TAD LEIDEN 'ActieSchone stad' is faliekante mislukking' 5Het was een domper voor de Amerikanen LEIDSCH DAGBLAD AANLEG DAMWAND ZIJLOEVER 'Maar één keer gratis in schouwburg gerepeteerd' Adjunct-directeur Kagie weer vrij s VRIJDAG 2 MAART 1990 Leidse en Katwijkse beeldhouwers winnen kampioenschap LEIDEN - Hun tegenstan ders zaten bij de openingsce remonie van de wedstrijd keurig in het uniform, voor het werk aan de sneeuwbeel den beschikten ze over karre- vrachten materiaal. De Leids- Katwijkse delegatie beeld houwers ging gewoon in ski jack met spijkerbroek en moest zich bedienen van zelf in elkaar geknutselde schra pen en schepjes. Toch gingen de vier leden ervan, Jorien Jas, Betty Lever, Lenny Schaart en Cees Jonker met de eerste prijs aan de haal. door Roy Klopper "Een volslagen verrassing, zowel voor ons als de andere deelne mers. De Amerikanen wisten ze ker dat ze zouden winnen. Dit was toch wel een flinke domper voor ze". De Leidenaars Jas en Lever en de Kat wij kers Schaart en Jonker deden de afgelopen week voor de eerste keer mee aan een wedstrijd sneeuwbeeldhou- wen in het Finse Savonlinna. De wedstrijd wordt jaarlijks gehou den als onderdeel van een feest- week die Lumikarnavaalit heet. Aan de wedstrijd nemen zes tien teams mee, onder meer uit Finland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Estland, Wales, Liech tenstein en Nederland. De bedoe ling van de wedstijd is om een beeld te hakken uit een blok sa mengeperste sneeuw van 30 ku bieke meter. Omdat de opbrengst van de activiteiten tijdens de feestweek ten goede komt aan Unicef, moet het beeld ook nog zo zijn gefabriceerd dat kinderen er op of mee kunnen spelen. Het Leids-Katwijkse team had thuis een beeld ontworpen dat de titel 'haasje-over' meekreeg. Cen traal staan twee kinderen, van wie De winnende beeldhouwers (vlnr) Jorien Jas, Lenny Schaart, Betty Lever en Cees Jonker met het zelfv vaardigde gereedschap: "Voor volgend jaar een sponsor zoeken". (foto Jan Hoiv de ene over de rug van de andere heenspringt. Het beeld kent veel hoogteverschillen en tunneltjes. Verder is er een glijbaan bij aan gelegd. De Finse jury, voorname lijk samengesteld uit hoogwaar digheidbekleders met commer ciële belangen in de wedstrijd, vond dat het Nederlandse beeld met kop en schouders uitstak bo ven de andere kunstwerken. 'Het werk brengt de kunst naar de kin deren toe', zo vermeldde het jury rapport. Vrij vertaald betekent dat volgens Lever dat de kinde ren er alle kanten mee op kunnen. "Er zijn volop mogelijkheden om er mee te spelen, vooral omdat de glijbaan goed in het ontwerp is verwerkt. De meeste beelden hadden aan de achterkant nog een baantje omdat dit zo nodig moest". Soepel Het maken van het kunstwerk verliep niet echt soepel, omdat het dit jaar zelfs in Finland ont breekt aan echt winterse tempe raturen. Hierdoor was de sneeuw zeer zacht en smolt snel. Dat heeft de deelnemers heel wat hoofdbre kens bezorgd. "In de ochtend was soms al het werk van de vorige dag teniet gedaan door de dooi, de gaten vielen gewoon in de beelden", herinnert Jonker zich. Daarom ontwikkelde het team uit Leiden en regio een nieuwe tak- tiek. Het beeld werd met opzet groter gelaten dan het uiteinde lijk moest worden. Daardoor moesten de vier beeldhouwers de laatste ochtend nog veel werk verrichten, er moesten nog kilo's den afgeschraapt. Dat leverde Cees Jonker nog bijna een aan- vraring op met een jurylid. Op het scheiden van de markt was hij nog wat kleine oneffenheidjes aan het bijwerken toen een klein jochie ineens op de glijbaan ging zitten en naar beneden gleed. Jonker wilde hem hierover aan spreken, maar kreeg snel in zijn oor gefluisterd dat de 8-jarige jon gen in de jury zat. Hij was aange steld om de glijbanen