'Geen bezwaar om geweten van de Leidse gemeenteraad te zijn raAds verkoezingen Aanleg van sleuven paddentrek gemeente Noordwijk is stopgezet te VRIJDAG 2 MAART 1990 SGP/GPV/RPF rekent op zetel in gemeenteraad LEIDEN - Met een verkiezings programma dat nauwelijks af wijkt van het programma van vier jaar terug en een nieuwe lijsttrekker probeert de combi natie SGP/GPV/RPF wederom in de Leidse gemeenteraad te komen. De laatste drie verkie zingen lukte het de kleine chris telijke partijen niet, maar lijst trekker H.H. van derMeij houdt goede hoop. "We hebben een re delijke kans om in de gemeen teraad te komen", zo meent hij. door Henny van Egmond "Het is steeds hangen en wurgen ge weest. Als je nu zegt: het is zo over tuigend dat je de zetel niet krijgt, maar dat is niet zo. We zweven er omheen. Dan is het je plicht om aan de verkiezingen mee te doen", zegt Van der Meij. "Wat kun je anders doen? Een stemadvies geven?" De 56-jarige Van der Meij, die in de periode 1977-'78 al eens deel uit maakte van de Leidse gemeente raad, ziet vooral een waakhond functie weggelegd voor de christe lijke combinatie. "Ik heb er hele maal geen bezwaar tegen om het ge weten van de raad te zijn. Het CDA heeft weinig gemaakt van die waak- functie. Die partij is steeds meer een centrumfunctie gaan vervullen en wil de mensen vrij laten. Het CDA is uit op een neutrale overheid. Ik ben dat duidelijk niet". Op de kandidatenlijst van SGP/GPV/RPF staat geen enkele vrouw. Het is concessie aan de SGP, die de vrouw een aan de man onder geschikte rol toekent in de maat schappij. "Er lag een veto van één partij", geeft Van der Meij toe. "Voor de een ligt dat wat gevoeliger dan voor de ander. Dan is het de vraag of je het wilt slikken of niet". Het is duidelijk dat de drie partij en verschillend denken over de rol van de vrouw in de samenleving. Vaststaat dat alle drie een voorkeur geven voor de vrouw bij het gezin. Volgens Van der Meij ligt dat de vrouwen en de mannen ook het best: "Het is toch een riante positie. Na mijn trouwen gaf ik elke morgen als ik wegging mijn vrouw een kus je en zij was de rest van de dag de baas in huis. Ik ging naar mijn werk en als mijn baas een slechte bui had, kreeg ik dat over mij heen". Cassières "Als er in de gemeenteraad wordt gesproken over het voorkeursbe leid van vrouwen, hebben ze het nooit over de meisjes achter de kas sa bij een supermarkt. Als zo'n meisje weerbaar wordt gemaakt, ligt ze er direct uit. Het gaat altijd over vrouwen met een hoge oplei ding. Voor die vrouwen zal ik mij nooit inzetten, zij roeren hun mond je toch wel". "Het zit me erg hoog dat er ook le kwesties de rol van de oneigenlijke argumenten worden SGP/GPV/RPF van belang kan zijn. gebruikt bij het doelgroepenbeleid. Het gevoerde beleid wordt door Er is nooit onderzoek gedaan of het hem niet verketterd. "Het is dwaas- doelgroepenbeleid enige draagvlak heid om te zeggen dat het beleid heeft onder de vrouwen. Ik denk niets voorstelde. Dat zou demago- hele bende vrouwen gie zijn. Er zijn goede ontwikkelin- het huwelijk de beste weg is". Van der Meij spreekt zich niet uit tegen werkende vrouwen. Alleen behoort de gemeente zich afzijdig te houden, bij voorbeeld ook bij kin deropvang. "De beslissing hoort te vallen tussen man en vrouw. Zij moeten dan ook de problemen zelf maar oplossen. Als ze zelf kinderop vang willen regelen, moeten ze dat zelf weten. Niemand kan er princi pieel tegen zijn als man en vrouw beslissen dat ze het anders willen. Ik ben blij dat mijn dochters mid delbaar en hoger onderwijs hebben kunnen volgen". Er zit trouwens nog een puntje aantal kinderen gen geweest sinds 1978. Toen een programcollege en kon je niet jaren proberen eens over auto's praten. Nu wordt er over het gebrek aan parkeerplaat sen in