TAD LEIDEN Voortbestaan stichting BOA staat op de tocht Politici moeten beter naar burgers luisteren LEIDSCH DAGBLAD GROND LEVENDAAL SCHOONGEMAAKT TV. Onderzoek naar affaire bij schouwburg afgerond 'links colleg 'links college in Leiden moet worden voorkomen' actief in vrije tijd raAds Man wil helpen maar sterft na een hartaanval ZATERDAG 3 MAART 1990 s NCO weigert subsidie van een ton LEIDEN - Aan het Levendaal is een begin gemaakt met een ingrijpende operatie om de vervuilde grond onder het garagebedrijf Janson te verwijderen en het grondwater ter plaatse te reinigen. In één van de vier tanks of in de leidingen onder het pand moet een lekka ge zijn ontstaan waardoor brandstof in de bodem is ge lopen. De eigenaar van de tanks, de oliemaatschappij Texaco, heeft op zich genomen om de vervuilde grond te saneren. De saneringsoperatie behelst het verwijderen van vervuilde grond onder het pand. Daarvoor heeft men damwanden moeten slaan om instorten van het betref fende pand of naastgelegen woningen te voorkomen. Na het verwijderen van de verontreinigde grond zal schone grond worden aangebracht. Ook de oude tanks en leidingen worden vervangen. Naast het verwijderen van vuile grond is een drai nagesysteem aangebracht om verontreinigd grondwa ter op te pompen en te reinigen. Daartoe is een grote waterzuiveringsinstallatie geïnstalleerd aan het Le vendaal. Het schoonmaken van het grondwater zal vermoedelijk nog 4 tot 6 weken duren. Daarna kan worden volstaan met een kleinere installatie die nog zo'n anderhalf jaar in bedrijf zal zijn voordat de grond echt helemaal schoon is. (foto Jan Holvast) VVD begint verkiezing VVD begint verkiezingscampagne LEIDEN - Het voortbestaan van de stichting Boycot Out- span Actie (BOA) wordt be dreigd. De Nationale Commis sie voorlichting en bewustwor ding Ontwikkelingssamenwer king (NCO) heeft besloten de subsidie aan de Leidse sichting volledig stop te zetten. De stichting BOA, die zich inzet voor stedelijke acties tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika, ontvangt sinds 1973 jaarlijks een Minister d'Ancona in praatshow LWH LEIDEN - Minister d'Ancona van wvc komt naar Leiden. Op zondag 11 maart is de minister te gast in de praatshow van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit. d'Ancona is behalve minister van wvc ook co ördinerend minister voor het homo- beleid. Zij zal in die hoedanigheid aan de tand worden gevoeld over kwesties als de Wet gelijke behan deling en het homohuwelijk. Een aantal gemeenten heeft on langs bij de minister aangedrongen op een wetswijziging die het moge lijk maakt dat homoseksuele man nen of vrouwen een wettelijke ver bintenis aangaan. De Leidse burge meester Goekoop heeft zich ook uit gesproken voor zo'n wettelijke re geling. In het praatprogramma zal ook de Leidse wethouder van onderwijs en emancipatiezaken, Van Dongen, te gast zijn. De wethouder heeft het Leidse homobeleid in haar porte feuille. Derde gast in het program ma is de nieuwe directeur van de Nederlandse Vereniging tot Inte gratie van Homoseksualiteit COC, mevrouw Van Kooten Niekerk. Het praatprogramma vindt plaats in de sociëteit van de LWH aan de Lange- gracht 65 (aanvang is 15.00 uur). Informatie over internationale uitwisselingen LEIDEN - De organisatie 'Youth for Understanding Benelux', een in ternationale organisatie voor uit wisseling van jongeren, houdt 10 maart een openbare voorlichtings bijeenkomst in het Bonavantura- college aan de Mariënpoelstraat. Tijdens deze bijeenkomst, die on geveer ruim twee duurt, wordt uit gelegd wat het betekent om aan een uitwisseling deel te nemen. Deze voorlichting wordt onder anderen verzorgd door jongeren die al heb ben deelgenomen aan een dergelijk programma. In de regel kunnen alle scholieren die zijn geboren na 1 april 1972 deelnemen aan uitwisse lingsprogramma's met de VS en verschillende landen binnen Euro pa. De informatiemiddag begint om 14.00 uur. NCVB/KVG De Ned. Christen Vrouwenbond en