Voorwaarden Bonn aan erkennen grens Mandela wordt vice-president ANC Paniek in DDR: Westduitsters willen hun huizen terug Westerse ideeën voor Chinese pers volledig taboe verldaard Sovjet-partij praat over staken plaatselijke controle Polen moet afzien van 11 ers telbetali n gen BONN/WASHINGTON (Rtr/AFP/AP) - De Bondsrepubliek is bereid de Oder-Neisse- grens tussen Duitsland en Polen te erkennen als Polen definitief geen Duitse herstelbeta lingen zal eisen. Dit heeft de Westduitse regering laten weten in antwoord op een Franse oproep om de grens onmiddelijk te erkennen. Polen heeft met "verbijstering1' gereageerd op deze nieuwe wending in de grenskwestie en dreigt nu juist wél schadevergoedingen te eisen. PEKING (AP) - Chinese journalis ten mogen nooit meer westerse ideeën verspreiden. Degenen die toch proberen het socialistische systeem in de Volksrepubliek te veranderen, zullen worden gestraft. Dat heeft de Chinese partijleier Jiang Zemin in een gisteren gepu bliceerde rede verklaard. Sinds de Chinese autoriteiten vo rig jaar juni met geweld een einde maakten aan de door de studenten in gang gezette democratiserings beweging is van hogerhand steeds meer aangedrongen op een "correc te rol" van journalisten. De rede van Jiang, die deze al op 28 november van het vorig jaar afs tak tijdens een bijeenkomst van journalisten die was georganiseerd door de propaganda-afdeling van de partij gedrukt het Volksdagblad. Alle andere kranten berichtten ook uitvoerig over de toespraak van Jiang. In zijn rede herinnerde de partij leider de journalisten eraan dat zij als spreekbuis van de partij dienen te functioneren en de beleidslijnen van de partij in hun berichtgeving op de voet dienen te volgen. "Van nu af aan mogen kranten, tijdschrif ten, radio- en televisiestations geen uiting meer geven aan bourgeois li beralisme", zo stelde Jiang. erd gisteren volledig af- Vorig voorjaar, toen de democra- de officiële partijkrant tiseringsbeweging steeds meer aan hang kreeg en dagelijks- vele tien duizenden mensen op het hoofdste delijke Tiananmen-plein samen stroomden. brachten de Chinese kranten uitgebreid verslag van de gebeurtenissen. Toen in juni een eind werd gemaakt aan de democra tiseringsbeweging was het tevens afgelopen met de voor Chinese be grippen vrije verslaggeving. over de betogingen hadden bericht. De partijleider betoogde dat deze kranten onder controle stonden van lieden die "bourgeois liberalisme" aanhangen en zich hadden laten ge bruiken om oppositie tegen de par tij en het socialistische stelsel te kweken. Jiang hekelde met name het libe rale blad World Economie Herald in Shanghai. Het blad is al sinds mei niet meer verschenen; volgens inge wijde zegslieden is het op last van de autoriteiten opgeheven. Vooraf gaande aan de massale betogingen van vorig voorjaar stond de World Economie Herald bekend om zijn weldoordachte artikelen over de ]eer noodzaak van politieke e sche hervormingen. ijelijk De voorwaarden die bondskanse lier Kohl stelt kunnen na de Oost- duitse verkiezingen op 18 maart worden opgenomen in een verkla ring van de twee Duitse parlement, aldus regeringswoordvoerder Die ter Vogel. Daarin zal Polen worden gevraagd zich te houden aan zijn verklaring van 23 augustus 1953, waarbij het land afzag van Duitse herstelbetalingen voor geleden oor logsschade. Daarnaast moeten de rechten van de Duitse minderheid in Polen wor den vastgelegd. "Een dergelijke verklaring van de twee vrijelijk ge kozen Duitse parlementen moet de basis vormen van een vredesver drag tussen de