Tliys komt er voor het 'klimaat Haarhuis ontmoet in Tauson een houthakker SpooTTV "Slechte velden lippen me minder' Puntendeling Foreholte Vitesse wil óók Krutov Belgen moedeloos en slecht onder Meeuws Nog één kans voor Sijbrands Politie ontdekt zware bom bij Sparta Ajax VRIJDAG 2 MAART 1990 Peter Ruigrok, een technicus gmrenC Ji. ^Hewn—m IHWIIf HBBBBBHMi LEIDEN - Pas kort bij Noordwijk en nu al eén van de populairste spelers. Peter Ruigrok kan zich nauwelijks een betere entree heb ben gewenst. De 25-jarige middenvelder maakte aan het eind van het vorige seizoen eindelijk een klapper, van zondagderdeklasger SJC naar de grote broer in het zaterdagvoetbal. Inmiddels is hij al niet meer weg te denken uit de elf van Eelman. Sterker nog: hij is uitgegroeid tot een van de smaakmakers van het team dat morgen op Middelmors moet aantreden tegen Rijnsburgse Bo3's. Hoe is die overgang je bevallen? "In het begin tijdens de voorbe reiding had ik conditioneel nog wat moeite. Het seizoen daarvoor ben ik langdurig geblesseerd geweest aan mijn knie. Ik geloof dat ik voor SJC maar een keer of zes, zeven heb ge speeld dat jaar. Mijn conditie was dus zeker niet op peil toen ik naar Noordwijk kwam. Bovendien ligt de snelheid van handelen veel ho ger in de eerste klasse. Wennen dus, maar na een paar wedstrijden voel de ik al dat de conditie terugkwam". Meer dan dat. Je hebt een vaste plaats dit seizoen. Dat zal je niet hebben verwacht "Natuurlijk was ik al een paar keer wezen kijken naar Noordwijk. Ik had het idee1 dat ik wel mee zou kunnen draaien. Toen ik hoorde dat er meer spelers overkwamen, wist ik dat het hard vechten zou worden. VOORHOUT - De inhaalwedstrijd in de eredivisie zaalhandbal tussen Foreholte en Hellas is gisteren in een puntendeling geeïndigd, 16-16, rust 7-8. Een resultaat waar na af loop iedereen tevreden mee was. Noch Foreholte noch Hellas ver diende de overwinning al was Fore holte daar in de door de arbiters Duyndam en Helleman over het ge heel genomen zwak geleide wed strijd nog het dichtst bij. Met nog een minuut te spelen leidde Fore holte door Christine Knigge op een pass van Mirjam Collart met 16-15. De vergelijking dringt zich op met de wedstrijd uit de eerste helft van de competitie in Den Haag. Toen won Foreholte overtuigend met 13-19. Maar toen was bij de Voorhoutse eredivisioniste nog een Marianne Bult aanwezig die de lij nen uitzette en die, als de zaken niet naar wens verliepen, zelf de score voor Foreholte in positieve zin om boog. Over de wedstrijd kan kort wor den gezegd dat Hellas met de 4-2-de- fensie van Foreholte weinig moeite had. Kecskemethy zag dat snel in en schakelde al na een 2-1-stand voor Foreholte terug naar een 5-1-defen- sie met Ellen Warmerdam als stoor- speelster. Deze defensie stelde Hel las in staat het door de Haagse ploeg geliefkoosde afwikkelspelletje in de aanval te spelen. Inzetten, twee ver dedigsters binden en de bal door spelen. In dat spelletje bleek Hellas wel over een leidster in de aanval te beschikken, Ingrid Wagner. Zij nam de helft van de Hellas produk- tie voor haar rekening en zij scoorde de gelijkmaker op de valreep; 16-16. Dat onder de meesterhand van Kecskemethy alles uit de huidige formatie is geperst wat daaruit te persen is, is duidelijk.' Martin Kohier, de trainer/coach van SEW, volgde de wedstrijd giste ren omdat SEW zowel Hellas als Fo reholte nog ontmoet, de laatste in de returnwedstrijd voor de competitie. Zijn oordeel luidde dat Hellas als team beter speelde maar dat Fore holte met Knigge, Collart, Claudia de Jong en Karina Teuben nog wat meer azen in de ploeg heeft. Maar ook hij was van oordeel dat de wed