'Geluidswal kan overlast disco SJJO tegengaan' Uitgifte obligaties voor skeelerbaan Leiderdorp Groen Links Voorschoten voert ludiek actie voor een centrum zonder auto's 'Opkomst biotechnologie geen gevaar voor traditionele bollenbedrijven' SKATEBOARDBAAN VOORSCHOTEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 mmzUtU.m PAGINA 9 MAANDAG 26 FEBRUARI Alphen verkiezingebijeenkomst CDA met Tweede kamerlid Jaap de Oegstgeest bridgen voor met-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot vang 20.15 uur in de Leidse WOENSDAG 28 FEBRUARI Schouwburg, Alphen A wKn jeugdinstuif volleybal in gym- Leiderdorp WÊk nastieklnkaal van Hp 7nnna- concert 'Oude Muziek in Oud heden', door Gustav Leonardt met vroege Italiaanse Barok van o.a. Frescobaldi, aanvang 20.15 uur in Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional in de openbare basisschool, Hoop Schetlers. aanvang 20.00 uur in zwembad De Thermen. Leiden familievoorstelling: 'De sala mander die de zon verplaatste', door Eerste Theater Dwarsstraat, DINSDAG 27 FEBRUARI Alphen informatieavond Nederlandse Patiëntenvereniging over 'zorg plicht'. 20.30 uur in De Bron. lezing over 'Veiligheid in en om het huis', door voorlichter van de gemeentepolitie, aanvang 14.00 uur in Pandje 65. Hogewoerd 65. oecumenisch avondgebed in vuuilicliliiiysdvund ovei kaiir JV bloemschool, Jongkindt Coninck- kerpreventie', van 19.30 tot 22.00 ^A straat, van 18.30 tot 19.30 uur. uur in het Kruisgebouw, Berken- ^A kade. ^A Leiden AA VA informatiepunt gemeenschap- Zoeterwoude ^A pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 spellenmiddaq voor kinderen VA uur hij Vprpniqinq c.pnlraal Wn- de Taffehzaal van het Rijksmuse um van Oudheden. voorstelling: 'Goud', van Truus Bronkhorst. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. Voorschoten kindervoorstelling: Wie niet blauw is. is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus. aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum. Marijkelaan. DONDERDAG 1 MAART lunchconcert door het Dumky Trio. van 12 45 tot 13.30 uur in de 19.00 uur de Leidse Schouwburg. concert 'Oude muziek in de Ka- pelzaal', door 'Ensemble Rossig- nol', aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. muzikaal programma: 'Flying Pickets', a capella-muziek. aan t/m 12 laar bij w Meerburg, aan- ^A nen, Gerestraat 20. tel 121554. vang 13.00 uur in de kantine. opera- 'II Trovatore', van Verdi, ÊBê pij m n door Compagnia d'Opera Italians, nederlagentoernooi bij w flV 1- 1- 1 1 #1 aanvang 20.15 uur in de Le.dse Meerburg, aanvang 20.30 uur U LllUn Schouwburg. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat. aanvang 13.30 uur. Warmond doe-middag Kommunikatie Warmond, voor kinderen van 4 tol 12 jaar, aanvang 14.00 uur in het Meerpunt. Herenweg. voorstelling: 'L'Orage dama ges', door Orkater, aanvang 20 30 uur in het LAK-Theater. Cleve- ringaplaats. Boom waait op weg en daken worden opgetild REGIO LEIDEN - Het dak van een schuur aan de Laan van Oud Raadwijk in Zocterwou- de is er vanochtend afgewaaid. De brandweer moest er aan te pas komen om het afgewaaide materiaal, dat op het dak van een naastgelegen woning te rechtkwam. te verwijderen. In Voorschoten viel een boom langs de Papelaan-west om en sneuvelden enkele dak pannen in het centrum van het dorp. De Papelaan was een half uur afgesloten voor auto verkeer. Een zinken golfplaat waaide van een woning aan de Prinses Beatrixlaan in Oegst- geest. De plaat kwam terecht op het dak van een naastgele gen pand. PvdA Voorschoten