de stad gesproken, maar zijn er ook alternatieven. Er zijn geluk kig parkeergarages. Dat zijn goede schakel je^ ontwikkelingen", Leiden de woon functie terug te geven. Dat was vijf tien jaar geleden al zo. Maar een woonhuis naast een café dat werkt niet. Als er een café in straat komt, hele straat uit voor woonfunctie". Van der Meij wil in de raad vooral Toch baren sommige ontwikke- aandacht geven aan de ouderen. Hij lingen Van der Meij grote zorgen, vindt dat hun positie continu in het zoals de manier waarop met in- gedrang is. "Mensen in bejaarH»nto- spraak wordt omgegaan. "Je hoort huizen komen tekort. Als" steeds meer mensen zeggen dat de bedrijf problemen zijn en er wordt gemeente hen negeert. Kijk naar de niemand gedwongen ontslagen, discussie over de historische haven. gaan de ouderen er via de een of an dere regeling uit. Kijk, huisvesting voor werkende jongeren vind ik pri- ,a, al vraag ik me af of het moet de kinderopvang dat Van der spraakreactie honoreren, maar je vanaf je achttiende. Maar als ik Meij niet bevalt. "Bij kinderopvang m0et de moeten andere vrouwen het werk doen dat hoger opgeleide niet willen doen. Dan leidt patie dus tot discriminatie deren". niet de indruk ge- keus moet maken tussen jongeren- worden geno- huisvesting, of aangepaste wonin gen waardoor bejaarden langer in hun eigen omgeving kunnen blij- NOORDWIJK De gemeente 'omdat dan kies ik voor het Noordwijk heeft de aanleg van spe- auto's i de horeca i: Principieel Van der Meij denkt dat i: Ook over de groei va hij ontevreden. "Voor langrijk dat er hier e stad een cafeetje of een ordelijk kof- ereschuld fiehuis komt. Maar er zijn er nogal jaren geleden principië- veel in de stad. Dat is niet goed. Al bracht". het voorbij andere klank geven'. is is het be- laatste. Het zou een vanzelfspre- ciale oversteekplaatsen voor de Tijdens een gesprek met gemeen- daar in de kendheid moeten zijn. Het is een jaarlijkse paddentrek stopgezet. Be- te-ambtenaren en een vertegen- generatie die het woners van de Vogelaardreef heb- woordiging van de natuurvereni- proef. Dan komt er een compromis uit de bus en krijgen we subsidie van de provincie, en dan moeten we stoppen". "We moeten onze wil niet door- heeft opge- ben bij de gemeente en de Vereni- ging dreigde een aantal bewoners drukken. De bewoners r Natuur en Vogelbescher- de proef te saboteren door de sleu- weinig bij de plannen betrokken. i gaan g>ng w ming alsnog bezwaar aangetekend ven vol te zullen storten. Na bemid- We moeten eerst tegen de voorgenomen verkeers- deling van wethouder A. Admiraal praten. Het maatregel vanwege de vrees voor leek de aanleg alsnog door te kun- geluidsoverlast door trillende roos- nen gaan, maar toen kwam de vere ters. Op dringend advies van de ver- niging met het verrassende verzoek eniging is de proef nu opgeschort. om de zaak af te blazen. Admiraal Al jaren hebben de gemeente en moest al zijn overredingskracht ge- de zachte winter in de war en zijn de de club van natuurbeschermers bruiken om de instemming te krij- afgelopen dagen al massaal de weg zich bezonnen op geschikte maatre- gen van de rest van het college. "Het overgestoken", licht H. Verkade de gelen om de paringslustige padden is natuurlijk wel vreemd. Eerst te beschermen. De padden trekken doen we zoveel moeite voor een in het voorjaar van hun overwinte- 1 ringsplaats in de duinen over de Vo gelaardreef. en Kapelleboslaan n de sloten in het Langeveld. Het v keer op de twee wegen zorgt daarbij jaarlijks voor talrijke slachtoffers NIEUW-VENNEP - Een 17-jarige natuurlijk wel jam mer dat er nu vertraging optreedt, maar voor ons verandert er in feite niets. Voor dit jaar had het toch niet gewerkt. De padden zijn door opmerkelijke koerswending zijn vereniging toe. Gelddief door collega's