We weten allemaal wel wat mag en niet mag Machtsstrijd begint pas in Nicaragua I REPORTAGE i Minister Hirsch Ballin (justitie) predikt de burgerzin Ortega kan woede onder aanhang nauwelijks bedwingen ZATERDAG 3 MAART 199 DEN HAAG Jarenlang stond 'Justitie' gelijk aan bocvenvangcn, cellen bou wen en strenger straffen. De liberale minister Fritr Korthals Altes hamerde ei zeven jaar lang op dat d< strijd tegen de criminali teit door de overheid ii verhevigde mate gevoert diende te worden. Nu hei departement weer terug is in christen-democratische handen, klinkt een iets an der geluid. Ernst Hirsch Ballin predikt de burger zin. We kennen allemaal wel het verschil tussen goed en kwaad, maar han delen toch anders. Een ge sprek over het hang- en sluitwerk van woningen, in plaats van de tralies in ge vangenissen. door Bart Jochems en Peter de Vries In de maanden voor de vorming van het nieuwe kabinet dook zijn naam al regelmatig op in de publiciteit. Ernst Hirsch Ballin werden in het spraakmakende politieke circuit tal van kwaliteiten toegedicht. De ka tholieke hoogleraar staats- en be stuursrecht uit Tilburg werd ge boekstaafd als uiterst capabel, ethisch gedreven, juridisch en maatschappelijk betrokken. Maar toen het moment daar was, bleek dat Hirsch Ballin helemaal niet stond te trappelen om minister van justitie te worden. Hij zwichtte uit eindelijk voor de aandrang van Lubbers. "Het is wel tot iedereen doorge drongen dat ik grote aarzelingen had. Die waren niet politiek van aard, want ik weet dat er op dit de partement goed en nuttig werk te doen is. Maar er waren persoonlijke twijfels: wat wil je doen met de tijd van leven en werken die je gegund is? Ik wil niet verhelen dat het af scheid nemen van de vakgroep aan de Universiteit waar ik acht jaar lang heb gewerkt mij zwaar viel". Trendbreukje Hij praat bescheiden, met een heel licht zuidelijk accent. Een glimlach die uitnodigt tot vragen, waarvan hij vervolgens razendsnel de kern doorgrondt. Zijn benadering van het departement verraadt nog steeds de wetenschappelijk ge schoolde systematische denker. Binnenkort verschijnt, een unicum voor Justitie, een alomvattend be leidsplan waarin de minister "een klein trendbreukje" zal aankondi gen. Het wordt de probleemstelling voor de komende vier jaar. Verschillende lopende projecten als de uitbreiding van het aantal cel len en de politie-reorganisatie, zul len worden voortgezet. 'Versterking van de infrastructuur van de rechts staat', en 'zorg voor de kwaliteit van de rechtshandhaving' zullen als trefwoorden herkenbaar blijven. Maar Hirsch Ballin wil iets toevoe gen aan dat klassieke Justitie-be- leid: de rol van de burgers zélf bij de normhandhaving. "Kernprobleem is dat we aan de ene kant worden geconfronteerd met verschijnselen van ernstig te kortschietende naleving van nor men, en aan de andere kant een overheid hebben die probeert veel te veel te regelen. In dat spannings- Hirsch Ballin: Ik zeg niet dat het criminali teitsprobleem onoplosbaar is. Maar normbe vestiging en na leving van re gels kunnen al leen verbeterd worden als de samenleving er zelf intensief mee bezig is". (foto GPD) veld moeten we een weg zoeken. We moeten niet vervallen in de oude kwaal meer van de overheid te vra gen, en we moeten erkennen dat we criminaliteitsproblemen niet oplos sen met meer politie. We moeten een beroep doen op de samenleving zelf'. J eugdcriminaliteit De verantwoordelijke maatschap pij in de praktijk. De leus van het CDA verheven tot ideaalbeeld, maar Hirsch Ballin laat merken