LEIDSCH DAGBLAD Hoogste waterstand sinds 1953 NODIG! Huisvuil niet opgehaald door blokkades boeren Groeiende druk op Kohl Treinen tussen Leiden en Alphen rijden weer Kamer van vakantie teruggeroepen voor alarmerend rapport ■KH|HifAATAiRi| DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39176 Prijs fl. 1,35 LEIDEN/ALPHEN - De Nederland se Spoorwegen zijn er vanochtend in geslaagd alle stremmingen als ge volg van het noodweer op te lossen. Op het baanvak Alphen-Leiden, dat gistermorgen om half tien wegens een draadbreuk in Zoeterwoude moest worden afgesloten, konden na .8 uur weer treinen rijden. In die tussentijd werden bussen van NZH en Westnederland ingezet. In Leiden veroorzaakte de storm veel kleine schades, vooral door omgewaaide bomen en rondvlie gende dakpannen. Vijf auto's raak ten door omvallende bomen be schadigd op de Meerburgerkade. In de Stevenshof werd het dak wegge blazen van enkele in aanbouw zijn de woningen. Een paar mensen lie pen lichte verwondingen op als ge volg van splinters van kapotgewaai- de ruiten van bushokjes. In Alphen waaide het dak van het wachthuis bij de spoorbrug op de Boskoopseweg in de berm. Ook werd een vrachtwagen van rijksweg 11 geblazen. De auto kantelde en kwam in de berm terecht. Aan de Ouvertureweg gingen diverse bo men om en waaiden stukken dakbe dekking weg. Op de provinciale weg in Alke made waaide vanmorgen een per sonenauto de sloot in ter hoogte van de afslag Rijpwetering. De Potgie terlaan in Hazerswoude was giste ren van negen uur 's morgens tot drie uur 's middags afgesloten om dat de dakbedekking van een flat aan de Guido Gezellestraat naar be neden kwam. Ook'waaiden bomen om bij de begraafplaats en de Dorpsstraat. In de Jan Steenstraat kwam een stuk dak op een perso nenauto terecht. De wagen liep blikschade op. In Leimuiden vielen drie bomen op een boerderij aan de Herenweg. De schade wordt ge schat op 30.000 gulden. De Loosterweg in Voorhout werd gistermiddag afgesloten nadat bij twee loodsen van het bloembollen- bedrijf Moolenaar platen van het dak vlogen. In januari waren al en kele platen losgeraakt, waardoor de loodsen extra vatbaar waren voor de nieuwe storm. De grote dakpla ten (zes bij twee meter) zeilden over de weg het bollenland in en lever den gevaar op voor het verkeer. In Lisse dreigde aan de Fien de la Mardreef een bouwkeet in elkaar te storten. Tijdig ingrijpen van het bouwbedrijf voorkwam verdere schade. Aan de Huis ter Duinstraat in Noordwijk begon een schaftkeet als gevolg van het stormgeweld spontaan te rijden en botste tegen een geparkeerde personenauto. De schade bleef beperkt. Een inwoner van Cruquius raak te door de storm 2300 gulden kwijt. De Haarlemmermeerder had 7.000 gulden los in een zak van zijn jas zit ten en door een rukwind verdween het geld uit de jas. De man vond zelf 4700 gulden terug; de rest bleef zoek. Ook korte actie bij Heineken Zoeterwoude WIJSTER/KATWIJK (ANP/GPD) Op veel plaatsen in Nederland, waaronder de gemeenten in de duin- en bollenstreek, wordt vanaf morgen geen huisvuil meer opge haald. De afvoer van huisvuil is on mogelijk omdat akkerbouwers met trekkers de poort van VAM afval verwerking in Wijster blokkeren. De VAM zoekt naar juridische we gen om de blokkade op te heffen. CDA-kamerlid en woordvoerder Landbouwbeleid Van Noord is na dreigementen van akkerbouwers ondergedoken. De akkerbouwers blijven onver droten actie voeren voor een hogere graanprijs. Naast blokkades van wegen in het noorden van het land, valt daarbij vooral de blokkade-ac tie op bij de VAM. Boeren blokke- Zeeland wacht in spanning af Vanavond opnieuw zware stonn verwacht DEN HAAG (GPD/ANP) Zeeland wachtte vanmiddag in spanning op de hoogste waterstand sinds de stormramp van 1953. Volgens berekeningen van Rijkswaterstaat en KNMI zou het water bij Vlissingen rond half vier tot onge veer 4,15 meter boven NAP stijgen. Een extra verhoging van 1,5 meter. Op 1 februari 1953 bereikte het water'een hoogte van 4,55 meter. Rijkswaterstaat kondigde vanoch- kwam te staan. Ruim 100 auto's lie- tend de waarschuwingsfase voor de pen waterschade