strijd met Bult, gisteren ook present als kijker, hoogstwaarschijnlijk door Foreholte zou zijn gewonnen. FRANK BONTE Ik ging toen meer uit van een plaats in het tweede. Maar omdat het meteen al zo goed ging ben ik blij ven staan. Eelman had vertrouwen Geen heimwee dus naar SJC "Nóu, niet echt. Contacten heb ik daar nog steeds. Al mijn vrienden voetballen er. Misschien dat ik over een jaar of wat terugga. Maar dat speelt nu nog niet, ik heb gekozen voor Noordwijk. En ik heb het hier naar mijn zin. De sfeer is goed, ook al door de resultaten". Toch gaat het op dit moment gaat het niet meer zo flitsend met Noord wijk. Ook jij lijkt wat teruggevallen "De wedstrijd tegen Marken vo rig jaar was de ommekeer. We speel den nog wel gelijk en haalden de pe- riodetitel, maar daarna was het over. De week daarop verloren we ongelukkig van IJsselmeervogels. Het ging steeds moeizamer. Pas vo rige week wonnen we weer een keer. We scoren heel moeilijk. Het team functioneert gewoon minder. Ikzelf ook, dat is waar". ROTTERDAM Paul Haarhuis heeft in de afgelopen week enkele hoge bomen omver ge haald, maar gisteren kwam hij zelf de houthakker tegen. De Deense krachtpatser Michael Tauson kende geen genade voor de reuzendoder uit Eindhoven. Na de piek op woensdag tegen Yannick Noah, volgde gisteravond de afknapper in het ABN-wereldtennistoernooi. "Ik heb Tauson niet onderschat", reageerde Haarhuis. "Maar het kon na die eerste set alleen maar slech- de wed- fout Op deze manier schiet het niet op met de reputatie van het Nederland se boegbeeld na Michiel Schapers. Hoewel hij in één partij niet alle ter gaan. Ik liet hem goodwill kan verspelen die hij strijd komen kweekte door recente winstpartijen tegen Brad Gilbert, Mikael Pernfors en Noah, komt de verrassende ze perd zeer ongelegen. Na een simpele 6-3 in de eerste set volgde een teleurstellende 3-6 waar- zenuwslopende derde set - 6- het beste tennis speel, op gravel of indoor". In elk kan hij het op Supreme Court. Hij sloeg bij vlagen met zijn forehand ballen die Haarhuis am- Mijn agressie verdween per gezien kan hebben. Het s die v r te- Niet helemaal, want de 24-jarige Eindhovenaar stond in de beslis sende tiebreak met 6-3 voor. Hij kon 7 (10-i2) - de beslissing bracht. Een de weelde niet dragen. Alle match- opnieuw vol sportpaleis Ahoy' kreeg tennis van niveau en zat tot de laatste klap op het puntje van de stoel. De Nederlandse inbreng tijdens het 500.000 dollar-toernooi is dus De teleurstelling was dan ook groot ABN-toernooi. kanon produceerde twaalf aces waarvan drie in de belangrijke tie break. Vandaag kan hij zijn zelfon derzoek vervolgen tegen Magnus Gustafsson. De coming man uit Zweden (ranking 22) won gisteren van de Joegoslaaf Slobodan Zivoj- inovic en wordt nu al door velen ge tipt als winnaar van het zeventiende toen de outsider met 12-10 de partij naar zich toetrok. "In de tiebreak ging hij opeens gereduceerd tot nul. Over Michiel drie ballen achter elkaar precies op Peter Ruigrok: "Ik had het idee dat ik wel strijd. Hoewel, met dit soort duels weet je het nooit. De belangen zijn zo groot. Wie verliest kan het kam pioenschap wel vergeten". HERMAN JOUSTRA Schapers werd begin deze week nog schande gesproken toen hij van de tennisser uit Kopenhagen ver loor in de eerste ronde. De kritiek op Haarhuis was vele malen milder. Aan de ene kant omdat de Eindho venaar strijdend tenonder ging in tegenstelling tot Schapers, aan de andere kant omdat de Deen toch wel iets blijkt te kunnen. De 23-jarige winnaar heeft nog maar weinig aansprekende presta ties geleverd op grote toernooien, de lijn slaan. Dat was het geluk dat ik miste", meende