'Volgend jaar een sterker veld Vriesekoop mist de juiste wapens RKC lijft Rus in Eindelijk verlies voor volleybalsters Olympus Buitendijk, organisator ABN-toernooi kijkt vooruit Slotoffensief baat Sijbrands niet Deen dendert door Jeroen Vink doet het goed Zandstra heeft kans op titel ZATERDAG 3 MAART 1990 SPORT PAGINA 19 Vroegtijdig uitgeschakeld KARLSRUHE (GPD) De internationale tafeltenniselite is niet bepaald onder de indruk geraakt van Bettine Vriesekoop. Na een weinig succesvol optreden bij de landenwedstrijden werd de weer in genade aangenomen international gisteren tijdens het individu ele toernooi op de Westduitse kampioenschappen vroegtijdig uit geschakeld. In Karlsruhe maakte de Russin Jelena Timina een einde aan de illusies van Vriesekoop. WAALWIJK (GPD) Hij kwam. zag het bijveld en wist dat hij hier wilde voetballen. Gisteren werd Viktor Sokol voorgesteld als de mogelijk nieu- vinst van RKC. De voetballer van Dynamo Minsk: "Ik zag het twee- I Vrouwencoach Dusan Tigerman i probeerde naderhand nog een posi tieve draai te geven aan de neder- laag. "Dit tempert het optimisme", I stamelde de Joegoslaaf, "de ver wachtingen waren duidelijk te hoog gespannen. Niet bij mij, maar bij de buitenwacht. Je kan in het tafelten nis nu eenmaal niet ongestraft twee 'seizoenen niets doen. Dan raak je achter". De wil is duidelijk aanwezig bij Bettine Vriesekoop, maar de ouder wetse reflexen laten nog op zich Vachten. Het is nog maar de vraag - of Vriesekoop nog voor het Euro pees kampioenschap, half april in Gothenburg, de bij de Olympische Spelen in Seoul neergelegde draad weer oppakt. Tigerman had er wel vertrouwen in ("we gaan in het trai ningskamp in Italië keihard aan de slag"), Vriesekoop zelf tast in het duister. Gisteravond na de neder laag tegen een ouderwetse Sovjet- verdedigster maakte ze in elk geval een radeloze indruk. "Ik had geen wapens", excuseer de ze zich voor het verlies. "Ik wist op het laatst niet meer wat ik moest doen". Slechts in de tweede game hield Vriesekoop nog de schijn op de Russische muur te kunnen slechten. Na de opleving volgde echter een diepe inzinking, die de huidige inwoner van Amsterdam niet meer te boven kwam. Nu heeft Vriesekoop in haar lan ge carrière altijd problemen gehad met notoire verdedigers, dus al te zwaar hoeft haar de nederlaag niet te worden aangerekend. Zelfs in haar toptijd bleef ze het verfoeide 'prikgilde' uiterst moeizaam de baas. Dat ze uitgerekend bij de te rugkeer in de tweede ronde (in de eerste ronde was de Canadese Patel gemakkelijk de baas) tegenover de Volslagen onbekende Timina werd geplaatst, was botte pech. Het spel type van Vriesekoop leent er zich - nu eenmaal niet voor om door ver- dedigingswal te doorbreken. Daar- ',-bij kwam het gebrek aan wedstrijd ritme, bij het tafeltennis een onont- heerlijke bagage. Milan Stencel, de man die Vriese koop uiteindelijk over de drempel trok, had in Karlsruhe een rake ty pering van dat probleem. "Bettine is eigenlijk te laat begonnen", wist de huidige bondscoach van Italië, "iedereen weet dat ze fantastisch kan tafeltennissen. Maar om goed te spelen op een Europees kampioen schap hab je een langere aanlooppe riode nodig. Ik had een wedden schap met haar lopen dat ze maar eën jaar zou wegblijven van het in ternationale podium. Had ze dat maar gedaan, dan had Nederland met Vriesekoop en Kloppenburg nu een schitterende ploeg gehad*', aldus de voormalig trainer van het Nederlands mannenteam. Vriesekoop weigerde gisteren te veel waarde te hechten aan haar op treden in West-Duitsland. De