en andere averij Zeeuwse en een deel van Zuidhol- op. De auto's die op een lager deel landse kust af. Dat betekent dat dij- stonden gingen drijven en botsten duinen verscherpt worden tegen elkaar. Het is de vraag of de stormvloedkering- gedupeerde vakantiegangers er- gens hun schade kunnen verhalen. ken bewaakt. Oosterschelde die gisteravond laat werd gesloten en vanmorgen weer open ging zal vanmiddag opnieuw worden gesloten. Bij Roompot-Bui ten werd afgelopen nacht een wa terstand van NAP plus 3,05 meter voorspeld. Het sluitpeil is 3 meter. De hoge stormvloed is een gevolg van springtij en de aanhoudende storm. Daardoor wordt het water vanaf de onstuimige Noordzee de Delta ingejaagd. Bij hoog water vannacht werd in Vlissingen werd een stand van 3.55 meter boven NAP bereikt. Op de Noordzee dreef vanmorgen nog altijd het verlaten en stuurloze Noorse vrachtschip Anne-Liese rond. Met drie sleepboten in zijn kielzog dreef het in de richting Texel. De Kustwacht denkt dat het daar kort na het middaguur zou stranden. Het vrachtschip voer als spookschip langs twee olieplat forms: het ene, de Logger miste het op een haar na, het andere, de Kot ter passeerde hij twee mijl noorde lijk. Het hoogheemraadschap Rijn land bekijkt vandaag de schade die de storm aan de Zuidhollandse dui nen heeft aangericht. Tijdens een vlucht boven de 40 kilometer lange varenden, i duinenrij werd vastgesteld dat er op den oude baby, konden op tijd van diverse plaatsen flinke afslag is, de boot en uit het water worden ge- maar hoe groot de schade precies is haald. De motor van het schip liet kan pas bij laag water worden beke- het afweten waardoor de boot ken. dwars op het water kwam te liggen. Rijkswaterstaat verwacht dat de De combinatie van hevige golfslag schade veel groter is dan met de en binnenlopend water zorgde er- storm van 25 januari. Texel werd voor dat de boot langzaam naar de opnieuw het zwaarst getroffen maar bodem verdween. Het KNMI verwacht dat de wat geluwde wind vanavond opnieuw zal opsteken en kan aanwakkeren tot een zware storm. Vanochtend werd in het noorden nog wind kracht 9 geregistreerd, terwijl de storm in Zeeland was afgenomen tot windkracht 8. Wel waren de windstoten tijdens buien vandaag I verraderlijker en harder dan giste- De verkeerscentrale in Drieber gen waarschuwde het verkeer van ochtend rekening te houdep met die windstoten. In de vroege och tend werden twee vrachtwagens op de A2 (Eindhoven-Veldhoven) en de A27 (Utrecht-Breda) in hagelbui- Over vuilverbraiidingen De storm die gisteren over noord-Europa raasde richtte vooral in de kustgebieden grote schade aan. Hier een beeld van de boulevard van Blackpool waar de golven huizenhoog wer den opgestuwd. In Engeland kwamen als gevolg van de storm 13 mensen om het leven. Elders in Europa vonden 23 personen de dood door het noodweer. letterlijk omvergeblazen. Eén nieuwe alarmerende rapporten «vw vrachtwagenchauffeur raakte licht de uitstoot van gevaarlijke stoffen bij de vuilverbranding in Alkmaar stoffen drastisch TeTèperken.'Met gewond. Volgens een uitspraak van de Raad van State moeten vóór april van dit jaar maatregelen worden ge- de uistoot van giftige Chloor in drinkwater gevonden LELYSTAD (ANP) Na het reinigen van een van de rein- watertanks van de Flevoland se Drinkwater Maatschappij (FDM) is chloor in het drink watervan Lelystad terecht ge komen. De FDM is daarom vanmorgen begonnen met het doorspoelen van het drinkwa ternet. Dat zal naar verwach ting de hele dag duren. Volgens directeur Cals van de FDM gaat het om een rela tief kleine hoeveelheid chloor en bestaat geen gevaar voor de volksgezondheid. De FDM trad overigens pas op nadat in woners van Lelystad vanmor gen klaagden over een chloor- geur aan het water. Na controle bleek dat het chloor waarschijnlijk in een van de reinwatertanks in de buffer bij Lelystad was ach tergebleven na reiniging. Hoe dat kon gebeuren is nog ondui delijk. De tanks worden gere geld gereinigd en daarbij ont smet met chloor. "Daarna wordt de zaak altijd grondig doorgespoeld", aldus Cals. ren daar sinds gistermorgen de poort. De VAM verwerkt vuil van 88 Ne derlandse gemeenten. Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Rijns burg, Voorhout, Valkenburg en Noordwijkerhout kunnen vandaag nog terecht in de overslagbunker in Voorhout, maar vanavond is die vol. Als gevolg daarvan wordt vanaf morgen in de duin- en bollenstreek geen vuil meer opgehaald. Bewo ners wordt gevraagd geen huis- en grofvuil meer langs de weg te zet ten. De VAM wil vandaag via over leg proberen de boeren te overtui gen de blokkade op te heffen. Lukt dat niet, dan worden "juridische wegen" gezocht. De VAM lijdt per blokkade-dag 600.000 gulden schade. Kamerlid Van Noord (CDA) heeft gisteravond om veiligheidsredenen besloten zijn boerderij in het Drent se Lhee (gemeente Dwingeloo) te verlaten. Dat is gebeurd op drin gend advies van burgemeester Van der Laan. die uit informatie van het openbaar ministerie en de politie had begrepen dat de veiligheid van het kamerlid niet langer gegaran deerd kon worden. Aanleiding vor men bedreigingen van de akker bouwers aan het adres van Van Noord. Afgelopen vrijdag hadden tientallen boeren de boerderij van Van Noord al 'bezet'. Zij eisten toen het aftreden van Van Noord als ka merlid en excuses voor zijn uitla ting dat de mobiele eenheid tegen demonstrerende akkerbouwers moest worden ingezet. Heineken in Zoeterwoude, on langs nog het toneel van een actie van het eigen personeel, kreeg het vanmiddag even benauwd toen pro testerende akkerbouwers naar de brouwerij optrokken. Met de slogan 'Geen brouwer kan zonder de ak kerbouwer' (voor het brouwen van bier is gerst en mais nodig) kwam een aantal actievoerende boeren per trekker aanrijden. Na een ge sprek met de bedrijfsleiding ver trokken de akkerbouwers weer richting Den Haag. (pagina 3: Geen acties bij bezoek Genschcr. pagina 7: Grote groepen akkerbou wers onder bestaansminimum) Alphenaar ernstig gewond bij ongeval met salpeterzuur ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 26-jarige Alphense werknemer van handelsmaatschappij Vos Co aan de Ondernemingsweg heeft giste ren ernstige brandwonden in zijn gezicht en op zijn benen opgelopen bij een bedrijfsongeval met salpe terzuur. Het ongeluk gebeurde tijdens het lossen van een tankwagen met sal peterzuur. Het slachtoffer was in de weer met een aan de wagen beves tigde slang waarmee hij vaten vul de. Door nog onbekende oorzaak scheurde de slang en kreeg de Alp henaar een nog onbekende hoeveel heid van het goedje tegen gezicht en benen. Direct daarop werd hij onder de douche gezet, 20 minuten lang. Hij is met ernstige brandwonden en ademhalingsmoeilijkheden maar buiten levensgevaar eerst naar het Alphense Rijnoordziekennuis over gebracht en in tweede instantie naar het AZL. De arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen. De dijk Lelystad-Enkhuizen werd vanochtend weer openge steld. In Friesland was gisteravond en vannacht op sommige punten alge hele of beperkte dijkbewaking van kracht. Op Schiermonnikoog is Rijkswaterstaat vanaf half vier van morgen bezig gaten te dichten in de dijk die vorig jaar op deltahoogte was gebracht. Ongeveer 15 auto's verdwenen vannacht in de Waddenzee toen het parkeerterrein van de boot naar Ameland in Holwerd onder water Winterse buien Wisselend bewolkt en buien, sommige met hagel en onweer, in het zuiden eni ge tijd regen, mogelijk met natte sneeuw. Minimumtemperatuur onge veer 5 graden. Middagtcmperatuur omstreeks 7 graden. Een harde weste lijke wind. Aan de kust en op het IJs- selmccr eerst nog enige tijd storm. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wisselvallig en bui en, sommige met onweer en hagel of sneeuw. Middagtcmperatuur ongeveer 5 graden. In de nacht plaatselijk lichte die maatregelen is een bedrag 50 miljoen gulden gemoeid. Van zowel Leiden als Alkmaar heeft minister Alders inmiddels het krokusvakantie terug- verzoek gekregen om deze oude in de rapporten over de stallaties nog tot 1995 zonder ingrij- A pende vernieuwingen te laten door- i Zaanstad. Op korte termijn zul len scherpere maatregelen worden afgekondigd. Een groot deel van de Tweede Ka mer is v; geroepen vuilverbranding in Alkmaar Zaanstad morgen in ontvangst te draaien, nemen en te bespreken met de mi nisters Alders en Braks (landbouw). De bewindslieden hebben zelf om het besloten overleg met de ka mercommissies gevraagd. Het ge beurt niet vaak dat op verzoek van de regering kamerleden van hun va kantie moeten terugkomen. Zij krij gen ook pas morgen de rapporten uitgereikt 'omdat ze niet eerder ge reed zijn'. De stukken zullen meteen na het overleg openbaar worden gemaakt. De kwestie van de vuilverbran ding in Leiden komt mogelijk mor gen ook aan de orde, al wilde een woordvoerder van het ministerie van VROM dit niet bevestigen. De Leidse wethouder Kuijers dreigde zaterdag in deze krant de Leidse vuilverbranding te zullen sluiten in dien minister Aiders (milieu) niet bereid is om tot 1995 ontheffing van de milieuvoorwaarden voor de in stallatie te verlenen. HAARLEM (GPD) - Een Haarlems IVfJcfll-iiVPT1 nncploSt heeft de Polilie 74 misdrijven opge rechercheteam heeft de afgelopen b IV Lib UI IJ VtJIl Up^CMJbl lost waar zeker 800.000 gulder □53-319 3Q9 Oudeweg 145 - Haarlem weken 15 mannen aangehouden die worden verdacht van onder meer ten wel onderling samen en gaven verduistering, diefstal, heling, elkaar tips. Ze komen uit verschil- brandstichting en oplichting. Ze lende gemeenten en zijn 24 tot 61 vormden geen bende, maar werk- jaar oud. Met de aanhoudingen gulden schade mee gemoeid is. Zeven ver dachten zitten nog vast. Het team kwam de verdachten op het spoor na een serie diefstallen van kostbare machines, eind 1989. Oppositie en FPD dringen aan op erkenning Poolse grens BONN (GPD) - Niet alleen de durend voor zich uit en brengt hij onschendbaarheid van de bestaan- Westduitse oppositie, maar ook litiepartner FDP uit steeds openlij ker ongezouten kritiek op bonds kanselier Kohl vanwege diens houdende weigering lijke uitspraak te doen i- op die wijze de Duitse eenwording de grenzen. De bondskanselier be- Tijdens zijn gesprekken met de n duide- Amerikaanse president Bush in de Pool- Camp David het afgelopen week- westgrens. Oud-staatssecretaris einde bleef Kohl bij zijn standpunt, buitenlandse zaken Hildegard Hamm-Brücher, een van de belang rijke liberale fractiewoordvoerders op het terrein van de buitenlandse dan zaak erkenning van de Poolse westgrens pas aan de orde kan ko- de Duitse eenwording riep zich daarbij op de CSVE-slot- akte van Helsinki. Hamm-Brücher is het echter niet met Kohl eens dat een erkenning pas kan volgen na de samenvoeging' van de beide Duitse staten. Ze meent dat na de verkiezingen in de DDR, 18 maart zowel de Oostduitse Westduitse parlementen als de 1 onder: 23.03 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.08 en 17:23 u ter: 02.54 en 13.06 uur. 22 PAGINA'S Pagina 3: Tien miljoen scha de door nieuwe storm Pagina 5: Dublin meet windrecord, 36 doden in Eu ropa Pagina 13: Storm vernielt opnieuw kassen van Hoge- woning politiek, vindt dat de FDP het des, Duitse regering. Bush daarentegen gezamenlijke regeringen dat kunnen doen. noods op moet laten aankomen nu Kohl niet het kabinet benadrukte de volledige erkening deze grens door de VS. FDP- op voorhand de Oder-Neissegrens voorzitter Lambsdorff betreurde als onaantastbaar wil erkennen. "Er moet een eind komen aan het geschipper", zei Hamm-Brücher gisteren in een vraaggesprek. Vol gens haar schuift Kohl de erken ning van de Poolse westgrens voort- het, dat Kohl niet dezelfde duide lijkheid had opgebracht als Bush. Kohl ontkende gisteren na zijn te rugkeer dat er tussen Bonn en Was hington tegenstellingen bestaan over het grensvraagstuk. Volgens hem garanderen beide landen de Ze krijgt in die visie bijval partijvoorzitter Lambsdorff, ook min of meer van de president van de Bondsdag, Rita Süssmuth (CDU). Deze verklaarde gisteren dat ze Kohl weliswaar ondersteun de, maar dat het zinvol is om als tus senoplossing de Bondsdag een poli tieke uitspraak doet over de Poolse westgrens. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een iaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1