Tolmuur in Oslo geprezen en omzeild Amerikaanse school kwetsbaar rustpunt Het vinden van sluipwegen is een nationale sport geworden ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGINA 31 Dagelijks passeren 230.000 auto's de 18 sluizen. Van de inkomsten zal een nieuw verkeersnet rond Oslo worden gefinancierd. «oioopdi Na stormachtige protesten heeft Oslo als eerste hoofdstad in de wereld een tolsysteem gekregen. De invalswegen naar de Noorse stad zijn sinds kort afgesloten meteen betonnen muur. Alleen via achttien bewaakte sluizen kunnen de automobilisten tegen betaling de binnenstad bereiken. Na de eerste weken spreken de stadsvaders al van een succes, al zijn er ook kanttekeningen. "Vaak is het vandalisme erger dan het tolgeld" en "Het vinden van sluipwegen is een nationale sport geworden". door John Versieyen "Het verkeer in het centrum neemt zicht baar af, terwijl de verwachte files voor de tolstations zijn uitgebleven", aldus Leif Nibe, wethouder voor verkeerszaken en initiatiefnemer van het tolsysteem, dat door velen het ei van Columbus wordt genoemd om de groeiende verkeerscha os in de steden het hoofd te bieden. De invoering van het unieke tolstelsel is niet zonder slag of stoot verlopen, geeft Leif Nibe toe. Zelf had hij liever een ver hoging van de benzineaccijnzen gezien. Politiek bestond daarvoor echter geen meerderheid. Na jaren touwtrekken werd in 1989 het groene licht gegeven om Oslo af te sluiten en tolstations te bou wen. Een systeem dat drie jaar eerder op kleinere schaal in Bergen, dus de tweede stad van het land, met succes was inge voerd. De maatregel was hard nodig. Oslo dreigde te verstikken in een verkeers chaos. De afgelopen tien jaar verdubbel de het aantal wagens, terwijl het verou derde wegennet nauwelijks werd aange past. Noorse verkeersspecialisten hiel den er bovendien rekening mee dat over 15 jaar het autopark in Oslo met 40 pro cent zal zijn toegenomen. Gelijktijdig moest de hoofdstad ruim 25 procent van al het landelijke transport verwerken. Het resultaat was lange files in de spitsuren en een versnelde achteruit gang van de al oude straten. De industrie verloor jaarlijks miljarden aan verzuim de transported. Bovendien nam de milieuvervuiling in de binnenstad onac ceptabele vormen aan. De hoofdstad werd dan ook het 'chaotische kruispunt van het land' genoemd. Het tolstelsel moet Oslo nu financieel en verkeerstechnisch lucht geven. Via de inkomsten, jaarlijks zo'n 200 miljoen gul den, zal een nieuw modern verkeersnet rond de hoofdstad worden gefinancierd. Vijftig nieuwe wegen, waarvan meer dan de helft in tunnels, züllen de binnenstad ontlasten. Gelijktijdig krijgt het open baar vervoer in de binnenstad aparte rij banen. De totale kosten belopen 3,5 mil jard gulden. Meer dan de helft komt in de loop der tijd uit de tolgelden. De rest lapt de overheid bij, aldus Leif Nibe. "Wij kunnen zo in 15 jaar het wegennet vernieuwen, waar we anders dubbel zo lang over zouden moeten doen", vertelt hij. "Het eerste gedeelte, een 3,5 kilome ter lange tunnel onder de binnenstad en een noordelijke rondweg, is intussen al klaar. Dit grootste project ooit op Noorse vasteland uitgevoerd, werd gefinancierd met geleend geld. De rente en afbetalin gen moeten ook van de'tolheffingen ko- 'Berlijnse muur' In de eerste fase van de aanleg liep het storm met protesten. De landelijke vere niging van automobilisten sprak van een Berlijnse Muur die nu werd herbouwd in het Noorse fjordenlandschap. Architec ten hekelden de lelijke vormgeving van de tolhuisjes, terwijl computerexperts vreesden dat de privacy van de Noren werd ondergraven via het elektronische bewakingssysteem. Ter zelfder tijd waar schuwde de Noorse brandweer dat de betonnen barrière wel eens