regeringen van Po len en het verenigde Duitsland", al dus de woordvoerder. Vogel herinnerde eraan dat Kohl afgelopen woensdag al voorstelde dat de twee Duitse parlementen de verklaring van de Westduitse Bun destag van 8 november 1989 zouden moeten overnemen. Die gaat niet verder dan de bepalingen dat Polen recht heeft op veilige en zekere grenzen, en dat Duitsland geen ter ritoriale eisen stelt, "nu niet, en in de toekomst niet". De Poolse regering is zeer ver baasd over de verbinding die Kohl legt tussen de grenskwestie en ga ranties voor de naar schatting 100.000 tot 200.000 Duitsers in Po len. Volgens regeringswoordvoer ster Malgorzata Niezabitowska houdt Polen zich aan de verplich tingen die zijn vervat in de geza menlijke verklaring van premier Tadeusz Mazowiecki en Kohl tij dens diens bezoek aan Polen in no vember. Zij herinnerde eraan dat Kohl toen ook garanties had toege- de eenwording i zegd voor de in de Bondsrepubliek ker schreef dat "de kwestie wonende Polen. Duitse vereniging en andere be langrijke thema's" in nauwe, ge- Wat Kohls eis om een bevestiging structureerde consultaties "binnen van de verklaring van 1953 betreft, het bondgenootschap" moeten wor- zei de woordvoerster dat Polen de den besproken, grenskwestie bewust niet met ande re zaken heeft vermengd. "Als de Bondsrepubliek zo nodig deze kwestie wil verruimen, dan zullen we schadevergoeding eisen voor de meer dan een miljoen Poolse bur gers die dwangarbeider in het Der de Rijk zijn geweest", waarschuw de zij. Polen en de Sovjetunie zagen op 23 augustus 1953 in gelijkluidende verklaringen af van Duitse herstel betalingen per 1 januari 1954. Dit "om de vorming van een democrati sche en vredelievende Duitse een heidsstaat te bevorderen". Maar ter wijl de Moskouse tekst het uitdruk kelijk over de DDR had, sprak de Poolse verklaring alleen van Duits land als geheel. De Poolse premier Tadeusz Ma zowiecki heeft gisteren bekend ge maakt dat hij later deze maand naar Parijs en Washington zal reizen. Hij wil hier steun verwerven voor zijn streven naar de Poolse deelname aan het zogeheten vier-plus-twee- overleg tussen de VS, de Sovjetu nie, Groot-Brittannië en Frankrijk enerzijds en de-Bondsrepubliek en de DDR anderzijds over de Duitse eenwording. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker heeft gisteren in een brief zijn ambt genoten van de Navo-lidstaten ver zekerd dat rekening zal worden ge houden met hun standpunten over MOSKOU (Rtr) - De aftocht van de 65.000 man sterke Sovjettroepen uit Mongolië zal in 1992 voltooid zijn. Dat heeft het officiële Sovjet-pers- Duitsland. Ba- bureau Tass gisteren gemeld. Mon- de Sovjetunie hebben de te rugtrekking vastgelegd in een over eenkomst, aldus de correspondent van Tass in de Mongolische hoofd stad Ulaanbaatar. Moskou maakte vorig jaar maart Sovjettroepen in 1992 uit Mongolië bekend dat het op korte termijn --- driekwart van zijn soldaten zou te- Tsjechoslowakije van het militair materieel vertrek ken een jaar later. De Sovjettroepen zijn sinds 1966 gelegerd in Mongo- rugtrekken uit Mongolië. De achter gebleven strijdkrachten zullen 1991 het land verlaten en de leger eenheden die toezien op de aftocht troepen. juli terug te trekken. Moskou onder handelt nog met Hongarije over het ertrek van de daar gestationeerde MOSKOU (AP) - Het Centraal Co mité van de communistische partij van de Sovjetunie buigt zich op 11 met het doorvoeren maart over de vraag of de controle hervormingen, van de partij over fabrieken en over heidsinstellingen in het hele land