Vietnam terug in oorlog Cambodja Leningrad klaar om partij weg te vagen Reorganisatie lakmoesproef van leger Sandinisten Servische voorman wil opstand tegen Albanezen Razende tornado legt in paar tellen dorp in puin Aylwia: geen vervolging van Chileense militairen Stemmer blijft 21 maart weg VRIJDAG 2 MAART 1990 BINNENLAND/ BUITENLAND/ECONOMIE PAGINA 11 SVAY CHEK (AP) Bij de strijd tussen het Cambodjaanse regeringsleger en de verzet- scoalitie zijn weer volop Vietnamese militairen betrokken. Volgens het verzet zijn in de re gio rond de stad Svay Chek, in de noordwestelijke grensregio met Thailand, ruim 1000 Vietnamese militairen gesignaleerd, die aan de kant van het leger strijden bij de daar woe dende strijd. De beschuldiging van het verzet wordt gestaafd door verklaringen van wes terse diplomaten en enkele Vietnamese deserteurs. De Vietnamese regering zegt dat de laatste Vietnamese militairen in september verleden jaar uit het buurland zijn teruggetrokken. De Vietnamese minister van buiten landse zaken Nguyen Co Thach her haalde deze week bij het Cam bodjaanse vredesoverleg in Indone sië dat er geen enkele Vietnamees meer actief betrokken is bij de aan houdende gevechten in het noorde lijke en westelijke grensgebied. Maar volgens westerse diploma ten zijn er weer duizenden Vietna- mezen actief op het slagveld en heeft Vietnam niet alle troepen te ruggetrokken of weer nieuwe aan gevoerd. Een 25-jarige Vietnamees die onlangs deserteerde, verklaarde dat hij in september uit Cambodja was vertrokken maar twee maan den later werd teruggestuurd. "Ze vertelden ons dat we terug moesten, omdat onze missie nog niet was vol bracht," aldus deze deserteur. Een andere Vietnamees, die de serteerde omdat hij het vechten moe is, bevestigde beschuldigingen van het verzet dat complete Vietna mese legeronderdelen Cambodja nooit hebben verlaten. Hij zei dat de Vietnamezen sedert bijna een jaar worden gehuld in uniformen van het Cambodjaanse leger om hun voortgezette aanwezigheid te ca moufleren. Bij Svay Chek is het verzet onder leiding van de overheersende bewe ging KPNLF, die voortkomt uit het door de Vietnamezen afgezette schrikbewind van de Rode Khmer, aan nieuwe aanvals begonnen tegen het leger, dat die stad onlangs ver overde. Een KPNLF-commandant in de regio verklaarde dat de acties niet bedoeld zijn om de stad te her overen, maar uitsluitend om het le ger onder druk te houden. Aangenomen wordt dat het ver zet voorlopig ook niet in staat is om het leger in het defensief te dringen. Een Khmer-divisiecommandant gaf gisteren toe dat zijn strijders bij na geen munitie meer hebben om dat China, hun belangrijkste leve rancier, sinds december geen mate rieel en munitie meer heeft ver strekt. De commandant zei echter van de Chinezen de belofte te heb ben gekregen dat de leveranties spoedig zullen worden hervat. Het is niet duidelijk waarom Chi na de steun aan het Cambodjaanse verzet enige tijd heeft gestaakt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking wilde desgevraagd slechts kwijt dat "alle landen en volken met gerech tigheid in het vaandel steun moeten blijven geven aan de patriottische verzetskrachten in Kampuchea (Cambodja)". MANAGUA - De reorganisatie van het gepolitiseerde leger en politie korps die de aanstaande regering- Chamorro in Nicaragua voorstaat, wordt de lakmoesproef voor de be lofte van de huidige sandinistische regering om een ordelijke en vreed zame machtsoverdracht niet in de weg te staan. In de bijna elf jaar dat de sandinisten in Nicaragua aan de macht zijn geweest, zijn