De echte multimiljonair betaalt geen belasting Rijken komen rond van een schijntje Beleggen in oude auto's en kunst blijft lucratief 'Er is geen systeem te bedenken zonder mazen' "Ach mevrouw, de echt rijke mensen, de multimiljonairs, betalen nauwelijks of geen belasting. Niet omdat ze louche zouden handelen, maar omdat de wette lijke regels nu eenmaal zo zijn. Miljonairs kunnen op volkomen legale wijze geld verdienen zonder dat de fiscus er één cent van ziet. Wilt u weten hoe dat gaat? Komt u dan maar eens langs". F. Philips, geen familie van het rijke ondernemersgeslacht, weet waarover hij praat. Sinds februari voert hij met enkele collega's een bureau voor belastingad viezen. "In 't Gooi, midden tussen de miljonairs", zegt hij glimlachend. Eerder werkten Philips en zijn drie collega's bij Arthur Andersen Co, een gerenom meerd belastingadvieskantoor, dat voor namelijk faam geniet onder vennoot schappen en vermogende lieden, omdat het zich nu eenmaal op die groep richt. Wanstaltig Philips heeft slecht nieuws voor de Ame rikaanse schrijver/journalist Vance Packard. Deze schreef onlangs het boek 'Wanstaltig Rijk, hoeveel is teveel?'. Packard interviewde ruim dertig mul timiljonairs met een gemiddeld vermo gen van een half miljard gulden. Hij kwam tot de conclusie dat de Verenigde Staten een vermogensbelasting nodig hebben, zoals die bijvoorbeeld in Neder land bestaat. Packard laat zien dat wanstaltig rijke miljonairs hun geld nooit van hun leven kunnen opmaken. De overerving levert vaak problemen op, omdat hun kinderen weten dat ze slapend rijk worden, het geen de zelfwerkzaamheid niet bevor dert. Bovendien, en dat is opmerkelijk, leven de meeste echt rijke mensen hele maal niet op grote voet. Ze geven per jaar niet meer uit dan één tot twee ton, een schijntje van het bedrag waarmee hun vermogen jaarlijks aangroeit. Al die opgepotte vermogens zijn slecht voor de Amerikaanse economie, betoogt Packard. Want al vliegen de meeste mul timiljonairs niet in hun eigen jet over de aardbol om zich in bacchanalen te stor ten, aan belasting betalen hebben ze stuk voor stuk een broertje dood. Ze brengen hun vermogen onder in zogeheten 'funds', die uitgekiend worden belegd, en waarmee ze de fiscus ontlopen. Ze ste ken hun geld bijvoorbeeld niet in indus trieën die de economie stimuleren en daarmee werkgelegenheid opleveren. Vandaar Packards pleidooi voor een straffe vermogensbelasting. De staat roomt de vermogens af en doet met het geld aardige dingen die de miljonairs na laten. Het Nederlandse belastingstelsel is gebouwd op het principe dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Maar voor degenen die behalve sterk ook slim zijn, blijkt dat in de praktijk toch anders te liggen. Miljonairs/en dat zijn er in Nederland inmiddels tienduizenden, verzinnen de meest uiteenlopende trucs om hun vermogens buiten de greep van de fiscus te houden. Caransa kocht en verkocht goud om een belastingvrij bestaan te leiden. Anderen sluipen met aandelen of beleggingen in kunst door de mazen van de wet. Het ministerie van financiën bereidt wel maatregelen voor om de gefortuneerden in de toekomst wat minder rustig in hun gespreide bed te laten liggen. Maar belastingexperts geloven niet dat het echt zal helpen. "Er is waarschijnlijk geen fiscaal systeem te bedenken, waar multimiljonairs zich niet aan kunnen onttrekken". door Yvonne Zonderop AANTAL MILJONAIRS IN NEDERLAND NEEMT TOE 35.600 In 1984-1986 nam het gemiddeld vermogen