Van Hemert wil filmacteerschool opzetten Oorlog en vaderlandsliefde Beschaafde opstandigheid 'Met mensen van de toneelschool kan ik niet werken' VRIJDAG 2 MAART 1990 PAGINA 9 Nieuw Vietnam-drama van Oliver Stone Cineast Oliver Stone heeft jaren lang rond gelopen met het idee om .het levensverhaal van Vietnam-ve- teraan Ron Kovic te verfilmen. De opnames voor de film, gebaseerd op Kovics boek 'Born on the fourth of july' (1976), werden steeds uitge steld. Al Pacino, die de rol van Ko vic op zich zou nemen, bedankte voor de eer, er waren financiële pro blemen en er verscheen een andere Vietnam-film: 'Coming home' (1978). Net als 'Coming home' gaat 'Born on the fourth of july' over de problemen van Vietnam-soldaten die als geestelijk en lichamelijk wrak thuiskwamen. In 1986 maakte Stone het kassucces 'Platoon', over de absurde wereld van een jonge in- fanteriesoldaat in de jungle-oorlog van Vietnam. Ironisch genoeg bracht deze film (en het in 1987 eveneens succesvolle 'Wall street') zo veel geld in het laatje dat Stone vorig jaar eindelijk zijn oude plan kon verwezenlijken. het vervolg op 'Platoon'. Het ver haal gaat over een jongen (Tom Cruise), die opgroeit in een traditio neel, vaderlandslievend gezin, en besluit marinier te worden. Aange moedigd door president Kennedy ('don't ask what the country can do for you, ask yourself what you can do for your country') vertrekt de jonge Kovic naar Vietnam, om daar tegen de communisten te strijden.^ De werkelijkheid is heel anders dan de oorlogsscènes in de door Kovic zo bewonderde John Wayne-films. Onschuldige burgers sneuvelen bij bosjes en Kovic wordt na twee jaar neergeschoten. Verlamd vanaf zijn middel, is hij gedwongen de rest van zijn leven in een rolstoel te zit ten. Thuisgekomen wacht hem al lerminst een eervol onthaal. Vroe gere vrienden doen friee aan de monstraties tegen de oorlog; tot zijn grote woede verbranden ze de Ame rikaanse vlag. Het duurt lang voor dat Kovic inziet dat de oorlog in Vietnam zinloos is. Dan sluit hij zich aan bij de anti-oorlogactivis ten. Na films als 'Coming home', 'The deerhunter' en 'Apocalypse now' vertelt Stone in 'Born on the fourth of july' niets nieuws over de Viet- nam-oorlog. De dadendrang van jonge Amerikanen, de ontnuchte ring in Vietnam en de gedesillusio neerde thuiskomst. De regisseur - zelf een Vietnam-veteraan - dringt de kijker zijn mening op: Amerika is het belangrijkste slachtoffer van de oorlog geworden. Daarbij laat Stone geen middel onbenut. Groffe symboliek, harde tegenstellingen en veel slow motion-beelden. Voor enige interpretatie van de beelden laat Stone geen enkele ruimte. De meeste scènes worden abrupt afge-, broken met opdringerige close ups. En dat alles duurt bijna tweeëneen half uur. Veel lof voor Tom Cruise, die na een reeks 'knappe jongens'-rollen zijn imago te grabbel gooit. De altijd zo gladgeschoren, frisgewassen ac teur onderging een ware gedaante wisseling. Met lang haar, snor en on verzorgd uiterlijk doet hij nauwe lijks denken aan de ambitieuze pi loot uit 'Top gun' of het op geld be luste broertje van Dustin Hoffman in 'Rain man'. Zijn meesterlijke ver tolking (waarvoor hij inmiddels een Golden Globe heeft ontvangen) van Ron Kovic is eigenlijk het enige ver rassende aan deze Vietnam-fiim. ERNA STRAATSMA Tom Cruise in 'Bom on the fourth of July 'Shirley Valentine'; regie: Lewis Gilbert: hoofd rollen: Pauline Collins, Tom Conti; theater: Lido, Leiden Dat kon niet goed gaan. Op de affi