opent kiezerslij n VOORSCHOTEN - Voorsehotense kiezers kunnen iedere werkdag tus sen 5 en 21 maart contact opnemen met een speciale PvdA-lijn. Toe komstige raadsleden en andere des kundigen beantwoorden vragen over de komende verkiezingen en sociaal-democratische plannen. Op zaterdag 3 maart rijdt de PvdA in de afgelegen wijk Noord-Hofland rond met een milieuvriendelijke Spykstaal, op 10 maart doet die 'milieu-karavaan' Vlietwijk aan. Het wagentje haalt klein chemisch vuil op en de partij zal duidelijk ma ken waarom het nog beter is om alle huishoudens een milieubox te ge ven voor het inzamelen van klein chemisch afval. Zondag 11 maart organiseert de partij een ouderenmiddag in verzor gingshuis 't Hofflants Huys, tussen half drie en vier uur. De zanggroep Otis zorgt voor de sfeer, lijsttrekker mevrouw M. Breunesse voor de po litieke inbreng. Op 9 en 16 maart staat de partij op de weekmarkt. De leus van de campagne luidt 'Geef de PvdA de vijf. De vijf staat voor vijf zetels en vijf vingers: hand in hand moet worden gewerkt aan een schoon en leefbaar Voorschoten. Jongerenwerker komt omwonenden tegemoet Bewoners merken inbrekers niet op VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een woning aan de Voorsehoten se Narcisstraat zijn gouden siera den gestolen en verdween een be drag van ruim 5.000 gulden. D.e be woners waren thuis toen de inbre kers in de nacht van vrijdag op za terdag het huis binnendrongen. Volgens een woordvoerder van de politie is het nog onbekend hoe de daders de woning ziin binnengeko- HILLEGOM De traditionele be drijven in de bloembollensector moeten niet benauwd zijn voor de snelle opkomst van de biotechnolo gie. Bij de toepassing van geneti sche manipulatie zal de traditionele veredeling van planten onmisbaar blijven, evenals vele onderdelen uit de huidige produktieketens en het handelsapparaat. Er zijn voor de ge vestigde ondernemers tal van mo gelijkheden om uit te groeien tot een onmisbare schakel bij de verde re ontwikkeling van de biotechno logie. Dat hield voorzitter J. Veldhuy- zen van Zanten van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) van middag zijn gehoor voor tijdens de algemene vergadering van de orga nisatie. Veldhuyzen van Zanten voorspelde dat de opkomst van de biochemie, de genetische enginee ring en de moderne techniek in het leven van de plant een rol gaan spe len die misschien nog grotere gevol gen zal hebben dan de opkomst van de chemie en de industriële revolu tie van zo'n 150 jaar geleden. "In de bedrijven zullen daardoor de kos ten van onderzoek en ontwikkeling omhoog schieten. Het gevolg daar van zal zijn, dat het gebruik van bio technologie allereerst door de grote bedrijven kan worden uitgevoerd". Dat betekent echter niet dat een groot deel van de bollensector bui- tenspel wordt gezet, meende KAVB-voorzitter. "Waar het deze Bijdrage: Eric-Jan Weterings Piepjes I Voorschotenaar F. Glotze zet zich al jaren in voor een links Voor schoten en een betere wereld. Via PSP, Wereldwinkel, verschillen de werkgroepen, spontane acties en brieven aan de gemeenteraad maakt hij zich sterk voor zuivere koffie, een betere vuilophaal, meer betrokkenheid en nog véél meer. Nu heeft hij zich op de ver derfelijke reclame óp radio en tv geworpen. In een brief aan 'de Tweede-ka mercommissie voor het Mediabe leid' klaagt het kandidaat-raads lid voor Groen Links zijn nood. Een 'Kamercommissie voor het mediabeleid' bestaat niet, maar ambtenaren die wel vaker non chalant geadresseerde post ont- vangen, hebben het schrijven in- middels bezorgd bij de vaste ka- W^ÊÊÈÉ mercommissie voor welzijn en cultuur. Volgende week buigt de- ze commisie zich over de grieven van Glotze. Directe aanleiding voor het ifit schrijven is het reclameblokje op KAf radi° dat 's avonds wordt uit- WÊÊt gezonden tussen het programma üül 'Met het oog op morgen' en de piepjes van middernacht. 