Geen uitbreiding van bouwstakingen Het gebrek aan toekomst in de akkerbouw Vw* 'n fit je pa^, tout ik HU op n Mountain feike. Je eigenwijze inkomenl Overleg ligt stil; 14.000 stakers Twee ontvoerde artsen terug Grootste Nederlandse hasjvangst Grote schade brand Hoogerheide Produ ktiegroei niet nodig voor milieu' Akzo vergroot winst ondanks prijsstijgingen MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 UTRECHT (ANP/GPD) - De stakingen in de bouw zijn vandaag nauwelijks uitgebreid. Het actiecentrum van de bouwbonden FNV en CNV schatte het aantal stakers vanmorgen op 14.000. De verwachting is dat er vandaag en morgen als gevolg van het carnaval en de kro kusvakantie maar enkele honderden bij zullen komen. Het overleg over een nieuwe bouw- cao ligt nog steeds stil. BRUSSEL (ANP) - De twee artsen van de organisatie Artsen zonder grenzen, die een paar weken gele den in Sudan werden ontvoerd.zijn zaterdagochtend veilig in België te ruggekeerd. De Nederlander Martin Ruppert (28) en zijn vriendin, de 26- jarige Belgische Tine van Haeghen- borg zeiden zich gedurende hun ontvoering vrijwel altijd veilig ge voeld te hebben. De Nederlandse arts vertelde na zijn aankomst dat zijn collega en hij op 2 februari om ongeveer elf uur 's avonds in hun huis in het centrum van de Zuidsoedanese stad Malakal van hun bed gelicht werden door een gewapend commando van de SPLA, het Sudanese volksbevrij dingsleger. Er werd die nacht veel geschoten en er waren explosies te horen. De twee artsen werd meege deeld dat ze "voor hun eigen veilig heid" mee moesten gaan. Het tweetal artsen werd daarna gedwongen een voettocht te maken die hen tenslotte in het zuidelijk ge legen Nassir bracht. Daar werden ze een kleine drie .weken later door een vliegtuig opgehaald en vervolgens naar de Kenyaanse hoofdstad Nai robi gevlogen. Beide artsen zeiden dat ze zich al de tijd van hun gevangenhouding veilig gevoeld hebben, behalve toen het SPLA-commando op een gege ven moment op regeringstroepen stuitte en er een vuurgevecht ont stond. De directeur van Artsen zonder grenzen in Brussel. Jean-Pierre Luxen verklaarde zaterdag dat zijn organisatie geen genoegen neemt mét de uitleg van het SPLA, name lijk dat de ontvoering van het twee tal "een vergissing" was of dat het "om hun veiligheid ging". Een maand geleden heeft Artsen zonder grenzen al het besluit genomen om zich uit Sudan terug te trekken. Maar dat besluit is pas bekend ge maakt op het moment dat vaststond dat de twee ontvoerde artsen vrij Commissaris van de koningin in Flevoland Lammers, onafhankelijk voorzitter van het cao-overleg in de bouw, leek vrijdag nog een poging te doen de stilgelegde onderhande lingen weer vlot te trekken. Hij vroeg werkgevers en bonden schrif telijk hun standpunten te verduide lijken. Partijen hebben zoek voldaan. dat onvoldoende aanknopingspun ten opgeleverd voor een nieuw compromisvoorstel. lijk is kon hij niet zeggen. Breekpunt in het cao-overleg was de weigering van de werkgevers in te gaan op de eis van de bonden om de werkweek te verkorten van 37 tot 36 uur per week. De stakingen in de bouw* zijn op woensdag 14 februari begonnen. In de regio Leiden wordt op dit moment alleen gestaakt in kennelijk heeft Rijnsburg bij de bouw van de Flora- de woningbouw FNV-voorzitter Stekelenburg heeft in een brief aan werkgeversor ganisatie VNO opnieuw geëist dat er voor 1 maart duidelijkheid moet zijn over het standpunt van de werkgevers in de bouwperikelen. Zoniet, dan zal Stekelenburg het =o=50P O—r Bele^ mers) in een spoedzitting