Afvaloven in Zaandam ook dicht Landschap oeruitdrukking van ritme Vragen bij alternatief 'Dekker Boosheid over wegspuiten vogels Meer dimlicht na proef Student eist in kort geding voldoende van prof. Heertje Huisartsen vrezen gevolgen advies Consumentenbond De zithoek van de maand VRIJDAG 2 MAART 1990 BINNENLAND PAGINA 3 ZAANSTAD (GPD) Afvalverwijderingsbedrijf IJmönd-Zaan- stad heeft gisteren in principe besloten de .afvalverbrandingsin stallatie (AVI) in Zaandam te sluiten. Het algemeen bestuur van het AIJZ - dat bestaat uit de gemeente Zaanstad en de IJmondge- meenten - ging akkoord met het voorstel 'op basis van een onder zoek' te komen tot sluiting van de AVI. Dit onderzoek zal aanto nen dat de AVI dicht moet, zo verwacht het AIJZ-bestuur. De AVI-beheerder verwacht niet dat aanvullende technische maatre gelen de garantie bieden dat de dioxinenormen niet meer worden overschreden. Woensdag werd be kend dat melk van koeien die gra zen in de buurt van de Zaandamse AVI meer dioxine bevat dat de toe gestane norm van zes picogram per gram melkvet. Daarop kregen 39 Zaanse boeren een verbod om melk, kaas en vlees te verhandelen. Het AIJZ wil de uitslag van het door de milieuminister Alders aan gekondigde onderzoek door de re gionale milieuinspectie niet af wachten. Pas in de loop van maart zullen metingen worden verricht, zo stelde AIJZ- voorzitter T. Germe raad gistermiddag tijdens de spoed vergadering. De uitslag wordt pas eind mei verwacht. "We moeten nu onze eigen verantwoordelijkheid nemen", aldus Germeraad. "Als uit dit onderzoek blijkt dat we toch aan alle normen kunnen voldoen, dan houden we de AVI open. Maar dat verwacht ik niet". Hij stelde dat met het sluiten van de AVI 'in feite tijd is tot het moment dat de koeien weer in de wei ko men'. Onmiddellijk sluiten van de AVI zou stuiten op grote praktische problemen. Paniekbesluiten bren gen volgens het AIJZ het gevaar met. zich mee dat nieuwe onverant woorde milieusituaties ontstaan. Germeraad: "We moeten een twee de milieuramp voorkomen. Als we de installatie nu sluiten, dan zitten we met een berg afval waar we geen oplossing voor hebben. Daarom is er onderzoek nodig naar de conse quenties van sluiting en de alterna tieven". Minister Alders (milieubeheer) besloot woensdag dat de afvalver branding in Alkmaar op 22 april moet worden gesloten naar aanlei ding van een uitspraak van de Raad van State. Die stelde op 16 februari dat de installatie de in de vergun ning gestelde lozingsnorm voor chloor overschreed. Het comité Stop Vuilverbranding Alkmaar vindt dat de installatie direct dicht moet en heeft bij de politie aangifte gedaan van overtreding van de uit stootnorm. Hartpatiënten weggestuurd naar Londen MAASTRICHT/ROERMOND (GPD) Vijf hartpatiënten uit Zuid-Limburg zijn het afgelo pen weekeinde op aanraden van de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis Maast richt naar een ziekenhuis in Londen gereisd voor een hart operatie. De patiënten stonden al geruime tijd op de wachtlijst van het Academisch Ziekenhuis voor een operatie, maar konden in Maastricht niet worden ge holpen. De Maastrichtse hart chirurg Prenger heeft de opera ties uitgevoerd. Er mogen in het AZM jaarlijks 735 hartoperaties worden uitge- voerdHSr is echter een veel gro tere behoefte, waardoor een wachtlijst van 160 hartpatiënten is ontstaan. Die lijst groeit nog steeds, aldus voorlichter E. Groenevelt van het AZM. Een aantal patiënten wacht al langer dan acht maanden op operatie. Omdat het zo niet langer kon, heeft de Maastrichtse hartchi rurg prof. dr Olaf Penn een aan tal van de patiënten op de wachtlijst geadviseerd naar Londen te reizen. DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van computervirussen moeten bij een landelijk meldpunt aangifte kunnen doen. Dat heeft J. ter Mors, hoofd afdeling preventie van de Haagse politie, gisteren gezegd in een toelichting op de 'operatie' Datacrime-virus. het