Terre des Hommes: 25 jaar noodhulp Kweken turbo-zalm ontreddert zeemilieu i NABIJ NOQ rO 'Christen in DDR had dubbelleven' I REPORTAGE i MAANDAG 26 FEBRUARI 1990: GEESTELIJK LEVEN Organisatie wil zich meer richten op onderwijs in Derde Wereld DEN HAAG - Nauwelijks kleren aan het lijf en een ver moeide blik in haar ogen. Fa- timah (9) uit Indonesië heeft de hele dag in de rijstvelden gewerkt. Onkruid wieden, oogsten en planten is haar dagelijkse bezigheid. Ze heeft twee jaar op Java een lagere school bezocht. Die schooltijd was zo korte duur omdat ze thuis haar ouders moest helpen. Dolgraag zou ze weer naar school gaan. door Carine Neefjes Fatimah is een van de kinderen die op de expositie 'Terre des Hommes 25 jaar' over haar leven in een Derde Wereld-land vertelt. Op grote witte zuilen zijn posters van zwarte kin dertjes geplakt. Allemaal vertellen ze hetzelfde trieste verhaal: ze wer ken hard op het land, maar gaan veel liever naar school. "Ik wil leren lassen", zegt een jongetje, "dat kan de concurrent van mijn vader ook". Uit landen waar onderwijs geen schijn van kans heeft, komen uit sluitend leergierige kinderen aan het woord. Een ietwat ongeloof waardige vertoning. Toch heeft Ter re des Hommes Nederland heel be wust voor het thema onderwijs ge kozen. Na 25 jaar wil de organisatie van koers veranderen. Meer aan dacht voor structurele problemen in Derde Wereld-landen. Onderwijs past hier goed. In 1965 is Terre des Hommes op gericht. Er woedde een gruwelijke oorlog in Vietnam waarvan veel kinderen het slachtoffer werden. Directeur Frans van Dijk: "Terre des Hommes bood toen slechts noodhulp. Vrijwilligers gaven uit gehongerde kinderen te eten en ver zorgden gewonden". Maar het grootste probleem werd niet opgelost want de oorlog duurde voort. Dat gold niet alleen voor Viet nam. Ook in Ethiopië, Angola en Chili waar Terre des Hommes een helpende hand bood, was het aan voeren van medicijnen en voedsel vaak water naar de zee dragen. Politiek Dat humanitaire hulp niet direct zo den aan de dijk zet, is niet verwon derlijk, meent Jan van Berkel, hoofd-educatie bij de Novib, een grote overkoepelende organisatie die zich intensief bezig houdt met hulp aan landen in de Derde We reld. Terre des Hommes bemoeit zich absoluut niet met de politiek in een land. Toch gaan noodhulp en politieke steun vaak samen, vindt de Novib-medewerker. Volgens Van Berkel ben je soms verplicht om "politiek partij te kie zen". Als voorbeeld noemt hij de si tuatie in Maleisië: "Wij steunen de acties van bewoners die hier strij den voor het behoud van het tro pisch regenwoud. Anders blijven deze mensen niet in leven. En dat is het belangrijkste doel van onze hulp. De Novib doet bij voorbeeld mee aan wegblokkades. Op die ma nier proberen wij het beleid van de regering te beïnvloeden. De Ma leisische overheid is hier niet geluk kig mee". Terre des Hommes wil in tegen stelling tot de Novib geen politieke keuzes maken. Directeur Frans van Dijk: "We zijn bang voor druk van de regering. Wij willen ons eigen gang kunnen gaan". Haat en nijd Om de situatie in een land blijvend te verbeteren, moet Terre des Hom mes soms toch enige druk uitoefe nen op de regering van een land. Daarom onderhoudt Terre des Hommes contacten met onderwijs organisaties. Die moeten er voor zorgen dat kinderen niet als 'vech tersbazen' worden opgevoed. Als voorbeeld beschrijft Van Dijk de si tuatie in Cambodja. "Daar is ontzettend veel haat en nijd tussen mensen op het platte land en de bergbevolking. Kinde ren in de bergen wordt voorgehou den dat bewoners in de dalen niet deugen en als mens minder waard zijn. De Rode Khmer wakkert de te genstellingen tussen de beide be volkingsgroepen aan. Onderwijzers moeten proberen daarin verande ring te brengen". In de toekomst wil de organisatie zich meer op vrouwen richten. Die moeten zoveel mogelijk betaald werk krijgen. Dijkstra: "Als de vrouw meer verdient, krijgt een kind beter te eten. Mannen beste den hun geld nauwelijks