Polen tevreden met toezeggingen Kohl C0MBIN HAR' EER NAAR ELUST... Hulshoff msm Israël moedigt doden Palestijnen aan Walesa ziet 'geen mogelijke Duitse cUeigLng' Uitroeien coca-plant aanslag op cultuur Latijns- Vineriiva Leger opent vuur in Kashmir: 41 doden VRIJDAG 2 MAART 1990 PAGINA 5 Meer buitenlands nieuws op pagina 11 Buitenland kort Hongarije De Sovjetunie en Hongarije zijn er gisteren niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over een tijd schema voor de volledige terugtrek king van Sovjet-troepen uit Honga rije. De besprekingen in Budapest hadden moeten resulteren in een document dat op 10 maart door re geringsvertegenwoordigers van de twee landen zou worden onderte kend. De Hongaarse regering wil dat de Sovjets hun troepen uiterlijk in 1991 maar het liefst nog dit jaar volledig terughalen. Miljoenenroof Bij een gewapende roofoverval op twee gepantserde Zwitserse geldau to's op de autosnelweg A-36 in Frankrijk hebben zes of zeven man nen gisteren een bedrag van 40 mil joen francs ofwel 14 miljoen gulden buitgemaakt. Zwaaiend met pistoolmitrailleurs dwongen zijn de geldauto's te stoppen en hun in houd af te staan. Staatsgreep De Gabonese oppositieleider Pierre Mamboundou, die woensdag door Frankrijk naar Senegal werd uitge wezen, was van plan een staats greep in zijn geboorteland te ple gen. Hij had hiervoor contact met Belgische en Franse ondernemers, zo is in kringen van de Franse in lichtingendienst vernomen. Bij de voorbereiding van "Operatie Scor pio" zouden een Franse reserve-ge neraal met de nodige Afrika-erva- ring en leden van de geheime dienst betrokken zijn. Ontslagen President Houphouet-Boigny van Ivoorkust heeft gisteren minister van onderwijs Bala Keita ontslagen na tien dagen van protestacties door studenten die politieke hervormin gen eisen en verbetering van hun omstandigheden. Duitse grondwet niet expliciet over hereniging BONN/DEN HAAG (AFP/DPA) Met een beroep op de Duitse grondwet heeft bondskanselier Kohl tot nu toe een Pools-Duits verdrag over de Oder-Neisse- grens afgehouden. De politici en bestuurders die op het eind van de jaren '40 de grondwet van de Bondsrepubliek geschreven hebben, hielden nadrukkelijk rekening met de mogelijkheid dat hun werkstuk maar een be perkte tijd zou functioneren. In plaats van over een 'Verfassung' (grondwet) spreken de West duitsers daarom over een 'Grundgesetz'. In dit Grundgesetz is in twee artikelen, 23 en 146, sprake van de Duitse eenheid. Artikel 23 luidt: Dit Grundgesetz is onmid dellijk van kracht op het grond gebied van de deelstaten (Lan der) Baden, Beieren, Bremen, Groot-Berlijn, Hamburg, Hes sen, Niedersachsen, Nordrhein- Westfalen, Rheinland-Pfaltz, Schleswig-Holstein, Württem- berg-Baden en Württemberg- Hohenzollern. Het treedt in an dere delen van Duitsland in wer king nadat die zijn toegetreden. Artikel 146: Dit Grundgesetz houdt op te bestaan op de dag dat de Verfassung in werking treedt die door het Duitse volk in een vrije keuze is aangeno- De deelstaat Baden-Württem- berg is in zijn huidige omvang ontstaan op 4 mei 1951 door een samenvoeging van de deelsta ten Baden, Württemberg-Baden en Württemberg-Hohenzollern. Het Grundgesetz is sinds 23 de cember 1956 ook van toepassing in de deelstaat Saarland, aan de grens met Luxemburg en Frankrijk. Het Grundgesetz bevat geen apart artikel waarin de Duitse eenheid nadrukkelijk wordt ge formuleerd. Wel wordt in de laatste alinea het voorlopige ka rakter van de Bondsrepubliek als volgt benadrukt: "Als het Duitse volk zijn zelfbeschik kingsrecht kan uitoefenen, blijft het er toe uitgenodigd de een heid en de vrijheid van