dui delijke opvattingen te hebben over de manier waarop het idee werke lijkheid kan worden. "Ik geef u als voorbeeld de jeugd criminaliteit. Dan moeten we niet praten over meer politie en officie ren van justitie. Dat probleem moet je aanpakken bij de eerste lijn in de samenleving: de opvoeders, het ge zin, de scholen. Daar moet over ele mentaire normen en regels gepraat worden. Als tweede lijn daarachter hebben we het jeugdwerk, het wel zijnsbeleid. Daar moet nadruk ge legd worden op saamhorigheid, het gezamenlijk iets organiseren. Van hapjes tot klasse-avond, 'fair play'- activiteiten in de sport. Gemeenten moeten met clubs praten over alco holgebruik in sportkantines. Van dergelijke actviteiten gaat een normbevestigende werking uit". "Vervolgens moeten ons vaker dan voorheen afvragen hoe het staat met het onderlinge toezicht. Heb ben we flatgebouwen en het open- baar vervoer niet zodanig ingericht dat de slachtoffers en de daders anoniem zijn? Justitiebeleid begint met veilig hang- en sluitwerk bij woningen, met toezichthouders op trams en flats. En wanneer er iets niet door de beugel kan, dan hoeven we niet meteen op geldboeten en gevangenisstraffen terug te vallen. Er zijn projecten met dienstverle ning waarmee opmerkelijke resul taten zijn geboekt". "Nee, met die nadruk op de in breng van de burgers gooit de mi nister van Justitie de handen niet in de lucht als teken van overgave. Ik zeg niet dat het criminaliteitspro bleem onoplosbaar is. Maar norm bevestiging en naleving van regels kunnen alleen verbeterd worden als de samenleving er zelf intensief mee bezig is". Betutteling Hirsch Ballin weet dat zijn pleidooi in eerste instantie zal stuiten op een muur van scepcis. De afkeer van be tutteling en argwaan jegens een mo raliserende overheid zijn diepge worteld. Maar de katholieke jurist uit Tilburg koestert geen heimelijk verlangen naar een restauratie van het oude zuilensysteem. "We zijn in de jaren zestig en zeventig door schade en schande wijs geworden. De meer luisterende instelling die de laatste decennia is gegroeid moet blijven bestaan. Maar als we elkaar niet tegelijk kunnen herinneren aan elementaire gedragsnormen, is er iets mis. Dan wordt de samenleving niet veiliger". "Dat is geen betutteling of mora lisme. Het gaat niet om de normen van een klein groepje, maar om al gemeen gedeelde waarden. Ik vond het opmerkelijk dat uit een onder zoek bleek dat bijna iedereen zegt heling van gestolen goed niet ge rechtvaardigd te vinden. Maar uit datzelfde onderzoek bleken de smoesjes. Daar zeiden mensen: 'als je iets spotgoedkoop kunt krijgen, hoef je niet te informeren waar het vandaan komt'. Dat is heel veront rustend. We weten wel wat mag en niet mag, maar de maatschappelij ke verhoudingen zijn kennelijk zoek. Ik weet best wel dat dit niet hoort tot de klassieke taakopvatting van Justitie. Maar dat komt omdat het vroeger allemaal wel vanzelf liep". Politie Door het regeerakkoord gedwon gen, heeft Hirsch Ballin zich de af gelopen maanden toch intensief met die politie moeten bemoeien. Samen met collega Dales (binnen landse zaken) staat hij voor de im mense taak de politie-organisatie op de schop te nemen. De huidige structuur (gemeente- en rijkspolitie plus landelijke diensten) wordt door hem als "een sterk versplin terd en ongelijksoortig politiebe stel" gekenschetst. "We moeten af scheid nemen van de ruim 160 korp sen en korpsjes van gemeentepoli tie, die in grootte sterk uiteenlopen, en de rijkspolitie, verdeeld over dis tricten". Niet dat de minister