VASTEN Ruim 1,5 mld voor sociale vernieuwing Veertien miljoen verkeerskundigen in Nederland Gemeenten moeten nieuw beleid dragen O R A P V erzekering bepleit tegen gevolgen medische fouten Zutphense rechter verplicht activisten opstel te schrijven Bende krakers parkeermeters aangehouden Zuid-Holland biedt alternatief voor vuil Alkmaar en Zaandam Telerechtshulp mag doorgaan ZATERDAG 3 MAART 1990 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten voor dit jaar een bedrag van 1,6 miljard gulden beschikbaar te stellen voor sociale vernieuwing, een speciaal beleid voor achter standsgroepen in de samenleving. Het is de bedoeling dat vooral gemeenten invulling gaan geven aan dat beleid door 'scholing op maat' te verzorgen. Ook moet de leefomgeving worden verbeterd en moeten maatregelen worden getroffen om het "lokettisme" van de dienstverlening te doorbreken. Binnen het kabinet is gisteren over eenstemming bereikt over de invul ling van het beleid van sociale ver nieuwing. Voorop staat dat ge meenten een belangrijke rol ten spelen. Ze krijgen bevoegdheden en gelden. In ruil daarvoor moeten ze zorgen voor 'scholing op maat' waardoor men sen (weer) perspectief krijgen op werk. Op lokaal niveau is daarvoor nauwe samenwerking nodig tussen onderwijs, bedrijfsleven, lokale overheid en arbeidsvoorziening. In het laatste geval zou, volgens het ka binet, moeten worden samenge werkt tussen werkgevers, werkne mers en overheid. Ten tweede moet sociale vernieu wing gestalte krijgen in verbetering van de kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving. Stadsvernieuwings beleid kan worden aangevuld met maatregelen die de kwaliteit van de woonomgeving verbeteren, zo meent het kabinet. In de derde plaats moet de doelmatigheid en de kwaliteit van de voorzieningen wor den verbeterd. Het huidige hulp aanbod is te verbrokkeld, zo heeft het kabinet geconcludeerd. Het "lo kettisme" moet worden doorbro ken. Er moet dienstverlening op maat geleverd worden. Het minderhedenbeleid wordt onderdeel van de sociale vernieu wing. Ook dit beleid wordt overge dragen aan de gemeenten. Hoe de aanpak daarvan er precies uit gaat zien, zal pas volgende week duide- .ïjk worden als de nota over sociale ADVERTENTIE Ter overname transport (koeriers-) bedrijf Eén van onze relaties biedt wegens persoonlijke omstandigheden ter overname aan een Transport (koeriers-) bedrijf met uitstekend klantenbestand. Inklusief goede bedrijfswagens en benodigde vergunningen. Reakties ter attentie van Dhr. K. de Vink. O R A P Postbus 2219, 2301 CE Leiden. Tel. 071- 22 20 34. ZOETERMEER (ANP) - Patiënten moeten zich kunnen verzekeren te- gpn medische fouten. De Amster damse hoogleraar privaatrecht pro fessor Van Wassenaar van Catwijck heeft uitgerekend dat wanneer een patientenletselverzekering (PLV) wordt ingevoerd het aantal patiën ten dat een schadevergoeding krijgt na oplopen van letsel door medi sche fouten, stijgt van enkele tien tallen nu tot ongeveer 5.000. Van Wassenaar van Catwijck be cijferde dit gisteren op een sympo sium van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV) in Zoeter- meer. De NRV heeft vorig najaar een verkennende studie uitge bracht over de wenselijkheid van een PLV. Daarin sprak hij een voor keur uit voor het Zweedse systeem, hoewel ook daar haken en ogen aan zitten. Zo zal het aantal schade claims flink stijgen omdat het indie nen ervan veel gemakkelijk wordt. De NRV schat dan ook dat met een PLV de uitgekeerde vergoedingen kunnen oplopen tot 100 miljoen gul den, Nu is de drempel voor de meeste mensen te hoog omdat het eisen van een schadevergoeding alleen moge lijk is via het aansprakelijkheids recht. Daarbij moeten ze bewijzen dat de hulpverlener onjuist heeft gehandeld. Bij een PLV gaat dat makkelijker. Dan hoeft alleen maar vast te staan dat de hulpverlener van de "professionele