ILEIDSCH DAGBLAD Weer grote stormschade NODIG! I l 'Acties akkerbouwers voortgezet Rijkswaterstaat vreest voor forse afslag van duinen I Philips wil af van alle defensie bedrijven Chamorro verrassend winnaar in Nicaragua Volksfront winnaar bij verkiezingen Litouwen IJSBERGSLA EN VARKENSSCHNITZEL Rienk Kamer vrijgesproken MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39175 Prijs fl. 1,35 EMMELOORD (ANP/GPD) - De H akkerbouwers hebben hun protes- Iten tegen verlaging van de graan prijs vanmorgen voortgezet met blokkades van vuilstortplaatsen en wegen in het noorden van het land. Twintig boeren zochten per trekker de Noordhollandse commissaris van de koningin De Wit op. Morgen is een blokkade van broodfabrieken gepland. De nieuwe acties volgen nadat het gespreK tussen de landbouwor ganisaties en premier Lubbers en landbouwminister Braks zaterdag was mislukt. Braks zei wel zich te willen inspannen om de EG-regels voor graanprijzen te versoepelen, maar de boeren vonden dat "vol strekt onvoldoende" en besloten gisteravond in Emmeloord tot nieu we acties. Vanmorgen vroeg werd het ter rein van huisvuilverwerkingsbe- drijf VAM in Wijster met 140 trek kers afgesloten. De VAM verwacht problemen omdat is aangekondigd dat de blokkade een week gaat du ren. In het noorden werd opnieuw een groot aantal wegen geblok keerd, zoals in de stad Groningen. Ook een aantal grensovergangen zat weer dicht. Twintig boeren uit de Haarlem mermeer reden per trekker naar het provinciehuis in Haarlem en boden commissaris van de koningin De Wit een petitie aan. Hij zei dat de ak kerbouwers zich in een "buitenge woon ellendige" positie bevinden en wil daarover praten in Den Haag. Vanmiddag praten de boeren over acties bij broodfabrieken. "De mensen moet duidelijk worden dat hun brood van ons graan wordt ge bakken", aldus een actievoerder. De broodvoorziening zal volgens de Nederlandse Vereniging voor de Bakkerij niet in gevaar komen, om dat de poorten van de 110 grote bak kerijen niet tegelijk afgesloten kun nen worden. Acties van boeren op de Zeeland- brug eti in de Groningse binnenstad werden vanmiddag afgeblazen door de storm. In optocht gegaan met die banaan... NOORDWIJKERHOUT Een als banaan verklede inwoner van Noordwijk die meeliep in de carnavalsoptocht in Noord wijkérhout» heeft zaterdag middag beide benen gebroken. De man struikelde waar schijnlijk over zijn eigen schil en kwam terecht onder een traetor die één van de praal wagens trok. De Noordwijker brak eerst zijn ene been en toen het voer tuig daarop achteruit reed moest ook zijn andere been er aan geloven. De man werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Deiden. De carnavalsoptocht brak als gevolg van het ongeval in twééën en liep een vertraging van een kwartier op. EINDHOVEN (GPD) - Philips is van plan nog dit jaar al haar reste rende defensie-bedrijven afsto ten. Het is in onderhandeling over de verkoop van de bedrijven Phi lips Systeme Sondertechnik (Duitsland), Magiec (VS) en Mei (GB). Dat zijn de laatste defensie-be drijven die Philips nog heeft. Eer der werden Hollandse Signaalap paraten in Enschede, MBLE in België, TRT in Frankrijk en PE- AB in Zweden al geheel of gedeel telijk werden verkocht. Over de onderhandelingen over de Amerikaanse en Britse defensie-bedrijven wil Philips nog geen mededelingen doen, maar de gesprekken over ver koop van de Duitse poot met een niet nader genoemde overname kandidaat zijn "in een vergevor derd stadium". Philips verwacht dat de gesprekken nog dit voor jaar worden afgerond. Bij Philips Systeme Sonder- techniek in Bremen en Kiel vyer- ken ongeveer 1000 werknemers. Het Duitse bedrijf maakt appara tuur voor optische elektronica, militaire communicatie, radar systemen voor de marine en geau tomatiseerde verkeerscontrole- systemen. De jaaromzet wordt ge schat op 410 miljoen D-mark, al wil Philips dat cijfer niet bevesti gen. Zoals bekend is Philips bezig haar defensie-belangen af te sto ten omdat ze niet tot de zoge naamde kernactiviteiten beho ren. Bovendien staat de markt voor militaire apparatuur onder druk en nemen de ontwikkelings kosten sterk toe. Als gevolg daar van zijn diverse concerns hun