spooRm/ Ajax heeft geluk van kampioen De ene keer schlemiel, de andere keer held.. MAANDAG 26 FEBRUAR11990 Comaneci barbaars misbruikt Van Breukelen redt PSV in Groningen Rustige ontvangst hockeyteam Larsson bezorgt Sparta kater in slotfase BUKAREST (ANP/Reuter) - Verkracht door Valentin, ge marteld door Nicu. Nadia Co- haar vlucht naar de Verenigde Staten- her haaldelijk misbruikt door de zo nen van dicator Ceausescu. Dat zegt Alexandrina Coma neci, de moeder van de populai re turnkampioene, die op de Olympische Spelen van 1976 in Montreal drie gouden medailles won en de eerste gymnaste werd, die van de juryleden een tien kreeg. Vooral Nicu wordt door moe der Comaneci afgeschilderd als een barbaar. In de bizarre, vijf jaar durende relatie was haar dochter met 'lichaam en ziel' zijn persoonlijke lijfeigene. In die tijd trok hij haar de vinger nagels uit, mishandelde hij haar regelmatig op andere wijze, stel de hij haar als zijn slavin voor aan zijn boezemvrienden, liet hij haar op elk willekeurig uur van de dag opdraven,' en blokkeerde haar salaris. De terreur eindigde met de veelbesproken vlucht van de turnster naar de Verenig de Staten, enkele weken voor in Roemenië de revolutie uitbrak. Tong „Ik zou hem het liefst ophangen aan zijn tong", wenst zij hem toe, „en toekijken hoe hij lang zaam sterft." Nicu (39) werd tij dens de revolutie gevangen ge nomen. Hij mocht zich gelukkig prijzen dat hij niét net zoals zijn ouders door een militair tribu naal tot de kogel werd veroor deeld. Hij wordt berecht, be-~ schuldigd van genocide (volke renmoord). „Nicu zag Nadia als een stuk speelgoed. Een speeltje voor zijn eigen vermaak. Kun je na gaan hoe haar leven er uitzag met die hoerenzoon", aldus moeder Comaneci. Volgens haar raakte Nicu in de jaren ze ventig geobsedeerd door Nadia. De gymnaste werd in die jaren de meest vooraanstaande sport- persoonlijkheid in haar lanQ. Na terugkeer uit Montreal ging ze bij de Ceausescu's op bezoek. Na zijn benoeming in '81 tot minister van sportzaken be noemde Nicu haar tot coach en choreografe. „Nadia was al snel afhankelijk van Nicu's genade", aldus de moeder. „Nadat zij zich uit de wedstrijdsport terugtrok, had ze werk nodig. Geld had ze niet, omdat de Ceausescu's al haar verdiensten hadden gecon- fiskeerd." Intimiteiten „Hij begon haar thuis op te bel len. Kwam ongevraagd in be schonken toestand op bezoek. Daarna begon hij dreigementen te uiten, zette haar salaris stop. Nadia weigerde aanvankelijk op zijn ongewenste intimiteiten in te gaan, maar was op een gege ven moment niet meer in staat nee te blijven zeggen." Zo liet hij haar regelmatig 's nachts per au to overkomen naar het 300 kilo meter verder gelegen Sibiu, waar hij de regionale partijchef „Na een van haar bezoeken kwam ze onder de blauwe plek ken terug", vertelt haar moeder „Bij een andere gelegenheic had hij haar twee vingernagels uitgetrokken. Nadia vertelde me dat een infectie de oorzaak daarvan was, omdat ze niet wil de, dat ik van streek raakte." Na dia raakte depressief. In '88 ver liet ze het ouderlijk huis en trok ze in bij haar broer Adrian. De terreur duurde voort, totdat ze er bijna aan onder doorging. Met Adrian maakte ze plan nen te ontsnappen. Hij reed naar Timisoara, waar ze ongezien de grens naar Hongarije overstak. Een week later dook ze op in de .Verenigde Staten. „We hebben telefonisch contact. Ze klonk happy en onbezorgd en zei dat ze binnenkort Bukarest wil be zoeken. Maar ze zal altijd litte kens overhouden aan haar tijd met Nicu. Lichamelijk en psy chisch." Op de vraag hoe zij Nicu ge straft wilde zien, vernauwde ze de ogen. „Als ik terug denk aan de beproevingen die Nadia on derging..., als ik haar lichaam weer voor me zie, van kop tot teen onder de blauwe plekken... dan zou ik hem graag zien lijden als zij deed. Ik zou hem aan zijr, tong ophangen en toekijken hoe i hij langzaam sterft. Een gewone- dood zou te goed zijn." PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD GRONINGEN (GPD) - FC Groningen-PSV (0-0) was door de talrijke