ches wordt uitbundig voorgekauwd hoe verrukkelijk, ontroerend, hart verwarmend en geweldig grappig Shirley Valentine' wel niet is. Pau line Collins werd voor haar rol in het gelijknamige toneelstuk al over laden met prijzen. Ook in de film speelt ze nu de Engelse arbeiders vrouw die genoeg heeft van haar hu welijk en twee weken naar een Grieks eiland vlucht. Romantiek onder de zon en een spoedcursus zelfontdekking, keurig in beeld ge bracht door regisseur Lewis Gil bert. Beschaafde opstandigheid in een quasi-modern jasje. Dat valt dus toch wat tegen. Op zichzelf leent het gegeven zich uitstekend voor een komedie met enige diepgang. Lewis Gilbert en scenarioschrijver Willy Russell (ook auteur van het toneelstuk) lieten trouwens in 1983 al zien dat ze best weten hoe zoiets aangepakt moet worden. Hun schitterende 'Educa ting Rita', met Julie Walters en Mi chael Caine, was het hart veroveren de juweeltje dat 'Shirley Valentine' ook had moeten zijn. Een deel van het probleem zit hem vermoedelijk in een gemak zuchtige 'vertaling' van toneel naar film. Als Shirley alleen is houdt ze vaak hele gesprekken tegen de muur van haar kamer of ze richt zich rechtstreeks tot het publiek. In de bioscoop komt deze typische 'to neeltruc' maar matig tot zijn recht. Vooral omdat de film verder juist uitermate conventioneel van stijl is. Pauline Collins rechts) en Joanna Lumley in Shirley Valentine'. (foto pr) De enige uitspatting die Gilbert zitten daar fraaie exemplaren bij, haar weer. Dat knappe meisje dat in zich veroorlooft is het overvloedige zoals'een uitstekende satire op Shir- alles het beste was is een dure hoer en grotendeels overbodige gebruik ley's schooltijd, toen ze vreselijk ja- geworden. De film is af en toe be- van flashbacks als Shirley onder het loers was op het knapste meisje uit hoorlijk moralistisch, koken herinneringen ophaalt. Soms de klas. Jaren later ontmoet Shirley Toegegeven, er zitten heel wat aardige momenten in 'Shirley Va lentine'. De algemene toon is echter veel te braaf en te netjes om echt te kunnen boeien. Het arbeidersac- cent van Shirley klinkt nooit onbe schaafd en als er gevloekt wordt zal niemand daar echt van schrikken. Dat haar echtenoot Joe (Bernard Hill) de pest in heeft als het eten niet op tijd klaar staat is heel leuk en voorspelbaar tegelijk. Het is een ei gentijds verhaal, dus worden er fe ministische grapjes gemaakt over Shirley's ontdekking van de clito ris. Als ze voet aan wal zet op haar Griekse paradijsje klinkt er sfeer volle folkloristische muziek. Is dat ironisch bedoeld? Jammer genoeg niet. Shirley Valentine is met haar stra lende openhartigheid een heldin zonder gebreken. Ze raakt zelfs niet van slag raakt als ze een romanti sche Griekse minnaar (Tom Conti) ontmoet. Verstandig als ze is, wordt ze niet verliefd op de man, maar op het leven! De film is nog het aardigst als ie dereen is uitgepraat en ook de regis seur zijn pretenties even laat varen. Zoals dat simpele tafereeltje aan het eind. Shirley heeft besloten in Grie kenland te blijven, en Joe is ten ein de raad op het vliegtuig gestapt om haar te halen. Ze zit op een terrasje en ziet hem in de verte komen, moeizaam zeulend met zijn koffer. Tot haar verbazing loopt hij haar ge woon voorbij, want hij herkent zijn eigen vrouw niet meer. Bedrem meld houdt Joe stil als hij Shirley's stem hoort. Niet wetend wat te doen, gaat hij maar naast haar zitten om uit te kijken over zee. LEO BANKERSE AMSTERDAM - Filmmaker Ruud van Hemert ('Schatjes', 'Mama is boos'. 