TAD LEIDEN 'Actie van gemeente in Steenstraat te laat' LEIDSCH üg DAGBLAD de Bijenkorf Oegstgeesterweg Speelveldje opgeknapt Winkeliers zien niets in plannen Opnieuw een arrestatie in 'schouwburg-affaire' ROEMENIË-ACT1E IN DE PANCRAT Taxichauffeur krijgt klappen Twee agenten bestookt met traangas s MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Brandweer legt ijzeren platen vast LEIDEN - De brandweer heeft za terdagavond ijzeren platen vastge legd die van een dak van een flat aan de Apollolaan waaiden. Om even na acht uur kwam de melding binnen. Omdat er sprake was van een le vensgevaarlijke situatie, besloot de brandweer een deel van de platen direct zelf vast te leggen. Later werd de aannemer gebeld die bezig is met het renoveren van de flat. Personeelsleden van dat bedrijf hebben de resterende onderdelen vastgelegd. Verkrachting op LEIDEN - Een 26-jarige Leidse vrouw is zaterdagavond om kwart voor zeven verkracht op de Oegst geesterweg ter hoogte van de in gang van het sportcomplex van UVS. De vrouw werd klemgereden door twee mannen op een brom mer. De bestuurder van de brom mer verkrachtte haar in de berm. De vrouw fietste in de richting van Leiden toen ze werd klemgere den. Ze bood haar portemonnee aan in de hoop dat de mannen haar ver der met rust zouden laten. Het geld pakten de mannen aan, maar dat weerhield hen er niet van de vrouw te verkrachten. De verkrachting ge beurde in de berm terwijl het nog licht was. De politie wil dan ook graag weten of iemand iets van de verkrachting heeft gezien. Het gaat om twee mannen. De verkrachter bestuurde de brommer. Het betreft een ongeveer 30-jarige man van 1,65 meter lang met een zwaar postuur. Hij droeg een spij kerbroek en een donker jack. De bijrijder is iets jonger en was langer. Hij had een normaal postuur en droeg ook een spijkerbroek en een jack, zij het dat dit jasje iets lichter Voorlichting voor buitenlandse stemgerechtigden LEIDEN - De gemeente Leiden wil proberen de buitenlandse inwoners van Leiden te interesseren voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Dat gebeurt met een voorlich tingscampagne waarbij de buiten landers via verschillende wegen worden ingelicht over de verkiezin gen. Zo krijgt iedere buitenlander met stemrecht een informatiepakket in de bus en worden er twee voorlich tingsbijeenkomsten gehouden. Ook plaatst de gemeente advertenties in de plaatselijke media. De voorlich ting is vooral gericht op Turkse en Marokkaanse inwoners van de stad. LEIDEN - Het speelveldje tegen over de Heuvelroos in de Meren- wijk wordt in het voorjaar opge knapt. Omwonenden hadden de ge meente hierom verzocht, omdat het veldje helemaal is kaalgetrapt. Er komen plantvakken met sierhees ters, twee bomen worden gerooid en er komt nieuw gras. In een later stadium komt er ook een verhard badmintonveldje, een bankje en een aantal speeltoestellen. LEIDEN - De winkeliers zien weinig heil in het plan van de gemeente om van de Steenstraat een winkelstraat te maken. Volgens de laatst overgebleven eigenaars van dagwinkels komt de actie om de horeca terug te drin gen en daar dagwinkels voor in de plaats te krijgen te laat. De verkeersmaatregel om het auto's uit de Steenstraat te weren van 14 jaar geleden, wordt nog steeds gezien als de grote boosdoener. door Meindert van der Kaaij Alleen de horeca lijkt in de omge ving van d'Oude Morsch te kunnen gedijen. De laatste jaren is het aan deel van deze branche in de Steen straat en omgeving enorm gegroeid en heeft het tot de uitgaanswijk van Leiden gemaakt. De dagwinkels die daar van oudsher