'Vaak lil lig ik tegen die tijd al in bed en het ■X| is I.IJ ilc/u laatste ivrlarne-ge- agr 'X-11 neugten van de dag alsof Klaas fp*. I Vaak me nog even heerlijk komt cf ij inpeperen, waarna ik de ogen -w- mag sluiten', meldt de klaagbrief. I Voorschotenaar F. Glotze heeft PlSpjeS (2) het niet zo op reclame. Glotze zou natuurlijk gewoon de radio kunnen uitzetten, maar hij grijpt zijn ergernis aan om een compleet verbod op radio- en tv- reclame te bepleiten. Hij verwijst naar een project van de Leidse Kamer van Koophandel, die 'de informatie over alle produkten in het verzorgingsgebied in de com puter stopt'. Zo kunnen consu menten écht kijken welk product het best aan hun wensen voldoet, vindt de Voorschotenaar. Als dit voorbeeld landelijk zou worden nagevolgd, dan kunnen de 'ge achte leden van de Mediabeleids- commissie' mooi die 'reclame-on- zin' uitbannen. De Voorschotenaar maakt in zijn brief melding van een degelij ke studie van het verschijnsel re clame en biedt de dames en heren van de commissie zijn conclusie aan: 'Het zeer aanlokkende van de reklame-diensten moeten de inkomsten zijn. Ster-reclame brengt nu eenmaal geld in het laatje. Alleen wanneer je een ont wikkeld gevoel voor relativisme hebt, kun je lachen. Maar dat ge voel is in de loop van de reclame tijd weggesleten'. En vervolgens krijgt Glotze de wansmaak te pakken: 'Waar ik geen weg mee weet is dan ook de wens te weten te komen wie om dit soort informatie heeft ge vraagd, afgezien uiteraard de be langhebbenden: de adverteerders en de NOS'. Ten slotte wenst Glotze de de geadresseerde 'sterkte bij het manipuleren met de reclame-diensten'. grote internationaal werkende be drijven aan ontbreekt, is het ver morgen om de zo geraffineerde ver anderde plant om te bouwen tot een plant die in de praktijk produceer- baar en verhandelbaar is. Dit basis- veredelingswerk is eeuwenlang uw werk geweest". Naast de produktie noemde hij ook het werk van de handelsbedrijven in de toekomst van groot belang. "Als bloembol lenvak zult u op de veranderingen moeten reageren. Want niet reage ren is ook reageren". De biotechnologie biedt volgens Veldhuyzen van Santen ongekende mogelijkheden. Kruisingen die zich in de natuur misschien één keer per 10.000 jaar voordoen, kunnen via moderne technieken tot stand wor den gebracht, waardoor planten er felijke eigenschappen meekrijgen die vroeger tot de onmogelijkheden behoorden. De toepassing van nieuwe technie ken kan volgens de KAVB-voorzit ter in de toekomst ook leiden tot een betere bolbehandeling. Hij sprak de verwachting uit dat op ter mijn wellicht een coating op de bol kan worden ontwikkeld, voorzien van chemicaliën die ziekten en pla gen tijdens de groei kunnen voorko men. "Daardoor zou het gebruik van middelen voor bodemontsmet ting en bescherming van het gewas wellicht behoorlijk kunnen worden teruggedrongen Als een andere mogelijkheid zag Veldhuyzen van Zanten het kwe ken van bacteriën die op de bollen kunnen worden gespoten, met een mogelijk zelfde resultaat als het aanbrengen van de al genoemde coating. "De voorbeelden hoeven niet te kloppen, maar ik geloof stel lig dat wij ontwikkelingen van deze aard in