Haarhuis. "Bo vendien waren bijna alle match points die ik had op zijn service". Tauson kwam het toernooi bin nen doof de afzegging van Jimmy Connors (polsblessure). Voorlopig verbaast de nummer 144 van de mondiale ranglijst vriend, vijand ROB VAN DER ZANDEN American Football komt nog niet naar Europa AMSTERDAM (GPD) - Het voet- Europa heeft voorlopig nog zichzelf. "Ik weet niet of dit mijn weinig concurrentie te duchten beste prestatie tot nu toe is. Waar- het American Football. Sterker nog, schijnlijk wel". het gewone 'soccer' is er zelfs de De Deen die nog nooit de top hon- oorzaak want hij speelde tot nog toe vooral derd bereikte, heeft zijn grenzen variant de kleinere Challenger-toernooien. nog niet afgetast. Hij kent zelfs zijn moet inbinden Maar boven zijn bed hangen wel eigen specialiteiten niet. "Ik ben e twee Nederlandse scalps. nog steeds niet achter Is daar een reden i i te ge- "Moeilijk. Waarom draait een ploeg niet? Niet iedereen functio neert zoals het hoort. Wat mezelf be treft denk ik in elk geval dat de weersomstandigheden een rol spe len.' De velden zijn nu een stuk slechter. Dat ligt me minder. Ik moet het vooral van mijn techniek hebben. Niet van mijn fysieke kracht, daarvoor mis ik de li chaamsbouw. Als je dan ook nog eens stugge, fysieke tegenstanders hebt, zoals laatst Lisse, heb ik het Een goede voetballer moet toch ook tegen stugge tegenstanders uit de voeten kunnen? "Ik zeg ook niet dat het slecht gaat. Met werken kun je een hoop compenseren. Dat doe ik nu ook. maar feit blijft dat ik het liefst speel tegen een voetballende ploeg". ARNHEM (GPD) - Vitesse be- raadt zich over stappen die er toe moeten leiden dat de Russische speler Sergei Krutov alsnog speelgerechtigd wordt verklaard, j De eredivisionist kreeg gisteren te horen dat het ministerie van Sociale Zaken de 20-jarige mid denvelder geen tewerkstellings- j vergunning verleent. Aanvaller Valery Masalitin (23) daarentegen mag wel voor de Arnhemse club uitkomen. Hij kan zaterdag in de thuiswedstrijd tegen FC Twente zijn competitiedebuut maken. De Russische voetbalbond heeft de KNVB inmiddels een bericht van vrijgave gestuurd. Hij is daarmee J de eerste Rus in de Nederlandse :ompetitie. Vitesse wil echter meer en legt zich daarom niet zomaar neer bij het besluit met betrekking tot Krutov. Ondertussen heeft de club een fax naar de KNVB ge- stuurd waarin wordt gevraagd of het mogelijk is Krutov als ama teur in te lijven. Wanneer de re glementen dat niet toestaan, te kent Vitesse zeer waarschijnlijk beroep tegen het besluit van het ministerie aan. Probleem is alleen dat deze procedure veel tijd in be slag neemt - minimaal een maand - waardoor Krutov dit seizoen in elk geval niet meer in actie kan komen voor Vitesse. Immers: de transfermarkt sluit vanmiddag om 12.00 uur. De leiding van de club houdt zich bij deze kwestie vooral vast aan het feit dat de Stichting Ar beidszaken Betaald Voetbal (SA- BV) afgelopen maandag een posi tief advies over beide Sovjet-spe lers aan het ministerie uit heeft gebracht. "Met alle respect voor het ministerie, durf ik toch te zeg gen dat de voetbalkennis binnen de adviescommissie groot genoeg is om daar blind op te varen", al dus voorzitter Karei Aalbers van Vitesse. Arbeidszaken bracht inder daad een positief advies uit, overi gens wel met de aantekening dat er enkele twijfels bestonden over de staat van dienst. Het bestuur gunde beide spelers van CSKA Moskou na lang beraad uiteinde lijk het voordeel van de twijfel. Het ministerie nam het advies in tegenstelling tot wat doorgaans gebruikelijk is echter niet over en vroeg om nadere informatie. "Het ging om Krutovs staat van