zaten zijn bijna al lemaal verdwenen en vervangen door snackbar, café of restaurant. De groei van horeca is de laatste jaren zodanig geweest dat de ge meente daaraan een halt wil toeroe pen. In het nieuwe bestemmings plan wordt een bepaling opgeno men dat een verdere uitbreiding on mogelijk maakt. Daarnaast wil de gemeente ook actief meehelpen om de straat een ander karakter te ge ven. Zo zijn onlangs de panden van de lederwinkel van Gebr. Brinks aan de Steenstraat gekocht waarin straks dagwinkels komen. Eigenaar B.P. Huyboom van de verlichtingswinkel ziet dit helemaal niet zitten, omdat door de verkeers maatregel de toeloop van klanten verdwenen is. Hij wijst op de situa tie van vroeger en constateert dat bijna alle dagwinkels om financiële redenen hebben moeten sluiten. Volgens hem is dit ook het bewijs van het gelijk van de acties die on dernemers Van Delft en Nachtegaal destijds op touw zetten. Volgens Huyboom is de terug loop dan ook te wijten aan het be leid van de gemeente. "Dit was vroeger een van de weinige goede winkelstraten. Er zat hier een juwe lier, een chocolaterie, een slijterij van Coster en noem maar op. Ieder een is zo beetje vertrokken en nu het kalf verdronken is wordt er pas wat aan gedaan. Ik vind het een schande". Failliet De zaken voor familie Huyboom zijn de laatste jaren flink minder ge gaan. "We moeten er allebij bijwer ken om het hoofd boven water te houden. Ik vraag me af hoe lang we dat nog volhouden", zegt mevrouw Huyboom. Ze waren 14 jaar geleden ook tegenstanders van de maatrege len van de gemeente. "De winke- vervolg van voorpagina LEIDEN De 47-jarige adjunct-di recteur van de schouwburg wordt ervan verdacht subsidiegelden van het volksdansfestival in eigen zak te hebben gestoken. Hij wordt be schuldigd van verduistering in dienstbestrekking van 6000 gulden. De politie is de zaak op het spoor ge komen in het onderzoek naar de verdwenen 132.000 gulden bij de schouwburg. Van deze verduiste ring wordt Kagie ook verdacht. Hij ontkent overigens elke betrokken heid daarbij. Volgens de politie staan de zaken los van elkaar. Voordat Kagie adjunct-directeur werd van de Leidsè Schouwburg, werkte hij op de afdeling culturele zaken van de gemeente Leiden. Hij werd belast met de organisatie van het volksdansfestival toen de Nevo, de landelijke volksdansorganisatie, zich terugtrok. Elders in het land ging de Nevo een festival organise ren op dezelfde dagen dat het Leid se festijn was gepland. De toenmali ge WD-wethouder Schoute be sloot dat het Leidse festival toch moest doorgaan. Kagie werd met de organisatie belast. Een eerste berekening leverde een tekort op van ruim 53.000 gul den. Maar er heeft nooit, een afreke ning plaatsgehad. Ondanks aan dringen van het toenmalige hoofd van de afdeling cultuur Van der Loo die door de huidige WD-wethou- der Kuijers, de opvolger van Schou te, op non-actief werd gesteld. Vol gens een verklaring van het waarne mend hoofd cultuur Van der Ree verzon Kagie allerlei uitvluchten. "Ook pogingen om de hele admini stratie in een plastic zak naar het stadhuis te krijgen zijn op niets uit gelopen. Dat heeft jaren zo ge duurd", aldus Van der Ree in een verklaring. Uiteindelijk ging Van der Ree op onderzoek uit. Hij ontdekte twee re keningen: een bij de giro en een bij de Rabobank in de Papiermolen. De girorekening was met toestem- ming van het college van B en W ge opend. Daarop stond nog iets meer dan zevenhonderd gulden. De Ra- bobank-rekening was echter zonder toestemming van B en W geopend. De provincie Zuid-Holland subsi dieerde het