Voorlopig geen besluit over beheer Horsten 'Kunstenaar moet voortouw nemen in strijd tegen luchtverontreiniging' DE TIJD: VAN TOEN Arbeidsbureaus houden 'vrouwendag' DE STUDENT-HAGENAAR: 'BEKLAGENSWAARDIG AMFIBIE' PAGINA 8 REGIO MAANDAG 26 FEBRUARI !990 Hillegommers voeren actie met mum-schildering in Keukenhof HILLEGOM/LISSE - "Schilders Zij kunnen het dan ook het beste tot derlaag weet wat weten eigenlijk het beste wat 1 de hand i uitdrukking brengen in hun werk. dan moet de politiek wel volgen. de natuur. Zij zijn er dagelijks Eerst de kunstenaars, dan de weten- Dat is eigenlijk wat wij willen berei- schilderingen ook een aantal klei- bezig en weten daarom schappers en vervolgens de politici, ken", aldus Hendrik Klinkhamer, maar al te goed wat er verdwijnt en verandert. Daarnaast kunnen kun- Maar die zijn eigenlijk alleen maar Het totale project kost een stenaars ook nog eens op het doek bezig hoe ze zo snel mogelijk burge- 30.OOO gulden. Een uitgave of op een andere wijze tot uitdruk- meester kunnen worden", zegt Van - king brengen wat ons boven het Vliet, hoofd hangt als er niet snel tot actie wordt overgegaan" Nadrukkelijk wijzen Van Vliet en ™dus Robert van Vliet en Hen- Klinkhamer er op dat zij dergelijke drik Klinkhamer uit Hillegom. Van- projecten „iet beginnen om de aan- af29maartzijnerindeLisseseKeu- Jht zjchzelf te richten ..wij kenhof twee grote muurschilderin- zijn echtFbetrokken bij alles wat 6ns m'lieu bedrei®'- Maar w« z«n geen de beide bollenstrekers. Van Vliet non ci0 beide Hillegommers voorlopig len geven. ^=33 zeefdrukken gemaakt, die be zoekers kunnen kopen. Bovendien kleine is Van Vliet ook naarstig op zoek sponsors die een bijdrage wil- Klinkhamer (37) schilderen op een van de muren van een pavil joen twee vlakken van zeven bij vier meter enorme tulpen en daar tus sendoor de woorden' 'World Clean'. door Kees van Kuilenburg milieu-activisten. Dan stoot je 1 sen af en maak je ze ook bang. Maar wij denken wel na over alles wat er om ons heen gebeurt en dat probe ren wij in ons werk tot uitdrukking te laten komen-en op die manier de op te wijzen dat er wat de hand is". Speciaal voor vrouwen die weer willen werken LEIDEN/ALPHEN - In het kader nabije toekomst (weer) willen gaan lijkheden op de arbeidsmarkt. Op 5en' Pafr kom.®n deskundigen uit delleukenhof^A? van de internationale vrouwendag werken. beide arbeidsbureaus zullen die dag e .geheie wereld bijeen om zien te oon ppr«;tp> crpcnrpk- mpt tninarr De twee bollenstrekers zijn dan ook in hun nopjes dat ze van de di- De woorden World Clean duiden «ctievan^ukenhot toestemming op het negende wereldcongres over hebben gekregen om de aandacht een schone wereld dat in 1992 in het °Ph,et wereldcongres in Montreal te Canadese Montreal wordt gehou- »chten. Je loopt dagen - - op donderdag 8 maart houden de a beidsbureaus in Leiden en Alphen Vrouwen kunnen op die dag in- 'open huis' voor vrouwen die in de formatie inwinnen over hun moge- Olieverwerkende bedrijven mogen nog doorgaan van Raad van State ZOETERWOUDE - De zes olie- verwerkende bedrijven in Ne derland moeten snel tot de vor ming van een saneringsfonds zien te komen, nu de Raad van State heeft toegestaan dat zes andere olieverwerkende be drijven voorlopig nog met hun werk voortgaan. Eind vorig jaar had de minis ter van VROM de bedrijven een vergunning geweigerd, waarop de betreffende bedrijven in be roep gingen bij de Raad van State. De afdeling geschillen van deze instantie acht het be leid van de minister om gezien de overcapaciteit het aantal be drijven in deze branche te be perken niet onjuist. Maar omdat het in het vooruitzicht gestelde saneringsfonds voor de uitval lers nooit tot stand is gekomen, heeft de Raad de beschikking van de weigering voorlopig ge schorst. Een woordvoerder van het Zoeterwoudse olieverwerken de bedrijf Laura, een