van d& Nederlandse miljonair toe van 2,2 tot 2,4 miljoen gulden 25.900 27.300 23.400 15.200 12.661 10.064 6700 816 1940 1968 1974 1976 1978 1980 1982 1984 1986 Voor miljonairs mag de vermogensbe lasting een eenvoudig te ontlopen peu- leschil zijn; voor de schatkist is de hef fing bepaald interessant. In 1986 werd nog 975 miljoen afgedragen. Vorig jaar leverde de vermogensbelasting 1135' miljoen gulden op en voor dit jaar ver wacht het ministerie van financiën 1210 miljoen te ontvangen. Waarmee maar is aangegeven dat rijk Nederland inderdaad steeds rijker wordt. Het tarief voor de'vermogensbelas ting bedraagt in Nederland 0,8 percent het vermogen. Zo'n 500.000 men- i werden er over 1989 voor aangesla- gen. Te berekenen valt dat zij samen op :'n minst goed zijn voor een dikke 141 niljard gulden. Gemiddeld bedraagt hun minimale vermogen 283.000 gul- 1 den. In de praktijk beschikt dit half mil joen rijke Nederlanders over veel grote- e bedragen. Over de eerste 113.000 gul- I den hoeft een gehuwde belastingplich tige bijvoorbeeld niets af te dragen. On- gehuwden hebben een belastingvrije om van 56.000 gulden. Daarnaast zijn er vrijstellingen voor de oudedagsvoorziening, uitkeringen bij. ziekte en de ondernemingsvrijstel ling. Een eigen huis wordt slechts voor zestig percent van de waarde als vermo gen aangemerkt. Om nog maar te zwij gen van de mogelijkheden om 'beschei den' te schatten wat de waarde is van zamelingen kunst en antiek. Hoe lucratief het kan zijn om te be leggen in kunst en oude auto's mag blij ken uit een staatje dat het blad Safe in februari 1990 publiceerde. Schilderijen van impressionisten werden in negen jaar tijds bijna tien keer zoveel waard. Een Ferrari 250 GTO vertwintigvoudig- de zelfs in waarde. Dit soort waardestij gingen wordt, evenals met aandelen be haalde koerswinst, door de Nederland se fiscus niet als inkomsten belast. Zo lang niet tot verkoop wordt overge gaan, kan voor het schatten van het ver mogen de aankoopsprijs als uitgangs punt worden gehanteerd. In tegenstelling tot wat sommigen beweren, is Nederland bepaald niet hardvochtiger voor haar welgestelde onderdanen dan de landen om ons heen. De meeste landen in Westeuropa kennen een of andere vorm van vermo gensbelasting. Volgens een overzicht van het Internationaal Belasting Docu mentatie Bureau in Amsterdam heb ben alleen Engeland, Ierland, België, Turkije en Italië geen speciale belas ting ingesteld voor vermogende bur gers. West-Duitsland, Oostenrijk, De nemarken, Finland, Frankrijk, Spanje en Zweden hebben allemaal een sys teem dat niet noemenswaardig afwijkt van het Nederlandse. Zwitserland heft geen vermogensbelasting, maar de af zonderlijke kantons hebben daartoe weer wel de mogelijkheid. "Neem nu iemand als Caransa. Hij leef de niet van zijn sala- vermogen. Hij beleg de in goud, kocht voor vijf miljoen gulden aan staven. Na een jaar verkocht hij voor honderdduizend gul den aan goud en daar leefde hij dan van. Dat kon goed, want die ton was be lastingvrij. Inmid dels steeg de goud prijs, zodat hij al weer snel op de vijf miljoen zat. Zonder op zijn vermogen in te teren, leefde hij heel prettig. 