van de di verse beelden uit te testen. Is sneeuwbeeldhouwen in Ne derland een onbekend verschijn sel, in Finland trekt het zeer veel publiek. Ook de media in het Scandinavische land besteden er ruim aandacht aan. De prijswin naars haalden het journaal en ver schillende landelijke en regionale kranten. Ook tijdens hun verblijf werden de teamleden behoorlijk in de watten gelegd. Ze sliepen in een peperduur hotel waar alles voor ze werd geregeld. Het enige dat ze zelf moesten betalen waren de reiskosten naar Savonlinna. Sponsors Veel deelnemende teams hadden daarvoor in eigen land sponsors gevonden, die ook de kostbare uniformen bekostigden die de le den droegen. De Leidenaars en Katwijkers hebben er met enige afgunst naar gekeken. "Het was toch wel een mooi gezicht om die Amerikanen zo prachtig gekleed te zien opkomen bij de openings ceremonie. Ook het gereedschap dat ze gebruikten was gespon sord, het Finse team had bij voor beeld een hele aanhangwagen met hoogwaardig materiaal tot haar beschikking", zegt Jorien Jas. Ze hoopt dat haar team voor volgend jaar ook een sponsor kan vinden, hoewel het helemaal niet zeker is dat de Leidenaars en Kat wijkers opnieuw worden uitge zonden. De Nederlandse Kring van Beeldhouwers ontvangt de uitnodiging en selecteert vervol gens de deelnemers. Wat hierbij de criteria zijn is niemand be kend. "Dat is een erg onduidelijk gedoe", aldus Jonker. Hij is net als zijn ploeggenoten als amateur aangesloten beeldhouwerskring. Toch hebben de vier enige hoop dat ze op grond van hun succes volgend jaar weer naar Finland mogen om hun eerste plaats te verdedigen. Meldpunt weet officieel niets van bezwaren tegen uitnodiging LEIDEN - Het Meldpunt Discrimi natie heeft officieel nog niets verno men over bezwaren tegen de deel name van politieke partijen aan de bijeenkomst die de organisatie 21 maart houdt op het Stadhuisplein. Tijdens een vorige week gehou den commissievergadering lieten vertegenwoordigers van de raads fracties weten niet gelukkig te zijn met het voornemen van het Meld punt om politieke partijen te laten deelnemen aan de manifestatie op 21 maart. Die dag worden namelijk ook de raadsverkiezingen gehou den. Omdat in het stadhuis een stembureau is gevestigd vrezen de fracties beïnvloeding van kiezers. De raadsleden vinden dat de organi satoren van de manifestatie maar moeten kiezen: of geen politieke partijen uitnodigen of de manifesta tie verplaatsen naar een plaats in de stad waar geen stembureau in de buurt is. De fracties drongen er bij wet houder Kuijers op aan snel contact op te nemen met de medewerkers van het organiserende Meldpunt Discriminatie om hen niet langer dan noodzakelijk in onzekerheid te laten. Tot nu toe hebben zij echter nog niets gehoord van Kuijers. "We moesten uit de krant vernemen dat er bezwaren zijn tegen de uitnodi gingen aan de politieke partijen. Van officiële zijde hebben wij nog niets vernomen", aldus een woord voerder. Hij houdt er evenwel reke ning mee dat de organisatie alsnog moet besluiten de politieke partijen uit te sluiten van deelname. Het al ternatief om een andere plaats in de stad te zoeken is onbespreekbaar voor de organisatie. "We weten ei genlijk geen andere plek waar zo veel mensen voorbij komen en waar geen stembureau in de buurt is". De zegsman is niet erg te spreken over de houding van het college. "Ik had het netjes gevonden als er wat snel ler contact met ons was opgenomen om de zaak door te spreken". Ladderwagen helpt zwangere vrouw uit huis LEIDEN De Leidse brandweer moest er gistermiddag aan te pas komen om een zwangere vrouw vanaf de eerste verdieping van haar woning aan de Vlietweg te halen. De vrouw moest met spoed worden overgebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. De