leger en po litie uitgegroeid tot machtige staats apparaten, die als belangrijkste taak kregen om de sandinistische ideologie te bewaken. door Doralisa Pilarte/AP De UNO van Violeta Barrios de Chamorro, die afgelopen zondag naar een verrassende stembuszege werd gevoerd door de vele burgers en zakenmensen die de economi sche malaise en het militarisme in hun land beu zijn, wil aan die poli tieke rol van leger en politie een ein de maken. Chamorro wil drastisch snoeien in de omvang van de strijd krachten. Door de dreiging van de verzetsbeweging van de Contra's en de VS groeide het sandinistische le- ger uit tot 150.000 militairen. Het werd het grootste leger van Midden- Amerika en soupeerde de laatste ja ren veertig procent van de staatsbe groting op. De UNO-regering wil het leger dan ook tot voor Nicaragua normale proporties terugbrengen. Een van de eerste maatregelen die zij zal ne men is verhoging van de dienst plichtige leeftijd, die momenteel zestien jaar bedraagt. Daarnaast wordt overwogen om de dienst plicht helemaal af te schaffen en een leger van louter beroepsmilitairen in te stellen. Maar er zijn nogal wat Nicaragua- nen die weinig moeten hebben van een beroepsleger, omdat zij dat on- middelijk associëren met de gehate, vroegere dictator Somoza. Die smeedde leger, politie en geheime dienst aaneen tot een hechte een heid van beroepsmensen die de feodale politiek van de door de san dinisten verdreven machthebber door dik en dun verdedigden. Cha- morro wil een leger dat zich loyaal opstelt tegenover de regering, onge acht haar politieke kleur, zoals in gevestigde democratieën. Maar met het door haar overwogen beroepsle ger is volgens velen het gevaar van politisering van de strijdkrachten weer levensgroot aanwezig. Onder de sandinisten springt de politisering van het staatsbestel wel erg in het oog. Elke legereenheid en elke afdeling van ministeries en overheidsdiensten heeft een poli tiek officier, die tot taak heeft het re volutionair elan en de sandinisti sche leer hoog te houden. De sandinisten hebben partij, le ger, politie en andere staats- en re geringsorganen tot een onlosmake lijk geheel verweven. Daarvan ma ken ook burgermilities deel uit, die in ruime mate door het bewind van wapens worden voorzien. De politie staat onder leiding van de radicale sandinist Tomas Borge, die ook de scepter zwaait over de staatsveilig heidsdienst en de politieke massa- BELGRADO (AP) - De Servische voorman in Kosovo Bogdan Kec- man heeft de Serviërs in Kosovo op geroepen zich klaar te maken voor een opstand tegen de etnische Alba nezen. Het overgrote deel van de be volking van Kosovo bestaan uit Al banezen. Ten overstaan van 3000 aanhangers zei Kecman dat "de Ser viërs uit Kosovo vanaf nu geen vij anden meer tolereren". Kosovo wordt al tien jaar ver scheurd door politieke strijd tussen etnische Albanezen en Serviërs, die naar eigen zeggen door de Albane zen worden gedsicrimineerd. Sinds vorig jaar maart, toen Servië de grondwet veranderde en de provin cie haar autonome status ontnam, zijn bij protesten meer dan 60 Alba nezen om het leven gekomen. In de Bosnische stad Mostar is gisteren de eerste bijeenkomst ge houden in het ronde-tafeloverleg tussen de Servische overheid, onaf hankelijke groepen uit Servië en vertegenwoordigers van de Albane zen uit Kosovo. Een ruime meerderheid in Slove nië, dat op voet van oorlog leeft met Servië, vindt dat hun republiek be tere kansen zou hebben als zij zich los zou maken van het huidige Joe goslavië, zo blijkt uit een opiniepei ling die gisteren