dienst", bevestigt directeur Jan Hagen van Arbeidszaken. "We hebben wat dat aangaat nog eens wat zaken op een rijtje gezet". Op last van het-ministerie infor meerde Arbeidszaken nogmaals bij de Russische bond. Daaruit bleek dat Krutov niet kon bogen op genoeg (internationale) erva ring, een belangrijk criterium bij de beoordeling. Bovendien kwam aan het licht dat aan zijn uitverkiezing tot grootste talent van de Sovjetunie in 1989 niet al te grote waarde toegekend mag worden. De bond had in elk geval geen bemoeienis met de uitver kiezing, het bleek een zaak van enkele journalisten te zijn. Wat de 23-jarige Masalitin be treft waren er duidelijk minder bezwaren. De spits speelde in 1987, het jaar waarin CSKA Mos kou degradeerde uit de hoogste klasse, vijftien wedstrijden in de basis en scoorde vijfmaal. Het mi nisterie besloot daarom alleen Masalitin een tewerkstellingsver gunning te geven en zijn jongere collega Krutov niet. BRUSSEL (GPD) Op honderd dagen van het WK voetbal heeft België-nog gauw even de bondscoach vervangen. Volgens bonds voorzitter Michel D'Hooge is Walter Meeuws echter niet ontsla gen, maar werd het contract woensdagnacht 'in goed overleg' ont bonden. Gisteren verklaarde Meeuws van geen overleg te weten en zowel vol slagen verrast als teleurgesteld te zijn. Tegelijkertijd sprong Meeuws' voorganger en opvolger, Guy Thys, nog net geen gat in de lucht, toen "hij gisteren werd voorgesteld als de man die België voorlopig tot en met het WK gaat leiden. "Ik heb het al leen gedaan, omdat het met Walter absoluut niet meer ging en omdat ik contractueel aan de bond vast zit. Maar het spijt me dat het zo gelopen is", betoogde de technisch coördi nator van de bond zo galant moge lijk. Opmerkelijk genoeg kon het be stuur geen andere reden voor het terzijde schuiven van Meeuws aan voeren dan dat "het klimaat rond de nationale ploeg niet deugde'. D'Hooge: "Walter is dus niet ontsla gen en we maken hem ook geen en- AMERSFOORT (GPD) - Met een remise in de voorlaatste wedstrijd is er gisteren in ieder geval voor ge zorgd dat de tweekamp om de we reldtitel dammen tussen Alexei Tsjizjov en Ton Sijbrands niet als een nachtkaars uitgaat. Nadat de uitdager uit het Gelderse Voorst de achttiende partij had verloren, werd gevreesd dat de Russische wereld kampioen ook het negentiende duel in winst om zou zetten, waardoor hij al zeker zou zijn van titelbehoud. De laatste wedstrijd zou dan wel wor den gespeeld, maar om des keizers baard. Daar is nu geen sprake van. Bij een 19-19 stand valt pas in het al lerlaatste duel de beslissing. Sijbrands was gisteren redelijk tevreden over de opening. Welis waar weigerde Tsjizjov een scherpe behandeling van de partij-ouvertu re, maar door de gevolgde strategie kwam eindelijk eens een andere soort spelgenre op het bord dan het tot nu toe traditionele klassiek. De spanningen die in het flank- spel ontstonden waren echter niet van dien aard dat de titelverdediger problemen kreeg het evenwicht te handhaven. Na 56 zetten werd tot remise besloten. Vandaag krijgt Sijbrands de laatste kans om de 25-jarige Tsjizjov van zijn troon te stoten. Over welke strategie hij wenst te volgen, wilde hij zich gisteren niet uitlaten. Ener zijds ligt een alles of niets poging voor de hand. Anderzijds is het zo dat theoreticus Sijbrands het waar schijnlijk moeilijk kan verkroppen risico's te nemen die analytisch ge zien onverantwoord zijn. De negentiende partij werd giste ren op een officiële rustdag afge werkt nadat het duel 'wegens ziek te' van Sijbrands een dag werd op geschoven. Sijbrands' echtgenote Ada Dorgelo zei gisteren met een schaterlach: "Wat is ziekte? Dat