Apothekers krijgen het moeilijk door nieuw tariefsysteem Huidziekten teisteren handen verpleegsters 'Roemeense ziekenhuizen erbarmelijk' Geep vast bedrag meer per ziekenfondspatiënt Europese bibliotheken koppelen NIPG Leiden: Zestig keer wassen per dag gewoon Studenten weer kwaad op onderwijsminister ZATERDAG 3 MAART 1990 REGIO PAGINA 13 LEIDEN/KATWIJK/ALPHEN - Tientallen apothekers zijn in financiële moeilijkheden geraakt door het nieuwe tariefsysteem voor medicijnen. Die wijziging werd op 1 januari 1988 van kracht en hield onder meer de afschaffing van het zogenaamde abonnementen systeem in. Volgens dat systeem kreeg de apotheker een vast bedrag per ingeschreven zie kenfondspatiënt. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharma- cie wil binnenkort praten met de staatssecretarissen Simons (volksgezondheid) en Buk man (economische zaken), omdat volgens deze organisatie het water tientallen apothekers aan de lippen staat. dels wèl, maar dat is eigenlijk ille gaal. De Leidse apotheker Buurma ziet deze ontwikkeling met lede ogen aan: "Ik als apotheker zeg, dat het slecht is voor het image van de apo theker'. Proefproject Pica LEIDEN Het Centrum voor Bi bliotheekautomatisering Pica in Leiden doet mee aan een driejarig proef- en demonstratieproject dat tot doel heeft de bibliotheeknetwer ken van Europa aan elkaar te kop pelen. De Europese Commissie heeft onlangs toestemming gege ven voor de ontwikkeling van dit Open-systems Inter-Connection. Naast de deelnemende bibliothe ken betaalt de Europese Commissie mee aan het ongeveer 6 miljoen gul den kostende project. Deelnemers zijn naast Pica in Lei den, London Southeastern Li brary Region (LASER) in Engeland en het Ministère de l'Education Na tionale, Direction de la Programma- tion et du Développement Universi taire, Sous-direction des Bibliothè- ques uit Frankrijk. Doelstelling van het project is het realiseren van onderlinge verbin dingen tussen de drie bestaande bi bliotheeknetwerken. Die onderlin ge verbindingen tussen de drie die nen als proef voor de ontwikkeling van een volledig internationaal in- terbibliothecair leenverkeer. Tege lijkertijd moet het project de doel matigheid van internationaal bi bliothecair verkeer vergroten. Zodra hiervoor een goed model is ontwikkeld, wordt dit op 46 biblio theken in Engeland, Nederland en Frankrijk getest. Uiteindelijk is het de bedoeling ook zogeheten identi fication services te ontwikkelen. Dit systeem maakt het mogelijk dat de gebruiker kan zoeken in de geau tomatiseerde centrale catalogi van de drie aangesloten landen. 3 maart 1990 Honderd, jaar geleden stond er in de krant: Eene der rijkste vrouwen van Australië bevindt zich op het oogenblïk te Londen. Haar ver mogen verkreeg zij op eene niet alledaagsche wijze. De echtge noot der dame toch kocht lang geleden aandelen in eene zilver mijn in Nieuw- Zuid Wales. Bij zijn overlijden hadden deze ac ties bijna geene waarde. Eeni- gen tijd later begonnen zij echter in waarde te stijgen en wel in die mate, dat de weduwe de helft der aandeelen voor 4 millioen verkocht. Men kan zich dus voor stellen hoe groot de rente is, die de dame jaarlijks van-de overi ge aandeelen ontvangt. VijftiQ jaar geleden: Ten nadeele van H.C.B. te Lei den is, terwijl hij een bezoek bracht aan een café te Oegst- geest. diens rijwiel ontvreemd, dat hij buiten had laten staan. De politie stelt een onderzoek in. Het hoofd der Chr. Nat. School te Ter Aar. de heer Van Loo. hield gisteravond een inleiding over 'Gezag'. Spreker hield de ouders voor "dat wat deze zaai en ook maaien". Wordt door hen een verkeerde houding aangeno men tegenover het gezag, dan wreekt zich dat later in erger mate op de kinderen. "Ouders moeten het gezag van de opvoe ders van hun kinderen hoog hou den, zooals het onderwijzend personeel dat tegenover de ou ders doet". Spreker stond uitvoerig stil bij de juiste uitvoering van uitoefe ning van het gezag. "De ouders moeten daarbij leesbare brieven van Christus zijn met een over wicht op hun kinderen als eens Job uitoefende op de zonen van zijn volk". "Ze hebben wel gelijk", geeft de Katwijkse apotheker De Jong toe. "Het water staat vooral jonge apo thekers, die veel investeringen heb ben moeten