werd gepubliceerd. Ruim driekwart van de ondervraag den gelooft in "betere ontwikke lingsmogelijkheden" buiten de fe deratie, maar slechts 23 procent wil zich geheel afscheiden. De helft van de ondervraagden voelt meer voor een onafhankelijk Slovenie binnen een losse Joegoslavische confedera tie. Slovenië is de welvarendste en politiek meest liberale van de zes Joegoslavische deelrepublieken. BELTRUM (GPD) - De pet gaat nog dieper over de ogen. De op vliegende sneeuwvlokken komen niet gelegen, maar boer Groot Ze vert gaat onverdroten door met puin ruimen. Zijn boerderij in de Achterhoekse kan zo door regis seur Richard Attenborough kan zo als decor voor een nieuwe oor logsfilm worden gebruikt. Stallen en schuren die als een kaartenhuis zijn ingezakt, omge kantelde mestwagens, bomen die zijn ontworteld, een hoofdge bouw waar bijna geen pan meer op ligt, golfplaten die in boom kruinen zijn beland de tornado die woensdagavond rond de klok van tienen het dorp Beltrum pas seerde, heeft een indrukwekkend visite-kaartje achtergelaten. Voor Groot Zevert zijn de drui ven extra zuur. Ook bij de vorige stormen werd zijn bedrijf flink getroffen. "We waren nog steeds bezig met dat herstel. En dan komt dit er opeens over heen. Het is heel tragisch. Drie traktoren be schadigd, aanhangwagens die on der het puin liggen, ik verwacht dat de schade al gauw twee ton bedraagt", rekent zoon Ronny snel voor. Volgens hem is het nog maar de vraag of alle schade snel zal wor den hersteld. "Ik verwacht dat we op een wachtlijst komen te staan. We zijn niet de enigen die veel dakpannen nodig hebben. Ook anderen in de buurt zijn flink ge troffen al is de boerderij van mijn vader wel het meest toegetakeld. Voor ons is het een geluk dat het allemaal in de winter is gebeurd, de activiteiten van boeren is dan wat minder dan later in het jaar". School Terwijl overal het geluid hoor baar is van motorzagen ligt de te genoverliggende Jenaplanschool Het Tweespan er verlaten bij. Na genoeg alle ruiten aan de kant van de Heelweg zijn met planken dichtgetimmerd, delen van het dakbeschot liggen her en der op het schoolplein. Het centrum van Beltrum is één puinhoop. Voor de schooljeugd heeft de windhoos een tijdelijke verlen ging van de krokusvakantie tot gevolg. Het interieur is dusdanig beschadigd, dat de lessen in elk geval tot volgende week woens dag zijn opgeschort. Daarna dient een oude textielfabriek als tijde lijk onderkomen. De verwachting is dat het herstel van Het Twee span tussen de vier weken en twee maanden gaat duren. Het kortstondige natuurge weld, dat nog geen minuut duur- (foto GPD) de, heeft naar schatting voor en kele miljoenen guldens schade aangericht. Bij bakker Holdewij zitten een paar mensen op het dak om een en ander recht te leggen. En tiental meters verderop ruimt Carla Wilderink de brokstukken op die eens de inventaris van een lampenzaak vormden. "Bij ons zijn drie grote, acht millimeter dikke spiegelruiten geknapt. De wind had daarna vrij spel. Er zijn scheerapparaten en lampen een paar honderd meter op het Mariaplein teruggevon den. Gelukkig is de inventaris verzekerd. We hoorden een paar knallen en daarna een enorm gek letter en geruis. Het was een enor me schrik". Intussen rijden de eerste storm- toeristen het rampgebied binnen. Na een tijdje zijn er zoveel men sen op weg naar Beltrum dat de Rijkpspolitie ingrijpt. Alleen het hulpbiedende verkeer wordt doorgelaten. De overige automo bilisten worden met afgemeten handgebaren naar elders ge loodst. HAGERSVILLE - De blusploeg die de enorme brand in