Duits land te voltooien". WARSCHAU/BERLIJN (DPA/AFP) Polen heeft tevreden gereageerd op de verklaring van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl dat hij bereid is de Poolse westgrens te ga randeren voor de Duitse hereniging. Hoewel de Poolse regering nog niet officieel reageer de. was Gazeta Wyborcza, de krant van Solidariteit, juichend. Bonn vervult Poolse eisen, zo luidde gisteren de openingskop. MEXICO - Al 6000 j ca-bladeren een integraal onderdeel van het leven en de cultuur van de boeren in het Andesgebergte. De Amerikaanse voorstellen om de co- caplant uit te roeien in het kader van de strijd tegen drugsverslaving zijn dan ook een directe aanslag op gentinië, Ecuador, Colombia, Vene- hun rekening namen. Maar sinds de de cultuur van de inheemse volke- zuela, Brazilië en Chili. De "Co- internationale drugshandel miljar- ren van Latijns-Amerika. Boven- queo" of "Chacchado" is voor hun den met het derivaat cocaïne ver dien zou het de 25 miljoen Ameri- cultuur even belangrijk als de thee dient, is de produktie ook op gang kaanse drugsgebruikers niet eens voor de Japanse en de betel voor de gekomen in Brazilië, Ecuador, Co- helpen, vinden experts van het In- Afrikaanse. Voor de inheemse An- lombia, Venezuela, Panama, Pakis- ter-Amerikaanse Inheems Instituut desvolken is een dagelijks en ge- tan, Myanmar (Burma), en India. meenschappelijk leven zonder coca Ook in de Verenigde Staten, de ondenkbaar. Cocabladeren worden grootste afzetmarkt voor cocaïne, gekauwd om honger en vermoeid- wordt geëxperimenteerd met het heid te verdrijven, maar ook als on- verbouwen van cocaplanten. derdeel van rituelen bij geboorte, huwelijk en dood. Nog maar enkele tientallen jaren geleden waren Peru en Bolivia de enige producenten van cocablade ren, waarbij zij respectievelijk 60 en 40 procent van de produktie voor door Mario de Cautin/IPS Cocabladeren worden al duizen den jaren gekauwd door de india nen en boeren van Bolivia, Peru. Ar- Kohl stelde woensdag voor dat bei de Duitslanden na de verkiezingen van 18 maart in de DDR elk afzon derlijk de Poolse westgrens garan deren. Hij bleef echter bij zijn stand punt dat er pas een officieel verdrag kan worden gesloten na de Duitse hereniging. "Dit is een doorbraak de zich j, de strijd Deze strijd heeft niet alleen Polen, maar ook Duitsers geschaad", meent Gazeta Wyborcza. Solidariteitvoorman Lech Walesa zei gisteren in de hereniging "geen mogelijke Duitse dreiging" te zien. "Wij moeten rekening houden met de ervaring die Europa met Duits- onnodig voortslepen- land heeft, maar we moeten ook een de Oder-Neissegrens. open oog hebben voor hoe de we reld er in de 21e eeuw uit zal zien", aldus Walesa. President Wojciech Jaruzelski en premier Tadeusz Mazowiecki pra ten volgende week op uitnodiging van Parijs in Frankrijk over de Duit se eenwording en de inrichting van het het nieuwe Europa. De bespre kingen passen in het beleid van Ma zowiecki dat zijn land mee moet doen aan besprekingen over de Duitse eenwording en dat er een Duits-Pools verdrag komt waarin de naoorlogs grenzen van Polen ge garandeerd worden. Kohl zei giste ren in een toelichting op zijn verkla ring dat hij niet peinst over een offi cieel Duits-Pools verdrag vóór de Duitse hereniging. In Moskou hebben gisteren de Oostduitse minister Walter Rom berg en Ibrahim Böhme, de leider van de Oostduitse SPD en gedood verfde winnaar van .de komende verkiezingen, voorgesteld om na de Duitse hereniging geallieerde troe pen nog een tijdje in Duitsland ge stationeerd te laten. Volgens Rom- 'an de SPD, kun nen de v Tweede Wereldoorlog in een her enigd Duitsland een "symbolisch contingent" van 30.000 soldaten handhaven. Samen met partijleider Böhme sprak Romberg met Politburolid Alexander Yakovlev en Valentin Falin, Sovjet-expert op het terrein van Duitse aangelegenheden. Rom berg en Böhme zeiden dat hun voor stel "een soort neutraal Duitsland" betekent, waarbij voor beide groot machten een gelijkwaardige veilig heidssituatie ontstaat. De Sovjet-leiders hebben de afge lopen weken de Amerikaanse eis dat een herenigd Duitsland lid moet zijn van de NAVO, nadrukkelijk af gewezen. SPD-leider Böhme viel de Sovjetunie gisteren bij. "De veilig heidsbelangen van de Sovjetunie moeten worden gerespecteerd", al dus Böhme, die er aan toevoegde dat naar zijn mening de laatste tijd te weinig oog is geweest voor die be langen. SRINAGAR (AP) In Srinagar en andere steden in de Indiase deel staat Jammu-Kashmir is vandaag een uitgaansverbod ingesteld, na dat gisteren bij een demonstratie van moslims voor onafhankelijk heid van Kashmir zeker 41 mensen door legertroepen werden doodge schoten. Na de schietpartij marcheerden vele honderdduizenden mensen naar het kantoor van de VN-waar- nemers in Srinagar, waarbij leuzen voor onafhankelijkheid geroepen werden. Volgens ooggetuigen wa ren er bij de demonstratie zeker een miljoen mensen op de been. De regering van Pakistan, dat twee keer een oorlog met India heeft gevoerd om Kashmir, heeft de beschietingen in scherpe bewoor dingen veroordeeld. Het Pakistaan se staatspersbureau noemde de le- geractie "een bruut antwoord op een gerechtvaardigde vraag. Alles wat het volk van Kashmir vraagt is het recht op zelfbeschikking, dat hem door de Verenigde Naties wordt verzekerd." Een regeringswoordvoerder in New Delhi zei dat het leger had ge handeld uit zelfverdediging. De sol daten zouden het vuur hebben ge opend nadat ze waren aangevallen demonstranten, die probeerden hun wapens af te pakken. De woordvoerder noemde de situatie in Jammu-Kashmir "zeer slecht, ui terst gespannen". Ook werd gisteren de onderdirec teur van de staatsinformatiedienst, Voor een boer is de cocaplant een ideaal gewas. De plant gedijt op schrale grond, levert in de eerste zes jaren vier tot zes oogsten per jaar op unam en kan na een rustperiode van zes tot elf jaar nog eens vijftien jaar mee. Voor de handelaar is verwerk te cocaïne een ideaal produkt, om dat het weinig ruimte inneemt en bijzonder veel geld oplevert. Daar- kilo cocabladeren kost in Peru of Bolivia 2400 gulden. Daarvan kan 2,5 kilo cocabase worden gemaakt, en vervolgens een kilo pure cocaï ne. Die wordt vervolgens flink ver sneden, waardoor de opbrengst van de coke uiteindelijk kan oplopen tot een kwart miljoen gulden per kilo. De VS willen nu proberen de co caplant te vernietigen. Maar vol gens de onderzoekers van het III vormt een beleid dat geen rekening houdt met de traditionele waarde van de cocabladeren "een schen ding van de fundamentele rechten van de Andesvolken". "Aantasting van de cocacultuur in de Andeslan- den zou een aanslag zijn op een dui zenden jaren oude cultuur", zegt de biologe Albertina Toscano, die on derzoek doet aan de Nationale Au tonome Universiteit van Mexico, de "Volgens die Amerikaanse logica zou je alcoholisme kunnen bestrij den door de aardappel uit te roeien waar wodka van wordt gemaakt, de 'hisky van wordt ge- s de drugshandel uitgegroeid maakt en de rijst tot de op twee na meest winstgev de handel ter wereld, na de olie- wapenverkoop. wordt gemaakt", zegt Rosa del Campo y Maria, een sociologe die als onafhankelijk adviseur voor de Verenigde Naties werkt. Zij vinden Hoe winstgevend de cocaïnehan- dat de Amerikaanse regering er