ontmaskerd tende roosters. Met subsidie gemeente en de provincie, die eind januari geld beschikbaar stelde, is anderhalve week geleden begonnen TER AAR/LEIDEN - De 56-jarige Nicolaas Jong- bocht en raakte frontaal een lantaarnpaal. met de aanleg van twee sleuven, bloed uit Leiden is vanmorgen om het leven gekomen Door de klap kantelde het voertuig waarbij het Daarop kwam een aantal bewoners bij een auto-ongeval op de Oostkanaalweg in Ter Aar. slachtoffer, zo vermoedt de politie, met het hoofd tegen van de Vogelaardreef m het geweer. De man reed met zijn wagen vanaf Nieuwveen rich- de zijkant van de auto terecht kwam. Jongbloed over- Zij verwachtten dat de roosters de ting Ter Aar-centrum. Door gladheid slipte hij in een leed ter plaatse aan zijn verwondingen, (foto Jan Holvast) stilte van hun straat zou verstoren onder de dieren. Op avonden dat de inwoner van Leimuiden is gisteren padden met duizenden tegelijk de ontmaskerd als dief van geld van sprong naar de overkant maken zijn collega's op een bedrijf in worden de wegen afgezet, op ande- Nieuw-Vennep. De ontmaskering re dagen bieden vrijwilliggers van kostte één van de werknemers wel de vereniging als klaar-overs een 25 gulden. helpende hand aan de padden. Omdat zij hem ervan verdachtten Vorig jaar is besloten om een meermalen geld te Hebben gestolen proef te nemen met het aanleggen uit de kleedruimte, besloten zijn van speciale oversteekplaatsen, be- collega's een val op te zetten. Een staande uit een geul of sleuf in het briefje van 25 gulden werd in een wegdek. Het eerder geopperde idee kledingstuk in de kleedruimte ge- van speciale tunnels werd losgela- stoken. Het nummer ervan werd ge- ten omdat werd verwacht dat de noteerd. Toen de jongen naar het padden de tunnels te donker zou- toilet naast de kleedruimte ging, den vinden. De sleuven moeten volgden zij hem. Het briefje van 25 worden afgedekt met licht doorla- gulden bleek reeds te zijn verdwe- Ómdat de jongen wel erg lang op het toilet bleef zitten, besloten zijn collega's de politie erbij te roepen. Burgerlijke Stand REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Allure (9) Allure. Veel gebouwen in de bin nenstad hebben het gewoon. Zo'n uitstraling waarvan mensen zeg gen dat het een monument is dat je voor het nageslacht moet bewa ren. Leiden heeft heel veel monu menten. Zoveel, dat het gemeen tebestuur nogal eens in zijn maag heeft gezeten met die overvloedi ge erfenis uit het verleden. Jaren lang stond deze stad aan kop als het ging om stedelijk verval. Wie Leiden in de beginjaren zeventig bezocht, trof een wegrottende stad waar monumenten het veld moesten ruimen voor grootscha lige, maar wel rendabele nieuw bouwprojecten en waar fraaie stukken stad werden opgeofferd aan verkeersdoorbraken. In 1982 kwam daaraan officieel een eind. Op 1 februari van dat jaar werd namelijk de gehele bin nenstad van Leiden, dat wil zeg gen het gebied binnen de singels plus het Noordeindeplein en een deel van de Zoeterwoudsesingel, aangewezen als beschermd stads gezicht. Hoofddoelstelling was vanaf dat moment het behoud, herstel en de ontwikkeling van de binnenstad en haar historische karakter. Het resultaat is duide lijk zichtbaar. In geen enkele Ne derlandse stad is de afgelopen ja ren zoveel gerestaureerd als in Leiden. Nu de binnenstad redelijk op orde is lijkt de gemeente opnieuw in haar maag te zitten met de erfe nis uit het verleden. Ruim tien jaar voerde restauratie de boven toon en mocht er eigenlijk niets veranderen in de stad. Maar op den duur heeft het idee dat alles, moet blijven zoals het is, een net zo verlammende uitwerking op de stad als de afbraak in het verle den. De beperking van de veran derbaarheid van de stad komt steeds vaker in conflict met het streven naar