ba- lans was in elk geval weinig verhef- fend: drie gespeeld, waarin slechts NAC-stadion onveilig BREDA (ANP) De wedstrijd tus sen NAC en Emmen, die morgen avond in de eerste divisie van het betaalde voetbal zou worden ge speeld, gaat niet door. De storm heeft deze week schade aangericht bij het stadion in Breda. De veilig heid voor de toeschouwers kan daardoor niet worden gegaran deerd. De afdelingen Dordrecht, Drenthe, Friesland, Groningen, Nijmegen, Rotterdam. Twente en Zwolle van de KNVB hebben voor zaterdag alle wedstrijden afgelast. Tevens hebben de afdelingen Fries land en Limburg ook reeds voor zondag alle wedstrijden afgelast. één winstpartij tegen een anonieme Canadese was weggelegd. "Jam mer, maar wat maakt het me alle maal uit", deed Vriesekoop een mis lukte poging de schijn van desinte resse. In werkelijkheid neemt de sportvrouw Vriesekoop haar ren tree uiterst serieus, getuige de ver slagen indruk die ze afloop van de uitschakeling maakte. "In het trai ningskamp in Italië gaan we de puntjes nog even op de i zetten", toonde ze zich even later weer ou derwets strijdlustig. Beter verging het met Mirjam Hooman-Kloppenburg. Via een overwinning op de zwakke Finse Kaimio bereikte de Leiderdorpse de derde ronde. Ze heeft in het indi viduele toernooi gunstige vooruit- de. Zij kwamen zichten, nu angstgegner Badescu, de plaag van Vriesekoop in de lan denwedstrijden) reeds is gestrui keld. Emily Noor en Gerdie Keen overleefden evenzeer de tweede ronde. Melissa Muller en Patricia de Groot namen afscheid van het sterk bezette evenement. de veld en ik dacht, gras? Dat dat ik hier wel wilde spelen". Sokol (30) was het kennelijk ont gaan. dat hij op de meest beroerde accommodatie van het Nederlandse betaalde voetbal terecht komt. In het algemeen had de aanvaller ei genlijk geen idee waar hij was be land. "Ik hoorde drie weken gele den dat er een mogelijkheid was om in het buitenland te gaan spelen. Dat wilde ik wel". Ook de andere partij, RKC, werd uitkomend in de league, staande de persconferentie voor- Australiër tussen de reserves ver zien van nieuws, in de vorm van in- zeild geraakt. formatie over Sokol die verbazing De 27-jarige spits is de vijfde ver tot gevolg had. De voetballer was sterking, die NEC in de loop van de aangeprezen als meervoudig inter- competitie aan zich bindt. Eerder national en beheerser van de Engel- werden Roelofsen (FC Twente), se taal. Gisteren bleek Sokol ooit, in Sanchez Torres (Roda JC) en Van n Minsk niet gewend! Ik wist meteen Stichting Arbeidszaken een advies mag uitbrengen of de rechtsbenige aanvaller, als Masalitin bij Vitesse, een verrijking is voor het betaalde voetbal. Dave Mitchell speelt de resteren de twaalf wedstrijden van het sei zoen bij NEC. De Nijmeegse club heeft de oud Feyenoorder gehuurd i Chelsea. Bij de club uit Londen. LEIDEN Mare Delissen, aanvoerder van het Nederlands hockeyteam en sinds een jaar woonachtig in Leiden, onderging gisteren nog een kleine huldiging. Burgemeester Goekoop overhandigde de 25-jarige rechtenstudent (rechts) in het Leidse stadhuis onder andere een tekening van het stadhuis. Elf personen sloegen de huldiging ga- tot de conclusie dat hockey in Nederland nog steeds in de schaduw van voetbal staat. 