Comfort staat voorop Etentje klaarmaken in plaats van de traditionele feestavond Mode schreeuwt om 'n heel mooie zomer Schoenmode met een 'gouden randje' V i' MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 Comfortabele schoenen uit de collectie van Ena Fashion. Leer in de tinten van gebrande aarde, met goud bedrukt modellen uit de collectie van Paolo Colcone. Rustige lijnen, geen extreme modellen, loopcomfort, milieu en natuur dat zijn een paar van de trefwoorden schoenontwerpers voor deze zomer aan de slag zijn gegaan. Het lijkt allemaal niet erg op windend voor de echt schoen liefhebber, maar dat is toch een vergissing. Juist die een voud heeft ontwerpers aange zet tot het verwerken van kleurige voilestoffen, linnen met een vrolijk bloemen- of plantendessins of een kleuri ge rubber opdruk, soepele kunststoffen en geraffineerde combinaties van diverse leer soorten in prachtige natuur- en aardekleuren. Maar het is vooral de ver werking van goud, brons en oudzilver, van een heel be- scheiden brons-metalliek tot uitbundig goudleer versierd met kleurige stenen, die veel schoenen zo'n aparte uitstra ling geeft. Die materialen ma ken naast de toepassing van borduursel en vlechtwerk, van de schoen ondanks de doorgaans geringe hakhoogte (3,5 tot 4cm voor een elegante blokhak of een banaanhak) tot een echte blikvanger. Gaucho Omdat de kleding ontwerpers teruggrijpen op folklore, ro mantiek, wat jaren dertig, een snufje jaren vijftig moesten de collega's in de schoenensec- i beetje i: tor dat spoor ook de gaten houden. Mexico is een van de landen die vooral de ontwerpers van jonge mode heeft geïnspi reerd. Dat is ook terug te vin den in bijvoorbeeld de schoen met een hoogfront, de enkel laars en de Indiaanse mocas sin. De leest van dit schoeisel is slank tot spits. Schoen en laars zijn vaak voorzien van borduursels of fantasiestiksels in gouddraad of kleur, de mocassin is ver sierd met kwastjes, kraaltjes of spiegeltjes. Franjes, vlecht werk en bedels zijn troef bij sandalen, sandalettes en pump-achtige schoenen. De zwart-wit combinaties, de gebrande woestijnkleuren en felle tinten die klore-accenten zorgen, doen het goed bij de jeans-kleding die in deze gaucho-folklore- lijn een belangrijk plaats in neemt. Doorzichtig Soepelvallende, doorzichtige stoffen, hier en daar met een knipoog naar de Oriënt, zijn ander groot modethema voor deze zomer. En hierbij worden veel platte schoenen gedragen. Als eerste de ballerina's die iets hoger op de wreef vallen zijn soepele wreef- en beenban den. Voor modische accenten zorgen de kantinzetten, uit snijdingen en ton-sur-ton bor duursels. En verder luchtige veterschoentjes met dunne zolen, loafers, t-bandsandalen en trotteurs. Deze laatste heb ben naast veters ook band en elastiekinzetten als sluiting. Omdat deze kledingstijl toch ook de wat ouderen, die nog geleerd hebben op hoge hakken te lopen, zal aantrek ken ook fraaie pumps (met een hakhoogte van 4 cm maar ook een hoogte van 6 cm is te koop) van vederlicht materi aal met dunne bandjes en strikken van voile of chan geant. Een beetje in het verlengde van deze trend vinden we; dan romantiek met veel broderie, kant en ajour. Kant en ajour zijn ook te?ug te vinden in het fijn en teer ogende schoeisel. Hier wordt bovendien heel subtiel met goud- zilver- en bronsaccenten gewerkt. Natuur En voor wie zich thuisvoelt in de losvallende tunieken met vierkante decolleté's, wijde rokbroeken en overalls, die bij de 'terug naar de na- tuurtrend' passen, is er ook qua schoeisel ook volop keus. Platte modellen en openge werkt city-schoenen zijn er in er in hout- en kruidenkleüren en in prachtig groen. Dit type schoenen is vaak voorzien van fijne metaalkleurige accent. De sfeer van de jaren dertig vinden we terug in Marlène Een comfortabele schoen in blauw-wit gedragen bij e in de stijl van de jaren dertig. Dietrich-broeken, twinsets, matrozenkragen en stropdas sen. Hierbij passen bijvoor beeld de loafers in twéekleu- ren voorzien van opvallende metalen kettingen, ballerina's met elastiek langs de randen, molières en instappers gëent op de tennismode. Bij jaren vijftig-stijl met tuinbroeken, klokkende rokken en door- knoopeffecten horen de een- kleur schoenen van gladleer of nubuck, de platte gympies en voor hoogzomer de bont- bedrukte, vrolijke sandalen. Mannen