po sitie op deze markt aan het her- Daarbij is Europa's grootste de fensie-concern, het Franse Thomson-CSF, sterk op het over namepad. Thomson verwierf van Philips al (meerderheidsbelan gen in Hollandse Signaal, MBLE en TRT en nam onlangs een be lang van 50 procent in het noodlij dende Britse sonar-bedrijf Fer- ranti. DEN HAAG (GPD/ANP) - De zware storm die vandaag over ons land raast heeft opnieuw omvangrijke schade aange richt. Brandweer en politie werden overstelpt door meldin gen van omgevallen bomen, omgewaaide vrachtwagens, aanhangers, caravans en beschadigde of geheel afgerukte daken van woningen en bedrijfsgebouwen. Van een Duits jachtje voor Hoek van Holland sloeg een man overboord. Hij is vermoedelijk verdronken. De KLM hield de regionale vloot van NLM/Netherlines vanmorgen aan de grond. Vluchten werden ge annuleerd, omdat de storm snelhe den bereikte van rond de 54 kno pen. Ook op Schiphol-Oost, waar een aantal hangars in aanbouw is, werden extra maatregelen geno men. Het dak van een hangar, dat tijdens de vorige storm werd losge rukt, begaf het ook nu. De noodcon- structie bleek niet sterk genoeg. LEIDEN/WASSENAAR - De storm richtte in de Leidse Stevenshof een ravage aan. Van huizen in aan- pouw aan de Clara Kok-Van Alp- Rijkswaterstaat vreesde vanoch tend dat de storm in de loop van de dag forse duinafslag zal veroorza ken. De wind draait naar het westen en door springvloed kan langs de hele Noordzeekust een extra hoge waterstand optreden. Rond het middaguur werden aan de kust windstoten van 145 kilome ter per uur gemeten. De soms tot or kaankracht aanwakkerende storm bereikte rond 2 uur het hoogtepunt en neemt slechts langzaam af. De Verkeerscentrale in Drieber gen adviseerde vanaf 10.30 uur van ochtend vrachtwagens en auto's met aanhanger om een parkeer plaats op te zoeken. Drie grote brug gen: de Lekbrug bij Vianen, de Waalbrug bij Zaltbommel en de Ha ringvlietbrug werden vanmorgen afgesloten voor alle verkeer. Ook de dijk Enkhuizen-Lelystad werd ge sloten omdat het opgezwiepte wa ter over de dijk golfde. Op diverse plaatsen moesten we gen worden afgesloten omdat om gewaaide bomen de doorgang ver sperden. Het treinverkeer had i Zittende president Ortega verslagen henstraat waaide een dak af dat morgen ook veel last van breuken i: 100 meter verder werd neerge kwakt. Politie- en brandweermen- later op die plek veerden, moesten bovenleidingen. Op zeker 8 trajec ten reden geen treinen. Tussen Lei den en Alphen aan den Rijn kwam hun leven het treinverkeer helemaal stil te lig- toen plotseling ook het dak gen i j MOSKOU (AFP/DPA) - De parle- steunde ook kandidaten van de mentsverkiezingen in de Sovjetre- communistische partij die zich vo- publiek Litouwen hebben zaterdag rig jaar van Moskou losmaakte. De een grote overwinning opgeleverd officiële uitslag wordt pas morgen voor het Litouwse Volksfront Saju- verwacht. In 45 kiesdistricten dis. Deze nationalistische bewe- wordt over 14 dagen een tweede I ging, die afscheiding van de Balti- stemronde gehouden. In 6 distric- sche republiek van de Sovjetunie ten is dat nodig omdat de opkomst nastreeft, zegt dat door haar ge- onder de 50 procent bleef, steunde kandidaten 72 van de 141 Waarnemers zien in de uitslag van zetels hebben behaald. de eerste vrije verkiezingen sinds Sajudis nam niet zelf deel aan de de annexatie van de republiek in verkiezingen, maar steunde kandi- 1949 een duidelijke uitspraak van daten van diverse bewegingen, par- bevolking voor onafhankelijk- tijen en organisaties. De beweging heid van de republiek. De bevol- Adjunct-directeur Leidse Schouwburg opnieuw opgepakt LEIDEN - De geschorste adjunct- directeur van de Leidse Schouw- door Sajudis gesteunde kandida- burg, de 47-jarige Hans Kagie, is ten' Moskou-getrouwe communis- vanmorgen opnieuw gearresteerd. ten verwierven 9 zetels, terwijl ook AvaLVV1Jlvo^ uluuu„^ Hij wordt ervan verdacht als organi- Sen noodvoorzieningen om verdere de Teylingerlaan in Voorhout De luchthaven Schiphol zal in verband met de storm mogelijk eni ge tijd worden gesloten. Het vlieg verkeer wordt stilgelegd bij een windsnelheid van 60 knopen. Dat staat gelijk aan windkracht 10 tot 11. In