computervi rus dat vrijdag 13 oktober 1989 ac tief werd. De Haagse politie ontwikkelde destijds een diskette met een op- sporings- en vernietigingsprogram ma, waarvan er binnen enkele da gen zesduizend werden verkocht. Met behulp van de diskettes zouden tweehonderd virussen zijn opge spoord, waaronder vijftig van het soort Datacrime. Uit het evaluatierapport van de Haagse politie blijkt dat van de zes- Politie wil meldpunt voor computervirus duizend verkochte exemplaren naar schatting zeventienduizend kopieën zijn gemaakt, waarmee ze ventigduizend computers zouden zijn onderzocht. Volgens Ter Mors was destijds sprake van een noodsituatie. "Het Landelijk Platform Computercri minaliteit (LPC) heeft weliswaar in het televisieprogramma Opsporing Verzocht een waarschuwing gege ven. maar niemand kon ergens te recht met vragen". Doordat dat de Haagse politie computerdeskundi gen in het korps heeft, is er volgens Ter Mors destijds een hulpdiskette ontwikkeld. Als gevolg daarvan wordt de Haagse politie volgens hem nog wekelijks met vragen be stookt. Ook de Erasmus Universi teit wordt regelmatig voor informa tie gebeld. Ter Mors vindt dat mensen bij het meldpunt ook ondersteuning moe ten kunnen krijgen bij de bestijding van een virus. Een goede kandidaat daarvoor is volgens de politieman het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven in Den Haag, inmiddels onderhandelingen den gevoerd. CDA en WD bang voor gebrek aan kostenbeheersing AMSTERDAM Een straatfeest met regen, hagel en sneeuw. De leerlin gen van het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam hadden het er voor over om te bewijzen dat hun school nog steeds de moeite waard is. Intussen is de 'commissie van goede diensten' aan het werk gegaan die een oplossing moet ■.oeken voor het conflict rond conrectrix De Vries-Lentsch. Aan het hoofd, hij"zich mêt^elTomTen acht DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA en PvdA in de Kamer zijn het oneens over een algemene ver plichte zorgverzekering als alterna tief voor het plan-Dekker. Het CDA heeft afstand genomen van het voorstel van staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) dat nog in het kabinet moet worden behan deld. De PvdA heeft verheugd gere ageerd. "Het CDA krijgt gewoon een volksverzekering door de strot geduwd", stookt WD-woordvoer- der Hermans het vuurtje op. Het plan van Simons wil 96 pro cent van alle gezondheidszorg in een algemene verzekering onder brengen. Over het verzekeren van de overige vier procent zou ieder een vrij mogen beslissen. Het plan- Dekker ging nog uit van een basis verzekering die 86 procent van de zorg zou omvatten. De premie voor de nieuwe verzekering zou volgens Simons, net als in het plan-Dekker, 85 procent inkomensafhankelijk zijn. CDA-kamerlid Lansink stelt dat daarvanstaatoud-ministervanbinnenlandsezaken,mr.M.G.Rood.Hij is Vo0rstel Volgens Lansink het op dit moment professor aan de Leidse Universiteit. verzekering geen concurrentie scheepse deling tussen basis- meer mogelijk tussen verzekeraars aanvullende verzekering i onderling. Hun marktgebied (de 4 baan. Nu zit ook al z~' procent overblijvende zorg) is te van de zorg in de aar klein. De hervorming van de ge- kering die een iedei zondheidszorg in het plan-Dekker ten", aldus Van Otterloo. was juist mede ingegeven door de Namens de VVD spreekt kamer- ontbrekende concurrentie in de ge- lid Hermans over "een trend- zondheidszorg, waardoor er geen breuk". "Hiermee haal je de markt- sprake zou zijn van enige marktwer- werking weg. Het CDA wordt een king (ook op prijsgebied). volksverzekering door de strot ge duwd. Het is een eerste uiting van Lansink hekelt het ontbreken het feit dat de PvdA in het kabinet van kostenbeheersing in de gezond- zjt. Dat wordt nu via hun eigen heidszorg. Hij zegt zich te keren te- staatssecretaris Simons verzil- gen een verhoging van de collectie- verd", aldus Hermans, ve lastendruk die