van de be drijven die van het ministerie wèl hun werkzaamheden mo gen voortzetten, zegt dat er nu zo spoedig mogelijk over een dergelijk saneringsfonds moet worden gepraat. "Zolang dat er niet is, verandèrt er niets aan de situatie". Eén van de zes bedrij ven, die mogen doorgaan, ligt dwars en wil geen geld in het sa neringsfonds storten. De overi ge vijf bedrijven, waaronder Laura, voelen wèl voor een der gelijke constructie, waarbij het ministerie van VROM maxi maal een half miljoen gulden voor zijn rekening neemt. medewerksters van 'Vrouw en buigen over de problematiek van de *en Koster kregen ^hetTe'rzoek Werkwinkel' en van het uitzendbu- luchtoverontxeimging. Vorig jaar Kaster kregen reau 'Start' aanwezig zijn om over werd een zelfde con«res ln Scheve" de mogelijkheden te praten. nm6en gehouden. Door het arbeidsbureau in Al- Graanveld phen aan den Rijn worden van ne- 0ok bij dit congres was Robert van Van Vliet en Klinkhamer hopen tot half twaalf rondleidm- J - - met een ontwerp te komen en dat viel in de smaak", vertelt Robert van Vliet. gen gén verzorgd r groepjes 1 i vijf Vliet op een duidelijke wijze be- dat de vele bezoekers van de Lisse- n i_ fnJliP trokken. Op een graanveld van 200 se bloementuin bij het uwen. uok zijn enxeie 2qo meter bij Rijssenhout in de enorme schilderingen even hun ge- werkgevers uit de gezondheidszorg Haarlemmermeer liet hij de woor- dachten laten gaan over de bedrei- aanwezig die gerichte informatie den Worl(J clean uitkomen. "Dat gingen van hef milieu. "En dan be- over deze bedrijfstak kunnen ver- veJd lag Qp een van de aanviiegrou- doelen wij eigenlijk nog niet eens de tes van de luchthaven Schiphol, dus olierampen op zee of andere enor- iedereen die binnenkwam werd al me vervuilingen. Maar meer over direct met dit belangrijke congres wat we zelf kunnen doen deze bedrijfstak kunnen strekken. Op het arbeidsbureau in Leiden kunnen vrouwen tussen negen vier uur terecht voorlichting en advisering. Behalve - j öi Uiteet tiiet uit uciaiigtijn-c tuiigito VVdl wc te u xvuiiucii uuci. v,.», r 5 i geconfronteerd", merkt Van Vliet milieu te sparen. Geen verf door de vwiuettttus en ouvoeling, tsenaive Qp gootsteen, batterijen en glas in de van™l"de™pmsentates, kunnen De Hillegommers. voelen zich daarvoor bestemde bakken. Als je sterk betrokken bij de uit de hand daar lopende ontwikkelingen op oi aardbol. "Neem nu alleen al ons Voor de"kinderen is die dag spe- gen Hillegom", zegt Klmkhamer. ciale opvang geregeld, zodat ook fi ™,QC nr>a i beroep doen op leriten van het bureau voor e op maat' bezig bent, dan komt de Ter Keurs op landgoed De Horsten: "Landschappeli te worden aangetast", (archieffoto) met kinderen een bezoek het bureau kunnen brengen. Leidse studenten in Rampenplan voor land- en tuinbouw DEN HAAG Het Landbouwschap wil samen met onder anderen de drie Centrale Landbouworganisaties, coöperaties en veilingen een rampen plan maken. Het plan moet ervoor zorgen dat in geval van natuurrampen en andere calamiteiten de schade snel kan worden geïnventariseerd. Het schap heeft als voorbeeld het waarschuwingsnetwerk in het Westland voor ogen, dat de drie regionale landbouworganisaties en de veilingen co ördineren. Het doel van het plan is tweeledig. Enerzijds moet, zoals bij de storm van 25 januari, snel de inzet van hulp kunnen worden geregeld. Anderzijds kan het nodig zijn snel de omvang van schade en de financiële gevolgen daar van in kaart te brengen. Voorbeelden van het laatste zijn de plotsklapse luchtvervuiling september vorig jaar boven het Westland en de loodvergif- tiging van koeien in Friesland en Groningen in oktober 1989. "Twintig jaar geleden was het nog een aardig dorpje met veel rust ruimte voor iedereen. Nu gemeentebestuur alleen maar oog voor woningbouw en industrie. De mens die er in moet wonen, komt duidelijk op een veel