België werden in Ukkel en Damme twee personen gedood door omwaaiende bomen. In Enge land kwam vanochtend een man om het leven toen een boom op een bus belandde. Tal van wegen wer den onbegaanbaar. In Wales kwa men duizenden huizen zonder stroom te zitten. Volgens KNMI-weerman Henny Vergouw doet de storm weinig on der voor de orkaan van vorige maand. „Het gaat om windkracht 11 met uitschieters naar nog hogere Litouwen kon eerst uit meerdere partijen kiezen doordat de communistische partij in de republiek haar machtsmonop olie had opgegeven. Van de 90 zetels die bij de eerste verkiezingsronde te verdelen wa- gingen er slechts 18 naar niet van het ernaast gelegen huizenblok vloog. De daken kwamen onder meer terecht op omliggende huizen en vier geparkeerde auto's. Er de den zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. Bij een bushokje aan de Stevens hof dreef gingen alle ruiten aan gru zelementen. Een 55-jarige Leide- naar die op de bus stond te wachten, werd door rondvliegend glas getrof fen en is met snijwonden naar het AZL overgebracht. één afgesloten. Door de storm twee bomen op de weg terechtgeko men, waarbij één auto beschadigd woude. Reizigers werden met bus sen vervoerd. De carnavalsviering in het zuiden van het land werd door de storm flink in de war gestuurd. Vele grote optochten in Brabant gelast. Bijvoorbeeld de grote op tocht in Breda die jaarlijks 100.000 bezoekers trekt Een Grieks schip liep vanochtend even ten zuiden van Vlissingen aan de grond na op drift te zijn geraakt. De Rijksstraatweg m Wassenaar Een reddingboot rukte uit toen een vanochtend van half elf tot half sleepbootje met 5 man aan de grond liep tussen Vlieland en Terschel ling. Het bootje werd naar de haven van Terschelling gebracht. Ook de raakte. Rond het middaguur moest veerdiensten op het Wad en de Wes- draadbreuk bij Zoeter- windsnelheden. Dat betekent veel schade aan huizen en bossen". Voor de rest van de week ziet het er ook niet gunstig uit. Koude lucht zal over Nederland uitstromen en ha- sneëuwbuien veroorzaken. MANAGUA (AFP) - De Hoge Kies raad van Nicaragua heeft vanmid dag Violeta de Chamorro uitgeroe pen tot winnaar van de presidents verkiezingen die gisteren werden gehouden. Chamorro is de kandida te van de Nationale Unie van de Op positie, een monsterverbond van dertien politieke partijen. Zij ver sloeg de zittende sandinistische president Daniel Ortega. De Kiesraad maakte bekend dat Chamorro de verkiezingen gewon nen had nadat 71 procent van de stemmen was geteld. Op grond van die telling bracht 54,8 procent van de kiezers zijn stem uit op de UNO tegen 41,5 procent op de Sandinis ten. De einduitslag van de verkie zingen werd rond 10 uur plaatselij ke tijd (17.00 uur Nederlandse tijd) verwacht, aldus de voorzitter van de Hoge Kiesraad Mariano Fiallos. Voor gisteren wezen de opinie peilingen nog op een zekere over winning voor Ortega. De UNO-kan- didaat voor het vice-presidents- richting Den Haag file vanuit de moesten uit de vaart worden geno- sator van het Internationaal Volks- dansfestival 6000 gulden provincia- Sovjet le subsidie in eigen zak te hebben gestoken. Politiewoordvoerder Graveland maakte de arrestatie aan het eind van de morgen bekend. Kagie werd begin dit jaar al vast gehouden op verdenking duistering 1 de republiek. 1 de Opperste De leider van de onafhankelijke communistische partij Brazauskas kreeg 91,7 procent van de stemmen in zijn kiesdistrict, waarbij hij de kandidaat van Sajudis Smajlis ruim ii^oÓÖgufden bij de zetel kon behou- de meerderheid te rekenen. schade aan het dak van de Beste vaermavo te voorkomen. Verder waaiden er in de nieuwbouwwijk Rijnsoever steigerdelen omver. De hevige rukwinden deden het dak van de sporthal Cleijn Duin opbol len, maar tegen de middag werd er nog geen grote schade gemeld. In Noordwijk kwam de brand weer in actie om de dakbedekking aanhangwagen vrachtwagen om. Bij de Hanab in 't Boonrak in Valkenburg is de dak bedekking van het bedrijf gedeelte lijk weggewaaid. De Leimuiderdijk in de Haarlem mermeer, tussen de rijksweg A4 en Nieuw-Vennep, moest vanmorgen worden afgesloten vanwege een'ge kantelde vrachtauto. Westerstorm Koersen in Tokyo kelderen opnieuw Aan de kust westerstorm, wisselend bewolkt en buien, met hagel en onweer. MinimumtempC' ratuur omstreeks 6 graden, middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Wes- 1 tenwind, boven land hard tot storm achtig, aan de kust storm. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wisselvallig, met maartse buien. Eerst nog veel wind. Middagtemperatuur dalend van acht naar vier graden. Dinsdag 27 februari zon op: 07.31 uur, zon onder: 18.16 uur; maan op: 07.56 uur, zon opder: 21.34 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.30 en 16.44 uur; laag wa ter: 02.12 en 12.30 uur. 22 PAGINA'S TOKYO (GPD/UPI/Rtr) - De effec tenbeurs van Tokyo, waar de aande lenkoersen vorige week met bijna 7 procent daalden, begon de week met een nieuwe zeer forse koersda ling. Vandaag zakte de Nikkei-in dex van de 225 fondsen met 4,7 pro cent. De daling is de op een na grootste in de geschiedenis van de beurs van Tokyo. Ook de koersen in Amsterdam stonden onder druk. Vrijwel alle fondsen openden lager dan vrijdag. Alleen fondsen in ren tepapieren en vastgoed bleven op hun plaats. Door de stijgende rente stappen beleggers wereldwijd over van aandelen op obligaties, wat de aandelenkoersen drukt. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Ijsbergsla, per krop Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 100 g @®0® albert heijn 's Landsgrootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. Vertraagde en niet rijdende trei nen zorgden vanochtend voor wach tende reizigers op het Leidse station. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft vanmorgen beleggingsexpert Rienk Kamer (46) vrijgesproken van verduistering en oplichting van beleggers via zijn American Land Program. De recht bank achtte wel bewezen dat hij op dracht gaf tot vervalsing van een brief over de fiscale aftrekbaarheid van investeringen. Voor valsheid in geschrifte werd hij veroordeeld tot een boete van 2.500 gulden. Kamer noemde de uitspraak een volledig eerherstel. Hij sluit niet Uit dat een schadevergoeding van de staat zal worden geëist omdat hij 7 weken in voorarrest heeft gezeten. Zowel Kamer als het openbaar mi nisterie, dat twee jaar celstraf had geëist, overwegen hoger beroep. schap, Virgilio Godoy, verklaarde over eigen computeruitslagen te be schikken die aangeven dat Cha morro kan rekenen op 58 procent van de stemmen. Ortega zou genoe gen moeten nemen met 41 procent. De tegenvallende uitslagen sloe gen als een bom in op het hoofd kwartier van de Sandinisten waar alle voorbereidingen getroffen wa ren voor een uitgelaten feest. Aan hangers van de FSLN stonden met tranen in hun ogen te luisteren toen de nationale radiozender de eerste cijfers bekendmaakte. Ortega zei op zijn laatste persconferentie voor de verkiezingen nog dat "een overwin ning voor de UNO onmogelijk" was. Uit de eerste uitslagen bleek dat de Sandinisten het vooral slecht gedaan hebben in de arbeiderswij ken van Managua. De verkiezingen verliepen over het algemeen rustig. Er deden zich slechts enkele incidenten voor, waaronder de sluiting van zeker 12 stembureaus wegens activiteiten van rechtse rebellen. In Managua en andere grotere steden stonden van af zeven uur 's ochtends lange rijen stemmers. Ruim 1,7 miljoen Nicara- guanen hebben zich als kiezer laten registeren. De UNO toonde zich tevreden met het verloop van de verkiezin gen, de eerste waaraan sinds de re volutie van 1979 alle politieke partij en deelnemen. "We zijn volkomen voldaan", aldus UNO-woordvoer- der Roberto Urroz. Hij klaagde wel over de slechte kwaliteit van de on- afwasbare inkt, waarmee voorko men moet worden dat kiezers on danks de registratie toch twee keer stemmen. De verkiezingen werden gedoopt tot de 'best gecontroleerde uit de Latijnsamerikaanse geschiedenis'. Zo'n 3000 waarnemers en 1500 jour nalisten uit de hele wereld zagen toe op een eerlijk verloop. De belang rijkste waarnemers is oud-VS-presi- dent Carter, in wiens gevolg 12 con gresleden zitten. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil Ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1 285.50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1