bijeenroe- pen. Stekelenburg had al eerder duidelijkheid geëist, maar kreeg toen te horen dat VNO-voorzitter Van Lede tot 5 maart op vakantie was en dat de werkgevers dus niet aan het "ultimatum" konden vol doen. De FNV is het niet eens met Lammers zei vanmorgen dat hij in reactie op zijn brief van eind vori ge week van bonden en werkgevers verschillende antwoorden heeft ge kregen. "Hij gaat thans na op welke wijze partijen weer aan de onder handelingstafel kunnen plaatsne- velke termijn dat eventueel moge die werkwijze omdat de VNO haar leden wel adviseert over wat te doen in het conflict en handhaaft het 'ul timatum". NMB-Postbank samen met bank in Polen UNILEVER - Unilever heeft in Mexico het staatsbedrijf Industrias Conasupo gekocht voor een bedrag van 140 miljoen dollar (ongeveer 270" miljoen gulden). De onderne ming raffineert eetbare oliën en maakt pasta's. Conasup telt onge veer 1300 werknemers. Door de transactie komt Unilever mogelijk in aanmerking voor belastingresti tutie in Mexico. AMSTERDAM (ANP) Postbank Groep heeft met de Pool se Bank Handlowy Warszawie on der de naam NMB-Bank Handlowy Consultants een onderneming op gericht die financiële advies- en on- derzoeksdiensten zal aanbieden. De twee banken nemen ieder voor de helft deel. De nieuwe onderneming begint morgen met haar werk in Warschau. De nieuwe onderneming richt zich op Poolse bedrijven die inter nationale samenwerking zoeken, op buitenlandsen bedrijven die zich in Polen willen vestigen of daar sa menwerking willen aangaan, en op groei en toename van nationaal in- Poolse overheidsinstellingen als- komen verregaande milieu-maatre- mede internationale organisaties gelen onbetaalbaar zijn, is "schijn- DORDRECHT (ANP) - De rijkspoli tie in Dordrecht heeft zaterdag bij een transportbedrijf in Leusden 45.000 kilo hasj in beslag genomen. De hoeveelheid vertegenwoordigt een straatwaarde van zo'n 450 mil- komt vermoedelijk uit de omgeving van Pakistan. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) spreekt over de groot ste vangst die ooit in ons land is ge daan. "Mogelijk is het zelfs de groot ste hasjvangst ooit in de EG", aldus een woordvoerder. In verband met de vangst is de 45- jarige eigenaar van het bedrijf aan gehouden. De politie stuitte op de vangst na een tip dat de partij hasj was opgeslagen in een van de lood sen van een transportbedrijf in Leusden. De partij 'Zwarte Paak' wordt de komende week verbrand bij Afval Verbranding Rijnmond. De 20.000 kilo hasj die in 1988 in Rotterdam werd onderschept, gold tot nog toe als de grootste hasjvangst die ooit in Nederland werd gedaan. HOOGERHEIDE (ANP) - Een uit Hoogerheide. Huybergen, brand in een kartonfabriek in Hoog- Roosendaal, Ossendrecht en Hal- erheide. bij Woensdrecht, heeft in steren met 130 man personeel wer- de nacht van zaterdag op zondag den ingezet bij het blussen. Ook voor tientallen miljoenen guldens personeel van de vlakbij gelegen schade aangericht. De directie zei vliegbasis Woensdrecht verleende gistermorgen uit te gaan van een assistentie. De brand was kort na schadebedrag van vijftig a zestig middernacht onder controle, i ïiljoen gulden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De brand bij Imca Cartonnages ontstond zaterdagavond omstreeks de kantoor- en expeditieruimte kwart voor acht. Het vuur breidde de fabriek. De produktiehal, zich snel uit. Brandweervoertuigen het blussen ging nog de hele nacht door. Niemand raakte gewond. Verloren zijn onder meer gegaan vele miljoenen staat, en de ruimte waar chemica liën zijn