Veilige kust eist meer dan dichten van gaten 'Mijn werk is een beetje baanbrekend' Rijkswaterstaat wil structureel onderhoud Leidse hoogleraar adviseert bij bouw ziekenhuis in Cluj 'Leimuidenaar kwade, stimulerende genius' Prof. Frits van Oostrom schrijft nieuwe literatuurgeschiedenis (Dub ilicutos VRIJDAG 2 MAART 1990 REGIO PAGINA 15 DEN HAAG/REGIO - De kustverdediging in Neder land moet méér zijn dan het opknappen van de zeewe ring na schade. Alleen door de kustverdediging perma nent op peil te houden, kan Nederland ook in de toe komst droge voeten houden. Dat zegt dr. J. Wiersma, staf- zoek onvoldoende medewerker van de afdeling baanbrekende voorstellen va Utrechts geo-chemicus dr. kustonderzoek en kustlijn- schuiling. Deze heeft octrooi zorg van Rijkswaterstaat, naar aanleiding van de zeer forse duinverliezen door de stormen van de afgelopen weken. lange kuststrook van Rijnland Rijksgeologische Dienst en Grond- (Wassenaar-Bloemendaal) onge- mechanica in Delft. Ook heeft hij veer 1.5 miljoen gulden bedraagt, contact met Shell over zijn metho- Ook het Hoogheemraadschap Delf- de. Schuiling zegt voor verder labo- land. dat de zorg voor de kust tus- ratoriumonderzoek een paar ton no- sen Wassenaar en Hoek van Hol- dig te hebben en voor een proef in land heeft, noteerde een schade van de praktijk enkele miljoenen. Vol- slechts ongeveer 1,5 miljoen gul- gens Schuiling is inmiddels van den. Rijkswaterstaat heeft na onder- ni LEIDEN - De Leidse hoogleraar De plannen voor een zieken- H.A.C. Kamphuisen keert van- huis komen uit de koker van de avond terug uit Roemenië, waar stichting Actieplan Oost-Euro hij als deelnemer van een Ne- pa_ Deze loopt al langer met het derlandse delegatie gesprekken idee rond om te helpen bij de heeft gevoerd over een met Ne- bouw van een nieuw ziekenhuis derlandse hulp te bouwen zie- in de universiteitsstad Cluj. kenhuis. Men denkt aan een ziekenhuis De Roemeense premier Petre Van 300 bedden. Roman heeft de delegatie ont vangen en verzocht te trachten Behalve prof. Kamphuisen in Cluj een ziekenhuis te bou- bestond de delegatie uit verte wen. Het oude ziekenhuis daar gemvoordigers van Zeeuwse is ernstig vervallen. De delega- ziekenhuizen en enkele des- tie heeft van premier Roman kundigen uit de bouwwereld. In een brief meegekregen voor Zeeland worden acties gevoerd Prof. Kamphuisen. (foto verzoek nog een keer is ver- het ziekenhuis in Roemenië, woord. R. Volgens Wiersma is de 30 miljoen, gulden die minister Maij-Weggen onmiddellijk aan herstel van de stormschade wil besteden welis waar 'manmoedig', maar niet meer dan een doekje voor het bloeden. Jaarlijks is minstens het dubbele nodig om gevaarlijke kustafslag verder te voorkomen, zo meent hij. In vergelijking met de schade in Zeeland en op de Noordhollandse eilanden, valt de duinafslag in Zuid- Holland mee. Zo becijferde het Ischap van dat de schade aan de 40 1 Bureau universiteit slechte werkomgeving LEIDEN - Op het bureau van de Leidse universiteit dreigt het ziek teverzuim fors te stijgen als gevolg van verwaarloosde arbeidsverhou dingen en een weinig inspirerende werkomgeving. Dit schrijft bedrijfsarts J. Maas- sen in het verslag van een onder zoek onder het personeel dat vorig jaar werd gehouden. Volgens hem doen zich soms onaanvaardbare problemen voor: de werkorganisa tie laat soms sterk te wensen over, leidinggevenden delegeren slecht en inspireren hun medewerkers niet. Bovendien, aldus