upö^yp^u,^ voor gebruikte autobanden bij de Canadese plaats Hagersville te lijf ging, poseert met een deel van de banden. Na zeventien dagen kon het sein brand, meester worden gegeven, zo heeft een woordvoerder van het Canadese mi nisterie van milieuzaken heeft dat gisteren meegedeeld. Bij de brand zijn volgens deskundigen kankerverwekkende stoffen vrijgekomen. Bovendien zijn de ongeveer veertien miljoen banden gesmolten tot honderdduizenden Wetenschappers moeten nu de gevolgen voor het grondwater en de land bouwgronden in de omgeving van Hagersville vaststellen. De meeste van de zeshonderd geëvacueerde bewoners in de buurt van de brand zijn in middels naar hun huizen teruggekeerd. De milieuramp heeft in Canada een discussie losgemaakt over de verwerking van oude autobanden. Jaar lijks komen ongeveer 26 miljoen gebruikte banden vrij. Slechts tien procent van dat aantal komt op één of andere manier voor hergebruik in aanmer king. De rest van de banden komt terecht in gigantische opslagplaatsen^ AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - De leiding van de PvdA houdt de adem in. Op het partijbureau in Am sterdam luidt de verwachting dat op 21 maart maar 65 procent van de kiezers zal deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen. "En dat is te weinig", zegt partijsecretaris Alard Beek. "In onze campagne gaan we de aanval openen op de thuisblijvers. Van hen zullen we na melijk extreem last hebben". Ging voor de Tweede Kamer- en de gemeenteraadsverkiezingen van 1986 respectievelijk 85 en 79 pro cent naar het stemlokaal, bij de ver kiezingen voor het Europees Parle ment, voorjaar 1989, was dat nog maar 47 procent. Voor een nieuwe Tweede Kamer, na de val van het kabinet, toog in september vorig jaar 80 procent van de kiezers naar de stembus. De betrokkenheid bij de politiek lijkt duidelijk af te ne- Hoewel Beek verlies van stem men onvermijdelijk acht nu de PvdA compromissen heeft moeten sluiten met het CDA om deel uit te maken van de regering, denkt hij dat de partij het niveau van de ka- merverkiezingen van vorige zomer kan behouden. In de gemeentera den verwacht Beek geen grote ver schuivingen. "Wel wat correcties hier en daar, die één, hooguit twee zetels verlies kunnen opleveren". Dat de PvdA wel en het CDA niet bang is voor stemmenverlies als ge volg van een verminderende kie zersbelangstelling, verklaart Beek uit de gezagsgetrouwheid van tradi tionele CDA-stemmerst. Dat het CDA zelfs op winst staat, vindt hij makkelijk te verklaren: ontevreden WD'ers lopen over naar het CDA. Ontevreden PvdA'ers naar D66. Opvallend in vergelijking met vo rige verkiezingscampagnes is dat alle partijen zeggen van de gemeen teraadsverkiezingen geen nationale politiek te willen maken. CDA, PvdA, WD, D66 en Groen Links zullen slechts "ondersteuning" ge ven aan lokale partijfunctionarissen en gemeenteraadskandidaten. De gemeentelijke afdelingen voeren Teruggang Veiligheid Zijn milieu en veiligheid op straat bij het CDA de onderwerpen die het brandpunt van de campagne vor men, bij coalitiepartner PvdA zijn het sociale vernieuwing en de posi tie van etnische minderheden. De PvdA had bij de gemeenteraadsver kiezingen van 1986 dertig kandida- tén uit etnische minderheden, nu zijn het er 52. Evenals de PvdA denkt de WD bij de gemeenteraadsverkiezingen voldoende stemmen te krijgen om omgerekend naar landelijke cij fers het huidige aantal van 22 ka merzetels te kunnen behouden. Dat de dalende trend in de kiezersop komst de WD misschien parten gaat spelen, gelooft campagne manager Hugo Dittmar