het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Meren- wijk, houden maandag 19 maart een bij eenkomst over de Brandwondenstich ting. Die bijeenkomst heeft plaats in ker kelijk centrum De Regenboog in de Me- renwijk om 20.00 uur. Voorjaarswandeling Het IVN houdt zondag 4 maart een voor jaarswandeling in de Leidse Hout. De wandeling begint om 14.00 uur bij het theehuis en duurt een kleine twee uur. Braderie Winkeliersvereniging Stevensbloem houdt zaterdag 19 mei een braderie. Alle Leidse verenigingen zijn welkom en kun nen zich vanuit een kraam presenteren. Indien de vereniging daarnaast in staat is een leuke demonstratie te verzorgen, dan kost deelname aan de braderie niets. Anders wordt 35 gulden in reke ning gebracht. Voor informatie tel. 311836 bij Dierenspeciaalzaak Jaap Vis ser. Stevensbloem 43. Makondes In verzorgingscentrum Roomburgh aan de Zaanstraat 151 wordt vanaf donder dag 8 tot en met zondag 11 maart een tentoonstelling gehouden over Makon des, een primitief volk in zuid-Tanzania. De tentoongestelde voorwerpen zijn ook te koop en bestaan onder meer uit hout snijwerk dat door kunstenaars in Tanza nia is vervaardigd. De verkoop heeft da gelijks plaats van 11.00 tot 16.00 uur. bijdrage van de NCO. Voor 1990 is een subsidie aangevraagd voor 100.000 gulden, een bedrag dat on der meer word gebruikt voor de sa larissen van de medewerkers. Deze NCO-bijdrage vormt ongeveer 75 procent van de jaarlijkse inkomsten van de stichting, het restant komt vooral uit donaties en opbrengsten van activiteiten. Het bestuur van de BOA probeert nu via een procedure bij de Raad van State alsnog voor de subsidie in aanmerking te komen. Verder heeft de stichting bij de NCO zelf beroep aangetekend tegen het besluit. De BOA vindt dat de jaarlijkse bijdrage op volstrekt willekeurige gronden is ingetrokken. De NCO meent dat de BOA geen aanvullende functie meer vervult in het anti-apartheidsdenken in de Ne derlandse gemeenten. Veel steden hebben al eigen initiatieven ontwik keld en daarom is het niet meer echt nodig dat de BOA zich daarmee be moeit, zo vindt de NCO. Het bestuur van de BOA vindt evenwel dat de stichting wel dege lijk een toegevoegde waarde heeft voor de gemeenten met een eigen beleid tegen Zuid-Afrika. Zo wijst ze op pogingen om verbanden te leggen tussen de maatschappelijke structuren in Nederland en Zuid- Afrika. Als andere reden voor het stop zetten van de subsidie voert de NCO aan dat de binnenkort verschijnen de BOA-brochure particulieren en gemeenten voldoende houvast biedt om op eigen kracht activitei ten in de gemeenten te ontplooien. De BOA ziet niet in hoe dat kan. "Dit is een ontkenning van de speci- WD-forum over mediabeleid LEIDEN De WD-jongeren (JOVD) houden op dinsdag 6 maart een forum over het onderwerp 'Me diabeleid, betutteling of chaos'. Aan dit forum nemen deel J. van Nieu- wenhoven (Tweede Kamer-PvdA), L. Hermans (Tweede Kamer-WD), M. Beinema (Tweede Kamer-CDA), dhr. W. van Kooten en B. Geersing Ouridisch adviseur voor Omroep). Voorzitter is de Leidse VVD-wet- houder voor economische aangele genheden M. van der Nat. De forumavond wordt gehouden in Koetshuis De Burcht en begint om 20.00 uur. LEIDEN Politiek dichter bij de mensen brengen. Dat is het credo van Ype de Jong, lijst trekker van de partij Leefbaar Leiden. "De arrogantie van de macht moet worden aange pakt", zegt de lijstaanvoerder strijdbaar. "De PvdA heeft na 16 jaar in het colllege te veel het idee gekregen wel te weten hoe het moet en luistert nu te weinig naar de burgers". door Willem Spierdijk Als voorbeeld daarvan noemt De Jong het besluit over de Marislaan, die bij de plannen voor ondertunne ling voor het station is aangewezen als autoroute. "Ook bij dit plan zijn de burgers in een veel te laat stadi um bij de voorbereiding betrokken. Natuurlijk is het niet mogelijk om het iedereen naar de zin te maken, maar probeer het een ieder zoveel mogelijk naar de zin te maken. De mocratie kost tijd, bestuurders moeten die maar investeren". Luisteren