be- doen de strijd te verleg- blijkt uit de volgende bereke- van de Verenigde Naties: 500 gen naar het binnenland. een hindu, in Srinagar doodgescho ten. Vermoed wordt dat de aanslag is gepleegd door moslim-extremis ten. De meerderheid van de onge veer 6 miljoen inwoners van Jam mu-Kashmir is moslim. In de rest van India vormen hindu's de meer derheid. Sinds de overheid 20 januari een campagne tegen het moslim-extre- misme begon wordt in het gebied met hernieuwde kracht voor onaf hankelijkheid gedemonstreerd. In totaal zijn bij ongeregeldheden sindsdien al bijna 200 doden geval len. Srinagar is het centrum van de afscheidingsbeweging, die actief is sinds de provincie Kashmir bij de onafhankelijkheid van India en Pakistan in 1947 tussen de twee lan den verdeeld werd. en win f 2500.- op de aanschaf van uw eethoek! Om tot 'n juiste combinotie von eetkamertofel en -stoelen te komen is het belangrijk dot u 'n ruime keus kunt maken en dot ervaren interieuradviseurs u hieromtrent te allen tijde 'n gedegen advies kunnen geven. tafel 85750 met granieten 2.995: stoel ZINO frame/ houten kuip zwart 450: 'Doe mee aan het COMBINEERSPEL en mook kons f 2500.- op het aankoopbedrag van uw eethoek terug te verdienen! Alsu indemaond maartvondit jaar bij Hulshoff Wonen een eethoek koopt, kunt u meedoen aan het combineerspel. zeker 70 dodelijke slachtoffers zijn gevallen. De regering zei in 1988 dat traangas niet dodelijk is. Maar het zegt mij genoeg dat de Amerikaanse leverancier van het traangas Israël niet meer als klant wil omdat het het gas misbruikt. Bij de herden king van de Intifadah in december werd in de Gazastrook nog traangas zo vanuit een helikopter over de monstrerende Palestijnen uitge stort. Met 120 gewonden als gevolg, al houdt het leger het op 30". Klaver, zelf net terug van een be zoek aan Israël en de bezette gebie den, noemde het een trieste zaak dat zoveel Palestijnen door dit "rede loos geweld" gewond raken. "We vragen de regering om het leger zich aan de schietinstructies te laten houden en niet, met scherp, op het hart of het hoofd te schieten. Ik heb mensen gezien met schotwonden vlakbij hun'hart of boven hun oog. Die in veel gevallen overigens nog steeds, anderhalf of twee jaar later, op een operatie wachten". Meer dan 8500 Palestijnen zijn de af gelopen twee jaar zonder aanklacht opgepakt en zonder proces voor zes maanden of langer achter de tralies verdwenen. In de meeste gevallen, stelt Amnesty, was het simpele feit dat zij sympathiseren met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO reden voor hun aanhouding. De PLO is volgens Israël nog steeds niet meer dan een bende terroris ten, en wie daarmee sympathiseert, vormt derhalve een gevaar voor de veiligheid. Volgens Klaver is het voor familie en advocaten een ware uitputtingsslag om bij, deze gevan genen op bezoek te komen. De ge vangenissen waar de 'administra tief gedetineerden' worden vastge houden staan van God en alles ver laten in de woestijn, zoals de om zijn zware regime beruchte Ansar III- gevangenis in de, Negev-woestijn bij de grens met Egypte. En advoca- ten moeten zich als ze hun cliënt willen zien door een enorme berg administratieve rompslomp heen- worstelen. De mogelijkheden voor hoger beroep zijn beperkt, mede omdat het bewijs "in het belang van de staatsveiligheid" niet openbaar wordt gemaakt". LEIDEN De 13-jarige Palestijnse Rana al-Masri werd vorig jaar janua ri in de Gazastrook door een kogel in het hoofd getroffen, afkomstig uit het geweer van een Israëlische soldaat. Ze overleed een week later aan haar verwondingen. Rana werd, waarschijnlijk van zeer dichtbij, be