1984, één selectie-wedstrijd het olympisch team te hebben ge speeld, enige kennis van enige an dere dan de Russische taal ontbrak geheel. Trainer Leo van Veen: "Ik hoor dat allemaal nu pas. Mij was verteld dat hij meerdere keren in de natio nale ploeg had gespeeld. Dan ben je natuurlijk dom om een proefperio de te weigeren". Dat is namelijk wat Sokol in eer ste instantie wacht. Een contract wordt eventueel pas getekend na een test-periode van drie weken. Daarin zal Van Veen zich een beeld moeten vormen of de Rus een aan winst is voor zijn ploeg. Ticket Bij de mannen verraste Frank Bou te. Dank zij overwinningen op de Engelsman Dorking en de gevluch te Hongaar Podpinka (die nog een blauwe maandag actief is geweest bij Avanti en nu voor West-Duits- land speelt) verschafte de Tilburger zich vrijwel zeker een ticket voor het EK. Paul Haldan vergezelt Bou te tijdens het optreden in de derde ronde. Danny Heister, Casper Mol, Marcel Hoevers en Trinko Keen botsten, net als Vriesekoop, tegen onneembare obstakels. RON ONDERWATER DOETINCHEM (ANP) - Voor het eerst in vijfjaar zijn de volleybal- sters van Olympus uit Sneek een nationale prijs misgelopen. Na vier bekers en vijf landstitels op rij, verloren de Friezinnen in Doe- tinchem de nationale bekerfinale van de 'eeuwige' rivaal uit Am stelveen, Martinus: 1-3. Voor alles staat een eerste keer. Met dat staaltje van logica had Martinus-coach Quique Edelstein het programmablad van het duel gehaald. De Argentijn is aan zijn eerste seizoen in Amstelveen be zig en wil zijn vrouwen in driejaar op het niveau van Olympus bren gen. Voor dit jaar wist hij zijn da dendrang nog te temperen door zich tevreden te stellen met het bereiken van Europees volleybal en... een keer winnen van Olym pus. Beide doelstellingen werden gisteren bereikt. En Edelstein. met de champagnefles aan de mond. glunderde. Hij wilde geen vergelijking maken met het com petitieduel van drie weken gele den, toen zijn ploeg met 3-0 de zaal werd uitgeslagen. "Elke ploeg die echt goed wil worden, moet eerst verliezen", hield hij de logica vol. Zijn collega Hans van Wijnen was vooral teleurgesteld, omdat hij de concentratie bij zijn team miste. "Die was niet honderd pro cent", vond hij. "Martinus speel de agressief, wilde wat goedma ken." Het blok bij Martinus functio neerde veel beter dan drie weken geleden. Henriëtte Weersing, die een blok als geen ander in Neder land kan slopen, werd te vaak ge stuit door de verdediging of smashte buiten de lijnen. De con frontatie tussen de buitenlanders aan beide zijden van het net ein digde in het voordeel van de Tsjechoslowaakse Machovcako- va, lid van Martinus. Zhao Hong uit China, met veel tamtam bin nen gehaald door Olympus maar de vorige keer nog niet speelge rechtigd. werd aan het begin van de verloren eerste set gewisseld. Dat gebeurde later nog een paar keer. In zestien minuten had Marti nus de eerste set met 15-11 bin nen. Na verlies van de tweede (10- 15), was vooral de derde reeks een makkie: 15-4. De vierde, de meest spannende, werd met 15-12 ge wonnen. Volgende week vrijdag spelen de kemphanen het laatste duel in hun 'best of three". Voor de competitie speelt Martinus thuis. Bij winst wordt het heel spannend, bij verlies van de Am- stelveensen is Olympus vrijwel zeker kampioen. ROTTERDAM (GPD) Terwijl de klaagzang over het magere deelnemersveld van het ABN-wereldtennistoernooi aanhoudt, bereikt de publieke belangstelling een recordhoog te. Toernooi-directeur Wim Buitendijk telde al 70.000 bezoekers en gaat vandaag en mor gen zelfs over die door hem 'magisch' genoemde grens heen. Buitendijk wil de neus rich ting critici niet al te lang maken, maar wil er wel even fijntjes op wijzen dat het niet zo be labberd is gesteld met zijn evenement als velen willen doen geloven. "Ik denk dat het vooral de media zijn die zo