aan hun kinderen. Die kopen er zelf sigaret ten en drank voor". In 25 jaar heeft Terre des Hom mes 300.000 kinderen uit 45 ver schillende landen geholpen. Van de 2.500 projecten waren de meesten in Zuid-Oost Azië, Indië, Bangladesh, Sri Lanka en Latijns-Amerika. In totaal heeft de organisatie 150 mil joen gulden aan hulp uitgegeven. Een groot deel van de inkomsten is afkomstig van vaste donateurs. Verder haalt de organisatie veel geld binnen via acties op televisie. Ook scholen dragen hun steentje bij door geld in te zamelen voor Derde Wereldlanden. Van de 12 miljoen gulden die Terre des Hommes elk jaar ontvangt, gaat negentig pro cent onmiddellijk naar de Derde Wereld. De overige 1,2 miljoen gul den wordt besteed aan de 13 betaal de krachten en aan de 1.000 vrijwil ligers die voor Terre des Hommes werken. Razend moessons Hoewel Oost-Europese landen ook schreeuwen om hulp - denk aan de aidspatiëntjes in Roemenië - kan Terre des Hommes geen hulp aan het Oostblok bieden. Daar is ge woonweg geen geld voor. Boven dien keren problemen in de Derde Wereld ieder jaar terug, zoals bij voorbeeld blijkt uit het verhaal van Sanoko (10) die in Bangladesh woont. "Ik ben geboren in september, het jaargetijde van de razende moessons. Elk jaar weer overspoelt het water ons land. Duizenden hui zen worden vernietigd, honderd duizenden mensen raken dakloos. Landbouwgronden worden ver woest. Bij ons is het dan koud en nat en we lijden honger". (De expositie '25 jaar Terre des Hommes Nederland' is van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur te zien in het Museon in Den Haag en in het weekeinde van 12.00 tot 17.00 uur. Vanaf mei reist de tentoonstelling door heel Nederland.) Snel groeiende bedrijfstak loost grote hoeveelheden chemicaliën Drie gulden per ons, vraagt de visverkoper op de markt voor z'n zalm. Wie het kan betalen legt het er graag voor neer, want zalm is een koninklijke vis. Het woord 'zalm' past bij kristal helder water, dat klaterend door een ruig bergland stroomt; puur natuur. Helaas, het mag niet meer zo zijn. De zalm op de markt, in het blikje, de cocktail, of als pronkstuk van het koud buffet, komt uit een viskwekerij. In toenemende mate blijkt dat deze zeer snel groeiende bedrijfstak een vorm van roof bouw is, waarvan uiteindelijk niemand beter wordt. Vast staat dat het zeemilieu er grote schade van ondervindt. door Rob Bijnsdorp Een viskwekerij is een vorm van bio-industrie. Precies zoals dat op het land met kippen en varkens ge beurt, worden dieren ingepast in een efficiënt produktieproces. Daarvoor is beschut water nodig. De viskweker vindt dat aan de grilli ge kusten van Noorwegen, Schot land, Ierland en de Shetland Eilan den. Hij hangt daar zijn fijnmazige leefnetten aan grote ringvormige drijvers. Duizenden vissen zwem men daarin, dicht opeengepakt, hun rondjes. Op gezette tijden strooit een voederapparaat korrels krachtvoer boven het net uit. De meeste vismesterijen kweken zalm. Deze luxe soort levert tot nu toe het meest op. Het broedsel wordt in zoet water opgekweekt tot twee-jarige kleine pootvisjes van ongeveer een vinger lang. In hun natuurlijke staat zouden ze op die leeftijd de rivier verwisselen voor het zoute zeewater. Nadat de poot- visjes vanuit speciale transport- tanks in de netten van de kwekerij zijn gepompt, groeien ze in ander half jaar uit tot dieren van 3,5 tot 4 kilo. De zalmboer vangt daarvoor 16 tot 20 gulden per kilo. Een gemid delde kweker koopt zo'n 150.000 jonge zalmpjes per jaar voor 4 tot 6 gulden per stuk. Deze cijfers verkla ren de zalmkoorts die zich in de ja ren tachtig meester maakte van on dernemende lieden met voldoende geld voor forse investeringen. De Ierse zalmproductie groeide van 0 in 1977 tot 4.200 ton in 1988 en moet volgens de overheid kunnen groeien tot 25.000 ton in 1995. De Schotse Zalmproductie groeide in ruim tien jaar tijd tot 18.000 ton in 1988 en moet volgend jaar al 52.000 ton kunnen bedragen. De Shetland Eilanden brachten