waarschijnlijk het Definitieve besluiten van het ka- gevolg is van de plannen van Si- binet worden overigens niet eerder mons. De CDA-er ontkent dat de dan midden april verwacht omdat breuk betekenen de Kamer dan moet beslissen over eerder twee voorstellen die verband hou den met de uitvoering van 'Dekker'. SmaJlenbroek houdt wachtgeld meente Smallingerland. Hij moest door de affaire zijn functie neerleg- (tnin 4Npi T 4 i uuui uc diictue iu iuuvue neerieg - kabinet er ook nog niet uit zijn. sloten dat oud-burgemeester Smal- gen. De oud-burgemeester was niet ZEIST (ANP) - Vogelbescherming heeft gisteren kritiek geleverd op de gemeente Lochem. De brandweer spoot daar afgelopen zaterdag onge veer 800 roekenesten uit de bomen. Een week daarvoor waren op de zelfde manier ook al tientallen nes ten verwijderd. Minister Braks (landbouw) heeft Lochem in 1987 een afschotvergun- lenbroek van Smallingerland zijn volledige wachtgeld krijgt uitbe taald. Haar voorganger Van Dijk be sloot vorig jaar tot een korting op het wachtgeldsalaris van Smallen- broek omdat de ex-burgemeester ning verleend, maar die is op ver- den tot 1988 afschotvergunningen verdient met commissariaten, zoek van Vogelbescherming, Kri- verleend. Het beleid van de over- Smallenbroek vocht de korting tisch Faunabeheer en Natuur en heid is sindsdien gericht op be- bij het ambtenarengerecht aan Milieu door de Raad van State ge- scherming. In Nederland broeden rnaar de procedure werd stopgezet schorst. Het lijkt erop, aldus Vogel- 30.000 roekenparen, waarvan onge- in afwachting van het oordeel van bescherming, dat de Lochem nu veer 10.000 in Gelderland. Dat is minister Dales. Zij heeft het besluit langs een omweg van de roeken volgens Vogelbescherming drie- inmiddels ongedaan gemaakt, probeert af te komen. maal zoveel als twintig jaar geleden, Smallenbroek was tot de zoge- maar nog steeds veel minder dan in naamde 'Zwolse affaire' in oktober de jaren veertig toen er 40.000 tot 1988 burgemeester van de Friese ge- 60.000 werden geteld. r commentaar. DE NIEUWE LADA SAMARA IS: Ex-columnist De Telegraaf nu in politieke zaken van Bergen Volgens burgemeester Wilmink van Lochem is de brandweer op dracht gegeven om de nesten weg te spuiten omdat roeken schade toe brengen aan de landbouw en het be- t t"\ i stand kleine vogels. Dat was in 1987 BERGEN (GPD) - Leo Derksen doelwit voor het verbale spervuur de reden voor de afschotvergun- Q\-colummst van De Telegraaf, dient, stelt dat Leo Derksen het met njng van Braks. i m J~A De burgemeester heeft zijn be- DORDRECHT (ANP)- Als gevolg van een campagne eind vorig jaar voert 17 procent van de automobi listen in Dordrecht tegenwoordig overdag altijd dimlicht. Voor de proef was dat slechts vier procent. Het aantal Dordtenaren dat overdag soms met dimlicht rijdt, nam toe van 13 tot eveneens 17 procent. Het voe ren van dimlicht bij mist nam toe van 37 tot 53 procent. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Intomart. Eerste tellingen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) bevestigen dit beeld. De campagne, in Dordrecht liep van 5 oktober tot 30 november. Via posters, folders, brieven en artike len in de plaatselijke pers werd de bevolking opgeroepen overdag hun autolichten aan te doen. Na de campagne zei 63 procent van alle ondervraagden dat het overdag voeren van verlichting de veiligheid ten goede komt; slechts een procent meer dan voor de cam pagne. Vooral niet-automobilisten zijn dat gaan geloven (van 40 tot 64 procent van de ondervraagden). On der automobilisten nam opmerke lijk genoeg het percentage van af: speelt een opvallende rol in een ge- kan hebben dat zijn zoon tot 'perso- vecht tussen twee liberale partijen na n0n grata' verklaard is. Boven- siuit gebaseerd op een brief van het gisteren in kort geding voor de Am- mzyn woonplaats Bergen. Derksen dien zou de publicist al jaren trach- ministerie van landbouw van mei sterdamse rechtbank