mensenle vens kan kosten. De maatregel was nauwelijks populair. De Noorse politici bleven dan ook weg bij de opening. Alleen de anti-fiscuspar- tij, de Vooruitgangspartij, was aanwezig om een rouwkrans te leggen bij 'weer een extra belasting' voor de Noorse automo bilist. In een recente enquête wees ruim tweederde van de hoofdstedelingen de tolmuur van de hand. Dezelfde tegenstand was vier jaar eer der te zien in Bergen. Daar werd de vader van het Noorse tolstelsel, Arild Eggen, overspoeld met dreigementen tegen zijn leven. Nu is 70 procent van de inwoners van Bergen voorstander van het tolsys teem. "Het werd een zegen voor onze stad. Met het geld hebben wjj ons wegen net met ruim 100 miljoen gulden de laatste jaren kunnen verbeteren. Als de regeling over tien jaar afloopt, bezitten wij een bijzonder moderne infrastruc tuur dank zij de zes tolstations". Kjetil Namorik van de actiegroep Nee tegen de Oslo-muur was echter nauwe lijks overtuigd. "Het protest is hier nog lang niet voorbij". Zijn organisatie be werkt nu de politici om de gehate ring voortijdig te slopen. "Wij houden ons aan de realiteit. Wij kunnen geen bewakings filosofie accepteren, die ten grondslag ligt aan deze elektronische ring. Ons eer ste doel is nu om een gratis passage in te voeren in de nachten en weekends". Eskild Jensen, directeur van het Noor se verkeerswegenwerk, spreekt nog steeds van een 'Italiaanse opera' als hij terugdenkt aan de eerste reacties. "Sinds de invoering drie weken geleden is ech ter alles boven verwachting verlopen. De eerste weken hebben we al 110.000 jaar kaarten verkocht, 40 procent meer dan waarop we gerekend hadden. Intussen zijn de protesten grotendeels verstomd. Schijnbaar hebben de Noren zich er al bij neergelegd". Vlekkeloos De gevreesde files en verkeerschaos aan de tolstations, die de pers voorspelde, zijn uitgebleven. "De doorstroming van het verkeer in de hoofdstad verloopt vlekkeloos. Files of verstoppingen zyn er nauwelijks meer. Tegelijkertijd daalde het verkeer in het centrum .zichtbaar. Doel is om het met 10 procent te vermin deren", aldus een tevreden verkeerswet houder Leif Nibe. "Niet alles rond het nieuwe tolsysteem is echter rozegeur en maneschijn", er kent Helge Holman, woordvoerder van de Noorse verkeerspolitie. "Vaak is het Het nieuwe moderne gebouw in Wasse naar, dat verrijst aan de snelweg naar Amsterdam, biedt onderdak aan alle klassen, de gymzalen, de ruimten voor de creatieve vakken en het theater, dat zo karakteristiek is voor Amerikaanse scho len. Hoewel de efficiency hiermee onge twijfeld is gediend, ziet lang niet ieder een reikhalzend uit naar de verhuizing die voor juli op de agenda staat. "De ou de gebouwen zijn zo gezellig", verklaart Jossie Rodell, directeur externe betrek kingen. Met zichtbaar genoegen toont ze het gebouw waar de jongste leerlingen les krijgen. De klassen stralen gezelligheid uit en zijn behangen met tekeningen en slingers. De somberheid die oude scho len met hun lange gangen nogal eens kenmerkt, heeft de strijd tegen het Ame rikaanse optimisme verloren. Hoewel, lang niet alle leerlingen zijn van Amerikaanse komaf.. Een groot ge deelte spreekt van huis uit geen Engels, maar zit op deze school omdat de ouders (diplomaten en zakenlui) continuïteit verlangen in de opleiding van hun kind. Met nauwelijks verholen trots stelt Ro dell vast dat zij wat dat betreft bij hen aan het goede adres zijn. Amerikaanse scho len zijn overal op de wereld te vinden en hanteren allemaal hetzelfde programma. Wie voor werk van het ene land naar het vandalisme erger dan het tolgeld", ge looft hij. De afgelopen maand werden twee automatische installaties bij de noordelijke uitvalswegen gesaboteerd. Ook Mette Lundgren, informatieconsu