denigrerend over het toernooi doen. Oké, we hebben geen Lendl of Becker. Het grote pu bliek weet het niettemin allemaal te waarderen. Dat is wel gebleken. Sinds John McEnroe hier kwam in 1987 hebben we niet meer zoveel mensen binnen gehad. Toen kwa men er 67.000. Ik denk dat we nu eindigen op zo'n 72.000". Een belangrijk voorbehoud is op zijn plaats bij die opmerking. Het merendeel van de kaarten was de deur al uit toen het toernooi lang zaam werd uitgekleed. Om te begin nen zegde Jimmy Connors vanwe ge een polsblessure af en vervol gens sneuvelden de toppers Manci- ni, Noah en Steeb al heel vroeg. "Ook zonder de toppers hadden we heel drukbezochte middagses sies waarvan de kaarten op het laatste moment werden verkocht. Woensdag- en donderdagavond wa ren we nagenoeg uitverkocht met bijna 8.000 mensen. Dat is nog nooit gebeurd. Veel mensen willen vol gens mij hoe dan ook een avondje meemaken en de krokusvakantie voor de schoolkinderen was ook een prettige bijkomstigheid". De man die van zichzelf in het programmablad zegt dat-ie geen tenniskenner is, wil ondanks de goede cijfers die hij heeft gehaald, toch zijn troetelkind nieuw leven in blazen. "Het prijzengeld en startgeld wil ik omhoogtrekken. Daarbij over weeg ik om meer geld te reserveren om spelers te kopen. Ik heb er al over nagedacht. Het lijkt me bij voorbeeld zinnig om 80 procent van het startgeld aan twee absolute pu bliekstrekkers te besteden. Agassi en McEnroe om er maar eens een paar te noemen. Volgend jaar staat er een sterker veld, hoe dan ook". Buitendijk brengt het bedrag aan startgelden nooit naar buiten, maar de zak met geld voor de spelers die geen bal goed hoeven te raken (als ze hem maar raken) is ongeveer ge vuld met twee ton. Vooral Noah, Mancini en Gilbert mochten een fikse graai doen. Startgeld Is met nog.meer startgeld het niet aanwezig dat spelers straks nog gulden ligt. liever als dieven in de nacht vertrek ken na in de eerste ronde hun cen ten te hebben opgehaald? "Ik ge loof daar niet zo in. Bovendien is er inmiddels een nieuw systeem ge maakt om de wereldranglijst samen te stellen. Dat gaat uit van de beste 14 toernooien die iemand in een jaar speelt. Als spelers er ergens snel uit- liggen, moeten ze weer elders bin nen zien te komen en goed preste ren. Vroege uitschakeling is dus geen lolletje meer". Jaren geleden kwam het toernooi in de Maasstad in opspraak vanwe ge illegale betalingen aan Guiller- mo Vilas. Volgens de regels van het inmiddels door de internationale spelersvakbond (ATP) georgani seerde tenniscircus de ATP Tour zijn startgelden nu legaal. Al thans in toernooien als Rotterdam, dat onderdeel uitmaakt van de World Series (voorheen Grand Prix). Het is een categorie die lager is gerangschikt dan de Grand Slam- en Champignonships Series-toer nooien waar geen startgelden mo gen worden betaald. In die catego rieën gaat wel meer prijzengeld om dan in Ahoy' waar de beloning voor de prestaties rond de één miljoen AMERSFOORT (ANP) - De 25-ja- rige Alexei Tsjizjov heeft in Amers foort zijn wereldtitel dammen be houden. In een ongelooflijk span nende en gecompliceerde slotpartij wist de Sovjet-grootmeester tegen uitdager Ton Sijbrands nog remise te spelen. Daardoor hielden beide grootmeesters elkaar na twintig partijen precies in evenwicht (20-20) en bleef de Nederlander verstoken van zijn derde wereldtitel. Toch was Sijbrands heel dicht bij een tweede zege in deze tweestrijd. In razende tijdnood miste de Voor stenaar echter op de 49ste set tot ontsteltenis van zijn vele fans de winnende