Maassen, depri meert de sterk verwaarloosde werk omgeving het personeel. Meubilair veroorzaakt nek- en rugklachten. Tevens stelt hij vast dat de schoon- maakachterstand enorm is.Het hoofd van het bureau dr. D. den Os neemt de problemen 'zeer serieus', aldus het universiteitsblad Mare. gevraagd op een door hem ontwik kelde methode waarbij zwavelzuur in diepe ondergrondse kalklagen wordt gespoten. De kalklagen zwel len daarbij tot minstens het dubbele volume, waardoor lagere delen van de kust over grote oppervlakten op gekrikt zouden kunnen worden. Officier eist 18 jaar tegen streekgenoot voor moord op Van der Valk LEEUWARDEN (GPD)) onvoorstelbaar, dat rvmv dere mensen kunnen aandoen Na bestudering acht Rijkswater- dat ter wille van een hoeveelheid Het is schoensporen van drie personen, Precies een week later bekenden r de gara- de Haarlemmers. Onafhankelijk elkaar vertelden zij dat de Mer- ling waarbij het slachtoffer staat de methode slechfs bruikbaar voor kleinschalige toepassing, zoals j het omhoog brengen van kleine ei landen. Wiersma acht het risico van ongewenste neven-effecten als on gelijkmatige uitzetting en aardver- - schuivingen te groot voor groot- jaar schalige toepassing langs de 150 ki lometer lange Nederlandse kust. Zand 'oordde officier - J. de Valk gisteren voor de Leeuwarder rechtbank zijn af keer van de 'weerzinwekkende reeks gebeurtenissen' die op zater dagavond 11 november van vorig Lieuwe der Valk (61) uit het Friese Ex- morra. "De deuk die de zaak-Ex- morra in de rechtsorde heeft veroor zaakt is enorm, niet slechts in Ex- morra of Friesland, maar óók daar in met de buiten", aldus de officier, departementale nota Kustverdedi- Mr. De Valk vorderde tegen een ging moeten worden gekozen voor Leimuidenaar (34) achttien jaar ge- zeer grootschalige zandsuppletie, vangenis. Twee Haarlemmers (20 en vele malen omvangrijker en kost- 33) hoorden twaalf jaar cel eisen. De baarder dan de noodverbanden die aanklager acht allen schuldig aan de afgelopen jaren her en der langs moord, wederrechtelijke vrijheids- de kust zijn gelegd. Ook streeft hij beroving en diefstal met geweldple- naar een structurele restauratie van ging met zwaar letsel als gevolg, kust-profielen. Tenslotte kan kust- De officier ziet in de Leimuide- verdediging vorm krijgen door op naar de 'kwade, stimulerende geni- strategische plaatsen kilometers us - Hij is ervan overtuigd dat diens lange strekdammen te bouwen en aanwezigheid van doorslaggeven- vóór de huidige zandbanken extra de betekenis is geweest voor de fa- rijen zandbanken op te spuiten. tale afloop'. De twee anderen zou den naar zijn mening vermoedelijk Volgens Wiersma is enige haast niet voor deze afloop hebben ge- bij de keuze van eén of meer metho- zo£gd- des en de uitvoering daarvan gebo- e manfiel^ufamilieleden -.heb- den. Metingen tonen aan, dat delen berï aen ^raf^,lad: v°oral de beide van de Nederlandse kust de laatste oudsten. De 34-jarige beging uiteen jaren snel 'vermageren' en dat de loPendevergrijpen, waaronder min of meer natuurlijke balans van aan- en afvoer van zand ernstig in negatieve richting is Verstoord. Volgens dr. R. Schuiling is het niet juist dat Rijkswaterstaat zijn Al gauw bleek dat die avond drie cedes zich in de buitenhaven werd mishandeld. Vervolgens 1 het dorpshuis van Exmor- Breezanddijk bevond. De volgende Van der Valk naar de garage ge »ra hadden bezocht. Onderzoek kennissenkring van