De BVD blijft paraat Wachten op de gouden tip 'De Sovjetunie legt steeds meer spionage-activiteiten aan de dag' Amsterdamse politie hikt aan tegen reeks onopgeloste moordzaken ■MU'KHUAUÏMAAk'riMft De Tweede Kamer werd onlangs even op het verkeerde been gezet. De val van de communistische regimes in een groot aantal Oosteuropese landen zou de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) overbodig maken. Groen Links bepleitte een andere taak voor de BVD: de dienst zou zich meer moeten bezighouden met corruptie binnen de overheid. De ambtenarenvakbond AbvaKabo maakte meteen bezwaar. Het opsporen van fraude is een taak van de politie, niet van de BVD. Bovendien is van corruptie binnen het ambtenarenapparaat nauwelijks sprake. In 1988 bedroeg het aantal corruptiegevallen tien, in 1987 twaalf. Geen reden om daar de hele BVD op te zetten, luidde de mening van de AbvaKabo. De meerderheid van de Kamer dacht er ook zo over; het idee van Groen Links werd van de hand gewezen. De ambtenaren van BVD zetten hun speurtocht naar buitenlandse spionnen onverminderd voort. door Jos Heymans Oud-minister Van Dijk van Binnenland se Zaken wist het al een jaar geleden te vertellen. De hervormingen in de Sov jetunie zouden geen aanleiding vormen voor een verminderde waakzaamheid. Integendeel zelfs. Glasnost en perestroj ka, zei hij toen in een vraaggesprek met een journalist van een landelijk ochtend blad, leiden tot verhoogde alertheid van de inlichtingendiensten. "De spionage- activiteiten van de Sovjetunie zijn aan toonbaar toegenomen". De glasnost-politiek van de Sovjetunie en de verhoogde waakzaamheid van de BVD lijken met elkaar op gespannen voet te staan, maar de werkelijkheid is anders. De hervormingen in de Sovjetu nie en andere Oosteuropese landen heb ben allereerst ten doel de ingestorte eco nomie weer op poten te zetten en de le vensstandaard van de bevolking te ver beteren. Daarvoor hebben die landen, meer dan in het verleden, dringend be hoefte aan industriële en technologische kennis. Die wetenschap wordt vooral vergaard door spionnen. De voormalige BVD-directeur De Haan zei in 1986 dat zich in ons land ten minste honderd spionnen uit het Oostblok ophielden. Sindsdien is dat aantal alleen maar toe genomen. Technologie Sovjet- en andere Oosteuropese spion nen zijn vooral geïnteresseerd in hoog waardige technologie van overheidsin stellingen, universiteiten en bedrijven. Met enige regelmaat weet de BVD derge lijke spionnen te pakken. Vorig jaar liep de KGB-officier Karpenchenkov tegen de lamp. Hij verbleef in ons land als de officiële vertegenwoordiger van de scheepvaartbelangen van de Sovjetunie. Maar hij hield zich vooral bezig met teelt nische spionage en werd uitgewezen. Twee maanden eerder arresteerde de po litie op aanwijzing van de BVD een Am- stelveense tandarts, die werd verdacht van het doorgeven van staatsgeheimen aan de Russische militaire inlichtingen dienst, de GRU. Maar de meest opzien barende arrestatie was die van Ellen T. in 1985, een Amsterdamse secretaresse die informatie van een octrooibureau had doorgespeeld aan de DDR. De directie C (contra-spionage) van de BVD mag dan goed scoren, dat neemt niet weg dat de reputatie van de dienst bepaald niet gunstig is. En dat is dan vooral te wijten aan twee andere taken, bestrijding van gewelddadig activisme en politiek extremisme. Op beide terrei nen heeft de BVD niet altijd even handig geopereerd. De manier waarop in de ja ren tachtig krakers, anti-militairisten, vredesactivisten