doen, tot aan de lippen. Zelfben ik hier driejaar geleden be gonnen en ik kan me nog net red den. Maar wat mij betreft is het tot hier toe en niet verder". Het zou hem niet verbazen als een aantal apotheken binnenkort moet sluiten. "In Den Haag weet ik'al van een apotheek die door de groothan del is overgenomen. Die had van de groothandel een installatiekrediet gekregen, maar kon dat niet terug betalen. Een zorgelijke ontwikke ling". Wat de Leidse apotheker Buurma van de Stevenshof-apotheek be treft, is het nog moeilijk te overzien, omdat hij in een groeiwijk zit. "We zijn hier met nul clienten begonnen en elke dag komen er nog bij. Maar bekijk je het kil en koel, dan is de uitkomst niet overdreven positief. Het is geen goudmijn meer zoals vroeger. Dat is niet erg, het hoeft ook niet. Maar je moet wel je brood kunnen verdienen natuurlijk". Vroeger kreeg een apotheker per recept een vaste vergoeding van 11,65. Nu is dat bedrag terugge bracht tot f 10,35 en de overheid denkt zelfs aan een verdere verla ging tot 9,50. Buurma: "Ook is de stimulans om goedkopere genees middelen te verschaffen er enigszins vanaf, omdat de apothe ker daaraan slechts een marginale winst overhoudt. Koop je een ge neesmiddel een gulden goedkoper in, dan komt daarvan 20 cent in de zak van de apotheker terecht, de rest gaat naar de cliënt (lees de ziek tekostenverzekeraars)" Buurma vreest dat apothekers een eigen groothandeltje gaan op richten om zo toch de winst van goedkopere geneesmiddelen via een omweg in eigen zak te kunnen steken. "Dat vindt ik een onprettige situatie". Volgens De KNMP doen de pro blemen zich vooral voor in verste delijkte gebieden als de Randstad. In het bijzonder treffen moeilijkhe den apothekers die zo'n vijf tot tien jaar geleden zijn begonnen. Zij heb ben toen op de 'rooskleurige toe komst' geïnvesteerd en komen nu in de problemen. In deze groep ko men veel 'schuldposities' voor, dat wil zeggen dat de apotheker één grote crediteur heeft: de groothan del waarbij de geneesmiddelen worden betrokken. De kans bestaat volgens de KNMP dat veel apothe ken straks in het - economisch - be zit van de groothandel komen. Juri disch eigenaar zijn kan een groot handel namelijk nie. De KNMP vindt deze ontwikkeling zeer onge lukkig. "Groothandels dienen geen apotheken te bezitten, dat is belan genverstrengeling". Apotheker Smit van de Ridder- veld-apotheek in Alphen aan den Rijn is van mening dat in wezen ie dereen er last van heeft. "Apothe ken dreigen inderdaad groothan- delsbezit te worden. We zijn aan de heidenen overgeleverd. Ze kopen de zaak gewoon op". Een andere manier om het hoofd boven water te houden is het zoge naamde franchisen van apothekers bij groothandels: de apotheker ver plicht zich bepaalde artikelen te voeren onder de vlag van de groot handel die ze levert. Groothandel Brocacef was al geruime tijd zo be zig, maar levert apotheken geen ge neesmiddelen. maar een uitgebreid pakket midelen voor de thuiszorg. De twintig aan dit project deelne mende apotheken voeren deze arti kelen onder de naam 'Meditheek'. Het is volgens deskundigen een ontwikkeling die ook in de levens middelensector te zien is geweest. Toen het grootbedrijf dreigde de zelfstandigen op te slokken of weg te concurreren, organiseerden die zich in inkoopcombinaties of gin gen verder onder de paraplu van be paalde groothandels. Verschil is dat de apothekers niet gezamenlijk mo gen inkopen. Sommigen doen dat met zogenaamde rugzakgroothan- Een apotheek genwoordig geen vetpot meer. De tijd van de grote winsten is VOOrbij. (foto Jan NIJKERK/LEIDEN De zieken huizen in de Roemeense stad Cluj zijn in uitzonderlijk slechte staat en er is een schrijnend gebrek aan ap paratuur en instrumenten. Het vrouwen- en kinderziekenhuis Stanca. de psychiatrische- en de neurochirurgische kliniek zijn er het slechtst aan toe. Verbetering van de gezondheidszorg in Cluj op korte termijn is alleen mogelijk door de bouw van een zogenaamd noodgevallenziekenhuis waar zo veel mogelijk specialismen in wor den ondergebracht. Dat concludeert de Leidse profes sor H.A.C. Kamphuisen, hoogleraar klinische neuropsychiatrie die met een delegatie van de stichting Actie plan Oost-Europa uit Nijkerk naar Roemenië