het aan trekken van geld en de rente die zij klanten in rekening brengt, gedaald van gemiddeld 2,5 procent in 1988 tot 2,3 procent vorig jaar. Het gevolg daarvan is dat onder meer de koer sen van de bankaandelen reeds eni ge tijd onder druk zijn komen 'te staan. Onder deze omstandigheden, vól gens de ABN van voorbijgaande aard, vindt de raad van bestuur het niet wenselijk bij de huidige beurs koers tot verdere uitgifte van nieu we aandelen in de vorm van stocjt- dividend over te gaan. Daarom -is besloten het slotdividend (1,50 gul den per gewoon aandeel, zijnde 2,90 gulden minus het reeds uitgekeerde interimdividend van 1,40 gulden) uitsluitend in contanten betaalbaar te stellen. Stroppenpot Het bruto resultaat, voor toevoe ging aan de zogenaamde stroppen pot en belastingen, steeg vorig jaar met 13,1 procent van 1,37 tot 1,55 miljard gulden. Dat was uitsluitend te danken aan het buitenlands be drijf, waar overal hogere resultaten werden behaald. De resultaten van het Nederlands bedrijf waren nage noeg gelijk aan die over 1988. Het kredietvolume steeg hier volgens de raad van bestuur wel bevredi gend, maar de hieruit voortvloeien de stijging van de rente-opbreng sten werd meer dan gecompen seerd door de daling van de rente marge. Hoewel Hazelhoff zei dat een ver hoogde toevoeging (voorziening algemei genlijk niet nodig ABN-bestuur toch besloten de do natie aan de 'stroppenpot' te verho gen tot 570 miljoen gulden (vorig jaar 540 miljoen). Dat komt door de toegenomen kredietverlening en door het feit dat de economieën van met name Australië, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk 'aarzelen'. De post belastingen steeg met 42 miljoen tot 249 miljoen gulden. De belastingdruk was in 1988 en 1989 vrijwel gelijk, want tegenover een verlaging van de vennootschapsbe lasting stond onder meer het weg vallen van de vermogensaftrek en de WIR. Havenpersoneel voert wilde actie ROTTERDAM (ANP) - Personeel van de SHB, de arbeidspool in de Rotterdamse haven, heeft gisteren weer actie gevoerd tegen een voor stel van de directie om de werktij den van personeel dat aan de ECT wordt uitgeleend, aan te passen. Ruim tweehonderd personeelsle den legden rond het middaguur het werk neer. De SHB-t de VAR sico's) ei- heeft het de uitslag vernietiging een enquête, 1100 leden van de stukgoe^- pool werd gevraagd in te stemmen met de gewijzigde aanvangstijden bij ECT. De Vervoersbond FNV begint maandag overigens zowel in de Rot terdamse als in de Amsterdamse ha ven een offensief tegen illegale praktijken. De 'Operatie Stofkam' richt zich vooral tegen de inzet van clandestiene arbeidskrachten. ADVERTENTIE Uw salarisadministratie is bij ons ingoede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Telefoon: 0172044301 behorend tot de Arenthals'Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7