zal treuren om dat 'afscheid': "De kern van onze voorstellen is om te zorgen voor een goed functionerende en gelijksoortige politie in Neder land". Het nieuwe bestel voorziet 23 re gionale korpsen. De korpsbeheer der - in de meeste gevallen de bur gemeester van de grootste gemeen te in de regio - overlegt met de hoofdofficier van justitie over be groting en sterkteverdeling. Een re gionaal college, waarin alle burge meesters uit de regio zitting krijgen, beslist over dat voorstel. Zijn de taken en bevoegdheden van Justitie en Binnenlandse Za ken in het 'oude' bestel redelijk dui delijk gescheiden, (alleen al door de opdeling in rijks- en gemeentepoli tie) voor de nieuwe organisatie moest iets worden verzonnen. Burgemeester "De rechtshandhaving, de crimina liteitsbestrijding, de preventie blijft de verantwoordelijkheid van de mi nister van justitie. Die legt verant woording af in de Tweede Kamer. De handhaving van de openbare or de, de hulpverlenende taak blijft bij de burgemeester. Die moet zich ver antwoorden in de gemeenteraad. Het moeilijke is nu hoe die twee ta ken gekoppeld moeten worden. En hoe aan de verschillende verant woordelijkheden inhoud wordt ge geven. Daarom hebben we het re gionale college van burgemeesters geïntroduceerd, dat naast de hoofd officier en de burgemeester staat. Dat college van burgemeesters moet invloed hebben op het beheer van de politie. En de burgemeester kan daarop worden aangesproken in de gemeenteraad". Gemeenteraden kunnen verder een vinger in de pap houden bij de vaststelling van het beheers-be- leidsplan. "Maar dat moet niet zo gaan van: 'Ik had zo graag wat geld voor een agent bij deze voetbalwed strijd gehad, maar buurman of buurvrouw burgemeester wil niet". Dat kleinschalige verhaal.laat zich moeilijk rijmen met de schaalver groting, van lokaal naar regionaal. "Niemand heeft er iets aan als je aan de ene kant iedereen over zijn of haar partje van de politie alle direc te zeggenschap geeft, maar tenslot te moet constateren dat de politie als geheel niet functioneert". Hirsch Ballin is zwijgzaam over de kosten van de reorganisatie. De eerste schattingen wijzen op een ba drag ergens tussen de nul en de ee» miljard gulden. "Beide schattingej zullen bezijden de waarheid blij ken, want er zijn kosten verbondeij aan de reorganisatie van gebouweii en de overplaatsing van personeel Met onze collega van financiën gaai) we nu de sommen maken. Ik ven wacht niet dat er een situatie za ontstaan dat we zeggen: dat bedrag is het ons niet waard. Er is een ster. ke politieke wil om tot die reorgani satie te komen". Euthanasie Hirsch Ballin beheert in één opzicW de meest gevoelige portefeuille van alle ministers. Samen met staatssö cretaris Simons (PvdA, volksgej zondheid) gaat hij over het euthana. sievraagtuk, een ethische tijdbom onder de politieke verhoudingen) Tijdens de formatie besloten CD^j en PvdA een commissie opdracht t? geven de euthanasiepraktijk in kaart te brengen. Alom is dat uitgei legd als een uitstelmanouvre, wan( i niemand verwacht dat een simpel feitenonderzoek de morele vragen kan beantwoorden. Hirsch Ballin sputtert. Als weten] schapper weet hij ook wel dat es verschil is tussen waarden en feiten "Wij hebben die commissie niet ge] vraagd wat platte tellingen uit te voeren. Rechtsnormen hangen niet af van het aantal gevallen. We heb-j ben gevraagd om een inzicht in de medische praktijk: wat is de werk] wijze van medici, wat is de aard van de noden, waar zitten de kwetsbare! belangen. Dat overziende is het de