stedelijke vernieu wing en blijkt bovendien vaak in tegenspraak met de versterking van de economische positie van Leiden. Slopen of behouden is het di- lemma waarvoor het gemeente bestuur zich de laatste tijd dan ook herhaaldelijk gesteld ziet. Momenteel doet die vraag zich voor met betrekking tot het Par- mentier-complex aan de Lam mermarkt. Projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas, uit Katwijk, kocht het complex vorig jaar van de groothandel in sani tair Ico Athibu. De ontwikkelaar is voornemens het voormalig fa briekscomplex te slopen en op deze plek nieuwbouw neer te zet ten. Je kunt niet alles bewaren zijn, voeren projectontwikkela ren doorgaans aan. De voormali ge textielfabriek is een zeldzaam mooi complex, werpen de be schermers van monumenten te gen. Het gemeentebestuur moet de knoop doorhakken, maar doet dit vooralsnog niet. Allure (10) We zeiden het al: de Leidse bin nenstad is een beschermd stads gezicht. Wandelt u nu eens over de Langegracht en, in het ver lengde daarvan, over de Lammer markt. En vraagt u zich dan eens af wat daar eigenlijk nog te be schermen valt? Toegegeven: er staat een aantal mooie oude pan den en een enkel stukje nieuw bouw dat de toets der kritiek kan doorstaan. Maar grote delen van de Langegracht en Lammer markt zijn niet of nauwelijks het beschermen waard. In vroeger jaren stonden er vooral fabriekscomplexen die het veld hebben moeten ruimen. Nie mand heeft zich daar, in het verle den, om bekommerd. Ja, de direc teurswoning die was altijd wel onderwerp van zorg van monu mentenbeschermers. Maar, een fabriekscomplex? Wat is daar nu mooi aan? Pas de laatste jaren is de interesse voor ons industrieel verleden sterk toegenomen en heeft men oog gekregen voor zo geheten 'monumenten van be drijf en techniek' waar talloze Lei- denaars vroeger hard gewerkt hebben. Dat fabrieksgebouwen mooi en monumentaal kunnen zijn be wijst de voormalige textielfa briek van Parmentier aan de Lammermarkt. Het complex Het Parmentier complex aan de Lammermarkt: slopen of behouden? (archieffoto W n Dijkman) werd grotendeels gebouwd in 1865. De latere toevoegingen zijn geheel in stijl. Daardoor is het een uiterst gaaf en harmonieus ge heel. Een bedrijfsmonument dat uitstekend geschikt is voor herge bruik. De gemeentelijke monumen tencommissie heeft het college van B en W geadviseerd het com plex op de monumentenlijst te plaatsen. Het oordeel van de com missie wordt onderschreven door de gemeentelijke afdeling monu mentenzorg. De Van Eck-stich- ting, die zich bezighoudt met de sociale en economische geschie denis van Leiden en omstreken, wil ook dat het fabriekscomplex behouden blijft. De Stichting In dustrieel Erfgoed Leiden heeft deze week de minister van wvc gevraagd het pand op dejnonu- Allure (II) Projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas heeft op 19 janua ri al wel een sloopvergunning aangevraagd. Een maand later heeft het college bericht dat de beslissing over de aanvraag wordt aangehouden totdat een besluit is genomen over de ver zoeken om het Parmentiercom- plex op de monumentenlijst te plaatsen. De projectontwikkelaar heeft de gemeente intussen ook een nieuwbouwplan gepresen teerd dat volgens ingewijden het predikaat 'grootschalig' ruim schoots verdient. Eén ding is wel zeker: de nieuwbouw zou lelijk afsteken bij de monumentale pandjes aan de Korte Mare en bij de op een steenworp afstand staande molen De Valk. Een gemeentebestuur met een beetje gevoel voor allure zal nim mer met zo'n brutaal bouwplan akkoord gaan, denkt u. Dat staat nog te bezien. Enig gevoel voor project-ontwikkeling is ook de gemeente niet vreemd. Het bouw plan voorziet namelijk in een par keerkelder en de verplaatsing van de Koets-o-theek van de Kruis straat naar de