het slachtoffer overschot leerde dat hij mensen bij huis nam onder wie een verslaafde vist. Weer Amsterdammer (31). Zo kwam de oudste kofferbak uit de Waddenzee opge- weggereden. De auto met he dag later gaf ook de slachtoffer werd in het water gere politie bij zijn zwager, de Leimuide- bij het drama toe. Bovendien was in Haarlem door Maar de loslippigheid van de verdachten in hij die avond niet een kroeg reeds snel in ruimere weest. Tegenover zijn verklarii kring bekend dat de drie betrokken staat die van de Haarlemmers, die waren bij de zaak-Van der Valk. Op êrote lijnen met elkaar sporen. 29 november volgde de aanhouding van het trio. De Leimuidenaar is volgens hen Mensen met uitkering kunnen voor advies naar vertrouwensman CNV sen met een uitkering te stimuleren gebruik te gaan maken van hun rechten op gemeentelijke plan definitief heeft afgewezen. "Rijkswaterstaat heeft wel degelijk belangstelling voor mijn plan, maar vindt dat er eerst een haalbaar heidsstudie moet komen". Voor het verrichten van deze studie wil Schuiling samenwerken met de agressiedelicten. De ander, die zich minderwaardig voelt en beïnvloed baar is, pleegde allerlei vermogens delicten. Op zijn lijstje prijkt een straf van twee jaar. Onderzoek Op 13 november begon een groot scheeps onderzoek nadat was ont dekt dat Van der Valk net als zijn Mercedes was verdwenen. In zijn woning was een grote ravage. In en rond de woning vond de politie UTRECHT/DEN HAAG - Het CNV gaat 'in Zuid-Holland-Noord ver trouwenspersonen aanstellen. Uit keringsgerechtigden kunnen bij regelingen. Nu doet slechts twintig hen terecht met vragen en proble- procent dat. De eerste vertrouwens- men. De vertrouwenspersonen zul- personen worden aangesteld len die vervolgens weer doorspelen Limburg, Zuid-Holland-Noord naar gemeentelijke instellingen diensten. De vertrouwenspersonen één van de hoofdpunten van een ac- Uit brieven tieplan het CNV om de positie voorts dat circa 100.000 met de laagste inko- moeten rondkomen mens te verbeteren. In het actieplan nrjê' is ook sprake van druk op de centra^ le overheid en het beïnvloeden var gemeentebesturen, Het is een vervolg van het CNV- uitkering omhoog is gegaan over onderzoek 'Nieuwe armoede en het scnjen e gemeentelijk minimabeleid' moeten heffingen als kritiek staat op gemeentelijke rege- roerend-goedbelasting gaan beta lingen en gebrekkige voorlichting len' waard°°r Z1J er m feite in mko- door gemeenten. Dit alles c zekere betrokkenheid den hetgeen tot zijn dood leidde Omdat de Haarlemmer dacht dal het slachtoffer al dood was bepleitte blijft volhouden dat zijn raadsman mr. Van der Meer be pleitte daarom vrijspraak van z vrijheidsberoving als moord er kwalificeerde) doodslag. De twintigjarige zei ervan uit te zijn gegaan, dat het de bedoeling was geweest de Mercedes ergens achter te laten. Advocaat mr. W. An ker vroeg hem vrij te spreken van de ten laste gelegde levensdelicten omdat hij niet de opzet had om te doden. Mr. P. Doedens, de raads man van de Leimuidenaar, had meer aandacht besteed willen zien aan de rol van de uitlokker. Verder acht hij moord onvoldoende feite lijk omschreven, zodat op dit punt nietigverklaring van de dagvaar ding zou moeten volgen. De Valk vindt de verklaring van de Leimuidenaar echter 'duidelijk leugenachtig'. Ter illustratie wees de officier op zijn 'onlogische le zing' over het vertrek uit Exmorra, zijn gedrag na 11 november en de bedreigingen