de jaren negentig te zien krijgen". In zijn bespiegelingen over de toekomst van het bollenvak voor zag de voorzitter ook een ander ko- perspubliek. "De welvaart maakt dat er geld beschikbaar is voor de verfraaiing van huis en tuin. Een bloemetje in en om ons huis gaat tot onze noodzakelijke levensbehoef ten horen". Het werk in het bollenvak zal vol gens Veldhuyzen van Zanten even eens ingrijpend wijzigen. Het aantal werkuren zal drastisch omlaag gaan door de automatisering en de ont wikkeling van nieuwe en betere ma chines. Arbeidsintensief werk zal verminderen en werk dat een hoog kennisniveau vereist, neemt juist toe. Hij koppelde hieraan een oproep aan de leden van de KAVB om te blijven inspelen op deze nieuwe ontwikkelingen en de kennis voort durend bij te spijkeren. m LEIDERDORP - De Stichting kunnen financieren. De SSL hoopt Skeelerbaan Leiderdorp (SSL) gaat de baan langs de Mauritssingel (bij obligaties uitgeven om de aanleg het terrein van de Vereniging IJs- van een skeelerbaan gedeeltelijk te sport) in augustus in gebruik te ne- Op heterdaad betrapt bij demonteren auto WASSENAAR - Een Wassenaarder was er in de nacht van zaterdag op zondag getuige van dat zijn auto, die op de Middelweg stond, werd gede monteerd. De man keek omstreeks half twee uit zijn raam en zag een 22- jarige Hagenaar aan zijn auto sleute len. Hij sloeg alarm en de politie be trapte de man op heterdaad. INBRAAK - Bij een inbraak in het clubgebouw van carnavalsvereni ging De Picobello's aan de Juliana van Stolberglaan in Voorschoten is een boormachine buitgemaakt. De inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit inge trapt om het gebouw binnen te ko- De aanleg van de baan voor 'rol schaatsers' valt of staat met de plan nen voor de verbreding van de rijks weg A4. Wordt de snelweg breder aan de oostkant dan gaat het plan niet door. De totale aanlegkosten van de 560 meter lange baan bedra gen ongeveer 200.000 gulden. De SSL gaat de komende weken ijsverenigingen in het KNSB-ge- west Zuid-Holland proberen warm te maken voor de obligaties van 50 gulden per stuk. De SSL meent dat de skeelerbaan een uitstraling zal hebben tot in de verre omtrek van Leiderdorp. Om die reden worden aspirant-kopers in heel Zuid-Hol land benaderd. Gaat de aanleg van de baan door, dan wordt Leiderdorp de eerste ge meente in Nederland met een der gelijke sportvoorziening. Skeelers schaatsen op asfalt en de baan is rond de Leiderdorpse ijsbaan ge dacht. Op het Voorsehotense Evementenpleintje pakte Groen Links zaterdag een auto in. Links op de foto Groen Links lijsttrekker S. Harlaar. (foto Ellen Martens» VOORSCHOTEN - Om Voorschote naren duidelijk te maken dat het centrum autovrij moet worden, heeft Groen Links zaterdag een au to laten inpakken door een kunste nares. Ook werden geparkeerde au to's van strikken voorzien. De actie duurde van twaalf tot drie uur en concentreerde zich rond het Evene mentenpleintje, tussen School straat en Treubstraat. De partij wil het hele centrum au tovrij maken omdat auto's voor ver vuiling zorgen, het dorp ontsieren en niet nodig zijn. De grote parkeer plaatsen liggen zo dicht achter het centrum dat Schoolstraat, Voorstra- at/Treubstraat en tussenliggende straten prima zonder auto's zouden kunnen. Een autovrij centrum zou de winkeliers alleen maar ten goede komen, vindt het samenwerkings verband van PPR, PSP. CPN en EVP. Het autovrij maken van het cen trum is al jaren een heikel punt in Voorschoten. Winkeliers hebben er nooit wat van willen weten en in de