lent bij Fjellinien, de firma die het tolstel sel administreert, geeft toe dat de 18 sta tions vaak doelwit zijn van boze wraak acties. "In januari, vlak voor de opening, vloog een tolpost in de lucht na een brandbom. De schade bedroeg 150.000 gulden". Een ander probleem is de grote groep Noren die er een hobby van heeft ge maakt om de betonnen Oslo-muur te om zeilen. "Daar schiet de politiecontrolê duidelijk te kort", vindt Torgeir Engers- veen, ingenieur bij de gemeentelijke openbare werken. "Wij kunnen geen controlê uitoefenen. Het vinden van sluipwegen is een nieuwe sport gewor den", meent Engersveen. Gazons, trot toirs en tuinen moeten het ontgelden. "Als we de kostbare sleeën zien die vele verkeerszondaars gebruiken, kan het on- andere verhuist, hoeft zich dus betrekke lijk weinig zorgen te maken over de op vang van zijn kind. Het is even wennen voor kinderen die geen Engels spreken, de school ontkent dat niet. Maar de eigen stoomcursus stelt leerlingen heel snel in staat met de gewo ne lessen mee te doen. Hoe jonger de kin deren, hoe rapper ze zich in de klas kun nen redden. Oudere kinderen hebben ge durende een langere periode speciale be geleiding maar doen al heel snel mee met gymnastiek, muziek en creatieve vak ken. Daarna is de overstap naar de 'leer vakken' snel gemaakt. Als een kind zich eenmaal thuis voelt op de Amerikaanse school kan het overal in de wereld voort, en dat is belangrijke wetenschap voor ouders die buiten het vaderland carrière maken, want Kongo lese en Japanse scholen zijn nu eenmaal dun gezaaid. Tot aan de Tweede Wereldoorlog had vrijwel iedere ambassade wel een leraar in dienst die de kinderen van het ambas sadepersoneel zo goed en zo kwaad als dat ging onderwees. Door de intensive ring van het internationaal verkeer ont stonden in het begin van de jaren vijftig in de Randstad internationale scholen voor kinderen van buitenlandse zaken lui. Er waren Franse, Duitse, Britse en Amerikaanse scholen. mogelijk voor die luttele 10 kronen zijn"; De verantwoordelijkheid voor deze overtredingen ligt zowel bij de politie als bij openbare werken, die de gaten moet dichten in de Oslo-muur. Beide autoritei ten willen echter wel een oogje dichtknij pen voor het huidige probleem, omdat het zich hoofdzakelijk afspeelt op privé- grond. "Wij zijn niet geïnteresseerd om rond Oslo een hermetische betonnen muur te bouwen", verklaart Engersveen. Voorlopig draait het volgens hem ook slechts om een relatief kleine groep. "Afgezien daarvan kunnen we niet op privé-grond versperringen bouwen. Je moet ook niet vergeten dat 230.000 auto's de Oslo-muur dagelijks op een legale muur passeren". Overtreders In Bergen, waar al sinds 1986 een tol muur bestaat, ligt het aantal overtreders volgens directeur John Erik Kjeseth, di recteur van het administratieve bedrijf The American School of The Hague, zoals de Amerikaanse school officieel heet, ontstond uit een fusie van de op Amerikaanse leest geschoeide interna tionale school met het schooltje voor de diplomatenkinderen. Pas later vonden ook andere nationaliteiten de weg er heen. De school gaat er prat op dat ze in staat is kinderen met de meest uiteenlo pende achtergronden op te vangen. De flexibiliteit van het systeem en die van de individuele leerkrachten hebben haar in de loop der jaren een uitstekende re putatie bezorgd. Souplesse is een van de pijlers van de school. "Wij kunnen iedere dag van het jaar nieuwe leerlingen opnemen". Rodell verheelt niet dat het wel zo prettig is als ze aan het begin van het schooljaar ko men, maar de praktijk is weerbarstiger. Tunnell en Bro Vereniging, nog maar op 1,5 procent. Eerder was het 2 procent. Volgens Kjeseth werpt de effectieve elektronische controle hier zijn vruchten