en demonstranten te gen kernenergie in de gaten werden ge houden, was vaak kniillig. Veel BVD-ac- ties mislukten, omdat geworven infor manten meteen naar de pers stapten. Bo vendien slaagde de BVD er niet in een vinger te krijgen achter de actiegroep RaRa, die onder meer met het stichten van brand in vestigingen van de Makro een schade van 150 miljoen gulden be rokkende. En in het decennium daar voor werd de veiligheidsdienst verweten niet op de hoogte geweest te zijn van de gijzelingsacties van Zuidmolukse jonge- Ook in de bestrijding van politiek ex tremisme (althans wat de BVD daaron der verstaat) heeft de dienst niet altijd even gelukkig gehandeld. Daarvoor moeten we terug naar het verleden, naar 1946, toen het Bureau Nationale Veilig heid werd opgericht. Aanvankelijk hield dit bureau, de voorloper van dè BVD, zich bezig met de opsporing van collabo rateurs uit de Tweede Wereldoorlog. Het was de bedoeling om het bureau zo snel mogelijk op te heffen. Maar de opkomst van de koude oorlog verhinderde dat. De Waarheid De verbeten jacht op de communisten, overgewaaid uit de Verenigde Staten, beheerste in het begin van de jaren vijftig het inmiddels tot BVD omgedoopte Bu reau Nationale Veiligheid. Elk lid van de CPN, ja zelfs elke lezer van het commu nistische dagblad De Waarheid, was in de ogen van de bewakers van de staats veiligheid een potentiële verdachte. Er zijn talloze voorbeelden van mensen, die op grond van hun vermeende CPN-lid- maatschap het leven zuur is gemaakt. Het meest schrijnende voorbeeld is ir. Wilman, inmiddels 68 jaar oud. In 1950 kreeg de BVD de man in het vizier. Wil man. in dienst van de marine, zou in 1945 of 1946 lezer zijn geweest van De Waar heid en vermoedelijk lid zijn van de CPN. Beide beschuldigingen waren on juist, maar dat deed er niet toe. De ver denkingen waren er, versterkt door de suggestieve rapporten dat Wilman, even als zijn vader, communistisch georiën teerd zou zijn. Het kostte hem uiteinde lijk zijn baan. Jarenlang was hij werk loos. omdat sollicitaties afketsten op zijn BVD-dossier. Pas in 1962 kwam hij dank zij de per soonlijke inspanning van PvdA-senator Cammelbeeck weer aan de bak, bij het Reactor Centrum Nederland. Maar nadat zijn superieuren daar inzage hadden ge kregen in zijn BVD-dossier, hoefde Wil man zich geen verdere illusies over zijn loopbaan te maken. Hij werd gepasseerd bij promoties en uiteindelijk ontslagen. In de jacht op de communisten gingen BVD en vakbeweging hand in hand. Want de vakbonden rilden van commu nistische cellen op de werkvloer. Dat zou voorzitter Dick Visser van de Industrie bond FNV meer dan dertig jaar later op breken. In 1988 werd het gerucht bekend dat Visser voor de BVD zou hebben ge werkt. Hij zou de dienst in 1984 hebben ingeschakeld om inlichtingen te verza melen over links radicale sympathieën van een van zijn beleidsmedewerkers. In 1981 werd de CPN, een democratische partij toch met drie zetels in de Tweede Kamer, door de BVD nog steeds be schouwd als een gevaarlijk instituut. In een televisie-interview met Sonja Ba rend onthulde BVD-hoofd De Haan dat de CPN nog steeds werd geschaduwd "vanwege het oogmerk de democratie omver te willen werpen". Pas in 1989 liet minister Van Dijk weten dat de Commu nistische Partij Nederland geen 'object' Contra-spionage De 700 man sterke BVD, opvallend ge vestigd aan de Haagse Kennedylaan, heeft niettemin nog genoeg te doen. De contra-spionage behelst ook het advise ren van ondernemingen, die in de warme