voortzetting. Daarmee was zijn kans op het heroveren van de wereldtitel definitief verkeken, al moest Tsjizjov ook in het slot van de partij nog secuur manoeuvreren om tot een puntendeling te komen. "Dit is in een WK-match nog nooit vertobnd", was het commen taar van de explicateurs Scholma en Mogiljanski voor een uitpuilen de demonstratiezaal van het Amers- foortse stadhuis. Met honderden te gelijk waren de damliefhebbers 'naar de sinds een maand als 'dam- centrum' fungerende keistad geko- Storing konden de grootmeesters ook niet gebruiken, want van de eerste zet werd het duidelijk dat Sij brands een uiterste poging zou doen de titel alsnog te bemachtigen. Met secondant Johan Krajenbrink had de uitdager de laatste uren voor het slotduel benut om zijn strategie te bepalen. "Hij moest risico's ne men in een scherpe opening. Samen hebben we nagedacht over de ope ning die Tsjizjov zou willen spelen", verklaarde Krajenbrink tijdens het duel, waarin Sijbrands na tien zet ten een tactische wending aan bracht. De Partie-Bonnard die Tsjizjov tot ieders verwondering accepteer de, riep ongekende spanningen op. Het vergde ook het uiterste van de spelers, die ieder ruim een uur ge bruikten voor de eerste veertien zet ten. De vele grootmeesters die het duel volgden en op de slotdag nog door een aantal Sovjet-collega's (voor de competitie van zaterdag overgekomen) werden versterkt, geloofden hun ogen niet. "Dit is niet normaal. Waar beginnen ze aan", merkte oud-wereldkampioen Tsje- golev halverwege de partij op. Tsji zjov had op dat moment echter het initiatief, maar gaf dat na de dertig ste zet zomaar uit handen. "Uiterst onhandig gemanoeu vreerd", vond Wirny, die zich plot seling in het middelpunt van de be langstelling wist. Sijbrands kreeg namelijk weer kansen, omdat Tsji zjov een kansrijke vereenvoudiging overzag. Het Nederlandse kamp raakte in vervoering, al keek men wel bedenkelijk naar de klok. Op het moment dat beiden nog drie mi nuten hadden voor acht zetten, moest Tsjizjov een schijf prijsge- "Sijbrands moet nu kunnen win nen", was het oordeel van de analy serende grootmeesters, die echter de seconden zagen wegtikken; er bleef minder dan één minuut over voor vier zetten. In die situatie ging het fout. De teleurstelling in het Ne derlandse kamp was groot. Het publiek beloonde Sijbrands, die als eerste de demonstratiezaal binnenkwam, met een ovationeel applaus. De 25-jarige wereldkam pioen volgde even later en werd op een minstens even langdurige ova tie onthaald. Tsjizjov: "Ik ben ge lukkig. Sijbrands heeft in tijdnood fouten gemaakt. Dat was jammer. Maar ik heb nooit getwijfeld aan mezelf. Na de achttiende partij kwam eigenlijk het moeilijkste deel van de match. Gelukkig heb ik ook dat tot een goed einde gebracht", al dus Tsjizjov, die volgende week al weer achter het bord zit in Le ningrad. "Het landskampioenschap is ook belangrijk voor me", aldus een verlost van zorgen lachende Rus. Met het stijgen van het prijzen geld neemt echter de vrijheid af, weet Buitendijk. "De grotere toer nooien hebben de garantie dat ze een bepaald aantal spelers uit de top tien krijgen toegewezen door de spelersvakbond. Die luxe heb ik niet en zal ik voorlopig ook niet krij gen. Ik moet zelf de boer op en alles regelen, maar dat heeft ook zijn charme". Dat vindt ABN ook. De 45-jarige toernooi-directeur, zelf Rotterdam mer in hart en nieren, heeft goede hoop dat het driejarige contract dat tot en met 1991 loopt, volgend jaar wordt verlengd door de 'tennis- bank'. De organisator denkt zelfs dat hij