lagere plaats. En dat is maar een klein voorbeeld, finale programmeren uiteraard is de totale milieuproble- matiek veel groter dan alleen de lo rn Vo zevende plaats kale problemen. Maar hier ben je duidelijk bij betrokken en kun je LEIDEN/EINDHOVEN - Het stu- maar al te goed zien dat het de ver- dententeam van de Rijksuniversi- keerde kant op gaat. Dat is vooral teit Leiden is zevende geworden bij duidelijk als ik werk van een jaar of de wereldkampioenschappen pro- 25 geleden bekijk. Dan is er veel heefthe" Bioloog vreest voor verval landschap grammeren in Washington. De vier verdwenen en dat is dan studenten K. van Aarsen, D. Breu- voorbeeld", ker, P. Min en R. van Vliet wisten, rp i_ net als zes andere teams, vijf van de t SaK acht opgaven op te lossen. Omdat Volgens Robert het Leidse team daarvoor de meeste ook vooral tijd nodig had, werd ze zevende in de strijd. Het team van de Technische Uni versiteit uit Eindhoven werd vijfde. Wereldkampioen programmeren werd het studententeam van de uni- versiteit van Otago in Nieuw-Zee- dela. Als je je maar verzet, gebeurt nieuwe beheersvorm, zonder i land. er wat goeds. Zoals ook in Oost-Eu- gens opening van zaken te geven Aan het kampioenschap namen ropa. Ook daar waren het de kunste- over die nieuwe vorm, is er nog 24 teams deel. naars die zich als eersten roerden, geen resultaat geboekt. WASSENAAR/DEN HAAG Het duurt nog maanden i Vliet is het dan zo niet jaren voordat er een kunstenaars de besluit wordt genomen over taak om het voortouw te nemen in landgoed De Horsten in de strijd tegen de steeds verder Wassenaar. voortschrijdende vervuiling. Maar dat geldt eigenlijk altijd al. Kunste- Hoewel de Rijksvoorlichtings- naars lopen in het verzet altijd voor- aienst eind vorig jaar al meldde on- op. Neem alleen maar Nelson Man- derhandelingen te "Ik kan geen details geven over kracht om het landgoed ook op lan de besprekingen. Het .is moeilijk ge termijn goed in stand te houden omdat De Horsten een natuurge- "Dat ligt absoluut niet bied is. Projectontwikkelaars vallen sen van Staatsbosbeheer. De Vere daarom al direct als gesprekspart- niging Natuurmonumenten ner af', aldus een woordvoerder 300.000 leden, veel beter in staa van de RVD. Eind vorig jaar liet prinses Julia na, eigenaresse van het 377 hectare grote landgoed, weten dat er naar een andere beheersvorm voor De Horsten wordt gezocht. De prinses wil niet tot verkoop van het terrein overgaan. Sedert Kneppelhout weten we al lemaal wat een student-Leide- naar is en als we het niet weten kunnen we het in zijn Studenten typen (in de eerste druk van 1841 pagina 3-30) opzoeken. "Hij be hoorde", zo omschrijft Kneppel hout, "tot die beklagenswaardige amphibieën der Academische we reld, die gedoemd zijn student te wezen en te gelijk Leidenaar! die te Leiden gewonnen, geboren opgevoed, woonachtig zijn in een groot huis met drie dubbelen bal last van ouders, broeders, zusters - ach- logeergasten -driemaal ach- en dienstboden". Een student- Leidenaar was geen student in de ogen van Kneppelhout want hij miste de vrijheid die een student kenmerkte. Nu herbergde de studentenwe reld nog zo'n amfibie, al schrijft Klikspaan daar nauwelijks over, of het moest zijn in de vorm van die afschuwelijke dandy, de 'di plomaat' geheten. Dat was de stu- dent-Hagënaar. Die beklagenswaardige soort had al eens de aandacht van de Studentenalmanak getrokken, in 1846, maar dan alleen om hem te klagen over de nabijheid van zijn ouders, die elke gelegenheid aan grijpen om bij zoonlief op bezoek te komen, in dit geval om de bloeiende aloë in de hortus te ko men bekijken. Dat was dan wel geen aloë maar een agave lende Kattestaart "De aloë werd bekekener werd gezegd dat er niet veel aan was, - Papa vond het precies een groote kattestaart; -de oudste zuster zag liever klaproozen-het nichtje keek er niet naar; -de