Voor de man komt er wat meer kleur in de schoenmode, waar de ontwerpers het vooral hebben gezocht in combina ties van wit of ecru met natu rel of zwart. De jonge klassie ke schoen is wat spitser van leest geworden, terwijl de sportieve modellen een wat rondere van leest hebben ge kregen. De voetbal- en fiets- schoentjes hebben in een aan gepaste vorm hun intrede ge daan in het dagelijks leven. druk in wat gedekte tinten en heel zomers uit de collectie van Anita. Zomerse, comfortabele sandaaltjes uit de collectie v Pedofit. het is al goud wat hier blinkt. In het kooktheater van Unigro Vroeger probeerde een onder nemer de sfeer in zijn bedrijf prettig te houden door eens per jaar een 'grandioze feest avond' te organiseren. Later raakte de feestavond als mid del het de medewerkers naar de zin te maken wat in on bruik, evenals het dagje vis sen. en togen directies en me dewerkers naar de bowling baan om eens informeel met elkaar om te gaan. door Harry van Dam Maar daar is het nieuwtje in middels ook vanaf. Gelukkig is er sinds kort een nieuwe mogelijkheid het personeel een middag of avond te ver maken. Unigro in Houten, groothandel in levensmidde len, heeft een zogeheten EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIETTE v.d. HOEVEN Kooktheater geopend. Daar kunnen groepen onder bege leiding zelf koken of kijken naar kookdemonstraties, waarna het zelf bereide maal gezamenlijk wordt verorberd. Bedrijven als Transavia, de Bijenkorf en Schiphol zijn al met een deel van hun mede werkers in het Kooktheater op bezoek geweest en de ko mende maanden volgen nog andere. Het was zomaar een idee een paar jaar geleden van Martje Vlamings, die nu bij Unigro ook de leiding van het Kooktheater heeft. Martje Vlamings, al vele jaren in het bedrijfsleven werkzaam in de marketing en organisatie, kwam op het idee kooklessen op grotere schaal en aan 'ge wone' kokers te geven, toen haar echtgenoot eens op het punt stond een container vol met magnetronovens te im porteren. "Die dingen waren in Amerika reuze populair", zegt ze, "maar er was nooit on derzocht hoe groot de behoef te daaraan bij ons eigenlijk Anders Dat ging Martje Vlamings dus doen en al snel bleek dat wat eetgewoonte betreft we in Eu ropa toch wat anders in elkaar zitten dan de gemiddelde Amerikaan. "Hier is de maal tijd veel meer dan daar een so ciaal gebeuren", was haar conclusie. "Daar mikt ieder individueel gezinslid na thuis komst iets uit de vrieskist in de magnetron. Bij ons is het gezamenlijk eten een moment op de dag voor het gezin om eens te praten. Alleen", zegt ze, "er wordt dikwijls zo wei nig van de maaltijd gemaakt. Het blijft toch vaak bij aardap pelen, groente en een bal ge hakt. De mensen willen wel wat leuker, wat aparter eten, maar ze missen er de kennis voor. Natuurlijk, er worden heel wat kookcursussen gege ven, maar die zijn nogal eens te hoog gegrepen. Ik vind dat koken 'fun' moet zijn en dat kan echt met heel gewone in grediënten. Je moet je eerst de basistechnieken eigen ma ken, voordat je verder kunt experimenteren. Als je te moeilijk begint, is het plezier gauw verdwenen". Sponsors Martje Vlamings zag een markt om voor en met behulp van het bedrijfsleven eenvou dige kookcursussen op te zet ten voor mensen met een ge woon inkomen en op basis van alledaagse ingrediënten. Om dat plan te kunnen finan cieren benaderde ze enkele ondernemingen in keukens en keukenapparatuur, die haar idee zouden kunnen sponsoren. Die zagen na wat heen en weer gepraat wel wat in de mogelijkheid hun (nieu we) produkten op deze wijze onder de belangstelling van de consumenten te brengen. Met een pakket sponsors on der de arm stapte Martje Vla mings vervolgens naar Uni gro om haar Kooktheater (die naam heeft ze van de fameuze Franse kok Paul Bocuse, die koken theater vindt) te kun nen verwezenlijken. De toen malige Unigro-directeur La- chotzki was er wel voor te por ren en nu is het Kooktheater een eigen afzonderlijk onder- - deel van Unigro. "In onze keuken kunnen twaalf mensen tegelijk onder leiding van een kookdocent hun gang gaan", vertelt Ma- riëtte Lutgerink, bij het Kook theater verantwoordelijk voor de planning. "En zo'n veertig tot vijftig anderen kunnen er naar kijken. Binnenkort gaan we trouwens het aanbod aan mogelijkheden uitbreiden met onder meer wijnproefa vonden en lezingen over eten en eetculturen". Het land in Het Kooktheater trekt ook het land in. Ten behoeve van de bij Unigro aangesloten zelf standige filiaalbedrijven van Super, Spar en Cirkel verzor Mariëtte Lutgerink (links) en Martje Vlamings zijn bij het Kooktheater van Unigro verantwoordelijk voor respectievelijk de planning en de algehele leiding. 