belangstelling staan van Oost-Europa. Vooral bedrijven op het gebied van ener gievoorziening, transport en telecommu nicatie dienen beducht te zijn voor spionnen. Daarnaast houdt de BVD zich bezig met de opsporing van internatio naal terrorisme, zoals IRA. ETA, en Pa lestijnse terreurgroepen. Vooral islami tische kernen worden sinds de Rushdie- affaire in de gaten gehouden. In bijna al zijn taken wordt de BVD bijgestaan door de politie. Honderden politiemensen hebben een zogenaamde BVD-cursus gevolgd en worden van tijd tot tijd inge schakeld voor werkzaamheden voor de dienst. Een van de meest omstreden taken van de BVD is het verrichten van veilig heidsonderzoeken naar personen in ver trouwensfuncties. Onder druk van de Tweede Kamer is het aantal vertrou wensfuncties bij de overheid inmiddels teruggebracht van 71.000 tot 48.000, maar er blijft op dit terrein nog genoeg werk te doen. Bij dergelijke onderzoeken, die drie- tot vierduizend gulden kosten, wor den overal inlichtingen ingewonnen over de betrokken persoon, zelfs bij fa milieleden, vrienden, buren en kennis- Soms gaat dat wat te ver. In 1982 moes ten 58 secretaresse-functies bij de over heid worden onderzocht. Onder die se cretaresses bevond zich een vrouw die al tientallen jaren bij de overheid werkte en drie maanden voor haar pensioen stond. Toch achtte de BVD onderzoek noodza kelijk. Na vragen in de Tweede Kamer over de mate van vertrouwelijkheid van de 58 functies werd het onderzoek door minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken stopgezet. Wie eenmaal de aandacht van de BVD op zich heeft gevestigd, zal nooit kunnen achterhalen of er een dossier over hem bestaat. Vanwege de geheimhouding, de ziel van de BVD, worden daarover geen mededelingen gedaan. Formeel zijn er wel mogelijkheden om erachter te ko men, maar in de praktijk komt daar door gaans niets van terecht. Dat merkte on der anderen Chris Bruynius, redacteur van het ochtendblad Trouw. Van zijn vroegere buren hoorde hij dat de BVD naar hem had geïnformeerd. Bruynius had geen idee waarom, vroeg de dienst om opheldering maar kreeg geen ant woord. Er bleven nog vier mogelijkhe den voor antwoord over: de rechter, de minister van Binnenlandse Zaken, de vaste kamercommissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten en de Natio nale Ombudsman. Geen details Minister Van Dijk liet de journalist we ten dat de wet een betrokkene geen recht toekent op kennisneming van gegevens die bij de BVD over hem staan geregi streerd. Erger nog: de burger mag niet eens weten of de BVD over dergelijke ge gevens beschikt. "Want", zo schreef de minister, "de BVD kan alleen dan effec tief functioneren, indien met name zijn werkwijze en kennisniveau onbekend blijven". Alleen al de mededeling dat de BVD in het bezit is van bepaalde gege vens, kan de veiligheid van de Staat in gevaar brengen. Bruynius stapte uitein delijk naar de Ombudsman, die de infor matie wel mag opvragen. Maar erg veel had hij daar niet aan. De Ombudsman heeft een geheimhoudingsplicht. Hij mag zijn cliënt alleen het resultaat van het onderzoek meedelen, maar er niet over in details treden. Het voorbeeld geeft aan hoe bedroe vend de controle op de BVD is. Er is weliswaar een kamercommissie waarin de fractieleiders van de vier grote partij en zitting hebben, maar de leden hebben een geheimhoudingsplicht. Bovendien zijn zij voor hun informatie afhankelijk van mededelingen van de BVD. Ook.de minister, verantwoordelijk voorde BVD, moet maar hopen dat de