moet worden beëindigd. Het Sov- comité heeft plaats jet-persbureau Interfax heeft dat avond van de zitting gisteren bekend gemaakt. In februari verklaarde de partij- congres zal leiding zich bereid het machtsmo- keuring verlenen nopolie van de partij op te geven. Volgens hervormers zou dit op zich zelf echter een loos gebaar blijven de landelijke partij en heeft in aantal gevallen voorop gelopen belangrijke De bijeenkomst van het centraal de Een jongen maakt aan de oostkant v denburger Tor het v-teken. Terwijl de r i de Berlijnse Muur voor de Bran- guurlijk wordt geslecht, vliegen Polen en West-Duitsland elkaar in de ha- lur stukje bij beetje letterlijk en fi- ren over de kwestie van de Oder-Neisse-grens. „oto i het con- volksafgevaardigden. Het chting goed- i het partij- oorstel de macht van de president aanzienlijk te vergroten. Zodra de daarvoor benodigde grondwetswij- als niet ook de partijcommissies die zingingen door het congres zijn aan- in vrijwel alle fabrieken en andere genomen, en dat zal vermoedelijk instellingen in heel de Sovjetunie binnen een week na het begin van een controlerende functiè vervullen de zitting het geval zijn, zal Michail zouden worden ontbonden. Gorb; In Litouwen heeft de plaatselijke dent worden voorgedragen communistische leiding er al toe be- algemeen wordt verwacht, worden sloten de bemoeienis van partijle den met het beleid van instellingen als het ministerie van binnenlandse zaken, de KGB, de douane, het mi nisterie ministerie de post van presi- gekozen. Mijnwerkers in het Don-bekken in de Oekraïne zijn gisteren in sta king gegaan om hun eis dat de vol- justitie, het openbaar tallige plaatselijke leiding van de de gerechtshoven, te communistische partij moet op- beeindigen, zo meldde Interfax. De stappen, kracht bij te zetten. In twee communistische partij van Litou- mijnen werd gestaakt en in een mijn maakte zich i LUSAKA (Rtr/UPI/AFP) - Het ANC heeft gisteren de onlangs vrijgela ten zwarte leider Nelson Mandela gekozen tot vice-voorzitter. Waarne mend ANC-voorzitter Alfred Nzo heeft dat op een persconferentie in Lusaka bekendgemaakt. Nzo deel de mee dat Mandela, Walter Sisulu en Govan Mbeki toegelaten zijn tot het beleidsmakend Uitvoerend Co mité van het ANC. Sisulu en Mbeki werden gelijk met Mandela tot le venslang veroordeeld in de jaren '60 en iets eerder dan hij vrijgelaten. De ANC-leiding besloot op de tweedaagse vergadering in Lusaka ook dat zij haar hoofdkwartier zo snel mogelijk zal verplaatsen naar Johannesburg. Het ANC week in de jaren '70 noodgedwongen uit naar de Zambiaanse hoofdstad toen zij dende besprekingen te de regering voorafgaand handelingen over eei grondwet. Mandela benadrukte nog eens dat hij "elke rol zal vervullen die het ANC van hem verlangt". De delega tieleden en de datum van de eerste ontmoeting van beide afvaardigin gen moeten nog worden vastge steld en met links tot rechts hebben bij De Klerk onder- aangedrongen op het ontslag van Malan. De president kondigde echter in een speciale zitting van het parle ment aan dat hij het mandaat ver lengt van de Harms-commissie die de politieke moorden moet onder zoeken. "Ik ben op dit moment niet bereid verder te gaan", aldus De Klerk. De commissie zal ook de de i hankelijkheid van Kashmir zeker 49 mensen door legertroepen wer den doodgeschoten. Na de schiet partij marcheerden vele honderd duizenden mensen naar het kantoor van de VN-waarnemers in Srinagar, waarbij leuzen voor onafhankelijk heid geroepen werden. Geen proces Er komt geen proces tegen Harry Tisch, de