Lammermarkt. Met name dit laatste is een al lang sle pende kwestie die de gemeente graag opgelost ziet. Zelfs als dit ten koste gaat van een 'monu ment van bedrijf en techniek'? Wij vrezen het ergste. Het lot van van het Parmentiercomplex ligt in handen van de firma 'goed koop en efficiënt'. Kim, dv. C.C.M. Fleur Tiffany, dv. A.A.P. van Urk Hilkhuijsen; Peter Jacobus Johannes, P.A.R. Schaap en S.H. Schut; Jannigje, dv. A. Poppe en H.B. Verduijn; Jacob, Berkheij; Mariene Johanna Susanne, den komstig uit bezit Die bracht hem naar het politiebu reau, waar hij bekende een briefje van vijftig gulden, een bedrag van zeventig gulden en twintig Belgi sche francs uit kleding van collega's te hebben gestolen. Het briefje van 25 gulden had hij niet bij zich en hij zei er ook niets van te weten. De po litie heeft het sterke vermoeden dat de jongen onraad heeft geroken en het 'geeltje' dóór het toilet heeft ge- Noordwij ks museum in teken van walvis NOORDWIJK - In het Natuurcen- trum Jan Verwey aan de Wetering kade in Noordwijk wordt morgen een tentoonstelling over walvissen geopend. De expositie is samenge steld door een werkgroep van de Vereniging voor Natuur- en Vogel bescherming Noordwijk. Veel van het materiaal dat in het centrum aan de Weteringkade in de kustplaats is te zien, is beschikbaar gesteld door het Rijksmuseum van Natuurlijke B.' Swets Historie in Leiden. Daarnaast is ook materiaal boeken en foto's af- particulieren uit de kustplaats en omgeving. De I.M.C. dv. R.M. van Roessel Bosch; Marijn Lucas Louis Elmer, ^ntoonsteiSng du^fSTÏ Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 i en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen vc spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Zoeterwoude' via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de de Ruiter, Jans- apotheken in de.regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 2/3 tot vr. 9/3 door: Leeuwen, tel: Apotheek De Aloë, Levendaal 161Leiden, tel: 071-120502; Oegstgeest, tel: Groep 2 - Nering Bögel, Van Gerit, Taytel- baum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: Apotheek'Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten. tel: 01717-3350. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein F.B. Kruis, tel: 126371, 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. Minnebroersgracht 4 zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, tel: 132500, Middel stegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 6 ui zo 8 uur tot 24 u straat 91 a. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Lodder-v.Staveren. tel: 311414,1.B.Bakkerplein 3. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders. tel: 760947, G.Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: P. Vlasveld, tel: 149298. meopatische Haagweg Leiderdorp za en zo: P. van 't Woud. tel: 410070, spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op: Hoofdstraat 40, tel: 410070. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za: W. van Dam, Palestinalaan 29. tel: 3960; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 10030. Wassenaar za: F.M. v.d. Feen, tel: 18309, Hofcampweg 65; zo: I.C. Spelt, tel: 11844, Van Groenevelt- laan 17. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057; Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26. tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest. tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg. tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: J. Berendsen, Lammenschansweg 28, Leiden, tel 071-124172 spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar W.A.J. van den Bergh, Seringenlaan 30, tel: 01751-18292. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 1 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14