naar de burgerij is iets wat Leefbaar Leiden hoog in het vaandel heeft staan. Een wekelijks telefonisch spreekuur en het hou den van enquêtes maken onderdeel uit van de plannen van de nieuwe partij. In een referendum dat in 1991 in Leiden plaats heeft, ziet De Jong echter niets. "Het houden van een volksraadpleging betekent schijn- democratie. De meerderheid kan bij een referendum over de minder heid heen walsen. Het voordeel van een enquête is bovendien datje wel 20 vragen tegelijk kan stellen". Ook over een verhoging van de lasten heeft Leefbaar Leiden een duidelijk standpunt: die moet ach terwege blijven. De Jong wil dan fieke kennis en ervaring die met het voeren van een stedenactie is ge moeid", aldus de stichting in een brief aan de NCO. Inmiddels heeft de bezwarenco- missie van de NCO in Amsterdam zich over de zaak gebogen. Tijdens een zitting hebben beide partijen hun standpunten nog eens op een rijtje gezet. De uitspraak volgt op 15 of 29 maart. De BOA wordt ge steund door tal van gemeentebestu ren, zoals die van Leiden, Ensche de, Maastricht, Venlo, Deventer, Nijmegen, Dordrecht, Roosendaal, Oss, Den Haag en Zoetermeer. Alle hebben de BOA schriftelijk laten weten het te betreuren dat de subsi die op de tocht is gezet. Wel politici op manifestatie van 'Meldpunt' Stadhuisplein LEIDEN - De Leidse politieke par tijen kunnen zonder problemen meedoen aan de manifestatie op het Stadhuisplein van het Meldpunt Discriminatie op 21 maart, de dag dat de gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. De meerderheid van het college van B en W (PvdA en Groen Links) ziet geen reden om deelname af te wijzen. Tijdens de vorige week gehouden commissievergadering stelde een aantal raadsleden vragen over de deelname van de politieke partijen aan de manifestatie die tegen racis me en discriminatie is gericht. Vooral de WD'er Geertsema maak te bezwaar tegen het feit dat politie ke partijen propaganda zouden ma ken in de buurt van een stembu reau. Een deel van de binnenstad bewoners stemt in het stadhuis. Volgens wethouder De la Mar (Groen Links) is de meerderheid van het college van mening dat er geen sprake is van een partijpolitie ke bijeenkomst, waarop propagan da wordt gemaakt. "De manifesta tie staat duidelijk in het teken van een anti-discriminatie en anti-racis- me beleid", aldus De la Mar in een brief namens het college aan de fractievoorzitters. Het college heeft er dan ook geen bezwaar tegen dat politici een praatje houden tijdens de bijeenkomst. ook dat de gemeente Leiden de 'ar tikel 12-status' behoudt. Dat bete kent dat Leiden jaarlijks een extra uitkering krijgt uit het gemeente fonds. "Waarvoor is het nodig dat Leiden die status kwijtraakt. 'Het is goed voor het imago van Leiden' roept de wethouder van financiën. Dat imago zal mij een worst wezen, het gaat Leefbaar Leiden om de por temonnee van de Leidenaar, dat is veel belangrijker". Ambtenaren Een ander punt dat geld kan opleve ren is volgens De Jong verminde ring van het aantal ambtenaren. "Er kan bij de gemeente best meer so berheid worden betracht", meent de lijsttrekker van Leefbaar Leiden. Ook privatisering van gemeentelij ke eigendommen moet geld in het laatje brengen. Geld voor een echt grote plan als ondertunneling van het Stations plein wil Leefbaar Leiden niet uit geven. De Jong: "Ik denk niet dat het niet nodig is om die tunnel aan te leggen. Ik hoor dat er architecten bureaus zijn die hetzelfde vinden". De lijsttrekker vindt niet dat de stad 'leefbaarder' wordt door de aanleg van die tunnel. 