aan het adres van de medeverdachten. Er is zelfs een - zo genaamd door een advocaat ge schreven - dreigbrief onderschept. Verder heeft de jongste volgens de officier het risico aanvaard, dat Van der Valk het niet zou overleven. Het achterlaten van een auto met een zwaar gewonde op een eenzame plek noemde hij 'niet veel minder barbaars' dan wat er nu is gebeurd. De rechter doet op 15 maart uit spraak. verheid blijkt uitke- dit jaar in koopkracht op achteruit gaan doordat zij hun kwijtschelding van gemeentelijke heffingen kwijtraken. Omdat hun op achteruit gaan. De Leidse universiteit herbergt tenminste vier briljante onderzoekers. De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) heeft hen beloond met een 'pioniersubsidie' om een geheel nieuw onderzoek te beginnen. Het viertal ontvangt tot 1995 ruim zes miljoen gulden. Geld, dat wordt besteed aan projecten waarvan de NWO grote internationale verwachtingen heeft. Landelijk ondersteunt NWO twaalf onderzoekers die als bijzonder talentvol worden beschouwd. De vier Leidse wetenschappers die de komende jaren steun ontvangen zijn prof.dr. F.P. van Oostrom (1.8 miljoen), dr, H.J. Tanke (1.6 miljoen), prof.dr. M.H. van IJzendoorn (1.55 miljoen) en dr. E.F. van Dislioeck (1.1 miljoen). Vandaag de laatste aflevering in een serie van vier, een gesprek met prof.dr. Frits van Oostrom. door Jan Westerlaken LEIDEN Briljant? Zo bijzon der briljant vindt 'ie zichzelf niet. Zijn ideeën komen uit het buiten land. Alleen,prof.dr. Frits van Oostrom heeft ze op z'n eigen ma nier uitgewerkt. Voor de NWO blijkbaar zo waardevol dat ze er brood in ziet. Van Oostrom wil een nieuwe literatuurgeschiede nis schrijven van het Nederlands in de Middeleeuwen. De tijd waarop hij zich richt is de periode tussen 1250 en 1400. De vraag waarop Frits van Oostrom ant woord wil geven: waar werkten de auteurs en van wie kregen ze hun opdracht. Geen kleinigheid. Van Oöstrom. sinds 1982 hoog leraar in de Nederlandse letter kunde tot de Romantiek aan de Leidse universiteit, over hoe baanbrekend zijn onderzoek wel "Het is een beetje baanbre kend. Wat Nederland betreft pra ten we over een nieuwe methode. Maar in Duitsland doen ze dit al langer. We hebben het over een benadering die heel erg in de be langstelling staat, Literatuur in historisch perspectief, het is ge wild". Tien onderzoekers helpen Van Oostrom bij zijn geschiedschrij ving. Rond het onderzoek wor- Prof.dr. Frits den drie congressen gehouden waar mensen uit binnen- en bui tenland over de bevindingen pra ten. En er wordt een aantal boe ken over uitgegeven. Bovendien is het de bedoeling dat er ook een eenvoudige, populaire versie tot stand komt. Niet altijd is er zoveel belangstel ling als nu voor de middeleeuwse literatuur geweest. Maar dat ver anderde in de achttiende en ne gentiende eeuw. men kreeg meer aandacht voor het nationaal ver leden. Dus ook voor de literatuur. Prof. Van Oostrom zegt dat rid derromans gegevens opleverden over kastelen. Hoe ze er uit zagen. "Men haalde er dingen uit die werden gebruikt voor reconstruc tie van de werkelijkheid. De lite raire werken waren leeggeroofd, wat had e zeggen? Over de kastelen, over de dood en over seksualiteit. Het in teresseert ook de historici. Nog maar vrij kort. Want zo'n jaar of tien, vijftien geleden was daar nog geen sprake van". Letteren integreren in geschie denis. Van Oostrom staat er pal achter. "Het brengt ons weer in contact