verkiezingsprogramma's begint al leen de plaatselijke PvdA er nog over. Als voorschot op een autovrij centrum wil de partij het stukje Schoolstraat voor Albert Heijn af sluiten voor autoverkeer. Groen Links maakt zich niet al leen sterk voor een autovrij cen trum, maar pleit ook voor het uitde len van milieuboxen voor klein che misch afval. Een buurtbus moet het centrum verbinden met de wijken en de NS-stations. Het fietsverkeer moet worden gestimuleerd door fietspaden te asfalteren, het auto- vërkeer terug te dringen en buiten de doorgaande routes auto's te bin den aan een maximum snelheid van 30 kilometer. Naast jumelages met het Belgi sche Schoten en het Malinese Kring Kita, moet Voorschoten ook iets gaan doen met een gemeente in het Oostblok. Het open jeugd- en jonge renwerk dient weer een eigen ac commodatie te krijgen en naar de terugkeer van de sneltram tussen Leiden en Den Haag wil de Voor sehotense lijst 5 een onderzoek la ten instellen. OEGSTGEEST - De jonge ren die iedere vrijdagavond overlast veroorzaken aan het Boerhaaveplein in de Oegst- geester nieuwbouwwijk Haaswijk. weigeren zich door klagende omwonenden te laten verdrijven. De coör dinator van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest, R. Weijand, voelt echter wel wat voor een geluidswal. Deze voor ziening kan geluidsoverlast van de vrijdagse disco bin nen de perken houden en jongeren die na sluitingstijd rondhangen aan het gehoor onttrekken. Harold. Michel en Wilco bezoe ken geregeld de in opspraak geraak te disco in multi-functioneel ge bouw 't Groot Proffijt. Zij wijten de problemen vooral aan de gemeente en zijn het met de buurtbewoners eens dat het plaatsen van een multi functioneel gebouw tussen senio renflats een planologische blunder •is geweest: "Maar wij kunnen daar naar de disco en waarom zouden we dat niet doen?". De maatregelen die de gemeente eerder nam om het rondhangen in de buurt te ontmoedigen hebben volgens de drie niet veel geholpen: "Of er nu wel of geen bankjes staan, of de vissteiger aan de ene of aan de andere kant ligt van het kanaal, het houdt ons in de zomer niet tegen langs de waterkant te zitten, of op het plein rond te hangen". Toch is het ook voor deze bezoekers duide lijk dat er een oplossing moet ko men. Niet alleen voor nu, maar ook voor later. "Er loopt hier een hele boel klein grut rond in de wijk. Als die kinderen over tien jaar groot zijn en willen gaan stappen.... Als er niets veranderd zal het helemaal een zooitje worden". Buurt In het verplaatsen van het jongeren werk zien de jongeren, net als de ge meente en de SJJO, niet veel heil. "We willen niet ergens ver buiten Oegstgeest gedumpt worden, we willen iets in de buurt en dat is waar we nu zitten". Vooral in de zomer zijn de proble men groot. Het Oegstgeester Ka naal is voor veel jongeren een aan trekkelijke plek. Overdag om te zwemmen en 's avonds om bijeen te komen. Voor een deel worden de jongeren gedwongen buiten te ver toeven. want tijdens de zomerva kantie is de SJJO gesloten. Michel, Wilco en Harold zouden de SJJO het liefst de hele week open zien. "We willen een plek waar we altijd naar toe kunnen gaan. Vooral op zondag en tijdens de vakanties moet de SJJO open zijn", zegt Harold. Een van de klachten van de bewo ners betreft het overmatige alcohol gebruik, waardoor er met bierfles jes op het plein zou worden ge gooid. Tijdens de zomermaanden is er een paar weken geen bier ge schonken door de SJJO, om te zien of dat een deel van de problemen zou wegnemen. Het initiatief heeft de