verantwoordelijkheid van degenen die aan rechtsvorming doen om hun beslissingen te nemen. Of er al danj niet wetgeving moet komen en zo ja, welke". "Bij h^t toedienen van een pijn- bestrijdend middel kun je het overi ethisch en juridisch heel verschil lende situaties hebben. Het kan gaan om een situatie waarin iemand j ernstig lijdt, er geen uitzicht meer is op herstel en je weet dat het pijnbe- strijdende middel het stervenspro ces versnelt. Dat is, zeggen sommi gen, een middel dat tot de dood leidt. Je kunt het ook hebben over het gebruiken van een middel, met] als enige doel die dood zo gauw mo gelijk te doen intreden. Ook dan is het een middel dat tot de dood leidt. I Maar ethisch en juridisch zijn die twee situaties niet gelijk. Dat is maar één voorbeeld van de com-| plexiteit". Moeilijk "De medici en de samenleving als geheel zullen niet alleen een ant woord willen op de vraag 'Wetge- ving of niet?'. Het gaat ook om de j beoordelingskaders: wat doet de rechtspraak, met name de Hoge Raad? Hoe werkt het medisch j tuchtrecht? En wanneer gaat het Openbaar Ministerie over tot op sporing en vervolging. Welke in-1 strumenten worden in ziekenhui zen gehanteerd bij de evaluatie en 1 beoordeling?" "'t Is een moeilijk onderwerp. En het zou verkeerd zijn als iemand die in deze zaken mede-verantwoorde lijkheid heeft te dragen dit geen 1 moeilijk onderwerp zou vinden", zegt hij over zijn persoonlijke be trokkenheid. Z'n eigen mening houdt hij echter voor zich: "Het ef fect op de samenleving, het belang dat hier aan de orde is voor mensen in kwetsbare, afhankelijke situa ties, maken dat ik niet alleen be roepsmatig, maar ook persoonlijk zeer betrokken ben bij de kwestie. Er mag niet teveel verschil groeien tussen wat ik vind en wat ik doe. In zo'n soort dubbelleven moet je niet terecht komen". MANAGUA Massa's heet hoofden hebben bezit van de straten van Managua geno men. Veel sandinisten heb ben hun overwachte neder laag bij de stembus nog niet geaccepteerd. "We kunnen het bloed van onze helden en martelaren niet zomaar ver geten", schreeuwt een bui ten zichzelf zijnde, gezette vrouw. En: "Nooit zullen we de macht uit handen geven, want de macht is aan het volk'. door Rob Sprenkels Daniel Ortega lijkt de op verwij tende toon geuite argumenten niet te horen. Zijn blik staat op oneindig, gericht op de horizon boven de zee van mensen en roodzwarte vlaggen. Zeker 30.000 sandinisten zijn sa mengestroomd in het centrum van Managua, voor de met onkruid en verkiezingsleuzen overwoekerde kathedraal die sinds de verwoesten de aardbeving van 1972 buiten ge bruik is. En dit keer is het niet de menigte die is gedwongen om te ko men, eerder Ortega zelf. "Wij willen geen Guardia's", klinkt het in oor verdovende spreekkoren. Sandino, de vader van de Sandinistische re volutie, en Carlos Fonseca, de le gendarische ideoloog in de strijd te gen dictator Somoza, slaan het ge beuren gade vanaf hun enorme por tretten aan de wand van hun mauso leum. En daar, op die hoge muur, maken zelfs zij in hun vereeuwiging een ontgoochelde indruk, zo ma gisch is het moment. "De yankees hebben het geweten van ons volk opgekocht", weet Ri- cardo te vertellen. "Dood aan de UNO", brult een ander. Jorge wan kelt op zijn krukken, hij mist de on derste helft van zijn rechterbeen. "Wij staan klaar om het geweer op te pakken", verklaart hij uit naam van de duizenden oorlogsvermink ten. Vlakbij het geïmproviseerde po dium vanwaar Ortega, zijn rechter hand Sergio Ramirez en minister van binnenlandse zaken Tomas Borge naar