met de historici. Mij is het natuurlijk vooral te doen om de letterkunde. We moeten de litera tuur niet als een geïsoleerd ver schijnsel zien. Ik vind het pntzet- tend spannend wat ik ga doen. Dat ik wil weten wie de dichters opdracht gaven iets te schrijven is niet zo verwonderlijk. Aan de an dere kant is het best leuk om te weten wat de adel in de Middel- deed". Drie jaar geleden verwierf Van Oostrom bekendheid toen hij een boek publiceerde over het Hol landse hof omstreeks de veertien de eeuw. Vlot geschreven en voor een ieder goed te lezen. Een histo- risch-letterkundig werk waarin de hoogleraar verband legt tussen het huidige Binnenhof, waar nu de Tweede Kamer is gehuisvest, en de graven van Holland. Van oorsprong was het Binnenhof hun residentie. Floris de Vijfde liet het in de dertiende eeuw bou wen. Op die plek kwam de hofcul tuur tot bloei waarvan nogal wat Nederlandse teksten uit de Mid deleeuwen zijn overgebleven. Van Oostrom vertelt dat er ook nog andere hoven en dichters de moeite van het beschrijven waard zijn. Hij heeft het dan voorname lijk over andere perioden. De Laidse hoogleraar denkt bij voor beeld aan de tijd waarin Floris de Vijfde leefde. Het onderzoek moet aangeven welke periode het meest voor beschrijven in aan merking komen. Van Oostrom: "Helaas zijn er minder bronnen overgebleven", constateert hij. De letterkundige van de Leidse universiteit zal zich niet uitsluitend bezighouden met het leiden van het project. Zelf gaat hij ook onderzoek doen. Zijn hart heeft hij verpand aan de der tiende eeuwse dichter Jacob van Maerlant. Van hem zijn nog veel verzen overgebleven. Van Maer lant moet één van de meest pro- duktieve schrijvers in de Middel eeuwen zijn geweest, veronder stelt de Leidse hoogleraar. Nieuwsgierig De middeleeuwse dichter schreef op rijm. Een vorm die aansprak. Van Maerlant wijdde de vorsten in hoe de wereld er uit zag, want ze leerden dat nergens. Niemand ging in die tijd naar school. De vorsten kregen interesse. Voor hen schreef de dichter. Over bees ten, over het oosten. Alles was nieuw voor de vorsten. Van Oostrom zal over het leven en de werken van die markante dichter Van Maerlant een boek schrijven. Een werk dat in 1996 af moet zijn. Is Van Oostrom nieuwsgierig naar wat hij zoal zal ontdekken? Hij knikt. "Je moet dat zien als een raar soort nieuwsgierigheid en je steeds opnieuw weer afvra gen: wat weet ik en wat weet ik niet. En je mag nooit denken, goh, wat weet ik veel." Landelijk gratis blad studenten GRONINGEN/LEIDEN - Er komt een nieuw landelijk stu dentenblad. Het eerste nummer van de Studentenkrant, een gra tis maandblad door en voor stu denten verschijnt maandag 5 maart. De Stichting Studenten informatie, de uitgever van het blad, heeft dat gisteren meege deeld. De Stichting Studenteninfor matie wil met de Studenten krant voorzien in de behoefte aan uitwisseling van informatie tussen studenten van verschil lende universiteiten. Volgens een woordvoerster van de stich ting leven studenten nu veel te veel binnen de muren van hun eigen stad. i Uitgangspunt van het blad is 'de leefwereld van de student'. De Studentenkrant zal aandacht besteden aan alle facetten van het studentenleven: studie en wetenschap, maar ook kunst, film, toneel, koken, huisvesting, geld, sport, muziek, uitgaan, po litiek en internationalisering. De Studentenkrant is de lan delijke voortzetting van het ge lijknamige blad dat nu alleen in