is geweest en van die reis gisteravond terugkeerde. Neder landse ziekenhuizen gaan helpen bij het bouwen van een nieuw zie kenhuis in de Roemeense stad Cluj. De Roemeense premier Petre Ro man gaf de delegatie een brief mee voor zijn Nederlandse ambtsgenoot Lubbers. Daarin stelt hij voor dat Roemenië en Nederland samen een ziekenhuis bouwen in Cluj, dat een voorbeeldfunctie moet gaan vervul len voor geheel Roemenië. Naast de bouw van een noodge vallenziekenhuis moet er volgens Kamphuisen de komende jaren ook iets worden gedaan voor de zieken huizen die in de slechtste omstan digheden verkeren. Opnieuw is vastgesteld dat met de realisering van hét nieuwbouw-, project minstens drie tot vier jaar is gemoeid. De Roemeense minister van volksgezondheid, dr. Dan Ena- thescu, die volgens de delegatiele den een grote kennis aan de dag leg de inzake ziekenhuis-kwesties, wil UTRECHT De Landelijke Stu dentenvakbond LSVB is bijzonder kwaad op minister Ritzen van on derwijs. Volgens LSVB-secretaris M. Udo heeft Ritzen de mond vol van het herstellen van het vertrou wen tussen het onderwijs en de po litiek, maar weigert de minister maatregelen te treffen die dat ver trouwen ook werkelijk kunnen her stellen. De woede van de LSVB richt zich op het uitblijven van een beslissing van minister Ritzen om de terug werkende kracht geheel uit de zoge heten Harmonisatiewet te halen. De Harmonisatiewet beperkt de stu dieduur van studenten in het hoger onderwijs tot maximaal zes jaar. De dat bij de nieuwbouw Roemeense arbeid en materialen worden ge bruikt. Volgens professor Kamphuizen zijn er in Cluj jonge artsen - zo tus sen de 30 en 40 jaar - genoeg die het niveau van de ziekenhuiszorg om hoog kunnen brengen, vooral wan neer deze in staat zouden worden gesteld hun vakkennis in Neder land bij te spijkeren. wet dateert van 1 augustus 1988. De ingevoerde studieduurbeperking geldt echter met terugwerkende kracht. Alle jaren die studenten sinds 1980 in het hoger onderwijs doorbrachten, worden als studieja ren meegeteld. De Haagse rechtbankpresident Wijnholt verbood de terugwerken de kracht, maar dat vonnis werd op staatsrechtelijke gronden door de Hoge Raad vernietigd. De Raad sprak wel uit dat de terugwerkende kracht in strijd met het rechtszeker heidsbeginsel werd geacht. Ex-mi nister Deetman besloot daarop de regeling van de terugwerkende kracht met een jaar uit te stellen. Minister Ritzen heeft dat uitstel nu met een jaar verlengd. De Nijkerkse koopman A. M. Fennis, leider van de stichting 'Ac tieplan Oost-Europa' - een onafhan kelijk evangelische organisatie - gaat nu proberen om in Nederland fondsen te werven voor het nieuw- bouwplan. Hij heeft de Roemeense premier bovendien geadviseerd een deel van het geld te claimen dat tij dens de televisie-actie is ingeza meld. Volgens de Landelijke Studen tenvakbond maakt Ritzen zich met die beslissing ongeloofwaardig. Se cretaris M. Udo: "De PvdA heeft al tijd geroepen dat de Harmonisatie wet een slechte wet was en dat die moest worden ingetrokken, maar nu ze in de regering zit, gaat dat blijkbaar niet meer op". Minister Ritzen vindt de woede van de studentenvakbond LSVB voorbarig. In de heroriënteringsno ta studiefinanciering, die naar ver wachting eind april klaar is, zal mi nister RitZen duidelijk maken hoe het met de wet verder moet. De Har monisatiewet en de studiefinancie ring zullen in die nota 'in samen hang worden beschouwd'. vloeibare zeep de handen wasten en er daarna pas water aan toe voegden. «Volstrekt fout, merkt ze op, omdat er dan een hoge con centratie van de prikkelende stof op de huid komt. Eerst moeten de handen met lauw water nat wor den gemaakt. Vervolgens moeten ze snel worden gewassen en lang afspoelen met opnieuw lauw wa ter. De handen moeten niet wor den afgedroogd, maar worden ge dept. Jet Smit constateerde verder in haar onderzoek dat elk zieken huis een ander merk zeep ge bruikt. De NIPG-onderzoekster denkt dat zou moeten worden uit gezocht welke zeep het minste kwaad aanricht. Dus moet er een vervolg komen, waarin niet alleen moet worden gekeken naar de vraag hoe de huidklacht ontstaat, maar bovendien moet worden na gegaan hoe gevoelig de mensen zijn. In dat vervolgonderzoek zou tevens naar het beroep van de kapster kunnen worden gekeken. 