'Koken moet 'fun' zijn'. (Foto UN/Jaap de Boer) gen dei lig speciaal daaivoor opgeleide docenten kookcur sussen voor groepen consu menten. Unigro heeft daar voor tien mobiele kookthea- ters rijden. In bestelwagens worden complete demonstra tiekeukens vervoerd, waar door klanten van de levens middelenwinkels in hun ei gen omgeving een serie van zes cursusavonden koken kunnen volgen. "De klanten geven zich bij de winkelier op, die regelt een geschikte loca tie en wij komen dan de cur sus geven", aldus Martje Vla mings. "Als Unigro verlenen i die onder zodat die weer wat aardigs voor hun klanten kun nen doen, wat omzetverho- gend werkt". Martje Vlamings kijkt nu al ver vooruit, naar de volgende generatie consumenten. "Bin nenkort begonnen we met kinderkooklessen. Dat is weer eens wat anders dan een gewoon partijtje of een mid dagje ponyrijden. Kinderen laten koken onder leiding van een clown, dat is toch reuze leuk? Bovendien, die kinde ren zijn de klanten van de toe komst". Wie straks bij C&A binnen stapt, wordt het niet alleen groen en geel voor de ogen. Het modewarenhuis zorgt voor een ware kleurenexplo- sie. En om het palet nog bon ter te maken, kunnen motie ven en kleuren uit het Caraï- bisch gebied, Mexico en Afrika met elkaar worden gecombineerd. Het is wel te hopen dat we een heel zonni ge zomer krijgen want an ders komen die vrolijke prints en warme Afrikaanse kleuren helemaal niet tot hun recht. Gelukkig zijn er uitwijkmogelijkheden voor wat minder zonnige dagen. Zo kunnen die vrolijk ge bloemde blouses en jasjes natuurlijk altijd worden ge combineerd met wijde de- nim-broeken of heel korte strakke rokjes, waarover dan weer korte suède jasjes in westernstijl worden ge dragen. Bovendien brengt C &A een marine-achtige look met bijvoorbeeld linnen ber muda's, blouses met ma trozenkragen en leren, net in de taille vallende jasjes, ver sierd met goudkleurige kno pen en kettingen. Geen enkele .vrouw kan deze zomer om de broek heen. Van de niet altijd per fect zittende hot-pants, via wijde, korte rokbroekjes tot soepelvallende, net tot de enkel reikende broekrok ken. Ze zijn er in bonte kleu ren maar ook bijvoorbeeld in een fraai maisgeel, linde groen of een aardekleur. Bij die broeken worden meestal korte, net in de taille vallen de jasjes gedragen, met als concessie aan de wat forse fi guren hier en daar een vrij lang vallende blazer. Wie niet dol is op al die bonte kleuren zal zeker even stil staan bij de maisgele broek rok 140,-), het bijpassend uniformjasje met 'gouden' knopen 175,-) en daaron der een voileblouse 45,-). Als het voor de gelegen heid toch een echte rok moet zijn, dan toch zeker een van bontbedrukte voilestof 'met daarop topje of blouse en jasje of sjaal in een geheel ander "dessin. Fans van jurken kunnen het deze zomer wel vergeten. Ook bij C&A is er nauwe lijks aan te komen. In de show, die vorige week het of ficiële startschot was voor het nieuwe modeseizoen, maar twee jurkjes. Het zelf de model: verlengde taille, rond uitgsneden hals, ruime rok, Afrikaanse print, in twee kleuren. Ook de mannenmode heeft èen nieuwe kleurenin- jectie gekregen. De vraag is wie durven daarmee te lo pen? De jongeren, tot zo rond de veertig?. Waar schijnlijk in hun vrije tijd, want naar hun werk - zeker als ze carrière willen maken - trekken ze geen echt modi euze kleding aan. Nu is het natuurlijk maar de vraag of een bol blond hoofd, een net kostuum en een bontge- bloemd hemd de ideale com binatie zijn. Meer mannen zullen daarojn voelen voor een kostuum, effen over hemd en bontgebloemde das. Als ze daarbij dan ook nog een ketting met medail les,- of een forse olifant op hun borstzakje spelden, zien ze er toch heel goed uit. Bonte kleuren ook in de kindermode. Jacks met kleurvlakken, blouses van de Amerikaanse vlag, fruit en baseballprints, kleurige fietsbroeken, het schreeuwt allemaal om een mooie zo- Henriëtte van der Hoeven Vooreen keuriguitje.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10