niet. "Voor mij bestaat de vuistregel niet meer die zegt dat de „floating votes" BUENOS AIRES (IPS) - De nieu we regering van Chili is niet van plan om militairen te vervolgen we gens het schenden van de mensen rechten, zo heeft de toekomstige president Patricio Aylwin ver klaard in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Aylwin beloofde wel dat rechters zullen ingaan op concrete aanklach ten van individuen. Hij zei te hopen dat de aanklachten tegen militairen wegens veronderstelde schendin gen van mensenrechten niet het toekomstige politieke leven in Chili zullen gaan beheersen. "We willen niet dat Chili zich zo verliest in de afrekening met het verleden dat an dere zaken niet meer aan bod ko men", zei hij. In Argentinië hebben pogingen om militairen voor dezelfde soort misdaden voor de rechter te slepen geleid tot diverse opstanden tegen de burgerregering. Onlangs is in Ar gentinië amnestie afgekodigd voor een groot aantal militairen. Woens dag nog besloot een federaal hof ad miraal Armando Lambruschini voorwaardelijk in vrijheid te stel len. Hij werd in 1985 door dezelfde rechtbank tot acht jaar veroordeeld wegens grove schendingen van de mensenrechten. Aylwin president ging ook in op de nieuwe wetten die recentelijk door het huidige staatshoofd gene raal Augusto Pinochet zijn inge steld en die de macht van de nieuwe regering inperken. "In de nieuwe regering zal het leger ondergeschikt zijn aan de president. In het parle ment zullen we de wetten alsnog wegstemmen als ze een belemme ring vormen voor de ontwikkeling van de democratie". LENINGRAD (Rtr) De wraak van de tiental len jaren door de partijtop verwaarloosde ge boorteplaats van de oktoberrevolutie zal zoet zijn. In Leningrad zal de partij bij de verkiezin gen van komende zondag in de grootste van de 15 Sovjetrepublieken, de Russische Socialisti sche Federatieve Sovjet-Republiek, waarin ook Moskou ligt, vrijwel zeker worden weggevaagd. Het algemene gevoelen van de bevolking is dat 'het apparaat' hun levens en hun stad verziekt. "Men vindt dat er schoon schip moet worden gemaakt en dat de bezem erdoor moet", aldus een westelijke diplomaat die de ontwikkeling van de Leningradse politiek nauwlettend volgt. "Het gaat de mensen daarbij nu alleen maar om praktische zaken, niet om ideologie". Een scala aan pas ontsprongen democrati sche bewegingen belaagt de in het nauw geraak te regenten in de stad, wier machtsbasis direct is gefundeerd op het lidmaatschap van de partij top. De kansen van de partij, vooral in de verkie zingen voor een nieuw gemeentebestuur van Leningrad - die zondag worden gehouden sa men met de verkiezingen voor een nieuw be stuur van de hele republiek - zijn zo klein dat de plaatselijke partijleider Boris Gidaspov er al de brui aangaf. "De mensen willen niet stemmen op partijle den", aldus Aleksej Koraljov van de overkoepe lende oppositiegroep 'Democratische Verkie zingen '90'. Zijn groep heeft kandidaten gesteld voor 380 van de 400 plaatselijke posten en ver wacht 65 tot 70 procent van de stemmen te krij gen. De westelijke diplomaat zegt dat het enige jonge gezicht dat de partij naar voren heeft we ten te schuiven in zijn campagne alleen maar ha mert op de verderfelijke invloed van westerse video op de jeugd in Leningrad. Maar waar de bevolking het over heeft is het falen van het par tij-apparaat en hét onderwerp van gesprek is het milieu en de verslechtering van de kwaliteit van het bestaan in het algemeen. Verzuurd In de straten is het een puinhoop, het water uit de kraan is licht beige. Monumenten