volksdansfestival. Uit het onderzoek van Van der Ree bleek dat de provincie in augustus 1987 nog zesduizend gulden heeft overgemaakt. Dat geld is op geen enkele gemeenterekening terugge vonden, zodat Van der Ree ver moedde dat het bij de Rabobank was gestort. Omdat de bank geen in formatie wilde geven aan de Leidse ambtenaar, kon Van der Ree dat niet nagaan. LEIDEN De inzamelingsactie voor Roemenië in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht is een groot succes geworden. Er werden voedsel, kleding en kinderspullen aangeleverd, waaronder 30 wandelwagens, 25 kin derbedjes en een aantal kinderstoeltjes. De actie was georganiseerd door het Roemenië Comité in samenwerking met de stichting Wereldkinderen. De bedoeling is om juist hulp te bieden aan kindertehuizen in Roemenië. De spullen worden vandaag overgebracht naar een verzamelpunt in Utrecht en vandaar op 15 maart getransporteerd naar Roemenië. Vandaag worden ook de spullen naar Utrecht gebracht die zijn opgehaald door leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. Een van de organ isatoren, Marieke Staderman, noemt de actie een groot succes. De scholieren verza melden onder meer 1200 potkes kindervoeding en speelgoed. (foto Henk Bouwman» T ariefs verhoging Als men met vakmensen achter het stuur praat, de peilers waarop het openbaar vervoer rust, dan staan hun ideeën voor wat betreft de kos ten van het openbaar vervoer lijn recht tegenover die van bureau ambtenaren. Dezelfde ambtenaren die de straat opgaan om meer loon te eisen, maar intussen het busver voer zo slecht plannen dat bussen overdag gemiddeld vier uur stil staan. Dat kost miljoenen guldens die uiteindelijk door de burgers worden betaald. Diezelfde ambtenaren zijn ook niet in staat om een zodanige plan ning te maken dat bij voorbeeld elk vijf minuten een bus door de Bree- straat rijdt in plaats van de huidige 58 bussen per uur. Ze houden het kennelijk liever bij dat grote aantal en praten nota bene tegelijkertijd over veiligheid en milieu! We hebben een minister gehad die miljoenen guldens heeft be steed aan de papierindustrie door haar beroemde strippenkaart en aan onderzoek. Nu hebben we een andere dame op dit hoge ambt die roept, bijna beveelt: de auto uit, de bus in. Dan is er nog de leuze 'iedere werknemer zonder overstappen naar zijn werk'. Dat is echt niet haal baar. Overstappen is altijd een keer noodzakelijk, daaraan ontkom je niet. B.J. Boonstra, Jan Luykenlaan 97, Leiden. 6 KLEUREN m |lijJE\WJRE| B Trenchcoat, uitgevoerd met alle kenmerkende details. Gevoerd en in de ideale samenstelling polyes ter/katoen. Keuze uit de actuele modekleuren off-white, khaki, celadongroen, zachtgeel, laven delblauw en rood. 36 t/m 46. Normaal 249 - Nu voor de ver bijsterende prijs van rcina liers moesten komen met cijfers ko men om aan te tonen dat het slech ter ging, maar het hielp niet. Nu zijn er zaken falliet of de mensen zien er geen gat meer in, en dan komt er in eens actie van de gemeente. Nu hoeft het niet meer", briest Huy boom. Volgens mevrouw Huyboom ko men in de Steenstraat alleen nog maar mensen die op weg zijn naar het station. "Het winkelpubliek komt hier steeds minder. Vroeger hadden we klanten uit Rijnsburg en Katwijk die via de Steenstraat de stad in kwamen. Die zie je nu niet meer. Door het omleggen van de route is de Steenstraat een dooie straat geworden. Het brood is ons zo uit de mond gestoten". Voor de familie Karei die 70 jaar lang de gelijknamige dierenhandel dreef, komt het nieuwe beleid van de gemeente in elk geval te laat. Een maand geleden besloten moeder