'Honneponne- tje') wil een filmacteerschool oprichten. De regisseur is niet tevreden over de acteerpresta ties van veel Nederlandse ac teurs. "Met mensen die van de toneelschool komen kan ik niet werken. Die kunnen alleen een tekst opzeggen, maar het gevoel dat erachter zit, kunnen ze niet uitdragen", vindt de 52-jarige Amsterdammer. Hij wil dan ook dat er in Nederland een school komt waarop een klein aantal leerlingen in een jaar wordt klaargestoomd om een hoofdrol in een film te kunnen spelen. En dat alles geschoeid op Amerikaanse leest. De plan nen zijn klaar, alleen het geld ontbreekt nog. door Mariëlle Groenendijk De Amerikaanse leerwijze die Van Hemert voorstaat heet method ac ting en is erop gericht de acteur de emoties die hij of zij uitdrukt, ook werkelijk te laten voelen. Putten uit eigen ervaringen en zoeken naar pa rallellen tussen rol en eigen leven zijn hierbij heel belangrijk. In ons land gebeurt dat volgens de filmma ker veel te weinig. Hij wil het echter niet laten bij schelden op hoe er in Nederland wordt geacteerd. "Ik wil radicaal verbeteren. Bij mij wordt niet, zoals in Nederland gebruike lijk is. een tekst geleerd. Als het ge voel er is komt de tekst vanzelf Trainen Met het opzetten van een nieuwe school hoopt Van Hemert, die zelf ooit acteur was, de gewenste veran deringen door te voeren. Hij ziet het al helemaal voor zich: de ongeveer die de eerste selectie Als voorloper op zijn op te zet ten school, reist Van Hemert het land door om een cursus filmacteren te geven, waar mee hij morgen en zondag (op beide dagen van 10.00 - 18.00 uur) in het Leidse LAK-thea- ter komt. Het is louter een kennismakingsweckeinde, dus niet de start van een flit sende carrière als acteur of ac trice. Deelnemers hoeven geen ac- teerervaring te hebben. Aan de hand van vele goede en slechte voorbeelden wordt een inzicht gegeven in het vak. Eveneens wordt een antwoord gegeven op vragen als: hoe bouw je een rol op, welke vaardigheden heb je daarbij nodig, hoe ontwikkel je die en welke hulpmiddelen staan daarbij tot je beschikking. doorstaan, gaan zes weken lang trai nen. Hooggekwalificeerde Ameri kaanse leermeesters, sportfacilitei ten en goed eten staan tot hun be schikking. "De mensen krijgen dan optimaal de gelegenheid om te laten zien wat ze kunnen. Uiteraard moe ten ze ontzettend gemotiveerd zijn, want het kost allemaal heel veel geld. Er moeten Amerikanen over vliegen, en dan minstens in de busi- ness-class, hun salaris moet worden betaald, enzovoorts". Na die zes weken, die volgens Van Hemert ook kunnen uitlopen naar twee maanden, wordt er door strenge ballotage geselecteerd. De gelukkigen, ongeveer vijftien, gaan het hele jaar door. Het kleine groep je moet zich in dat ene jaar "de pok ken werken" om uiteindelijk zo n niveau te bereiken dat een hoofdrol in een speelfilm binnen het bereik ligt. Zij hoeven na de korte selectie opleiding, waarvoor heel wat duiten moeten worden neergeteld, niets meer te betalen. Het mag duidelijk zijn dat Van Hemert wat hem betreft morgen kan beginnen: het plan voor de film acteerschool is in kannen en krui ken. Alleen met de sponsoring wil het nog niet echt vlotten. "Als je uit gaat van zo'n 45.000 gulden per jaar per leerling, moet er heel wat geld op tafel komen. De sponsoring van m'n plan is een eindeloos gezeur. De meesten zijn totaal ongeïnteres seerd, dat merkte ik al met m'n speelfilms. Dan heb je drie succes sen gehad en als