is ruim te nemen. Toen Ton verloor zei ik al tegen hem: 'Jij bent morgen ziek'. Tsjonge, wat was hij die mor gen ziek...". Ondanks een maand lang inspan ningen op topniveau zullen Ton Sij brands en zijn secondant Johan Krajenbrink overigens morgen ge woon weer in actie moeten komen in de clubcompetitie, voor de uit wedstrijd met hun club Twente's Eerste tegen VAD (Amsterdam). De tegenstander en de KNDB weiger den tegemoet te komen aan een ver zoek om het duo vooruit te laten spelen... kei verwijt. Het was het klimaat rond de ploeg. Het is algeheel ge kend dat we niet verder konden functioneren met Walter Meeuws. Dat zou tot een uitzichtloze situatie hebben geleid". Algeheel gekend was vooral, dat Meeuws bij een klein deel van de Belgische pers, alsmede bij enkele sponsors ter discussie stond vanwe ge het slechte spel van de Rode Dui vels. Thuis tegen Luxemburg werd moedeloos, slecht gevoetbald en niet eens gewonnen (1-1). Van de spelers ondervond Meeuws minder hinder, akkoord als ze waren met de experimenten die de jonge bonds coach doorvoerde. In '88 werd de toen 36-jarige oud-speler van onder meer Standard Luik, Ajax en KV Mechelen aangesteld als assistent van Thys. Medio vorig jaar nam hij, met een contract tot 1 augustus 1990, de teugels van de nationale ploeg definitief over en trok Thys zich terug als technisch coördina tor. Systeem Meeuws kwalificeerde zich vervol gens voor Italië .met een systeem (vijf verdedigers) dat allengs ging lijken op de speelwijze waarmee Guy Thys in '86 vierde was gewor den'bij het WK. Het 67-jarige monu ment kon gisteren dan ook niet an ders dan mededelen dat er in sa menstelling noch speelwijze van de ploeg weinig zal veranderen. Volgens Thys kost het hem geen enkele moeite vanuit zijn rol in de luwte aan het front terug te keren. "Met de omschakeling heb ik geen enkel probleem. Dit wordt mijn der- dé Mundial en ik moet er nu voor zorgen, dat er een ploeg komt die zich niet naar de slachtbank laat lei den, maar die klappen kan opvan gen en die terug kan slaan. Als deze ploeg de mentale sterkte krijgt van de ploegen van '82 en '86, dan ga ik ver komen". Vreemd is het geenszins dat Thys met ambitie terugkeert op de bank. De oud-international heeft als bondscoach een staat van dienst die alleen hijzelf nog kan verbeteren. Thys werd in '76 aangezocht, toen het Belgisch voetbal in een diep dal stak. Het WK van Argentinië ging nog aan zijn neus voorbij, maar in Italië, bij het EK van '80, stond Thys België reikte verrassend Guy Thys: "Ik moet er voorzorgen dat er een ploeg komt die zich niet naar de slachtbank laat leiden". tot de finale, waarin Westduitsland Mexico. Vooral op dat laatste toer- iets te sterk bleek. nooi maakten de Rode Duivels in- Vervolgens kwalificeerde België druk met een vierde plaats, zich onder Thys voor het EK van Gisteren was Thys reëel genoeg te onderkennen dat een coach vooral Frankrijk en de WK van Spanje e 'Het vertrouwen in hem was weg' Aanvoerder Jan Ceulemans betreurde de gang van zaken rond Meeuws, maar vond de komst van Thys wel de beste oplossing. "Het vertrouwen in Meeuws was weg, maar hij heeft ook geen echte kans ge had. Van het begin hebben de Belgische media een vete met Meeuws uitgevochten. De magere resultaten deden daarna de rest". PSV'er Eric Gerets sloot zich bij de woorden van Ceulemans aan: "Meeuws startte voortreffelijk met een sterke wedstrijd tegen Por tugal. Toen het daarna minder ging, werd hij door zijn aanvankelijke voorstanders ineens fel bekritiseerd. Ik vond de houding van de pers onsportief. Meeuws bouwde daarna een muur om hem heen. Daar heb ik hem nog opgewezen". .vat betreft zijn