geëist dat neemt het in woord en daad op voor ten invloed uit te oefenen op het 1989 Daarin staat dat de Jachtwet prof. Arnold Heertje van de Univer- zijn zoonJtochek die ab raadslid WD-belei£Niet_helemaal zonder de mogeiijkheid biedt, roeken het siteit van Amsterdam hem een zes ar. .e P7P pn - nestelen te beletten door ze te ver- geeft voor zijn tentamen AMSTERDAM (GPD) -• Rechten- gekeken en besloten dat de student student Robert Jan Lambach heeft recht heeft op een voldoende, een Maar Lambach was gedwongen r de rechter te stappen omdat de 70 r r 63. door de WD aan de kant is gezet en resultaat, trouwens: vier jaar gele- i eigen partijLiberaal Bergen den werd Derksen junior tot fractie- Ook het aantal voorstanders van een verplichting om overdag dim licht te voeren daalde gedurende de campagne: van 48 tot nog geen 46 procent. Zoals bekend wil minister Maij-Weggen (verkeer) in het najaar overdag dimlicht verplicht stellen. Tijdens de behandeling van haar begroting vorige week zei ook de CDA-fractie in de Tweede Kamer daar niets voor te voelen. De twee andere grote partijen. PvdA en "WD, gaven nog geen oordeel. heeft opgericht. De WD krijgt het moeilijk in Bergen door de scheuring. In inge zonden stukken in plaatselijke en regionale media bestookt Leo Der ksen de leidinggevende figuren van de officiële partij, waar zijn zoon tot voor kort deel van uitmaakte. Met kwalificaties als Jodocus Onbenul, 'de vos die de passie preekt' en Jan Plak Allemachtig zet hij zijn voor malige politieke vrienden te kijk. Voorzitter Van der Pai plaatselijke VVD. die als belangrijk ^u^choón' Michel Derksen voorzitter uitgeroepen. Maar Derksen junior kwam vorig jaar in conflict met zijn partij over de verkoop van natuurgebied Ber gense Bos aan het provinciaal wa terleidingbedrijf. De WD wilde het Bos in het kader van privatisering afstoten, kreeg de rest van het colle ge mee en had de verkoopovereen komst al bijna getekend. Maar men had buiten de bevolking gerekend. Er ontstond hevig tumult storen en verjagen. Dat mag niet als ze al eieren of jongen hebben. Vol gens Wilmink was dat ook niet het geval. Hij zei dat hij niet nog eens zal ingrijpen als de roeken - "een gi gantische kolonie" - opnieuw po gingen tot nestelen gaan doen. beroep geen dwang op Heertje kan uitoefenen. De raadsman van de student: "Een ge brek in de Wet op het wetenschap pelijk onderwijs". Lambach en zijn leermeester lig gen al meer dan een jaar in de clinch Lambach weet zich gesteund over het cijfer. Heertje vindt het ten- Heertje weigert dat. niet dwingen, net z mij kan verplichten dragen tijdens de "Men kan mij i als men door het College van Beroep de Examens van de universiteit. Dat college heeft het tentamen na- voorgenomen verkoop i het i Ambtenaar Een ambtenaar van de dienst Mil ieuhygiëne heeft in zijn kantoor een klant een stuk uit zijn duim gebe- Consumentenbond ten. De klant kwam klagen c rekening die de gemeente hem had len, hebben UTRECHT (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging maakt zich zorgen over de mogelijke gevolgen tikel in de Consumenten- onjuiste en zelfs laak bare medische informatie" staat. De kritiek van de huisartsenorga nisatie betreft het artikel "Medicij nen voor ouderen vaak erger dan de kwaal". De aanbevelingen die de daarin doet het gebruik van geneesmidde-' olgens de LHV bruik van betablokkers daadwerke niet van plan zich van de wijs te laten brengen, maar zijn fractieleden dachten daar anders over. Buiten Derksen om werd een advertentie door de WD geplaatst waarin werd opgeroepen tot actie tegen de verkoop van het Bos. Na conflicten die dat oplever- gestuurd na het illegaal toppen van sterk dwingend karakter. Dat kan een boom. Er ontstond ruzie, waar- gevolgen hebben voor de volksge- bij de ambtenaar gewond raakte zondheid. aan het oog. De klant echter raakte Zo worden onder het kopje Te zo gewond aan zijn duim dat hij in vermijden" alle in Nederland ver een ziekenhuis moest worden be- krijgbare betablokkers (middelen handeld. "Alleen een pitbull terriër tegen hoge bloeddruk) genoemd kan zo bijten", zei hij daar. Velsen De gemeente- Velsen maakt op grond van oude verdragen geen schijn van kans om tolheffing in de tunnels .tegen te gaan. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. Volgens hem gelden de oude verdragen al leen voor voetgangersverkeer en niet voor het snelverkeer dat door de tunnels raast. Verpleeghuis Minister d'Ancona (WVC) wil het aantal bedden in de verpleeghuizen (tot het jaar 2000) extra uitbreiden met ongeveer 1.700. Zij wil dat be reiken door bijstelling van de norm voor het aantal bedden per regio. Er moet nog worden bekeken of er geld is voor die bijstelling. Onderwijs De staking van onderwijzers op Cu racao is voorlopig opgeschort. De vakbond van onderwijzers, Sitek heeft daartoe besloten om een com missie van goede diensten de kans te geven met een oplossing voor het conflict te komen. Het gaat in het conflict vooral om gelijke rechten voor mannen en vrouweq en hoger lijk onmiddellijk staken. De LHV de besloot de partijleiding dat Der- verwijt de Consumentenbond ge- ksen niet langer was te handhaven brek aan zorgvuldigheid en heeft de was. Bij het samenstellen van de hoofdinspectie voor de volksge- kandidatenlijst voor de gemeente- zondheid ingelicht. raadsverkiezingen werd Michel Een woordvoerster van het minis- Derksen op een onverkiesbare terie van volksgezondheid stelt dat plaats gezet. Maar Derksen slaat nu de hoofdinspectie het met de Con- terug met Liberaal Bergen. Hij sumentenbond eens- is, dat bejaar- hoopt twee zetels in de wacht te sle den "vrij veel" geneesmiddelen pen. Met hulp van zijn roemruchte slikken. Er loopt nog een onderzoek vader, dat wel. van het staatstoezicht naar de con- sumptie van geneesmiddelen door ouderen. Maar ook de hoofdinspec tie meent dat het verhaal in de Con sumentengids de indruk kan wek ken dat mensen moeten stoppen met het slikken van bepaalde pillen. Dat kan gevaarlijk zijn. Het eventu- EDE - Nederland dient zuinig Professor Heertje schikt zijn papieren tijdens het kort geding dat dent tegen hem had aangespannen. De student eist een zes voor een tenta men, waar Heertje het maar een vijf waard vindt. tarnen "op wetenschappelijke gron den" niet meer waard dan de vijf die hij ervoor heeft gegeven. Hij wei gert zich neer te leggen bij de uit spraak van de commissie van be roep omdat hij vindt dat hij als econoom het beste kan beoordelen wat het tentamen waard is. "De commissie is te ver gegaan door het inhoudelijk te beoordelen", zei Heertje, die zijn verdediging zonder advocaat voerde. De professor vindt dat hij Lam bach al genoeg heeft bevoordeeld door hem een extra kans te geven het tentamen over te doen. Hij vroeg de rechter zich niet ontvanke lijk te verklaren omdat een rechter net zomin als het college van beroep geen inhoudelijk oordeel over een economiétentamen kan geven. "Als u het wel doet zal binnenkort een onafzienbare rij van scholieren en studenten aan de rechter langs trek ken die het niet eens zijn met het cij- fer dat ze hebben gekregen", hield stu- hij de president van de rechtbank Uitspraak is op 8 maart. al- eel beëindigen het ge- moet altijd zorgvuldig gebeuren. medicatie te springen met landschap demschatten. Heel zuinig, anders gewezen dat het gebied onder dreigt het te vervallen tot een land- tuurmonumenten valt schap zonder verleden. Dat mag. deschapen rondlopen, worden geconcludeerd uit het sym- posium logisch (RAAP), gisteren in Ede. Zowel landschap als bodemarchief wor den in versneld tempo aangetast door landbouw (ruilverkaveling, te bemesting), wegenaanleg en hei- enige informatie over deze unieke hune- het Regionaal Archeo- schans is niet te ontdekken. Terwijl Archiverings Project dit monument zijn weerga in Euro- pa niet kent." "Linate" is de Italiaanse naam voor een romantische