de menigte staan te wui ven, waarschuwt iemand ervoor dat de Guardia's,.nu ze hun pardon heb ben gekregen, op wraak uit zijn. "Daniel, geef de macht niet uit han den", zo klinkt het bijna smekend. Leugen Een uurtje eerder had Ortega tegen wil en dank geprobeerd om een paar duizend aanhangers tot rust te manen. In de kleine arena v jor het conferentiecentrum Olaf Palme werd hij door zijn eigen militanten overstemd en zelfs bijna uitge hoond. "De mensen die op de UNO stem den, deden dat niet omdat het Con tra's zijn", trachtte Ortega uit te leg gen. "Dat is een leugen", brulde het buiten zichzelf zijnde publiek. Het duurde een paar minuten voordat de Sandinistische leider verder kon gaan. "Het volk verkoopt zich niet, het volk kan zich vergissen, maar het volk weet dat ook weer recht te zetten". Gejuich. En na een nieuwe inleiding probeerde Ortega het nog "Een belangrijke sector van het volk heeft op de UNO gestemd, dat moeten we nu respecteren. Die mensen zijn geen extremisten". Or tega werd weer door de menigte overstemd. Laat ze naar de Contra gaan, klonk het uit volle borst. "Natuurlijk zijn er wel slechten bij, echte smeerlappen", gaf de San dinistische leider toe. "Maar de gro te meerderheid is dat niet. Die men sen denken dat de situatie kan ver beteren met de oppositie". Weer het nodige boe-geroep. "Maar spoedig zullen ze zich ervan overtuigen wel ke partij opkomt voor het volk: het Sandinistische Bevrijdingsfront of de regering die er nu aankomt". Het zweet parelde van Ortega's voorhoofd. Uiteindelijk wist hij zijn toehoorders te tot bedaren te bren gen met de belofte dat de sandinis ten over zes jaar weer aan de macht zullen komen. Ook garandeerde hij dat de belangrijkste 'veroveringen van de revolutie' zullen worden ver dedigd. "Zij willen regeren, goed dat kun nen ze nu doen. Maar wij hebben de macht van het volk. En wii blijven van beneden af regeren". Als een onvervalste volksmenner prentte Ortega dat er goed in. "Wij gaan van beneden af regeren", herhaalde de menigte luidkeels op bevel, "we gagn van beneden af regeren". Provocaties De Sandinistische leiders hebben de grootste moeite om hun eigen aanhang in het gelid te brengen, 's Nachts was het in verschillende volkse wijken van de Nicaraguaan se hoofdstad opnieuw mis. In San Judas, waar bijna driekwart op Or tega stemde, werd tot vroeg in de ochtend een vergadering georgani seerd. UNO-stemmers zaten te tril len in hun huizen. Her en der sneu velde een ruit. "Wij hebben de hele nacht onder ons bed gelegen", ver telt Ruth, een dertigjarige vrouw by wie ook een deur werd ingetrapt. De oppositie maakt melding van tal van incidenten. In verschillende dorpen zouden dienstplichtige mili tairen de straat zijn opgestuurd om dood en verderf te zaaien. In Titita- pa zijn bij rellen tientallen gewon den gevallen. Vanuit Esteli zijn twee doden geméld. De lijst van schermutselingen en provocaties is te lang om op te noemen. Volgens oppositieleiders is het geweld vooral gericht tegen men sen die bij de stemtafels de coalitie van 14 partijen vertegenwoordig den. Jaime Bonilla, die deel uit maakt van de zogenoemde politieke raad onder Violeta Chamorro, ge looft niet dat het om een door Orte ga zelf uitgedacht plan gaat. "Het is eerder werk van een groep binnen de sandinistische leiding die zich verzet tegen de weg die Ortega heeft gekozen", vermoedt hij. Bonilla wil geen namen noemen, maar tussen de regels door blijkt hij vooral aan Tomas Borge te denken, de enige nog levende oprichter van het Sandinistische