je dan met een van godvergeven scenario komt, krijg je nog dat gepiel om een dubbeltje. Als ik voldoende geld had, zou ik het zeker zelf betalen". Albatros Wellicht komt dat geld er als zijn vierde film, getiteld 'Girls from Al batros' zijn drie voorgaande films in succes opvolgt. Voorlopig heeft Van Hemert naar eigen zeggen zijn huis en auto verkocht om deze film te financieren. Het scenario is hij momenteel zelf aan het schrijven. Niet zozeer om de kosten te drukken, maar meer om dat er volgens hem in Nederland geen scenario-schrijvers zijn die aan zijn kwaliteitseisen kunnen vol doen. Ook het idee achter het scena rio is van Van Hemert zelf. "Sinds ik zeven jaar geleden ben bezig ge weest met een documentaire voor de VPRO over moeilijk opvoedbare meiden in de Zettense Heldring stichting werk ik aan het scenario. Ik wil het verzet tegen de terreur van een gesloten inrichting in beeld brengen. Het wordt natuurlijk geen docu mentaire, maar fictie, een nieuwe werkelijkheid. 'Girls of Albatros' lijkt absoluut niet op m'n vorige films. Het is dramatisch, met een fhriller-achtige opbouw en een aan tal ongelooflijk geestige dingen, maar het is beslist geen komedie". De opnames voor Van Hemerts nieuwe film zullen volgens plan in augustus beginnen, op locaties in Portugal. De regisseur/scenario schrijver heeft er bewust voor geko zen de film Engelstalig te maken. Een Nederlandse film brengt te veel beperkingen met zich mee, vindt hij. "Het potentiële bezoekersaantal in Nederland is te gering om een du- (OP)NIEUW 'Borh on the fourth of July' - Lido, Lei- 'Shirley Valentine' - Lido, Leiden BLIJVERS 'Koko Flanel' - Urbanus als equin in bizarre modeshow - Luxor. Leiden en Euro. Alphen 'Turner Hooeh' - Politie-agent Tom Hanks gaat op stap met zijn trouwe hond Hooch - Lido. Leiden 'Black ram' - zinderend onheil met Mi chael Douglas in Japan - Euro, Alphen 'Harlem nights' - magere komedie van Eddie Murphy - Lido, Leiden 'Back to the future II' - Michael J. Fox stapt opnieuw in de tijddmachine - Greenway, Voorschoten 'Ghostbusters II' - spokenjagers weer op pad in matig vervolg - Lido, Leiden en Greenway, Voorschoten 'Oliver co.' - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Cookie' - Emily Lloyd wordt compag non van haar maffia-vader - Greenway, Voorschoten 'De avonden' - verfilming van Reve's boek over opgroeiende jongeman in na-oorlogse jaren - Greenway, Voor schoten 'Dead poets society' - Robin Williams als gedreven leraar Engels op middel bare school - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Nine and a half weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke in broeierig liefdes verhaal - Trianon. Leiden 'Olinka en haar erotische avonturen' - Rex, Leiden 'De stam van de holebeer' - Trianon, Leiden 'Platvoet en zijn vriendjes' - Green way, Voorschoten 'Junglebook' - Greenway, Voorscho- FILMHUIZEN 'Sex, lies and videotape' - Kijkhuis Leiden (vr. t/m ma.. 19.30 en 21 45 uur) 'Ironweed' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m 22.15 i 'La notte' - Kijkhuis, Leiden (do. 20.00 'Blackmail' - LAK-cinema, Leiden idi. 20.00 uur) 'Rebecca' - LAK-cinema, Leiden (di 22.00 uur) 'Rita, Sue and Bob too' - Filmhuis LVC. Leiden (t/m morgen 21.15 uur) 'Kleine Vera' - Parkfilmhuis. Alphen (vanavond, 20.30 uur) DEN HAAG 'Koko Flanel' - Asta (463500), 12 jr. 'Black rain' - Asta, 16 jr. 'Back to the future II' - Asta. al. 'Shirley Valentine' - Babylon (471656), al. 'Dead poets society' - Babylon, 12 jr. 