en majes tueuze bouwwerken teren weg onder inwerking van de zure regen, de hele stad trilt op zijn grondvesten als gevolg van het zware verkeer en het beeld is er een van algemene verwaarlo zing. Rioolwater wordt ongezuiverd de Neva in gepompt en in de grachten. Chemische en verf- fabrieken vergiftigen de lucht. De vlees- en zelfs broodvoorziening wordt nog steeds slechter. organisatie F-8, die met geweld waakte tegen kritiek op de sandinis tische revolutie. President Daniel Ortega en zijn broer Humberto, die minister van defensie is, gelden als een stuk min der ideologisch bevlogen dan Bor ge. Zij stonden aan het hoofd van een andere fractie van het Sandinis tische Front, toen dat in juli 1979 de dictatuur verdreef. Hun groep maakt de hoofdmoot uit van het huidige Sandinistische Volksleger. Ex-president Jimmy Carter van de VS, die als waarnemer toezag op het verloop van de stembusstrijd, heeft zich opgeworpen als bemid delaar om een soepele machtsover dracht tussen de komende en gaan de regering te bewerkstelligen. Een aantal Nicaraguanen betwijfelt of de sandinisten afstand zullen doen van hun wapens en machtsbases binnen leger en politie-apparaat. Maar Carter lijkt daarover optimis tischer gestemd. Hij zegt niet alleen van de broers Ortega, maar ook van de havik Borge de garantie te heb ben ontvangen dat zij zich bij de be ëdiging van Chamorro op 25 april zonder gevoelens van rancune uit hun staatsfuncties zullen terugtrek ken. Bij opgelaaide strijd Bayrut al 75 doden BAYRUT (Rtr) De gisteren opge laaide gevechten tussen de rivalise rende christelijke facties van Mi chel Aoun en Samir Geagea zijn vanmorgen in alle hevigheid voort gezet. Gisteren kwamen 75 mensen om het leven en vielen 170 gewon den, onder wie veel burgers. Een twaalf verdiepingen hoog ge bouw, met direct uitzicht op het hoofdkwartier van Geaga, stond vanmorgen in brand. Klaarblijke lijk heroverden Geagea's milities het gebouw nadat het kort in han den van de Aoun-soldaten was ge vallen. Vanuit de heuvels ten oosten en noorden van Bayrut werden de wij ken Mukalis, Dora, Dikwaneh, Ashrafiyeh en Karantina bestookt. Bommen en granaten explodeer den in flatgebouwen, winkels, in dustriële en commerciële wijken met een frequentie van tien per mi nuut. 'Elke dag denken we dat we het ergste achter de rug hebben. Maar elke dacht komen we erachter hoe onjuist dat was", aldus een doodsbange bewoner van Oost- Bayrut. "De mensen kunnen het niet meer verdragen. Hoe kunnen zij (de strijders) ons dit aandoen. Kleeft er al niet genoeg bloed aan hun handen?". De strijd tussen de christelijke facties brak 31 januari uit. Aoun be schouwt zich als wettige heerser over Libanon en wil dat Geaga de LF ontbindt en laat opgaan in zijn leger. De gisteren opnieuw uitge broken vijandelijkheden hebben het aantal doden op bijna 800 ge bracht. Minstens 100.000 van de 900.000 inwoners van Oost-Bayrut zijn inmiddels naar het islamitische West-Bayrut gevlucht. De WD verwacht '21 maart' uit te komen met een lichte teruggang over de hele linie. Veel aandacht be steden de liberalen op nationaal ni veau niet aan de verkiezingen voor lokale besturen. Zoals bij de rege ringspartijen wordt het aan de plaatselijke politici overgelaten om de toon en thema's van de campag ne te bepalen. De WD heeft daar twee ton voor uitgetrokken. Voor de helft van dit bedrag doet D66 mee. Centrale thema's bij de Democraten zijn het referendum (het recht van volksstemming waar Leiden binnenkort mee experimen teert) en alweer het milieu. D66 mikt op een verdubbeling van