ambities om de zaak ook in Europa professioneel aan te pakken. De eindronde van het WK in Italië heeft de ILAF namelijk danig in verle genheid gebracht. De International League Ameri can Football, zoals die pas opgerich te bond voluit heet, was van zins om met ingang van 13 april het traditio nele voetbal concurrentie aan te doen door op die datum van start te gaan met een Europese competitie van American Football-teams. Waar clubs als AC Milan, PSV, Liverpool en Real Madrid zich momenteel sterk maken voor een dergelijk soort grensverleggende opzet, dacht de ILAF daarop alvast voor uit te kunnen lopen. Maar omdat twee van de acht clubs afhaakten nog voordat er een bal was gegooid, besloot de Amerikaanse organisa tor Carroll Huntress de hele boel, al thans voor 1990. af te blazen. Het waren de formaties uit Milaan en Rome die, met het oog op het na derende WK, geen kans zagen om hun zaakjes voor deze drukke Itali aanse zomer in financieel en organi satorisch opzicht rond te krijgen. De basis om met teams uit de zes overgebleven steden Amsterdam, München, Birmingham, Lo*nden, Barcelona en Helsinki van start te gaan bleek vervolgens te smal. De ILAF, die met een mix van van Amerikanen en lokale spelers zal gaan spelen, wil nu een jaar later wat beter beslagen ten ijs komen. ROTTERDAM (GPD) De Rotter damse politie heeft een zware frag- mentatiehom ontdekt tijdens de voetbalwedstrijd Sparta-Ajax, afge lopen zondag. Twee Rotterdam mers die de bom een dag tevoren hadden geplaatst in de buurt van de VIP-tribune, zijn gearresteerd en voorgeleid aan de.officier van Justi tie. De twee mannen wilden de bom tijdens de wedstrijd weer ophalen en in het vak met Ajax-supporters gooien. Op de VIP-tribune zaten burge meester Bram Peper en de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, C. Howard Wilkens jr. De bom bevatte een paar ons spijkers en ongeveer honderd strijkers. Tot op tien meter afstand hadden er zwaar gewonden kunnen vallen, zo zegt commissaris T. Reitsma van de Rotterdamse po litie. De twee arrestanten warén al vlak voor de wedstrijd uit het publiek ge haald. Een van de twee arrestanten gaf tijdens het verhoor aan waar de bom lag. afhankelijk is van uitslagen. In de kwalificatie voor het EK van 1980 speelde België eerst thuis gelijk te gen Noorwegen, 1-1. "Het was toen mijn geluk dat we drie weken later weer een wedstrijd hadden, uit bij Portugal. Dat werd 0-0. Als we toen na Noorwegen drie maanden geen wedstrijd hadden gehad...", Uitein delijk kwam Thys tot 101 inter lands, die hem meer succes oplever den dan zijn volgende functie als technisch coördinator. Het uit de wind houden van de bondscoach ging Thys in elk geval slecht af. "Daar heb ik weinig aan gedaan, maar wat wilt ge? Vorige week te gen Zweden speelden we een rede lijke eerste helft, maar werd de ploeg niettemin van het veld geflo ten. Wat wilt ge dan nog?" 17.00-18.00 BBC Preston. 18.00-19.00 Sportnet: Powersports Inter- 22.25-22.50 Ned 2: Sport. 22.30-00.30 Sportnet' Motorracen. 22.45-23.45 Ned 3: Studio Sport: ABN- l Tennistoernooi. 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Reportage: met o.a. Bundesligavoetbal. 23.25-23,50 Did 1 Sportschau. 00.30-, Sportnet- Top Rank Boxing. 01.50-02.55 BBC 2. WK Bowls: samen- vatting. 02.00-03.30 Sportnet: Amerikaans bas- ketbal. 03.30-04.30 Sportnet. Wide world of sport. ZATERDAG 07,30-08.00 Sportnet: Sport en France. 08 00-10.00 Sportnet: Golf: Chrysler Cup vanuit Sarasot, Florida. 10.00-11.00 Sportnet: Zeilen: 12 meter Yacht Challenge, vanuit Sydney. 11.00-13.00 Sportnet: Motorsport: Pon- I tiac e

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17