standaard" is afgeweken. De hulpverlener wordt ook niet persoonlijk aansprakelijk gesteld, zodat hij een fout gemakke lijker kan toegeven. Rechtssocioloog prof. Blanken burg voorspelde gisteren dat het huidige systeem in Nederland niet lang meer stand kan houden. De mensen worden zich er volgens hem steeds meer van bewust dat ze schadeclaims kunnen indienen. "We kunnen niet door blijven gaan met een beetje sussen en in der min ne regelen". Hij vindt het verstan dig dat, vooruitlopende op "een mo gelijke explosie van aansprakelijk- Otter teruggehaald DEN HAAG (GPD) - Stichting Ot terstation Nederland wil otters aan kopen in het buitenland en ze uit zetten in Nederland. Gezocht wordt nog een geschikte lokatie om het dier te fokken en laten leven. Ge dacht wordt aan een waterrijke om geving in Friesland, Groningen of Noord-Holland. Dit maakte de stichting gisteren bekend op de campagne "Nederland weer een Ot- terland'. In 1988 werd er voor het laatst een otter in Nederland gesignaleerd, een overreden exemplaar op de snelweg bij Joure. De Stichting Ot terstation wil nu weer ruimte voor de otter creéeren door een speciaal gebied af te zetten en daar het ver vuilde water te verschonen. heidseisen" wordt nagedacht over een verzekering. Mr. A. Keizer van het ministerie van volksgezondheid deelde mee dat staatssecretaris Simons de Tweede Kamer binnen enkele maanden zijn reactie zal geven op het PLV-rapport van dé NRV en op een NRV-advies over klachtenop vang. naar de Tweede Ka mer wordt gestuurd. De gelden die voor sociale ver nieuwing beschikbaar zijn en nog oplopen tot 1,75 miljard gulden in 1994, komen voor een groot deel uit de verschillende begrotingen die nu een deel van het beleid op rijksni veau verzorgen. Daarnaast heeft het kabinet op basis van het regeerak koord 100 miljoen gulden bijzonde re bijstand, een startsubsidie tot 150 miljoen voor de banenpools en 170 miljoen gulden voor de kinderop vang in de pot van de sociale ver nieuwing gestopt. Het kabinet kiest bij de nieuwe aanpak voor een snel begin. De nieuwe arbeidsvoorziening zal on middellijk voor het hele land van kracht worden. Verder treedt het kabinet met de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten (VNG) in overleg om te bezien op basis van welke voorwaarden een aantal ge meenten (25 tot 30) het voortouw k'an nemen bij de uitvoering van so ciale vernieuwing. Minister Dales (binnenlandse za ken) benadrukte gisteren dat er ver schillen mogen en moeten zijn tus sen gemeenten. "Geen confectie, maar maatwerk", zo luidt volgens haar één van de uitgangspunten. Het kabinet onderzoekt nog wel of er in overleg met de VNG wellicht gekomen kan worden tot een soort 'raammodel'. Verantwoording door de gemeen ten voor het gevoerde beleid vindt achteraf plaats. De wijze waarop de doelstellingen worden bereikt is in de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van de gemeenten. Het is volgens het kabinet in ieder geval van groot belang dat door afbraak van de bureaucratie zo snel moge lijk op specifieke situaties gerea geerd kan worden. Dales liet echter duidelijk blijken dat er met betrekking tot groepen in achterstandssituaties niet alleen sprake zal zijn van rechten, maar ook van plichten. Dat houdt in dat degenen die zonder redelijk argu ment beschikbaar werk weigeren, aangepakt worden in de sfeer van de uitkeringen. Op dit punt wordt geen nieuw instrumentarium ont wikkeld, maar worden bestaande regels scherper toegepast. Woordvoerder Akel van het Ne derlands Centrum Buitenlanders (NCB) vindt dat het minderheden beleid er in de kabinetsplannen "zeer mager" vanaf komt. Zonder specifieke maatregelen voor al lochtonen is een verantwoord be leid voor etnische minderheden niet mogelijk omdat minderheden op allerlei gebied veelal in achter standsituaties verkeren. "Wat ge meenten voor minderheden doen moet meetbaar