opgeslagen, zijn behouden. De brand heeft geen gevolgen heb ben voor de ongeveer 170 perso neelsleden; volgens de directie zul len er geen ontslagen vallen. Com mercieel directeur J. Baerken zei gisteren te verwachten dat de pro- duktie over een aantal weken weer kan worden hervat. Tot die tijd zal een aantal werknemers onderge bracht kunnen worden bij het zus terbedrijf in Antwerpen en andere cartonnagebedrijven. litiek heeft die aanbeveling, volgens echter de gedachte dat verdere Hueting een onzalig compromis, groei in de rijke landen nodig i overgenomen. Kabinet en parlement bewijzen lijk te maken. de groei van de Derde Wereld moge die in Polen werkzaam zijn. heilig" en zelfs "perv Dat NMB-Bank Handlowy zal buiten- Hueting. econoom en hoofd v landse bedrijven ook kunnen hel- afdeling milieustatistieken va pen bij het kapitaliseren van hun gezamenlijke ondernemingen in Polen met behulp van omzetting van schulden in kapitaal. Bank Handlowy is de belangrijkste Pool se bank voor de handel met het bui tenland. Zij sloot 1988 af met een ba- jaarlijkse groei n de i het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), gisteren in Den Haag. Het bekende rapport van de Com missie voor Milieu en Ontwikkeling van de Verenigde Naties, het Brundtland-rapport, stelt dat een lanstotaal van omgerekend bijn 78 miljard; er werken in Polen ru 1700 mensen bij de bank. de het milieu daarmee slechts lippen dienst, aldus Hueting, die sprak op ten aan de toename vi een discussiemiddag in het Haagse naai inkomen. Daarbij politiek-cultureel centrum De Keer kring. De werkelijke groei economie is namelijk voor eer groot deel afkomstig uit die produk- tie-sectoren die het meest verant- rechtvaardige verdeling woordelijk zijn voor de vernietiging van de menselijke leefomgeving. Economische groei wordt geme- het natio- s volgens Hueting ten onrechte slechts aan- de dacht voor de groei in de produktie goederen en diensten en niet factoren als milieu-schade, of met drie procent nodig is om een verbetering van het milieu betaal baar te maken. De Nederlandse po- Veel milieubeschermende maat regelen hoeven helemaal niet duur drie procent te zijn, zo betoogde de milieu- >m. De economie kan volgens versnelde vernietiging hem dergelijke maatregelen - Chaos bij uittocht krokusvakantie DEN HAAG (ANP) - Nogal wat Ne derlanders zijn zaterdag in de Bondsrepubliek Duitsland en Bel gië betrokken geraakt bij ketting botsingen op de autowegen. Dat melden de alarmcentrale SOS-In- ternational in Amsterdam en de ANWB-alarmcentrale in Den Haag. Tenminste een Nederlander raakte ernstig gewond. Bij de alarmcentrale van SOS-In- ternational in Amsterdam kwamen zaterdag ruim veertig meldingen binnen van Nederlanders die be- l het milieu", aldus de auto" ook staande CBS-medewerker. Hij te- makkelijk verdragen. "Dergelijke Meisje overleden Justitie onderzoekt de dood van' Mariëlle de Vries (17) uit Enschede afgelopen zaterdag in het Onze Lie ve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. Bij een onderzoek naar een tumor aan een van de polsen van het meis je, maakte het ziekenhuis ^gebruik van een katheter. Dat is mogelijk te ver doorgeschoven in de slagader en heeft de bloedtoevoer afgesne den. Toen zij buiten bewustzijn raakte, werd het onderzoek direct stopgezet. Het meisje kwam weer bij bewustzijn, maar overleed een paar uur later. Openbaar vervoer Van de 2,75 miljoen Nederlanders, die dagelijks met de auto naar het werk gaan, wil twintig procent best overstappen op het openbaar. Voor waarde is wel dat het