het percentage tot acht procent van de stemmen. Groen Links verwacht een kleine winst uit de gemeenteraadsverkie zingen te halen. Zou de nieuwe sa menwerking van PPR, PSP en CPN landelijk gezien verliezen, dan wijt de partij dat aan de situatie in Oost- Europa. "De achterban van de CPN dus", zegt woordvoerder Siepel. President Panama in hongerstaking PANAMA-STAD (AFP/Rtr) - De Panamese president Guiller- mo Endara is gisteren voor on bepaalde tijd in hongerstaking gegaan om zijn medeleven te to nen met de armen in zijn land. In een toespraak voor het parle ment, dat voor het eerst bijeen was sinds de Amerikaanse inva sie op 20 december waarbij zijn regering aan de macht kwam, zei Endara dat Panama snel hulp uit het buitenland nodig heeft om de noodlijdende bevol king te helpen. Hij ontkende echter met de hongerstaking druk op de Verenigde Staten te willen uitoefenen. Endara zei zelf,dat zijn actie niet als protest tegen het uiblij- ven van de hulp is bedoeld. "Het heeft niets te maken met welk protest dan ook tegen een bui tenlands land. Het is geen druk middel tegen de VS", zei hij vanuit de kathedraal waar hij tij dens zijn hongerstaking wil blij- "De waarheid liegt niet - de toestand van de stad is rampzalig. Gebouwen en huizen storten voor onze ogen in", zegt een aanplakbiljet voor de verkiezingen. Door de hele stad van Poesj- kin, Rastrelli, Dostojevski en Falconet heerst een malaisestemming en zelfs het vooruitzicht op een grote verkiezingsoverwinning voor de hervormers schijnt dit niet meer te kunnen ver anderen. "Zo eindigt Heilig Rusland. Alles is over, alles is teneinde", zingen twee straatmuzi kanten, met gitaar en saxofoon, voor een grote menigte. Velen applaudiseren en gooien geld in een conservenblik^. Er hebben zich ook kandidaten van uiterst rechtse en nationalistische stromingen opge worpen voor de zetels in het parlement van de Russische Federatie en de gemeenteraad van Leningrad. Maar de hervormers, waaronder die van het Leningradse Volksfront, hopen dat zij een meerderheid krijgen in de gemeenteraad van de stad en dat zij langs die weg het verstik kende 'apparaat' van het politieke toneel kun nen laten verdwijnen. "Zonder werkelijke macht in de raad kunnen er geen werkelijke her vormingen plaatsvinden", aldus Marina Salje, een leider van de radicale vleugel van het Le ningradse Volksfront. Nepalezen weer massaal in staking KATHMANDU (AP) - In Nepal is vandaag voor de tweede keer in twee weken gestaakt voor invoe ring van het meerpartijenstelsel. Tot de algemene staking waa-opge- roepen door de verboden Nepales'e Congrespartij en de Communisti sche Partij, die een campagne zijn begonnen voor toelating van partij en in het partijloze parlement van Nepal, de Rashtriya Panchayat. Bij de vorige staking, op 19 febru ari, vielen volgens de regering drie en volgens actievoerders vijf doden. Sindsdien zijn bij gewelddadighe den nog eens tien tot twintig doden gevallen. Vanmorgen deden zich voor zover bekend geen confronta ties voor met de politie. De straten van de hoofdstad Kathmandu wa ren zo goed als verlaten. Politieke partijen zijn in Nepal sinds 29 jaar verboden. De macht wordt gedeeld door de koning en de Rashtriya Panchayat, waarvan de 140 leden deels worden aangewezen door de koning en deels worden ge kozen. Bij een referendum in 1980 sprak de bevolking zich in meerder heid uit voor behoud van het partij loze parlement. De regering van ko ning Birendra beroept zich nog al tijd op de uitslag van dat referen dum.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11