zijn", zei hij gisteren in een eerste reactie. ZUTPHEN (GPD) - "Als kinderen voor de eerste keer stiekem een snoepje hebben gepakt, stuur je ze niet gelijk de hele week een uur eer der naar bed of houd je hun zakgeld in. Je geeft ze eerst een waarschu wing. Wanneer dat niet helpt, ga je zwaardere maatregelen bedenken. Zo gaat het ook in het strafrecht". Dat zegt E. Myjer, vice-president van de rechtbank in Zutphen, die onlangs een creatieve straf bedacht voor twee mensen, die bij zes Shell- benzinestations de slangen hadden doorgesneden. De rechter veroor deelde hen onder meer tot het schrijven van een opstel van ten minste vijftien pagina's over wette lijk geoorloofde manieren om actie te voeren tegen apartheid en andere vormen van onderdrukking. Myjer: "Via het opleggen van bij zondere voorwaarden probeer ik een straf te vinden die toegesneden is op de dader en op het soort delict dat hij of zij heeft gepleegd. Bijzon dere voorwaarden kunnen overi gens niet onbeperkt worden opge legd. Maar wanneer iemand bij voorbeeld elke dag een katholieke kerk binnenstapt en roept dat 'die man in Rome nodig opgehangen moet worden', kan een rechter hem wel verbieden in die kerk te ko- Bij het wijzen van een vonnis kijk Myjer naar de soort straf die het meeste effect sorteert. "Wat is het best toegesneden op de daders en het delict. Ik gebruik in zulke geval len altijd een standaard regel: pro beer met een minimum aan leed een maximaal resultaat te behalen". De opstelstraf was overigens niet nieuw. "Een groep jongens had eens een aantal Tamils in elkaar ge slagen. Ik had al snel door dat het racistische knapen waren. Als ik ze naar de gevangenis zou sturen, had den ze waarschijnlijk het idee: dat hebben we aan die Tamils te dan ken. Op die manier kun je niets ver anderen. Door ze een opstel te laten schrijven over rassendiscriminatie is dat, volgens mij, wel mogelijk. Een van die jongens kon niet zo goed schrijven en had daarom een maand lang alle artikelen in kranten over discriminatie uitgeknipt. Hij was er helemaal akelig van gewor den. Kijk, zo bereik je iets". Soms gaat zo'n bijzondere voor waarde wel wat te ver, vindt Myjer. "Een collega van mij heeft ooit eens een verkrachter een sieraad laten geven aan het slachtoffer. Dat is te gek. Het idee is misschien wel goed, maar welke vrouw wil nu een sie raad van haar verkrachter dragen". "Het is soms een uitdaging te kij ken hoever je kunt gaan binnen de grenzen van de wet. Ik heb eens een jongen die na discotheekbezoek een politieagent vreselijk had uitge scholden, slechts een voorwaarde lijke boete van 150 gulden opge legd. Wel moest hij als bijzondere voorwaarde een taart ter waarde van vijftig gulden aanbieden op het politiebureau. Als hij de taart zou brengen, hoefde hij de 150 gulden niet te betalen. Voor hem was die straf erger dan de boete. Hij moest nu iets goedmaken, een vernede ring tegenover zijn vrienden". Echt creatief straffen kan volgens Myjer alleen bij relatief kleine delic ten. "Bij ernstige vergrijpen kan ik vaak niet anders dan een gevange nisstraf opleggen". Feit is dat Zut phen in het gerechtelijke wereldje een naam heeft gekregen op het ge bied van creatief straffen. "Zutphen was de eerste rechtbank die aan een voetbalsupporter een stadionver bod oplegde. Later hebben» veel rechters dit voorbeeld gevolgd. Ik vind het geen ramp dat ze je dan wellicht wat eigenwijs noemen. Je hebt tenminste het gevoel maat werk te leveren". STEENWIJK (ANP) - De politie in Steenwijk heeft zeven Hagenaars .van 19 tot 24 jaar aangehouden, die vorig jaar en de eerste maanden van dit jaar in het hele land parkeerme ters en parkeerautomaten zouden hebben gekraakt. Het onderzoek heeft duidelijk ge maakt dat werd gekraakt in maar liefst 67 Nederlandse gemeenten. De buit bedroeg in totaal 81.000 gul den en de aangerichte schade was zo'n