in 1984 nog maar 50 ton op de markt. Drie jaar later was dat al 3.000 ton en er zijn plan nen om dat cijfer te verviervoudi gen. Noorwegen spant nog steeds de kroon met in totaal 800 kwekerij en, die dit jaar naar schatting 150.000 ton op de markt brengen. In 1988 overschreed de totale omzet van de Noorse zalmkwekerijen die van de hele nationale visserijvloot. Kleurstof Evenals de bio-industrie op het land doen zich in een viskwekerij tal van ongewenste en schadelijke effecten voor. Omdat er grote sommen geld op het spel staan worden ze met alle macht bestreden, wat tot weer nieu we complicaties leidt. Turbo-zalm wordt vetgemest met krachtvoer. Maar de eerste zalmboeren moeten lelijk op hun neus hebben gekeken toen ze merkten dat hun kunstma tig gevoede vissen van binnen wit waren in plaats van roze. Daar ging de winst, want de vis was onmoge lijk als zalm te verkopen. De voerproducenten, Unilever en British Petroleum, zagen het ge vaar. Ze ontwikkelden in hun labo ratoria de chemische pigmentstof cantaxantin en mengden dat door het voer. De zalm werd weer roze, maar tevens kankerverwekkend. De pigmentstof werd verboden en vervangen door astaxantin, een vol gens deskundigen onschuldige, maar wel duurdere kleurstof. Een ander probleem. Als een ziekteverwekkende bacterie, virus of parasiet een concentratie van honderdduizend of nog meer zalmen weet te vinden, kan deze zich zich razendsnel vermenigvul digen en binnen de kortste keren de hele visvoorraad aantasten. Op deze zet van de natuur moest weer een te genzet volgen van het menselijk vernuft: chemische bestrijdings middelen en antibiotica. De meest voorkomende parasiet, 'zeeluis', wordt bestreden met de chemische stof Nuvan. Het is een zenuwverlammend middel dat door de EEG op de lijst van stoffen is ge zet die schadelijk zijn voor het milieu. Groot-Brittannië plaatste Nuvan op haar 'rode lijst' van 30 voor het zeemilieu zeer schadelijke stoffen. De producent van Nuvan, de firma Ciba-Geigy, houdt vol dat de stof volkomen verantwoord kan worden gebruikt als de zalmboeren het maar voldoende verdunnen en het water rond hun netten met plas tic zeilen afschermen. Omdat er gro te economische belangen mee ge moeid zijn sleept de discussie zich voort zonder dat er veel gebeurt, Sekseloos Zalmen in gevangenschap blijken veel eerder geslachtsrijp te zijn dan hun soortgenoten in het wild. Dat verstoort de wenselijke produktie- planning van de zalmboer. Volwas sen mannelijke dieren verliezen na melijk iets van hun kwaliteit, terwijl ze nog niet vet genoeg zijn voor de markt. De biochemici gingen weer aan de slag en experimenteerden net zo lang met bepaalde hormoon behandelingen tot uit zalm-eitjes slechts vrouwelijke zalmen groei den. Nog was het ideaal niet bereikt want ook te vroeg geslachtsrijpe vrouwelijke zalmen veroorzaakten rimpels in de gestroomlijnde pro- duktiegang. Werkelijk ideaal zou een volledig sekseloze zalm zijn. Of het laborato rium die ook kon leveren? Ja dat kon. Met monnikengeduld is net zo lang geknutseld aan bevruchte ei tjes tot de verlangde sekseloze zalm kon worden gefabriceerd. Een eitje wordt daartoe vlak na de bevruch ting onderworpen aan een schok, hetzij door hoge druk, hetzij door verandering van temperatuur. Uit nader onderzoek bleek dat de hoge- druk methode de beste resultaten geeft. Een uitgebreid testprogram ma voor toepassing van die metho de op commerciële basis is al uitge voerd. Waar is dit alles voor nodig? Niet voor de voedselproduktie. Het krachtvoer bestaat grotendeels uit vismeel, waarvoor jaarlijks' miljoe nen tonnen sardines, spiering, ha ring en andere in dichte scholen zwemmende vis worden vermalen. Zalmkwekerijen maken van goed kope vis dure vis, maar vernietigen tegelijkertijd 90 van de oorspron kelijk in vis aanwezige voedings waarde. Ook de kwaliteit van de vis is er niet beter op geworden. De zalmboer doet er alles aan om zijn waar zo mooi mogelijk af te le veren. Bij het 'oogsten' snijdt hij achter de