af. In de controlekamer van de Oslose collega's gelooft informatieconsulent Mette Lundgren in een nog lager aantal als de eerste kinderziekten zijn overwon nen. Achter de computerschermen loe ren 20 medewerkers dag in, dag uit naar overtreders. "Vijf procent van alle passanten, zo'n 12.000, worden dagelijks gefotografeerd via onze camera's achter de tolstations, die niet zijn voorzien van slagbomen of andere hindernissen", legt Lundgren uit. "We maken daarbij slechts opnamen van het kenteken. Via onze computers, die direct gekoppeld z(jn aan de databank van het Noorse Centraal Bureau voor de Wegenbelasting, kunnen we zien of de bezitter een abonnement heeft. Is dat niet het geval, en dat komt vaak voor, dan drukken onze medewerkers het zes- Dat er overal in de wereld andere school systemen bestaan, die er elk een eigen programma op na houden, maakt de zaak er niet eenvoudiger op. "Maar met intensief overleg met de ouders en de ambassade van het land van herkomst, vinden we altijd wel een oplossing". De voertaal op school is uiteraard Engels. Daarnaast wordt les gegeven in Frans, Duits, Spaans en Latijn. Maar er is ook aandacht voor het Nederlands. "Om te overleven", grinnikt Rodell. De kinde ren moeten de tijd dat zij hier wonen, boodschappen kunnen doen en de weg vragen. Toch zit er meer achter dan al leen een pragmatische levensopvatting. "Het getuigt ook van hoffelijkheid tegen over het gastland om wat van de taal te leren". cijferige kenteken van de overtreder in op het scherm. Een kwestie van zes se conden. De rest gaat automatisch. De verkeerszondaar krijgt een boete van zo'n 80 gulden, wat overeenkomt met een maandkaart. Betaalt de persoon ook de boete niet, dan wordt het bedrag ver dubbeld. Uiteindelijk sturen we, als laatste uitweg, de deurwaarder op hem af'. De tolstations zjjn in drie rijbanen op gedeeld en lijken veel op een normale grensovergang. Abonnementhouders kunnen hun eigen doorgang kiezen en met een snelheid van 50 kilometer passe ren. Bij de overige banen staan muntap- paraten of is hand verkoop mogelijk. "De laatste twee oplossingen zijn voor nood", aldus Mette Lundgren. "Het nadeel bij deze overgang is dat de automobilist moet stoppen om 10 kronen te betalen en dat kan gemakkelijk tot files leiden. We hebben geprobeerd dit op te vangen door tot februari 20 procent korting te ge ven op onze 700 gulden kostende jaar kaarten. Deze campagne zorgde ervoor dat rond de helft van alle passanten nu zo'n abonnement heeft. De anderen ko pen een halfjaar- of maandkaart, die voor 400 of 80 gulden te krjjgen is". Volgens Lundgren waren er in de eer ste weken grote problemen. "De Noren probeerden ons van alle kanten te sabo teren. Zo leverden velen de eerste dagen zakjes met 100 dubbeltjes af als betaling voor de 10 kronen. Dat hebben we afge wezen. Er bestaat gelukkig in Noorwe gen een wet waar ontvangers een beta ling met meer dan 25 munten kan weige ren. Ook cheques werden door de hoge administratiekosten geweigerd bij de en kele verkoop". Probleemloos De aanleg van de Oslo-ring kostte het stadsbestuur 35 miljoen gulden. De ex ploitatie met 200 werknemers, die in ploegendiensten werken, bedraagt 20 miljoen gulden per jaar. Daarmee beslaat het systeem ongeveer 10 tot 15 procent van de tolinkomsten. Een redelijk per centage, vindt de stad Oslo. Dagelijks passeren 230.000 wagens de 18 sluizen. Ze brengen zo'n half miljoen gulden in de stadskas, aldus de administrerende directeur Thorleif Haug van Fjellinien. Haug is ervan overtuigd dat na de eer ste weken alles probleemloos zal gaan. Vooral de komst van de zogenaamde elektronische schijf deze zomer zal het werk nog meer vereenvoudigen. Deze schijf, een Noors patent, zendt een sig naal uit dat door de