kleine zusjes yonden hadr groot; Brammetje vond het ding minder naar dan zijnen heer Vader; en Mama zei dat het aardig was dat die plant met zulke schokken groot werd, juist zoo als met Karei gebeurd was, die eerst heel klein was geble ven en toen ineens opgeschoten Kortom, voer voor freudianen, zo'n familie over. Maar de Almanak van 1865 pakt het eerst ernstig aan met het arti kel 'Eene amphibie', hetgeen een duidelijke knipoog naar Klik spaan is. Het stuk betrapt op een zaterdag drie studenten in de zaal van Zomerzorg, het Leidse sta tionskoffiehuis. Of het al vakantie was? Nee hoor, dit waren studen ten-Hagenaars 'die met smart het oogenblik verbeiden van de aan komst van den trein die hen weder zal terug voeren naar de stad hunner inwoning, de stad, waar naar zij het heimwee hebben ge durende de 5 dagen der week, die zij te Leiden moeten doorbrengen, de residentie'. Ook de student-Ha genaar blijkt dus geen student te zijn, want het is iemand die zijn vrijheid maar al te graag zou op geven. Bovendien, het 'Fi done! l'Horreur' is niet van de lucht en het Leiden van de negentiende eeuw mag vol van heertjes Bom mel hebben gezeten, een markies de Cantecler kwam men er zelden tegen. De Almanak gaat verder: Den Haag! dat is voor een stu dent-Hagenaar het El dorado, dat is het 'Land wo die citronen blühn'. Hij kan niet buiten Den Haag en de Haag kan, meent hij, ook niet buiten hem. Intusschen wordt zijne afwezigheid daar nauwelijks opgemerkt; hij heeft daar niet, als te Leiden, de voor rechten van een student, maar hij is eenvoudig de jongeheer N., de zoon van zijn' vader, den Weledel Gestrengen heer N. En toch vindt hij dien toestand aangenaam; De student-Hagenaar, deel strekt zich uit van het Bad huis te Scheveningen tot en met iLEIDSE schouwt hij als halve wilden, tot wie hij zich echter gedurende zijn verblijf te Leiden gewillig neder- buigt. KRONIEK OVER Vier soorten /MENSEN EN GEDANE ZAKEN want voor hem is het land ver deeld in het 'fatsoenlijk'en 'onfat soenlijk' gedeelte; het fatsoenlijk het Haagsche Bosch; al wat daar buiten ligt is onfatsoenlijk. Zijne Leidsche vrienden be- Het verschijnsel moet zeker op vallend geweest zijn want ook de Vox Studiosorum van dat jaar wijdt er een beschouwing aan. De schrijver ervan meent het type op te kunnen delen in vier soorten, 1° de Hagenaar-politicus, 2° de Ha genaar-Aristo, 3° de Hagenaar-fili- us-familias en 4° de Hagenaar scharrelaar. Het enig contact van de eerste met de overige Leidse studenten is bij de ingang van de sociëteit Minerva, waar hij langs hen heen rent om bij de leestafel te komen: 'Met ingespannen aan dacht volgt hij de polemiek der Courantiers, leest en herleest ze en trekt hieruit gevolgtrekkingen, die meestal glad verkeerd zijn'. De Hagenaar-aristo is de diplo maat van Klikspaan, een frans brabbelende kwezel in prachtige kleertjes: 'De aristo weet altijd wanneer de prins het laatste paard heeft gereden en zou u ook de meest juiste berichten kunnen geven over de eerste lorettes van Mabille. Hij offreert u eene 'demi- tasse' en een 'petit verre' in plaats van een fcop koffij en een cognacje en groet u niet als hij in het bosch wandelt. Men ziet ze meestal in kudden van zes tot zeven manne tjes'. Type drie verder is dol op Haagse huiselijkheid en de schar relaar zit vol mopjes en geen meisje is voor hem veilig. En ach, alles gaat voorbij, de beroemde studentikoze vrijheid, niets is er van over en dus zal die student-Leidenaar wel nauwe lijks meer opvallen. Maar de stu dent-Hagenaar heeft de tand des tijds doorstaan. Nog steeds be staat de Haagse Studenten Vere niging, een soort buitensociëteit van het Corps. Want de student- Hagenaar is er alleen maar wat ra dicaler op geworden: hij woont nu zelfs helemaal niet meer te Leiden, maar spoort erheen om 's avonds weer veilig terug te zijn in de residentie. De