meer geld kan lospeuteren dan de 7 miljoen die hij nu krijgt voor drie jaar. Voor de zeventiende uitgave van het toernooi werkte Buitendijk met een begroting van rond de vier miljoen gulden. In Ahoy' kwam voor de organisa tie dit jaar twee miljoen gulden bin nen door de verhuur van VIP-loges en ontvangstruimten. Een 'hospita- lity-unit' in het VIP-dorp kost aan huur een kleine 30.000 gulden en de afzet van de cabines met bar en zit hoek groeide vanaf het begin. Bui tendijk: "We zitten zelfs al aan het Volgens de directeur moet er el ders ruimte worden gevonden om het zakenleven te ontvangen. In Rosmalen bijvoorbeeld, waar Bui tendijk organisator is van het gras- toernooi. Zo werkt dat. Het Brabantse broertje staat in de schaduw van Rotterdam. "Dat zal zo blijven ook", verzekert Buiten dijk. "Rotterdam blijft hèt tennis- evenement van Nederland". ROB VAN DER ZANDEN Michael Tauson: "Ik denk nooit na en sla gewoon diefore-hand" (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) Van Michael Tauson wordt gezegd dat hij het alfabet niet op kan zeggen en de tien niet haalt bij het tellen. Zelf helpt de 'slager uit Kopenhagen' het imago van leeghoofd nog een beetje. "Ik denk nooit na en sla.gewoon die fore-hand". Maar zo gewoon is het alle maal niet meer sinds hij gisteren via Magnus Gustafsson de laatste vier van het ABN-wereldtennistoernooi bereikte. Al pratend met de absolute anti-held blijkt dat hij ten onrechte wordt afgeschilderd als dommekracht. Hij heeft wel degelijk teksten, maar is eenvoudig niet naar Rotterdam gekomen om te praten en te rekenen. Hij hoeft bovendien niet tot tien te kunnen tellen. Dat doet de scheidsrechter wel als hij weer iemand knock-out heeft geslagen. Ach tereenvolgens gingen Michiel Schapers, Paul Haarhuis en Gustafsson (toch nummer 22 van de wereld) tegen het canvas. Niet alleen zijn naan^ lijkt op die van Mike Tyson, ook zijn slagenwerk doet denken aan de bokser. "In veel landen word ik al aangesproken met Tyson. Maar vol gens mij komt dat omdat ze mijn naam verkeerd uitspreken", zegt de semi-finalist die er in zijn eentje voor zorgt dat er nog wat gebeurt in Ahoy'. Tauson had toen hij aan het Rotterdamse evenement begon plaats nummer 144 op de wereldranglijst. Hij is door zijn opzienbarende op treden voor het eerst in zijn vijfjarige profloopbaan de top honderd bin nengewandeld. Hij heeft in een week tijd al een halve ton bij elkaar ge slagen. Dat is de helft van wat hij vorig jaar over twaalf maanden ver diende. De ongecompliceerde tennisser liet na twee verrassende overwin ningen ook de geblesseerde Gustafsson in het stof bijten. De 23-jarige Zweed wordt per dag drie keer behandeld door een fysiotherapeut van wege een ontsteking aan zijn scheenbeen. Ook tijdens de partij tegen Tauson werd Gustafsson onder handen genomen. "Maar het lag alle maal niet aan de blessure, het was Tauson zelf die van mij won", aldus de eerlijke verliezer. De Deense runner-up heeft zijn land sinds Torben Ulrich een ster in de jaren zeventig weer op de tenniskaart gebracht. der Gaag (PSV) gehuurd. Grim werd gekocht van Den Bosch. Daar stond het vertrek van Vroomans, die terugkeerde naar Eindhoven, te genover. LEIDEN Bij het in Zoetermeer gehouden jeugdtoernooi heeft Jeroen Vink namens de Leidse ten- nisselectie een goede prestatie gele verd in het jongens-enkelspel tot en met 16 jaar. Nadat Hillegommer Vink zich via drie zeges had gekwa lificeerd voor het hoofdtoernooi, moest hij in de eerste ronde aantre den tegen Mark Geestman uit Am sterdam, van wie hij nog