9Pd Dat zo'n vermogensbelasting helemaal geen onzinnig instrument is. denkt Packard aan te tonen met zijn verwijzing naar de vermogensbelasting in onder meer Nederland. Maar daar nu helpt Phi lips hem uit de droom. "Een beetje multi miljonair betaalt weinig belasting en geen, dan wel zeer weinig vermogensbe lasting". Uitkomst Philips ontleent zijn stelligheid aan het bestaan van de zogeheten 80-percentsre- gel. Die houdt in dat een belastingbetaler nooit meer dan tachtig percent van zijn belastbaar inkomen hoeft af te dragen in de vorm van inkomstenbelasting en ver mogensbelasting. De maatregel werd ooit ingesteld om gepensioneerden wat lucht te geven. In de praktijk is het voor al een uitkomst voor de zéér rijken (meer dan 1,5 miljoen fiscaal belast vermogen). De truc behelst; kortgezegd-, dat ver mogenden zichzelf een zo laag mogelijk belastbaar inkomen bezorgen. Ze nemen een baan, bijvoorbeeld in hun eigen bv die best aardig betaalt maar in geen ver houding staat tot hun vermogen. Als het goed is, betalen ze dan maximaal tachtig percent van dat salaris éan de fiscus, ter wijl hun vermogen grotendeels buiten schot blijft. Hun bezit kan schier onbe- kommerd aangroeien, vooral omdat in komsten uit koerswinsten van aandelen en andere beleggingen hier, in tegenstel ling tot -bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, belastingvrij zijn. Philips: "Neem nu iemand als Caran sa. Hij leefde niet van zijn salaris, maar van zijn vermogen. Hij belegde in goud, kocht voor vijf miljoen gulden aan sta ven. Na een jaar verkocht hij voor hon derdduizend gulden aan goud, en daar leefde hij dan van. Dat kan goed, want die ton was belastingvrij. Inmiddels steeg de goudprijs, zodat hij al snel weer op de vijf miljoen zat. Zonder op zijn ver mogen in te teren, leefde hij* heel pret tig"- Iedereen met kennis van het belasting wezen weet te vertellen dat de 80-per- centsregeling een waar goudmijntje is voor de zéér vermogenden. Onder fisca listen woedt zelfs een discussie of de re gel niet te soepel is opgezet. De discussie startte, toen twee jaar geleden het week blad Nieuwe Revu onthulde dat premier Lubbers een van de vermogenden is die een beroep doen op de 80-percentsmaat- regel. De publikatie leidde, naast enige wre vel bij 'de gewone mens', tot kamervra gen van de PvdA-parlementariërs Kom brink en Vermeend. Onlangs ontvingen zij antwoord: het ministerie van finan ciën komt vóór de zomer met een wets voorstel ter inperking van de maatregel. Het 'hoe' blijft angstvallig geheim. Maar duidelijk is wel dat het speciaal wordt ge richt op groot-aandeelhouders die direc teur zijn van 'hun' bv, en dus wel belas ting betalen over hun salaris maar niet of nauwelijks over hun vermogen. Schijnheffing Is de vermogensbelasting dus eigenlijk schijnheffing, die wegens gebrekkige werking net zo goed kan worden afge schaft? Nee. zegt sociaal-geograaf drs. J. van Hezewijk, die enige faam verwierf met onderzoeken naar de top-elite van Nederland. "De vermogensbelasting functioneert heel goed als heffing voor de hoge mid denklasse. Die groep is de laatste jaren enorm gegroeid. Menigeen kan zich te genwoordig miljonair noemen, ook in sectoren die niet zo voor de hand liggen. De superheffing, bijvoorbeeld, heeft in Nederland voor heel wat rijke boeren ge zorgd. Door hun melkquotum te verko pen, werden ze in een klap zeer vermo gend. Deze mensen beschikken niet over zoveel vermogen dat ze het in fondsen kunnen stoppen. Zij dragen wel vermo gensbelasting af'. Het aantal miljonairs is volgens de offi ciële statistieken inderdaad spectaculair gegroeid. In tien jaar tijds verdubbelde hun aantal, meldde onlangs het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral het aantal bezitters van één tot anderhalf miljoen nam sterk toe, tot 18.200 in 