schoten omdat zij met een aantal vrouwen probeerde een Palestijn te volgen toen deze door soldaten werd gearresteerd en daarbij werd geslagen. Het is maar een geval uit een lange reeks. Sinds de Palestij nen twee jaar geleden hun volksop stand (Intifadah) ontketenden te gen de Israëlische bezetting van de Gazastrook, de Westelijke Jordaan- oever en de Golan hoogvlakte, heeft het Israëlisch leger ten minste 560 ongewapende Palestijnse burgers gedood. door Simone van Driel Dat cijfer althans vermeldt Am nesty International in haar jongste, alarmerend rapport over de situatie van de mensenrechten in de door Is raël bezette gebieden. Het aantal ge wonden dat als gevolg van het op treden van het leger is gevallen, is minder nauwkeurig bekend maar loopt hoe dan ook in de tienduizen den. "Alleen al op de Gaza-strook zijn de afgelopen drie jaar 4757 Pa lestijnen gewond geraakt doordat het leger met scherp schoot, 1378 door rubberen kogels, 5500 doordat ze werden gêslagen en 6500 door het - verkeerd - gebruik van traangas", zei Israël-specialist van Amnesty International Andri Klaver gisteren tijdens een lezing in Leiden. "De Is raëlische ambassade is er overigens altijd als de kippen bij om die cijfers te weerleggen. Daar werd voor het eerste jaar van de Intifadah het aan tal gewonden van 8000 gehanteerd, en dat cijfer gold het jaar daarop ook nog. Het is een kwestie van wat je onder gewonden verstaat". In het in januari verschenen rap port beschuldigt Amnesty Interna tional de regering van Israël ervan dat zij het doden van Palestijnen door leger en politie niet alleen tole reert, maar deze buitengerechtelij ke executies ook nog aanmoedigt. Soldaten die zich schuldig maken aan buitensporig geweld, worden veelal niet vervolgd. Verzoeken van buitenaf om het geweld te matigen, worden nauwelijks gehoord. "Mi nister van defensie Rabin zei daar over in 1988: "We breken liever de arm van degene die stenen gooit dan dat we de werper doden. En Palestijnse vrouwen duiken weg voo daarin zagen soldaten een vrijbrief om de armen en benen van Palestij nen te breken. Het leger weet nog steeds niet hoe met de Intifadah om te gaan. Israël bezet Palestina mili tair, maar Palestina bezet Israël psy chologisch", aldus Klaver, die er overigens op wees dat een toene mend aantal soldaten weigert om in de bezette gebieden in actie te ko men. Amnesty stelt in het rapport dat de de richtlijnen voor het gebruik van vuurwapens door leger en politie veel te vaag en rekbaar zijn. Halt roepen, in de lucht schieten, schie- een soldaat van het Israëlisch lea er. ten op de onderbenen, is de officiële procedure. Maar wanneer die pro cedure precies moet worden ge volgd, is onduidelijk, stelde Klaver. Wel is duidelijk dat sinds septem ber 1989 het dragen van een masker om als Palestijn als potentieel ver dacht te worden aangemerkt. Sol daten mogen bij de arrestatie van zo'n maskerdrager derhalve met scherp schieten. Klaver hekelde in zijn lezing dat het Israëlisch leger soms dusdanig (opzettelijk) verkeerd met traangas omgaat, dat daaraan mensen over lijden. "Amnesty vermoedt dat er anders denken over wonen stoel MARILYN frame black nickel/ zit/rug zwart leer 498: Op het deelnameforrnulier vermeldt u de juiste combinatie van de in deze advertentie afgebeelde tofels en stoelen; de prijs van deze combinatie (tafel4 stoelen) en een slogzin met deze oktie als thema. Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen en de prijswinnaar aanwijzen. Veel succes! glazen tafel B11 met facetrand 110x110 cm 679; stoel LINDA chroom/ zwart leer 199;

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5