en zoon Karei om de zaak te sluiten omdat er te weinig opbrengst was. "We hebben alles geprobeerd om het nog vol te houden. Mijn zoon die de zaak de laatste jaren leidde, heeft nog geïnvesteerd in terraria om zo reptielen en slangen te kunnen ver kopen, maar ook dat ging niet. Steeds meer klanten bleven weg", aldus een hevig geëmotioneerde mevrouw Karei. LEIDEN Handjes op de schouders en hossen maar. De Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten ging dit weekeinde weer ouderwets in polonaise het Antonius Clubhuis door. Vanmiddag gaan de feestvierders, begeleid door hofkapel De Dorstvlegels, verschillende bejaardenhuizen langs. Carnaval 1990 wordt vanavond afgesloten met het traditionele Doordou wersbal. Dit feest begint om 21.00 uur en iedereen die een boerenkiel draagt is welkom in het Antonius Clubhuis. De toegangsprijs bedraagt voor niet-leden een tientje en voor leden vijf gulden. toto Henk Bouwman LEIDEN - Een 36-jarige taxichauf feur, woonachtig in Sassenheim, is zondagmorgen even voor zes uur in elkaar geslagen door een 26-jarige Leidenaar. In de taxi zaten twee meisjes, maar die werden er ruw uit getrokken door de Leidenaar en een vriend van hem. De twee mannen wilden niet wachten. De taxichauffeur weigerde de twee mannen te vervoeren. Hij trok de 26-jarige Leidenaar uit zijn taxi, de andere man die zich afzijdig hield, ging zelf uit de auto. De Lei denaar begon daarop de taxichauf feur te slaan en schoppen. De Sas- senheimer liep daarbij een aantal schaafwonden op en vermoedelijk een lichte hersenschudding. De Leidenaar kon overigens ter plekke worden aangehouden. Be halve de twee meisjes stonden er nog ongeveer tien mensen te wach ten op een taxi. Ondernemer Huyboom in de Steenstraat die volgens hem niet meer geschikt is voor dagwinkels, (foto Jan Holvast» Ook zij denkt dat het nieuwe beleid van de gemeente op een mislukking zal uitlopen. Zij wijst op het pand naast haar waarin nu een pizzeria is gevestigd. "Daar heeft eerst een bloemenwinkel en vervolgens een cadeaushop ingezeten. Dat waren prachtige dagwinkels, maar konden het niet bolwerken en zijn verdwe- Doorhet nieuwe beleid van de ge meente voelt mevrouw Karei zich twee keer gepakt. Eerst de afslui ting van de Steenstraat waardoor de klandizie de laatste jaren is wegge lopen. Maar nu dreigt tevens een contract dat ze zowat had afgesloten met een gegadigde mis te lopen. De ze man wil in haar pand een petit- restaurant vestigen, maar de beno digde bouwvergunning komt niet af hangende het nieuwe bestem mingsplan. "Daar hebben we zo lang hard voor gewerkt", zegt mevrouw Ka- rel. "Eerst zorgen ze dat je handel naar de knoppen gaat. En dan ont nemen ze je de kans om de winkel voor een redelijke prijs te verhu- LEIDEN - Twee inbrekers zijn zon dagmorgen rond vijf uur ontsnapt aan een aanhouding door twee sur veillerende agenten traangas in het gezicht te spuiten. De twee mannen liepen op de Haarlemmerstraat en hadden inbrekerswerktuigen bij zich en een handscanner waarmee de politieradio kon worden afge luisterd. Op het kruispunt van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat spra ken twee surveillerende agenten de mannen aan. Er werd een auto op geroepen om de mannen naar het bureau over te brengen. Het is na melijk verboden om met inbrekers werktuig over straat te lopen. Op dat moment greep een van de mannen in zijn zak naar een spuit bus met vermoedelijk traangas. Hij spoot de Leidse agenten in het ge zicht. De twee sloegen op de vlucht en konden ontkomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7