'Het is bekend dat bij hen huid klachten aan de handen veelvul dig voorkomen. Tenslotte wer ken ze dag in, dag uit met perma nentvloeistoffen, lotions en niet te vergeten, vloeibare zeep waar mee het haar wordt gewassen". LEIDEN De handen van ver pleegkundig personeel in zieken huizen hebben veel te verduren. Bijna de helft lijdt aan contact-ec zeem of aan huidklachten die er op lijken. In werkelijkheid, zo hebben huidartsen vastgesteld, komt eczeem bij één op de vijf verpleegkundigen voor. Zo luidt de uitslag van een on derzoek dat ir. Jet Smit (milieu- en arbeidshygiëne) voor het Ne derlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunst in Leiden heeft uitgevoerd. Huidziekten zijn trouwens de meest voorko mende beroepsziekten. door Jan Westerlaken Niet alleen in Nederland overi gens, maar ook in andere landen vormen ze een groot probleem. Zeven op de duizend werkne mers zijn er jaarlijks zo ziek van dat ze thuis blijven. Een laag per centage weliswaar, maar wel een percentage dat soms langdurig niet op het werk verschijnt. Van hen komt drie procent in de wao terecht. Het ziekteverzuim als ge volg van huidziekten vergde in 1985 een bedrag van 67 miljoen gulden. Jet Smit toont in haar onder zoek aan dat veel verpleegsters met huidklachten rondlopen maar er niks mee doen. Ze den ken vaak dat er niets aan te doen is, zegt ze. Maar als ze in het zie kenhuis een huidarts tegenko men. schromen ze toch ook niet om naar hem toe te stappen en even naar de plekjes te laten kij ken. Contact-eczeem kan een aller gische reactie zijn of ontstaan door stoffen die de huid irriteren. Het is een ontsteking die, bij voorbeeld, kan optreden door kunsthars, zeep of oplosmidde len. Maar het weer kan ook van in vloed zijn. De huid is rood, ge zwollen en schilferig. De kwaal komt voor bij mensen met een dunne en droge huid en bij men sen die er gevoelig voor zijn. Eczeem kan heel hardnekkig zijn. Wie het eenmaal heeft raakt het niet zo gauw kwijt. Minimale blootstelling aan een schadelijke prikkel kan de kwaal doen oplaai en na een periode dat het eczeem 'rustig' was. De prognose is zon der meer slecht. Over het voorkomen van con tact-eczeem bij verpleegkundi gen zegt Jet Smit, dat juist zij veel hun handen wassen. Gemiddeld veertig tot zestig keer per dag. Er zijn echtèr verpleegkundigen die dat nog vaker doen. Van dat was sen worden de handen droog. Wassen moet, zegt Jet Smit, maar men kan zich afvragen of langdu rig borstelen, zoals in de operatie kamers gebeurt, nodig is. Daar over wordt gepraat. Er zijn fabri kanten die beweren dèt de han den ook met alcohol kunnen wor den schoongemaakt. De meeste verpleegsters erva ren huidklachten aan de handen niet als een groot probleem. Een klein deel van hen zegt zich eraan te storen. Eczeem is hoe dan ook altijd een bron van bacteriën. Er is een discussie gaande of vrouwen gevoeliger zijn voor huidaandoeningen dan mannen. Weliswaar komt het bij vrouwen iets meer voor. Maar vrouwen staan thuis (vaten wassen e.d.) meer bloot aan stoffen die irritatie kunnen veroorzaken. - Het beroep staat centraal. Nat werk, merkt Jet Smit op, is het grote probleem. Water en de irri terende stoffen zijn de boosdoe ners. Ze noemt branches als hore ca, vleesindustrie en metselen terwijl metaalbewerkers er even eens 'uit knallen'. Overigens is er wel een discussie gaande of vrou wen gevoeliger zijn voor huidaan doeningen dan mannen. Een pas klaar antwoord is er nog niet op gevonden. Aanbevelingen De constatering staat als een paal. Maar wat beveelt Jet Smit aan? Wat zou er volgens haar moeten gebeuren om het huidprobleem terug te dringen? "Eigenlijk is het daar nog te vroeg voor. Op dit mo ment kan ik niet zeggen zus of zo moet er worden gedaan. Ik doe enkele aanbevelingen, maar die zijn globaal. De mensen om wie het gaat kennen die wel. Ik heb al le verpleegkundigen wel een brief geschreven met algemene regels hoe kloofjes en blaasjes kunnen worden voorkomen. En dat niet alle middeltjes waarmee wordt gesmeerd goed zijn". Jet Smit ontdekte dat het nogal eens voorkwam, dat verpleeg sters eerst met een hoeveelheid 4

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13