vier ton. Volgens de politie ging het om een georganiseerde bende. Het is niet uitgesloten dat er nog meer diefstallen zijn gepleegd, omdat mogelijk niet in alle gevallen aangifte is gedaan door gemeenten, aldus de politie. HAARLEM (GPD) Het hoofdbu reau van politie in Haarlem is ver anderd in een zwaar bewaakte ves ting. Binnen zitten de negen mensen die zijn aangehouden na de grootste cocaïnevangst (3.000 kilo) ooit ge daan m Nederland. Buiten staan pantserwagens en er is een speciale eenheid van de politie stand by. Dat om te voorkomen dat de Colom biaanse drugsmaffia probeert hun gevangen collega's (een aantal ge vangenen is van Colombiaanse af komst) te bevrijden. Terwijl de drugs wordt onder zocht op zuiverheid en Interpol is in geschakeld om te helpen bij het on derzoek, wordt de zuiverheid van de politie ten opzichte van de.media be twijfeld. Het Haarlems Dagblad en Radio Noord-Holland menen dat het NOS-Journaal een voorkeursbe handeling heeft gekregen. Bij de spectaculaire drugsvangst woens dag in IJmuiden hield de politie een persfotograaf tegen, omdat het NOS-journaal nog niet langs was geweest. Er zou zelfs met geweld zijn gedreigd tegen een fotograafdie al uren had staan posten. Hoofdredacteur Frans Nypels van het Haarlems Dagblad en zijn collega Bart Schmidt van Radio Noord-Holland hebben een klacht naar minister Hirsch Ballin (justi tie) gestuurd. De hoofdredactie van het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP), die zich ook fout behan deld voelt door de Haarlemse politie heeft zicht tot de hoofdcommissaris daarvan gewend. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - De Zuid hollandse milieu-gedeputeerde Van der Vlist heeft voorgesteld om als er geen alternatieven zijn te on derzoeken of afval uit Noord-Hol land kan worden gestort in Zwijnd- recht, het Lickebaertgebied bij Maasland en de Derde Merwedeha- ven in Dordrecht. Het zou gaan om een tijdelijke oplossing in afwach ting van het gereed komen van drie nieuwe vuilverbrandingen in 1994 in Noord-Holland. De betrokken gemeenten hebben het voorstel echter met gemengde gevoelens ontvangen. Alleen de Maaslandse wethouder Houtenbos (milieu) gaf vanochtend te kennen het storten van huisvuil op de toekomstige puinopslag bij zijn gemeente beslist niet te willen hebben. Vlaardingen en Schiedam waren milder in hun commentaar. Wethouder Zijdeveld (milieu) van Schiedam zei zich, als het Lickebaertgebied echt de énige mo gelijkheid in Nederland is, niet bij voorbaat tegen het plan van de pro vincie te willen verzetten. "We zien het natuurlijk liever niet, maar ook wij kunnen in een dergelijke situa tie verzeild raken en ook dan zal een oplossing welkom zijn". Een woordvoerder van de gemeente Van der Vlist denkt erover het Noordhollands afval te accepteren nu de vuilverbrandingsinstallaties in Zaandam en Alkmaar gesloten worden. Door de stortplaatsen in Zuid-Holland eerder dan bedoeld aan te leggen, kunnen ze tot 1994 als stortplaatsen voor onder meer het Noordhollands afval dienen. De verwachting is dat Noord-Holland met ongeveer een miljoen ton extra afval opgescheept komt te zitten. De installatie in Alkmaar moet van minister Alders (milieubeheer) dicht omdat te veel zoutzuur wordt uitgestoten. De installatie in Zaan dam gaat zeer waarschijnlijk dicht omdat de gemeentebesturen die er gebruik van maken de dioxine- uistoot daar onverantwoord groot vinden. Als gevolg daarvan kunnen 39 veehouders hun produkten niet meer verhandelen. HAARLEM (ANP) - De Haarlemse advocaat Van der Haven mag door gaan met zijn 06-lijn voor telefo nische rechtshulp. De president van de rechtbank in Haarlem, Van den Haak, heeft gisteren in kort ge ding bepaald dat de advertenties voor de 06-lijn door de beugel kun- Het geding tegen Telerechtshulp, zoals de 06-lijn heet, was aange spannen door 15 organisaties op het gebied