dienst hem niet belazert. De WD'er Geertsema, van 1971 tot 1972 minister van Binnenlandse Zaken, heeft in een artikel in NRC/Han- delsblad eens beschreven hoe moeilijk het is om de verantwoordelijkheid voor de BVD te dragen. "Dat kan maar op één manier en dat is het opbouwen van een wederzijdse volstrekte vertrouwensba sis met het Hoofd van de dienst". Verbaasd Toch heeft Geertsema destijds een on derzoek ingesteld naar de vraag of dat vertrouwen gerechtvaardigd was. De BVD had de kamercommissie verteld dat over bepaalde personen wel en over andere geen dossiers bestonden. Zonder vooraankondiging toog Geertsema naar het kantoor van de BVD, waar hij door het verbaasde Hoofd werd ontvangen. Terwijl de secretaris-generaal van het ministerie bij het BVD-hoofd bleef om te voorkomen dat-ie het personeel zou waarschuwen, ging Geertsema naar het archief en stelde vast dat de BVD-mede- delingen juist waren geweest. "Uiterst tevreden verlieten de secretaris-generaal en ik het pand. Over de tevredenheid van het Hoofd van Dienst laat ik mij niet uit". Dick Visser, ex-voorzitter van de Industriebond FNV, zou in 1984 de BVD hebben ingeseind over de links-radicale sympathieën van een van zijn be leidsmedewerkers. Toen een en ander in 1988 bekend werd, legde Visser het voorzitterschap van de Industriebond neer. De perfecte moord bestaat dus. Hoofdinspecteur Wieger van Dijk, 36 jaar en sinds drie jaar chef van het Bureau Bijzondere Zaken van de gemeentepolitie Amsterdam, zou 'm zelf ook kunnen plegen. De belangrijkste voorwaarde is datje iemand doodt met wie je geen enke le relatie hebt, zegt hij. Van Dijk is al diverse malen geconfrontreerd met dergelijke, onoplosbaar lijkende moordzaken. Zonder dat hij ze meteen als 'perfect' wil beoordelen, zijn gevallen met roof als motief ver schrikkelijk moeilijk op te lossen. door Weert Schenk Roof lijkt ook de achtergrond van de nog steeds onopgeloste moord op een Amerikaanse toerist in het afgelopen najaar. De man werd dood aangetroffen op de Amsterdamse Ruysdaelkade. Een verschrikkelijke klap op het hoofd met een baksteen had hem geveld. Van Dijk vermoedt dat de tperist is overval len door een voor de man volslagen on bekende. Het onderzoek zit vast. Het wachten is nu op een toevalstreffer. Of op een te lefoontje van een door gewetenswroe ging geteisterde dader. "Dat kan jaren duren", erkent Van Dijk, "maar het zal niet de eerste keer zijn dat een zaak zo na een aantal jaren toch nog wordt op gelost. Daarom wordt bij ons een dos sier nooit geheel afgesloten". Cabaretier Op die manier kan het ook nog lang du ren voordat de moord op de cabaretier Wim Hogenkamp is opgehelderd. Deze werd vorig voorjaar in zijn woning door een pistoolschot om het leven ge bracht. Tot nu toe hebben Wieger van Dijk en zijn mannen geen motief kun nen vast stellen. Van roof was in elk ge val geen sprake. De dader liet geld en cheques.gewoon op tafel liggen. De politie heeft het hele, tamelijk uit bundige leven van Hogenkamp uitge spit. De moord kan te maken hebben met jaloezie, verdovende middelen en het schandknapencircuit. En er zijn nog meer mogelijkheden. De cabare tier leed aan aids en bevond zich al in de laatste fase van zijn leven. Het wordt niet uitgesloten dat hy zelf een huur moordenaar heeft besteld om verder lij den te voorkomen. Ook wordt er reke ning mee gehouden dat Hogenkamp werd gedood door iemand die hij met aids had besmet. Zo liggen bij hoofdinspecteur Van Dijk heel wat onopgeloste zaken op de plank. Van vorig jaar