1986. De multimiljonairs met 10 miljoerr of meer bleven stabiel op 400 in totaal. Het CBS rekent met gegevens van de belastingdienst; mensen die belasting ontgaan of ontduiken blijven uit de sta tistiek. Insiders schatten het feitelyk aantal Nederlandse miljonairs op ruw weg honderdduizend. Prof. mr. D. Juch, hoogleraar belastingrecht in Tilburg, verklaarde in het vorig jaar verschenen boekje '6 Nullen en meer' (uitgeverij Bzzth) dat er vermoedelijk drie keer zo veel miljonairs zijn als officieel geno teerd. Als belangrijkste oorzaak voert hij aan dat onze fiscus bij de heffing over hét vermogen vele interessante zaken buiten beschouwing laat. Niettemin meent Juch dat de huidige vermogensbelasting leidt tot enorme ka- pitaalvlucht, vooral door mensen die wel miljonair zijn maar geen multimiljonair. Naar zijn bewering wordt op de universi teit van Tilburg nu onderzoek gedaan. Mocht Juch gelijk krijgen, dan bestaat de kans dat de vermogensbelasting juist weer wordt versoepeld om de 'fiscale vluchtelingen' zoals belastingadviseur Philips ze noemt, naar Nederland te la ten terugkeren. De ware rijken, die beschikken over vermogens van vele miljoenen, zal het al lemaal niet deren, meent drs. J. Van He zewijk. "Uit oogpunt van rechtvaardig heid is het natuurlijk slecht, maar er val1, waarschijnlijk geen fiscaal systeem te bedenken waaraan multimiljonairs zich niet kunnen onttrekken". Miljonairs zijn net mensen. Ze zijn^jtjfl^ dan wel gierig, hebben vreemde hobby's dan wel schuldgevoelens over hun rijk dom, zijn self-made dan wel van oudsher welgesteld. Tussen de ruim dertig mul timiljonairs die de Amerikaanse journa list Vance Packard interviewde, zitten kleurrijke exemplaren. Hun opvallend ste gemeenschappelijke kenmerk is wel dat ze slechts een schijntje uitgeven van de honderden miljoenen die ze bezitten. Neem Arthur Jones. In de Verenigde Staten staat hij bekend als Mr. Excercise Machine. Hij werd multimiljonair met de verkoop van Nautilus-apparaten, machi nes voor conditietraining. Jones is mid den zestig en inmiddels voor de vijfde keer getrouwd. Alle mevrouwen Jones waren jonger dan twintig, toen ze met hem in-het huwelijk traden. Op zijn farm in Ocala, Texas, houdt hij een verzameling wilde dieren. Z'n lieve lingsexemplaar is 's werelds grootste zoutwaterkrokodil in gevangenschap. Jones bezit honderden krokodillen, neushoorns en olifanten. Hij gebruikt ze voor spieronderzoek. Olifanten, zo ver telt hij, hebben vrijwel dezelfde proble men met jicht als r Jones eet niet graag en niet veel. Met een hamburger en patat van Burger King is hij dik tevreden. Personeel in de huis houding heeft hij niet. Z'n schoonmoe der komt een keer per twee weken het huis schoonmaken. Zijn vrouw doet de rest Jones, goed voor zeker 250 miljoen gulden, gevraagd naar het bedrag waar- - mee hij jaarlijks zou kunnen rondko men: "Ik zou van 20.000 tot 30.000 gulden uitstekénd kunnen leven". Rockefeller Laura Rockefeller moet altijd weer in de boeken nakijken hoeveel geld ze nu eigenlijk waard is. Omdat haar over grootvader, de legendarische John D., indertijd Standard Oil (het tegenwoordi ge Esso) oprichtte, beschikt ze vermoe delijk over een half miljard, zo niet meer. Om van haar belastende achternaam af te komen, trouwde Laura al op 19-jarige leeftijd. Over haar tienerjaren zegt ze: "Hoe aardiger ik iemand vond, hoe meer ik de neiging had om de andere kant op te kijken als ik mijn naam noemde. Ik kon er niet tegen mezelf te zien