Bevrijdings front en sinds het vertrek van So moza minister van binnenlandse za ken. "Die mensen willen provoce ren, zijn wellicht zelfs uit op een nieuwe volksopstand", vreest hij. Volgens Bonilla hebben de san dinisten op de iets langere termijn echter maar weinig overlevingskan sen. "Nu zijn een heleboel mensen sandinist omdat ze daartoe worden gedwongen vanwege hun werk of om hun huis te kunnen behouden. Het is nu onze taak om vertrouwen te kweken bij al die ambtenaren en andere functionarissen. Alleen de mensen op sleutelposities zullen we terughalen. De rest kan gewoon blijven werken. En op die manier zullen de sandinistische massa's al behoorlijk worden uitgedund". De gekozen parlementariër, die in eigen kring wordt getipt voor een ministerspost in het kabinet van Chamorro, geeft ruiterlijk toe dat de kracht van de sandinisten in be langrijke mate zal afhangen van het succes van de nieuwe regering. "Wij zullen niemand op straat zetten", belooft hij, "maar we zullen wel die meer dan 100.000 militairen teveel elders onderbrengen, op school of in het produktieproces. Nu zitten ze allemaal in de kazerne's uit hun neus te eten". Hij ontkent dat er plannen zijn om Contra-leiders hoge posten in het leger te geven. "We moeten juist proberen om alle mogelijke fricties zoveel mogelijk te vermijden. Dona Violeta is vastbesloten tot een echte nationale verzoening. Ze wil niet alleen presidente worden van de oppositie, maar van alle Nicaraguanen", aldus Bonilla. Oorlog en honger "We hebben genoeg van alle oor log en honger", verklaren veel mensen hun verrassende stemge drag. Volgens Ortega's vice-presi dent, Sergio Ramirez, hadden de sandinisten welicht nog een kans gehad als ze vlak voor de verkie zingen de militaire dienstplicht hadden afgeschaft. "Maar dat is napraten", geeft hij zelf toe, "nu gaat het erom dat we voorkomen dat we terugvallen naar het So- moza-tijdperk'-'. Ramirez zegt met zoveel woorden dat over zes jaar, als de sandinisten weer aan de macht komen, niemand nog kan beweren dat ze.niet democratisch zijn. De sandinisten dreigen een zwaar blok te worden aan het been van dona Violeta, die als ge volg van een huiselijk ongeluk nog moeizaam op krukken voortstrompelend. Tal van plan nen waarmee de oppositie het ec- nomische herstel wil bespoedi gen worden doorkruist door de door de sandinisten opgestelde grondwet. En die kan, gezien de nieuwe zetelverdeling, zonder in stemming van sandinistische par lementariërs niet worden gewij zigd. Ortega heeft het eigenlijk al met zoveel woorden gezegd: geholpen door hun grondwet blijven de sandinisten een staat binnen de staat. Alleen de regering wordt af gedragen, verder niets. Ook aan de banden van het leger en de po litie met het Bevrijdingsfront zal de oppositie maar weinig kunnen veranderen. En mochten de men sen van Chamorro dat toch probe ren, dan staan de sandinistische hordes klaar om in te grijpen. Zelfs de zogenoemde volksmili- tie's en de sandinistische wijkco- mités kunnen niet worden ontwa pend. Zonder de sandinisten waren er waarschijnlijk nog lang geen ech te vrije verkiezingen in Nicaragua geweest. De door Washington ge steunde oppositie mag nu gaan regeren. Maar de sandinisten zijn vastbesloten om hun revolutie, de landbouwhervorming en de na tionalisatie van het bankwezen, met hand en tand te verdedigen. Het wordt in zekere zin een soort van alternatieve Contra binnen de eigen grenzen. De strijd om de macht in Nicaragua lijkt daarom nu pas echt te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2