vroegere leider van het eenheidsvakverbond van de DDR. Het vooronderzoek heeft onvol doende aanwijzingen opgeleverd voor een proces, aldus het persbu reau ADN die een mededeling van de rechtbank in Oost-Berlijn citeer de. Oud-politburolid Tisch werd er van verdacht gelden van de vak bond te hebben misbruikt. Oostblok-top Tsjechoslowakije heeft Hongarije en Polen voorgesteld om op 9 april een topconferentie te houden in Bratislava in Tsjechoslowakije. -De drie landen zullen besprekingen irking op het veiligheid en toenadering tot West-Europa. Schadevergoeding Bijna twintig jaar na het begin van de onderhandelingen over de kwes tie heeft de Sovjetunie ingestemd met een schadevergoeding van 5,8 miljoen Zwitserse franc voor Zwit- bezittingen die tijdens de december los werden werkonderbrekingen ge- houden. Ongeveer 1500 mijnwer- door Pretoria verboden werd, kers verzamelden zich voor het sinds president Frederik de Klerk hoofdkantoor van de partij in Do- de beweging begin februari legali- netsk. Ze droegen spandoeken seerde staat niets haar terugkeer waarop het aftreden van de partij- naar Zuid-Afrika in de weg. leiding werd geëist. Vierentwintig Volgens Mandela betekent het mijnwerkers zijn in hongerstaking feit dat hij nu vice-voorzitter is van de gegaan, die ze naar eigen zeggen pas het ANC "niet dat ik de delegatie zal leiden die met de regering gaat pra- gewilligd. Vorig jaar zomer hadden ten". Nadat president De Klerk de het Don-bekken op grote schaal vrijlating van Mandela en de legali- aantal verzetsgroe- Het ANC blijft bij haar eisen dat juistheid nagaan van Malans bewe ring dat de Namibische Swapo-lei- der Anton Lubowski een Zuidafri- kaanse agent was en dus nooit door het Zuidafrikaanse leger kan zijn vermoord. Malan heeft het bestaan toegege ven van een speciale legereenheid, het Burgerlijk Samenwerkingsbu- reau (CCB), dat verantwoordelijk Kashmir In Srinagar en andere steden- Indiase deelstaat Jammu-Kasthmir zullen beeindigen als hun is gisteren een uitgaansverbod inge steld, nadat donderdag bij een de- monstratie van moslims voor onaf- mijnstakingen plaats, die gingen sering de regering eerst de 44 maanden de noodtoestand moet opheffen en alle politieke gevangenen moet vrij laten voor zij bereid is met Pretoria te onderhandelen over hervormin gen van de apartheid. Doodseskaders President De Klerk heeft geweigerd zijn minister van defensie te laten vallen. Minister Magnus Malan wordt ervan beschuldigd het brein te zijn achter doodseskaders die te genstanders van het apartheidsbe wind vermoordden. De Klerk wil volgens velen de beschuldigingen gebruiken om de politieke controle over de Zuidafrikaanse veiligheids troepen te vergroten. Tevens lijkt hij Malan tijd te willen geven om zich te verdedigen tegen de talrijke beschuldigingen. Organisaties van Lubowski en de advocaat David Webster. De Klerk zei dat hij pas in januari, na verschillende onthullin gen over betrokkenheid van het le ger bij de doodseskaders, op de hoogte is gesteld van het bestaan van het CCB. Verder kondigde de president aan dat hij een procedure heeft op gezet voor controle over geheime fondsen. Hiervoor kreeg hij direct steun van de oppositionele Demo cratische Partij (DP). "De president lijkt de regeringscontrole over fi nanciering van geheime leger- en politieacties uit te willen breiden", concludeerde DP-voorman Zach de Beer na afloop van het parlements- debat. "Dat juichen we toe". Parti j GancLhi in vijf deelstaten meerderheid kwijt NEW DELHI (AP) - De Congrespar tij van de voormalige