openbaar ver voer op een aantal punten wordt verbeterd. Dat blijkt uit een onder zoek van de Stichting Voorlichting Energiebesparing in Apeldoorn. Op dit moment reist ongeveer een half miljoen mensen met het openbaar vervoer naar het werk, dat zou een miljoen kunnen worden. Huurwaardei'orfait Het kabinet komt in juni met nieu we plannen voor aanpassing van het huurwaardeforfait. Dat heeft premier Lubbers aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het vorige voorstel werd door de Eerste Kamer afgewezen. Barlaeus De Medezeggenschapsraad van het Barlaeus Gymnasium in Amster dam zal. nu het gemeentebestuur heeft aangegeven dat .er ruimte is voor "gelijkwaardig overleg", toch meewerken aan de instelling van een commissie van goede diensten. De commissie moet een oplossing voor het conflict over de omstreden rectrix op de school aanreiken. trokken raakten bij kettingbotsin gen. Het overgrote deel van de mel dingen betrof blikschade en kwam uit de Duitse plaatsen Worms. Lud- wigshaven, Frankfurt en Koblenz. Een Nederlander raakte bij Aschaf- fenburg ernstig gewond en is opge nomen in een Duits ziekenhuis, al dus een woordvoerder van de alarmcentrale zaterdagavond. In to taal raakten 12 Nederlanders ge wond. Zes Duitsers kwamen om het leven. De alarmcentrale had z'n handen vol aan het regelen van vervangend vervoer dit weekeinde. In het Ne derlandse verkeer deden zich geen problemen voor. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen was zaterdag wel spra- kende daarbij a den,1 moedegrens leve dat veel a op ofonder de a wél voor groei i: aanmerking komen. Hij hekelde tekenen". veranderingen in produktie sumptie kunnen dan echter geen groei van het nationaal inkomen be- Herdenking Febmari-staking AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen hebben gisteren op het Jo nas Daniël Meijerplein in Amsterdam deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de Februari-staking van 1941. Dat gebeurde mét een défilé langs het standbeeld van de Dokwerker op het plein. Het stedelijk Platform tegen racisme en fascisme hield vooraf een demonstratieve tocht die vanaf het Beursplein naar de Dokwerker voerde. De tocht was bedoeld "om de noodzaak van gemeenschappelij ke strijd tegen het hedendaags racisme en fascisme te onderstrepen", aldus het comité. Met de Februari-staking, uitgebroken op 25 februari 1941, protesteer den ruim 300.000 inwoners van Amsterdam en omringende gemeenten tegen de vervolging van joodse landgenoten door de Duitse bezettings macht. De herdenking van de eerste echte staking tegen de bezetter is uitgegroeid tot een manifestatie "van allen die zich inzetten tegen on derdrukking, voor vrede en voor respect van de mensenrechten", aldus de organisatie. Het défilé werd geopend met een kranslegging door burgemeester Van Thijn, leden van het hoofdstedelijke college van B en W en verte genwoordigers van het Comité Herdenking Februari-staking 1941. Verder werden kransen en bloemen gelegd door besturen van gemeen ten uit de omgeving. Aan het défilé werd ook deelgenomen door verte genwoordigers van politieke partijen, de joodse gemeenschap, kerke lijke genootschappen, maatschappelijke organisaties en veel particu lieren. ARNHEM (ANP) - De winst van het chemie-concern Akzo. dat on der meer een vestiging heeft in Sas- senheim, is vorig jaar met 13 pro cent gestegen van 843 miljoen gul den tot 954 miljoen. De omzet van Akzo steeg eveneens met 13 pro cent van 16,58 miljard gulden tot 18,74 miljard gi^klen. zo maakte Ak zo vanochtend oekend bij de