zitgroep. Gemaakt van duurzaam rotan in diverse kleuren. Jugendstil met een opmerkelijk zitcomfort. Brengt sfeer in zowel een modern als klassiek interieur. Deze maand als speciale aanbieding bij de grootste rotan-interieur-specialist fauteuil nu v.a. 920,- 2-zits nu v.a. 1530,- 3-zits nu v.a. 2170,- Hartenstraat 21 -25 Amsterdam Telefoon 020-231180 luchtvervuiling (zure regen). door Tonny Meijerman Er wordt nogal rigoreus omge sprongen met de landschappen, vindt A.J. Haartsen, stafmedewer ker van het ministerie van Land bouw,' Natuurbeheer en Visserij. "Nederland bouwt aan de toe komst, maar vergeet dat het ge bouwd is op het verleden". Volgens Haartsen hebben de meeste men sen geen oog voor het landschap. "Misschien omdat het te alledaags is, zodat de schoonheid ervan niet meer gezien wordt. De Nederlander lijkt zich soms te schamen voor het landschap". Hij haalde het voorbeeld aan van Kromme akkers Holle wegen in het gebied de löss-ontginningen in Limburg, kromme akkers in het rivierenge bied en wegdorpen met strookvor- mige perceling in de veenontgin- ningen. Nederland kent een grote variatie in landschappen, waarvan sommige nergens elders voorko men. Wat is hun waarde? "Er zijn minstens vijf redenen om de land schappen in hun waarde te laten", stelt Haartsen. "Allereerst uit economische mo tieven. Bedrijven vestigen zich graag in aantrekkelijke gebieden, die daarnaast waardevol zijn voor de recreatie. Er zijn ook esthetische motieven: de schoonheid van het landschap. Bovendien moeten we eerbied hebben voor wat vorige ge neraties tot stand hebben gebracht. Daarbij komen de welzijnsmotie- ven. Mensen voelen zich thuis in een bepaald landschap. Dat hoort bij hen. En tenslotte vormt het cul tuurlandschap een bron van verder wetenschappelijk onderzoek". Volgens Haartsen baart de huidi ge ontwikkeling zorgen. Hij wijst op de snelle veranderingen door ver stedelijking en ruilverkavelingen. "De helft van het land ziet er al an ders uit dat enige tijd geleden. Zo is het patroon in de Gelderse Achter hoek sterk gewijzigd door de aanleg velingen", van wegen. De verdergaande nivel lering moeten we tegengaan, zodat we in 2015 niet één en hetzelfde landschap bezitten. Dat mogen we de volgende generatie niet aan doen". Beschermd Om de variatie te behouden wil Haartsen dat belangrijke, karakte ristieke gebieden worden aangewe zen als beschermd landschapsge zicht. Eigenaars zouden eventueel een vergoeding kunnen krijgen voor de kosten die daaruit voortko- men. Haartsen bepleit verder "een mobilisatie" van de achterban. In stanties die zich bezighouden met cultuurlandschappen moeten de handen ineen slaan. Ook professor dr. H.T. Waterbolk van de Rijksuniversiteit in Gronin gen meent dat de oude structuren moeten blijven. Structuren die door de archeologie prima in kaart kun nen worden gebracht. "Terpen, wegdorplandschappen en polders moeten blijven bestaan. In de pro vincie Drenthe hebben veel dorpen dezelfde structuur. Dat gaf èn geeft rust voor de bewoners, al merken ze dat niet zo. Ze komen er pas achter wanneer hun landschap wordt ver stoord door de aanleg van grote we gen, spoorbanen of door ruilverka- "De wijze waarop de landschap pen tot stand zijn gekomen is een oeruitdrukking van ritmegevoel. Dank zij onze voorouders bezitten we een rijk geschakeerd landschap. Dat mogen we niet prijsgeven, om dat het tot ons nationaal cultuur goed behoort. Maar ook niet, omdat we de plicht hebben dit te bewaren voor de rest van Europa". Verdronken Volgens de professor is de bodem ook belangrijk voor de wetenschap. "Studies van verdronken land ge ven veel informatie over de ontwik keling van het klimaat en het ge drag van de zee. Verder is uit ar cheologisch onderzoek gebleken dat ontbossing ook van invloed kan zijn op het klimaat. Het bodemar chief leert ons iets van onszelf toen, nu en in de toekomst", meent Wa terbolk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3