opwindende situaties in de strafschopgebieden geen saaie wedstrijd, maar stond qua spel op eerste divisieni veau. Nochtans debiteerde Guus Hiddink na afloop louter lovende woorden. De PSV- coach zei „een heel goede wedstrijd" te hebben gezien. En hij complimenteerde zijn pupil len voor de manier waarop zij zich hadden geweerd op het hobbelige veld. Temidden van de kampioenen bewondert minister d'Ancona op Schiphol de wereldbeker. Aan haar rechterkant scheidend coach Hans Jorritsma. (toto anp) AMSTELVEEN (ANP) - Oefenmeester Hans Jorritsma en manager Joost Bellaart zijn za terdag bij de huldiging door de Koninklijke Nederlandse Hockeybond (KNHB) wegens het behalen van de wereldtitel in Lahore benoemd tot lid van verdienste. Voor het tweetal was het toernooi in Pakistan het laatste in dienst van de KNHB. Behalve de begeleiders kre gen ook aanvoerder Mare Delissen en routinier Tom van 't Hek, die meer dan 200 interlandwedstrijden op zijn naam heeft staan, van de kampioensploeg de versierselen be horend bij het lidmaatschap van verdienste opgespeld door voorzit ter Wim Cornelis. Dat een hockeytitel Nederland minder zegt dan een voetbalbokaal, met de Oranje-euforie na München nog voor ogen, bleek wel uit de be scheiden ontvangst van de wereld kampioenen op Schiphol en later in het Wagener-stadion. Slechts een paar honderd familieleden en be kenden kwamen op het feestje af, dat in gang moest worden gezet en gehouden door de hockeyselectie zelf. Behalve een vermoeiende vlieg reis was er ook nog urenlang wach ten op de Amsterdamse luchthaven aan vooraf gegaan. Wegens mist in Frankfurt vloog de ploeg in gezel schap van ondermeer de verslagen Westduitsers door naar Schiphol, waar al om 8.00 uur werd geland in plaats van 11.30 uur. Het vrijdag in allerijl opgestelde ontvangstprogramma kwam daar door opnieuw in de knel. Eerder van het succes. Het was dan ook zijn was al een bezoek aan het Catshuis laatste keer. Rob Bianchi gaat het afgelast wegens te drukke werk- stuur van hem overnemen. Hij zal zaamheden van premier Lubbers, moeten vechten tegen het Libregts- Nu kwam minister van WVC Hedy effect. „Daar ben ik eigenlijk niet zo d'Ancona zaterdagochtend in aller- bang voor", verklaarde Tom van 't ijl naar Schiphol om de felicitaties Hek. „We moeten hem gewoon wat van de regering over te brengen. tijd gunnen, Jorritsma heeft ook een paar jaar nodig gehad om het De stemming binnen de hockey- team op te bouwen. En Bianchi ken- ploeg leed geenszins onder het op- nende ben ik niet bang dat hij met onthoud. Jorritsma en de zijnen voorzichtig terugspeelballen-hoc- konden er zelfs tegen het einde van key voor het resultaat gaat spelen". En met een steek richting Libregts: „Als Europees of wereldkampioen kun je dat ook niet maken. Je moet je nek uit durven steken, laten zien de middag niet genoeg van krijgen voor de zoveelste keer de fantasti sche momenten van de voorbije we ken in Pakistan op een rijtje te zet ten en nog maar weers eens de vooi anderhalve ton verzekerde kam- dat je tot de besten hoort' pioenstrofee te showen. „Een titelstrijd om nooit te verge ten", „wat een ervaring om zo'n fi nale te spelen voor 70.000 mensen" en toch ook: „misschien was die overwinning op de Duitsers in de halve finale nog wel het mooist", waren de meest gehoorde uitspra ken. Al was het alleen maar om aan te tonen, dat ook zonder financieel voordeel winnen voor tophoc- keyers net zo belangrijk is als voor topvoetballers. Coach Jorritsma genoot dubbel Het kan haast niet anders of Hid dink moet getroffen zijn door een plotselinge vorm van bedrijfsblind heid; een verschijnsel dat bij voet baltrainers wel vaker eensklaps de kop opsteekt. Al is het ook mogelijk dat hij zijn manschappen een hart onder de riem heeft willen steken, tien dagen voor de eerste Europa- Cupkraker tegen Bayern München. Hoe het ook zij, de Brabantse mil jonairs presenteerden zich in het ge zellig gevulde Oosterparkstadion allerminst als superieure kampioe nen. Zij stopten geen greintje intel lect in hun acties