'Misschien bij het station wel, maar de Ma rislaan wordt een verkeersader. Noem dat maar leefbaarheid", al dus De Jong. "Ik heb het idee dat het belangrijkste bij die stations plannen het binnenhalen van subsi die is. Sommige varianten zijn ei genlijk beter, maar er kunnen geen bijdragen voor gekregen worden van rijk of provincie. De problemen rond het station zijn niet de enige zaken waaraan De Jong zich de afgelopen verkiezings periode heeft geërgerd. "De ver keerssituatie rond de Breestraat, het Noordeinde en Witte Singel zijn voorbeelden van gebrek aan visie. Het was een rommel in de Bree straat en dat is het nog steeds". LEIDEN De. Commissie voor de Rekeningen heeft de gesprek ken over de zogenaamde 'Schouwburgaffaire' afgerond. De commissie komt volgende week met de eindrapportage. Er wordt onderzocht een of meer wethouders politiek verantwoor delijk zijn voor de situatie rond de Leidse Schouwburg. Daar ver dween vorig jaar 132.000 gulden uit de kluis en bleek de admini stratie een chaos. De commissie heeft deze week voor de tweede keer een gesprek gevoerd met het waarnemend hoofd van de afdeling culturele zaken, A. van der Ree. De com missie wilde de exacte datum we ten, waarop het kastekort was vastgesteld. Dat was uit gesprek ken met andere betrokkenen nog Ook de verwikkelingen in de Slaaghwijk worden door Leefbaar Leiden met Argus-ogen gevolgd. "Die wijk is een typisch voorbeeld van hoe beleid mislukt is. Tesselaar roept nu dat er stadsverwarming móet komen. Laat-ie eerst met die mensen gaan praten, laat-ie probe ren om de mensen te overtuigen". Kritisch wordt Tesselaar door Leef baar Leiden gevolgd over het wo niet duidelijk genoeg geworden. Ook is een aantal ambtenaren van de afdeling financiën aan de tand gevoeld. De voorzitter van de commis sie, CDA-fractieleider Walen kamp, zegt dat de commissie in middels "een redelijk compleet beeld heeft gekregen". Hij zegt dat de gesprekken behoorlijk wat tijd en inspanning hebben ge kost. "Normaal gesproken wordt voor dit soort onderzoeken veel langer uitgetrokken", aldus Walenkamp. De commissie presenteert vol gende week vrijdag het eindrap port. De gemeenteraad vergadert donderdag 15 maart over de vraag of de 'schouwburgaffaire' ook po litieke consequenties moet heb ben. ningtoewijzingsbeleid. "Wij zijn er voorstander van dat de gemeente bepaalt wie er aan de beurt is voor een woning en dat de woningbouw corporaties bepalen wie er in welke woning komt. Tesselaar heeft ech ter altijd geroepen, dat er niets ver andert zolang hij wethouder is". Toch noemt De Jong wethouder Tesselaar de enige stadsbestuurder met visie, "al is-ie soms verrekte ei- LEIDEN - Een links college komt steeds dichterbij, zeker als de WD zetels verliest bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. Lijst trekker Van der Nat zei gistermid dag bij het begin van de WD-cam- pagne in het café-restaurant In den Leidschen Salon, dat zetelverlies de huidige positie van de liberalen in het college verzwakt of zelfs bete kent dat de partij niet terugkeert op het wethouderspluche. Volgens Van der Nat zal een links college de stad geen goed doen. Hij verwees daarvoor naar Den Haag, waar het linkse college struikelde over de plannen voor het centrum. En hij verwees naar de periode '74- VERKIEZINGEN genwijs". Gezien die eigenzinnig heid vindt de leraar klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium het niet eens zo erg dat Tesselaar niet terugkeert als wethouder. "Mis schien krijgen we er wel een betere voor terug". Ondanks de kritiek op het huidi ge beleid zijn er in de ogen van Leef baar Leiden toch nog enkele zaken die wèl goed zijn gegaan de afgelo pen vier jaar. De Jong: "Het aan zicht van de stad is verder verbe terd, maar dat is in feite al langer ge leden in gang gezet. Er zijn de laatste tijd wat extra vuilnisbakken in de stad neergezet, dat vind ik een goede zaak. Echt veel meer kan ik niet opnoemen. Of het moet de cul tuurverandering bij het ambtena renkorps de gemeente Leiden zijn. Ik heb de laatste tijd goede ervarin gen gehad met ambtenaren, al weet ik niet of het daarvoor zoveel slech ter was". Leefbaar Leiden mikt bij de ver kiezingen op de groep 'ontevreden kiezers'. "Niet op de linkse of de rechtse kiezer, maar op mensen met hart voor de stad. Mensen die het meest betrokken zijn bij de buurt waarin ze wonen, maar ook op on dernemers. We rekenen erop dat ook ouderen op ons