Groningen verschijnt. Het blad wordt gefinancierd uit de in komsten van advertenties. Re dactie en andere medewerkers worden niet betaald. De leden van het Interuniversitair Stu dentenoverleg (ISO) gaan het blad maandelijks in een oplage van 50.000 exemplaren over de onderwijsgebouwen van elf uni versiteiten verspreiden. Leiden Het nieuwe landelijke blad komt op een moment dat er vanuit de Leidse Studenten- bond (binnenkort verandert de naam in Vereniging Studenten belangen Leiden) druk doende is een studentenblad voor Lei den op te zetten. Volgens de bond besteedt het universiteits blad Mare te weinig aandacht aan studentenzaken."Mare geeft vooral nieuws en weinig achtergrondverhalen. Over acti viteiten van verenigingen lees je al helemaal nooit iets", aldus LSB-bestuurslid M. Beyer. Het is de bedoeling het eerste nummer van het nieuwe Leidse blad in augustus uit te brengen. Financieel gezien heeft de bond de zaak nog niet helemaal rond. "We hebben zelf als bond een paar duizend gulden en willen proberen van verschillende in stanties subsidie los te krijgen. Bovendien moet een deel van de kosten worden opgebracht door de verkoop van advertenties", aldus Beyer. Ook de samenstel ling van de redactie, de oplage en naam van het blad zijn nog niet vastgesteld. INFORMATIE EPILEPSIE - De Epilepsie Vereniging Nederland houdt op zaterdag 17 maart een voorlichtingsdag over epilepsie. In het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt in een zaal door lopend de film 'Epilepsie, wat is dat' getoond, in een andere zaal zijn stands met voorlichtingsmateriaal aanwezig. De voorlichtingsmiddag duurt van 13.30 tot 17.00 uur en is gratis toegankelijk. - Waar de gouden tientjes blij ven? - Vaak wordt geklaagd, dat er zoo weinig goudgeld in om loop is. Toch vervaardigde 's Rijks Munt in 1889 wel driemaal zooveel van die gouden stand penningen als in een -der vijf voorafgaande jaren. Niet min der dan 204,961 gouden tientjes werden in het vorige jaar afgele verd aan de Nederlandsche Handelmaatschappij, die op een 190-tal na de geheele partij heeft gezonden naarOost-Indië'. - Weer iets nieuws van den Duit- schen keizer. - Wilhelm II heeft besloten dat personen, die niet voor eenen ridderorde in aan merking kunnen komen, doch evenwel eene onderscheiding verdienen, voortaan niet meer een of ander kostbaar sieraad, maar het portret van hém of van de keizerin eigenhandig zullen ontvangen, met een begelei dend eigenhandig schrijven. Vijftig jaar geleden: - 'Wanneer het tot evacuatie in verschillende streken van ons land mocht komen, zal ook het vee niet vergeten worden. De or ganisatie daarvan klopt nu als een bus. Zij omvat 200.000 stuks rundvee. Wat dit wil zeggen? Dat er 20.000 verzorgers nodig zijn (voor elke tien koeien is één verzorger aangewezen), bene vens enkele honderden plaatse lijke buurt-en groepleiders, die geinstrueerd moeten worden en voor wie administratieve be scheiden gereed gemaakt moe ten worden. Veel zeggender is waarschijnlijk, dat het hier gaat om 2000 bedrijven, welke gere gistreerd moesten worden en- ....waar de noodige taxaties dienden te geschieden. Dit is, in zeer korten tijd, gebeurd. Krachtvoer voor het vee is reeds opgeslagen, evenals voedsel voor de verzorgers. Wat er met het vee gebeurt? Het is bestemd voor het abatoir, behalve het stamboekvee, daaraan zal spe ciale aandacht worden geschon ken.'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15