kieuwen de bloedvaten door. In een grote spoelbak bloeden de vissen, steeds trager zwemmend, leeg. Vrij van bloedsporen en omge ven door blinkend ijs en piep schuim ziet een turbo-zalm er prachtig Broedgebieden uit, maar de smaak haalt het niet bij die van zijn wilde voorouder. De bio-industrie op zee heeft zich gevestigd in de kustzones. In die smalle strook concentreert zich bij na al het zeeleven. Er is van nature een nauw samenspel tussen bodem leven, leven in het water en de vo gels daarboven. De honger naar krachtvoer voor de bio-industrie heeft de jacht op industrievis explo sief doen toenemen. Wilde zalm, kabeljauw en andere vissoorten die zich voeden met zandspiering, worden nu in hun voortbestaan bedreigd. In de broed gebieden van meerdere vogelsoor ten, waaronder de Noordse stern en de papagaaiduiker, zoeken de ou ders al tevergeefs naar voedsel voor hun jongen. De grote hoeveelheden chemica liën die de viskwekerijen in het wa ter lozen (alleen al in Schotland 20.000 liter Nuvan per jaar), versto ren kwetsbare levensprocessen in het zeemilieu. In de omgeving van de kwekerijen hoopt zich op de bo dem de mest van de vissen op. De voedingsstoffenhuishouding in het water raakt daardoor uit balans met als gevolg hevige algenbloei en zuurstofarm water. De ongerepte zuiverheid die zo eigen is aan het natuurlijk milieu van de zalm, straalt nog slechts uit de zilveren glans van de exportfolders, die de zalmindustrie de wereld instuurt. (Dc auteur is medewerker van de milieuorganisatie Seas at Risk) Enige leden van de groep uit Fürstenzvalde zittend v.l.n.r.): dominee Ute WinklerHeiko Wilker, Annette Stem en Torsten Klar. (foto EHen Kerkelijke jeugd bezocht Voorschoten: VOORSCHOTEN "Een lichtstraal in het donker". Zo typeer de dominee Ute Winkler van de Evangelische Gemeinde in Fürstenwalde (DDR), het bezoek dat zij samen met een jonge rengroep aan hervormd-gereformeerd Voorschoten bracht. Het was de eerste maal in het reeds enige jaren bestaande con tact, dat een tegenbezoek uit Fürstenwalde kon worden ge bracht. Evenals enige honderden andere kerkelijke gemeenten in ons land, onderhouden de hervormde ge meente en de gereformeerde kerk in Voorschoten samen contacten met een gemeente in DDR. "Het gaat absoluut niet om geldelijke steun, maar om het gesprek", licht mevrouw H. Harms-van der Dussen toe. Morele ondersteu ning, daar gaat het volgens haar Het idee voor een gemeente contact met Fürstenwalde (ooste lijk van Berlijn) ontstond vier jaar geleden, waarbij de landelijke hervormd-gereformeerde diako- nale organen voor een adres zorg den. Tot nu toe is het contact vooral éénrichtingsverkeer ge weest. Dank zij de grote verande ringen kon nu een groep van twaalf Oostduitse jongeren Voor schoten aandoen. "Kort, maar heel intensief' noemt mevrouw Harms het be zoek van de Jugendgruppe. De jongeren, in leeftijd variërend van 16 tot 23 jaar, arriveerden donder dagavond en moesten gistermor gen weer met dé trein terug. In de tussenliggende tijd bezochten ze onder meer een middelbare school, brachten ze een bezoek aan Den Haag en Scheveningen en voerden zij heel veel gesprek ken. Omdat de groep 's zondags niet in staat was om een dienst bij te wonen, vond op zaterdagavond in de Grote Kerk een 'avondgebed' plaats, waarbij de liturgie werd gevolgd van het zogenoemde Montagsgebet. Dergelijke samen komsten werden in de DDR door het hele land georganiseerd, met het oog op de spanningen in het land. Zo klonk ook zaterdag avond in Voorschoten: 'Herr, gib uns Deinen Frieden...'