'Gewoon een kwestie van toeval' ZATERDAG 3 MAART 1990 A PAGINA 23 werken aan het duin herstel 'Zomerse' straalstroom en warmte van zeewater veroorzaken de stormen E MM ^^^^^^BULAGE^AhHlE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD Het strand pa viljoen Willy Zuid in Katwijk foto boven) had het zwaar te ver duren. De zomer se pleisterplaats van vele Leide- naars bleef ter nauwernood overeind. In april begint het Hoog heemraadschap Rijnland overi gens met het her stel van de stuk geslagen duinen. In totaal werd in de duinen van Wassenaar 6300 meter afrastering en 6200 meter ta lud vernield, in Noordwijk ging 6500 meter afras tering kapot en in het duindistrict Z andvoort ver dween 7555 meter afrastering en 6700 meter talud. Het spookte niet alleen ernstig langs de Neder landse kust. De twee wachters in deze Franse vuur toren (foto rechts beleefden wel zeer batige momenten. Nog een ver trouwd beeld van de laatste weken: reparatiewerk zaamheden op het dak. De een ziet het als een voorteken van de naderende eeuwwisseling, de ander wijt het aan het broeikaseffect en de derde is van mening dat het warme zeewater de boosdoener is. De stormen die ons land de laatste vier weken teisterden, hebben de gemoederen van de meteorologen danig bezig gehouden. Luitenant ter zee J. A. Woestenenk, hoofd van de meteorologische dienst van het marinevliegkamp Valkenburg, houdt het net als een aantal collega's maar op de straalstroom. "Dat is een kilometers brede band met hoge windsnelheden die doorgaans van west naar oost loopt over de aarde. Het is de grens tussen warme en koude lucht. Meestal is de polaire straalstroom, waar wij het meest mee te maken hebben, in de zomer vrij noordelijk gelegen: 60 graden Noorderbreedte, 's Winters bevindt de polaire straalstroom zich meestal iets zuidelijker. Maar nu doet het verschijnsel zich voor dat 'onze' straalstroom in een zomersituatie zit: in het noorden dus". "Je moet die straalstroom zien als een onderbroken lint met in- en uitgangen. Als een lage-druk kern bij zo'n in- of uitgang komt kan een depressie zich enorm uitdiepen". Bovendien is door de zachte winter het zeewater warmer dan normaal. Twee factoren die elkaar in de hand werken met als resultaat dat de ene orkaan de andere opvolgt. Volgens Woestenenk gaat de straalstroom nu iets zakken. Dat kan hij zien aan de hoogtewindgegevens die hij van meteorologische diensten uit Europa en de Verenigde Staten binnenkrijgt. "We weten exact waar de windsnelheid het hoogst is, dus waar de straalstroom zit. Nu is de tendens dat hij iets gaat zakken. De komende dagen komen we onder de invloed van een hogedrukgebied en dat doet de wind afnemen". Overigens vindt Woestenenk het ook opvallend, al die stormen de laatste tijd. "Ik loop nu al zo'n dertig jaar mee, maar een dergelijke hoge stormfrequentie heb ik nog nooit meegemaakt. Dit is echt bijzonder". Zou het dan toch te maken hebben met klimatologische veranderingen? "Nee, ik denk dat het een kwestie van toeval is". Heteendjeleek te kunnen gaan zwemmen in Saint Malo. Water genoeg op de boulevard in het plaatsje aan de Franse kust. Het was de laatste weken geregeld dweilen met de kraan open. Twee emmertjes water halen als de kelder weer eens onder water stond. (Foto's Dick Hogewoning. ANP. GPD. EPA) Hoge vrachtwa gencombinaties verloren de strijd met de rukwin den nogal eens. Het leidde door heel Nederland tot files en opstop pingen. m "*i m "1 i«M

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23