premier Rajiv Gandhi heeft haar meerderheid ver loren in vijf van de acht Indiase deelstaten, waar dinsdag parle mentsverkiezingen zijn gehouden en in het unieterritorium Pondi- cherr.v, dat direct onder het lands bestuur valt. Alleen in de westelijke deelstaat Maharashtra behield de partij haar meerderheid. De uitsla gen van twee deelstaten, waaronder de belangrijke staat Bihar, waren gisteren nog niet bekend. De verkiezingen zijn in veel deel staten gepaard gegaan met geweld. In totaal vielen daarbij 98 doden, van wie 80 in Bihar, de armste deel staat. In Bihar zullen de verkiezin gen in verband met het geweld en vermeende fraude deels worden overgedaan. De deelstaten waar Ghandi's partij haar meerderheid verloor zijn Gujarat. Himachal Pra desh, Madhya Pradesh, Orissa en Rajasthan. Behalve uit Bihar moes ten de uitslagen uit Arunachal Pra desh nog binnenkomen. India is in gedeeld in 22 deelstaten en negen unieterritoria. 'Europa verthinkt als Oostblok geen hulp westen kri jgt GDANSK (ANP) - Leider Lech Walesa van het Poolse vakverbond Solidariteit voorziet ernstige desta bilisatie in West- en Oost-Europa als economische hulp van het Westen uitblijft. "Als het Westen ons niet leert zwemmen, grijpen we jullie bij de benen en verdrinken we samen", aldus Walesa gisteren tijdens een ontmoeting met een delegatie van de Nederlandse vakcentrale CNV in Gdansk. Walesa verwacht oproer in ten minste de helft van Oost-Europa als structurele hulp uitblijft. Ook zal dan een enorm aaantal mensen een goed heenkomen naar het Westen zoeken. "De economische hervor mingen in het Oostblok en zeker Polen kennen geen weg terug. Alles stort in elkaar als we de economie den op anti- n'et hunnen opbouwen. Dat kan al- waaronder *een met Westere hulp" Walesa maakte duidelijk dat Po len niet zit te wachten op voedsel hulp of het toegeworpen krijgen van een handvol dollars. Op alle denkbare terreinen moet samen werking op basis van gelijkwaar digheid tot stand komen. Zowel het Westen als Polen hebben daarbij veel te winnen. Niet alleen finan cieel, maar ook om een "grote sprong in onze beschaving te kun: nen maken". Volgens Walesa is Polen in het Oostblok het verst gevorderd met de economische hervormingen. "We staan nu stil en proberen lang zaam vooruit te komen. Er vallen ontslagen, bedrijven worden gere organiseerd. Zo ver zijn andere lan den nog lang niet". 'Atoomafval oorzaak ziektes bij kinderen in Estland' HELSINKI (AP) - Een opslagplaats van atoom- en chemisch afval in Sil- lamae in de Sovjet-republiek Est land is verantwoordelijk voor tal van mysterieuze ziektes bij kinde ren. Dit heeft het hoofd van het zo juist opgerichte Estlandse ministe rie van milieu en zeeonderzoek ver klaard na een bezoek aan het Finse onderzoekscentrum voor atoomvei ligheid. Volgens Jaan-Mati Puuning is bij veel kinderen haaruitval geconsta teerd en zijn huizen en een kleuter school in de omgeving van de op slagplaats gesloten. Volgens een woordvoeder van het Finse centrum ligt de open op slagplaats in het midden van de stad en is het complex slechts omgeven door een hek. Een rapport van de Sovjet-autoriteiten over de de ver vuiling is niet ter beschikking ge steld van de lokale autoriteiten om dat de fabriek onder deverantwoor- delijkheid van de centrale overheid in Moskou valt. BERLIJN Ongèveer een miljoen Westduitse huis- en grondbezitters hebben juridisch gezien geen slech te papieren om hun vroegere bezit in de DDR terug te krijgen. Terwijl duizenden bedrijven nog aarzelen om de onteigende fabrieken op te