Eerste Hulp Dienst slaagde er evenwel niet in om haar uit de wo ning te krijgen. Dat lukte de brand weer met behulp van de ladderwa gen uiteindelijk wel. Wethouder De la Mar tijdens politiek debat: LEIDEN - Het beleid om Lei den schoner te krijgen is 'een fa liekante mislukking'. Groen- - Linkslijsttrekker De la Mar zei gisteravond tijdens het eer ste forum in het kader van de verkiezingen dat hij 'niets had gemerkt' van het beleid dat zijn collega-wethouders Kuijers (VVD) en Van der Molen (PvdA) hebben ontwikkeld. Jaar cel voor brandstichting in eigen woning LEIDEN De 29-jarige Leidenaar die eind vorig jaar brand stichtte in zijn bovenwoning aan de Schim melstraat is veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Ook kreeg hij een voorwaardelijke straf van 6 maanden opgelegd met een proef tijd van twee jaar. De man stak zijn eigen woning in brand omdat hij in financiële pro blemen was geraakt. De la Mar reageerde daarmee op de vervuiling die in de wijk Pancras- Oost plaatsheeft. Tijdens het forum, gisteravond in buurthuis De Pan- crat, vertelden bewoners dat er steeds meer rotzooi in hun wijk rondslingert. Het verbaasde De la Mar niets. "Het extra geld dat er was, is al leen maar gebruikt om het hoge ziekteverzuim bij de reinigings dienst op te vangen. Verder consta teer ik toch een zekere desinteresse bij de mensen die er over gaan. Er is onvoldoende beseft hoe moeilijk het is om een mentaliteitsverande ring bij Leidenaars te bewerkstelli gen", aldus de Groen-Linkser. WD-raadslid Driessen kwam nog op voor haar wethouder. Zij be nadrukte dat de gemeente 'een stu rende rol' heeft bij het tegengaan van de vervuiling. Als voorbeeld noemde zij de overlast van de hon- depoep. "Hondebezitters die in overtreding zijn kunnen een boete krijgen van 25 gulden. Die sanctie is nog niet uitgedeeld, omdat de ge meente er langzaam mee is begon nen. Er zijn mensen voor de contro le vrijgemaakt: bij de politie, bij de reiniging en bij de gemeentelijke af deling milieu", vertelde zij. LEIDEN De Hollandse Comedie heeft maar één keer gratis gerepe teerd in de Leidse Schouwburg. Dit is gebeurd toen in de kelder van de Droomfabriek aan de Oude Singel, waar het gezelschap het stuk Tien Kleine Negertjes, oefende, brand uitbrak. Dit stelt de artistiek leider van de Hollande Comedie, Peter Hoek- sema. Hij wijst erop dat schouwburgdirecteur Frans Boelen helemaal niets te maken had met deze voorstelling. Dat de Hollandse Comedie het stuk 'The Mousetrap' repeteerde in de Leidse Schouwburg zonder daarvoor te betalen, wordt door Hoeksema ten stelligste ontkend. Hij zegt dat er alleen 'leesrepetities' plaats hadden in de kamer van direc teur Boelen. Het gratis repeteren van produkties waarbij Boelen was betrokken in de schouwburg, was een van de beschuldigingen die aan het adres van de schouwburgdirecteur zijn geuit. De man werd vorige week twee dagen vastgehouden omdat hij zou hebben gerommeld met declara ties. Het ging daarbij om een bedrag van 2000 gulden. Persofficier Vos zegt dat er nog geen beslissing is genomen over de vervolging van de schouwburgdirecteur. Hij zegt dat het seponeren van deze zaak niet in de lijn der verwachtingen ligt. "Zeker niet als het om een bekende publieke figuur gaat". De la Mar bestreed dat. Volgens hem heeft het college helemaal niet besloten voorlopig geen boetes uit te delen. "Er was een korte periode van gewenning, daarna zou worden bekeurd. Maar dat gebeurt gewoon niet". De vervuiling en dan vooral de hondepoep was een van de onder werpen waarover kandidaten voor de gemeenteraad met elkaar in dis cussie gingen tijdens het forum dat door ruim dertig mensen werd be zocht. Een ander belangrijk punt is de toekomst van het voormalige