'Crimes and misdemeanors' - Babylon, al. 'Born on the fourth of July' - Cineac (630637). 12 jr. Harlem nights' - Cineac. 16 jr Sea of love' - Cineac. 12 jr Born on the fourth of July' - Metropo- le (456756). 12 jr 'Honey I shrunk the kids' - Metropole. al. When Harry met Sally" - Metropole. al 'Valmont' - Metropole. al. Steel magnolias' - Metropole. 12 jr. Turner Hooch' - Odeon (462400), al 'Koko Flanel' - Odeon. al. The salute of thejugger - Odeon. 16jr 'Indiana Jones and the last crusade' - Odeon. al. 'Monsieur Hire' - Studio (656402), 16 jr. 'A dry white season' - Studio. 12 jr 'Wait until spring Bandini' - Studio, al. 'Splendor' - Studio, al. AMSTERDAM 'Crimes and misdemeanors' - Alfa (278806), al. The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa, 16 jr Sex. lies and videotape' - Alfa, al "Shirley Valentine' - Alfa, 16 jr 'Theo Thea' - Alhambra (233192). al. Dead poets society' - Alhambra. 12 jr. 'Wait until spring Bandini' - Alhambra, al. 'Harlem nights' - Bellevue Cinerama. 12 jr. 'Back to the future II'. Cinerama, al 'Steel magnolias' - Calypso (234876), al. "Erik the Viking' - Calypso, al. "Romuald Juliette' - Cinecenter (236615), al. Monsieur Hire' - Cinecenter. 16 jr. 'Bagdad cafe' - Cinecenter, 16 jr. 'Sweetie' - Cinecenter, 16 jr. 'Born on the fourth of July' - Cinema (151243), 12 jr. 'Koko Flanel' - Cinema, al 'Sea of love' - City (234579), 12 jr. 'Turner Hooch' - City, al. 'Koko Flanel' - City, al. 'The abyss' - City, ai. Honey I shrunk the kids' - City, al. 'Casualties of war' - City, 16 jr. 'The salute of the jugger' - City. 16 jr. 'Heavy petting' - Kriterion (231708). 16 'A short film about love' - Kriterion. 16 jr. 'Mystery train' - The Movies (245790), 16 jr. 'Een scherzo furioso' - The Movies, 16 'Black rain - Tuschinski (262633). 16 jr. 'Born on the fourth of July' - Tuschins ki. 12 jr. 'Valmont' - Tuschinski, al. 'Shirley Valentine' - Tuschinski, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE re film te kunnen maken, waardoor als je weet dat je 'm ook in andere de kwaliteit ook minder is. Je kunt landen kunt uitbrengen. Nou, dan alleen veel geld in een film steken doe ik het toch in het Engels". Zaterdag 3 maart 'Young Sherlock Holmes' (BBC 1. 20.5 uur). Amerikaanse biografie uit 1985 van Barry Levinson, met Nicho las Rowe. Alan Cox en Sophy Ward. Jonge Sherlock ontmoet de nog even jonge Watson. Samen lossen zij de eer ste zaak op. 'Maxic' (Veronique, 21.15 uur). Amerikaanse komedie uit 1985 van Paul Aaron, met Glenn Close en Ruth Gordon. Jong stel ontdekt dat onder het behang in hun nieuwe huis veel vuldig de naam Maxie Malone staat ge schreven. Ze raken gefascineerd door deze vermoedelijk voormalige be woonster van hun appartement. 'The rage of Paris' (Super Channel, 21.30 uur). Amerikaanse komedie uit 1938 van Henrv Koster, met Danielle Darrieux en Douglas Fairbank jr. Twee handige praters werken samen om de rijke echtgenoot van de char mante Darrriex met haar hulp in te pakken. Met veel vaart en pret. II gatto -nero' (Ned. 2. 22.25 uur). Italiaanse horrorfilm ui 1981 van Lucio Fulci, met Patrick Magee en Mimsy Farmer. Zwarte kat lijkt verantwoor delijk voor reeks dodelijke ongeval len. Francesco: Guillarc di Dio' (BBC 2, 23.25 uur). Italiaanse film uit 1950 van Rossellini en Fellini, met Aldo Fa- brizi en Guiseppe Amato. Lyrische in terpretatie van het leven van Francis- cus van Assisi, stichter van de orde der minderbroeders, die leefde van 1182 met Charles B. Pierce, met Vic Mor row, Michael Parks en Jessica Harper. Echtpaar betrekt een woning die met een gewelddadig verleden belast is. 