zijn er 14 over ge bleven. In vijf gevallen zit nog wat 'mu ziek', waaraan in rustige tijden verder zal worden gewerkt. De rest is volledig vastgelopen. Van Dijk scoort over 1989 een -voorlopig- oplossingspercentage van 42 procent. Hij is hierover erg onte vreden: "Het is beneden de maat". In de hoofdstad zijn vorig jaar onge veer 70 mensen op gewelddadige wijze om het leven gebracht. In de meeste ge vallen konden de rechercheurs van de diverse politiedistricten in Amsterdam de zaak zelf vrij gemakkelijk aan, om dat de dader al snel bekend was. In 28 gecompliceerdere gevallen nam het bureau Bijzondere Zaken van het hoofdbureau het onderzoek over. Daar van bleken vier mensen achteraf toch een natuurlijke dood te zijn gestorven. De hoofdinspecteur legt uit dat een moord eigenlijk binnen twee weken moet zijn opgelost. Anders wordt het heel moeilijk. Getuigen kunnen zich in de eerste dagen nog redelijk goed de details herinneren. Daarna weten ze vaak niets meer en zijn ze heel verwar rend en onbetrouwbaar. Dat de politie in Amsterdam niet al tijd tot het uiterste kan gaan om een moordzaak op te lossen, moet volgens hem worden gezien als een nadelige bij komstigheid van het leven in de grote stad: "De mogelijkheden zijn beperkt. De werkdruk is hier heel anders dan in Bameveld". Van Dijk beseft dat niet iedereen te vreden zal zijn met zo'n kil klinkend antwoord. "Natuurlijk, als in je eigen familie iemand wordt vermoord, wil je dat de politie het best mogelijke onder zoek er op los laat. Maar in de grote stad speelt een veelheid van zaken. Wij kun nen soms gewoon niet anders". Drie zaken waren het gevolg van on enigheid bij de levering van drugs. Op de plaats van overdracht bleek er iets niet te kloppen, wat leidde tot ruzie en een spontane schiet- of steekpartij. De zes andere doden hadden te maken met koele afrekeningen door of binnen goed georganiseerde misdaadbenden. Liquidaties De liquidatie-moorden worden altijd zorgvuldig beraamd en zeer berekend uitgevoerd. Ze zijn heel moeilijk op te lossen, zegt Van Dijk. Sedert een jaar of vijf spelen de meeste van dit type moordzaken zich af binnen de Turkse mafia die een groot deel van de heroïne markt in handen heeft. "Turken vor men een erg gesloten gemeenschap. Veel mensen zijn ook vreselijk bang. De bereidheid om te pralen is ver te zoeken. Vaak komen we wel heel dicht oij de dader, maar kunnen we het be wijs niet rond krijgen". Een mooie illustratie daarvan is de reactie van getuigen van een slachtpar tij in een Turks gokhuis, waarbij twee Turken doorzeefd werden met kogels. Alle zeven getuigen zeiden dat ze op het moment van de executie op het toilet zaten. In het casino waren slechts twee toiletten. De hoofdinspecteur vindt dat naar verhouding te veel tijd wordt gestoken in onderzoeken in de sfeer van liquida ties. "Het kost een hoop tijd om de da ders te vinden, maar het effect ervan is gering. De justitie deelt weliswaar hele forse straffen uit, 12, 15 jaar is niks, maar het heeft weinig effect. De daders waren in dienst van een criminele orga nisatie. Voor hen komen weer anderen in de plaats". *Het gebouw van de BVD aan de Haagse Kennedylaan: 700 ambtenaren wer ken er in een waas van geheimzinnigheid. Wie eenmaal de aandacht van de BVD op zich heeft gevestigdzal nooit kunnen achterhalen of er een dossier over hem bestaat. Vanwege de geheimhoudingde ziel van de dienst, worden daar over geen mededelingen verstrekt. (foto's gpd>.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37