Eli- sabethziekenhuis. De buurt wil graag dat een deel van het complex wordt gesloopt, zo dat er eèn wijkparkje kan worden aangelegd van zo'n driehonderd vierkante meter. In het gebouw zelf zouden allerlei activiteiten moeten komen: een kinderdagverblijf, een bedrijfsverzamelgebouw en wonin gen. De buurt wijst huisvesting van een paar honderd studenten af. Op dif moment wonen er voor een pe riode van achttien maanden 180 stu denten. Alle politieke partijen onder schreven de wens voor meer groen in Pancras-Oost. Ook de voorgestel de invulling van het voormalige zie kenhuis kreeg veel bijval, al is het onwaarschijnlijk dat een deel van het pand wordt gesloopt. Het zie kenhuis is nog van het rijk dat het wil verkopen voor zes miljoen gul den. En dat is veel te veel, vindt PvdA-raadslid Van Rij. Met zo'n vraagprijs is het vrijwel onmogelijk iets met het pand te doen. "Ik vind dat het complex goedkoper moet worden verkocht. Het rijk heeft het twintig jaar geleden voor twee mil joen gekocht. Ik zie niet in waarom er nu zoveel winst moet worden ge maakt door het rijk", aldus Van Rij, die bepleitte dat er ook elders, in de wijk naar een plek voor een wijk parkje moest worden gezocht. Het CDA-raadslid Hettinga had direct een suggestie. Aan de Middelstegracht zijn opslagruimtes van het voormalige waterleidingbe drijf dat is opgegaan in het EWR. Volgens Hettinga komen die pan den leeg als het EWR in de toe komst efficiënter werkt. Na sloop zou daar groen kunnen komen. "Ik denk dat de panden wel wat goed koper zijn. Bovendien hebben we in het EWR enige invloed", aldus Het- LEIDEN - De aanleg van de damwand tussen de Zijl en de haven aan de Zijloever is begonnen. Deze wand wordt aangelegd om de haven te kunnen leegpompen, zodat de verdachte vaten die er in liggen kunnen wor den geborgen. Woordvoerder A. van den Berg van de directie milieu kon vanochtend nog niet zeggen of het werk voor het weekeinde nog gereed komt. Door de storm van de afgelopen week is er een kleine vertraging opge lopen, er kon niet volop worden gewerkt". Hij ver wacht dat de wand in elk geval in de loop van de vol gende week gereed is. Daarna wordt begonnen met het leegpompen van de haven. Als al het water is weggezogen wordt bekeken of er nog volle vaten op de bodem liggen. Als dit zo is worden ze zeer voorzichtig verwijderd en tijdelijk opgeslagen op een afgesloten gedeelte van het voormalige Zitman terrein. Ze blijven daar ligggen totdat bekend is wat er precies in zit. (foto Jan Holvast) Nog geen duidelijkheid over tenlastelegging LEIDEN De adjunct-directeur van de Leidse Schouwburg is weer vrijgelaten. De 47-jarige Kagie wordt er door justitie onder meer van verdacht aan de provincie on juiste informatie te hebben ver schaft over de organisatie van het Volksdansfestival dat in 1984 werd gehouden. Hij zou verkeerde toe schouwersaantallen hebben door gegeven waardoor de subsidie ho ger uitviel. Ook is niet duidelijk wat er met dat'subsidiegeld is gebeurd. De adjunct-directeur werd begin dit jaar ook al vastgehouden, toen op verdenking van verduistering van 132.000 gulden bij de Leidse Schouwburg. Hij werd na twaalf da gen weer vrijgelaten. De officier van justitie heeft giste ren wel verlenging van de voorlopi ge hechtenis gevorderd. Dit werd echter door de rechter-commissaris geweigerd. Volgens mr. M. A. Vis ser, de advocaat van Kagie, was dit besluit te verwachten. "Bij de zaak rond de schouwburg was het Volks dansfestival ook aan de orde ge weest. Ook bij deze aanhouding werd weer over de schouwburgzaak weer ter sprake. Er was in januari al besloten dat Kagie daarover niet langer mocht worden vastgehou den". De verdachte zelf zegt bij de poli tie alleen te hebben bekend dat hij een verkeerde opgave van toe