jongeren geen moment aange sproken. "Een disco zonder alcohol is geen disco. Daarom gingen veel mensen eerst in een café een paar biertjes drinken om daarna door te gaan bij de SJJO. De klachten over bierfles jes die we kapot zouden gooien slaan nergens op, want het bier wordt al maanden in plastic beker tjes geschonken", opperen Wilco en Michel. "Wij denken dat er geen op lossing is voor de problemen met de buurtbewoners. Er is geen andere geschikte plek voor ons, dus we blij ven waar we zitten". Begrip De leiding van de SJJO vindt het onzin dat de organisatie weg zou moeten vanwege geluidsoverlast. "Jongerenwerk is slechts een on derdeel van het werk van de SJJO", zegt Weijand, de coördinator van het jongerenwerk. "Maar dat neemt niet weg dat we begrip hebben voor de situatie waarin de bewoners zich bevinden. Wij voelen ons voor een deel verantwoordelijk voor de pro blemen en daarom waarschuwen we alle bezoekers aan het eind van de avond. We kunnen ze natuurlijk niet verbieden op hun brommer naar huis te gaan of elkaar luidruch tig gedag te zeggen". Ten slotte vraagt Wijands zich af of 'het idee van een geluidswal een goede op lossing zou zijn'. Dennis van Paasen, een SJJO- medewerker, wijst op het overleg dat de Oegstgeester wethouder A.J- .W.F.M. Kohlbeck vorige zomer met een aantal jongeren voerde: "Zijn inzet bracht de gemeente en de jon geren tot elkaar en heel snel was er heel veel geregeld: de vissteiger is naar de andere kant van het kanaal verplaatst en tijdens de zomerva kantie kreeg een groep jongeren een eigen ruimte binnen het multi functioneel gebouw, die ze zelf mochten opknappen en beheren. Deze ruimte was altijd open en dus werd er veel minder op het plein rondgehangen. Helaas ontstonden er wat problemen met soft-drugs en had de SJJO de ruimte na de vakan tie zelf weer nodig. Kohlbeck wordt door die jongeren nog steeds gepre- Weijand: "Nu er een extra jonge renwerker komt, kan de SJJO va ker open blijven. Daar mogen de be woners dankbaar voor zijn, want de groep waar zij last van hebben wordt langer binnen gehouden". Dennis van Paasen vindt dat er een vertekend beeld ontstaat als omwo nende Kruyt en de dames Onderwa ter en Bussemaker zich in deze krant als vertegenwoordigers van de bewoners presenteren: "Ik ben in de zomer de hele flat langs ge weest en buiten die drie had nie mand last van ons". "Het is goed dat er over deze kwestie gepraat wordt", besluit Weijand: "De dialoog met de bewo ners moet doorgaan". VOORSCHOTEN - Voorseho tense jongeren hebben zaterdag de nieuwe skateboardbaan op het parkeerterrein bij sportpark 't Wedde in gebruik genomen. De voorzitter van buurtvereniging Noord-Hofland. F. Comelisse (op de foto links), opende de zo genaamde 'miniramp'. "Een miniramp is eigenlijk het kleine broertje van de halfpi- pe", legt mevrouw S. van Veld huizen (foto rechts) uit. Het be stuurslid van van de buurtvere niging was een van de initatief- neemsters tot de aanleg van een skateboardbaan. Vorig jaar stelde de gemeente Voorschoten een bedrag van 4500 gulden beschikbaar voor de skateboardfanaten van de wij ken Vlietwijk en Noord-Hof land. Het aanwijzen van een ge schikte plek voor de baan in de noordelijke wijk Noord-Hofland had nogal wat voeten in de aar de. Na ruim een halfjaar over leg tussen gemeente en buurtver eniging werd gekozen voor het parkeerterrein achter 't Wedde. Waar de baan voor de cen traal gelegen Vlietwijk moet ko men is nog onduidelijk. (foto Ellen Marlens)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9