omdat dit tot gebroken. Uta Fellien lerijl operichte huurdersbond: "De woonruimte mensen komen in stromen naar ons toe. Wij hebben altijd gedacht dat onze huurcontracten eeuwig zou den lopen, maar nu staan er West duitsers op de stoep die hun bezit r opeisen of met idiote huurver- biedt. In de tweede het recht op van tante Emma die haar huisje woonruimte en in de derde plaats de DDR heeft vermaakt aan m de extreem lage huren. Iedereen in de DDR weet dat die omhoog moe ten om een verdere verkrotting te Heinrich in Keulen. De erfgenaam 'west' komt normaal in het kadaster van de DDR, maar moest tot nu toe dan dienen ook zijn huis laten beheren door sche chaos zou leiden, zijn kleine hogingen dreigen. De grootste pa- bezitters minder terughoudend. door Hans Hoogendijk Ze komen uit Dusseldorf of Ko- nigswinter, Koblenz of Flensburg en ze trekken, vaak gewapend met fototoestel of video-camera, door de cedes met twee sjiek geklede heren. niek heerst onder gepensioneerden en alleenstaande moeders met lage inkomens. De onzekerheid maakt hen kapot". Gespreid bedje Een inwoner van Potsdam wordt nog witheet als hij over zijn erva- ringn vertelt. Vlakbij zijn huis stop- week geleden een dikke Mer- De Westduitse eigenaars hebben daar geen boodschap aan. Masseur Schneider uit Kiel, in 1961 gevlucht ken uit de DDR, wil in het pand trekken dat zijn grootvader in de jaren '30 in Berlijn had gekocht. Met een inves tering van een miljoen mark denkt hij het enorme pand met 24 staatsorganisatie. Na de vereniging staat de erfgenaam ijzersterk. Tot de tweede groep behoren mensen die zijn gevlucht uit de DDR. Zij mogen niet meer beschik- sr hun bezit, maar zijn nog wel in het kadaster geregistreerd. Zij hebben een beste kans om als ei genaar te worden erkend. mand iets wegnemen. Gezamenlijk zullen we Ballenstedt weer opbou wen. Na de verkiezingen van 18 maart kom ik defintief terug om te helpen". Het gros van de bange Oostduitsers kan echter niet op zo'n vorstelijke behandeling rekenen. Een Westberlijnse op inspectie- Westduitse regering er over. Nog problematischer is de situatie voor de gebruikers van grond. Duizen den mensen hebben tientallen jaren geleden stukken bouwgrond gekre gen, die door de staat waren ontei gend. Vaak hebben ze daar met vre selijk veel moeite een huisje op ge- gen te kunnen "Uiterlijk door De derde groep wordt'gevormd DDR. Niet om eindelijk dat andere Advocaten, die in opdracht van hun Duitsland te leren kennen, cliënt, een fabrikant uit West-Duits hun "eigen" land in ogenschouw te land, diens bezit kwamen inspecte- direct op te Velen hebben goede kansen, dat zij nog als rechtmatig eigenaar de Postdammer in het DDR-kadaster staan. In West- tal formulieren Berlijn hebben zij vorige week de 'Belangenvereniging van Grondei Dertig jaar geleden onteigend door de 'Kommunale Wohnungsverwaltung der DDR'. Of Tweede Wereldoorlog door Moskou genaars in de DDR' in het leven ge- zijn genationaliseerd. De overeen komst heeft betrekking op het bezit van naar schatting 900 Zwitserse bedrijven en particulieren in Oost- Polen, Oost-Pruisen, de Baltische republieken en Bessarabië,> gebie den die tijdens of na de Tweede We reldoorlog door de Sovjetunie wer den geannexeerd. drievoud wilde ondertekenen, waarin de aanspra ken van de fabrikant stonden be schreven. De man weigerde."Nu betaal ik de in de DDR gebruikelij ke een mark per vierkante meter, brandt om het geven van juridische Als ik dat papier zou hebben gete- duidelijkheid over de eigendoms- kend, moet ik misschien wef het