HSV is daarmee een van de heel weinige organisa ties van spoorstudenten. Hun So ciëteit heet dan ook Megara, de woonplaats van Euclydes, die da gelijks per ezel naar Athene hob belde om er onderricht van Socra tes te ontvangen. Volgens de HSV de eerste spoorstudent dus. Mooi toch, zo'n traditie van honkvast heid. WILLEM OTTERSPEER De voorlichter is allerminst ver baasd dat er tot nu toe weinig resul taat is geboekt: "Paleis Lange Voor hout kwam in 1984 leeg en daarvoor is ook pas zeer recentelijk een nieu we bestemming gevonden. Een nieuwe beheersvorm voor De Hors ten laat zeker nog maanden en wel licht jaren op zich wachten". De Voorschotense bioloog W.J. ter Keurs die al twintig jaar actief is op De Horsten, voorziet grote pro blemen als het besluit over de nieu we beheersvorm al te lang op zich laat wachten. "Het is beslist niet zo dat het landgoed en de gebouwen op instorten staan, maar erg lang kan groot onderhoud niet meer worden uitgesteld. Je moet beden ken dat, om over vijf jaar op een goede manier aan de gang te kun nen gaan, er nu moet worden be gonnen met het maken van een plan". Zichtas De Horsten dankt zijn grote land schappelijke waarde volgens Ter Keurs onder meer aan het bestaan van de zogeheten zichtassen. Dit zijn grote grasvelden met een ka rakteristieke randbegroeiing van waar het landgoed kan worden "Bij de aanleg van het landgoed zijn prachtige waardevolle compo sities van boompartijen gemaakt. Die staan nu op instorten omdat de eiken en beuken nog steeds niet door nieuwe aanplant zijn vervan gen. Als het lang duurt voor dit ter hand wordt genomen, dreigt een groot deel van de cultuur-land- schapppelijke waarde verloren te gaan". Ook de natuur lijdt onder on voldoende onderhoud: "Juist onder die boompartijen aan de rand van de grasvelden, komen speciale vor men van onderbegroeiing voor. Die dreigen ook verloren te gaan". De werkgroep Milieubeheer Lei den, waarvan Ter Keurs lid is, schrijft binnen enkele weken een brief aan de rijksoverheid waarin wordt aangedrongen op het in be heer geven van het landgoed aan de Vereniging- Natuurmonumenten. Staatsbosbeheer heeft volgens Ter Keurs niet de financiën en de man- ®uöi2mtto£ 26 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De directeur van het gedeelte van het personeel der Holland- sche Opera, dat sedert eenige weken ons land bereist, heeft zich uit Maastricht, waar het ge zelschap voorstellingen gaf, hei melijk verwijderd, de artisten aanhun lot overlatende. Zijn vertrek schijnt het gevolg te zijn van de minder gunstige resulta ten, die de uitvoeringen te Maastricht hebben opgeleverd. (N.R.C.) - PANORAMA STEENSCHUUR 11. ENTRÉE 25 CENTS. KINDE REN 15 CENTS Wegens het drukke bezoek en de groote belangstelling, welke de met tooverachtige PRACHT INGERICHTE BEIERSCHE PALEIZEN verwekken, blijven deze nog tot en met Zaterdag tentoongesteld. Eene herhaling heeft in geen ge val plaats. ZONDAG: EGYPTE EN HET HEILIGE LAND. Vijftig ja Een Deensche boer uit Skör- ping in Jutland beleefde een on aangenaam avontuur, toen hij zich op een avond in de stal be gaf om zijn vijf paarden te voe deren. Hij hing daarbij zijn jas aan een haak en vergat die mee te nemen, toen hij de stal uit ging. Pas een poos daarna ging hij terug om zijn jas te halen. In tusschen had een der paarden de jas onderzocht of er ook iets eet baars in was. Hij vond een por tefeuille, welks inhoud de wak kere viervoeter zich voortreffe lijk liet smaken. Daarbij bleek het paard zeer kieskeurig te zijn. Hij verorberde namelijk een bil jet van honderd kronen en een cheque van 45 kronen, maar liet een reeks onbetaalde rekeningen onaangeroerd. Een juist gekocht boekje postzegels ging er in als koek, daarentegen had hij weer geen belangstelling voor een aanmaning van een bankiers kantoor.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8