en legden een hots-bots-spelletje op de oneffen mat,' waarvan de ook aanwezige Bayern-coach Jupp Heynckes on mogelijk onder de indruk kan zijn geraakt. Chaos was gistermiddag troef i puinhoop was. Ivan Nielsen Stan Valckx waren twee zwak in grijpende centrum verdedigers, Jer ry de Jong een niveau-arme rechter flankverdediger en Jan Heintze een back-zonder-vorm. Opbouwend had geen van hen enige inbreng, net zo min als Berry van Aerle, die door Hiddink tot een soort vrije verdedi ger was gebombardeerd. Michel Boerebach, veel beter geschikt vooi die positie, bleef andermaal tanden knarsend op de bank, hoewel PSV het op het moment suprème niet kon beschikken over Vanen- zovele malen afweten, burg - vooral hij werd node gemist Gerets (beiden geschorst), Lerby ei Koot (beiden geblesseerd). ,Als je optejt hoe vaak Hennie Meijer alleen voor de keeper komt hoe weinig doelpunten dat ople- Aan Hans van Breukelen had PSV vert, dan baart je dat zorgen", danks hebben de Eindhovenaren üjke problemen zijn contract vorige na gistermiddag één verliespunt week met twee jaar heeft verlengd, meer dan aartsrivaal Ajax. Met an- „Maar", vervolgde de grootste posi- dere woorden, als de Amsterdam- tivo onder de vaderlandse voetbal- mers er in slagen de resterende trainers, „aan de andere kant is het twaalf competitiewedstrijden winnen - geen weldenkend rr die daar overigens serieus rekening ëert". mee houdt - dan is PSV straks na Meijer vier jaar onttroond als landskam pioen. Hans 1 overigens niet de enige Groninger die halsstarrig kansen bleef vermorsen, ook René Eykel- Breukelen, die vorige kamp. Grafton Holband. Geon Wee- de PSV-ploeg, die vooral defensief week nog geheel vrijwillig de 3-2 ne- ring en Jos Roossien hadden de be- t ivT.-i Oplaag tegen Ajax op zijn schou- slissing kunnen forceren. Bij PSV ders nam, redde zoals gezegd gister middag een punt voor PSV. „Dat is het leven van een keeper. De ene verklaarde dat de geruchten kreeg Romario twee scoringsmoge- lijkheden, maar uitgerekend hij, de koele kansenbenutter en topscorer zienlijk minder op dreef dan de trent de interesse van PSV voor laatste weken te doen gebruikelijk. Bayern wil Lerby als trainer GRONINGEN (ANP) - Sören Lerby heeft van manager Uli Hoeness van Bayern München een baan aangeboden in de trainersstaf van de Beierse club. De 32-jarige Deense oud-international, die zondag de wedstrijd tegen Groningen miste wegens een in het duel van vorige week met Aj'ax op gelopen enkelblessure, overweegt serieus in te gaan op het aanbod uit de Bondsrepubliek. Hoeness, die Lerby in het midden van de jaren tachtig naar München haalde, noemt de Deen nog altijd één van de beste aankopen uit de ruim tien jaar die hij als manager bij de club werkzaam is. Ruud Hesp, hem „geen lor" interes seren. „De enige die die geruchten aanwakkert ben ikzelf. Ik moet ge woon presteren, dan is er niks aan de hand". Dat Van Breukelen als de gevier de man de arena verliet had hij ove rigens niet alleen aan zijn eigen kwaliteiten te danken, En kwartier voor tijd moest Ro mario op gezag van Hiddink het veld ruimen voor Flemming Povl- sen. Hevig verongelijkt om zoveel onrecht hem aangedaan, sjokte de kleine kpningsschutter naar de kant. Als blikken konden doden, had Hiddink ter plaatse het loodje Geheel onlogisch ook het gevolg van het het collectie- vervanging van de Braziliaan c falen van de Groninger waartsen, die minstens tien fraaie mogelijkheden verprutsten. Vooral gens niet. Al gaf de PSV-coach na afloop een wat merkwaardige draai zijn opmerkelijke ingreep. Hennie Meijer mag zich die kritiek hoopte dat Povlsen in de laatste r aantrekken. De man van drie ton - René Eykelkamp is met een salaris 350.000 gulden de best betaalde ROTTERDAM (GPD) Leo Beenhakker wordt straks met twee vingers in de neus kampioen van Nederland. Als de Amsterdammers nu ook al 'hele slechte' wedstrijden in winst kunnen omzetten, en PSV punten blijft inleveren moet het vreemd lopen wil men naast de hoofdprijs in de nationale competitie grijpen. „We letten niet