verhoudingen. Het is, zegt hij, niet vijfvoudige dokken en dat heb ik de bedoeling, de Oostduiters nu uit niet". hun huizen te jagen. "We willen niet De Oostduitsers hebben veel te met de botte bijl te werk gaan". verliezen. In de perste plaats de wet In de DDR is intussen paniek uit- die het opzeggen van de huur ver- binnen tien jaar moet het opleveren". Het spreekt voor hem vanzelf dat het snel voorbij is met de huidige huur van 67,74 mark per appartement. Dat hij 24 gezinnen de schrik van hun leven heeft bezorgd met zijn formulieren waarin ook een eventueel lidmaatschap van de communistische SED moet worden aangeven, interesseert hem weing. "Per slot van rekening heeft de SED er voor gezorgd dat ik jaren in een hel moest leven". Paniek Of Hilmar Schneider en al die ande ren die nieuwe geldbronnen zien borrelen, hun zin kijgen, is politiek en juridisch pog niet duidelijk. De DDR heeft de vroegere bezitters in drie groepen ingedeeld. Groep een is voor de simpele gevallen als dat bezit stilzwij- De vlam erin 4". Maar ook de staat zelf komt in de Op de oprichtingsvergadering problemen. Erich Honecker liet het de Oostduitse huurdefsbond luxe hotel Metropol en het grote ïn- 'Wij hebben ja- .ternationale handelscentum bou- op de grond van een bejaarde gend werd onteigend. In de DDR- wetgeving werden hun stukken grond en huizen met zulke idiote hypotheken voor instandhouding belast, dat de waarde van het onroe rend goed drastisch werd over schreden. Veel eigenaars verkoch ten daarom aan de staat of werden onteigend omdat ze niet betaalden. Hun strijd zal een heel leger advoca ten een behoorlijke boterham ople- Dat het ook anders kan, bewees zijne koninklijke hoogheid Eduad prins von Anhalt. Vjfenveertig jaai nadat hij van het voorvaderlijk kas teel was verdreven, keerde hij terug in Ballenstedt. Paniek alom. Wat ge beurt er met onze huizen en onze tuintjes? De 48-jarige Eduard, vol prinselijke grootmoed: "Jullie mo gen je land behouden, ik zal van nie- oudere renlang in de rij gestaan om bouw materiaal te bemachtigen en nu denken die lui uit het Westen in een gespreid bedje te komen. Zo hoeft de Wiedervereinigung van mij niet". Een gezin uit Kopenick, even buiten Oost-Berlijn, meldde dat er bij hen plotseling een Westduitser voor de deur stond met de simpele mededeling; „Dit huis is van mij, jullie moeten eruit' Westberlijner, de reusachtige tv-t( ren staat op gebied dat formeel van een Zwitser is en een echtpaar uit Oberpleis ontdekte bijvoorbeeld dat het huisje van hun tante jaren geleden plaats heeft moeten maken voor de landingsbaan van het vlieg veld Berlijn-Schönefeld. En dan zijn er natuurlijk nog de duizenden bedrijven die na de oorlog r Cornelia Kruger van de afdeling Westen zijn uitgeweken met achter- Exploitatie van buitenlands eigen- lating van hun Oostduitse vestigin gen. Zij houden zich nog stil, maar hoe lang nog? Voorlopig zijn het de kleintjes in dom' in Kopenick: ",Ik kan zekere huurders alleen maar ver keren dat de westerse bezitters niet zo snel uit hun huis krijgen. Per West die het leven zuur maken slot van rekening gelden nog steeds de kleintjes in Oost. "Voordat de DDR-wetten" eruit smijten, gaat de vlam mij Ook bij een hereniging van beide stellen sommige woedende. Duitse staten zal het opzeggen huurcontracten niet van de ene dag op de andere mogelijk zijn. Maar de problemen zijn reëel, al zwijgt de 'ooral onzekere huisbezitters. De bouwverenigingen in de DDR ma nen tot kalmte, maar veel helpt het niet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5