van de sociale advocatuur. De eisers, met name de bureaus voor rechtshulp en rechtswinkels, noemden de advertenties van Van AMERSFOORT of geen tunnels aan in de Randstad, maken we een rechte toegangsweg naar de nieuwe woonwijk of één met bochten, hoe krijgen we een verkeersarme binnenstad en hoe kan dat nieuwe verkeerslicht het best worden ingesteld? Actuele vra gen. Mede-verantwoordelijk voor het zoeken naar een oplossing voor deze verkeersproblemen zijn de verkeerskundig ingenieurs. Maar juist in een tijd waarin de infrastruc turele planning van groot belang is, is er een nijpend tekort aan deze verkeerskundigen. door Anje Romein De vacatures in de vakbladen spreken boekdelen. Een bliksemen- quéte onder bedrijven, gemeenten, provincies en adviesbureaus leert dat er over drie jaar elk jaar 30 stu denten te weinig worden opgeleid tot verkeerskundigen. Nu levert de Nationale Hogeschool voor Toeris me en Verkeer in Tilburg elk jaar 60 nieuwe verkeerskundigen af. Het ziet er niet naar uit dat het aantal af gestudeerden snel hoger zal liggen. Voor het komende cursusjaar heb ben zich ook te weinig studenten Creatief "Misschien is het vak nog te onbe kend en denken aankomende stu denten dat het een technische oplei ding is. Er zijn zelfs mensen die vra gen of je er politie-agent mee wordt. Het woord 'verkeerskunde' klinkt misschien wat te beperkt en het is natuurlijk nooit leuk om beperkt bezig te zijn. Maar laat ik dan duide lijk zijn: het is een heel actueel en breed beroep, waar je al je fantasie en creativiteit in kwijt kunt". Marlies Schnackers is een van de weinige vrouwelijke verkeerskun dig ingenieurs, of verkeerskundi gen, zoals ze zichzelf noemen. Vijf jaar geleden studeerde ze af aan de Nationale Verkeersacademie, nu de Nationale Hogeschool voor toeris me en verkeer in Tilburg. Aan werk geen gebrek. Ze heeft in haar blik- al drie werkgevers ge- De Breestraat ïn Leiden. Een voorbeeld van ee stad door verkeerskundigen. Met alle gevolgen- plaatste inrijverbod voor automobilisten. had. Ze begon bij een organisatie voor verkeersveiligheid, werkte bij de gemeente Amersfoort en is sinds een halfjaar adviseur bij de Gront- mij in De Bilt. Ze woont in Amersfoort, uitgere kend de stad die deze week een mil joenenplan lanceerde om een ver- keerswerende binnenstad te cre ëren. "Ik volg de plannen op de voet. Het zal nog heel moeilijk gevestigd zijn en overleggen kundig ingenieur is bij al die zaken met bewoners, die hun auto wel betrokken en bekijkt ook andere de deur willen blijven parke ren. Als je aan zo'n groot project be gint, weet je nooit of je je doel wel bereikt". den c Tunnelplan i de ene kant het verkeer Dat geldt ook voor het tunnelpl; uit de binnenstad te 1 de andere kant de bedrijven bereik baar te houden. Ik moet nog ziert dat dat lukt". Het Amersfoortse dilemma illu streert waar Marlies Schnackers en haar vakgenoten zich mee bezig houden. Niet alleen met het aanleg gen van wegen, maar vooral met het afwegen van belangen, het luisteren naar een verschillende belangen groepen en het samen zoeken van een oplossing. "Voor een verkeers-luwe binnen stad moetje de wegenstructuur wij de Randstad. Economische, politie ke, ecologische ei kundige aspecten een rol. Een verkeerskundige vooral voor verbetering van c vervoerswijzen, parkeermogelijk- heden en of de afstand tussen wo nen en werken niet korter kan. Er wordt rekening gehouden met mo gelijk sluipverkeer en de schade die dat teweeg brengt. Zo wegen we alle belangen tegen elkaar af'. De voorkeur van een verkeers- ook verkeers- kundige zal nooit van doorslagge- pelen daarbij vend belang zijn, meent Schnac kers. "Je achtergrond speelt bij iets als de aanleg van een tunneli frastructuur. "Maar dat wil niet zeg- tuurlijk mee, maar is nooit door gen dat er op ons gezag dus tunnels slaggevend. De oplossing moet een en bruggen