stemmen". De bescheiden verkiezingscampagne van Leefbaar Leiden - De Jong: "We hebben niet veel geld" - zal vooral in Leiden-Noord, de Kooi en de Slaaghwijk plaatshebben. Die cam pagne moet Leefbaar Leiden dan uiteindelijk vier zetels opleveren. "Ik zeg niet dat we die zeker halen, maar ik denk dat het niet onmoge lijk is". LEIDEN - Waarschijnlijk als gevolg van schrik en emoties is een 75-jari- ge Leidse man gisteren tegen het middaguur na een hartaanval over leden. De man was betrokken bij een ongeluk op de Boshuizerkade in Leiden. Hij schampte met zijn au to een bejaarde fietsster van 82 jaar. Zij viel op de grond. De man stapte terstond uit zijn auto, sprak bemoedigende woorden tegen de vrouw en haalde een plaid uit de auto om ze warm te houden. Daarop kreeg hij een hartaanval en viel neer. Personeel van de EHD deed nog reanimatie-pogingen, maar die baatten niet. De vrouw kneusde een aantal ribben en is overgebracht naar het ziekenhuis. Insluiper actief bij bedrijf op De Waard LEIDEN - Werknemers van een be drijf op De Waard in Leiden zijn gis termiddag het slachtoffer geworden van een insluiper. Door een nog on bekende dader zijn in de loop van de middag portefeuilles uit in de garderobe opgehangen jassen ge haald. Daarin zaten onder meer pas poorten. rijbewijzen en betaalkaar ten, alsmede een klein bedrag aan baar geld. WERELDGEBEDSDAG - In tegen stelling tot wat gisteren in de ru briek Nabij en Ver werd gemeld, is er morgen in de Lorentzhof geen speciale dienst in het kader van de wereldgebedsdag. De liturgie werd gisteren al gevierd. '78 toen Leiden vrijwel stuurloos was door ruzies in het progressieve college. "Iets dergelijks dient in het belang van de stad te worden ver meden", zei Van der Nat. Inzet van de verkiezingen is handhaving van acht zetels. De WD is tegen een referendum waarbij de Leidenaars zich mogen uitspreken over een bepaald onder werp. Maar omdat een meerderheid voorstander is, heeft de WD alvast een onderwerp bedacht: de erf pacht. "Een uitstekend onder werp", aldus Van der Nat. "De vraagstelling kan eenvoudig zijn: voor of tegen eigendom voor alle particulieren en bedrijven". Bijeenkomsten in kader van verkiezingen LEIDEN - Met het oog op de nade rende gemeenteraadsverkiezingen worden volgende week verschillen de informatie-avonden gehouden waarbij vertegenwoordigers aanwe zig zijn van de Leidse politieke par tijen. Woensdagavond 7 maart wordt in het pand Rapenburg 100 een poli tiek forum gehouden dat is georga niseerd door de Leidse Studenten Ekklesia. Hierbij zijn onder ande ren D. van Duijn (CDA), A. Geertse ma (WD), E. van Middelkoop (Groen Links) en M. van der Molen (PvdA) aanwezig. Er wordt gespro ken over armoede en het milieu in Leiden. Het forum begint om 20.00 De stichting Wijkcomité De Kooi houdt donderdagavond 8 maart een forumdiscussie waarbij vertegen woordigers van alle politieke partij en een aantal zaken wordt voorge legd om over van gedachten te wis selen. Op het programma staan on der meer discussies over het groen, het welzijnswerk, het huisvestings beleid en de verkeerssituatie in De Kooi. De discussie wordt geleid door J. Kamphuis, directeur van de Stichting Welzijn. De avond begint om 20.00 uur in buurtcentrum De Kooi. De vereniging Bewoners Belan gen Slaaghwijk heeft de lijsttrek kers van alle partijen bereid gevon den om deel te nemen aan een debat op vrijdagavond 9 maart in buurt huis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad. Er wordt vooral gesproken over de talrijke plannen die zijn ont wikkeld om de woonsituatie in de Slaaghwijk te verbeteren. Met na me wordt aandacht besteed aan de vraag hoeveel geld de uitvoering van al die ideeen de bewoners gaat kosten. Ook de wonruimteverde- ling is een onderwerp dat tijdens het debat aan de orde komt. De dis cussie begint om 20.00 uur en staat onder leiding van K. Walle van de Stichting Welzijn. Leefbaar Leiden hekelt plan voor referendum STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11