op PSV. Reke ning houden met misstappen van onze grootste concurrent kunnen we niet. We hebben nog twaalf wedstrijden voor de boeg, we moeten het nu zelf doen", stelde Ajax' coach ha de magere zege (2—1) op Sparta nuchter vast. Toch moeten berichten over het verdere gestuntel van de miljoenen formatie uit Eindhoven Beenhak ker als muziek in de oren klinken. Want dat geeft de burger weer moed op momenten, dat in zijn ploeg ook niet alles naar wens verloopt. Als gr iets rauw op de maag viel, was het het ondermaatse optreden van Ajax tegen Sparta. Het was op het Kasteel anderhalf uur muisstil. Daaruit mag blijken hoe saai en oninteressant het duel met de Amsterdammers was voor het publiek, dat halverwege al zo in slaap was gesust dat het niet eens de moeite nam de slappe acteurs op een fluitconcert te tracteren. Degene die, na een half uur al, wel de woede van de kijkers op zijn hals haalde, was Ignace van Swieten. De instelling van de kleine, parmantige fluitist was nog minder dan die van de spelers. Van Swieten presteerde het om met even onbegrijpelijke als weerzinwekkende beslissingen de vaart, voor zover daarvan sprake was, uit het spel te halen en de amu sementswaarde naar het nulpunt te rug te dringen. Hoofdrol Van Swieten eiste daarmee de enige hoofdrol die voorradig was op Spangen voor zich op. Zo gaf hij een gele kaart aan Edwin Vurens nadat deze zonder opzet Stefan Petters- son, die bovendien niet eens ter aar- Milaan wil de Spelen in 2000 MILAAN (Rtr) - De stad Milaan zal zich kandidaat stellen voor het organiseren van de Olympische Zomerspelen in 2000. De Italiaanse minister van sport, Carlo Tognoli, en de burgermeester van Milaan, Paolo Pillitteri, hebben dit zaterdag bekendgemaakt. Volgens het tweetal ontbreken in Milaan slechts de passende ac- comodaties voor atletiek, tennis en zwemmen. Ontwerpen voor de stadions van deze takken van sport, zijn echter al gemaakt. Milaan wil enkele onderdelen van de Spelen laten plaatsvinden in de nabu rige steden Genua en Turijn. De stad zal zich officieel op 9 juli presenteren als kandidaat, een dag na de finale van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal in Rome. de stortte en in balbezit bleef, had aangetikt. Van Swieten slingerde naast de Ajacieden Wim Jonk en Ronald de Boer eveneens Marco Sas op de bon voor het wegtrappen van de bal, hetgeen Johnny van 't Schip een minuut eerder straffeloos had kunnen doen. Een harde charge van Jan Wouters op de populaire Prince Polley, die halverwege het eerste bedrijf alsnog mocht opdra ven van Rob Baan, werd daarente gen geheel door de vingers gezien. En uiteindelijk weigerde de laco niek optredende arbiter, blijkbaar toch spijtig om te veel bekeuringen aan Spartaanse zijde, Ajax een zui vere strafschop (Sandel schopte Pettersson van achteren neer) toe te kennen. Desondanks waren Sparta en Ajax zelf de grootste boosdoeners, waar het de vervelende taferelen op de groene mat betrof. De thuisclub durfde om onverklaarbare redenen niet uit zijn schulp te komen, de for matie van Leo Beenhakker was geen schaduw van de ploeg die een week eerder PSV neersabelde in het Olympisch Stadion. Leo Beenhakker gaf tijdens de persconferentie na afloop in eerste instantie als verklaring voor het matte spel op, dat hij niet over een 'evenwichtig elftal' beschikte. Een technisch directeur met een enorm potentieel aan topspelers en vedet ten, die nog steeds 500.000 gulden per jaar verdienen, moet tegen de semi-profjes van Sparta met derge lijke excuses niet aankomen. nuten de zaak kapot kon lopen om zo de beslissing te forceren. Roma rio had zijn werk gedaan". Havelange wil meer 'pauzes' in WK-duel RIO DE JANEIRO (DPA) - Joao Ha velange, voorzitter van de wereld voetbalbond FIFA, is bereid een knieval voor de televisie te maken. In zijn streven dat medium zoveel mogelijk tegemoet te komen, wil de Braziliaan de wedstrijden tijdens de eindronde van de strijd om de we reldtitel in 1994 in de Verenigde Sta ten in vier perioden van 25 minuten verdelen. De aloude verdeling