. In een overdenking sprak do minee Winkler over de donkere tijd die de DDR heeft meege maakt. Zij toonde zich zeer dank baar voor de nieuwe mogelijkhe den en geloofde dat God de hand had gehad in het 'barsten' van de muur. "Wie het donker heeft mee gemaakt, kan'1 het licht intensie- Gereformeerd pleidooi voor ziekenzalving LEUSDEN (ANP) De gerefor meerde synode moet de plaatse lijke kerken aanbevelen af en toe 'diensten der genezing' te hou den. In deze oecumenische kerk diensten wordt voorbede gedaan voor zieken en is er ruimte voor handoplegging en eventueel zie kenzalving. De dienst der genezing is in de loop der eeuwen door de kerk verwaarloosd, terwijl het hier toch gaat om een voluit kerkelijke opdracht, schrijft de commissie dat het contact onderhoudt met de Charismatische Werkgemeen schap Nederland (CWN). Haar rapport wordt op 5 maart in de ge reformeerde synode besproken. Gezien de dubieuze vormen die de zogenoemde 'gebedsgenezing' heeft aangenomen, is het wel be grijpelijk dat de dienst der gene zing in de vergetelheid is geraakt. De aarzeling van de kerken zou echter ook een diepere achter grond kunnen hebben "in de ver schraling van ons geestelijk le ven, dat niet erg thuis is in de ruimte van de Geest en van het gebed". De commissie wijst erop dat de dienst der genezing iets heel an ders is dan "dubieuze gebedsge nezing". EN VER ver waarderen". Er zal nog veel duisternis komen, vermoedde zij, maar "uw denken aan onze situa tie geeft ons kracht". De jongeren beaamden desge vraagd de woorden van hun pre dikant. "Dit bezoek vormt voor ons een steun in de rug", vond Torsten Klar. Want, zei Anette Stenz, "alles is heel onzeker 'in ons land. We hebben geen idee hoe de toekomst er uitziet". Hei ko Wilker vond het goed dat ze 'het gouden westen' nu ook eens met eigen ogen hebben gezien. "Dan weet je tenminste wat je je er bij moet voorstellen". Volgens Torsten was het be paald niet makkelijk om als chris ten-jongere in de DDR te leven. "Als je niet deed wat de staatsi deologie je voorschreef, bijvoor beeld de eed niet aflegde waarin je trouw beloofde aan de staat, dan had dat represailles tot ge volg op school. Ook kon je dan wel een vervolgopleiding verge ten". Volgens hem had die prak tijk zich de laatste jaren, steeds verder verscherpt. Anette: "Je leefde in twee zo nes. In de ene sprak je de mensen naar de mond, liep je mee om een baan te kunnen krijgen, en in de andere zone beleefde je je geloof'. Dominee Winkler: "Het was ech te schizofrenie, een dubbelle ven". Toch was het in Fürsten walde de kerk die de aanzet gaf tot democratische vernieuwing, met een conferentie waarin het af treden van het gemeentebestuur werd geëist. "Zij zijn ook vertrok ken". Overigens heeft dominee Wink ler nu het idee dat het verlangen naar een betere economie het de mocratische streven dreigt te overschaduwen. Volgens haar zal het voor de kerk heel moeilijk zijn om, na jaren van systematische onderdrukking, haar positie te hervinden. "De kerk en de staat waren hier altijd strikt geschei den. Dat had als voordeel dat je voortdurend oppositie kon voe ren. Daar komt nu volledig veran dering in". De groep is het er overeens dat de veranderingen verwarrend snel gaan in de DDR. "Het zal straks als we na drie dagen weer thuiskomen, echt een verrassing zijn hoe de zaken er voorstaan", aldus de dominee. Eind maart gaat er weer een Hollandergruppe naar Fürsten walde. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen het beroep van de synode als geestelijk verzorger bij de landmacht G. Bikker Zuid-Bei.ierland, naar Harderwijk A. A. Floor Üddel; bedankt voor Amstel- veen-Buitenveldert T. Wegman Wijn gaarden. Gereformeerde Kerken: beroepen te Buitenpost Th. Weerstra Berkel en Ro denrijs, te 's-Gravenhage-0 als geeste lijk verzorger bij de Stichting Brono- vo/Nebo mw.drs. T. Koopman Culem- borg; aangenomen naar Uithuizen K. Meijer Surhuisterveen. Christelijke Gercf. Kerken: tweetal te Rotterdam-W R. van Beek Veenen- daal (Pnièlkerk) en R. Kok Darmvou- de; bedankt voor Driebergen P. Beek huis Rotterdam-Kralingen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Goudswaard en voor Go- rinchem G. J. van Aalst Benthuizen, voor Brakel en voor Nijkerk J. Karens Opheusden, voor Krimpen aan den IJssel P. van Ruitenburg Meliskerke. Geref. Gemeenten in Nederland: be dankt voor Vlaardingen J. Roos Chilli-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2