camera wordt opge vangen. Als de automobilist zo'n kaart mist of als de kaart leeg is, wordt de wa gen automatisch geregistreerd. De schijf kan worden geprogrammeerd voor een heel jaar, maar ook voor 25 of 350 passa ges. Als de 13 centimeter lange kaart leeg is, krijgt de automobilist bij de tolsta tions automatisch een signaal dat hij zijn schqf moet vernieuwen. Het stuk elek tronisch plastic wordt met een sterke lijn aan de vooruit geplakt. Bij het verwijde ren breekt het plaatje automatisch. "Wie er toch in slaagt en zijn elektronische kaart uitleent aan zijn buurman, kan als nog worden gegrepen, omdat de came ra's steekproeven blijven nemen", aldus Haug. Volgens wegdirecteur Eskild Jensen zullen na Oslo ook ruim 60 andere plaat sen in Noorwegen volgen. "Tot 1994 ste ken wjj zo'n zeven miljard gulden in nieuwe tolsystemen. Een investering die zich in enkele jaren dubbel en dwars te rugbetaalt. Dat heeft Bergen bewezen en dat zal ook Oslo bewijzen". Het internationale karakter, de school heeft leerlingen van zo'n vijftig nationali teiten, maakt de school kwetsbaar. Het is niet voor niets dat een jaar of tien gele den vlaggen en al te opzichtige naambor den verdwenen van de gevels. De stand van de politieke thermometer bepaalt de risico's. "We verbergen ons niet, maar we hebben er geen behoefte aan narigheid uit te lokken", licht Ródell toe. Om die reden zijn de bussen die de leerlingen de hele dag op en neer rijden tussen school gebouwen, sportterreinen en creatieve ruimten niet voorzien van een uitbundi ge naamsaanduiding. Toch markeert een meters hoog bord de plek waar de nieuwe vestiging gestal te krijgt. "Het bord wordt niet als een be dreiging gezien", aldus Rodell. "We heb ben uitgebreid overleg gehad met de am bassades van de landen waar we vaak leerlingen van hebben". Die landen dra gen ook financieel bij aan de veiligheids maatregelen. Daarbij moet worden ge dacht aan verbreding van de sloot naast de school, de bouw van een hekwerk met slagbomen, de installatie van camera's en andere niet met name te noemen voor zieningen. "We zoeken een evenwicht tussen de veiligheid en openheid waar onze leerlingen recht op hebben". Een school blijft een school en het is niet de -bedoeling dat leerlingen die ervaren als een bunker waar ze niet in of uit kunnen. Met de nieuwbouw is bijna 25 miljoen gulden gemoeid. De school kan dat niet allemaal zelf ophoesten en krijgt belang rijke bijdragen van het ministerie van economische zaken in Den Haag en wacht nog op financiële steun van de Amerikaanse regering. Maar ook andere landen dragen bij en er is niet vergeefs een beroep gedaan op internationale be drijven in de Randstad. "Die hebben be lang bij onze aanwezigheid, want als ze in het buitenland personeel werven, kun nen ze zeggen dat de opleiding van hun kinderen geen probleem is". Bij de fondswerving stelt de school zich uitermate zakelijk op. "We benade ren ook bedrijven die nooit buitenlands personeel aantrekken en evenmin van plan zijn dat te doen. Zy profiteren net zo goed van onze aanwezigheid, al is het maar via hun zakenrelaties". In juli van Scheveningen naar Wassenaar Er is maar weinig aan de buitenkant van het oude schoolgebouw in Scheveningen dat associaties oproept met Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden waar alles nieuw is en glimt. Toch is hier op de eerste verdieping de directie van de Amerikaanse school van Den Haag gevestigd. Voor de 625 leerlingen van de school is hier geen plaats, die zijn ondergebracht in vier over de badplaats verspreide dependances. Hoog tijd dus voor nieuwbouw. door Theo Haerkens ■De verhuizing naar de nieuwbouw in Wassenaar staat voor juli op de agen-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31