komen. Het verkeers- algemeen nut dienen. Je hebt met plan is altijd onderdeel van een gro- zoveel mensen te maken datje nooit ter plan, waarbij ook "De kwestie van de tunnels be gint al bij de vraag of de Files eigen lijk wel opgelost moeten worden. je eigen mening door kan drukken. Muur Schnackers zelf geen voorstander van electronische tolheffing. Vooral over de gevolgen voor het sluipverkeer in de dorpen en het werkelijke effect voor het milieu heeft zij zo haar twijfels. "Wie is er mobieler en creatiever dan de automobilist? Iemand die per se in de auto wil zitten verzint wel een andere oplossing, neemt een andere route. Al zetje een muur neer, dan rijdt de stroom auto's massaal een andere kant op". De verkeerskundige is er' van overtuigd dat tunnels leiden tot meer verkeer. „Verkeer van de weg halen is bijna ondoenlijk". Als voor beeld noemt ze het gedeelte van de A28 tussen Amersfoort en Utrecht, dat nu drie jaar geleden geopend werd. "In het begin zag je nauwe lijks de auto's die voor en achter je reden. Nu is het iedere dag file-rij- den. Waar komen die auto's toch al lemaal vandaan, vraag je je dan af. Zo'n gigantische verkeersstroom krijg je ook met een extra tunnel: weer meer mensen zullen in de auto stappen". Dat blijkt ook uit de modellen, die hierover zijn opgemaakt, zegt Mar lies Schnackers. "De langere reis tijd kan een weerstand zijn om in de auto te stappen. Die weerstand wordt minder als je niet meer in de file staat". Portefeuille Verkeersveiligheidsstudies, kente- kenonderzoeken, maar ook grote bereikbaarheidsplannen, het hoort allemaal bij de portefeuille van een verkeerskundig ingenieur. Schnac kers is nu ook bezig met een project in Emmen, waar de verkeerscircu- latie op de hoofdweg door de jaren heen sterk veranderd is. "Na een aantal jaren komen er voorzienin gen en bedrijven bij en rijden er meer auto's en fietsen. Dan bekijkt een verkeerskundige wat er moet veranderen. Ik noem er eens iets. Er moeten verkeerslichten bij, kruis punten moeten uitgebreid, mis schien kan er een groene golf ko men, er moet een extra busstation langs de weg. Allemaal heel logisch eigenlijk, bewoners kunnen het ook bedenken, zij hebben vaak heel goeie ideeën. Eigenlijk hebben we 14 miljoen verkeerskundigen in Ne derland". der Haven misleidend. De Haarlemse rechter is het daar mee niet eens. Volgens hem is het bij het publiek algemeen bekend dat je bij een 06-lijn een cassette bandje en niet iemand die de beller te woord staat te horen krijgt. De rechtbankpresident ziet ook geen aanleiding de initiatiefnemer van Telerechtshulp op de vingers te tik ken voor zijn oorspronkelijke ad vertentietekst. Daarin werd de bel ler beloofd persoonlijk advies te krijgen. Van der Haven heeft die tekst la ter veranderd in praktisch advies. Volgens de rechter bestaat geen en kel verband meer tussen de oor spronkelijke en huidige adverten tietekst. Mr. Van den Haak heeft ook de eis van een Limburgse advo caat afgewezen, die beweerde de eerste te zijn geweest met een juridi sche 06-lijn. Volgens de rechter heeft de Limburger geen enkel be lang bij de zaak omdat zijn project inmiddels is opgeheven. Geld voor Sudan DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) heeft 2,1 miljoen gulden be schikbaar gesteld aan de hulporga nisatie ICCO voor een voedsellucht- brug voor de 300.000 inwoners van de stad Juba in Zuid-Sudan. De voedselvluchten zullen plaats vinden met inschakeling van de Lu therse Wereldfederatie, aldus een woordvoerder van de minister. De voedselsituatie in Juba en omge ving is sterk verslechterd, zodat het noodzakelijk is een voedsellucht- brug op gang te brengen. Die zal via Nairobi lopen. ADVERTENTIE +450 kleinschalige sociaie projektenindeDerde Wereld ifcMl GIRO 5850 Rpjfl te amersfoort. •fff bank 70.70.70.147

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3