'A study in scarlett' (Super Chan nel. 23.40 uur) Amerikaanse film uit 1933 van Edwin L Marin, met Regi nald Owen en Anna May Wong. Sher lock Holmes lost moordzaak op. Maandag 5 maart Chrissie Cottenll en Amanda York. De film belicht het leven in een tuchthuis Dinsdag 6 maart 'Supersnooper' (Veronique. 20.55 uur). Italiaanse komedie uit 1980 van Sergio Corbucci. met Terence Hill en Bud Spencer. Politieman beschikt op eens over allerlei bovenmenselijke, wonderbaarlijke krachten. 'Flesh and blood (3)' (Ned. 2. 23.10 uur). Amerikaanse film uit 1985 van Paul Verhoeven, met Rutger Hauer en Hans Veerman. De belegering, laatste deel van deze uiterst gewelddadige en grove film. De troepen proberen een laatste keer Agnes uit het kasteel te be- Donderdag 8 maart 'Citizen Kane' (Super Channel. 20.00 uur). Amerikaanse film uit 1941 van Orson Welles, met Orson Welles. Jo seph Cotton en Everett Sloane. Fasci nerend debuut van Welles over een uitgever a la Randolph Hearst (die oor log op Cuba ontketende om zo nieuws te maken) 'Tootsie' (Ned. 2. 20.27 uur). Ameri kaanse filmkomedie uit 1982. van Syd ney Pollack, met Dustin Hoffman, Jes sica Lange en Teri Garr. Een werkloze acteur besluit het over een andere boeg te gooien: hij wordt een zij en be machtigt de vrouwelijke hoofdrol in een televisieserie. Dan wordt hij ver liefd op een medespeelster. Zij be- goede 'Der Schnsucht der Veronika Voss' (BRT 2, 20.55 uur). Duitse film uit 1982 van Rainer Werner Fassbinder. met filmactrice. 'Triumphs of a man called IIors< (Super Channel, 22.20 uur). Amer kaanse western uit 1983 van John Hough, met Richard Harris, Michael Beck en Ana De Sade Hebzuchtige goudzoekers schenden de verdragen die de Sioux ooit sloten met een man genaamd 'Horse'. Richard Harris pro beert te redden wat er te redden valt. maar wordt in een hinderlaag gelokt 'La prise de pouvoir par Louis XIV'. Frans/Italiaanse film van Rober to Rossellini, met Jean-Marie Patte en Katharina Renn, De jonge koning Lo- dewijk XIV blijkt na de dood van kar-' dinaal Mazarin meer ter zake kundig dan de misisterraad had vermoedt. Hij zet een politiek programma op, waar bij de belangen van adel en bourgoisie gescheiden blijven. Vrijdag 9 maart Pushover' (BRT 1. 23.00 uur). Amen- kaanse misdaadfilm uit 1954 van Ri chard Quine, met Fred MacMurray en Kim Novak Politieman wordt verliefd op de vriendin van een bankrover en besluit met haar en het geld te vluch- Zondag 4 maart 'Anastasia' (Veronique. 20.45 uur). Amerikaanse biografie uit 1956 van* Anatole Litvak, met Ingnd Bergman en Yul Brynner. Vrouw beweert na lange pende van geheugenverlies Anastasia te zijn. een van de dochters van de laatste Russische tsaar. 'Die Spur der Steine' (Ned. 2. 21.22 uur). Oostduitse satirische speelfilm uit 1966 van Frank Beyer, met Manf red Krug en Krystyna Stypulkowska. Voorman wordt verliefd op aantrekke lijke ingenieur. Dat kan hem zijn baan kosten. 'The mean season' (Veronic 23.20 uur). Amerikaanse misdaadfilm uit 1985 van Phillip Borsos, met Kurt Russell en Mariel Hemingway. Psy- chopatische moordenaar gebruikt 'High noon' (BBC 2. 00.20 uur). Amerikaanse western uit 1952 van Fred Zinnemann. met Gary Cooper, Grace Kelly en Lloyd Bridges. Oudere sheriff staat alleen als het stadje be laagd wordt door vier boeven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9