pre sentatie van de jaarcijfers over 1989. Het resultaat is volgens de direc tie te danken aan de opleving van de economie en redelijk stabiele wis selkoersen. Hoewel de klad een beetje zit in de chemische sector, verwacht de directie voor het ko mende jaar dat de winst en omzet zullen blijven stijgen. Van de omzetstijging van 13 pro cent in 1989 vloeide overigens maar 6 procent voort uit de normale be drijfsvoering. Voor het overige (2 procent) profiteerde Akzo van de veranderingen in de wisselkoersen tussen vooral de dollar en de gul den. Bijna de helft (5 procent) van de omzet was te danken aan overne mingen, waarvoor 1,1 miljard gul den werd uitgegeven tegen 300 mil joen in 1988. Zo was de omzetstij ging in de vezels en polymeren (van 4.88 miljard gulden tot 5.21 miljard) deels te danken aan de overname van industriële garens-producente Cobafi in Brazilië vorig jaar mei. Vooral in de vezelsector had Akzo te lijden van de prijsstijging van grondstoffen die in 1987 begon. Pas in het tweede halfjaar van 1989 is voor een aantal grondstoffen een prijsdaling opgetreden. Mede daar door stegen bij Akzo de bedrijfskos ten met 12 procent. Bij Akzo Coatings, dat een vesti ging heeft in Sassenheim. steeg de omzet van 2,79 miljard gulden tot 3,66 miljard en het bedrijfsresultaat van 210 miljoen gulden tot 281 mil joen. In de chemische produkten verbeterde Akzo het bedrijfsresul taat van 700 miljoen gulden tot 703 miljoen. De zoutafzet werd in West- Europa ongunstig beïnvloed door de milde weersomstandigheden. ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.o.l. verhuurt o.a. LASDIESELS lot 600 amp. LASTRAFO'S 220/380 V TOT 600 AMP. Informatie KATS/DEN HAAG (GPD) - De Zeeuwse akkerbouwer Rinus Breu- re (37) uit Kats heeft per 1 januari het laatste personeelslid, dat hij deelde met twee andere bedrijven, moeten ontslaan. De afgelopen tien jaar is de werkdruk toegenomen te gen slinkende inkomsten. Kleine bedrijven redden het niet. "Ik snap ook niet dat nog steeds zestig pro cent van de boeren op het CDA verhoogd verkeersaan- stemt", zegt Breure hoofdschud- r files deden zich nergens ADVERTENTIE 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 mijn vader staat met acht man per soneel. Dat was toen een bedrijf van veertig hectare. Ik heb nu zeventig hectare en verdien daarmee gemid deld een modaal inkomen van 50.000 gulden bruto. Een gezinsin komen op een bedrijf dat bijna twee keer zo groot is als dertig jaar gele den. En toen aten negen gezinnen Breures verhaal maakt duidelijk dat er weinig perspectief in de ak kerbouw lijkt te zitten. In de veen koloniën in het noorden van het land bijvoorbeeld worden voorna- 1 melijk fabrieksaardappelen ge teeld. Als de graanprijs daalt, zakt de prijs van die aardappelen. Maar ze moeten om het jaar wel van het zelfde stuk land komen. Dat vraagt grondontsmettingsmiddelen, die niet alleen duur zijn, maar ook uit milieu-oogpunt eigenlijk niet meer mogen worden gebruikt. Opgeven In Zeeland wordt dankbaar gebruik gemaakt van betere grond. Maar dat neemt niet weg dat de opbrengst ook daar flink zakt. Dat heeft vooral voor boeren met veertig hectare of minder grond gevolgen. Breure: "Tegen die mannen zou je eigenlijk moeten zeggen dat ze hun bedrijf moeten opgeven. Dat is hard, maar blijkbaar wil de Europese politiek süikei«ïï4n"Maar die''prijzen staan dat zo. Of ze moeten er een baan bij- ook oncjer druk. Vanwege de super- nemenEr zijn er hier in de buurt heff Melkveeboeren hielden die het de laatste jaren hebben op- daardoor grond over en