nooit had gewonnen. Dit maal stak Vink in goede vorm en met 7-5, 6-4 bereikte hij de volgende ronde. Daarin was de als eerste geplaatste Rik van Eijk echter duidelijk te sterk: 2-6, 2-6. De andere jongens in deze leef tijdsklasse kwamen in het hoofd toernooi niet door de eerste schif ting heen. Bartel Swart verloor in een zeer spannende driesetter van Panday uit Utrecht, terwijl Ben de Bruijn na een 6-3, 2-1 voorsprong geen enkele game meer pakte. Bij de meisjes tot en met 16 jaar kwam Angelina Rammers goed voor de dag. Tegen Ilse Poppelaars behaalde zij een afgetekende zege, waarna zij vervolgens een halt toe geroepen werd door Klaartje de Smit. De eveneens voor De Munnik uitkomende Claudia Witteman won verrassend ruim van districtsgeno- te Renee Crama: 6-2, 6-4. Tegen de als nummer twee geplaatste Koud- staal kwam Witteman echter niet verder dan één game. Mariska Griekspoor ging al in haar eerste partij ruim ten onder tegen Linda Mossink: 0-6, 1-6. In de categorie jongensenkel tot en met 14 jaar boekten tennissers uit de regio geen overwinningen. Unicummer Ralph van de Velde verloor kansloos van Schuitmans, terwijl Matthijs van Sterkenburg zijn Waterloo vond tegen Mark Len- sink, ook al kwam hij nog met 4-2 voor: 4-6, 3-6. Marieke Bethlehem was in deze leeftijdsgroep bij de meisjes direct tot het hoofdtoernooi toegelaten, maar zij koos voor een vakantie. De andere Leidse deelneemsters, In- grid Kruijt en Judith Verhoeff, kwa men niet door de kwalificaties heen. OBIHIRO (ANP) Falco Zandstra heeft na de eerste dag van de drie daagse om de wereldtitels schaat sen voor junioren in Obihiro (Ja pan) nog altijd meer dan redelijke vooruitzichten op het kampioen schap. De achttienjarige Fries, die begin januari tijdens de Nederland se afstandskampioenschappen vrij wel de gehele kernploeg te kijk zet te maar vervolgens door zijn coach Leen Pfrommer te jong werd be vonden voor het grote werk, bezet na twee afstanden de tweede plaats in het algemeen klassement. Eerste is de Noor Sondral, die de 500 meter won in 38,85. Zandstra toonde zich de sterkste op de 3000 meter, 4.18,58. Slechts zijn ploegge noot Schreuder wist hem te benade ren, 4.19,33 Söndral, twee weken ge leden winnaar van twee keer zilver bij het WK voor senioren in Inss- brück, hield de schade beperkt door als derde te eindigen. Ben van der Burg heeft in overleg met coach Ab Krook besloten tij dens de schaatswedstrijden om de wereldbeker in Helsinki alleen mor gen de 5.000 meter te rijden. Hoewel hij hersteld is van een liesblessure, laat Van der Burg de 1500 meter van zaterdag aan zich voorbij gaan om niet te veel risico te lopen voor de fi nale, die volgende week in Heeren veen wordt gehouden. Bridge-duo naar meesterklasse LEIDEN De Leiderdorspe brid ger Ron Heinsman is er samen met zijn Lisser partner Ed Hoogenkamp in geslaagd promotie naar de mees terklasse van de landelijke bridge bond te bewerkstelligen. Dat bete kent dat het tweetal zich nu bij de beste veertien duo's van Nederland heeft geschaard. De twee spelers, die overigens in teamverband voor respectievelijk een Utrechtse en een Haagse vereniging uitkomen, maakten van hun promotie wel een spannende aangelegenheid. Dank zij een sterke finale eindigden zij in de eerste divisie nog juist op een vierde plaats. Dat was precies vol doende voor de overgang naar de hoogste klasse. In de nieuwe com petitie mag het talentvolle duo nu in de race naar de top proberen een plaats in de nationale selectie af te dwingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19