van een wedstrijd in twee helften van 45 minuten wil Havelange loslaten. In de drie pauzes, twee van drie minuten en één van een kwartier, zou in de optiek van Havelange re clame kunnen worden uitgezonden. „Een groot deel van de opbrengst moet ten goede komen aan de voet balsport", aldus de voorzitter. „Dit idee vind ik het uitproberen waard." Havelange kondigde zijn revolu tionaire plannen aan in een gisteren gepubliceerd interview in de Brazi- liaanze krant 'O Globo'. „Het voet bal is in hoge mate professioneel ge worden", stelde Havelange. „Alle mogelijkheden om geld binnen te halen moeten daarom worden be nut. Die inkomsten zijn van levens belang. De voetbalsport kan daar door blijven groeien en de beste spelers voortbrengen." i de Ajax-defensie. Vlak voor de sluitpost vecht Jan Wouters een duel uit met (toto anp) men door Prince Polley buiten de basis te houden. De donkere Afrikaan met zijn eeuwige lach was inderdaad de man, die de Rotterdammers in de voorste linie misten. Het was geen dat Polley Sparta na een uur langs zij bracht. Een inzet van Ron Luy- ten werd door hem in het overvolle strafschopgebied haastig bin- nengetikt. Wim Jonk had Ajax al na vier minuten in de eerste helft vanaf precies dezelfde plaats op voor sprong gebracht. Blessures Weliswaar ontbraken Brian Roy en Ron Willems door blessures in de basis én op de bank, maar de enige die het recht had om te zeggen dat hij een onevenwichtig team had was Rob Baan. Die sprak echter niet over het ontbreken van Michel Val- ke of de geschorste Ron van den Berg, maar stelde simpel en keihard vast dat zijn elftal vooral voor de pauze slecht had gespeeld en dat hij een verkeerde beshssing had geno- Feyenoord zoekt een verdediger ROTTERDAM (GPD) - Feye noord beslist binnen 48 uur of het op zoek gaat naar een vervanger voor Sjaak Troost. De verdediger en oud-international brak zater dag in een oefenwedstrijd tegen amateurclub Unitas zijn been op diverse plaatsen. Technisch directeur Gunder Bengtsson is door het wegvallen van de snelle verdediger in de problemen gekomen, omdat hij naast de niet geheel fitte Paul Nortan geen enkele mandekker in zijn selectie meer heeft. Het duurt nog zeker een maand voordat Toni Roth hersteld is van een telkens terugkerende knie blessure, Nortan heeft door aller lei spierblessures dit seizoen meer toegekeken dan meege speeld en John de Wolf komt pas volgend seizoen om de hoek kij ken. „Het is moelijk nu een oplos sing te vinden", aldus Bengtsson. De gelijkmaker van Sparta viel in een periode, waarin de mouwen even werden opgestroopt en het doel van invaller Sjaak Storm op opportunistische wijze werd be stookt. Het was het enige kwartier tje van de wedstrijd dat het aankij ken waard was. Het mes werd Ajax door René van der Gijp en consor ten echter niet op de keel gezet, waardoor de Amsterdammers de gelegènheid kregen weer orde op zaken te stellen. Al kwam het ook niet tot veel meer dan dat. De winnende treff-er van Peter Larsson, een kwartier voor het slot, was dan ook aller minst verdiend. Beenhakker. „Ik geef toe dat we eigenlijk helemaal niet goed hebben gespeeld. We zijn in een fase gekomen, waarin er meer druk op de ketel staat. Daar door gaat het soms allemaal wat stroever. We willen vréselijk graag, we zijn blij met de punten, maar we laten ons nog niet gek maken. We zien wel waar we eindigen". MAANDAG 10.00-11.00 EURO: Skiën: Nordic Ski Wereldcup. 11.00-13.00 EURO: Voetbal: Spaanse competit 17.00-18.00 BBC 2 WK Bowls: vanuit Preston. 17.00-18.00 EURO: Paardenshow. 18.00-20.00 EURO: IJshockey: wedstrijd 19.25-20.00 Ned 2: Ciao I 20.00-21.00 EURO: International Motor sport. 21.00-22.00 EURO: What a Week. 21.50-22.25 BRT 1 Tofsport: vrijetijds- sporten. 00.55-01.25 BBC 1: Cricket: Engeland- 01.25-02.30 BBC 2: WK Bowls: samen vatting DINSDAG 10.00-11.00 EURO: International Motor sport. 11.00-13.00 EURO IJshockey: wedstrijd 13.00-14.00 EURO Boksen: Ah-Spinks. 14.00-17.00 EURO: Goll: Australian Mas ters.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13