schouwers heeft gedaan. "De ge meente wilde in 1984 per se dat er een festival werd gehouden. Ik was bang dat het een financieel debacle zou worden. Om de subsidie zeker te stellen, heb ik te hoge toeschou wersaantallen opgegeven". Persofficier van justitie mr. H.M. Vos weet nog niet of Kagie voor de rechter wordt gedaagd en wat hem in dat geval ten laste wordt gelegd. Advocaat Visser zegt niet uit te slui ten dat de schouwburg-affaire nu binnen drie of vier weken door jus titie wordt afgerond. "Wellicht dat er dan een einde aan deze zaak komt". Aantal officiële boomplantingen LEIDEN De komende weken wordt weer een aantal bomen ge plant op verschillende plaatsen in de stad. Dinsdagmiddag 6 maart zet wethouder Kuijers om 16.30 uur een boom in de grond op het voorterrein van begraafplaats De Zijlpoort. Twee dagen later is hij samen met collega-wethouder Van der Molen bij buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat. Ze planten er donderdagmiddag om 12.00 uur de Emmalinde. Donderdag 15 maart om 15.00 uur neemt Kuijers weer de spade ter hand om een boom te planten in het Rembrandtpark. Deze boom is een geschenk van de Hortus. Het is meteen de officiële openingshande ling voor het park en de wandelrou te. Ten slotte wordt op 4 april, de na tionale boomplantdag, een boom neergezet in het Plantsoen. Dit wordt gedaan door de schooljeugd in de Leidse Hout. Ook dit exem plaar is een geschenk van de Hor tus. Bejaarde vrouw voor 6000 gulden opgelicht LEIDEN Een bejaarde vrouw die in de Cobetstraat woont, is slachtof fer geworden van oplichting. De vrouw gaf 6000 gulden mee aan een man die zei haar schoorsteen te zul len repareren. Bij de woning van de vrouw werd op woensdagmiddag aangebeld door een man die de schoorsteen wilde controleren. Hij zei dat hij na mens de gemeente kwam. Hij con cludeerde vervolgens dat de schoorsteen niet meer aan de eisen voldeed. Er moesten beweegbare pijpen in worden aangebracht. De kosten van die pijpen bedroegen 125 gulden per meter. Omdat de vrouw niet voldoende geld in huis had, bood de man aan om haar even naar de bank te rijden. Zij ging op dit aanbod in en haalde 6000 gulden van haar rekening. Bij thuiskomst nam de man het bedrag in ontvangst om de pijpen te gaan halen. Hij keerde niet terug. Het slachtoffer vertelde het ver haal aan een vriendin, die de politie heeft ingeschakeld. Verdachte van brandstichting in restaurant aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft een 26-jarige ex-werknemer van het uitgebrande restaurant El Torro aan de Steenstraat aangehouden. De man wordt ervan verdacht brand te hebben gesticht. De 27-jarige eige naar van de zaak is eveneens gear resteerd. Hij wordt ervan verdacht de brandstichting te hebben uitge lokt en een poging te hebben ge daan de verzekering op te lichten. Hij had een schadeclaim ingediend van 250.000 gulden. De brand in El Torro had plaats op oudejaarsavond. Politie en brandweer vermoedden al snel dat er van brandstichting sprake was, omdat het vuur op twee plekken was ontstaan. De werknemer van het restaurant bleek na de brand spoorloos verdwenen te zijn. De politie liet een opsporingsbe vel uitgaan dat vanwege de Marok kaanse nationaliteit van de man ook naar het buitenland werd gestuurd. De werknemer werd op 24 januari aangehouden in het Westduitse Bad Oeyenhausen bij Bielefeld. Giste ren werd de man door West-Duits- land uitgeleverd. Asielzoekster met inboedel verdwenen LEIDEN Een 29-jarige asielzoek ster is verdwenen uit haar woning aan de Waardgracht en heeft haar complete inboedel meegenomen. Die was ter beschikking gesteld door de sociale dienst. Door de soci ale dienst is aangifte gedaan van diefstal. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13