verdwij nen uit hun ogen en een stereotype te worden van een verwend, elitair en con servatief persoon". Via psychotherapie werd ze haar schuldgevoel over haar rijkdom en haar weerzin tegen de Rockefeller-dynastie gaandeweg de baas. Maar ook nu nog verklaart ze ronduit 'geen enkele recht vaardiging' te weten voor haar immense bezit. Met haar tweede man bewoont ze een spaarzaam gemeubileerd zomerhuis in de buurt van Boston. Ze verdient haar eigen boterham als sociaal-maatschap pelijk werkster, met als specialisatie de pressies en huwelijksproblemen. Inmid dels heeft ze een aanzienlijk deel van haar inkomen weggegeven aan projecten die zich bezighouden met menselijke hulp. Tauber Toen dr. Lazlo Tauber in 1947, na een verblijf in een concentratiekamp, de" VS binnenkwam, bezat hij 700 dollar. Tau ber was in Hongarije' opgeleid tot alge meen chirurg en wilde niets liever dan opereren. In de VS zat echter niemand op hem te wachten, als chirurg kwam hij nergens aan de slag. In arren moede opende hij een huisartsenpraktijk en binnen negen maanden was het de groot ste praktijk in Washington. "Twaalf jaar lang nam ik geen enkele dag vrij, niet Tijd om veel geld uit te geven had hij •toch niet, dus belegde Tauber zijn spaar geld in onroerend goed. Het doel was geld bijeen te garen, voor een eigen zie kenhuis. Alras sloeg hij aan het project- ontwikkelen en kreeg de overheid als grootste klant."Als ik aan particulieren was gaan verhuren, had ik veel meer kunnen verdienen, maar ook meer zor gen aan mijn hoofd gehad. Ik kan name lijk niet opereren en mij tegelijkertijd druk maken over huurders". Z'n eigen ziekenhuis kwam er. Nu, op 70-jarige leeftijd is hij nog steeds me disch directeur, en opereert hij nog elke dag. De meeste gebouwen die hij neer zette, heeft hij wegens tijdgebrek nim mer van binnen gezien. Tauber leeft nog steeds zuinig; aan levensonderhoud geeft hij jaarlijks twintigduizend gulden uit. Zijn vermogen wordt inmiddels ge schat op 450 mihoen dollar. Frontiere Georgia Frontiere is de enige vrouw, die ooit een top-footballteam bezat en het ook actief leidde. Toen de zesde van haar in totaal zeven echtgenoten door verdrinking om het leven kwam, bleek ze een vermogen te bezitten van meer dan honderd miljoen dollar. Georgia, aantrekkelijk en levendig, maar geen Miss World, is ondanks haar vele huwe lijken, niet het type mannenjager. Ze vindt domweg dat ze met een man moet trouwen als ze met hem naar bed gaat. Mevrouw Frontiere erfde van haar zes de echtgenoot, behalve een boel geld ook een meerderheidsbelang in de Los Ange les Rams. Ondanks talloze waarschuwin gen het team te verkopen, besloot ze juist het zelf te gaan leiden. Verstand van foot ball had ze allerminst, want ze stamde uit de amusementssector; vroeger was ze zangeres en televisieweervrouw ge weest. De aanvankelijke scepsis van de sportwereld over haar bemoeienissen is inmiddels omgeslagen in onverholen be wondering. De Rams doen het al jaren uitstekend in de 'League'. De Frontieres bezitten drie huizen/ Een daarvan, een huis op een golfbaan in Rhode Island, bleek een regelrechte mis koop. De country club weigert haar als lid aan te nemen en dat betekent dat ze. ondanks haar talrijke mjljoenen, niet kan golfen. Georgia niettemin "Ik ben een gelukkig mens. Ik kijk altijd naar de positieve kanten". Vance Packard: 'Wanstaltig Rijk, hoeveel is te veel?' Uitgeverij Center- boek. f29,90. -

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27