telen nu gegeven. Omdat ze guen opvolger 00^ aardappelen en zo. En in Frank- rijk redden de akkerbouwers met drie-, vierhonderd hectare tarwe het ook al niet. Die storten zich even eens op andere produkten. En met succes, dat moet ik zeggen. Het aan bod van andere produkten stijgt, de prijs daalt. Ziedaar het hakblok waarop het hoofd van de akkerbou wers ligt". In Pijnacker stonden de tractoren gisteren keurig in het gelid hadden of gewoon geen voor niks te werken". De een zijn dood is de ander zijn brood. Andere boeren krijgen zo de mogelijkheid het bedrijf te vergro ten. Zoals Rinus Breure. "Maar de meesten kunnen dat niet. Zeker niet met die hoge grondprijzen van nu. De laatste maanden ligt dat op veertigduizend gulden per hectare. Ga daar eens om bij de bank, met die hoge rente. En als je grond met een melkquotum hebt, tel je al gauw zeventigduizend gulden per hectare Het gaat niet alleen om de tarwe- prijzen. "Er zijn boeren die de tarwe nog voor niks zouden willen verko pen. Als de andere prijzen maar goed bleven. Maar dat is ook niet het geval. In een bouwplan kun je de tarwe niet missen, die heb je no dig om de grond gezond te houden. "Dat is ook gebeurd met de melk- door de vele landbouwinstituten is produktie. Het resultaat is toen ge- uitgezocht wat het beste alternatief weest dat de prijzen voor de veeboe- voor de akkerbouw is. "Geef die ren omhoog gingen. Hetzelfde ef- boeren de tijd en de kans met hun fect kun je met een graanquotering bedrijf te overleven", zei CLO-voor- zitter Mares. FNV-bestuurder Jetten zei giste ren in het televisieprogramma Ca- pitool dat er voor de kleinschalige akkerbouw in Nederland Nederlandse akkerbouwers. Slechts in beperkte mate zijn er mo gelijkheden de akkerbouwers te helpen en volgens Lubbers alleen binnen de bestaande regelingen. Hij heeft de boeren te verstaan ge geven dat van de eis van 500 gulden Volgens Europarlementariër Eiso toeslag per hectare geen sprake kan ook bereiken voor de akkerbouw". Feit is dat zowel premier Lubbers als Europalementariër Woltjer vin den dat het Europese landbouwbe leid niet omver gekegeld kan wor den door een uitzondering te maken schijnlijk helemaal geen toekomst Dwingend Woltjer (PvdA) is een wettelijke i perking van de graanproduktie, op gelegd door de EG, toch de enige oplossing. Dit kan volgens hem door de boeren in Europa dwingend voor te schrijven hoeveel land ze braak moeten laten liggen en hoe veel graan ze op het overgebleven deel van hun land nog mogen pro duceren. Produceren ze meer dan is toegestaan, dan wordt dat beboet. zijn. Lubbers vindt evenals land- "Straks wordt graan in gro te hoeveelheden in Rusland en de Oostbloklanden geproduceerd te gen zeer lage prijzen. Daar kunnen we in ons land niet tegenop. Het ge volg is, dat 30 procent van de boe- - renbedrijven zullen verdwijnen". De Zeeuwse boer Breure blijft z'n hoop vestigen op inkomenssteun. bouwminister Braks dat nationaal Want lagere prijzen helpen niet. Des doorgegaan moet worden met om schakeling van de graanproduktie naar andere teelten. 30 procent De landbouworganisaties willen dat de akkerbouwers meer tijd krij gen om over te schakelen. Het duurt volgens hen enkele jaren voordat r moet een boer namelijk pro- J" duceren om aan een inkomen te ko men. "De Amerikanen zitten op 2000 kilo tarwe opbrengst per hecta re, de Russen op 1000 kilo en wij in Nederland op 7500 kilo. Dat zegt toch genoeg", illustreert Breure. "We moeten de mogelijkheid krij gen over te schakelen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3